BINNENLAND De N.S.B. te Lunteren bijeen LE!rrfH DAGBLAD, Maandag 11 October 1937 Derde Blad No. 23786 78ste Jaargang H.M. de Koningin hersteld. Gala-avond op het Loo. Zaterdagavond werd ten paleize Het Loo een gala-avond gehouden, waar aan een veertigtal gasten heeft deel genomen. Tot hen behoorden o.a. her tog Adolf Friedrich von Mecklenburg- Schwerin met zijn gemalin en dochter en de heer Von Bülow-Stolle. H.M. de Koningin, die van haar griepaanval was genezen, was 'n groot gedeelte van den avond te midden harer gasten. Instelling van een rang van sergeant le klasse. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal binnenkort aan een lang gekoesterden wensch van de beroeps- onderofficieren worden voldaan door het invoeren van den rang van ser geant (wachtmeester) le klasse, waar voor een afzonderlijk onderscheidings- teeken wordt vastgesteld. Voor aanstelling in dezen rang komen alleen in aanmerking beroeps-sergean ten (wachtmeesters) en fouriers, die voldaan hebben aan het examen voor hoogeren rang en als zoodanig op een der candidaten-lijsten staan aangetee- kend. Jhr. G. A. A. Alting von Geusau t Oud-directeur-generaal der P.T.T., oud-minister van Oorlog. Te 's Gravenhage Is Zaterdagmiddag in den ouderdom van 73 jaar over leden jhr. G. A. A. Alting von Geusau, oud-minister van Oorlog. Jhr. George Auguste Alexander Alting Ton Geusau is in Arnhem geboren oo 24 Aorll 1864. Hij werd voor den militairen dienst opgeleid aan de militaire academie en de Hoogere Krijgsschool, waaraan hij later zelf als leeraar verbonden geweest is. Den lOen Juli 1883 werd hij benoemd tot t»eeden luitenant der infanterie. Hij doorliep de verschillende rangen, diende bij de grenadiers en werd in 1900 officier van den generalen staf. Tien jaar later volgde zijn benoeming tot hoofd van de tweede afdeeling van het departement van Oorlog. In die functie kreeg hii van de regeering opdracht om in 1911 aan de Zwitsersche legermanoeuvres deel te nemen. Daarover heeft hii, na zijn terugkomst. in „Krijgs wetenschap" zijn bevinden gepubliceerd, waaruit bleek, dat hij tegenover het Zwit sersche stelsel niet vijandig stond, alhoe wel hij van oordeel was. dat de invoering daarvan voor ons land onmogelijk zou zijn in verband met onzen volksaard. En toch behoorde de heer Alting von Geusau als militair in zün tijd zeker niet tot de ouderwetsche legermenschen, hij ging des tijds zelfs voor tamelijk democratisch door. In 1913 werd de ongeveer dertigjarige officiersloopbaan van overste Alting von Geusau afgesloten door zijn benoeming tot directeur-generaal der posterijen en tele grafie. Het beheer van dezen veelomvat- tenden tak van staatsdienst is hem niet altijd licht gevallen door de scherpe critiek, die zijn optreden van personeelszijde uit lokte. maar toen hii ziin post in 1918 verliet om in het eerste ministerie Ruys de Bee- renbrouck den ministerszetel aan het de partement van Oorlog in te nemen, werd toch in alle kringen van het personeel leedwezen gevoeld over het heengaan van den humanen en welwlllenden chef. die de kunst verstaan had zich populair te maken, doordat hij de nooden van het personeel wist te peilen, deed wat hij kon om de be langen van den dienst en het publiek in overeenstemming te brengen met die van het personeel en daardoor de haTten van zeer velen won. Niet lang is de heer Alting von Geusau minister eeweest hii trad in den eersten tijd ad. interim ook aan Marine op want begin Januari 1920 ging hü wegens be snoeiing der Begrooting heen. Na zijn aftreden Is de heer Alting von Geusau in 1920 benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer, welk ambt hij tot zijn dood heeft bekleed. Zijn verdiensten jegens den lande werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in