BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 October 1937 Vierde Blad No. 23785 vekscMie*.. Een spel op leven en dood 78ste Jaargang j RECHTZAKEN i-i Defensie koopt vliegtuigen. Belangrijke order bij de Fokker, fabrieken geplaatst. Naar bet ..UJD verneemt, beeft de Ne- déïlan'dsche regeering een zeer belangrijke vllegtuigorder geplaatst bij de Fokker fabrieken te Amsterdam, Het betreft de bestelling van vele tientallen vliegmachines in vier ver schillende, te weten: Jagers, G-l en twee typen luchtkruisers. Hiermede .is een flinke stap gezet op den door de regeering uitgestippelden weg tot versterking van Nederland's weerkracht in de lucht. De thans bestelde machines zijn in hoofdzaak bestemd voor de landmacht. Het is een zeer verheugend feit en een voorbeeld dat tot navolging wekt dat het departement van defensie deze om vangrijke order bij de Nederlandsche indus trie heeft ondergebracht. Spoedig zijn de finitieve mededeelingen omtrent het juiste üéti leveringstijd e.t.q. te verwach- fc. 8 October-feest te Alkmaar. Op uitbundige wijze is gisteren het 8 Octoberfeest. de herdenking van het ontzet tha de belegering door de Spanjaarden, te Alkmaar gevierd. Talrijke straten waren reeds dagen van te voren feestelijke versierd en die kunst verstaan de Ailkmaarders tot in de puntjes. Practlsch ziin de Alkmaarders ook, want ze zorgen er voor, dat hun versieringen regen, en wind-echt ziin, zoodat het mooie er niet spoedig af is. Toen de Alkmaarders nog mooi-weer-veisieringen maakten, woel en regende het steeds omtrent 8 October, mi is het altijd mooi weer. Een cairillonconcert en een lam pion- optocht, aan den vooravond van 8 October zetten de feesten in. De bewoners van het Hof. een der oudste pleinen vap de stao, hielden daarna eveneens een optocht, waarin véle landauers met 8 October, autoriteiten en zells nog een prachtige praalwagen met figuren uit den tijd van het beleg meereden. De 8 October-dag zelf werd begonnen met een reveille door schoolkinderen op de Steenenburg. gevolgd door een aubade voor het huis van den burgemeester, jhr. F H. van Kinsohot. die den kinderen na afloop de traditioneele tractatie aanbood. Om 10 uur werd een groote kinderoptocht gehou den met twee muziekkorpsen en een ont zaglijke variatie in versierde fietsen, auto peds, wagentjes en groepen, die van allerlei moesten voorstellen. Voor dezen optocht bestond zulke en groote belangstelling, dat Wen reeds het verkeer in de stad vrijwel lam was gelegd. Voorts was er noe koraalmuziek on het .bordes van het stadhuis en klokkenspel op den Waagtoren. Te 12 uur had de iaarlijks wêderkeerende plechtigheid bij het Victorie. Jteeld in hel Victoriepark plaats Het be stuur van de Ontzetvereeniging trok er met een stoet kinderen, die liederen zouden zingen, in optocht omheen. Tal van ge- noodigden, het gemeentebestuur, vertegen woordigers van de Leidsche Ontzetvereeni ging en van den Leidschen Senaat en vele vooraanstaanden uit de stad. waren er aan wezig, alsmede een groote menigte Alk maarders. die dit plechtige oogenblik wil den bijwonen. Door de kinderen werd ge zongen en aan het beeld werd een krans gehecht, waarna door den voorzitter der ontzetvereeniging. mr. C. de Lange, de plechtige herdenkingsrede werd uitge sproken. Om drie uur 's middags, boen de stad overvol was. werd dezelfde optocht gehou- den. die wii hier op 3 October gezien heb ben. Ben deel van het Leidsche materiaal was dbor de 8 October-vereeniging over genomen. De rest van den dag werd gevuld met volksspelen voor de ieugd, het kermis vie ren en met het bezichtigen