Euwe heeft winstkansen LEIDSCH DA6BÜD - Sportblad Maandag 11 October 1937 De derde partij afgebroken Ex-wereldkampioen in het nauw gedreven Leidsche Voetbalbond Uitslagen van Zaterdag en gisteren. Zaterdagcompetitie. lste klasse: Noordwijk 1—Woubrugge 1, 31- Quick Boys 1ARC 1, 31; Ons Clubje 1LRC 1, 0—3. 2de klasse A: LRC 2Sleutels 1, 11; Weter. B. 1—Noordwijk 2, 3—0. 2de klasse B: Noordwijk 3LRC 3, 31; MSV 1—Rljnsb. Boys 2, 7—3. 3de klasse: ARC 3SCO 3, gestaakt; Woubrugge 2Weter. Boys 2, 61. Adspiranten: Noordwijk (bi—CNV 54. Zondagcompetitie. lste klasse: Alphen 3LDWS 2, 64; DSO 2—LFC 3, 44; Lugd. 3—UVS 3, 2-3; Sportman 1LUTO 1, 52. 2de klasse A: I^ugd. 4ASC 3, 52. 2de klasse B: Sportman 2Zuiderkw. 2, 3—3; Leidsche B. 2—UVS 5, 1—6. 3de klasse A: LDTS—UVS 6, 2—4; ASC 4 —Sportman 3, 4—2. 3de klasse B: Lugd. 7Leidsche B. 3. 5—1; Morschkw. 2DSO 3, 48; Zuider kwartier 3—UVS 7, 3—0. 4de klasse A: LDTS 3—DSO 4. 1—4. 4de klasse B: LDWS 6Morschkw. 3: LFC 6Roodenburg 5; Zuiderkw. 4ASC. 7. 10—2; UVS 9Sportman 5, 19. Adspiranten- A: Lugd. (a)Alphen (a), 2-2. Adspiranten B: Sportman (a)Zuider kwartier 14—0; UVS cd)Lugd. <d) 1—3. Adspiranten C: Alphen (b)LDWS 1-12; LDTSSportman (b) 3—1; Morschkw. UVS (e) 15—0. ALPHEN III—L.D.W.S. II 6—4. Met korfbalcijfers heeft de thuisclub we ten te zegevieren en daarmede haar onge slagen record behouden. Het begin is een wederzijds terrein verkennen. Alphen speelt echter iets beter en dit wordt door de Blanken spoedig in een doelpunt uitge drukt (10). Uit een schermutseling voor het Alphendoel na een corner, weet een der gasten den bal achter Davelaar te werken (11). Ongeveer 10 minuten voor de rust weet de Blanken andermaal te doelpunten (21). LJD.W.S. krijgt dan een penalty te nemen die echter door Dave laar wordt gestopt. Kort voor de rust wordt hij echter voor de tweede maal ge passeerd. (22). In de tweede helft maakt IJkema spoe dig 32 waarna het zelfs 42 en 52 wordt. Alphen gaat de zaken dan wat kal mer op nemen waardoor de gasten er nog een tegenpunt aan kunnen toevoegen. Dit doelpunt wordt evenwel direct weer beant woord met een Alphengoal (63), terwijl even voor het einde de gasten andermaal den achterstand kunnen verkleinen 64. LUGDUNUM III—U.V.S. III 2—3. Na verschillende aanvallen van beide kanten forceert U.V.S. een corner. Hieruit geeft de rechtsbinnen zijn club de leiding 0—1. Even later maakt Lugd. uit een straf schop gelijk 11. In deze periode is Lugd sterker. Het gevolg is dan ook dat deze nog voor de rust de leiding neemt. 21. Na de pauze is U.V.S. gevaarlijker. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is maakt de rechtsbuiten gelijk. 22. Ongeveer een kwartier voor het einde geeft de midvoor U.V.S. de leiding 23 welke ze niet meer afstaat. De leiding was in goede handen. ALPHIA II—LUGDUNUM II 0—3. Deze wedstrijd is verdiend door Lugdu num gewonnen. Het elftal sloot beter en :'c voorhoede was zeker een klasse beter 'an die van Alphia. Na ongeveer tien ml- u: :n doelpunt Lugdunum door haar rechtsbinnen 0—1. Wel werkt Alphia hard maar het plaatsen is zwak. Met goed op gezette aanvallen trekt zij ten aanval doch van Roon is hier het struikelblok voor de Leidenaars. Wel is Alphia niet zwakker maar de voorhoede is niet tot doelpunten in