78ste Jaargang DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 No. 23783 STADSNIEUWS Chr. Knapen- en Jongeliedenvereeniging „Samuel" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN „Herlevende Carillons" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Herdenking van het zestig-jarig bestaan Dit nummer beslaat uit VIER Maden LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.13 Franco" per post f. 2.35 per 3maanden -f portokosten,' (voor binnenland t. 0.80 per 3 mni> De tariefsverlaging bij de N. Z. H. T. M. Een vervoersstijging van 29 Eenigen tijd geleden deelden wij mede. dat de directie der N. Z. H. T. M. een proef zou nemen met een tariefsverlaging. Hier ter stede is een 7'/= cents-tarief op de stadslijnen ingevoerd, terwijl voor een re tour 10 ct. wordt berekend. De directie ver telde ons destijds, dat wanneer deze Droef zou slagen, ook op andere lijnen der Maat schappij een tariefsverlaging ingevoerd zou worden. Thans vernemen wij van de di rectie, dat men niet ontevreden is over 't resultaat van de tariefsverlaging in onze stad. maar het is toch nog niet zoo dat reeds nu tot verlaging op de andere lijnen kan worden overgegaan. Na de tariefsverlaging is hier een toename van het vervoer geconstateerd van 29"/». De vermeerdering moet evenwel 40% worden, wil men evenveel geld ontvangen als vóór de verlaging. De verwachting be staat, dat het Leidsche publiek nog aan het goedkoopere trammen moet wennen, waarna dan ongetwijfeld het gewenschte resultaat bereikt zal worden. Dat wil intusschen nog niet zeggen dat de N. Z. H. al winst gaat boeken, als de 40% bereikt wordt. Want als het vervoer zoo veel grooter geworden is, moet er ook met nier materieel gereden worden. Eerst bij een stijging met 50% zullen betere fi- nancieele resultaten worden bereikt. Hierboven een foto van de jubileerende vereeniging. - In het midden v. 1. n. r.: G. Ie Febre, A. Kriek, H. v. d. Broek, J. N. G. Hakkert, voorzitter Knapenvereaniging, J. W. van Daalen, voorzitter Jongeliedenvereeniging, T. Werkhoven, A. Coert en G. Werkhoven. Woningbouwvereeniging „De Tuinstadwijk". Bestuur en Raad van Commissarissen van beleid ontheven. In de gisteravond gehouden algemeene ledenvergadering van de woningbouwver. „De Tuinstadwijk" is uitvoerig gesproken over het door een commissie uit de leden uitgebracht rapport inzake het bestuurs beleid en de door den heer Schüller in de laatste raadsvergadering in verband daar mede gestelde vragen. Na langdurige discussies werd bij meerderheid vaji stemmen (45 stem men voor, 36 tegen en 6 onthoudingen) de wenschelijkheid uitgesproken, dat het bestuur en de raad van commis sarissen zullen aftreden. In een binnen enkele weken bijeen te roepen ledenvergadering zullen nieuwe functionarissen worden gekozen. DE VERLICHTING VAN DE HOOGEWOERD. De nieuwe verlichting van de Hooge- woerd is thans bijna gereed en hoewel nog niet over de geheele lengte de nieuwe lam pen zijn aangebracht, kan toch ruim schoots worden geconstateerd, dat een en ander een groote verbetering beteekent. De winkeliers van de Hoogewoerd koes terden aanvankelijk het voornemen om aan de inwerkingstelling een eenigszins officieel cachet te geven door de organi satie van een Hoogewoerd-lichtweek, doch ln verband met de op handen zijnde koop- en geschenkenweek is daarvan afgezien. Het bestuur der Buurtvereeniging, ver tegenwoordigd door voorzitter en secretaris, de heeren F. G. Mastenbroek en H. M. Verhuist heeft thans in een schrijven aan het college van B. en W. en aan de directie der Stedelijke Lichtfabrieken, de erkente lijkheid der bewoners vertolkt. IN DE TRAM HAAR BEEN GEBROKEN. Gistermorgen is de 60-jarige mej. L. A„ wonende in de Sonhiastraat, op het Kort Rapenburg in het looppad var de stads tram gestruikeld, waardoor zij kwam te vallen. Hoewel