Euwe-Aljechin te Leiden 78sfe Jaargang VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 No. 23790 STADSNIEUWS (Atruj^.Uj G&120%^ HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GRATIS Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D~cts,"j(er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags SO ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets.* porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncL> VONDEL-HERDENKING. Voor „Geloof en Wetenschap". Voor de Vereeniging „Geloof en Weten schap" trad gisteravond in de bovenzalen van ..In den Vergulden Turk" de bekende toneelspeler Paul Huf op als declamator. Zulks in verband met de komende Vondel- herdenking. 17 November 1567 aanschouw de Joost van den Vondel toch het levens licht om eerst 5 Febr. 1679 afscheid te nemen. Paul Huf. De toeloop was zoo groot dat met de plaatsruimte gewoekerd moest worden. Fei telijk was het te vol. doch laten we ons verheugen over zooveel belangstelling voor den .Prins onzer dichters". Di declamator begon met een korte, le vendige levensschets van Joost van den Vondel. Terecht merkte hij op, hoe ons kleine landje vele beroemdheden heeft voortgebracht als bijkans geen enkel ander land, doch hoe slecht de Nederlander be kend is met hun levensloop. Die schets van Vondel leek ons dan ook geenszins over bodig. Daarna volgde declamatie van tal rijke verzen, telkens typeerend diverse le vensfazen van den grooten dichter. Wel licht zou het aanbeveling verdienen, meer om herhalingen te voorkomen, levensschets en declamatie te mengen, al erkennen wij, dat ook daartegen bezwaren zijn in te brengen. Zeer juist wist Paul Huf telkens te doen uitkomen, waar de heldendichter voort bouwde op vergelijkingen van oude klas sieke schrijvers. Vondel, geboren te Keulen, heeft zijn geboortestad in zijn Olijftak voor Gustaaf Adolf bezongen, doch daarnevens als geen ander de stad Amstelredam, waarheen hij zoo jong verhuisde en waar hij zooveel lief doch tevens zooveel leed beleefde en doorleefde in zijn dichtersgemoed. Mannen als burgemeester C. P. Hooft '7ader van den dichter van dien naam) Geraerd Vossius en Huigh de Groot, geno ten zijn groote waardeering en liefde, en in een drietal gedichten deed Paul Huf daarvan blijken. Huiselijk leed bleef den grooten dich ter geenszins bespaard. Het zwaarsttrof hem echter wel de dood van zijn geliefde vrouw, Mayken de Wolf en daarvan ge tuigt zijn „Lijkklacht aan het Vrouwe koor." 'k Verhuis van 't aardsche juk ontslagen Omhoog in 't hemelsohe gebouw Bezorg de panden van onz' trouw Twee kinderen, die ik heb gedragen. Natuurlijk mochten niet ontbreken eenige voorbeelden van den ernst, waar mede hij, de Doopers-balling, terugkeerde in den schoot der R.K. Kerk en evenmin verzen over zijn liefde voor de natuur. Uit zijn drama's werd gegrepen door het bode-verhaal uit zijn Palamedes, zijn Cldenbarneveldt-epos, dat hem zooveel last veroorzaakte en de Rey van Burgh- zaten uit den eveneens jubileerenden Gijs- breeht van Aemstel, immers dateerend ui: 1C37, Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw Ter wereld ooit gevonden? enz. Huf heeft den grootmeester onzer poëzie met liefdevolle toewijding bena derd en heeft zijn gespierde forsche taal opnieuw tot leven gebracht. Hij wist Von del te doen spreken tot zijn aandachtig luisterend gehoor, dat aan zijn lippen hing, hoe vermoeiend voor beide partijen zoo'n geheele avond van alleen Vondel ook is. Een dankbaar applaus mocht hij oog sten en tevens oprechte woorden van dank van den voorzitter, prof. Carp. RAADSZITTING. De volgende week (21 October) spelen Euwe en Aljechin in de Stadsgehoorzaal te Leiden hun achtste partij, om het wereld kampioenschap schaken. Euwe leidt thans met 32, maar iedere partij brengt nieuwe spanning en nieuwe sensatie. Schaakliefhebbers mogen dat niet missen, maar ook voor den niet-schaker zal de sfeer van een dergelijken wedstrijdavond met z'n steeds wisselende stemmin gen iets zeer bijzonders zijn. Toegangsbewijzen zijn aan onze Bureaux verkrijgbaar a f 0.80 voor abonné's en a 1.voor niet-abonné's (belasting inbegre pen). Bij schriftelijke bestelling moet het bedrag met 5 cent voor porto worden verhoogd. DE DIRECTIE. TOT BESLUIT van onze Jubileumweek MORGEN TOT 6 UUR EEN LUXE DOOS BONBONS bij een aankoop van tenminste f. 5. Extra aanbiedingen in alle afdeelingen. 