van de ver sierde straten, waarin veel pret en jool was en waarin tal van muzikanten de vroolfjke stemming onderhielden tot laat In den avond WIJZIGING DER DIENSTPLICHTWET. L'kbreiduig van het aantal keuringsraden. De minister van defensie heeft aan de burgemeesters bericht, dat in afwachting vin de beslissing omtrent de bij de Sta- ién-Generaal aanhangig gemaakte wijzi ging van de Dienstplichtwet, waarbij o.m. vtrhooging van het jaarlijksch contingent gewone dienstplichtigen wordt voorge leid, het in zijn bedoeling ligt. het getal ingeschrevenen, dat zich aan de keuring TOfet onderwerpen, belangrijk te verhoo- ge'n In verband hiermede is het nood zakelijk gebleken, het getal keuringsraden le vermeerderen en weder terug te bren gen van 18 op 33. Behoudens uitzonderin gen bestrijkt elk der nieuwe raden het gebied van een der vroegere raden. Echter zijn de nieuwe raden niet meer, als vroe ger, genummerd, doch is er de voorkeur aan gegeven, aan eiken raad den naam eener gemeente te geven, waardoor men ln den naam tevens een aanduiding zal vinden van het gebied van den raad. De minister doet de aanschrijving ver gezeld gaan van een vernieuwde districts beschikking, waarin de noodige wijzigingen betreffende de verandering in de keu ringsraden zijn opgenomen. De minister hoopt spoedig nadere me dedeelingen te doen omtrent de as. keu ringen, die vermoedelijk reeds ln de tweede helft van November as. zullen aanvangen. Het ligt in de 'bedoeling, dat deze keuringen, voor zoover zij nog in 1937 zullen plaats hebben, zullen (herten voor j !ï°?^niet gekeurde ingeschrevenen van de lichting 1938 en dat in Januari as. en volgende maanden de keuringen worden voortgezet voor de lichting 1939. Voor de defensie van Weermacht Comité in Indië. DE NIEUWE BELGISCHE GEZANT. De nieuwe Belgische gezant, baron ™erry, is gisteren te 's-Gravenbaigë atfnge- £22? en beeft ln hotel „Centraal" zijn mtrek genomen. Gift van f. 80.944.van Algemeen Comité in Indië. In aansluiting op vroegere berichten, welke hebben gemeld, dat het „Algemeen weermacht comité" te Batavia aan den gouverneur-generaal een vrijwillige bij drage van ruim f. 80.000 heeft geschonken ten behoeve der defensie van Neder- landsch-Indië, is ons inzage gegeven van de correspondentie dooi' het „Algemeen weermacht comité" met verschillende autoriteiten gevoerd. Deze correspondentie geeft een toelichting op de motieven en overwegingen der schenkers. Aan een brief van 24 Juli 1937 aan den voorzitter der Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt ontleend:. Ten einde vorm te geven aan de bij een groot deel der Indische burgerij bestaande overtuiging zich uitende in woord en geschrift. dat het weermachtapparaat ln Nederlandsch-Indië bij lange na niet be rekend is voor de taak, welke op zijn schouders rust, heeft zich in de maand September 1936 te Batavia onder den naam van „Algemeen weermacht comité" een commissie gevormd. Als uitingsvorm werd door het comité gekozen die eener petitie, waarvan een model dit schrijven vergezelt. De onder- teekenaren brengen daarin onder meer ter kennis van de Staten-Generaal en van den Volksraad dat de sterkte van de weermacht in Ned.