De „Specht" is te Paiembang neergestort WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 No. 23782 STADSNIEUWS dooden en een ernstig gewonde HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De schaakmatch Euwe-Aljechin I8ste Jaargang Terugloopen van een der motoren ée vermoedelijke oorzaak Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Uitstekend begin van den wereldkampioen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel "voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen.- Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.13 Franco per post f.2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland t0.80 per 3 mud.) HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Vertrek van de „Specht" vcm Schiphol op 4 Juni 1937 Een nieuwe ramp heeft de K.L.M. ge troffen! Hedenmorgen bij den start van het vliegveld te Paiembang (Sumatra) is namelijk het Indië-vliegtuig „Specht", dat 's morgens vroeg uit Batavia ver trokken was en een tussclienlanding te Paiembang had gemaakt, vanaf 100 M. hoogte buiten het vliegveld neergestort, waardoor drie leden der bemanning, namelijk de gezagvoerder Stork, de boordmecanicien Ruben en de marco nist Stodieck op slag gedood werden, terwijl één der zeven passagiers, de heer van Steenbergen, uit Bandoeng, van het Marsman Concern, in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Paiem bang werd overgebracht en daar korten tijd later aan een longbloeding is over leden. Vrij ernstig gewond werd ook de passagier SchocTt, van de British Ame rican Tobacco Company, doch zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De omgekomen gezagvoerder Stork. De tweede piloot Grocneveld is onge deerd gebleven, terwijl de andere passa giers geen noemenswaardig letsel heb- b'en bekomen. Het warep die heer Mon roe uit Singapore, de beroemde violist Bror.islav Huberman en zijn secreta resse miss Ibbeken, zoomede de heer Bouman van de B.P.M. en freule Smis- saert. De post van het vliegtuig is onbe schadigd en zal morgen met de „Valk" (gezagvoerder Smirnoff), naar Neder land vervoerd worden. De ramp is hedenmorgen gebeurd te 5.35 uur Nederlandsche tijd (12.15 uur plaatselijke tijd) en wordt geweten aan het terugloopen van een der motoren. Mecanicien Ruben. De directeur van de KX.M. deelde in een hedenmorgen te Den Haag gehouden pers conferentie mede nog geen bijzonderheden tte kunnen geven. H53 achtte het echter van groot belang, dat dfe tweede bestuurder de heer Groeneveld, hét léven er goed af heeft gebracht Opdat de toedracht van de ramp door hem prêclëS kali worden gerecon strueerd. De heer Groeneveld heeft telefonisch ver klaard dat de verwondingen van de vijf geredde pasagiers bestaan uit schrammen, verstuikingen, enz. en dus van onbedui- denden aard zijn. Het toestel zwaar beschadigd. Bij de botsing tegen den grond werd de „Specht" zwaar beschadigd, de motoren zijn er uitgevlogen, een vleugel is gebro ken terwijl het toestel bij de cockpit schijnt te zijn afgebroken en de romp schijnt te zijn doorgeschoven. De tweede piloot Groeneveld. Gezien deze zware beschadiging zijn de 7 inzittenden, die er het leven hebben afge bracht. er naar omstandigheden nog goed afgekomen. De dienst van de K.L.M. van Nederland naar Indië. zal, geheel volgens de plannen, 3 maal per week worden doorgezet. De dienst echter van Indië na,ar Neder land, welke vanaf 9 October 3 maal per week zou geschieden, zal eerst op 23 Octo ber worden geopend. De heeren van Lent en Braam van het bureau Luchtvaart bevinden zich ter plaatse van het ongeluk om het onderzoek te lei den, terwijl ook een DC 3-toestel met den heer Moes (hoofdinspecteur van de K.L.M.) en personeel van den technisghen dienst naar Paiembang onderweg is. De omgekomen gezagvoerder F. M. Stork is 3 Maart 1907 te Leeuwarden geboren. Na het afloopen van de Zeevaartschool en het behalen van zijn diploma als derde