De revanchematch Euwe-Aljechin MAANDAG 11 OCTOBER 1937 No. 23786 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De kaartverkoop te Leiden begint Woensdag, 13 October Na de ramp van de Specht Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cts.~ï>er regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets.- porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noord Andsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week -f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) HET HOTS XE WARMOND. Excursie van „Oud-Leiden". Met een drietal autobussen, een aantal taxi's en op eigen gelegenheid trok Zaterdag een aantal leden van „Oud-Lel den" met introducée's, In 't geheel ten ge tale van circa 150 deelnemers, naar War mond, teneinde in 't bizonder het Huys te Warmond en zijn prachtige omgeving te bezichtigen. Deze excursie was vooral ge organiseerd, om meer algemeene belang stelling te wekken voor het natuurschoon ter plaatse, mede In verband met een bij de gemeente Warmond in bewerking zijnd uitbreidingsplan,waarvan de uitvoering naar de meening van het bestuur van „Oud- Leiden", dat natuurschoon ernstig zou schaden. Bij het inrijhek aan de Hoflaan werd het groote gezelschap opgewacht door de hee- ren dr. L, P. Krantz en A. Krantz met hun familie. Hierna begon een wandeling door het prachtige boschpark met zijn enorme verscheidenheid van boomsoorten, waarvan een taxusgroep waarschijnlijk nog dagtee- kent uit den heidenschen tijd, terwijl de inrichting van het park in hoofdzaak da teert uit den tijd der Baronnen van Leyden en verder gedurende de laatste jaren door dr. L. P. Krantz nog heel wat gewassen aan de reeds bestaande zijn toegevoegd. Natuur lijk wijdden zeer velen hun aandacht aan den Oostelijken rand van het park, waar in den Hofpolder het onvergelijkelijk uit zicht over de plassen wordt bedreigd. Nadat men geruimen tijd het park had bezichtigd, verzamelden de deelnemers zich voor het Huys, waar de heer H. J. Kok een korte uiteenzetting gaf omtrent de door hem in de juiste heraldische kleuren ge schilderde wapens van het echtpaar Van LeydenDe Thorns in den timpaan van den voorgevel. Thans begaf men zich naar het Huys, waar de familie Krantz ondanks het feit dat het thans onbewoond en dus ge heel ledig is, voor een allerprettigste ont vangst had zorg gedragen, waarvan wij hier met dankbaarheid gewag maken. In de groote zaal van het Huys met het prachtige uitzicht over de slotgracht en haar verbinding met de Hofleede, overscha duwd door prachtig geboomte, brandde voor dezen eenen middag gezellig het groote haardvuur en stonden de stoelen geschaard rondom het podium der achtereenvolgende sprekers. In de aangrenzende zaal vond men gravu res en foto's, die een beeld gaven van het Huys te Warmond gedurende verschillende tijdstippen van zijn bestaan uit de laatste drie en een halve eeuw, waarbij de prach tige luchtfoto van de K.L.M. wel in 't bij zonder de aandacht trok. Toen allen gezeten waren, trad Dr. L. P. Krantz op het podium om de aanwezigen welkom te heeten. Met ontroering herdacht spreker den 8 Maart 1937, den dag waarop zijn Moeder, de laatste bewoonster van het Huys te Warmond, overleed. Het is overi gens gelukkig, vervolgde spreker, dat wij niet weten, wanneer wij zullen sterven. Doch er is voorbereiding, overleg noodig. wanneer de slag is gevallen, om een Huys als dit te blijven bewonen. Na deze deels fiscale moeilijkheden te hebben geschetst, herinnerde spr. eraan, dat tal van buitenplaatsen, ook deze, prij ken met het bord Verboden Toegang. Hij voegde eraan toe, dat dit bord voor de leden van „Oud-Leiden" in 't vervolg geen betee- kenis heeft, doch dat zij op vertoon van hun lidmaatschapskaart zich vrijelijk op het terrein kunnen bewegen. Het bleek, dat deze geste door de aan wezigen op zeer hoogen prijs werd gesteld. De heer A. Bicker Caarten, secretaris