de Oranje-Nassau-orde met de Zwaar den. Tevens was hii ridder in de Belgische Leopolds-orde en commandeur in de Kroonorde van Italië. De begrafenis is bepaald op Woensdag ongeveer half elf op de Algemeene Be graafplaats te 's Gravenhage. nationale reclasseeringsdag. Het landelijk Comité van uitvoering van dc-n Nationalen Reclasseeringsdag heeft de definitieve verdeeling van de opbrengst van den laatst gehouden Nationalen Reclassee ringsdag geregeld. Hoewel in een aantal gemeenten de opbrengst minder was dan net vorig jaar, mochten uit andere ge meenten weer belangrijke bedragen bin nenkomen, zoodat de opbrengst, die bij 't aisiulten van de rekening f. 777785.77 be- 0Eif.wfjnig. min<ier is dan het vorig jaar u"et Comité besloot, dat het boekja- oortaan gelijk zal loopen aan het Vereen lQ37Si^ari zoodat de boeken over de act op 31 Dec- as- definitief worde menw»^' a e u'tkeering aan de 25 sa heef? IÏ?? Reclasseeringsinstellingc aeeit echter reeds plaats gevonden. Toogdag te Delft der Anti-Revolutionaire Jongeren Te Delft werd Zaterdag de toogdag ge houden van de anti-revolutionnaire jonge ren actie, onder voorzitterschap van dr. L. W. G. Scholten De druk bezochte ochtendvergadering werd bijgewoond o.a. door de Kamerleden Duymaer van Twist. C. Smeenk. Wagenaar en van Dijke, den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, den afgevaardigde van de Chr. staatk. partij in Ned. Indië, mr. A. F. de Savomin Lohman en' de dochter van wijlen dr. Kuyper. Nadat de vergadering met gebed en psalmgezang was geopend, sprak de voor zitter zijn openingswoord Een telegram van trouw en verknochtheid werd aan H.M. de Koningin verzonden. De jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester en administrateur werden vastgesteld. Om twaalf uur werd de vergadering ge schorst en daarna bezochten de deelnemers de Nieuwe kerk en het Prinsenhof. Het woord werd hierna gevoerd door de heeren van den Heuvel, lid van de a r. kamerfractie. Schouten, voorzitter van het centraal comité van a r. kiesvereenigingen cn ds. Warnaar uit Hazerswoude. Vervol gens werd een referaat van den heer Smeenk behandeld. Als nieuw lid van het hoofdbestuur werd de heer A. Alblas uit den Haag geïnstalleerd terwijl afscheid genomen genomen werd van den secretaris den heer A. L. de Bruyne. Door ds J Fokkema van Delft werd een slotwoord gesproken. Het Nationaal Jongeren Verbond. De algemeene vergadering te Apeldoorn. (Ve.rvolg van Zaterdag). Na de jaarrede van mr. W. de Vries op de algemeene vergadering in den Tivoli- Schouwburg te Apeldoorn is de vergadering van het Nationaal Jongeren Verbond Za terdagmiddag voortgezet. Een telegram van hulde werd gezonden aan H.M. de Koningin Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester werden goedge keurd. Verschillende huishoudelijke zaken wer den besproken Bij enkele candidaatstelling werd het hoofdbestuur voor het vereeni- gingsjaar 1937—1938 als volgt gekozen: al gemeen voorzitter: mr. J. H. P. V. Haltsma Muiier te Amsterdam: algemeen secretaris jhr W M. de Brauw te 's Gravenhage: algemeen penningmeester A. T. C. J. Schie- bergen te Arnhem: leden: mr O Verdoom te Rotterdam: K. Rljsdorp te Utrecht; H. A. V. Giesbcrgen te Rotterdam; D. J. Kar- res te Apeldoorn: R. Nijhuis te Veendam. Hierna sprak mr. de Vries den afgevaar digden en den nieuwen algemeen voorzitter toe en overhandigde den laatsten den voor zittershamer Mr Haitsma Muiier stelde onder dave rend applaus der vergadering voor, mr. de Vries tot eerelid te benoemen. Het aftredende bestuurslid W. van Wesel werd eveneens onder groote instemming der vergadering tot eerelid benoemd. Uit de Dlannen. die mr. Haitsma Muiier voor het komende iaar meedeelde, stippen