BUITENLAND Yoor Dames Voor Heeren LOEB Bontmantels passende Hoed Elegante Ulsters LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 8 October 1937 URODONAL De strijd in Spanje Japonnen Gabardine Regenmantels Chique Demi-Saisons Gabardine Regenjassen YISSCHERIJ-BERICHTEN Verlos Uzelf van die stekende pijnen. Elegante echte en imitatie Pracht mantels met en zond. bontgarneering Bij eiken Mantel een Gekleede Wollen en Zijden in alle kleuren Pracht collectie Colbert-Costumes Breestraat 161 KUN/T IN LETTEREN VRAGENRUBRIEK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK INSTITUUT VOOR ARBEIDERS. ONTWIKKELING. Het Winterprogramma 1937—1938. De afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft ook dit Jaar een keurig winterprogramma aanhaar leden toegezonden, dat duidelijk laat zien, dat het werk zich in opwaartsche lijn be geeft. Allereerst mogen genoemd worden een serie Zondagochtendbijeenkomsten, waar van de openingsochtend a:s. Zondag plaats vindt met een première -voor Leiden: „De Wereld in Wording", een fantastische film naar het beroemde boek van H. G. Wells. Verder is met zorg een aantal program ma's samengesteld waarvan o.a. genoemd mogen worden „Seqoia", „Waar blijft onze beschaving". „De Kruistochten", alle films van een uitstekend gehalte, een concert door het Haagsch Arbelders-Symphonie- Orkest en een tooneelochtend met „De Jonge Epelers", die zullen opvoeren „De martelgang van Kromme Lindert". De reeks van luisterbijeenkomsten wordt a.s. Maandagavond geopend met het ac- tueele onderwerp „Japan, de stokebrand", daarnaast mogen vermeld worden onder werpen als: „Religieus Socialisme", door ds. Eldering, „De Socialistische Idee", door ds. A van dér Helden. „Techniek en or ganisatie van het dagbladbedrijf", kortom „voor elck wat wils". De halfjaarlijksche cursussen zijn een E.H.B.O. en Esperantocursus, alsmede een. die de geschiedenis der cultuur beknopt zal behandelen en gedoopt is A-Z-cursus. Daarnaast zal nog een serie korte cur sussen worden gegeven over verschillende onderwerpen, ook enkele op politiek ge bied. Dit jaar zijn ook leesclubs ln het programma opgenomen en wel voorloopig een drietal ter bespreking van enkele be kende boekwerken. Bij de door het Leidsche Volkshuis te organiseeren avonden hoopt ook de afdee- ling haar medewerking te kunnen verlee- nen, terwijl de Natuurvriendengroep een geheel apart hoekje inneemt voor een serie interessante causerieën en enkele film avonden o.a. „Maya, de Bij". Een tweetal excursies staat ook op het programma der Natuurvriendengroep n.l. een bezoek aan het Gem. Radio Distr. Be drijf en de Sterrenwacht. Een zeer belangrijk onderdeel van het Instituutswerk is ook de Scholendienst. die thans weer twee klassen van een Arbei dersavondschool oprichtte en waar les wordt gegeven in Ned. Taal, Rekenen en Sociale Kennis, aan volwassenen en jeug dige arbeilers. Tenslotte vermelden we nog een boeken tentoonstelling, die binnenkort zal worden gehouden. Samenvattende kunnen we gerust vast stellen, dat de afdeeling met dit program ma een waardevolle poging doet het cul- tureele peil der arbeidersklasse omhoog te brengen, daarbij een open oog houdende voor de eveneens noodzakelijke geestelijke ontspanning, die, gezien het gebodene, op hoog peil staat. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor t propaedeutisch examen Theologie: de hêeren F. B. Breukelman (cum laudei (Voorschoten!, M. J. Wagen voorde (Olsti en G. van de Ree (R'daml. Voor het eandidaatsexamen Rechter: de (heeren S. C v. d. Wal (Haarlem) en A. de Bakker (Rotterdam); voor het Arts examen le gedeelte: mej. G. M. A. Rijkse (Leiden) en de heeren P. S. Eringa (Rot-, terdami en L Ph. Schreinemachers (Lei den): bevorderd tot arts: de dames A. E. H M Kamerbeek (Rotterdam) en M. Reijntjes (Oegstgeest) en de heeren W. J. M Wichard Timmers (Den Haag) en A. W. Herweijer (Rijswijk). Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid od proefschrift getiteld „Martiaal toeslag" onze stadgenoot, mr. W. Hugen- holtz, geboren te Axel (Z.) Gisteravond omstreeks halfzes is de 11-jarige J. B., wonende in de Waldeck Pyrmontstraat, op den Maredijk tijdens het krijgertje-spelen door een raamkozijn van de voormalige drukkerij der firma T. gevallen. Wonder boven wonder bekwam de knaap geen letsel, doch toen hij door de gebroken ruit naar buiten wilde kruipen, veroorzaakte 'een puntige glasscherf een lange, diepe wonde in zijn Unkerkuit. Na dat een- burger de eerste hulp had ver leend, bracht de chauffeur van een pas- seerende vrachtauto den jongen naar het Academisch Ziekenhuis, De Urodonolkuur vormt de meest afdoende bes trijdingswijze vonr he umo, en jicht. Zij ontlast de organen snel, ontsmet ze, en verwijdert het urine zuur en giftige afvalstof fen, die de goede func- tionneerinq belemmerden Wacht daarom niet. Juist deze pijnen depri- meeren en maken U vroegtijdig oud. Neem tgr bescherming van Uw gezondheid. (Ingez. Med.) De Engelsche admiraliteit heeft bericht ontvangen, dat de Britsche stoomschepen „York Brook" en „Dover Abbey" aan de Spaansche Noordkust door een gewapenden treiler der nationalisten zijn aangehouden en opgebracht naar Santander. Voorts heeft een watervliegtuig het Ita- liaansche schip „Etton" aangevallen, dat op weg was van Amsterdam naar Genua. Het schip is niet getroffen. Van het gevechtsterrein valt niets te vermelden De diplomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan mer. Antoniucci, heeft gister middag aan generaal Franco zijn geloofs brieven overhandigd. DE ALGEMEENE TOESTAND Spanje en het Verre Oosten. De Fransche en Engelsche gezanten te Rome hebben gisteravond een be zoek aan Ciano gebracht en op spoed aangedrongen inzake het antwoord van Italië op de uitnoodiging tot een drie-mogendheden-conferentie. Ciano heeft geantwoord dat dit heden of morgen te wachten was. Het dagblad van Mussolini, de Popoio d'Italla, publiceert een voorspelling om trent den inhoud van dit Italiaansche antwoord. Men gelooft, dat deze voorspelling offi cieel geïnspireerd is. Gezegd wordt, dat het antwoord drie punten behelst: 1. Italië wil niet deelnemen aan eenigerlei bijeen komst, waartoe Duitschland niet is uit- genoodigd; 2. het systeem der voorgestelde gedeeltelijke besprekingen kan slechts leiden tot nieuwe complicaties; 3. het pro bleem zou als een geheel besproken kun nen worden door de Londensche niet- inmengingscommissie. Het lijdt echter weinig twijfel meer, of Frankrijk en Engeland zuilen daarin zien een practtsche afwijzing en daaruit hun conclusie trekken. De „Daily Telegraph and Morgenpost" schrijft: „Parijs noch Londen willen zulk een druk op Italië uitoefenen, dat het niet de mogelijkheid houdt den termijn van de gezamenlijke nota wel te overwegen. Intus- schen zijn de beide regeeringen ongerust over de berichten, die nadere bijzonder heden geven over de belangrijkheid van de kortelings ter beschikking van Franco gestelde buitenlandsche versterkingen. Be halve de zending van bombardementsvlieg tuigen van het merk Savoia Marchetti van het laatste model naar Majorca, heeft men steeds duidelijker bewijs, dat versterkin gen van allerlei soort in aanzienlijke hoe veelheid op rechtsch Spaansch gebied aan komen. De besprekingen der laatste dagen tusschen de Fransche en Britsche regee ringen bewijzen, dat Frankrijk kan reke nen op volleüigen steun van Groot-Brit- tannië voor de maatregelen, waartoe ge meenschappelijk besloten wordt en die noodig kunnen zijn om te beletten, dat de interventie ten gunste van Franco het Uiterlijk krijgt van een vreemde oyerheer- schlng in het rechtsche Spanje. Er is ech ter nog plaats voor vriendschappelijke be spreking met Italië en voor een minnelijke regeling van het Spaansche probleem. De linksche bladen in Engeland zijn van meening, dat men sinds maanden zich vol doende zorg gemaakt heeft met rekening te houden met de positie van Italië, en de „Daily Herald" houdt zich thans liever be zig met de vraag welke