Uit den Leidschen Raad LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 October 1937 Derde Blad No. 23781 Nieuwe stroomlijn treinen een wonder van comfort en snelheid 78ste Jaargang De eïecïrificatie der Spoorwegen Beperking telefoonkosten - Vergoeding aan Vakvereenigingen voor controle - Automatiseering van verkeersregeling bij de De Gijselaarsbank -Verbreeding van 't Gangetje - Een interpellatie- avond - Een oude kwestie blijft in petto. i Na de benoemingen, die een normaal verloop hadden behalve die tot onder wijzeres aan de O.L school aan de Duiven- bodestraat werd benoemd no. 3 der voor dracht mej. G. K. Thorbecke, alhier, volgden HAMERPUNTEN. lOo. Praeadvies op het verzoek van dr A. Beets om ontslag als regent van het Heilige Geest, of Arme Wees. en Kinderhuis. (144) Conform besloten. llo. Voorstel tot het overbrengen van het dienstjaar 1936 op dat van 1937 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt, zijn van verleende credieten, alsmede tot het overbrengen van verschillende ontvang, en uitgaafposten van den kapitaaldienst. (155) Conform besloten. 12o. Voorstel tot het wijzigen van de met het Eigen-Pensioenfonds voor de Europee- sche Burgerlijke Ambtenaren in Neder- landsch-Indië en het Weduwen, en Wee. zenfonds voor Europeesche Burgerlijke Landsdienaren in Nederlandsch-Indië d.d. 13 October 1936 aangegane overeenkomst inzake 'het aangaan van een geldleenine cn tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (145 Conform besloten. 13o. Voorstel tot het verkoopen van een strook aangeplempte grond en water, kada. straal bekend gemeente Warmond, Sectie C No 485 (ged.). aan B. D. W. J. van Garderen, te Warmond. (1461 Conform besloten. 14o. Voorstel tot het verkoopen van een gedeelte van de Binnenvestgracht, kada straal bekend gemeente Leiden. Sectie A No 1317 iged.i en Sectie C No. 1605 (ged.). aan de N V Meelfabriek „de Sleutels", voor. heen De Koster en Co.. te Leiden, Dit punt wordt aangehouden voor nadere onderhandelingen. 150. Voorstel inzake het verleenen van een toelage uit de gemeentekas aan de kweeke- lingen bit het openbaar lager onderwijs, die niet met het zelfstandig geven van onder- iwiis in een klasse ziin belast, over het tijd vak van 1 September 1937—1 September 1938. <1481 Conform besloten. 16o. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de Vereeni- fing tot Stichting en Instandhouding wan Scholen met den Bijbel te Oegstgeest. tot het aanschaffen van leermiddelen ten be hoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Adriaan Pauwstraat en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (152) Conform besloten. TELEFOONKOSTEN. 17o. Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld inzake het vaststellen van een maximumvergoeding wegens telefoon, gesprekken over de woningaansluitingen van de leden van het College van Burgemeester en Wethouders en van de ambtenaren. (149) De heer GROENEVELD wijst er op, hoe ivoor raadsleden een limiet is gesteld van f. 10 per jaar, z.i. een goeden maatregel en daarom heeft hii voorgesteld ook voor de overige aansluitingen een limiet te bepalen, n.l. f20 voor B. en W. en den secretaris en f. 10 voor alle ambtenaren. Spr noemt een voorbeeld van 4000 gesprekken per jaar thuis van één ambtenaar en van 2000 ran een paar anderen. Of dat allemaal dienst gesprekken ziin geweest? Het college gaat met zijn voorstel mee, behalve voor den burgemeester en eenige politie-ambtenaren. Is dat noodig? Zijn die dan meer thuis dan op bureau? Spr. vraagt nadere gegevens cn in ieder geval toezegging van mededee- ling voor wie uitzondering wordt gemaakt en tot welke limiet. De heer VAN DER LAAN juicht dezen stap tot bezuiniging toe, al is deze beschei den en hij hoopt, dat de raad ook een voor. beeld zal geven. De heer DE REEDE is voor het voorstel en vraagt in hoeverre reeds tot inkrimping Is overgegaan van telefonen. De heer BEEKENKAMP wiist op een paar gevallen van z.i. weinig gelukkigen vorm van redactie. De VOORZITTER bestrijdt dit laatste. Verdere beperking van telefoon-aar.sluitin- gen lijkt momenteel niet meer mogelijk, doch dit blijft de aandacht van B. en W. behouden. Op de clifers van den heer Groeneveld zal spr. niet ingaan, daar dit practisch geen zin meer heeft gelet op dit voorstel Hii zegt toe dat naar bezuiniging gestreefd wordt, doch