CHIEF WHIP BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 October 1937 DE BIOSCOPEN l 'n mooie wedstrijd 'n fijne douche 'n CHIEF WHIP. man, 't leven is dan volmaakt! DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! massa-jubileum bij de n.z.h.t.m. Feestavond in de Gehoorzaal. In de groote Stadsgehoorzaal, welke na genoeg geheel bezet was, werd gisteravond het jaarlijksche feest gegeven ter eere van alle jubilarissen, die in den loop van 1937 hun 25-jarige of 40-jarige werkzaamheid in dienst der N.ZÜ.T.M. herdachten. In het district. Leiden van genoemde maatschappij waren dat er niet minder dan vijfentwin tig. waarvan een 20-tal gisteravond aan wezig was, terwijl de Haarlemsche jubila rissen de volgende week in de Spaarnestad zullen worden bejubeld. Nadat de jubileerende trammannen, ver gezeld van hun echtgenooten, op de tonen van een feestmarsch en begroet met een hartelijk applaus hun Intrede hadden ge daan, werd eerst geluisterd naar een vier tal nummers, geblazen door het vereenig- de muziekkorps onder de bezielende leiding van den heer Reinier van 't Hof en waar mede op concoursen in Amsterdam en Poeldijk eerste prijzen werden behaald. Hopelijk vond de jury daar een rustiger milieu ter beoordeeling dan gisteravond het geval was, want erg aandachtig was de zaal niet! Het geroezemoes der stem men maakte een juiste waardeering ten eenenmale onmogelijk. De voorzitter der voorbereidingscommis sie, de heer A. Hollinga, hield vervolgens een vlotte openingsspeech, waarin hu een hartelijk welkom toeriep aan alle jubilaris sen met hun vrouwen en kinderen en den wensch uitsprak, dat deze avond een waar dig besluit van hun jubileumviering zou zijn. Den collega's, die door ziekte verhin derd zijn dit feest mee te maken, wenschte hij een spoedig en algeheel herstel toe, ter wijl hij voorts hartelijke begroetingswoor den richtte tot de vertegenwoordigers dei- directie, wier aanwezigheid hij zeide op hoogen prijs te stellen, tot de afdeelings- chefs, wien hij zijn erkentelijkheid betuig de voor de van hen tijdens de voorberei ding ondervonden medewerking, en tot de representanten der vakorganisaties. De commissie, aldus spr., heeft dit jaar een geheel nieuwen weg ingeslagen bij de sa menstelling van het feestprogramma, waar op in voorgaande jaren de namen prijkten van Kees Pruis, Willy Derby, Tholen en Van Lier en andere' grootmeesters der Ne- derlandsche kleinkunst. Ditmaal is ge streefd naar meer variatie, zoodat aan elck wat wils wordt geboden. De heer Hol linga besloot zijn toespraak met het uit spreken van de hoop, dat de voorberei dingscommissie naar het oordeel der aan wezigen in dat streven zal zijn geslaagd. Vervolgens sprak de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer Yzendijk nogmaals een woord van gelukwensch tot de jubila- rissen, wier aantal ditmaal het recordcijfer van 25 heeft bereikt. Verder dankte hij de directie voor haar medewerking en de com missie van voorbereiding voor de reeds verrichte werkzaamheden. Tot besluit van het-officieele gedeelte werd nog het woord gevoerd door den di recteur, ir. W. J. Burgersdijk, die zeide. dat de jubilarissen altijd zijn goede vrienden zijn geweest en dat hopelijk ook in de toe komst zullen blijven. Hierna was de daad aan het gezelschap Bartoes, dat achtereenvolgens ten tooneele voerde een xylophoniste, een zangeres, een muzikalen clown, Bartoes zelf als caba retier en een wleleracrobaat, inderdaad dus een programma vol afwisseling en dat zich in algemeenen bijval mocht verheugen. De stemming in de zaal was dan ook perfect, blijkende ook uit het feit, dat op vrijwel geen enkele borst het N.Z.H.