maatregelen Frank rijk en Engeland zouden nemen, wanneer Italië zijn houding handhaaft. „De eerste maatregelen zouden zijn: onmiddellijke opening van de Fransch-Spaansche grens voor het transito van Wapenen, munitie en vliegtuigen, opheffing door Frankrijk en Engeland van het embargo op wapenuit- voer naar Spanje." En de Fransche „Populaire" schrijft: „wil een overwinning van Franco mogelijk zijn, dan zijn nieuwe troepen en nieuwe esca drilles noodig. Mussolini is bezig ze te zen den. Intusschen geeft de recruteering van „vrijwilligers" ondanks de verschillende methodes van druk sinds lang niet meer een voldoende rendement en kan niet de contingenten leveren, die een beslissend offensief, zooals dat door Mussplini en Fraïico onder oogen wordt gezien, zou eischen. Daarom heeft de Italiaansche re geering besloten haar toevlucht te nemen tot een oproepen der reservisten van de lichting 1907, 1908, 1909 en van talrijke marinecontingenten. De demarche van den Britschen ambassadeur en den Franschen zaakgelastigde, met het doel een snel ant woord te vragen zou dus te meer op tijd zijn, De gedachtenwisseling tusschen Frank rijk, Engeland en de Vereenigde Staten over de organisatie eener conferentie van de mogendheden, die het negen-mogend- hedenverdrag geteekend hebben, duurt voort. Onder meer moet worden beslist over de plaats der conferentie en de wijze waarop de staten vertegenwoordigd zullen zijn. Men legt er den nadruk op, dat, wan neer Washington plaats van bijeenkomst zou zijn, de Europeesche ministers van buitenlandsche zaken moeilijk zelf aan wezig zouden kunnen zijn, zoodat dan de ambassadeurs de besprekingen zouden voeren. Als Amerikaansch vertegenwoordiger schijnt Norman Davis in aanmerking te komen, die met spoed bij Roosevelt is ont boden. Er gaan geruchten, dat Japan het negen- moeendheden-verdrag zou opzeggen, doch daarvan is nog geen sprake. Wel schijnt de Jaoansche regeering van plan een verkla ring uit te geven. De Japansche ambassadeur te Washing ton. Saito. heeft gisteren den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, be zocht en zou hem verklaard hebben, dat hij niet tegen de Amerikaansche veroor- deelrne van het Japansche optreden in China'protesteert. doch uit eigen beweging zonder opdracht van zijn regeering het departement oozocht om op sommige pun ten ooheldering te verschaffen. Op de vraag van een journalist, of de verklaring van het departement z. i. een spanning zou veroorzaken in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan, antwoord de Salto nadrukkelijk neen, integendeel, de jongste verwikkelingen in het Verre Oosten kunnen eerder lelden tot een betere verstandhouding tusschen beide landen als gevolg van een opheldering van de atmosfeer. Japan wil blijkbaar een uiterste poging doen om Amerika te weerhouden van „daden"! De boycott-actie duurt voort. De havenarbeiders te Glasgow hebben besloten te weigeren, elk schip, waarvan zij vermoeden, dat het munitie of oorlogs materiaal naar Japan vervoert te laden of te lossen. De Amerikaansche vakvereenirinesleider William Green heeft een pleidooi gehouden om de Britsche arbeiderspartij te steunen in een boycott van Japansche goederen. Green sprak tevens zijn afkeuring uit over de dictaturen in Duitschland, Italië. Sovjet-Rusland en Japan en vernieuwde zijn verzoek om ook de producten van het nationaal-spcialistische Duitschland te weren. In Amerika zelf gaan waarschuwingen op tegen Roosevelt's politiek. De „New York Herald" schrijft: „De redevoering van Roosevelt is de antithese van de neutraliteitswet. Wanneer een natie zich er toe zet de actiestrooming van een andere natie' door welk middel dit ook zij een anderen loop te doen nemen, verdwijnt dj neutraliteit. Zijn politiek steunt op de theorie, volgens welke aanvallers tot de i orde kunnen worden gebracht door middel van een economischen, moraliseerenden oorlog zonder bloedvergieten. Tot dusverre is deze theorie onuitvoerbaar gebleken. Wanneer de gebruikte