De Luipaard, schrik van de Rimboe Een „menscheneter", die over de honderd slachtoffers maakte Waarom is sneeuw wit? ANEKDOTEN Oplossingen RAADSELS Goede oplossingen Leeuwen en tijgers gelden in 't algemeen voor de gevaarlijkste roofdieren, maar mis schien wist je niet, dat de luipaard, althans in Britch-tndië. nog veel gevaarlijker is. Zijn eigenlijk vaderland zijn de lagere ge deelten van het uitgestrekte Himalaja- gebergte. waar hij woont in de oerwouden, die de akkers en dorpen omgeven. Van hier uit beloert hii langs paden en wegen zijn prooi, ia hii ziet er zelfs niet tegenop, midden in het dorp paarden, geiten of honden aan te vallen. Het meest wordt hij echter nog aangetroffen in rotsspleten en kloven vüajk bii de dorpen en vreesdij k is de schade die hij aanricht. Het schijnt, dat de luipaard vooral op honden gesteld is en het is verbluffend te lezen, welk een moed en slimheid hij aan den dag legt als 't er op aan komt, zulk een lekker hapje te bemachtigen. De gnoote jager Stockley vertelt van een luipaard, die zijn terrier onder het bed vandaan probeerde te halen, terwijl hii zelf erop lag. Een ander luipaard viel zijn hond aan en sleepte hem weg. terwijl mevrouw Stockley nog geen vijf meter verder zat te lezen. Wie aan den rand van het oerwoud zijn tent heeft opgeslagen, kan daar meer malen 's avonds en 's nachts het geknor van een od den loer liggenden luipaard, dat precies klinkt als een zaag op hout. be luisteren Maar de moed van den luipaard gaat steeds gepaard met list: hij is een veel minder koninklijk dier dan de tijger. Als een dief sluipt hij naderbij, bekijkt en be loert de situatie van alle kanten en kiest dan met groote zekerheid het oogenblik van den aanval. Wie hem neergehurkt of slui pend heeft gezien, is getroffen door zijn groote bekwaamheid om dekking te vinden achter de nietigste boscbjes en steenen. In het oerwoud worden meest apen. wilde pauwen en kleine herten zijn slachtoffers. Voor grootere hertensoorten echter heeft hij een heilig ontzag: hij .loopt een straatje om", als hii een exemplaar hiervan ziet aankomen. Een gewonde luipaard is een Rreeselijke tegenstander, die bliksemsnel en met nooit falende zekerheid aangrijpt. Een boom biedt bij een luipaardenjaoht geen vol doende veiligheid, want het roofdier kan uitstekend klimmen. Eens 9leepte, zoo ver telt Stockley, een zwaar aangeschoten lui paard een jager uit een boom. Gelukkig werd hii niet ernstig gewond, want de lui paard stierf biina op 't zelfde oogenblik. Over de grootte en de kracht van luipaar den zijn nauwkeurige gegevens bekend. De grootste dde tot dusver in Britsch-Indië werd geschoten, had een lengte van 2.75 M., en exemplaren van 2.28 M. en 2 35 M. zijn geen zeldzaamheid. Een jager zag eens een luipaard met een groot schaap in den bek een rots van 2 95 M. opspringen. Hij schoot het dier neer en mat toen de hoogte van de rots. - De menschetende luipaard kan soms in een bepaalde streek een vreeselijke plaag worden In 1926 werd er in het dal van de Alaknanda een geschoten, die vlak bii een bedevaartplaats ziin hol had en niet minder dan 125 pelgripjs overviel en doodde. Drie maanden lang hebben de jagers op den loer gelegen voor ze het slimme roofdier onder schot hadden. Wel, zeg je men zou net zoo goed kunnen vragen: waarom is het schuim van de golf, I die op het sitrand loopt, wit? Dat is volkomen juist: in beide gevallen is het water wit en ondoorzichtig geworden inplaats van kleurloos en doorzichtig, zoo- 1 als het was in zijn vloeibaren vorm. Wel, dat komt omdat zich bij de sneeuw heel kleine kristalletjes hebben gevormd. Die kristalletjes hebben de prachtigste vor men, zooals je waarschijnlijk wel eens hebt gezien. Als je nu één zoo'n kristalletje kon nemen en er doorheen kijken, dan zou je zien