-bloempje ont brak. „The Blue Rhytme Boys" gaven op gewekte entr'acte muziek ten beste en ver zorgden ook het muzikale gedeelte tijdens het bal. dat onder leiding van den heer W. F. van Wijk, het opnieuw zeer geslaag de feest besloot. Het was-maar goed, dat na afloop eenige extra-trams waren ingelegd, want de laat ste tram vertrok voor de feestende tram familie natuurlijk veel te vroeg! unitas studiosorum lugduno batava. Inauguratie der novieten. Dezer dagen vond op de Sociëteit N.U.S.AE. alhier de inauguratie plaats van een veer tigtal novieten tot leden der Unitas Stu diosorum Lugduno Batava. In de inaugura tierede wees de rector senatus, de heer C A. Geurs, onder meer op eenige moeilijk heden die dit novitiaat met zich gebracht heeft, in verband met een zuiverder toepas sing der Unitasprincipes. Dat het novitiaat toch uitstekend geslaagd mag heeten, moet de nleden der Novitiaatscommissie groote voldoening schenken. Spreker bracht dank aan deze commissie en aan de leden, die in grooten getale aan het novitiaat hebben deelgenomen Tot de eerstejaarsleden het woord rich tend, schetste de Rector het belang van de intrede in een algemeene studentenvereni ging als de Unitas is. Hij wekte hen voorts op, kennis te nemen van al hetgeen de ver- eeniging hun bieden kan en vervolgens zich metterdaad over te geyen aan die gebieden die hen aantrekken en van nut kunnen zijn. Na eenige verdere wenken en een opwek king tot geregeld Sociëteitsbezoek wat noch om finantieele redenen, noch in de eefsté maanden om studieredenen bezwaren met zich brengen kan, besloot de rector zijn rede met het uitspreken van de plechtige inauguratieformule. Hierna vond het inauguratiediner plaats, waaraan behalve alle eerstejaars- ook tal rijke ouderejaarsleden aanzaten Het novitiaat is hiermede geëindigd. Er wordt echter zooals ieder jaar een na-novi- tiaat gehouden, waaraan tot heden tien novieten deelnemen. 8973 (Ingez. Med.) PAARD EN WAGEN TE WATER. Gistermiddag omstreeks 5 uur is op de Groenhazengracht "n paard en wagen van het zesde regiment veld-artillerie te water geraakt. De korporaal-koetsier was juist voordat het paard schrok men neemt aan, dat dit de oorzaak van het ongeluk geweest is van den wagen gestapt. Spoedig had men het paard los van den wagen gemaakt, doch het duurde gerui- men tijd, voor men er onder groote be langstelling in slaagde de drenkeling op den wal te brengen. Het paard had geen verwondingen op- geloopen. Hedenmorgen heeft men den wagen uit de „gracht" gehaald. handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: N.V. Kon Nederl. Fabriek v. Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Vestestraat 22, Lelden. Uittredende commissarissen: H. M. Demmers! Amster dam en Th. C. Verkley, Amsterdam. Gebr. Guliker, Oude Varkenmarkt 5a, hoofdzaak: Halkerstraat 41, Nijkepk, eier- handei. Het filiaal te Leiden is September 1935 overgegaan aan J. Guliker. die als vennoot is uitgetreden. Met ingang van heden heeft de heer G. Wiersma in het perceel Cobetstraat 83 een leesbibliotheek annex winkel in kan toor. en schrijfbehoeften geopend. De ca talogus dezer bibliotheek, welke van Breda naar hier is overgebracht, bevat pi. minus 3500 deelen uitsluitend in de Ne- derlandsche taal. Onze stadgenoot, de heer J. M. van der Horst, slaagde voo- het examen Staatsin richting M.O. DE ALGEMEENE TOESTAND Spanje en het Verre Oosten. Heden wordt het Italiaansche antwoord aan Londen en Parijs verwacht. De „Gior- nale dltalla" zet in een artikel nog eens uiteen hoe Engeland en Frankrijk geen reden voor ongeduld hebben. Intusschen blijven de berichten aanhou den, dat Italië momenteel opnieuw troepen en vliegtuigen aan Franco levert. Te Ca- aix zouden 15000 man aan wal zijn gegaan I met volledige uitrusting. Het is moeilijk te controleeren. Ook het feit, dat Italië opnieuw verster kingen stuurtnaar Ltbye. trekt zeer de aandacht. Een ietwat