staat. Ook na de thee het zelfde spel met Lugdunum iets beter. Als Lugdunum den stand op 2—0 brengt, wij zigt AJphia haar elftal met het gevolg, dat de stand spoedig 30 Is. Alphia mist hierna nog een opgelegde kans en dan wordt het einde gefloten. D.S.O. II—L.F.C. III 4—4. Direct ontwikkelt zich een gelijk op gaande strijd en beide doelen komen om beurten in gevaar. De rust gaat in met een 32 voorsprong voor D.S.O. Na rust pakt L.F.C. goed aan; het ls spoedig ge lijk 33. Als de D.S.O. achterhoede even aarzellt nemen de gasten de leiding 34. maar L.F.C. begaat nu de fout om zich in de verdediging terug te trekken, waardoor D.S.O. even voor het einde door P. Riet kerk den gelijkmaker kan scoren 44. Scheidsrechter le Maitre leidde goed. SPORTMAN n—ZUIDERKW. II 3—3. Als het spe: eenigen tijd gelijk opgegaan is scoort de linksbuiten van Sportman on houdbaar. Door zeer goed spel van den midvoor wordt de stand spoedig 30 Zui derkwartier kon nog voor de rust tegen scoren 31. Na de rust krijgt Sportman een strafschop tegen zich. welke wordt benut 32 en na eenigen tijd wegens hands een tweede strafschop die door den keeper keurig gekeerd wordt. Intusschen kan hij niet verhinderen dat Zuiderkwar tier toch nog gelijk vreet te maken. 33. De heer den Boer leidde tot ieders ge noegen. SPORTMAN ADSP. A— ZUIDERKWARTIER ADSP. 14—0. Sportman is dadelijk veel sterker. Zij maakte niet minder dan 14 doelpunten. Dat er schutters in deze voorhoede zijn blijkt uit de doelpunten die zij in de 3 wedstrijden gescoord hebben, 31 voor. 0 tegen. De scheidsrechter leidde uitstekend SPORTMAN I—L. D. T. S. I 5—2. Na ongeveer 20 minuten geeft Zwagers aan LJD.T.S. de leiding, wat maar van kor ten duur is, daar Heijtnana goed doorzet en Schlachweln gelijk kan maken. Rust 11. Na d rust voert Sportman den stand op tot 52, door een pracht kopbal van Pen-seel en drie doelpunten van Hijimans. LD.T.S. voegt ook een doelpunt aan de score toe door een kogel van Zwagers. Zoo kwam het einde, met 52. ZUIDERKWARTIER III—U. V. S. VII 3—0. Bij een goed opgezetten aanval weet Beurse Zuiderkw. met een fraai schot de leiding te geven. 10 min. later is het de zelfde speler die door goed aangeven van Roozendaai het tweede doelpunt maakt. Na de thee is U.V.S. aanvankelijk sterker. Na een half uur vergroot Zuiderkw. echter op nieuw door Beurse den voorsprong. Hoe U.V.S. ook zwoegt, de achterhoede van Zui derkw. retourneert alles. ZUIDERKWARTIER IV—A. S. C. VII 10—2 Zuiderkwartier verschijnt met 10 man terwijl A. S. C. volledig is. Binnen 5 min. is het doör toedoen van den midvoor van Zuiderkw. reeds 10. Geleidelijk wordt de stand tot 40 opgevoerd. Bij een door braak weet de linksbinnen van A. S. C. de eer te redden. 41. Na de thee blijkt dat A.S.C. het tempo niet kan volhouden. Kriek die voor de rust ook al 2 doelpunten vour zijn rekening nam voegt er nu noe 2 bij terwijl Baifourt met een zuiver schot het 7e doelpunt scoort. A.S.C. maakt dan van een inzinking gebruik en doelpunt Iraai. Hierna komt Zuiderkw. weer opzetten en zij voert den stand tot 102 op. MORSCHKW ARTIER II—D.S.O. II 4—8. De aanvallen van DzS.O. zijn productiever. Achtereenvolgens voert zij de score tot 05 op. Het aanvalsspel van Morschkwartier wordt te ver doorgevoerd, hetgeen het ma ken van doelpunten doet uitblijven. Even wel gelukt het nog voor de rust den achter stand tot 15 te verkleinen. Hierna heeft Morschkwartier haar voorhoede gewijzigd en het samenspel vlot nu aanmerkelijk beter. Gedurende deze periode wordt de D.S.O. doelman driemaal gepasseerd, waar tegenover D.S.O. eveneens door haar bui tenspelers een drietal doelpunten aan de score weet toe te voegen. MORSCHKWARTIER ADSP.