zij over pijn in het been klaagde, liet zij zich per taxi naar haar woning overbrengen. Aangezien de pijn evenwel bleef aanhouden, werd alsnog de E. H. D. gewaarschuwd, die een breuk in het rechterbovenbeen constateerde. AUTO CONTRA MOTORFIETS. Gisteravond omstreeks half negen is de 18-jarige motorrijder J. B., die op de duo zitting een passagier vervoerde, op het Noordeindsplein in botsing gekomen met een vrachtauto, bestuurd door M. B., even als de motorrijder alhier woonachtig. Eerstgenoemde brak een been en moest door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht; zijn duo- passagier kwam er zonder letsel af. ter wijl de motor zwaar werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar da schuldvraag. De Chr. Knapen- en Jongeliedenvereeni ging „Samuël", onderafdeeling van de wijkvereeniging „Levendaal", bestond Zon dag j.l. zestig jaar. Ter gelegenheid van dit feit was men gisteravond in het wijkgebouw Levendaal tot een eenvoudig gedenken bijeengeko men. Onder hen, die deze plechtigheid bij woonden, bevonden zich vele oud-leden en verder de eere-voorzltter, ds. M. J.Pun- selie. Groot was ook de belangstelling van de zijde der ouders. De heer J. N. G. Hakkert, voorzitter der Knapenvereeniging las bij opening Ps. 103 en hec-tte daarna allen hartelijk welkom om vervolgens te herinneren aan den ze gen. dien God beiden vereenigingen in de afgeloopen zestig jaar heeft willen schen ken. Voorts memoreerde spr. het feit van de oprichting op 3 October 1877, om in dit verband met een enkele gedachte stil te staan bij heil, die de vereenigingen in den loop der tijden hebben mogen dienen. Met name noemde spr. wijlen ds. De Wolf. den oprichter van de afdeelingen, ds. M. J. Punselie, die thans het eere voorzitterschap bekleedt en den heer Van Borselen, die van de oprichting af actief aan het ver- eenigingswerk heeft deelgenomen. Zien wij, aldus spr., op al onzen arbeid terug, dan past ons het Bijbelwoord: „Niet ons, o Heer, niet ons maar Uwen naam zij eer." Nadat gemeenschappelijk gezongen was, sprak ds. M. J. Punselie een korte rede uit. Spr.. die zich er over verheugt, dat beide vereenigingen nu al zestig jaar hebben mogen arbeiden, dankte allereerst hen die in al die jaren hun liefde en krachten aan „Samuël" hebben gegeven. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die terug denken aan den zegen en hartelijkheid ondervonden op beide afdeelingen. Het doel van Knapen- en Jongelieden- vereenigingen een oogenblik in het licht stellende, zeide spr., dat de leiders zich steeds de ontroerende vraag voor oogen stellen: Waarmede zal de jongeling zijn pad rein houden? Heerlijk is het, als Wij onzen jongens mogen bijbrengen, dat de Eeuwige zelf in ons hart wil komen wonen. Spr. wees er voorts op, dat het zoo moeilijk is om de jongens bij den ernst van Gods Woord te bepalen. Toch ls dit noodzakelijk. Wij moeten de jongens lee- ren zich reeds in hun jeugd te houden aan Gods Woord. Daarom worden de jongens ook eiken Zondag genoodigd in dit gebouw om te hooren van het rijke evangelie Gcds. Zich tot de aanwezige ouders richtende, zeide spr., dat het gaat om de groote vraag: Hoe zullen uw kinderen hun doel, de eeuwige heerlijkheid, bereiken. Hartelijk spoorde ds. Punselie de ouders aan om hun kinderen naar beide vereenigingen te zen den. Het gaat om het teerste en kostelijk ste bezit, ons in onze -kinderen geschonken. De heer Van Borselen, die zeven en vijf tig jaar de Jongeliedenvereeniging als voorzitter heeft mogen dienen en dus wel een zeer belangrijk aandeel in het vereeni- gingswerk heeft gehad, vertelde na de pauze op aangename wijze, vaak humo ristisch getint, het een en ander utt de bestaansperiode van „Samuël". In het begin van dit overzicht herinner de spr. allereerst aan den zeer belangrijken steun, dien hij van ds. De