OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP PUROL LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 October 1937 Derde Blad Ho. 23785 m BUITENL, WEEKOVERZICHT „Als zij remise maakt mogen wij al blij' zijn' Jaarvergadering Nat. Jongeren Verbond 78ste Jaargang VRAGENRUBRIEK ,Strijd voor de toekomst' Wat is charme DE WERELD VOOR HET OUDE DILEMMA. Het laat zich aanzien, dat de wereld op nieuw het groote academische debat be treffende collective veiligheid en alles wat daarmede annex is, zal beleven! De groote verrassing van de afgeloopen week is toch geweest de regelrechte ver oordeeling van het optreden van Japan tegen China door de Vereenigde Staten. En niet alleen wat betreft de afschuwelijke bom-aanvallen uit de lucht op non-com battanten doch Japan wordt openlijk be schuldigd van agressie tegenover het He- melsche Rijk. Deze veroordeeling kwam na een opzienbarende rede van president Roosevelt te Chicago, die reeds deed ver moeden, dat er iets op komst was, Roo sevelt keerde zich zeer fel tegen de huidige methoden der politiek van het voldongen feit, van de verovering van landstreken onder het mom van het brengen van be schaving en welvaart, van het eenzijdig opzeggen van verdragen. Behalve Japan werd geen land met name genoemd, doch deze korte opsomming is voldoende om te begrijpen, dat ook de fascistische dicta- tuurlanden in de eerste plaats daarbij be trokken waren. Daar is het dan ook wel begrepen en de ïtaliaansche censuur heeft de rede van den Amerikaanschen presi dent slechts zeer verminkt doorgelaten, terwijl in Duitschland de rede wel werd vermeld doch overigens doodgezwegen. Feitelijk heeft Amerika door zijn open lijke veroordeeling van het Japansche op treden de neutraliteitspolitiek laten varen, althans in den geest. Voor het eerst sinds den tijd van Wilson is Amerika weer eens gaan staan naast den Volkenbond, die ten slotte toch ook zich opwerkte tot een ver oordeeling van Japan. Veel woorden zijn te Genève noodig geweest om den Volkenbond daartoe te brengen, daar het uiterste is gedaan om de resolutie zoo slap mogelijk te houden, doch tenslotte durfde men toch niet nalaten een veroordeeling uit te spre ken. Amerika en Volkenbond dus naast el kaar! Maar wat heeft het arme China, dat de Japanners in het Noorden steeds verder zijn land ziet binnenrukken, aan zulke platonische verklaringen? Het zit te pope len op hulp van practischen aard, niet op papieren steun gelijk destijds, toen Japan Mandsjoerije veroverde Zal men zich daartoe kunnen opwerken? Het is de alles beslissende vraag, waarnaar de wereld in haar geheel met de grootste belangstelling uitziet: in het kort is de kwestie, of de Volkenbond en Amerika samen een lijn trekkend in de gegeven omstandigheden, persoonlijke offers over zullen hebben voor de gestelde idealen. M.a.w. zullen Volkenbond en Vereenigde Staten het wagen om tegen Japan maat regelen te nemen van practischen aard, b.v. economische en financieele, gepaard aan een verbod van het leveren van goe deren, voor Japan beslist noodig om den oorlog verder te kunnen voeren? Alleen zoo zou de collectieve veiligheid meer wor den dan een ijdele klank, meer dan een prachtig uithangbord, waarachter een leegte gaapt. En zelfs daarmede is men er nog niet! Hoe toch. wanneer Japan zich verzet en tot geweld overgaat? Dan zou dat geweld tegen een of enkelen moeten worden beantwoord met een optreden van allen. Zoo zou kunnen gebeuren, dat een op zich zelf vredelievende actie in den waren zin des woords een algemeenen oor log zou ontketenenZiedaar de acade mische vraag in alle nuchterheid