0334 (Ingez. Med.) Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 25 October as* Vereen, van onderwijzers onderwijzeressen. Lezing van dr. van der Slesn. Om kwart over twee gistermiddag werd in de Stadszaal de algemeene vergadering van de vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden, voortgezet. (Men zie ons Blad van gisteren) Na een korte inleiding door den voorzit ter, den heer J. Baak, verkreeg dr. W. G. N. v. d. Sleen het woord om te spreken over „Curasao en de petroleumindustrie in Ve- nuzuela". Deze lezing werd afgewisseld en toegelicht met films en lichtbeelden. Dr. v. d. Sleen begon met te wijzen op 't groote belang dat Curasao voor ons land heeft. Curasao heeft zijn opkomst te danken aan de petroleum, die in Venezuela wordt, ge vonden. Dit land is echter minder geschikt voor het raffineeren der olie, waartoe Cu rasao met zijn fraaie, natuurlijke havens zich bijzonder goed leent. De havens om Willemstad zijn uitstekend geoutilleerd en doen in geen enkel opzicht onder voor die van het vasteland van Europa of Amerika. Het laden van een 20.000 ton metende tankboot binnen de tien uur, is dan ook een prestatie die door weinig andere ha vens zal worden overtroffen. Vervolgens voerde dr. v. d. Sleen ons door het typische oud-JIollandsche Wil lemstad en over het cactusrljke, droge ciiand, waar het geheele jaar een druk kende temperatuur heerscht, die ondrage lijk zou zijn, zoo niet de N. O. passaat, die door de bevolking terecht „de dokter" wordt genoemd voor de gewenschte afkoe ling zorgde. Na een korte pauze, waarin mej. Nelly Baak, begeleid door den heer A. de la Rie, evenals voor den aanvang der vergadering, enkele liederen zong, vervolgde dr. v. d. Sleen zijn causerie. Spr. voerde ons door de petroleumhavens van Willemstad van waar uit wij met een van de 20 tankbooten, die regelmatig pe troleum varen van Venuzuela naar Cura sao, de reis naar het eerstgenoemde land maakten, om daar de ontelbare boortorens, die niet alleen op het land. maar ook in het water staan, te zien. Met een harte lijk applaus en enkele vriendelijke woor den werd de heer v. d. Sleen voor zijn met talrijke geestigheden doorspekte lezing, be dankt Door het aftreden van de heeren J. Wiepkema en A. Lamain waren in het be stuur twee vacatures ontstaan. Hierin werd voorzien door de benoeming van de heeren A. den Haan iSassenheimt on A. v. d. Pompe (Leiden) op wie resp. 144 en 123 stemmen werden uitgebracht, terwijl de heeren w. van Veen (Katwijk a. d. Rijn) en J. J. Siljée resp. 58 en 74 stemmen tot zich trokken. De heer J. Wiepkema (Sassenheim) deel de mede, dat in tegenstelling met de mee- nlng van vele aanwezigen, het afscheid van den heer Baak niet in deze vergade ring. doch eerst in Maart of April a.s. zal plaats vinden. Spr. bracht dank aan den heer Baak voor zijn uitstekende lei ding en zeide, dat het hem bijzonder veel genoegen deed te kunnen meeöeelen, dat aan het bestuur was verzocht het openings woord van den heer Baak in druk te laten verschijnen. Met een kort woord sloot de heer Baak deze 50ste algemeene vergadering. AANGEHOUDEN. Op verzoek van den commissaris van po- litüe alhier is door de Haagsche politie akfe&r aangehouden de 69-jarige S. J. H., die er van wordt verdacht in Juni j.l. ten nadcele van een Leidsohen juwelier twee gouden horlogekettingen te hebben ver duisterd. Als verdacht van diefstal van een rijwiel is alhier aangehouden de 34-jarige ijzer- vechter P. D. Gidsen gevraagd! F on lofwaardig initiatief. T "iden heeft gidsen noodig! Gidsen, die in staat zullen zijn om straks, wan neer de vreemdelingen onze stad weer zullen bezoeken en dat zijn er vele, vooral in der bloemboüentijd met hen door de Sleutelstad te trekken en hen te wijzen op datgene, wat Leiden aan bezienswaardigs biedt. Tot nu toe werd dit werk zooveel moge lijk gedaan door V.V.V.. die daartoe zoo- noodig de hulp inriep van enkele vereeni- gingen. Dat ging goed. doch er was één be zwaar. de orzanisatjj pntbrak men be schikte niet over een 'v3ië&.kerr. vin gid sen. Kwam er een groep vreemdelingen, dan moest men reeds dagen van te voren beginnen met het oproepen van dames en heeren die bereid en in staat waren vooral dit laatste is een zeer voornaam punt om onze stad met de gasten te „doen". In het kort is dit de reden geweest, die de heeren N. C. F. van Ginkel. voorzitter van V. V. V. en W. Kouwenberg. deed beslui ten om een aantal dames en heeren uit te noodigen tot een bespreking, waarop de eeTste schrede zou worden gezet naar de oolossing van het „Leidsche gidsenvraag- stuk". In één der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" vond deze bespreking gisteravond plaats. De heer van Ginkel wees daar op de enorme financieele voor deden. die een intensief vreemdelingen verkeer voor een land afwerpt en legde er den nadruk op. dat indien men prijs op deze voordeden stelt en welk land of welke stad doet dat niet men er voor dient te zorgen, dat de vreemdelingen ook in de gelegenheid worden gesteld stad of land te bezichtigen, m. a. w. er moet hier In Leiden een groep gidsen zijn. waarvan er op elk uur van den dag zoo mogelijk meerdere beschikbaar zijn: dit houdt dus in dat de groep groot, zelfs zeer groot moet zijn. Een eerste vereischte voor een gids is. zooals wel vanzelf spreekt, dat hi.i zijn eigen stad goed kent. Maar al te dikwijls laat dit helaas veel te wenschen over. Om dit bezwaar echter te ondervangen, stelt men zich voor om éénmaal per maand een gids- excursie door onze stad te houden onder leiding van een deskundige, met name een lid van de Vereeniging „Oud Leiden", waarmee reeds voorbereidende besprekin gen zijn gevoerd. Het is niet alleen de bedoeling, dat men groote groepen rond zal leiden, doch ook „losioopende" vreemdelingen onder zijn hoede neemt. Men wil zelfs zoover trachten te komen, dat in verschillende hotels, café's en restaurants een gidsenlijst ligt. zoodat wanneer een vreemdeling den wensch te kennen geeft onze stad te be zichtigen. de gérant, slechts bepaalde adressen behoeft op te bellen om aan zoo'n verzoek te kunnen voldoen. Alle aanwezige dames en heeren gaven zich als adspirant-gids op. doch hun aan tal is bii lange na nog niet groot genoeg om het beoogde doel te bereiken. Zij, die zich geroepen voelen, dit, lofwaardig streven te helpen verwe zenlijken, een streven dat ongetwijfeld het vreemdelingenverkeer in onze stad zal bevorderen en er zeer zeker toe zal bijdragen Leiden over de grenzen een goeden naam te bezorgen, kunnen zich nog opgeven bij de heeren N. C. F. van Ginkel. Plantage 22 of IV. Kouwenberg Jr., Breestraat 84. N.V. LEIDSCHE DUINWATER MIJ. In de hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer M. G. Verwey gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duin water Mij. werd tot president-commissaris gekozen de heer M. G. Verwey, tot commis saris de heer T. S. Goslinga. RESIDENTIE-ORKEST. Nathan Miisteinviool. Issay Dobrowendirigent. Eerste concert van het Residentieorkest: het eigenlijke muziekseizoen is begonnen! Een stampvolle zaal en bekende gezichten op het podium. Merkwaardig en zeer ver heugend is de steeds groeiende belangstel ling. Was deze de vorige seizoenen reeds buitengewoon groot, ditmaal werden wel alle records geslagen: géén plaats bleef onbezet. Wij schijnen dus de impasse, waarin het muziekleven zich bevond, ge lukkig glansrijk te boven te komen! Indien dit zoo voortgaat, zal zelfs een Stadsgehoorzaal niet groot genoeg zijn.otn alle muziekliefhebbers te bergen. Issay Dobrowen werd wederom uitermate hartelijk begroet als „gast"-dirigent, hoe wel hij zoo langzamerhand ook in onze stad Stamgast" geworden is. Wij leerden vorige malen reeds zijn ca paciteiten kennen, schreven er uitvoerig over en aan ons oordeel is weinig toe te voegen. De gespannenheid, het brandend- temperamentvolle van zijn wezen, zijn nei ging tot zekere excessen, zich ook meer malen uitend in de schier demonisch aan doende dirigeertrant, leent zich wel in het bijzonder tot het effectvolle genre, waar toe behoort Strawinsky'smeesterlijk ge- instrumenteerde en oergeestige bailetsuite „Petrouschka", waarin Dobrowen en het levendig reageerenae orkest hun hoogste troeven uitspeelden. Nathan Miistein. De bét eekenis van dezézoo illustratieve en karakteristieke muziek in het pro gramma gedetailleerd besproken en eerst na lezing dier handleiding voor de meesten begrijpelijk fél van coloriet en meesle pend van rhythme, heeft in de nu reeds 25 jaren van haar bestaan nog niets van haar enorme suggestiviteit en humor ver loren. En suggestief, dynamisch