Wolf heeft mo gen ondervinden, om dan de opening van het wijkgebouw Levendaal in 1875 te me- moreeren. Uitvoerig wijdde spr. uit over de werk zaamheden van de twee vereenigingen, waarbij hij speciaal melding maakte van een clubje waarvan men indertijd veel me dewerking ondervond en dat zich noemde de V.V.V. of wel „Vroom, Vroolijk. Vrij." Tot slot toonde de heer Van Borselen een serie interessante lichtbeelden, die een in druk gaf van het vereenigingswerk en ver der de beeltenis liet zien van hen. die ac tief in den vereenigingsarbeid hebben me degewerkt. Met een ernstige aanmaning, zich toch vooral door Jezus te laten vinden, besloot spr. zijn overzicht. Nadat de heer Hakkert een kort slot woord gesproken had, waarin hij speciaal den heer Van Borselen dankte voor al zijn krachten aan „Samuëi" gegeven, sloot ds. Punselie deze samenkomst met dankgebed. In verband met dit zestig-jarig bestaan wordt hedenavond met de leden van Kna pen- en Jongeliedenvereeniging een gezel lig samenzijn gehouden. Als aandenken aan dit feest ontvangen alle leden een groepsfoto. NAT. CHR. GEHEEL-ONTHOUDERS- VEREENIGING. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand September 1937: Twee kano's, een dynamo, sleutels, een knipmes, een bok, een portierkruk van een auto. portemonnaies, een fietspomp, een breukband, een paar zwarte beenpijpen, damestasschen, een bril met hoorn mon tuur, een donkerblauw damesjasje, rijwiel belastingmerken, twee pakken beddegoed, drie kinderschoentjes, een badpak en bad handdoek, een passerdoos, een ijzeren op stand, een tochtdeken, ceintuurs, een paar roeiriemen, een grijze regenjas, een blauwe regenjas, een dop van patentas, een étui inh. potlooden, pennen enz., een stukje breiwerk, vulpenhouders, een bruin dames hoedje, een portefeuille, armbandhorloges, een doosje sigaren, een paar klompjes, een kralen halsketting, een zwarte alpinomuts, twee paar manchetten, rozenkransen, twee boodschappentasschen, een damespara- pluie, een zakboekje, een koperen kraan, twee witte boorden, twee handschoenen, kindertaschjes, een ringetje met steentje, een gymnastiekschoen, een Nieuw Testa mentje, een tabakszak, twee autopeds, een paar grijze kousen, een witte regenmantel, een bankbiljet, een damesregenjas, een zakdoek waarin geld geknoopt, een zilve ren armband, een heipaal, een briefje van een gratis rijwielbeiastingmerk, een licht gele overjas, een eekhoorn, een blauwe overall, een doublé damesarmband, een wit zakje. Gevonden in het Postkantoor: Een rieten koffer, een- bruin fluweel Gevonden in de tram (stadslijn) Een bril, een muts, een portemonnaie, twee damesparapluies, een zaklantaarn, een sjaal, een paar blauwe handschoenen, een alpinomuts, een rood ceintuur. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen Maandag. Dinsdag, Woensdag en Zaterdags uitsluitend des namiddags tus- schen 13 uur ten Politiebureele alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde de dames B. Dominicus (Den Haag) en W. M. v. Wermeskerken (Alphen a. d. Rijn) en de heeren R. Horst (Leiden). Th. E. Schuur (Scheveningen), C. Bieshaar (Den Haag), K. Venema (Loosduinen) en H. Ölthuis (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Technisch Bureau voor SXA., Lammenschansweg 68, Leiden. Adviesbureau voor verlichting en electro- teelmiek. Eigenaar D. H. van Leeuwen, Leiden. Naamlooze Vennootschap Visscherij- Maatschappij „De Drie Haringen", Tram straat 20 Katwijk aan Zee. Afkomstig uit Haarlem Wijziging: De Jong's Machinefabriek N.V., Hooge Morschweg 136, Leiden. Nieuwe directeuren J. de Jong en B. de Jong. Voor schoten. De 80e jaarvergadering van het district Zuid-Holland. Gisteren werd in het Gebouw Staalwijk de 80ste districtsvergadering gehouden in de Prov. Zuid-Holland van de Nat. Chr. Geheel-Onthoudersvereeniging. De morgenvergadering