ge schetst! Gaarne zij toegegeven, dat wanneer ze ker was, dat alle leden van den Volken bond met Amerika deel zouden nemen aan alle daden, waartoe besloten zou worden om welken aanvaller ook tot rede te bren gen, deze aanvaller zijn prooi los zou laten, doch wie gelooft aan die eenstemmigheid en aan het algeheel nakomen van idcëele verplichtingen? De jongste geschiedenis Tan den Volken-bond is daar om het bewijs te leveren van onmacht bij doorzetten van den aanvaller, iedere veroordeeling tem spijt! Vrijwel vaststaand is het bijeenroepen van de negen-mogendheden-conferentie, waarbij dan andere belanghebbende lan den zullen worden uitgenoodigd. Wat deze conferentie op zal leveren, dient te worden afgewacht, doch bepaald hoopvol ziet het er voor China niet uit. Een bepaalde handicap in de gegeven verhoudingen is, dat Engeland toch voor het grootste deel gebonden is in Europa en wel in de Middeliandsche Zee. Italië volgt blijkbaar nog steeds dezelfde politiek van treuzelen en op de lange baan schui ven en het antwoord op het verzoek van Londen en Parijs om eens samen te praten op een drie-mogendheden-conferentie, is door Rome nog niet gegeven. Dit zal nu vermoedelijk wel spoedig het geval zijn na de geoefende pressie, maar het lijdt geen twijfel, dat Italië in wezen weigerend zal antwoorden, zij het gecamoufleerd ach ter beleefde tirades. Dit zou echter wel eens 'n gevaarlijke situatie kunnen schep pen, want het geduld van Engeland en Frankrijk is langzamertiand uitgeput ge- Steeds duidelijker is geworden, dat de partijen in Spanje elkaar volledig in even wicht houden en dat er van een eind-ovei- winning van Franco geen sprake zal kun nen zijn, zoo van buitep af geen verdere hulp wordt verleend. Het schijnt, dat Ita lië druk doende is, om thans die hulp m allerijl nog te verleenen, voor deze tenge volge van verdere besprekingen of hande lingen onmogelijk is geworden. Maar Frankrijk en Engeland willen dit spel van schijn niet langer meespelen^ zij willen thans besliste zekerheid en schijnen niet van plan zich nog langer te laten meeslepen. Wil Italië geen terugtrekking der vrijwilligers, dan zal Frankrijk de gren.-, openen voor wapenuitvoer en zal ook En geland het embargo op wapens etc. voor Spanje opheffen. Officieele Fransche troe pen zullen niet gezonden worden, dat is zeker, maar opening der Fransche grens zou Valencia toch spoedig hulp van groote -beteekenis kunnen brengen in allerlei vorm. Maar: dan zou Europa feitelijk al in twee kampen verdeeld tegenover elkaar staan! Niet ernstig genoeg kan op dit gevaar worden gewezen. Maar is het nog tijd om deze dwaze wereld te weerhouden van het afglijden naar het oorlogsvlak? P. B„ te L. Vraagt adressen van Leid- sche mandolineclubs. Wie onzer lezers kan hem daaraan helpen? F. v. O., te W. Ingevolge de uitspraak moet met terugwerkende kracht de hoo- gere uitkeering worden uitbetaald. Wend u schriftelijk tot den Cemtralen Raad van Beroep. Ga met de rentekaart naar den Raad van Arbeid. M. M. G. Uw vraag is thans duidelij ker gesteld dan de eerste maal. Als het huwelijk gesloten is na pensionneering, heeft de weduwe geen recht op weduwen- pensioen en hebben de kinderen uit dat huwelijk geboren, geen recht op weezen- pensioen. De u gegeven inlichtingen waren dus juist. J. v. D., te L. Alleen ouders en kinde ren moeten zoo noodig wederzijds bijdra gen om in het onderhoud te voorzien. J, J. G., te L. De organiseerende ver- eeniging zal de kosten moeten betalen. C. W„ te O. W. Bij ziekte moet vol gens de wet gedurende een betrekkelijk korten tijd het loon worden uitgekeerd. Aangezien