-Indië niet zoodanig is, dat de bevol king zich ln dezen tfjd van oorlogegevaar veilig kan gevoelen: dat de motie van den Volksraad van den 27sten Augustus 1936 dan ook uitdrukking geeft aan de groote bezorgdheid, die de burgerij dienomtrent vervult; dat weliswaar NedeTlandsch-Indië. in de laatste jaren zeer verarmd is en dat velen er groote ellende hebben doorstaan, maar dat zij bereid zijn alle lasten te dragen, welke een spoedige versterking van <fe weermacht hun zou opdeggen; dat zij als symbool van deze bereidheid en ter accentueering van den ernst van van hun overtuiging vrijwillig een som gelds hebben bijeengebracht ter aanwen ding voor defensie-doeleinden. welk bedrag zij ter beschikking van de regee ring stellen; dat zij een beroep doen op de Staten- Generaal en den Volksraad om bij de regeering er op aan te dringen, dat tot een spoedige en aanmerkelijke versterking van de weermacht van Ned -Indië wordt over gegaan. Aan deze petitie werd door 84.052 inge zetenen uit alle deelcn van den archipel adhaesie betuigd, welke adhaesie-betui- gingen wij ons veroorloven Uwe Excellentie afzonderlijk toe te zenden. Het door de onderteekenaren van de petitie bijeengebrachte geldsbedrag na aftrek der gemaakte kosten de som van f. 80 944.51 uitmakende Is door het comité aan de Ned.-Indische regeering aangeboden bij zijn aan dezen brief ge hecht schrijven aan Zijne Exc. den gou verneur-generaal. Alhoewel de groote bezorgdheid, welke in September 1936 heerschte, eenigermate is geweken door de wetenschap, dat voor het jaar 1937 door de regeering gTootere bedragen ten behoeve van de weermacht zijn beschikbaar gesteld dan de laatste iaren het geval was en dat ook de begroo tingen voor 1938 blijk geven van de bedoe ling om op dezen weg voort te gaan. zoo is het Algemeen weermacht comité niettemin overtuigd, dat het den wensch vertolkt van de onderteekenaren der petitie, door ook thans nog de Staten-Generaal te verzoe ken krachtig op de verdere uitbreiding en versterking van het weermaoht-apparaat bij de regeering aan te dringen, te meer waar de geldmiddelen sinds eenigen tijd ruimer in lands schatkist vloeien. Onder mededeeling dat een afschrift van dit schrijven aan den voorzitter van den Volksraad gezonden is, hebben wij de eer te zijn van Uwe Excellentie de dienstwil lige dienaren, W. G. van Kesteren, voor zitter; De Koe, secretaris. Als bijvoegsels waren bij dit schrijven gevoegd afschriften van de hierboven aan gehaalde petitie, van brieven aan den gouverneur-generaal dd. 24 Juli 1937 en 25 Augustus 1937, waarin resp. sommen van f. 80.944 en een nagekomen bedrag van f. 2 088 werden aangeboden. De éène lokt zich een zwie- nge kuil.de andere heelemaal „een. Smaken verschillen, maar allen willen PH-tabak- 't Is volgens kenners de hjn- stel Thans in alle prijzen. tnc&K cJULejn. wiM&n. II TABAK OLDENKOTT Het pakje met den Piloot. 8967 (Insez. Med.) halve dubbel, geheven wordt, ongeacht of het bedrijf al dan niet rendabel is. Het bestuur vestigt in het bijzonder de aandacht op die alinea der resolutie, waar in „beperking van de winst der electrici- teitsbedrijven tot een voor redelijke af schrijving en vernieuwing benoodigd be drag" en „het nemen van maatregelen, om door verlaging der tarieven het bedrijfs leven verlaging van lasten te verschaffen" als voldoening aan „een eisch van rechtvaardigheid en billijkheid" genoemd wordt en dringt er met klem bij het College van B. en W. op aan. om op korten termijn haar Gemeenteraad voorstellen te doen, welker verwezenlijking er toe zal leiden, het bedrijfsleven ten deze verlaging van lasten te verschaffen en uiteindelijk een prijsberekening, als in de uitspraak van het 33e Nationaal Middenstandscon gres omschreven, te bereiken. DE VACATURE-VAN DUYL- DE MIDDENSTANDSACTIE VOOR VERLAGING DER ELECTRICITEITS- TARIEVEN. Adres aan alle gemeentebesturen in Zuid-Holland-Noord. Het bestuur van district Zuid-Holland- Noord van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond (omvattende het gebied der Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Gouda. 