geaccen tueerd is zij voorgedragen, op een wijze, die bij langduriger voorbereiding natuur lijk nog voor verbetering vatbaar is. maar die nu reeds getuigde van een merkwaar dige beheersching der ontzagwekkende par- tituurmoeilükheden. Hulde aan Theo v. d. Pas voor de vertolking der hier zoo eigen aardig klinkende klavierpartij. De vurige stuwing van Dobrowen kon zich in dit bijwijlen waarlijk geniaal ge schreven orkestwerk, met haar natuurge trouwe weergave van feestelijke gebeur lijkheden. ten volle uitleven. Dit is muziek naar zijn hart en hij draagt zijn hier zoo juist aangevoelde intenties volkomen over cp het orkest.' Die intenties tv aten voor ons gevoel de zen avond- vèèl- minder geslaagd in het klassieke genre. Hoewel hij zioh in Handel en Mozart voor te groote uitersten wist te hoetien. BINNENLAND. Tot secretaris van den Indischen Onder- nemersraad is benoemd jtar. mr. H. A. Quarles van Ufford (Binnenland, 4de Blad). De vestiging van nieuwe kruidenierszaken; een financieele voorwaarde (Binnen land, 4de Blad). Euwe won de vijfde partij tegen Aljechin en leidt met 32 punten. (Sport, 3de Blad). Begrafenis van zeven slachtoffers der T. 13 (lste Blad). BUITENLAND. Nieuwe terreur-daden in Palestina (Bui tenland, lste Blad). Rond de negen-mogendheden-conferentie. (Buitenland, lste Blad). De Italïaansche troepenzendingen naar Libye (Buitenland, lste Blad). Een rede van Chamberlain (Buitenland, lste Blad). 2TE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In zijn bekend lied zegt Schiller: 't Wordt nu tijd van gieten, „Ziet, 't metaal wacht ons alree. „Maar eer wij de stroom doen vlieten wacht het Carillon-Comité ook nog gaarne Uwe bijdrage. Zooals U weet, kimt U deze overschrij ven op postrekening No. 302400 van den Penningmeester van het „Carillon- Comité Stadhuis Leiden". gingen de vertolkingen van het Concerto Grosso No. 10 en van de beroemde G-moll symphonie toch mank aan de euvelen eener voor composities als deze stellig te zware orkestbezetting. De componisten zouden daarvan vreemd hebben opgeke ken Hierdoor werd afbreuk gedaan aan het resp. waardig-voomame en fijnzinnige karakter. Het monumentale van Handel werd daarbij extra geaccentueerd door een te overdreven nadrukkelijkheid en gewich tigheid, zoowel wat de voordracht als de te massale orkesklank betreft. Dobrowen's voorliefde voor tegenstellin gen was hier niet steeds in overeenstem ming met de verheven stijl: zoo werd het „Air" te breed uitgesponnen en daardoor gerekt, waarop dan volgde een bliksem snel Allegro, waarin de solo-violist Sam Swaap het tempo totaal niet meer kon bij houden: zijn techniek faalde en hij werd overstemd door een niet meer edel 'klin kend orkest. Ook de elegische Mozartsym- phonie miste in het algemeen de verfij ning en de noblesse, die hier domineerend moeten zijn. Zelfs het Menuet ontbeerde de noodige élegance en doorzichtigheid. Het pittige en rhvthmisch kernachtige slot-allegro slaagde hier nog het best. Neen: hoezeer wij Dobrowen hoogschat ten in bijv. het gloedvolle of virtuose gen re. dat hem volkomen ligt, tot de geeste lijk hoogstaande waarde van een Handel en een Mozart, die hij hier met zeer aparte visie weergaf, wist hij. althans op de zen avond, niet genoegzaam door te dringen, om er de reine en beheerschte vertolking van te geven, die zij behoeven. Nathan Miistein, ook in onze stad geens zins een onbekende, speelde het „popu laire" vioolconcert van Tschaikowsky. Hoeveel meesterlijke violisten brachten, het ons reeds! Miistein behoeft voor hen niet onder te doen, zij het dan dat tenge volge van een zekere onbewogenheid nog niet alles ten volle tot uitdrukking kwam. wat aan muzikale schoonheid in deze par tituur, waarin eerst in de slotdansen de nationaal" Russische ziel weerklinkt, leeft. Doch technisch speelde hij fameus: zijn, diep-indringende streek, zijn feillooze be- heersching der eertijds „onspeelbare" moei lijkheden, ondersteund door een soepel or kest onder een hier zeer harmonisch aan voelend dirigent, schonken Miistein een fenomenaal succes, we.erin bij Dobv- n on de zijnen eerlijk en welverdiend liet deelen. Het was reeds 11 uur, toen de laatste Strawinsky-orgie door de zaal daverde! Dobrowen is in den aanvang van het concert met bloemen gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1