stuur man kwam hij in December 1929 bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg in op leiding voor reserve-officier-vlieger. Hij be haalde het FAI-brevet in Maart 1930 en het militair brevet in Juni van hetzelfde jaar. Na verwerving van het vliegbewijs B trad hij op 1 Mei 1932 als vliegtuigbestuurder bij de K.L.M. in dienst. Stork had tot 31 Juli 1937 5132 vlieguren. Als tweede bestuurder maakte hij tot genoemd tijdstip 12 Indië- vluchten, als gezagvoerder 7 vluchten. J. .T. Stodieck. De marconist, J. J. Stodieck, werd te Amsterdam geboren op 19 September 1909. Hij doorliep de H.B.S., behaalde zijn eer- Vergadering der afdecling Leiden en Omstreken. De opkomst van de leden liet wel eenigs- zins te wensc'nen over, toen de voorzitter, de heer C. Bakker, tegen kwart over acht den aanwezigen 'n welkom toeriep. Dat we tegenwoordig de opkomst van leden niet meer zooals vroeger kunnen verwachten, vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in de wij zigingen, welke zich ook op landbouwge bied hebben voltrokken. De afdeeling heeft echter reden genoeg om te blijven bestaan. Vervolgens las de secretaris, dr. B. G. Ubbels, de notulen voor van de vorige ver gadering, welke werden goed bevonden en aldus gearresteerd. Onder de diverse ingekomen stukken was in de eerste plaats een schrijven van het bestuurslid dr. H. G. van Sillevoldt, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd was. Verschillende stukken van het hoofdbe stuur waaronder een betreffende het voor dragen van candidaten voor deskundigen bij de pachtkarners bij Kantongerechten, gaven nogal aanleiding tot discussie, voor al met de wijze waarop de aanbeveling voor candidaten meest geschieden, kon de vergadering zich al heel slecht vereenigen. Aan een konijnenfokkersvereeniging hier ter stede werd een financieele bijdrage verleend voor de door deze vereeniging in November te houden tentoonstelling op dat gebied. Voorts kwam ter tafel de vraag of een cventueele hier ter stede te houden cursus in pluimveeteelt voldoende belangstelling zou kunnen vinden. Gevreesd werd dat alleen onder de leden der afdeeling dit niet het geval zal zijn, waarom getracht zal worden of van andere zijde van be langhebbenden bij de pluimveefokkerij wel licht medewerking zal kunnen worden ver kregen om het houden van. een dergelijken cursus mogelijk te maken. Vervolgens besprak de heer C. Bakker, als afgevaardigde naar de vorige te Rot terdam gehouden algemeene vergadering, hetgeen die vergadering heeft opgeleverd. De hoofdschotel daarvan, nJ. het wetsont werp tot ordening in den landbouw, is In- tusschen door den tegenwoordigen minis ter ingetrokken, zoodat dit punt zijn be langrijkheid had Ingeboet en alzoo spoe dig was afgehandeld. Voor de volgende algemeene vergadering, welke vandaag te Amsterdam wordt ge houden, werden de candidaten voor diver se functies in en bij het hoofdbestuur aan gegeven en werd de heer J. de Graaf Jr. aangewezen om de afdeeling te Amster dam te vertegenwoordigen. Tegen 11 uur sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst deze bijeenkomst. GEZELLIGE BIJEENKOMST „PNIËL". Gisteravond werd in gebouw „Pniëi" een gezellige bijeenkomst gehouden, ter ge legenheid van de heroprichting van het Meubilair-Comité. Dr. J. Riemens opende de vergadering met het iaten zingen van Gszang 44 1, waarna hij een bijbelbespreking hield. Daarna nam de voorzitter van genoemd comité, de heer G. Jasperse het woord en zette uitvoerig de plannen voor de winter- campagne uiteen. De Mondaccordeonclub ,,K. en G." onder leiding van den heer W. v. d. Oever, luister de zeer tot genoegen der talrijke aanwezi gen, dezen avond op uitstekende wijze op. Al met al een avond, die nog lang bij de Pniël-vrienden in herinnering zal blijven. EENRICHTINGVERKEER OP DE HOOGEWOERD. Met ingang van heden is op het gedeel te Hoogewoerd tusschen Breestraat en Kraaierstraat éénrichtingverkeer ingevoerd met dien verstande, dat de passage aldaar voor auto's en motcren. komende uit de richting Hooge Rijndijk verboden is. BINNENLAND. K. L. M.