van „Oud-Leiden", den heer Krantz bedankend voor zijn vriendelijke woorden en voor de uiterst genoeglijke ontvangst, deed vervol gens voorlezing van het door ons vermelde adres.door „Oud-Leiden" gezonden aan den Gemeenteraad van Warmond, om de be bouwing in den Hofpolder achterwege te laten. Nadat de thee was geserveerd, werd het woord gegeven aan den heer N. J. Swier- stra, die een overzicht gaf van de geschie denis van het Huys te Warmond. Wij kun nen ons ontslagen achten voor deze voor dracht, die blijkbaar met genoegen werd aangehoord, een resumé te geven, aangezien de heer Swierstra in het „Leidsch Dagblad" een serie van zes artikelen over dit onder werp publiceert, toegelicht met teekenin- Sen, waarvan het eerste in het nummer van 7 October j.l. verscheen. Men zal goed doen, deze artikelen te bewaren. Na deze causerie trad een pauze in, waar van de aanwezigen gebruik maakten om het Huys van ónder tot boven te bezichtigen. Toen allen zich nu weder in de zaal had den verzameld was het woord aan den heer A. A. Kok, secretaris van den Bond Heem schut, teneinde een voordracht te houden over „Opgang en ondergang van Neder- landsche Kasteelen en Buitenplaatsen." Spreker wilde zijn voordracht niet begin nen alvorens den vorigen spreker den heer Swierstra, hulde te hebben gebracht voor zijn uiteenzettingen, die niet alleen getuig den van historische kennis, doch waarin hij vooral ook bleek technische kennis te be zitten omtrent de oude bouwkunst. De meeste historici weten daarvan niet veel, hetgeen spreker als architect het beste kan beoordeelen. Spreker vertelt daarna iets ^„i T,W.ei'k,wijze van de" Bond Heem- Wori,' J1! laren geleden begon men te warmond te werken aan een uitbreidings plan, Waarin het plan werd geopperd den De tweede wedstrijd om het wereldkampioenschap scha ken tusschen Dr. Euwe en Dr. Aljechin is nauwelijks begonnen of zienderoogen stijgt de publieke belangstelling. Van vele zijden bereikten ons blijken van instemming met ons initiatief tot het organiseeren van een partij te Leiden en meerdere ver zoeken betreffende het verstrekken van inlichtingen over toe gangsbewijzen, enz. kwamen reeds bij ons binnen. Zooals men weet wordt hier ter stede de achtste partij gespeeld en wel op Donderdag 21 October, in de Stadsgehoor zaal. Aanvang halfzeven. Wij deelen thans mede dat aanstaanden Woensdag, vanaf 12 uur 's middags, met den verkoop van plaatskaarten zal worden begonnen. De prijs bedraagt: Voor abonné's f 0.80. Voor niet-abonné's 1. De belasting is reeds bij den prijs inbegrepen. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn, kunnen de kaarten ook schriftelijk bestellen. Het bedrag moet dan echter met f 0.05 voor porto worden verhoogd. De kaarten zullen onmiddellijk na ontvangst van het geld worden toegezonden. DE DIRECTIE. grond tusschen Leede en Hofleede te be bouwen. Men vroeg zich af: „Waarom moe ten juist daar nu huizen worden gebouwd?" Onze tijd is er een van ontwakend besef, dat de schoonheid er niet is voor den enke ling, doch voor iedereen. Van het water af gezien zou het bouwen van huizen vóór het fraaie tafereel dat zich van de meren af opent, vernielend werken. Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen „Heemschut" te dezer zake heeft gedaan, kwam spreker tot zijn eigen lijk onderwerp: „Ondergang en opgang van Nederl. Kasteelen en Buitengoederen." Er valt een viertal groepen onder deze benaming le. de groep eigenlijke historische kastee len als 't Huys te Muiden, 't Huys te Amstel (verdwenen), Brederode, Loevenstein. Do renburg, enz. 2e. niet Huys alleen, maar Huys met tuin, kasteelen, die na veel wederwaardigheden in de tweede helft der 18de eeuw weer zijn opgebouwd: Huys te Warmond, Middachten. 