zonderling bericht komt uit Londen. De Engelsche admiraliteit kwam gis- *eravond met de verrassende mededec- ling, dat na een volledig onderzoek ge bleken is, dat de Engelsche torpedo- bootjager „Basilisk" toch niet aange vallen is door een duikboot. Maar-waaróm dan zooveel actie en zoo veel zorg? Amerika en Engeland hebben gisteren praeliminaire besprekingen geopend ter voorbereiding van de negen-mogendheden conferentie. De Engelsche zaakgelastigde te Washington heeft geconfereerd met funptionarissen van het departement van staat, en kort daarna heeft Roosevelt den internationalen toestand met het kabinet besproken. Na een bijeenkomst met Huil, Norman Davis en Welles is een perscon ferentie gehouden. De president weigerde echter zich uit te laten over de situatie en over de mogelijkheid dat men Washington als plaats der conferentie zou kiezen. Naar Reuter uit New York bericht zijn politieke waarnemers van oordeel, dat Roosevelt een strijd in het Congres over de buiten- landsche politiek wilfaanvaarden, wanneer het Congres tegenstaiid zou bieden tegen het verlaten van de neutraliteitspolitiek. Uit Rome komt nog het bericht, dat Italië zijn houding nopens de conferentie nog niet bepaald heeft, maar tevens onder streept men het feit, dat Japan zijn deel neming heeft geweigerd. De Japansche houding wordt door Italië geheel goed gekeurd en de negen mogendhedenconfe- rentie is dan ook het doelwit van alle crltiek. De Gazetta del Popoio spreekt van een waren collectieven aanval op Japan. De Amerikaansche senator Pittman heeft een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. als de waarschijnlijkste houding die door FABRIEK „CORRECTUM"" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 2954 (lngez. Med.) de negenmogendheden-conferentie zal wor den aangenomen, noemt een besluit tot „financieele en economische doodverkla ring" van Japan. Een dusdanige actie, al dus de Senator, zou geen verdere oorlogen met zich mede brengen, maar integendeel doeltreffend zijn en den huldigen oorlog uitdooven en uitbreiding van den oorlog voorkomen. Het Japansche kabinet 'heeft een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt: Japan treedt op uit zelfverdediging tegen de anti-Japansche politiek der Ohineesche regeering. De Westelijke mogendheden be grijpen de ware bedoelingen van Japan niet. Japan streeft naar de onderdrukking der anti-Japansche politiek en naar hand having van den vrede in het Verre Oosten in samenwerking met China. Japan heeft geen territoriale bedoelingen en schendt derhalve de verdragen niet. China daaren tegen voert een hardnekkigen weerstand tegen Japan, daartoe aangedreven door de rooden en tracht de Japansche rechten in China af te schaffen door de wapenen. Het is derhalve de Chineesche regeering, die het anti-oorlogspact schendt en den wereldvrede bedreigt. Met Oostersch sophdsme draait Japan eenvoudig de zaak om. Hirota zette in den Japanschen kabinets raad uiteen, dat z.i. de onderteekenaars van het negenmogendhedenwrdrag eenvoudig een resolutie zullen aannemen, waarin we derom de beginselen van het internationale recht bevestigd worden en waarin China moreele voldoening wordt gegeven, maar dat zit tot geen enkelen collectieven maat regel zullen besluiten zooals een econo mische of financieele boycot van Japan. „Op grond van de onge'ukkige ervaringen met Mandsjoerije en Abessynië, aldus con cludeerde Hirota. is de Volkenbond ver plicht een voorzichtige houding aan te nemen met gelijktijdige eerbiediging van de belangen dèr kapitalistische landen als 'Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, die trachten in een verafgelegen deel van de wereld den staat van oorlog te handhaven, welke zoo voodeelig is voor hun financieele en economische expansie". Maar zal het