maatregelen niet tot een resultaat leiden, leidt deze politiek rechtstreeks naar den oorlog, een resultaat, dat tegengesteld is aan het te bereiken doel". DUITSCHLAND De beteekenis van het Concordaat. De bestuursrecht-bank te Wurtcmberg heeft een uitspraak gedaan, waarin gezegd wordt, dat het tusschen Duitschland en de H. Stoel gesloten concordaat van 30 Juli 1933 slechts de diplomatieke betrekkingen i regelt tusschen de beide partijen. In 'Duitschland zelf schept het tot dusverre geen bijzondere verplichtingen of rechten van personen. Deze uitspraak is onder de volgende om standigheden gedaan: De regeering van Wurtemberg had ver scheidene katholieke scholen, behoorende aan religieuze orden, opgeheven. De con gregatie der zusters van den Heiligen Fran- eiscus had een aanklacht ingediend teger. dit besluit, waarbij in het bijzonder een beroep gedaan v/erd op het concordaat. De rechtbank verwierp deze klacht en ver klaarde dat de opheffing bij bestuursmaat regel der katholieke scholen geldig was. In de motiveering van het vonnis wordt ver klaard: Tot dusverre is geen enkel juri disch uitvoeringsvoorschrift voor het con cordaat door den minister van binnen- landsche zaken gegeven. Bijgevolg vloeit ln het Duitsche recht uit het concordaat geen enkel persoonlijk recht en geen enkel recht tot eischen van individuen voort". FRANKRIJK Chautcmps steunt Roosevelt. Minister-president Chautemps. die als gast beeft aangezeten aan een lunch van de Amer-kaansche club, heeft bij deze 1 gelegenheid een rede gehouden, waarin hij zede, dat Frankrijk volkomen instemt met de beginselen, die Roosevelt in zijn rede- voe.ing heelt uiteengezet. Frankrijk is. aldus da premier, van óór deel, dat. het ieven der staten, evenals dat der individuen, afhangt van de eerbiedi ging der erkende regels van het recht en de moraal. Het is er zich ten volle van Wwust, dat iedere schending van een contract en iedere aanslag, die welbewust wordt toegebracht aan de integriteit van een land en aan de vrijheid van een volk ernstig de belangen van andere volken en den algemeenen vrede in gevaar brengen. Het weet ook. dat om dergelijke misbrui ken tegen te gaan een geïsoleerd optreden ondoeltreffend en gevaarlijk zou zijn en dat alleen de gemeenschaopelijke en vastbera den wil van alle vredelievende volken een onoverkomelijke hinderpaal voor schending van het internationale recht kan zijn. Frankrijk, vervolgde sprstreeft geen ander doei na, dan de handhaving van den vrede. Wanneer het andere landen vraagt de integriteit en de vrijheid der staten te eerbiedigen, weet het zichzelf denzelfden regel op te leggen. Het verwerpt lederen ideologlschen oorlog, van welken kant hij bok kom' Het is bereid, in een geest van gelijkheid en verzoening alle politieke vraagstukken onder de coeen te zien. waar, van de oplossing kan bijdragen tot de rust ir. Europa. Doch het. is niet minder vastbesloten, de vitale belangen, waarvan zijn veiligheid en toekomst afhangen, te verdedigen, evenzeer als zijn verplichtingen jegens de interna tionale gemeenschan na te komen. ChautemDS besloot met een toast op president Roosevelt. Verklaring van Tsjang Kai Sjek. In een te Nanking verleend interview- heeft Tsjang Kai Sjek verklaard, dat de redevoering van president Roosevelt liet Chineesche volk diep geroerd heeft. De steun van Roosevelt aan de heiligheid van het menschelijke recht en van de verdra gen vormt een aanmoediging en doet niet alleen het lijdende Chineesche volk genoe gen, maar allen naties, klein en groot, die zien er rekenschap van geven, dat een duurzame vrede slechts gebouwd kan wor den op de grondslagen van een strenge in ternationale moraal. Japan, zoo zeide de Chineesche generalissimus, gelooft, dat 't boven de verdragen en voorschriften van het Volkenrecht verheven is. Het vraagt en eisoht, dat alle naties aan zijn voorschrif ten betreffende Azie gehoorzamen en zich onthouden van crltlek op zijn motieven of methoden, terwijl het ons land uitkleedt, dat