wij aan. dat uiteraard in de principieele houding van het N J.V. geen wijziging zal worden gebracht. Het Initiatief is genomen voor een herdenking van het regeerings- jubileum In September 1938. waarover te zijnertlid nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Er zullen streekvergaderin- gen en gewestelijke landdagen georgani seerd worden, benevens een tweedaagsche kaderconferentie. Als hoofdpunt in de te voeren propagan da zal de rijkseenheidgedachte naar voren gebracht worden, in verband waarmede plannen in voorbereiding zijn tot de op richting in Nederland van een monument voor de Indische weermacht (het Kon. Ned. Ind. Leger). Er zullen dit iaar weer twee kampen gehouden worden, het NJ.V. zee- kamp en op erootere schaal een meisjes- waterkamp. Na een uitvoerige rondvraag werd de vergadering gesloten met het gemeen schappelijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Na een eenvoudigen maaltijd in hotel Zeelandia had des avonds in de geheel gevulde groote zaal van den Tivoli-schouw- burg een bijeenkomst plaats, georganiseerd door de afd. Apeldoorn van het verbond waar het woord gevoerd we d door ihr. mr B. C de Jonge, oud-gouverreur-generaal van Ned. Indië. gep. majoor W. G. de Bas en mr. Haitsma Muiier en waarbii het muziekkorps van het 4e reg. huzaren uit Deventer zijn medewerking verleende. nationaal herstel. Reorganisatie van structuur wordt voorbereid. Het Verbond voor Nationaal Herstel ver zoekt het volgende te willen mededeelen: In de vergadering van den Centralen Raad van het Verbond werd het nieuwe hoofdbestuur als volgt samengesteld: lult - gen. H. N. A Swart. B. H. Bloembergen. F. Dekker Hissink, dr. W. Emmens, mr. p. c. L Eschauzier, mr. P. P J. M. Geradts, L. M. E. J. H. Geradts, M. B. van den Jagt, J P. de Keijzer. jhr lr. J. W. Storm van 's Gravensande. A Uithol. De Centrale Raad was van meening. dat hoewel vele wenschen van het Verbond in de afgeloopen vier jaren ln vervulling zijn gegaan, zooals b.v. het grootere betoon van liefde voor ons Vorstenhuis en vaderland, versterking der weermacht en de Rijks eenheidsgedachte. het Verbond voor Natio naal Herstel nog alle reden heeft om zijn 'gestaan te handhaven. Alhoewel de uitslag an de Kamerverkiezingen teleurstellend oor het Verbond is geweest., kwam de 'ntrale Raad tot de overtuiging, dat het -rbond paraat most blijven. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen organisatievoorstellen met betrekking tot ie structuur van het Verbond voor te be reiden. Leger-mutaties. Met Ingang ran 1 November zijn be noemd: a. bij den Generalen Staf. tot luitenant kolonel. de majoor G. J. M. van Weel. van den generalen staf. hoofd van de 2e afdee- ling b van het departement van Defensie: tot majoor, de kapiteins J. G. M. van de Piassche en V. E. Nierstrasz beiden van den Generalen Staf. onderscheidenlijk toe gevoegd aan den chef van den Generalen Staf en werkzaam bij het hoofdkwartier van het veldleger; b. bli het wapen der infanterie, tot kolonel, commandant van de Vlle infan teriebrigade. de luitenant-kolonel F. B. A. J. Jansen, commandant van het 22e regi ment Infanterie; tot commandant van het regiment jagers, de luitenant-kolonel H. D. Scherpentouijzen commandant van het le regiment infante rie. zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking: tot commandant van het 11e regiment infanterie, de luit.