3e. Buitenhuizen, b.v. die in de 17de en 18de eeuw door de Amsterdamsche koop lieden werden gebouwd aan de Vecht, door de Haarlemmers in Kennemerland. Het wa ren paleisachtige huizen veelal copieën van stadshuizen, ook veelal gebouwd door stads architecten als Vingboor.s en Post. 4e. de groep tuin met huis, de groote buitenplaatsen op de Veluwe als Roozen- daal, Hooge Veluwe, enz. De eerste groep dagteekent uit een tijd van feodaliteit en heraldiek, toen de ridder een schild voerde, waardoor men tevens wist wat hij in zijn schild voerde. Deze groep, waarvan Doornenburg gaaf is bewaard gebleven, 't Muiderslot aardig is vernield, Brederode als ruïne floreert en Abcoude een aardheuvel is, heeft drie cam pagnes van verwoesting doorstaan: de Hoek- sche en Kabeljauwsche twisten, de Geuzen tijd en de legers van Lodewijk XIV. De ove rige drie groepen hebben zich nog het beste gehandhaafd en in de 18de eeuw hebben practisch geen verwoestingen meer plaats gehad, ook niet in den Franschen tijd. De oorzaken van verval, afbraak en ver woesting liggen thans aan de belastingen. De Personeele belasting vraagt 10% van de waarde van het goed. Doch veel erger is het met de Successiebelasting, die 40% vraagt. Bij overdracht na overlijden dient er dus een zoodanige reserve te zijn gevormd, dat daaruit de successie kan worden betaald, anders komt men tot het noodlottig gevolg, dat het goed zal moeten worden verkocht. Tegenover onze geheele bevolking is de groep dergenen, die in staat zijn, onze oude buitengoederen te bewonen, te klein. Wel zijn er enkele groot-industriëelen, zooals de heeren Van Heek en Philips, die een groot buitengoed hebben aangekocht en bewonen. Doch er zijn vele maatschappelijke doel einden waarvoor ze geschikt zijn: tehuizen voor ouden van dagen, sanatoria ten bate van ziekenverpleegsters, zwakke kinderen, enz., zooals spreker met voorbeelden aan toont. De samenleving ziet in, dat het met de destructie geen voortgang mag hebben. Er is een zich ontwikkelend besef, dat wij voor oude cultuurgoederen hebben te wa ken. Voor 25 jaren is de Bond Heemschut begonnen te werken en langzaam dringt het besef door, dat de verdorde sfeer der 19de eeuw, die de stof over den geest, de wetenschap over de religie, de school boven het edel ambacht deed heerschen, plaats moet maken voor tegenovergesteld begrip. Zoo zien we thans komen een renaissance. In renaissance zit naissance, in naissance native, in native nation. Niet het stof maar de geest! Eerbied moeten wij hebben voor de mo numenten der Vaderen, die wij slechts in bruikleen hebben om ze oveï te leveren aan het nageslacht. De jeugd begrijpt dit; de jeugd gaat voor. Onze kasteelen en buitengoederen zijn vaderlandsche grond: de steen, de kalk zijn producten van Nederlandschen bodem. Hun schoonheid is niet van dezen tijd, doch van vele tijden. D e schoonheid is van de eeuwigheid. „Leert dan reizen Met gepeizen Naar Paleizen Uit het slik Dezer werrelt Die zoo dwerrelt: Eeuwig gaat vóór oogenblik." Na deze met hartelijk applaus onder streepte raad. bedankte de heer Bicker Caarten terwille van den tijd, met een zeer kort maar 'hartelijk woord de familie Krantz en de diverse sprekers. De excursie was uitmuntend geslaagd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Openingsochtend met „Wereld in Wording". Gistermorgen werd in het Luxor- en Trianon-theater de openingsochtend van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gehouden, waarbij vertoond werd de be kende fantastische film van Alexander Korda „De Wereld in Wording", naar het beroemde boek van H. G. Wells. De beide theaters waren flink bezet, zoodat deze proef om twee zalen in gebruik te nemen, geslaagd mag heeten en de plannen om een volgende voorstelling eveneens op deze wijze te verzorgen hierdoor werkelijkheid zullen worden. Ongetwijfeld een goed begin van dit winterseizoen. Een kort openingswoord van den voorzitter, den heer H. v. Wouden berg ging vooraf: daarna volgde een be knopt overzicht van het a.s. winterwerk en de beteekenis van