zoo eenvoudig blijven? De president van het labourcongres in Canada heeft een oproep gericht tot alle Canadsesch's arbeiders om Japansche goe deren te boycotten. Hij vroeg de regeering een embargo te leggen op verschepingen, bestemd voor Japan en in het bijzonder op grondstoffen, die voor de vervaardiging van wapenen dienen Ook het executieve oomité van de Zweed- sche algemeene confederatie en het uit voerende comité van de sociaal democra tische partij, evenals eenige andere organi- sties, hebben gemeenschappelijk een ver klaring uitgegeven, waarin zijn uitnoodigen tot het boycotten van Japansche goederen Sir Homi Mody, een Ln Britsch-Indië op den voorgrond tredend industrieel, die ln nauwe connectie staat met machtige textiel- en staatbelangen in geheel Indië, heeft voorstellen opgeworpen voor het on- mldellljk in het leven roepen van een al-Indl=ch fonds tot steun van China. Hij verklaarde, dat Indië enorme rijkdom ver worven heeft door den handel met China en dat het plicht is een deel van deze schuld terug te betalen. FRANKRIJK Dreiging der ambtenaren. De Fransche ambtenaren worden onge duldig. Zij stellen allerlei eischen aan de regeering en zeggen, dat zij desnoods hun toevlucht zullen nemen tot de algemeene werkstaking. Woensdagavond heeft het overheidsper soneel te Parijs een groote bijeenkomst in het Vélodrome d'Hlver te Parijs gehouden, dat stampvol was met 35 a 40.000 personen. Daar hebben de vakbondleiders de stem der massa laten hooren en de bekende eischen gesteld: le. Uitkeering met ingang van 1 October •»an een toeslag van frs. 150 per maand ih afwachting van een algeheele salarisher ziening; 2e. invoering van de 40-urige werkweek in alle openbare diensten; 3e. de zuivering van het kader (waar mee beoogd wordt de verwijdering uit den staatsdienst van alle ambtenaren, die niet met het Volksfront sympathlseeren) Uit de redevoeringen bleek, dat men de regeering nog een kort respijt wil geven. Men vraagt een antwoord vóór 20 October. As dat antwoord onbevredigend luidt, dan zal voor 24 October a.s. als „laatste waarschuwing" een nieuwe meeting wor den belegd waar men dan het pan van actie definitief zal vaststellen Den 25en' zou b.v, een algemeene staking Hunnen be ginnen. Maar zoover is het lang niet.. Er zullen besprekingen plaats hebben. En voor den 20en October kent men ook den uit slag der kantonnale verkiezingen (10 en 17 October). Minister Bonnet wil een bedrag van 1300 millioen ter beschikking stellen, maar een inwilliging der ambtenaarseischen zou veel belangrijker offers vragen vooral daar de gepensiormeerden ook met eischen zullen komen als de ambtenaren loonsverhooging krijgen. OOSTENRIJK Redevoering van bondskanselier Schuschnigg. Bondskanselier Schuschnigg heeft in 't gebouw van het Vaderlandsche Front te Weenen een redevoering uitgesproken, waarin hij in de eerste plaats bevestigde vastbesloten te zijn, tot eiken prijs Oosten rijk in binnenland en buitenland vrede te zullen verzekeren en desnoods op te leggen en alle verwikkelingen, van waar zij ook mochten komen, ter zijde te stellen. De bondskanselier wenscht Oostenrijk zijn onafhankelijkheid te verzekeren in de conceptie van een Duitsche politiek, welke „wij, aldus Schuschnigg, vrijwillig en spon taan toepassen overeenkomstig de richt lijnen van de geschiedenis van ons vader land en niet op bevel". Schuschnigg bevestigde opnieuw den trouw van Oostenrijk aan de Oosten rijkse!)