de dienstbetrekking nog zoo kort' duurde, lijkt ons betaling van een week loon wel voldoende. Van N„ te L, Beide aanslagen zijn juist becijferd. De meerdere gemeente fondsbelasting moet u betalen omdat uw schoonvader met u in gezinsverband sa menwoont. Voor de berekening van de be lastbare som werd het zuiver inkomen met 10"/» of wel f. 195 verhoogd. Intusschen is. zooals gezegd, de wissel werking tusschen Oost en West fnuikend voor een beslist optreden waar ook. Het zal voorloopig wel weer bij commis sie- en conferentie-werk blijven, zonder uitzicht op blijvende verbetering, zonder werkelijken, daadwerkelijken steun van „het recht" in. algemeenen zin. Hedenmiddag kwam het Nationaal Jon geren Verbond te Apeldoorn in jaarverga dering bijeen. Aan de rede ..Strijd voor de toekomst", die daar werd uitgesproken door mr. W. de Vries, oud-algemeen voorzitter van het N.JV. ontleenen wii het volgende: Spr. begon met te wijzen op den sterken groei van de nationale gedachte bij het Nederiandsche volk. Velen staan aan onze zijde, die vroeger afzijdig, ja dikwijls zelfs afwijzend stonden tegenover de door ons gepropageerde gedachte. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat vooral de oudere N.J.V.'ers wantrouwend staan tegenover deze nieuwe „bondgenooten". Men ver wacht van ons wel eens wat al te gauw dat wij het verleden vergeten. En hoe gaarne wij ook bereid zijn aan ieder de hand te reiken, die de nationale gedachte als richt, gevend doel voor zijn leven in de volks gemeenschap wenscht te aanvaarden, wij zien in het verleden van talrijke, nieuwe „nationaal voelenden" daartoe een hinder, paal. zoolang dit verleden niet nadrukkelijk wordt verworpen. Om hierin verandering te 'orengon is meer noodig. dan het scher men met nationale leuzen. Hier is in de eerste plaats vereischt ruiterlijke erkentenis van vroeger gemaakte fouten. Na eenige aandacht te hebben geschon ken aan de aanvallen op het N.J.V. naar -aanleiding van den door haar georgani seerde]! luohtverdedigingsdag te Schevenin. gen wees mr. de Vries op de gezagsonder mijning. beieediging der overheid en onder mijning van 's lands weerkracht, die ge durende vele jaren ongestraft werden toe gelaten. Tal van warm voelende vader landers werden daardoor in het fascisti sche kamp gedreven, waar zij geenszins thuis hoorden. Spr. verklaarde, dat het Verbond, dat steeds tegen het fascisme heeft gewaarschuwd, zich zal scharen aan de zijde van hen, die 1.- jarenlang de anti-nationale actie te hebben toegelaten of er aan meegedaan, thans met felheid tegen die „fascisten" te keer gaan. Onze weermacht. In het tweede deel van zijn rede wees mr. de Vries op de groote onrust die onder de jeugd is ontstaan door de werkloosheid. Deze onrust is zeer begrijpelijk, want. hoe verwacht men kalmte van een generatie, 1 die haar eiegen toekomst met bange zor gen tegemoet zien. Opnieuw valt steeds dieper de donkere schaduw van den drei genden oorlog over ons werelddeel. Onze waarschuwing, dat vrede-tot- iedcren-prijs ten s'otte uit moet too. pen op vrijspel-voor-iederen-rechtsver- krachter blijkt thans reeds bittere werkelijkheid geworden'. Vreeselijk wreken zich de fouten van afgeloopen Dit kon niet onder woorden gebracht worden, maar een groot gedeelte ligt in het bezit van gave, zachte blanke handen en een jeugdig-frisch en ge zond uiterlijk. Verzorg daarom Uw ge laat en handen van tijd tot tijd met de huidzuiverende, huidgenezende en huidvoedende Purol. Huidonzuiver. heden zooals vetwormpjes, vlekjes en uitslag verdwijnen. Ruwe, roode en stukke handen door huishoudelijke bezigheden worden fraai en blank. zuivert - verzacht WIT en GEEL geneest Purol-Wif wrijft onzichtbaar uit en it dus ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Purol-Geel en Wit zijn beide gelijk in verzachting en genezing. Kies de kleur waaraan U de voorkeur geeft. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 8957 (Ingez. Med.) jaren. Fouten, niet van ons, maar van andere generaties, waarvoor wij een maal zullen boeten. Vervolgens wees spr. op het groote ge vaar, dat Japan voor de geheele wereld vormt, terwijl hij ook de aandacht vestigde op het verdeelde Europa. Men vergist zich, door deze gevaren geringer te achter, dan de communis tische bedreiging! De ondermijning van het gezag der Europeesche naties over hun vreemde gebiedsdeelen is van ouds het middel der communistische Internationale, om langs een omweg Europa rijp te maken voor de wereld revolutie en de Moscovitische heer. schappij. Japan met zijn imperialis tische politiek speelt lijnrecht Moskou in de kaart. Beide vormen voor het Westen een even groot gevaax. Wie zich met den een tegen den ander ver bindt, schaadt zich zelf het ergst. Een weermacht van voldoende sterkte, steunende op de sympathie der natie, kan hier. zoowel als in Azië nog altijd een pre ventieve macht zijn. Maar dan moeten ook alle krachten ingespannen worden, want de tijd. die ons nog rest, kan gering zijn. De taak. die onze regeering op de schou ders is gelegd, kan bijkans bovenmensche- lijk worden geacht. De gevolgen van de afbraak van de weermacht moeten in korten tijd volkomen teniet gedaan worden. In bepaalde kringen roept men schande over hen. die het verval van leger en vloot bewerkt hebben, doch laten we niet ver geten, dat het geheele Nederiandsche volk daar schuldig aan is. Nadat spr. gewezen had op de onbillijk heid. dat zii die voor eerste oefening onder dienst moeten komen heel vaak uit hun betrekking ontslagen worden, terwijl her halingsoefeningen dikwijls als vacantie worden beschouwd, wees hij op de nood zakelijkheid, dat de weermacht in de volksgemeenschap staat. De nationale gedachte. Tenslotte wees spr. er op dat de natio nale gedachte nooit het monopolie zal kunnen zijn van een bepaalde politieke partij, doch aan allen gelijkelijk toebe hoort. In de nationale gedachte ligt de basis voor de eendrachtige samenwerking van alle Nederlanders, de mogelijkheid tot één levende eenheid, één naar het zelfde doel gewende, gelijkgerichte verscheidenheid. Onder den invloed van den geweldigen invloed der NSB heeft het een oogen'olik geschenen, of inderdaad bij velen het be grip van de werkelijk Nederiandsche een heid in verscheidenheid was ont waakt. (Helaas zijn na den 26en Mei de aan wijzingen steeds talrijker geworden, dat ons volk opnieuw dreigt terug te val len in de gevaarlijke verdeeldheid van het verleden, gevaarlijker wellicht nog, omdat men er hier en daar niet voor terug schrikt, de Nationale Gedachte te sleuren binnen de politieke arena en haar als strijdmiddel te hanteeren tegen zijn politieke tegenstanders. Des te dringender blijft het de taak der Nationaal Jongeren op te blijven komen voor de zuiverheid der Nationa'e Ge dachte en om boven de verdeeldheid naar de mogelijke eenheid heen te wijzen. Uit het jaarverslag 19361937 blijkt, dat het afgeloopen vereenigingsjaar zeer gun stig is geweest. Twee nieuwe af deelingen werden in dit vereenigingsjaar opgericht. Het aantal verbondshuizen onderging een uitbreiding door oprichting van nieuwe te Leiden en Groningen. Te Deventer werd een kerngroep ge vormd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9