uitzonderingen kunnen zich voordoen en daarop dient men bedacht te zijn. Vandaar dat gevraagd wordt aan B. en W. toe te staan uitzondering te maken, hetgeen speciaal voor de politie noodig is. gelet op haar positie. Zelfs het getal 4000 kan nog soms te klein zijn, het is althans denkbaar. Spr. had gehoopt op waardeering van den heer Groeneveld. De lieer GROENEVELD heeft wel waar deering doch is niet geheel voldaan. Iedere limiet heeft iets willekeurigs, is nooit vol maakt en spr, bltift betreuren, dat voor politie geen enkele limiet wordt gesteld. Hii wil zich echteT gaarne bij het voorstel neerleggen. Conform wordt dan besloten. HET RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. 18o Voorstel tot wijziging van de verorde ning betreffende de aansluiting van parti culieren aan het gemeentelijke Radio- distributie-net (150) De heer VAN DER TAS meent, dat ver laging van aanleg-kosten geen aanwas van nieuwe abonné's zal geven. Z.i. zou beter zijn tarief-verlaging Is dat niet mogelijk? De heer TOBÉ brengt hulde aan de men- van werkelijke levensbehoeften, B cn W. deelen echter blijkbaar dit standpunt niet, gezien dit voorstel om klantjes te behouden. De heer VAN ECK zegt. dat ziin fractie zich bh' het voorstel zal neerleggen, al be wondert zü het niet. Gaarne steunt zif toch de plannen tot behoud van het aantal aanfluitingen, doch zij vreest, dat dit voor stel niet ver genoeg gaat. Het aantal aan sluitingen vermindert, al is het niet ver ontrustend. Er za! meer rekening moeten gehouden worden met ce economische ver houdingen. al zal ook de begrooting van dit bedrijf moeten sluiten, mede gelet op de a'lgemeene verhoudingen der gemeente, financiën. In dit licht zal verlaging van tarieven bezien moeten worden of aanslui ting van werkloozen voor lager tarief. Spr. houdt zich voor daarop bij de be grooting terug te komer.. De heer v. d KWAAK meent, dat ook rekening gehouden moet worden met het in termijn-betalen voor aanschaffing van een toestel. Bovendien zullen nieuwe abon né's beter af zijn dan oude! Is ook niet na te gaan waarom abonné's bedanken? Ook daarin kan een remedie liggen. De heer SNEL heeft de eerste opmerking van den heer v. d. Kwaak reeds vroeger gemaakt. Men moet meer letten op behoud van abonné's. Verlaging der aanschaf- fingskosten is z.i. slechts een lapmiddel. Ook de tweede opmerking van vorigen spr. steunt spr. Spr. verwijst naar Hilversum, waar voor werkloozen gunstiger bepalingen zijn. Verlaging der tarieven lijkt zi. alle aandacht waard. De VOORZITTER zegt. dat algemeen de wensch is het bedrijf te doen florisseeren ook om het cultureel doel. Was verlaging der tarieven mogelijk, ongetwijfeld zou dat ernstig onder de oogen zijn gezien. Natuurlijk is dit onderzocht, doch helaas gaat het niet. Ook Hilversum is niet te volgen, gelet op de financiën, afgezien van de vraag of de regeering het goed zou vinden. Met liet bedrijf moet toch reke ning worden gehouden. f. 21.000 zou verlaging met f. 0.50 p. m. kosten en dit gaat niet met het oog op de beslist noodige afschrijving. Voor 10 jaar is dit bedrijf nog vrij safe, daarna misschien niet meer, gelet op de slijtage van het net en de stijgende eischen der Nozema. Gelet op alle omstandigheden lijkt het voorgestelde de eenige maatregel. Dit be drijf is niet geheel op klanten bedacht, de heer Tobé zie de rekeningen maar eens na. De kleine verhooging bij .betalen p. week is evenzeer volkomen verantwoord. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. De heer Tobe wil geacht worden te heb ben tegengestemd. VERGOEDING VAKVEREENIGINGEN. 19o. Voorstel inzake het toekennen van een vergoeding aan den Leidschen Chris- telijken Besturen bond, de afd. Leiden van den R K Volksbond en den Leidschen Be- stuuvdersbond in de kosten van controle op de middels de bii die bonden aangesloten organisaties gesteunde werkloozen en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (151) De heer GOSLINGA was eerst verbaasd over dit voorstel, gezien het nadeelig saldo over 1936. Nu een nieuw soort subsidieDit oordeelt spr. flagrant in strijd met den bezuinigingseisch. Spr. wil toegeven, dat de vakvereenigin gen belangrijk werk doen; dat is echter inhaerent aan het feit, dat de vakvereeni gingen dragers der werkloosheidsverzeke ring zijn en daarvoor moet men iets over hebben. Zonder dit