dat het wel degelijk doorzichtig is. De ondoorzichtigheid ontstaat, doordat millioe- nen en millioenen van die kristalletjes schots en scheef op elkaar zijn gestapeld. Daardoor kan het witte zonlicht er niet door. maar kaatsen ai die kristalletjes het licht terug. Hierdoor lijkt dé sneeuw wit, maar verbeeld je nu eens, dat de zonne schijn groen was! Dan zou de sneeuw ook groen zijn enhet schuim van de zee ook! Want ook het schuim is ondoorzichtig. Het bestaat echter niet uit kristalletjes, maar uit millioenen kleine waterbeiletjes, die evenals de kristalletjes van de sneeuw het licht terugkaatsen. Ingezonden door Leny Hart wijk Snugger! Kapitein: „Zeg eens, oppasser, waar heb je den brief gelaten, die vanmorgen op mijn lessenaar lag?" Oppasser: „Die heb ik naar de post ge bracht. Kapitein". Kapitein: „Domoor, en er stond geen adres op?" Oppasser: „Ja, Kapitein, ik dacht, dat ik niet mocht weten voor wien die brief was". der raadsels ui* het vorige nummer. 1. Een gat In den zak. 2. Met de letter m. 3. Hutspot; hut, pot, s. 4. Horlogemaker. 5. Natte steenen. 6. Doorn, Hoorn. 7. Koolmeesje; melk, mol, Jo, Ko, Kftes, mes. 8. Fok, rok, kok, hok. voor allen om uit te kiezen; de grooteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. I. Ingezonden door Jan Bronsgeest. Wie ls de beste zanger, omdat hij allea van het blad zingt? n. Ingezonden door Drietal van Vliet. Welk spreekwoord staat hier? W 0 .ij. n,.s s n t, ch.,d. zM ng z t. in. Ingezonden door Gretha de Graaf, 't Is in de vrouw, en niet in den man, 't Is in de kruik, maar niet in de kan. t Is in het varken, en niet in het spek, Wel in je armen, maar niet In je nek. IV. Ingezonden door Jopy Hofstra. Mijn geheel is een stadje in Noord-Bra bant' van 4 lettergrepen, 11 letters. 6, 7 is een voegwoord. 1, 2, 3, 4, 5 is de titel vaiï iemand uit ons Vorstenhuis. 11, 10 is een landbouwwerktuig. Een 2, 6, 7 vindt men inT. het kippenhok. 8, 9, 4, 5 is een jongens- oï meisjesnaam. V. Ingezonden door Comelis Arbouw. Welk hemellichaam is, als men het om keert, iets wat iedereen heeft? VI. Ingezonden door Alida van der Holst. Lirum, larum, faldera, hoe schrijft meii dat met 3 letters? VU. Ingezonden door Emma de Groot. Welke snijder gebruikt geen schaar? vin. Ingezonden door Jannie de Neef. Mijn geheel van 5 letters is iemand, die bij voorname families in dienst is. 1, 2. 3 gebruikt men soms bij brieven. 4, 5 legt de kip. ontvangen van: Adriaan van Vliet, Marietje van Vliet, Bernard van Vliet, Marietje Prenen, Mien- tje de Water, Rie Hartevelt, Prijna Harten velt, Cootje Hartevelt, Janny Hartevelt, Jannie Kop, Henny Hoogstraten, Lies je van» Driel, Comelis Arbouw, Grietje de Graaf, Jan de Graaf, Leny Hartwijk, Anny Eoeke- stein, Marietje Laman, Paulus Laman Wil lem Frederik Laman, Geertrui de Groot, Emma de Groot, Ria Smits, Abram Smits, Elsje Boterenbrood, Ineke Botercnbrood, Cobie Lindhout, Ans Outshoorn. Alida Stik- kelorum, Annie Keyzer, Wim Keyzer, Rietje Keyzer, Piet Lagas, Ida Maria de Graaf, Marie Brokaar. Wim Bekkering, Cor Bek kering, Trijntje v. d. Bosch, Tine Verbiest, Jo Outshoorn, Jack de Geus, Suze de Geus, Ans Vollenga, Rie Vollenga, Alida van der Holst, Annie Schipper, Trijntje Bergman, Lydia Botermans, Jacob Kruit. Jannie van Biezen, Bennie de Bruin, Marietje Hop penbrouwer, Dien Olivier, Willy van Rijn,- Marianne Immink, Rika de Graaf. Sary; Akkerman, Jettie de Bree, Abraham Fakkel Jan Bronsgeest, Gerrie Keinemans Leen- dert Moraal, Nelly de Neef, Jannie de Neef, Jannie van Groeningen. Matthy van Leeuwen, Anna Klos, Corrie Kuit, Johanna Koekebakker, Jo Drabbe, Gretha de Graaf, Wim de Graaf, Eesje Beyie, Lena Prevo, Toos Bouter, Beppïe Bouter, Adiia Aroouw Rie Kettenis, Henny van Vliet.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21