— U.V.S. ADSP. 15—0. Van het begin af is het een ware belege ring voor de U.V.S.-veste. Door stug verde- digne weet U.VS. den achterstand tot de rust op 60 te houden. Hierna hetzelfde spel en in dit verband viel het moedig vol houden van de U.V.S.'ers te loven. Nog 9 maal doen de Morschkwartier-voorwaart- sen na fraai samenspel het leer in het U.V.S.-doel verdwijnen, waardoor zij de overwinning op 15—0 brengen. LUGDUNUM IV—A. S. C. III 5—2. Hoewel Lugd. meerdere invallers telde, nam zij reeds in de eerste minuten de lei ding, 10. Om beurten werd hierna ge scoord en met 22 werd gerust. Het duurde tot 10 minuten voor het einde voor en aleer Vermond groen-wit andermaal de leiding kon geven. 32. Dezelfde speler vergrootte den voorsprong tot 42, terwijl aanvoerder Robbers juist voor het eindsignaal het vijfde doelpunt inkopte. Einde 52. LEIDSCHE BOYS II—U.V.S. V 1—6. U.V.S. neemt het spel direct in handen en heeft voor de rust een 40 voorsprong. Na de pauze ls er niet veel meer aan. Het spel wordt steeds forscher. Leidsche Boys weet de eer te redden uit een strafschop. U.V.S. maakt nog 2 doelpunten. Scheidsrechter P. de Wissel leidde correct L.D.T.S. II—U.V.S. VI 2—4. Na 20 minuten is het U.V.S. dat door haar rechtsbuiten het eerste doelpunt. Kort daarop maakt L.D.T.S. gelijk. In de tweede helft is U.V.S. sterker en zij weet dit 3 doel punten uit te drukken. Kort voor het einde maakt L.D.T.S. uit een strafschop 42. De leiding was bij scheidsrechter Blijleven in goede handen. D.V.S. II—U.V.S. IV 1—2. De U.V.S.-doelpunten ontstonden door terugspelen op den D.V.S.-doelman die bei de malen de situatie verkeerd beoordeelde. Het D.V.S.-doelpunt ontstond uit een vrije schop. Na afloop besloten belde partijen te protesteeren bij den bond tegen de slechte leiding van den scheidsrechter. U.V.S. IX—SPORTMAN V 1—9. Voor de rust gaven de blauw-witten kra nig tegenstand, waardoor Ravensbergen Sportman, welk elftal geheel uit veteranen bestaat, slechts een 01 voorsprong kon geven. De tweede helft was nog geen mi nuut oud of Ravensbergen deponeerde no. 2 in de touwen. Ondanks het keurige keep- werk, kon de U.V.S.-doelman niet verhin deren, dat hij nog 7 maal door schoten van Brouwer, Penseel en Pronk gepaseerd werd. Eerst vlak voor het eindsignaal scoorde U.V.S. haar tegenpunt. De heer De Vogel kweet zich goed van zijn taak. LUGDUNUM VII-LEIDSCHE BOYS III 5-1. Voor de rust wisten de groen-witten reeds een 20 voorsprong te nemen. Na de thee werd de stemming in het veld er niet beter op en bij den stand 31 voor Lugd. werd aan twee Boys spelers het verder medespe len ontzegd. Het einde kwam met 51 voor Lugd. VII, dat hiermede haar eerste over winning boekte. LUGD. ADSP. A—ALPHEN ADSP. 2—2. Voor de rust speelde Lugd. een goeden wedstrijd en de 20 voorsprong was wel verdiend. Ook na de pauze had