-Duitsche overeenkomst van 11 Juli 1936 en verklaarde van meening te zijn, dat de wrijvingen, welke zich hebben voor gedaan hun grond vinden in gekuip met name van in Duitschland verblijvende Oostenrijksche emigranten. Casino-Theater. In de Fransche lach film „De Bokskampioen", genieten we van een hier te lande nog betrekkelijk onbe kenden komiek, die luistert naar den mu zikalen naam Bach. Vroeger hebben we hem al eens in kleinere rolletjes op het witte doek opgemerkt, doch thans is deze vroolijke knaap tot „ster" gepromoveerd. In deze rolprent beleeft hij een aantal we derwaardigheden, die zóó komisch zijn, dat ze zich moeilijk laten beschrijven; men valt van de ééne lachbui in de andere, Zoo zien we hem als plaatsvervanger van z'n besten vriend in de hoedanigheid van sol daat naar de kazerne gaan. Aangezien er regen op komst is, heeft hij, om op even- tueele regendruppels voorbereid te zijn, z'n parapluie bij voorbaat maar meegeno men. Hij begaat dra de grootste stommi teiten en hoe hij een loopje neemt met de militaire discipline, is nauwelijks weer te geven. De ééne straf na de andere haalt hij zich op den hals, zoodat hij in een paar oogenblikken tijds zelfs meer straf krijgt, dan zijn diensttijd bedraagt. Het hoogtepunt van alle dwaasheid wordt ech ter bereikt, wanneer hij zich als bolks kampioen ontpopt en een bokswedstrijd tot een goed einde brengt, al dient erkend, dat het geluk hem daarbij niet in den steek laat: de meest dwaze invallen komen hem op de juiste momenten uit zijn nete lige positie helpen. Een daarmee hebt ge dan een kluchtige film gezien, die in staat is de dagelijksche beslommeringen een uurtje op zij te zetten. John Wayne, de sympathieke cow-boy- held, trekt steeds zijn vaste bezoekers, die zich geen enkele rolprent' van hem laten ontglippen. „Stalen vuisten", van welke film de titel reeds voor zich spreekt, houdt ons weer in voortdurende spanning met z n belevenissen, waarin de hoofdpersoon door zijn sympathiek optreden het publiek al direct op zijn hand^ heeft, Trianon-Theatcr. Zonder twijfel zal •het voor muziek-minnende bioscoop-bezoe kers een aangename verrassing zijn ge weest den naam Gigli in 't programma te lezen Immers, wie hoort dan al niet in gedachten het warm-getimhreerde orgaan van dezen meester van het bel-canto? In vele rolprenten zagen en vooral hoorden wij den begenadigden kunstenaar reeds en hier is hij dan opnieuw. Ditmaal als „De zanger van Hare Hoogheid", als de zanger, die zich in zijn toch al over-vulde leven van zingen en reizen en wèèr zingen voor de opgave ziet geplaatst een jonge, miuzikale. Ietwat overmoedige prinses te doen inzien dat „kunst is genade, maar liefde is alles". De jonge filmspeelster Ge- raldine Katt, speelt de rol van de prinses met een verbluffende zekerheid, vol char me en levenslust. Zij staat voor de moei lijke keus: óf een muzikale loopbaan óf den eerst opgedrongen maar later begeer den verloofde. Maar dan steekt een al te ijverig vereerster van den Maestro een ieelijke spaak in 't verlovings-wiel en het ziet er donker uit voor de „adspirant-ver- loofden". Gelukkig weet. de Maestro met z'n wonderlijk-naief taaltje de prinses te overreden en alles komt te langen leste terecht. Wij hooren opera-aria's zingen zooals alleen Gigli dat kan en in een „zin gend" Italiaansch restaurant weerklinken de mooie volksliederen. Het orkest staat onder leiding van Giuseppe Becce in eigen persoon, zoodat deze film qua muzikale kwaliteiten wel op een buitengemeen hoog peil staat. Voor de pauze is er, naast het uitgebreide nieuws en een alleraardigst Mickey Mouse-filmpje, een Fransche co- medie. De hoofdrollen worden vertolkt door Francoise Rosay en Raimu. Het echt-Fran- sche esprit, de fijne humor, die genoemde spelers bij uitstek goed weten te lancee- ren, maken deze film met haar vlotte, goed-gecomponeerde scenario het aanzien ■ten volle waard. A met al een uitstekend en welverzorgd programma! Luxor-Theater. Zoowel voor de ope rette als voor de operette-film is in ons land groote interesse en daarom zal ook „Land der Liebe", dat als hoofdnummer op het Luxor-program