-kolonel T J. Reeser, voornoemd; tot luitenant-kolonel onderscheidenlijk commandant van het 13e regiment infan terie. commandant van het le regiment infanterie en commandant van het 22e regiment infanterie, de majoors A. Govers. L. K. van Loon en J. F de Ridder, resp. van den staf der VlIIe infanterïe-brigade. het 18e regiment Infanterie en den staf der He infanterie-brigade. tot luitenant-kolonel bij den staf van het wapen, de majoor W. A de Groot, van dien staf, toegevoegd aan den Inspecteur der infanterie; tot majoor, onderscheidenlijk bli den staf der lie infanterie-brigade en den staf der Ve infanteriebrigade, de kapiteins C. A. van Beek en J. G. G. M Hamm. resp. ad judant van den staf der He infanterie brigade en adjudant van den staf der Ve infanterie-brigade: c bij het wapen der cavalerie, tot majoor bij het le regiment huzaren, de ritmeester jhr. J. J. Teding van Berkhout, van het le regiment huzaren: d. bij het wapen der artillerie, tot kolo nel. commandant van de nie artillerie- brigade, de luitenant-kolonel L. J. de Decker, commandant van het 3e regiment veld-artillerie- tot luitenar.t-kolonel, commandant on derscheidenlijk van het korps pontonniers en torpedisten, van het 7e regiment veld artillerie en van het 3e regiment veld artillerie; de majoors J. A Mussert. A. F. J. M. Drossaerts en E C. de Haan. resp. van het korps pontonniers en torpedisten het le regiment veldartillerie en den staf der HIe artillerie-brigade; en zijn benoemd bij den staf van het wapen tot majoor, de kapiteins P. C. ran Aken en J. Bulier resp. van het 7e regi ment veldartillerie en van den staf van het wapen, toegevoegd aan den directeur voor het materieel der landmacht; tot majoor-magazijnmeester, de kapitein magazijnmeester J. G. M. de Groot, van dien staf; e. bij het wapen der genie bli een staf van het wapen, tot kolonel, commandant ln het le genie-commandement, de luite nant-kolonel F. A. Vaillant, commandant van het korps pontonniers en torpedisten; tot kolonel, de luitenant-kolonel H L. van Roh'en. van dat wanen, directeur van het luchtvaartbedrijf; tot kolonel, commandant van het regi ment genietroeoen. de luitenant-kolonel P. W. Scharroo, van 't reciment-gznie'roecen: tot luitenant-kolonel, bli het regiment genietroepen, de majoor W. H. Schukking, van dat regiment. Ir. Mussert geeft rekenschap van zijn daden. De ramp van de Specht. Hitbsrmann's toestand verergerd. De toestand van den violist Huber- mann is ten gevolge van longontste king verergerd, zoodat professor Eed- dingius van Batavia, die thans te Pa- lembang vertoeft, het niet raaozaam achtte, thans iets aan de handen van den violist te doen. FEN AFSCHEFID BIJ DE MIJ. VOOR GFNEESKUNST. Dr. Droogleever Fortuyn treedt uit zijn functie van hoofdbestuurder-secretaris. Zaterdagmiddag heeft een groot aantal artsen en medici in een bijeenkomst in huize Couturier te Amsterdam afscheid ge nomen van.den aftredenden hoofdbestuur der-secretaris van de Nederlandsche Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, dr. H. J. W. Droogleever Fortuyn, Namens een groot aantal afdeelingen sprak dr. G. H. Kramer uit Rotterdam, die zeide, dat de afd. Rotterdam der Maat schappij het initiatief tot deze huldiging had genomen en die herinnerde aan de 20-jarige werkzaamheid van dr. Drooglee ver Fortuyn, die daarna naar Am sterdam was getrokken, waar hij op voor beeldige wijze de belangen der Maatschap pij en van den medischen stand had be hartigd. Namens de afdeelingen die hij vertegenwoordigde, bood dr. Kramer den scheidenden secretaris een geschenk aan voor het maken van een reis naar Italië. Prof. dr. H. Burger, sprekende namens een comité van artsen, zeide, dat men in de secretariskamer van het gebouw waar dr. Droogleever Fortuyn zoo lang gewerkt had. een blijvende herinnering aan hem wilde behouden en daarom had men door den schilder Paul Schultze eep portret van dr. Droogleever laten schilderen, dat spr. bij deze gelegenheid onthulde. Hii bood dr. Droogleever tevens een door de sierkunste- nares Corry Hartkamp vervaardigd aibum met de namen der schenkers aan. Een