groen-wit legio kansen, doch de juiste richting was zoek. Alphen verkleinde uit een strafschop den achterstand, 21. Lugd. presteerde na dien weinig meer en het verdere verloop was vrijwel geheel voor de bezoekers, die uit een vrijen schop den gelijkmaker wisten te ma ken (22), wat tevens den eindstand was. U.V.S. (d) ADSP—LUGD. (b) ADSP. 1—3. Voor de rust wist geen der ploegjes tot scoren te komen, zoodat met blanco stand gedraaid werd. Wel nam groen-wit na de hervatting de leiding, doch de gastheeren maakte dra gelijk. 11. Eerst kort voor het einde kwam Lugd. in actie en nog tweemaal moest de U.V.S.-keeper den bal uit het net halen. 13. A.R.C. m—S.C.O. III, GESTAAKT De bezoekers verschijnen met 8 man en hierdoor is het dan ook voor de thuisclub een walk-over. Bij de rusi, was de stand reeds 60, toen echter vijf minuten na de hervatting een der S.C.O.-ers den strijd staakte, kon de scheidsrechter niet anders doen dan den wedstrijd eindigen wegens onvolledigheid van S.C.O. UIT NIEUWVEEN. De uitslagen van gisteren zijn: Docos (Leiden)Nic. Boys I 3—6. Rust stand 1—3; K.R.V. (Katwijk)—Nic. Boys H 12. Ruststand 02. Amsterdam en de match om het we reldkampioenschap schaken. Welk een glorieuze herinneringen roept deze combinatie op, in het brein van iederen schakenden hoofdstedeling. Herinne ringen aan de Militiezaal, aan Bellevue, aan daverende overwinningen, aan geestdriftige menschenmassa's in de sneeuw, aan de intrede ten slotte van het wereldkampioenschap schaken bin nen de Nederlandsche grenzen. Zou dr. Euwe de hem blijkbaar gunstig gezinde traditie weten te handhaven zij het dan ook niet in de veelbespro ken Militiezaal, noch in het historische Bellevue, doch ditmaal in het Oud- Amsterdamsche Krasnapolsky? Nu de partij is afgebroken, moeten wij verklaren, dat er inderdaad veel kans op een overwinning bestaat. Wethouder de Miranda van publieke perken te Amsterdam gaf de opening een officieel tintje door op aanwijzing van dr. Euwe den eersten zet te doen. Alle betrok kenen, het publiek niet in de laatste plaats, mogen blijde zijn, dat uitvoeriger officieele CerSnonies z^n De partij van gisteravond scheen zoo waar reeds opnieuw met dezelfde variant als de vorige twee partijen te zullen aan- V*?gen' ^°€n Alj^hin °P den vierden zet afweek. Er scheen zich een rustige variant van het geweigerd damegambiet te zullen ontwikkelen, doch Aljechin streefde op zijn ookende agressieve manier naar complica ties, welke evenwel na allerlei levendige wendingen, die de goed gevulde zaal ruim schoots in spanning hielden, tot een voor hem nadeelig eindspel van twee loopers uegen looper en paard leidden Het secondantschap van Liket, die in piaats van den plotseling geopereerden vilify °Ptra)d. scheen wel een gunstigen in vloed te hebben gehad. Euwe, die met ijzeren hand alle ge varen had bezworen, speelde tot het eindspel met zijn gewone accuratesse en daarbij vol finesses. Aljechin verde digde. zooals steeds iedere centimeter en slaagde er in de partij op den veer tigsten zet te rekken. Euwe heeft nog steeds considerabele winstkansen. De partij. DWite Dr. MF Euwed h€t VOlgende verlo°P: Zwart: Dr. A. Aljechin. 1. 