prijkt, zich deze week wel in ruime belangstelling mogen verheu gen. Terecht trouwens! Want deze operette stond onder regie van Reinhold Schünzel, hetgeen beteekent dat zij vlot is en leven dig, dat zij rijk is aan verrassende vond sten, dat zij amusant is, gracieus en een keur biedt van pittige melodieën Op den inhoud komt het bij de operette niet zoo heel erg aan, maar deze is ln „Land der Liebe" toch allerminst onver dienstelijk, Hoofdpersoon is een charman te jongedame, die door mama van de bui- tenlandsche kostschool teruggeroepen wordt en bij aankomst in het vaderland van het enthousiaste publiek verneemt dat zoo juist de verloving van den koning is aangekondigd, In het gedrang verdwaald gerakende, maakt zij dan kennis met een jongeman, die zooveel indruk op haar maakt, dat zij onmiddellijk verliefd op hem wordt. En als zij dan thuis verneemt dat z ij het zelf is, die werd uitverkoren om koningin te worden, kómt zij in opstand tegen deze beslissing, waartoe mama in niet geringe mate heeft meegewerkt. In zeer sombere stemming laat zij zich dan ook naar het paleis voeren, waar de eer ste kennismaking met den koning plaats zal vinden. Aan het Hof is intusschen het een en ander gebeurd! Zijne Majesteit heeft zijn eersten minister 'laten weten dat hij eenige dagen vacantie noodig acht en derhalve voorloopig verdwijnt, mede omdat hij het hem opgedrongen huwelijk niet wensch:, en er is een aanslag gepleegd op de ko ninklijke auto, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Men heeft direct den dader gevat en als blijkt, dat hij een opvallende gelijkenis vertoont met den koning, besluiten de hoogere autoriteiten den vreemdeling (die een bekend schrijver blijkt te zijn) tijde lijk voor den verdwenen koning door te laten gaan. En dat lukt prachtig. Het volk merkt u iets van de verwisseling en de ken nismaking tusschen den „koning" en zijn verloofde is tienmaal hartelijker dan men aanvankelijk heeft durven droomen. Den autoriteiten zelfs wat al te hartelijk omdat zij moeilijkheden vreezen zoodra de vorst teruggekomen is In die ingewikkelde situatie wordt per slot een aardige oplossing gevonden, waar mede alle partijen het eens kunnen zijn. En de film-toeschouwer heeft bereids eeni ge uren gehad van voortreffelijk amuse ment, waarbij hij heeft kunnen genieten van uitstekend spel, van fraaie décors en goede regie, van temperamentvoile muziek en zang en van vele zeer geestige situa ties! Een buitengewoon dolle klucht is „Baron Tip", waarin Frank Mc Lugh fungeert als de bedeesde, vrij simpele fabrikant van ge legenheidsrijmpjes, die de gave bezit van aUe wedrennen de winnaar te kunnen „tippen" en als zoodanig in de macht komt van een gokkers-bende, die zijn talenten tot op den bodem probeert uit te bulten. Joan Blöndell speelt in deze geschiedenis mee, evenals eenige andere bekende ftlm- artlsten en zij verwekken bij de toes'' - wers ware stormen van vreugde! Het Nieuwe Roxy-Theater. De rol. welke Victor Mac Laglen in „De Huurling" toebedeeld kreeg, is hem als het ware op het lijf geschreven. Het scenario van deze onderhoudende rolprent voert ons naar een minuscuul staatje ergens op den Bal kan, waar een kind koning is en een troepje intrigeerende revolutionnaiien de zen jongen Peter willen ontvoeren. Tot dat doel wordt Victor Mac Laglen naar het staatje gehaald en inderdaad ontvoert hij het koninkje. Die ontvoering is overi gens een vondst op zichzelf; immers het parmantige ventje, dat koning Peter is, houdt zijn belagers voor Amerikaansche „gangsters" en is buitengewoon enthou siast, nu zelf eens echt „gekidnapped" te worden. Hij wijst den heeren zelfs een ge heimen uitganguit het paleis, zoodat ze ongezien ontsnappen kunnen. Petertje wordt daarentegen op een ver afgelegen slot gevangen