's-Gravenhage, Rijnland en Delft) heeft zich met een adres tot de gemeentebesturen van het district gewend. In dit adres wordt mededeeling gedaan van de op 23 September jJ„ door het dis- trictsbestuur bijeengeroepen. gehouden Demonstratieve Vergadering, welke door een duizendtal binnen dit district wonende leden werd bezocht. De resolutie terzake van de electriciteitstarieven, wélke in ge noemde vergadering werd aangenomen, is bijgevoegd. Voorts wordt er op gewezen, dat zoowel de uitspraak van het 33e Nationaal Mid denstandscongres, welke in de resolutie is geciteerd, als die der demonstratieve ver gadering. na rijp beraad en met deskundige voorlichting is geformuleerd. Het maken van winsten op de electriteitsvoorziening en aanwending dier winsten tot dekking van tekorten op gemeentelijke budgetten wordt in wezen als een belastingheffing aangemerkt. Tevens wordt medegedeeld, dat degenen, die eleclriciteit behoeven voor de uitoefe ning van hun bedrijf, het als een grove onbillijkheid aanvoelen, dat zij door deze belasting zwaarder getroffen worden dan particulieren, doordien deze van hen zoo- 'wel als ondernemer en der- Een schrijven van mr. A. J. van Vessem aan den minister van binnen! zaken. Naar aanleiding van het door de Eerste Kamer aangenomen voorstel van den voor zitter dier Kamer, om het bericht van ontslagneming als lid van den heer G. van Duyl voor kennisgeving aan te nemen, en dit ontslag niet op de bij art. 121 der Kieswet voorgeschreven wijze ter kennis van den minister van Binnenlandsche Za ken te brengen, waardoor de noodige wet telijke maatregelen om in de ontstane vacature te voorzien achterwege zijn ge bleven, is aan den minister van Binnen landsche Zaken door mr. A. J. v. Vessem als fractieleider van de Nat.-Soc fractie van de Eerste Kamer een schrijven ge richt. Hierin brengt mr. Van Vessem ter kennis van den minister de ontslagaan vrage van ds. Van Duyl, opdat de minister zal kunnen voldoen aan het in art. 121 a der Kieswet bepaalde, dat wanneer buiten de periodieke aftreding of ontbinding een plaats in de Eerste Kamer openvalt, de minister binnen veertien dagen nadat dit te zijner kennis is gekomen, hiervan me dedeeling doet aan den voorzitter van het Centraal Stembureau. UITVOER VAN MOTORRIVIERSCHEPEN NAAR DUITSCHLAND? Ten kantore van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Duit-schland te 's-Gravenhage heeft een bespreking plaats gehad, waaraan eenige vooraan- siaande persoonlijkheden uit de industrie van den bouw van motorrivierschepen en kustvaarders hebben deelgenomen, ten einde de mogelijkheid te bespreken van een actie voor verleening van een contin gent aan deze industrie voor den uitvoer naar Duitschland. Het is de bedoeling om na te gaan of het niet mogelijk zal zijn deze oude export naar Duitschland, die eenige jaren lang tengevolge van de Duit- sche betalingsmoeilijkheden vrijwel is stop gezet, nu, waar de clearing een zooveel gunstiger aspect toont, weder een kans te geven. ..Zooals gezegd: ik hoop dat u mijn raad ter harte zult nemen", zei de chef der af- deelinz „crimineele zaken" tot den jeugdi gen detective Leslie Erskine en drukte, in gedachten verzonken, zijn sigaret Dlat in een grooten zilveren aschbak. „Déze Red- cliffe weet maar al te goed dat u de eenige bent. die hem staaten u zou niet de I eerste, begaafde, jonge detective ziin, die bij hem in de val liep! Herinnert u zich nog dien Meunier van de Parijsche Süreté? Vier-en-twintig uur. voordat hij Redcliffe zou