2. d2d4 c2c4 d7d5 c7c6 Veel tijd tot het ontwikkelen van span ning in verband met de variant, die nu weer zou worden toegepast, lieten de spe lers 't publiek niet, want de zetten volgden elkaar met de gebruikelijke snelheid op. Het is wel kenmerkend voor de omzichtig heid In welker teeken deze match staat, dat beide spelers het terrein blijven ver kennen door steeds dezelfde opening te kiezen, alvorens naar nieuwe wapenen te grijpen. 3. 4. Pgl—f3 Pblc3 Pg8—f6 e7e6 Moet de goe-gemeente nu uit deze afwij king van de belde vorige partijen opmaken, dat dr. Aljechin de variant 4. Dc4:,.. waarmede wit beide malen de overwinning behaalde, als weerlegd beschouwt? Men ls geneigd, zulks aan te nemen, welke bedoe ling de voormalige wereldkampioen overi gens met de gekozen voortzetting heeft, is moeilijk te beslissen. Wel ls het bekend genoeg, dat hij na zijn match met Capa- blanca een expert is op het gebied van het orthodoxe damegambiet (5. Lg5, Pbd7. 6. e3, Le7, enz.). En dat hij zich ook met voor liefde op de Cambridge springs-variant (5. Lg5, Pbd7, 6. e3, Da5) inlaat, evenals op de Meraner-variant (alsnog slaan op c4. ge volgd door b5. ab en c5>. Mogelijk beeft de wereldkampioen dus psychologische rede nen om den zet 5. Lg5 geheel achterwege te laten. e2e3 Lfld3 Pb8d7 Lf8b4 Een ongebruikelijke voortzetting, die het voorloopige karakter der partij vastlegt. Immers de looper moet vroeg of laat wor den afgeruild (anders heeft Lb4 geen zin) en daarna moet zwart zijn heil zoeken in verwikkelingen in het centrum. BlijkbaaT wordt de tekstzet gespeeld met de bedoe ling het leven in de brouwerij te brengen, dat het insluiten van Lel door 5. e3 „dreig de" te él lm mevr en. Het oude verschijnsel: complicaties tot iederen prijs. 7. 0—0 0—0 8. a2a3 Ir. dergelijke gevallen geeft Euwe er de voorkeur aan, den looper dadelijk tot een verklaring te dwingen. In aanmerking kwam anders ook 8. db3, ten einde later met de dame op c3 terug te slaan en aldus e6—e5, den zet dien zwart voor zijn be vrijding noodig heeft zooveel mogelijk te verhinderen. 8. Lb4xc3 9. b2xc3 dd8c7 Met duidelijke bedoelingen. 10. pf3d2 En ook de contra-bedoelingen zijn niet zeer verborgen: wit wenscht straks niet op e5 te ruilen, (zooals trouwens vanzelf spreekt, daar dit zijn pionnenstelling te zeer zou verzwakkenen haalt nu bij voor baat zijn paard uit den vork. Intusschen is de stelling reeds vol moeilijkheden. Fine. dr. Euwe's secondant geopereerd. De Amerikaansche grootmeester Rueben Fine, de secondant van dr. Euwe tijdens de revanchematch om het wereldkampioen schap schaken, moest Zaterdagmiddag tegen vijf uur plotseling naar het Centraal Israëlietisch Ziekenhuis te Amsterdam wor den vervoerd, waar hij onmiddellijk aan den blindedarm moest worden geopereerd. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. Het Euwe-Aijechin-comité heeft nu. in overleg met den wereldkampioen, besloten voor iedere partij een anderen secondant voor dr. Euwe aan te wijzen, zoolang Fine nog deze functie niet zal kunnen bekleeden. ALs secondanten zullen voornamelijk leden van het Euwe-Aijechin-comité optreden. een vriend van „beunruhigungs-politik" en accepteert liever een klein nadeel dan een stelling op te offeren waarin plaats is voor verrassingen. In aanmerking kwam pb8, eventueel gevolgd door ld7 pc6. „Hoe staat dè partij?" hoorden wij In onze nabijheid vragen. „Aljechin is twee pionnen voor", luidde het korte antwoord. 