werd geopend met een bidstond Ds. M. J. Punselie sprak hier bij over Joz. 6 25. Na deze bidstond werd de eigenlijke ver gadering, die onder leiding stond van ds. Tonsbeek, te Schiedam, geopend. De Secretaris, ds. Venema van Loosdui nen. las vervolgens het verslag van de 79e districtsvergadering voor, dat met groote interesse werd aangehoord en goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken werden voorge lezen, o.a. ook het verzoek van de afd. Rotterdam om daar de voorjaarsvergade ring te houden. Dan verkreeg ds. Barger gelegenheid voor z'n referaat „Denken en Doen". „Denken, aldus spr., is zich rekenschap geven van 't leven en wat daarin voor valt. Speciaal wil spreker de aandacht ves tigen op „dienen". De denkende Christen moet zich geven aan z'n vereeniging, aan de moeiten die uit de wereld opduiken, ook aan den strijd om de alcohol-ellende weg te nemen. Wij moeten denkende, biddende doen wat onze hand vindt om te doen. En wat vindt onze hand te doen. 's binnen kamers en buitenshuis? Spreker wijst op den schriftelijken cursus, op de gegevens die het hoofdbestuur verschaft voor vruchtbare vergaderingen, 't mee nemen van vrienden, de D.D.-actie enz. Maar de geheelonthouders moeten er ook op uit. zich actief betoonen in bepaalde gezinnen om ze te wijzen op het gevaar van alcohol gebruik en misbruik. Dan kan de winter- actie zegen brengen. In de discussie kwamen allerlei klach ten over de zwakheid van sommige afdee lingen ter sprake en werd een beroep ge daan op de sterke kringen om ze te helpen. In het districtsbestuur werden herkozen: de heer A. J. Middag van Giessendam en ds. P. L. Kiehl van Kazerswoude. Aan het verzoek van de afdeeling Rot terdam om daar de voorjaarsvergadering te houden werd gaarne voldaan, vooral omdat deze afdeeling 50 jaar heeft be staan en 40 jaar een Geheelonth.gebouw rijk is. De afdeelingen Boskoop, Katwijk a. Zee en Leiden gaven mededeelingen over het werk. dat ze in eieen kring verrichten. Aan het slot van de morger.vergadering werd gezongen Gez. 120 vs. 4. Na de gebruikelijke koffietafel, door de afd. Leiden aangeboden, werden verschil lende excursies in de stad gemaakt. Om 3 uur opende de voorzitter, ds. Van Tons beek. weer de vergadering met het zingen van Ps. 84 vs. 3, gebed en een kort wel komstwoord. Er waren afgevaardigden van de Ger Ver. v Drankbestrijding. I.G.O.T. en Spoorveggeheelonth. Ver., tot wie de voorzitter enkele hartelijke woorden richtte. Rede mr. M. Ch. dc Jong. Mr. M. Ch. de Jong. directeur van het Centraal Bureau van Reclasseeringsinstel- lingen te Amsterdam sprak daarna over Reclasseering en drankbestrijding". Mr. de Jong omschrijft allereerst het algemeene begrip „reclasseering". daa.na 't speciale: het terugbrengen op den goe den weg van hen, die met den strafrech ter i-n aanraking ziin geweest. Spr. ontwik kelde den historischen groei van deze be perkte reclasseering. In 1823 werd de eerste ver. „Genootschap voor Zed verbetering v?.n gevangenen" voor reclasseering opgericht Men meende, dat eenzaamheid in de cel, onderwijs en Inzicht wel goede middelen zouden zijn om tot 't doel te leiden. Later zag men in dat 't verbeteren zoo niet ging Men be sefte. dat men den misdadiger als broeder heeft te benaderen. Daarbij voelt men een parallel met de drankbestrijding, omdat ook de Christen hier de naastenliefde, liefde tot het verlorene en zwakke moet betraohten, Is nu evenwel drankmisbruik nog wel oorzaak voor misdadigheid? Heb ben de drankbestriidersver. nog wel reden van bestaan? Is dat waar? Die vraag moe ten wii objectief bekiiken en beantwoorden. De statistieken wijzen uit. dat de cijfers voor misdadigheid door drankgebruik zeer sterk zijn gedaald. Tegenwoordig plm. 16000 strafbare feiten per jaar onder di- recten invloed van drankgebruik, wel veel EERSTE BLAD BINNENLAND. De ramp van de „Specht"; het toestel is in de linkerbocht afgegleden. (3e Blad). De prijspolitiek in de consumptiemelk- regeling; een bijeenkomst in Den Haag. (3e Blad). Vergadering van den Nederl. Chr. Vrou wenbond; een nieuwe presidente geko zen. (Binnenland, 3e Blad). De eerste partij van de match Aijechin door Euwe gewonnen. 