-vliegtuig „Specht" verongelukt; vier dooden en een zwaar gewonde. (Ie Blad). Hulp aan werkloozen; een oproep van mi nister Romme. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering Chr. Nat. Werkmansbond. (Binnenland, 3e Blad). Drama in Den Haag; vrouw ernstig ge wond. (Gemengd, 3e Blad). De match Euwe-Aljechin begonnen; de eerste partij afgebroken in voor Euwe gunstigen stand. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Opzienbarende rede van Roosevelt. (2e BI. en Buitenland, 2e Blad). D- zitting van den Volkenbond gesloten. Resoluties over Spanje en het Verre Oosten. (2e Blad). De Duitsche winterhulp weer begonnen. (Buitenland, 2e Blad). De Engelsche Labourpartij tegen een Volksfront. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. st.e klasse certificaat als radiotelegrafist bij de koopvaardij, waarna hij bij Radio-Hol land in dienst kwam. Ruim 4 jaar had hij als marconist gevaren. In het najaar van 1931 kwam hij in opleiding voor radio-tele grafist bij de K. L. M., bij welke maat schappij hij op 11 Januari 1932 in dienst trad. Stodieck had het b.v.g. als telegrafist voor luchtvaartuigen en het b.v.g. voor navigator 2e klasse. Hij had reeds 20 Indiëreizen gemaakt en ongeveer 6400 vlieguren. Hij was gehuwd en had één kind J. .1. Ruben. De boordmecano J. Joh. Ruben, werd geboren te Dedemsvaart, gemeente Aver- eest op 26 Febr. 1905. Hij was een der eer ste boordmecano's van de K. L. M. In dienst der maatschappij trad hij 15 Maart 1927. Vrijwel alle vliegtuigtypen van de K. L. M. waren hem uit de practijk bekend Zoo vloog hij reeds in 1928 met de Fokker F. 8 en in 1931 met de Fokker F. 7 b op zijn eerste Indiëreis. Hij maakte met de „Specht" zijn 26e retourvlucht Amsterdam —Batavia. In totaal had hij reeds 10 Indië- vluchten met de 'D.C. 2 gemaakt en 2 met de D.C. 3. In den tijd dat hij bij de K. L. M. In dienst is geweest heeft hij rond 7.000 vlieguren gemaakt. Ruben was gehuwd en had één kind. In de groote zaal van den Haagschen Dierentuin is gisteravond de eerste partij van den schaakwedstrijd tus- sohen Euwe en Aijechin gespeeld. Euwe, die wit had, opende met d2d4. De partij werd na 40 zetten afgebroken in een stelling, welke voor onzen land genoot Euwe zeer gunstig wordt geacht, zoodat onze medewerker Reshewsky elders in dit Blad reeds positief verklaart, dat hij de partij voor Euwe gewonnen acht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter L, mej. A. J. H. G. Klem (Rotterdam); voor het docto raal examen wis- en natuurkunde hoofd vak Scheikunde, mej. A. C. B. Dekking (Leiden); voor het candidaatsexamen rechten: mej. E. de Marees van Swin- deren (Amersfoort), en de heeren R. van Maanen (Amsterdam), A. W.L. v. Haersma Buma (Den Haag), F. de Jong (Den Haag) en P. Slavenburg (Schiedam): voor het doctoraal examen rechten de heeren J. H. Dijkman (Den Haag) en J. M. Vos (Delft). Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd; de dames C. C. Veenenbos (Heerlen), T. Buitelaar (Maassluis) en M. J. Molendijk, (Rotterdam) en de heeren F. C. Bedeaux (Tilburg) en C. M. Turksma (Den Haag). Zaterdag a.s. zullen onderstaande leden der Leidsche Burgerwacht, deelne men aan den schietwedstrijd om den Wis selbeker, aangeboden door mr F. J. J. Trapman. Met dezen wedstrijd eindigen tevens de oefeningen te Katwijk. De deelnemers zijn: P. Gadrie, Jaspers, Alphenaar, Haverkorn, v. Ek, Korswagen en Uijl. De 13-jarige H. L. kwam gistermid dag cp het Levendaal met het pedaal van zijn fiets in onzachte aanraking met een boomwortel, waardoor hij viel en een ge compliceerde beenbreuk bekwam. De E.H.D. bracht hem per auto naar het Diacones- seühuis.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1