het lidmaatschap van het Instituut uiteengezet door den afdeelings- secretaris, den heer J. Wolfslag Jr., gevolgd door een aardig voorprogramma. De hoofdfilm een première voor Leiden was de uitbeelding van een toekomst droom, aanvangende in het jaar 1940, het jaar waarin de groote wereldoorlog zal uit breken. Na vijf-en-twintig jaar is het we reldbeeld totaal veranderd en de beschaving met tientallen jaren achteruitgevlogen. Hierin wordt tenslotte verandering gebracht door een gemeenschap van technici, die een nieuwe wereld willen opbouwen. Machtige bouwwerken verrijzen, enorme constructies worden uitgevoerd, verbazingwekkende uit vindingen gedaan. De slotscène geeft het experiment weer met het fabelachtig groote „maankanon", dat een projectiel, bemand met twee menschen het luchtruim zal in schieten. waarbij de poging wordt gedaan het Heeal te veroveren. Hier eindigt de machtige film met haar wonderlijke, voor spellende beelden om de vraag te stellen of de mensch verder moet gaan of terug, of hij het Heelal of het Niets zal veroveren. De stoffelijke resten van de drie leden der bemanning naar Nederland. Naar wij vernemen worden de stof felijke resten van de heeren Stork, Ruben en Stodieck, leden van de be manning: van de te Palembang veron gelukte „Specht", Woensdag met het s.s. „Van Geen" van de K.N.S.M. van Palembang naar Tandjong Priok over gebracht. Vandaar brengt het s.s. „Si- maloer" een vrachtschip van de stoom vaartmaatschappij „Nederland", de stoffelijke resten Zaterdag a.s. naar Nederland. Met het vliegtuig de „Reiger" is professor Reddingius, die, zooals ge meld, zich naar Palembang had bege ven na het ongeval van de „Specht", te Batavia teruggekeerd. Aan freule Smissacrt heeft hij vier weken van volkomen rust voorgeschre ven, waarna zij uit Palembang zal kun nen vertrekken. De toestand van den heer Huber- mann is naar hij verklaarde in derdaad ernstig. Verder zeide de geneesheer, dat de heer Schoch nog eenige weken in het hospitaal zal moeten verblijven, ter wijl de tweede piloot Groeneveld wel spoedig als genezen zal kunnen worden ontslagen, evenals de heer Monro, die over een ^weekje wel naar Singapore zal kunnen terugkeeren. De toestand van de andere passa giers is eveneens gunstig. DS. J. PH. MAKKINK. Zilveren jubileum als Leidsch predikant. Naar wij vernemen hoopt ds. J. Ph. Mak kink, Evang. Luthersch. predikant alliier op 20 October a.s. den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij de Evang. Luthersche Gemeente alhier zijn intrede deed. Daar voor stond ds. Makkink te Zierikzee en Kampen. Er heeft zich bereids een commissie ge vormd, die de herdenking van dezen dag zal voorbereiden. INTREDE VAN PASTOOR W. GOL. Gisteren deed de heer W. Gol, opvolger van pastoor G. A. Smit, zijn intrede als pastoor der Oud-Katholieke Gemeente al hier. Vóór den H. Dienst, die te 10 uur aanving, werd de lofzang „Kom Geest des Levens" aangeheven, terwijl wederom de 21e Mis (de 5e Mis van A. B. H. Verhey) ge zongen werd. Tot tekst voor zijne prediking had de nieuwe herder, die reeds ruim 35 jaren als priester in 's Heeren wijngaard gearbeid heeft, gekozen de woorden der Emmaüsgangers „Het wordt avond" (Lucas XXIV29). Na een weergave van het Evangelieverhaal bleef de spreker bij deze woorden stilstaan en paste ze op zich zelf toe. Hij had ingezien, dat de arbeid in de groote gemeente van Hilversum, die hij de laatste veertien jaren heeft gediend, te zwaar voor hem werd, doch verlangend om ook nog in den avond zijns levens de Kerk te dienen, had hij den Aartsbisschop een rustiger werkkring verzocht. Vol hoop op God en het leven aanvaardde hij thans het nieuwe ambt, hopend dat zijn arbeid rijke vruchten zou mogen afwerpen en verzoekend om het vertrouwen en de mede werking der gemeente. Aan het slot van den H. Dienst zong het koor den nieuwen herder een zegenbede toe. waarna deze nog met een kort woord voor de verwelko ming dankte. Na afloop maakten vrijwel alle gemeen teleden gebruik van de gelegenheid om den pastoor in de pastorie te begroeten. BINNENLAND. Binnenkort zal een rang van sergeant le klasse worden ingesteld. (Binnenland, 3e Blad). Tal van legermutaties. (Binnenland, 3e Blad). Te Den Haag is, 73 jaar oud, overleden jhr. G. A. A. Alting von Geusau, oud- minister van oorlog. (Binnenland, 3e Blad) De N.S.B.