zoo goed tot een eenheid gebracht was en gerehabiliteerd gedurende de laatste jaren. Tsjang Kal Sjek voegde hier aan toe, dat wanneer men niet kan verhinde ren, dat China opzettelijk verminkt wordt, een groote wereldmarkt voor altijd verlo ren zal gaan en dat er nooit meer vrede zal hcerschen aan den Stillen Oceaan. China, zeide hij, zal voortgaan zich tot het uiterste te verdedigen. Wanneer de onderteekenaais der verdra gen Japan yeroorloven den onverbidociij- ken oorlog voort te zetten, zal dit gelijk staan met Japan te helpen China te ver woesten. Van 't front. Het slechte weer heeft de actie bij Sjanghai lamgelegd. Wederom heet een grooi Japansch offensief op til. Ook -n het Noorden is weinig veranderd. Alleen is Ping-Juan in Sjantoeng door de Japanners bezet Voorts hebben, naar later wordt gemeld, Japanners en Mongolen Woetsjoean, 20 mijl ten N. van Soeyoean genomen. ZUID-AFRIKA Resolutie van het nationalistisch partij-congres. Het congres van de Transvaalsche na tionalistische partij, welke dr. Malan steunt heeft met groote meerderheid een resolu tie aangenomen, waarin de regeering wordt verzocht zonder verwijl de aandacht van den Volkenbond te vestigen op de bezit tingen van de Europeesche mogendheden in Afrika, teneinde besprekingen te voeren met Duitschland en Italië tot het toeken naar een bevredigende oplossing van het vraagstuk der koloniën. Ds. Dutoit en anderen waren van mee ning, dat een der wolken, welke aan de internationale horizon dreigen met oorlog, de kwestie van de vroegere Duitsche kolo niën was; zij spoorden aan tot een vriend schappelijke regeling, Twee sprekers wil den Zuldwest-Afrika aan Duitschland te ruggeven, doch de groote meerderheid stónde voor bovengenoemde resolutie. ENGELAND Geen vervroegd bijeenkomen van het Parlement - Sir John Simon over opleving - Congressen van conservatieven en labour. In antwoord op het verzoek van den leider der labouroppositle, Attlee, heeft Ne ville Chamberlain hem ervan in kennis gesteld, dat hij het Parlement niet onmid dellijk bijeen kan roepen voor debatten over het Japansch-Chineesrhe conflict maar dat de toestand in het Verre Oosten zal worden besproken op 21 October, den dag, waarop het parlement weer bijeen komt. Sir John Simon heeft aan een feest maaltijd van bankiers in Mansion-house oen rede gehouden, waarin hij zeide, dat de internationale handel gedurende de laatste twee jaar aanzienlijk verbeterd is, vergeleken met het lage niveau der crisis periode. Hoewel de lijn thans gunstiger is, aldus Simon, moet er aam de wedergeboorte van den internationalen handel nog hard ge werkt worden. Met een toespeling op de handelsbelemmeringen zeide de minister, dat er een grens aan den vooruitgang in epn land of een groep van landen zal zijn, zoolang men het stelsel van autarkie en isolement blijft toepassen. Men kan meer voor de toekomst verwachten, als men door middel van den handel een band tusschen de verschillende landen legt. Simon prees de wijze, waarop de Fran sche regeering haar financieele moeilijk heden onder het oog ziet. Wij verheugen ons over de verzekering, dat Frankrijk voornemens is iedere controle op de wissel markt te vermijden, aldus besloot de mi nister. Te Scarborough zijn de conservatieven in congres bijeen. 2000 gedelegeerden zijn aanwezig. Eenstemmig zijn drie moties aangenomen. De eerste motie zegt de in consequente houding der arbeiderspartij ten aanzien van de buitenlandsche politiek te betreuren. In de tweede wordt de regee- nng bij haar buitenlandsche politiek de krachtigen steun der conferentie toege zegd, terwijl de derde zich verzet tegen het afstaan van welke Britsche kolonie ook. Winston Churchill verklaarde, dat de i ede van Roosevelt een zeer groote bijdrage tut den vrede en de vrijheid beteekent. Lord Plymouth zeide met een toespeling op de teleurgestelde resultaten der niet- inmenglng, dat de toestand ernstig is. De buitenlandsche inmenging in Spanje duurt voort. Plymouth zeide verder de