grlioen. was hij dood Zelfmoord?.... heel merkwaardig was het geval zeker Terwijl Erskine in z'n auto naar huis reed glimlachte hij met een zelfbewustheid, de jeugd eigen. Binnen drie dagen heb ik hem. daoht hfi al rijdende. Om half zeven hield de auto stil voor een kleine villa, die slechts eene verdieping telde en gelegen was in een voorstadje van Londen. Niets duidde op bijzondere gebeurtenissen doch toen Erskine het electrische licht in ziin werkkamer had opgeknipt, bemerkte hij. dat het toch anders was dan gewoonlijk. In den grooten clubfauteuil bij den schoor steenmantel zat een men 'er. Deze mensch was Allan Redcliffe. Leslie Erskine was geen seconde in twijfel over wat het bezoek van dezen man voor hem beteekenen ging Eén moment voelde hfi een ijskouden steek in de hartstreek maar slechts één oogenblik. Toen voelde hij plotseling in zijn elastisch-gespannen zenu wen het klaar-zijn voor snelle, directe handeling. Geen spoor van verbazing was aan hem te zien, toen hf1 lorweg opmerkte: ..Hemel... u deed me heusch bijna schrikken. Red. cliffe!" De man vóór hem was in avond-toilet. Zijn houding had iets nonchalants. „Ga zitten!" zei Redcliffe. „Ik heb met u te oraten" „Heel vriendelijk van- u. dat u mii in mijn eigen huis zoo beleefd ontvangt Permitteert u me echter, dat ik een sigaret krijg uit die cassette daar?" Erskine liep naar zijn schrijftafel en opende met een bliksemsnelle beweging het loketje, waarin hij ziin revolver bewaarde. Het was leeg. „Geen sigaretten in huis.vroeg Red cliffe ironisch. „Als u het wenscht, kan ik u helpen „Neem toch plaats!" zei Redcliffe op nieuw en dit keer klonk het bijna als 'n be vel. Iets van metaal flikkerde er in zijn hand. Het was een revolver. De revolver van Leslie Erskine De detective liet zich in den fauteuil neervallen. „Werkelijk een interessante positie", merkte hij spottend op. „Vindt u?...." zei Redcliffe en zijn lin nen spleten zich tot een bijna onmerkbaar lachje. „U weet toch. waarom ik gekomen ben?" vroeg hij verder. „Voor één van ons beiden is geen plaats meer op deze wereld. U bent mij na op de hielen Niemand, die tot dusver ongestraft zóóver mocht komen als u! Niemand, die echter ooit door mij uit een hinderlaag werd neergeschoten. Ik zeg u daarom van aangezicht tot aangezicht als een man: ik zal u nu op deze plaats dooden. Mijn kaar ten liggen open vóór u!" Leslie Erskine keek een oogenblik vol ge dachten naar de blauwe rook en zei za- kelfik: „De partij staat ongelijk. Redcliffe U schuift een schaakbord naar mii toe. waarop wit reeds bijna schaak-mat is en wilt mij dwingen deze partij ten einde te spelen. Ik vind dat niet fair. Bovendien had ik u voor snuggerder gehouden. Ik had altijd een hooge opinie van uw gave van combineeren" „Zeer vereerd! Maar wat bedoelt u daar eigenlijk mee?" „Wei. Gij hebt zes moorden begaan, die wii tot dusver niet direct kunnen bewijzen, dat ze door u werden bedreven, hoewel eij alléén als de dader toch in aanmerking komt „Ah! En „En als u mii rau doodt, zal men heel precies weten, dat sii de moordeaar waart, en 't zal gemakkelijk zijn het te bewijzen". Redcliffe lachte zachtjes in zichzelf „Gij miskent mij. Erskine! Gij vergeet, dat ik u met uw eigen pistool zal doodschieten. Zelf moord. begrijp gemaximaal vijf centi. ONDEROFFICIEREN ALS CAPITULANTEN Naar aanleiding ran het in ons blad van 5 October JiL voorkomend bericht omtrent de mogelijkheid van het vrijwillig onder de wapenen komen van dienstplichtigen on derofficieren zijn reeds zeer vele verzoeken ingekomean. Onder de aandacht wordt echter gebracht dat