der dames van het bureaupersoneel der Maatschappij huldigde den aftreden- den secretaris als strenge doch humane chef en vriend van elk lid van het per soneel. Dr. Droogleever Fortuyn dankte allen die tot deze huldiging hadden bijgedragen en m het bijzonder het personeel van hei bu reau. zonder hetwelk hij nooit zijn i-aak naar behooren had kunnen vervullen. Des avonds werd hem in intiemen kring een diner aangeboden. Ruim dertigduizend N.S.B.'ers onder zijn gehoor. Op den Goudsberg, het terrein der N.S.B. op de Luntersche hei, waren Zaterdagmid dag meer dan dertigduizend N.SJB.'ers bijeen om te luisteren naar de rede van hun leider, ir. Mussert, die met daverend Hou-Zee-geroep werd begroet. „Ik heb U opgeroepen, zoo ving ir. A. A. Mussert zijn rede aan. op onzen grond, waar wij thuis zijn. Velen zullen vragen, waarom wil ik rekenschap geven van mijn daden? Voor ons is het een zekerheid, dat de samenleving in zijn huldigen vorm naar den ondergang voert. Daartegen zien wij maar één mogelijkheid om. vertrouwende op Ged, tot een gezond, sterk, arbeidzaam volk in een vrij Vaderland te komen: het nationaal-socialisme. Bij de verkiezingen bleek dat 96 0 van het Nederlandsche volk deze waarheid nog niet ziet. maar daarom is zij er niet minder waar om. De N.S.B. is allerminst dood, doch zij Is alleen door nog meer vuur gelouterd moeten worden vóór God haar de groote taak van de weder opstanding van ons volk wilde toevertrou wen. De N.S.B. zou op 26 Mei begraven ziin; in Amsterdam geschiedde dit door dat gedeelte van het Jodendom dat behoort tot „Eenheid door Democratie". In de laatste veertien dagen is de N.S.B. weer begraven. Wij schijnen het van begra fenissen te moeten hebben, aldus spreker, want deze meeting met haar tienduizenden geeft toch wel blijk dat de tijd van onzen ondergang niet gekomen is. Spr. herinnerde aan de reorganisatie in Indië, waar de NB.B. 5000 leden telt. die zeer veel voor de beweging offeren. Zij moesten hun eigen leider hebben en daar om wees spr. in Indië ir. Van der Laaken als zoodanig aan ter ODVolging van den heer Hogewind, die sindsdien echter geen enkele functie meer heeft willen aanvaar den en „z'n vertrouwen in de leiding ver loor" omdat ir. Mussert het belang van den persoon Hogewind achter stelde bij dat van de beweging. Daarna, zoo zeide ir. Mussert. kwam de reorganisatie der Beweging hier te lande aan de beurt en de groote bezuiniging. Einde Mei telde de N.S.B. 50.000 leden. Ik verwachtte na den teleurstellenden verkie zingsuitslag teruggang van leden en een geringer offervaardigheid met als totaal gevolg een daling der inkomsten met on geveer 25 Deze teruggang eischte bezui niging. Alle verplichtingen konden onver- wiild worden nagekomen. Wij waren arm, eerlijk, maar schulden vrij. De beweging kan thans iederen klap opvangen, die men ons zou willen geven. Spr. hekelde scherp het „Utrechtsch Nieuwsblad", dat op 4 October te verstaan gaf, dat de uitgaven der N.S.B. niet bekos tigd kunnen worden uit de bijdragen der leden en de vraag stelt, of 't niet op den weg der regeering ligt zich nauwkeurig op de hoogte te stellen en het publiek in te lichten. Laat de regeering een onderzoek instel len. onze boekhouding is ter beschikking, onze accountant eveneens, adus de heer Mussèrt Maar de Regeering zal het niet doen. Want reeds verleden jaar, toen een schendbrochure tegen de N.S.B. uitkwam, heeft de accountantsdienst der Regeering een week op het Hoofdkwartier doorge bracht om alle boeken na te zien. Het soreekt vanzelf, dat niets te eonstateeren viel dan de groote offervaardigheid. II; ga daarom verder en doe hier het aan- hed alle boeken en bescheiden der N.S.B. te doen nazien door drie te goeder naam en faam bekend staande