ontwikkeling van den toestand ln het Verre Oosten te betreuren. Wij kunnen, aldus verklaarde hij, het nocpelooze vernietigen van men- sihenlevens door het dorden van niet- strijders slechts veroordeelën. Het congres benoemde Lord Londonderry tot voorzittervoor 1938 en bepaalde, dat het congres dan in Newcastle gehouden zou worden. Op het congres der arbeiderspartij is Lansbury's motie tot verwerping van de resolutie van Clynes met overweldigende meerderheid 2.000.000 263000 ver worpen. Het reeds door het vakvereenl- gingscongres goedgekeurde rapport is for meel aanvaard. Verder werd eenstemmig een motie aan genomen, waarbij de nationale executieve wordt opgedragen onmiddellijk een cam pagne te ontketenen om de Britsche regee ring te dwingen het niet lnmengings- accoord op'te zeggen en de Spaansche re geering haar wettig recht tot wapenaan koop weer toe te kennen. Deze motie is ook door de executieve goedgekeurd. POLEN Een onderzeeboot als nationaal geschenk. De onlangs door de liga van nationale verdediging geopende inschrijving voor de bijeenzameling van gelden voor den bouw van een onderzeeboot, welke gedoopt wordt „Maarschalk Pilsudskl" is gesloten. Deze Inzameling heeft een bedrag van 8.400.000 zloty opgebracht, hetgeen vol doende is. TSJECHO-SLOWAEIJE Henlein-leider gearresteerd. Rutha, wiens officieele titel is „specialist voor Volkenbonds- en minderhedenvraag stukken" is gearresteerd in het „Bruine Huis" te Praag, en wel op grond van ont hullingen door een groep oppositioneele leden der Henlein-partljDezen hadden zich eerst tot Berlijn gewend, doch toen men daar niet Ingreep, wendden zrij zich tot de Tsjecho-Slowaaksche politie. Rutha was het, die feitelijk tezamen mee Henlein de Sudeten-Dultsche partij had pgericht onder het mom van een gymnas- .iekvereeniging. Hij was de buitengewone ambassadeur van Henleln ln het buiten land Met hem zijn ook gearresteerd dr. Rohm en eenige jongeren. in blauw, grijs en beige. 3^" GEMAKKELIJKE BETALING Bedragen tot f. 50.zonder vooruit betaling tegen f. 1.per week. 8900 flncez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Statenbijbel 1637—1937. j - -e,- - - Bij de N.V. Martinus Nijhoff's Boekhan del en Uitgevers-Maatschappij te 's-Gra- venhage is verschenen „De Nederlandsche Statenbijbel 1637—1937", artikelen over genomen uit Nederlandsch Archief voor Kerkgeschiedenis N, S. XXIX, afl, 4, H. B. te N. U moet in ieder geval belasting betalen, ook al heeft U geen stem recht meer. Fam. G. te Z. Wendt U tot het Con sulaat der V. S„ Princessegracht 31, Den Haag. Abonné H„ te L. De Leidsche kermis werd voor het laatst in 1910 gehouden. J. K., te L.Zeker kan 'n onderzeeër onder water varende, 'n torpedo lanceeren. Een onderzeeboot zal zelfs vrijwel nooit boven water varende een torpedo lanceeren. Een torpedo, die zijn doel mist, zal, na zijn baan te hebben afgeloopen, zinken. U ziet dus welke onwaarschijnlijke berichten wor den gegeven over de aanvallen in de Mid- dellandsohe Zee. C. P, te L. Dergelijke adressen kunnen wij U niet verstrekken, GEBOREN: Robert Willem Adriaan, zn. van W. F. Verpoorte en A. J. Cunliffe Hendrik Eggo Jan Rudolphus, zn. van C. Geel en D. Groe- neveld Dirk Jacobus, zn. van H. J. Visser en M. A. Geenjaar Petrus Franciscus, zn. van C. J. Hoeboer en C. M. Ernst. ONDERTROUWD: H. J. Bruggemann, jm, 27 J. en G. Ruiter, jd„ 26 j. G. v. Westbroek, jm. 24 j. en G. Beij, jd. 21 j. OVERLEDEN: J. v. Tielv. Meggelen, wede., 81 J. E. Kooien v. d. Steen, wede. 87 j. W. F. te L. De werkkring van calcu lator is zoo gevarieerd en op elk bedrijf afzonderlijk Ingesteld, dat wij ons niet kunnen voorstellen, dat daarvoor een al gemeen® opleiding zou bestaan. Ons is hiervan althans hier ter stede niets bekend. VLAARDINGEN, 8 October '37 Maatjesharing Zuid f. 7,50; Volle haring Zuid f. 8.30—8.60; Steurharlng f. 5.80—6.60; Hom- en kuitziek f. 7.808.40; IJle haring Zand f. 6—6.30; Maatjes IJle f. 7. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2