de betrokken Korps commandant in zijn op 1 November a.s. in te dienen opgave aan den Minister van Defensie alléén die onderofficieren voor draagt. welke gedurende hun eerste oefe ning van goed gedrag zijn geweest en ge toond hebben een goed bruikbaar onder officier te zijn. De aanwijzing voor de opkomst geschiedt door den Minister van Defensie. TAMBOERS GEVRAAGD. In verband met de legerultbreidmg heeft de minister den commandanten der regi menten infanterie gemachtigd tot het aannemen van een vrijwilliger als tam boer 2de klasse, overeenkomstiig het voor schrift Dienstverbintenissen; de eerste verbintenis voor 6 jaar met één jaar proeftijd. Zij, die als zoodanig worden aangeno men, kunnen, na gebleken geschiktheid, reeds na 6 maanden worden aangesteld tot korporaal tamboer. Bevordering tot sergeant tamboer heeft plaats na 6 jaren dienst als korporaal tamboer mits voldaan wordt aan de daar voor gestelde eischen. meter schotslengte. branding en ailes wat daartoe behoort Leslie Erskine antwoordde niet onmiddel lijk. Hij scheen te overleggen. „Hoeveel tijd hebt gii noodig voor deze procedure?" vroeg hij toen koelbloedig. „Ik heb binnen een uur een rendez-vous en houdt er niet van, dames te laten wachten. Als het u gelegen komt en u zoudt mij een oogenblik willen excuseeren. zou ik even tueel de dame telefonisch even kunnen af zeggen „Galgen-humor en bluf! U moet mij wel voor heel dom houden, als u denkt, dat ik u levend bij de telefoon laat". Zooals u wenschtzei Erskine zake- liin. „Ik heb altijd gedacht, dat u een gentleman was, nu..,. Trouwens ook den ter dood veroordeelde staat men anders een laatsten wensch toe Redcliffe scheen getroffen. „U zult zien. dat u zich vergist!" zei hij zeer correct. Doe een verzoek, dat niet met de bevrijding uit uwe tegenwoordige positie te maken heeft en het zal vervuld worden". Alle misdadigers zijn ijdel, dacht Erskine, en boog met een gretig gebaar: „Ik houd u bij uw woord!" „Ja, en....?" „U zult uit eigen ervaring weten, dat men bezeten kan zijn door zijn eigen be roep. Ook de detective is dat. U weet ook, dat ik. sinds twee jaren, tevergeefs jacht od u maak. dat ik op niets gewacht heb dan od het oogenblik. dat ik u onder de knie zou hebben, met list, geweld, met alle middelen, die mii ter vervoeging staan en u tot bekennen zou zijn gedwongen Schenk mij vóór mijn dood nog die ééne voldoe ning. dat ik uw bekentenis in de hand mag hebbenzwart od wit". Redcliffe bleef één seconde met gefronst voorhoofd in nadenken verloren, daarop maakte hij een nonchalante handbeweging en zei: „Uw wensch wordt u toegestaan". „Ik dank uzei de detective en greep in zijn borstzak. „Halt!" De revolver glinsterde „Alleen maar mijn vulpenglimlachte Erskine. haalde de Den voor den dag en schroefde het omhulseltje eraf. „O zoomaar gauw dan!" Leslie Erskine scheurde van een bloc-note die od het rooktafeltje lag. een vel af. schreef een paar haastge regels neer en reikte Redcliffe het briefje. „Onderteeken dit. Het is de officieele bekentenis van uwe zes moorden. U kunt hethierna weer vernietigen". Redcliffe nam Erskine's vulpen en onder - teekende het papier zonder er zelfs naar te kijken. „Alstublieft", en overhandigde het pa piertje met de vulpen aan den detectieve. „Zijt ge nu bereid?" Leslie Erskine staarde geboeid naar ziin pennehouder. waarin de lichten van de plafondlamp weerkaatsten, „Een oogenblik! zei hii afwerend. „Mag ik nog een vraag doen?" Redcliffe's oogen achter de bijna toege knepen oogleden waren heel klein en heel groen geworden. Moordlust loerde in hem. Hii trok ongeduldig