-bijeenkomst te Lunteren. (3e Blad). De heeren ïr. De Kok en Schmidt Crans Zaterdag op Ypenburg teruggekeerd. (Luchtvaart, 3e Blad). BUITENLAND. Italië verwerpt de Britsch-Fransche uit- noodiging. (3e Hlad en Buitenland, le Blad). De kwestie van het Verre Oosten. (Buiten land, le Blad). Dc kantonale verkiezingen in Frankrijk. (Buitenland, le Blad). Overleden is de Fransche communist Vail- lant Couturier. (Buitenland, le Blad). De Duitsche Kerkstrijd. (Buitenland, le Blad). De leider der Engelsche fascisten, sir Os wald Mosley, door een steenworp ge wond, (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EERSTE LEIDSCI3E KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Opvoering van een revue. Het gaat met het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschao blijkbaar zeer naar wensch: zoowel het aantal mede spelenden in de door dit ensemble ten tooneele gevoerde revue schetsen als het aantal belangstellenden neemt gedurig toe en Zaterdagavond, bii de eerste uitvoering in dit seizoen, was de animo onder laatst genoemde categorie zelfs zóó groot, dat de zaal reeds bij den aanvang geheel uitver kocht was en de deuren gesloten moesten worden De stmpvolle Zomerlust-zaal kreeg dit maal een revueschets te aanschouwen, ge titeld „Van Epscheuten en Co", waarvan het lid Nic. Rosier wederom de autuer was. Zij had met. iedere revue gemeen, dat de inhoud zich in kort bestek moeilijk laat AFSLUITING ZIJLSINGELGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het doorgaand scheepvaartverkeer door de Zijlsingelgracht in verband emt den bouw van een brug, met ingang van 13 October 1937 tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 October 1937. 9097 weergeven en dat er zeer vele tafereelen waren, waarin aan zang en dans een ruime plaats was afgestaan. Vele komische situaties gaven aanleiding tot uitbundige hilariteit, hoewel de humor niet altüd van de bovenste plank was. Niettemin was er veel goeds te waardeeren, hetgeen door het talrijke publiek dan ook voor 100 gedaan werd. zoodat het buiten alle kijf is of het EIK. en R.G. heeft velen weer een aangenamen avond bezorgd. Hofenks Melody Makers zorgden oo de van hen bekende muzikale wijze voor de muziek en tenslotte ook voor de rhythmi- sche Manken, onontbeerlijk voor het bal, waarmede deze uitvoering werd besloten. Voorzitter van Heuzen sprak aan het begin van den avond woorden van welkom tot de vertegenwoordigers der zusterver- eeniginzen en tot de leden en donateurs, wien hii tevens dankte voor den van hen ondervonden moreelen en finantieelen. steun. CENTRALE B.V.L.-SAMENKOMST. Op Dinsdagavond 19 October wordt al hier een groote centrale B.VL.-atmenkomst gehouden voor de B.Vi.-afdeeHngen van Leiden en omgeving en voor afgevaardig den van alle B.VL.-afdeelingen in Zuid- Holland: West Toespraken zullen worden gehouden door generaal-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau. commandant van de le Divisie en door luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de nationale land stormcommissie. In deze samenkomst zal tevens de première gegeven worden van de B.VL- klankfilm „Je maintiendrai". In deze samenkomst zal een openings woord gesproken worden dco" ds J. de Wit, voorzitter ran de plaatselijke landstorm- commissie en een slotwoord door den heer L. G. Royaards. voorzitter der gewestelijke landstormcomnxissie Zuid-Holland; West.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1