16. pd2xc4 Over dezen zet dacht Euwe langer na dan verwacht werd. Misschien overwoog hij 16. dc2 (aanval op e4) teneinde na te8 met de dame pc4 te kunnen slaan, maar dit levert na dc4:. pc4:. pb6, pb6:, ab6:, lb5, ld7, geen positieve resultaten op. 16. pd7—b6 10. 11. Lel—b2 e6e5 Bereidt cd5: en c3, c4 voor. Strikt noodig was deze voorbereiding niet: wit kon ook dadelijk cd5 enz. spelen, doch wenseht blijkbaar zijn d-pion niet te laten isolee- ren (door ed4). 11. e5e4 12. Ld 3e2 b7—b5 De .greep naar het initiatief", kenmer kend voor de meeste partijen van deze matches. Het denkbeeld, op dergelijke wijze in het centrum een oplossing af te dwingen is weliswaar niet nieuw, doch gaat hier ge paard met een pionoffer. Tot eenmaal nemen is wit vrijwel gedwongen, want het alternatief, doorschuiven, zou den dame vleugel vastleggen en zwart op den koningsvleugel dus de vrije hand laten. Vrijwel gedwongen in verband met de dreiging la3 en pd6. 17. pc4xb6 a7xb6 En niet db6: la3. gevolgd door lc5 en da4; met hevigen druk tegen a7. 18. talxa4 „Hoe staat de partij?" hadden wij op onze beurt den bovenbedoelden stoïcijn (zie slotopmerking na zat 15) willen vra gen. En vermoedelijk zou hij hebben ge antwoord: „Euwe heelt beide pionnen te- rugveroverü". 18. 19. ta4xa8 lc8d7 tf8xa8 En na het luwen van den storm de balans. Wit heeft het kleine, maar waardevolle overwicht der beide loopers behouden, heeft een veelbelovend en onverzwakte pionnenformatie, terwijl zwart's b-plon wel vrij, maar ook zwak is en ook pion e4 onder omstandigheden bescherming zal be hoeven. Summa summarum: wit heeft de beste kansen. 20. ddlbl „Euwe. de logicus", zou dr. Tartakower zeggen. De tekstzet observeert de beide strategische punten b6 en e4. 13. 14. c4xb5 a3a4! c6xb5 Ook een minder standvastig meester dan de wereldkampioen zou zich hier wel twee maal hebben bedacht alvorens het danaens-geschenk op b5 te aanvaarden. Na. 14. Ib5:tb8, 15. a4, a6, 16. Id7:, ld7, 17. Ia3, tfc8, 18. Ic5. pg4, enz. verkrijgt zwart een langdurig initiatief en blijft voor het uiterste geval gedekt door de ongelijke kleur der loopers. Met den tekstzet bereikt wit een weliswaar klein, maar tastbaar voordeel. Overigens moest wit wel contra- ageeren, aangezien zwart anders zijn druk op den damevleugel consolideert. 14. b5xa4 15. c3c4 De voor de hand liggende, maar daarom niet minder sterke pointe. Na onmiddellijk slaan op a4 kan zwart zich door ph6. Ie6 en tc8 een permanenten druk verschaffen. 15. d4xc4 Aljechin schijnt principieel alle pionnen te slaan welke hem in den weg komen. Wel was la6 hier slecht wegens da4, lc4:, pc4:, dc4:, dc4: met fraai spel voor wit's looperpaar', maar 't slaan op c4 was toch niet gedwongen, want de zet c5 voor wit, die weliswaar 'n sterken vTijpion in 't leven roept, vermindert de waarde der beide loo pers door de insluiting van lb2. Doch Aljechin wenscht geen stelling met be perkte vooruitzichten, ondanks zijn ver hoogde voorzichtigheid is hij nog steeds 20. ta8e8 Oogenschijnlijk beseft Aljechin het ge vaar „überdeckt" pion e4, ten einde zich zoo mogelijk met pd5 tegenkansen te ver sohaffen. Dooh nu komt Euwe's ruimte voordeel tot zijn recht. 