de schouders op. „Wel?" „Hebt u toevallig van dien Chinees ge hoord. wien de politie kortgeleden een gru welijk moordwapen heeft afgenomen, een vulpenhouder, waar in de huls zich twee met. strychine vergiftigde, stalen pijltjes bevonden, die door een sterke veer afge schoten worden en. qua uitwerking, het tegen eiken pistool-kogel opnemen?" .Niet dat ik me herinner. Leslie richtte glimlachend de Dunt van zijn ralpen precies tegen Redcliffe's borst. „Het is deze vulpen!" zei hij lakoniek. In één ondeelbaar oogenblik was Red cliffe zijn verbazing meester geworden Zijn revolver wa; aldoor od Erskine gericht gebleven: bliksemsnel drukte hii af Tweemaal klikte het wapen verder deed het niets. Leslie Erskine was opgesprongen, alle gemoedelijkheid was uit zijn wezen ver dwenen, „Ik wist het immers, dat de revolver niet geladen was", zei hij met ijskouden spot. „Handen omhoog!" Nog -oord-at Redcliffe heelemaal begrepen had. wat er gebeurd was. klikten een paar handboeien om zijn gewrichten. Leslie Erskine liep naar de telefoon: „Politie-chef En tot Redcliffe zich wendend, zei hij met een spottend lachje: „Mijn laatste zet schaakmat!" Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden. EMIGRANTEN-REGELING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË. Naar „Het Vaderland" vernam is dezer dagen een overeenkomst getroffen tus- schen de Nederlandsche en de Belgische regeeringen inzake emigranten. Deze overeenkomst houdt in. dat vluch telingen van het eene land niet meer naar het andere land zullen worden geleid, voor- dut. de betrokken regeering daartoe eerst vergunning heeft gegeven. Tevens is haar- bij bepaald, dat vluchtelingen, die over België naar Nederland of over Nederland naar België zijn gegaan en daarbij gebruik hebben gemaakt van niet-officieele grens overgangen, kunnen worden teruggeleid naar het eerst door hen betreden land. Deze overeenkomst heeft tot gevolg. dat vermoedelijk reeds op 11 October e.k. uit België een dertigtal emigranten, waarvan de meesten Duitsche nationaliteit bezit ten en die op „illegale" wijze via Nederland in Belgie zijn gekomen, naar Nederland worden teruggestuurd. Het ligt in de bedoeling van de Neder landsche regeering deze menschen te plaat sen in huizen van bewaring. Met de uitvoering van de regelingen, die deze overeenkomst met zich brengt zijn de procureurs-generaal in de ressorten, waar de emigranten binnenkomen, belast. Elk geval zal apart beoordeeld worden. Ir. Mussert buiten vervolging gesteld. Noodweer aanwezig: geacht. öe officier in hooger beroep. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan C. H. H G. Coenegracht, op zijn verzoek, met ingang van 31 October eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maasbree. De raadkamer der Amsterdamsche rechtbank beeft gisteren een beschikking gegeven inzake het bezwaarschrift, door ir. A A. Mussert, leider van de N.S.B., in gesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding, waarbij hij werd opgeroepen om zich ter openbare zitting te verant woorden wegens mishandeling, die door hem bij het bekende incident op het Blauwe Zand zou zijn gepleegd. De raadkamer achtte het verweer van ir. Mussert gegrond en was van meening, dat hier sprake was van noodweer, zoodat de rechtbank ir. Mussert buiten vervol ging steide. De officier van justitie is tegen deze beslissing van de raadkamer in hooger beroep gegaan bij het gerechtshof Blijft deze beslissing ook voor het hof gehandhaafd, dan zal ir. Mussert dus niet voor de rechtbank terecht staan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13