4e Blad). Euwe— (Sport, BUITENLAND. Met den Volkenbond veroordeelt Amerika het Japansche optreden in China. - (le Blad). Engeland en Frankrijk willen spoed in de Spaansche kwestie. (Buitenland, le Bi.) Duitsche campagne voor teruggave der koloniën. (Buitenland, le Blad). De bekende filmactrice Renate Müller is hedenmorgen in een sanatorium te Ber lijn overleden. (3e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Dat lezen wij vaak in de dagbladen. U weet, dat het ook in de bedoeling ligt het Carillon in ons nieuwe Stadhuis te doen herleven Hebt Gij Uwe bijdrage al op de post rekening No. 302400 van den Penning meester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven De voorzitter dankte voor dit referaat en gaf gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen gebruik gemaakt werd. Propaganda-samenkomst, De avondvergadering, die het karakter droeg van een propaganda-samenkomst, stond onder leiding van ds. G. Venema uit Loosduinen, die in zijn openingswoord de aanwezigen vermaande bij dit woord van Paulus: Maar wij die sterk zijn, zijn schul dig de zwakheid der onsterken te dragen en niet onszelve te behagen. Ds. D. Kuilman sprak een kort opwek kend woord. Spr. wees op drie oorzaken, waardoor de ijver voor de drankbestrijding de laatste jaren verslapt is. In de eerste verbeterd, maa- men moet rekening hou- piaats zijn er de ontzaglijke wereldproble- den dat hier geccnstat.eerde feiten "tin men, die alle aandacht opeischen en de vermeid. Maar die 16003 sirafcare feiten zaak van de drankbestrijding naar het per jaar onder directen invloed van den drank spreken toch sterk voor 't doorgaan met onzen drankstrijd. De drankbestrijders beseften al spoedig dat zij aan reclassee- ringsarbeid moesten meedoen: zij moesten als reddingswerk zich geven. Spreker wiist ook op de voorwaardelijke veroordeeling en invrijheidstelling, die zeer gunstig kunnen werken, vooral wanneer ook door rechter lijke autoriteKen ernstig de verschillende gevallen werden beoordeela Van de zijde der drankbestrijding moet men paraat zijn om te helpen. Temeer, daar oplevend eco nomisch leven ook weer drankgebruik doet toenemen. Ook in sommige kringen is weer toename van alcoholgebruik. Er zijn symptomen voor vrees, dat het drankgebruik en misbruik zullen toenemen, als de financieele draagkracht van men- schen weer grooter wordt. Men moet zich in chr. kringen de verantwoordelijk ver sterken en met verdubbelde waakzaamheid onzen strijd voeren We mqeten niet ver- Slappen. tweede plan doen verhuizen. Daarnaast is er de economische crisis en de werkloos heid, die by velen onzer de fut er uit heb ben gehaald en die ook tengevolge gehad hebben dat de Regeering haar steun groo- tendeels introk. In de derde plaats is er het feit, dat wij geen dronken menschen meer op straat zien. dat maakt dat velen denken, dat het niet zoo erg meer is met de drank- zonde. En toch blijft ons groote waakzaamheid geboden. Er zijn symptomen, die er op wijzen, dat ons volk, wanneer er weer eeni- ge opleving komt, in de drankzonde zal te rug vallen. Daarom moeten we standvastig en onbeweeglijk zijn en overvloedig in den arbeid in den wijngaard des Heeren. Op zijn tijd zal hij ons daar een wonderlijken zegen op schenken. Dc avond werd opgeluisterd door muziek van orgel en viool en door declamatie van mevr. Secrève .leerares in de spraak- en declamatiekunst aan het consej-vatpxwnt te den Haag en Gouda.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1