21. 22. tfl—cl dblc2 db7d6 Het spel van den wereldkampioen maakt, evenals in de eerste partij een verbluffend ongckunstelden indruk. Met een serie schijnbaar doodeenvoudige zetten wordt het eerder omschreven kleine overwicht gerealiseerd. Wit's beste kans ligt klaar blijkelijk in het eindspel en dus stuurt de wereldkampioen daar met vaste hand op aan. Natuurlijk tc8? nu een stuk wegens dc8:t, vandaar: De pointe van wit's geheelen opzet. Zwart's pion e4 is een waardevol aanknoo- plngspunt, niet alleen om de witte pionnen- meerderheid op den koningsvleugel te accentueeren, doch mede om de beide loo pers beter tot hun recht te laten komen (bewegingsvrijheid). Door te nemen zou zwart wit tegemoet komen. 26. 27. kgl—f2 lc8—b7 pf6e8 Eindelijk kan dit paard zijn post verla ten om zijn vroegere functie zoo spoedig mogelijk aan pion f7 over te dragen (f7, f5). 28. Ib2a2 Ook wit staat voor problemen. Dadelijk lc4 zou wegens pd6, eventueel gevolgd door la6. tot niets leiden. Truowens. zulke vage doeleinden streeft Euwe niet na. En pas sant pd6 verhinderende stevent hij recht op den b-pion af. 28. lb7<35 Met f5 kon zwart den b-pion behouden (le7), lc6, doch daarop komen de loopers in geweldadige actie, te beginnen met lb5. Bijv. pc7, ld7, g6, ld6 en het paard komt in de verdrukking. Na den tekstzet is de fa- pion verloren. 29. Ia3e7 30. f3xe4 31. Ie7d6 f7—f5 f5xe4 Eindelijk is het voordeel gesublimeerd. Pluspion en looperpaar moeten nu voor het overige zorgen. Eventueel zal boven dien pion e4 bescherming behoeven. 31. 32. 33. Id8xb6 lbSc7 pe8d6 pd6c4 Onnoodig te zeggen, dat lc4 een blunder zou zijn, omdat er loopers van ongelijke kleur zouden overblijven. 33. 34. h2h4 kg&—f7 22. h7—h6 Doch nu kan de ruil der dames reeds vrijwel worden afgedwongen. 23. dc207 Wanneer men bedenkt, dat de eerste acht a tien zetten tamelijk vlot waren ge speeld, moet worden toegegeven, dat de schermutselingen van het middenspel veel bedenktijd hadden gevorderd. Wit had hier n.l. 1 uur 43 min., zwart 1 uur 24 min. ver bruikt. dd6xc7 Ten einde lf4 te spelen en aldus den koning van de dekking van e3 te ontheffen, dadelijk lf4 zou natuurlijk worden beant woord met g5. 34. g7g5 Vanzelfsprekend, doch ook na deze zét komt wit verder. 35. Ie2h5t kf7—e7 36. Ih5g4 ld5—b7 Zwart doet reeds verlegenheidszetten. Inderdaad is het moeilijk te zien, hoe hij zijn kansen zou kunnen verbeteren. Immers gh4:. If4 is weinig hoopvol en indien het paard naar d6 gaat kan het wel worden afgeruild, daar er dan loopers van gelijke kleur overblijven. 37. Ic7e5 Beslissend wegens de dreiging lg7. Bijv. kf7, lh5t, kf8, hg5:, hg5:. If6. of gh4:. Ig7 en zwart's h-pion is bovendien hulpbehoe vend. 37. 38. d4xe5 pc4xe5 g5xh4 23. 24. tclxc7 te8c8 Wit dreigde tb7 en c1" falt nu wegens tc2 25. tc7xc8t Ld7xc8 26. f2—f3 Beide spelers waren intusschen min of meer in tijdnood geraakt. Het is echter duidelijk, dat zwart zijn h-pion en daar mede de partij zal moeten verliezen. 39. kf2gl! Ib7a6 40. kgl—'12 ke7—f7 Dr. Euwe gaf hier zijn zet in couvert af. Hedenavond te zeven uur werdt de partij in een kleinere zaal van Krasnapolsky voortgezet. Toegangsbewijzen van gisteren zijn geldig, voorzoover ruimte beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 15