gezet, tot de oude regeering omver geworpen is en een nieu we het staatsbestuur volgens haar inzich ten kan regelen. De heftige intriges aar. weerskanten hebben ook hun invloed op het volk, dat ontevreden wordt en wil we ten, waar zijn koning zit. Wanneer het gansche staatsbestel dermate vastgeloopen is, zoodat een echte revolutie dreigt, besluit men den jongen Peter aan het vaderland op te offeren en hem te dooden. Reeds staat het vuurpeleton opgesteld, doch op dat oogenbiik klinkt het geratel van een mitrailleur buiten. De ontvoerder is in middels beschermer geworden en veroor zaakt met z'n machinegeweer een revolutie in 't klein en de Jeugdige Peter wordt ge red. Dit genoeglijke verhaal, vol avontuur en spannende momenten, is tot een weer galoos knappe film geworden, vooral dank zij de voortreffelijk geslaagde combinatie Victor Mac Laglen-Freddie Bartholomew, de eerste als de geweldenaar, die als be schermer optreedt van het frêle figuurtje van het jeugdige koninkje, een waarlijk sublieme vertolking van den talentvollen Freddie, Hun samenspel .is zóó bewonde renswaardig gaaf en zuiver, dat men zich die niet beter wenschen kan. De tweede film „Het geheimzinnige do cument" (Dank je, Jeeves), naar een no velle van P. O. Wodehouse. is eveneens uitmuntend. Arthur Treacher vervult een voorname rol in deze goed-gespeelde rol prent, die zeker niet voor „De Huurling" behoeft onder t® doen. Lido-Theater. „Suzy" ls een der laat ste films van de onlangs overleden platina blonde Jean Harlow en men beseft op nieuw, welk een groot verlies de filmwereld in het zoo vroegtijdig heengaan van deze talentvolle en bekoorlijke actrice geleden heeft. Hoewel het wat weemoedig stemt iemand op het witte doek te zien, die men reeds gestorven weet, schenkt Jean Har low's vlot en charmant spel weer hetzelfde genot van haar talrijke andere films. Dit maal in samenwerking met de uitstekende acteurs Franchot Tone, Cary Grant en in een kleine, doch uiterst sympathieke rol de reeds zooveel oudere en steeds eminent spelende Lewis Stone. Het is het koormeis je Suzy, die graag een „Lord" wil trouwen en daarom naar Londen gaat, waar zij niet den zoozeer gewenschten aristocraat leert kennen, doch slechts den eenvoudigen uit vinder, Terry, die echter best voor een „Lord" zou kunnen doorgaan. Deze wordt, zij het in een snel tempo, haar man, maar onmiddellijk daarop doodgeschoten door een spionne, omdat hij gevaarlijk voor ze kere geheimen blijkt te zijn. Doodgescho ten; dat meent tenminste de kleine Suzy. die overhaast uit pure angst de vlucht naar Frankrijk neemt. Het is oorlogstijd (1914) en Suzy treedt op in een soldaten- cabaret, waar zij den beroemden oorlogs vlieger Charleville leert kennen en lief krijgt, die haar vol vreugde mee naar zijn ouderlijk huis neemt waar zij na een kor ten tijd van geluk achterblijft bij den grij zen vader van den vlieger, die weer naar het front vertrekken moet. Nu stijgt de spanning: een andere vrouw komt ln het leven van den lichtzinnigen Charleville en zij blijkt dezelfde te zijn als de spionne, die eertijds Suzy's echtgenoot „doodschoot" Maar dat blijkt toch niet juist geweest te zijn. Terry verschijnt weer ten tooneele als Amerikaansch officier en er ontwikkelt zich dan een serie dramatische en bij wij len ontroerende scènes, waarin Jean Har low volop gelegenheid vindt, de veelzijdige facetten van haar talent te ontplooien. Spannende luchtgevechten en achtervol gingen vormen de bekroning van deze boeiende film onder de knappe regie van George Fitzmaurice. Voor de pauze gaat de vermakelijke ge schiedenis „Ik zal je temmen", waarin nie mand minder dan Ginger Rogers en Geor ge Brent voor een uurtje van heerlijke ont spanning zorg dragen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2