accountants. Ne derlandsche wel te verstaan. Slechts één voorwaarde stel ik daarbij: hetzelfde on derzoek moet door dezelfde accountants ook ingesteld worden bi.i „Eenheid door Democratie" en bij de politieke partijen. Wij willen ook wel eens weten, hoeveel S. v. d. Bsrgh, hoeveel Mannheimer. hoeveel Zwanenberg, enz. over gehad hebben voor het behoud van de democratie en van den nositieven christelijken staat van Colijn en Gaseling. Na dit voorstel verwacht ik. zoo vervolg de de SDreker. dat de laffe insinuaties zul len uitblijven, de boeken liggen klaar! Zoo staan de zaken, besloot de spreker, dit gedeelte van zijn betoog. Arm, maar eerlijk. Financieel gezond, de reorganisatie in uitvoering, over één maand gereed. Vervolgens behandelde de spreker de ge beurtenissen van den laatsten tijd in de eerste plaats de zaak Van Duyl. Ds. Van Duyl nam zijn ontslag als lid en als Ka merlid. Spreker Is van meening, dat dit ontslagnemen ln het belang der Beweging was, in het belang van ds. Van Duyl en in het belang van anderen en dat daarom zijn besluit juist was. Diens vriend en ma nager Pont en v. d. Goes van Naters heb ben zich de vrijheid veroorloofd deze zaak op straat te brengen. Een andere belang hebbende heeft zelfs publiekelijk mededee lingen gedaan lijnrecht staande over die, welke hij kort te voren aan 4 betrouwbare mannen deed en welke schriftelijk ter be schikking liggen. Ds. van Duyl beweert thans zijn hand- teekeningen onder pressie gezet te hebben en dit te betreuren. Welnu, dan. moge het recht zijn loop hebben. Zelfs nu gebleken is dat de geheele afdeeling Vorming, aan welks hoofd Van Duyl stond, een broeinest van samenzwering was tegen de Beweging en haar Leider, kan onze vroegere kameraad van Duyl het volle oond van mij krijgen. De Hooge Raad van Discipline staat ter be schikking van den heer Van Duyl. Maar dit moge ik u zeggen: onverschillig of men voortgaat „onthullingen" te doen, ik wensch niet uit te wijden over persoon lijke kwesties, en ik zal 't niet doen! riep ir. Mussert uit. Al sleider der Beweging kan ik met alle gemoedsrust aanvaarden met modder te worden gesmeten, mits ik weet zelf dergelijke middelen niet te hanteeren. Onmiddellijk na de verkiezingen was Ik er zeker van, zoo vervolgde de spreker, dat de Beweging door velen zou worden verlaten, door weinigen verraden. Tegen den herfst verwachtten wij dit: ook voor verraad is voorbereiding noodig. Het is speciaal de taak van den heer van Geelkerken om op dit gebied waakzaam te zijn. Uitvoerder, misschien hoofd, van de revolte was mr. v. d. Goes van Naters die het land rondreisde om een zee van ver dachtmakingen uit te werpen. In Den Haag probeerde men zelfs in iedere groep een kern te vormen. De kwestie-van Duyl maakte het noodig direct in te grijpen. Het is daarom niet onmogelijk, dat het achterste deel van den kop is blijven zitten. Bewijzen, dat ds. van Duyl medeplichtig ls. heb ik niet. De in het hoofdkwartier gehouden gesprekken ziin niet afgeluisterd, anders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vorming de schuldige Is. Gezien de capaciteiten van de oostande- lingen is het geheele geval meer belache lijk dan dramatisch. Maar één ding heeft mij uitermate gehinderd. De heeren wilden mij met een soort pensioen naar Zwitser land sturen. Als zij hadden afgesproken mij te laten doodschieten, had ik eenige waardeering kunnen hebben. Dat zii mij aanzagen voor zulk een laffen hond. dat ik miin duizenden kameraden, die jaren met mij vochten, in den steek zou laten, tee kent hun mentaliteit. Indien ik ooit het gevoel krijg, dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der Beweging, dan zal ik het oordeel vra gen van de duizend hardste werkers der Beweging, niet van een Pont. een Goes van Naters en consorten. De opstand-operette is voorbijde beweging marcheert, niet ver bitterd maar blijmoedig. „Ons programma met toelichting schreef ik zes jaar geleden. Op dien grondslag hebben wij gestreden. Zijn onaantastbaar heid in vijf jaar harden dienst onder het scherpe licht der duizenden schijnwerpers onzer tegenstanders, heeft het bewezen. Het laatste jaar vertoonden zich verschijn selen. die er op duidden, dat het wezen van het Nederlandsche nationaal-socialisme te verschillend, maar ook te eenzijdig werd uitgelegd. Het is gezond noodzakelijk, dat een ionge beweging groeiende, zoekende is. Het is mijn taak. daarvoor de richtlijnen te geven op het juiste oogenblik. Het wezen van het Nederlandsche natio naal-socialisme saam te flansen uit Duit- sche of Italiaansche boeken ware niet moeilijk geweest, maar wel de grootst denkbare fout. In eigen volk, op eigen bodem moet het groeien en tot uitdrukking gebracht worden. Welnu, het is gegroeid en op mij rust de verantwoordelijke taak te formuleeren en neer te schrijven, wat leeft in ons hart. Ons nationaal-socialisme komt voort uit drie bronnen: Godsvertrouwen; liefde voor volk en vaderland; eerbied voor den arbeid. Wij gaan. aldus spr. dezen winter in: gezond, gelouterd, goed georganiseerd op stevig geestelijk fundament. huldiging MEVR. R. LOTGERING—HILLEBRAND. Mevr. R. Lotgering—Hillebrand heeft Za terdagmiddag op feestelijke wijze ir, een der zalen van het Carlton hotel te Am sterdam haar zilveren jubileum gevierd als leerares bij 'het huishoudonderwijs. Te midden van de vele bloemstukken, die uit alle deelen des lands als evenzoovele blijken van belangstelling waren gezon den. namen mevrouw Lotgering en haar echtgenoot de tallooze gelukwenscher. van collega's, leerlingen en oud-leerlingen, ver tegenwoordigers van vereenigingen en vooraanstaande personen uit de zakenwe reld, in ontvangst. Een der eersten, die mevrouw Lotgering de hand kwam druk ken, was wethouder S. Rodrigues de Mi randa. Behalve de voorzitter en de direc teur van de A.V.R.O.. de heeren de Ciercq en Vogt, waren vele luistervinken naar t Carlton hotel gekomen cm haar anders „onzichtbare" leerares blijk van haar be langstelling te geven en le danken voor haar kooklessen voor de microfoon. Een stapel telegrammen en brieven ge tuigde voorts van de algemeene erkente lijkheid, waarin de jubilaresse zich mag verheugen. Namens het huldigingscomité .prak dr. R. van Gelder, directeur van de Mcba. mevrouw Lotgering op hartelijke wijze toe Hii memoreerde haar veelz' digen arbeid op sc?i°al en pa-dago-risi-:. gch -c en boo 1 haa- navr-ns het comité e"r, -il- vczen dejeuner tafelgarnituur aan verge zeld van een album met handteekeningen van de schenkers. Vele anderen hebben daarna nog het woord gevoerd. heffing op boter. De heffing op boter is voor de week van 10 tot en met 16 Oct., behoudens tus- schentijdsche wijziging, weder vastgesteld op 45 ct. per k.g. DE TREK NAAR ZWITSERLAND. In een onderhoud met het A. N. P. deel de de heer Wuttweiler. de ontwerper van het Zwitsersche hotelplan, mede, dat in totaal 35.000 Nederlanders dezen zomer Zwitserland hebben bezocht, d. i. 120 pCt. meer dan in 1936. opening sportfondsenbad te amersfoort. In tegenwoordighe d ran talrijke -hns. stellenden, w.o de burvemeeste- der gs- meen'e Amersfoort, mr J C Graaf van Randwijck. wethouder Noordewier. mr. Bierenbroodspot. alsmede tai van officials van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond is Zaterdagmiddag hei Sport- fondsenbad Amersfoort aan de Rubens straat in gebruik eenomen. VET i ii'. FIN. De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken zal Woensdag niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9