feit, zouden de vak vereenigingen heel wat minder krachtig staan. Was de situatie florissant, soit, maar zonder strikte noodzaak thans de uitgaven te vergrooten, lijkt hem funest. De heer SNEL waardeert dit voorstel van E. en W. De organisaties zitten op hooge kosten bij de controle en deze voorgestelde vergoeding is nog slechts een kleine tege moetkoming in deze kosten. Voor de organisaties is het hier toch evenmin florissant en men bedenke, dat elders reeds lang vergoeding wordt gege ven en zelfs meer. Wethouder v STRALEN gelooft, dat als ae organisaties eerder met dit verzoek wa ren gekomen, dit reeds eerder ingewilligd had dienen te worden Zoolang mogelijk hebben zij de kosten willen bestrijden uit eigen middelen, nu deze verminderen moe ten zij wel. B en W. hebben vóór inwilliging alle inlichtingen gevraagd bij bevoegde instan ties en daarna oordeelde het college in williging, althans voor een gedeelte, ge rechtvaardigd. Zie ook wat elders ge schiedt. Bovendien is de controle zoo goed geregeld, dat deze tegemoetkoming in kosten, die anders geheel voor rekening der gemeente zouden komen, alleszins billijk is. De heer GOSLINGA blijft hierin zien het tegendeel van bezuiniging, het is een nieuwe uitgave en spr. zal tegenstemmen. Na nadere verdediging door den wet houder wordt het voorstel aangenomen met 312 stemmen. Tegen de heeren Wiirtz en Goslinga. EEN ELECTRISCHE DRIE-WAGEN- TREIN DER N S-. WAARMEDE IN MEI 1938 OP HET GEËLECTRIFICEERDE MIDDENNET GEREDEN ZAL WORDEN. VERKEERSREGELING DE BANK. GIJSELAARS- 2Go Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het automa- tiseeren van de regeling van het verkeer op het kruispunt bij de De Gijselaarbank. (153) De heer BEEKENKAMP betreurt, dat deze aangelegenheid niet eerst is geweest in de C. v. F. Spr. erkent, dat de eerste aanschaffing bij particulieren hooger is. doch de P.T.T. is duurder in onderhoud en hij berekende, dat reeds voor 10 jaren de gemeente duurder uit is. Of de P.T.T.- voorstellen inderdaad beter zijn, kan spr zonder meer niet aannemen en hij vraagt nadere inlichtingen. De heer GROENEVELD oordeelt, dat (Van onzen G.P.D.-redacteur) Ergens tusschen Maarn en Arnhem raast een elcctrische trein over de spoorrails, die glinsteren in het zon licht. De bestuurder zit rustig op een klapstoeltje. De snelheidsmeter ver springt van 90 op 100, 120, 130 en 140 K.M. In den trein loopen de vertegen woordigers van de Nederlandsche pers, die de uitnoodiging om een proefrit te maken op het baanvak Maarn-Arnhem gaarne geaccepteerd hebben, rustig heen en weer. Sommigen praten, zon der stemverheffing. Anderen drinken op hun gemak een kóp koffie, afkom stig uit de kleine keuken, welke het nieuwe cleclrische materieel der N. S. ook al bezit. En allen zijn het er roe rend over eens, dat dc nieuwe electri- sche stroomlijntreinen (waarover wij gisteren al het een en ander hebben gemeld) een wonder van comfort en snelheid zijn. Welk een geweldige uitbreiding betee- kent de electrificatie van liet middennet. In Mei 1938 zullen de baanvakken Amster- dam-Utrecht-Eindhoven, Den Haag-Utrecht Arnhem en Rotterdam-Gouda geeleotrifi- ceerd zijn. In totaal 276 K.M. Met het 235 K.M.-net dat reeds met electrische trei nen gereden wordt, dus het volgend jaar een net van 511 K.M. lengte. Op 1 October 1908 lieten de Spoorwegen op de lijn Rotterdam-Hofplein-Den Haag- Scheveningen, 33 K.M. in totaal, de eerste electrische treinen rijden. Negentien jaar later werd het net uitgebreid met de lij nen Haarlem-IJmuiden, Amsterdam-R'dam DP. en R'dam D.P.-Schiebroek. Weer 4 jaar later volgden de baanvakken A'dam- Alkmaar en Velsen-Uitgeest. Drie jaar la ter volgden de baanvakken Amsterdam- Alkmaar en Velsen-Uitgeest. Drie jaar latei- werd de lijn Rotterdam D.P.-Dordrecht ge opend, terwijl in 1935 op de trajecten Schiedam-Hoek van Holland en Haarlem- Zandvoort voor het eerst met electrische treinen gereden werd. En nu? Ondanks de bevredigende resultaten met de Diesels, volgt een uitbreiding van de electrificatie, die bewondering wekt. Het is logisch dat men zich af zal vra gen: „Waarom na de Diesels, deze vorm van exploitatie?" Het antwoord is: „Omdat thans de kosten van den stroom zoodanig verminderd zijn, dat het economisch ver antwoord is, tot electrificatie over te gaan." De stoomtreinen zuilen in de toe komst verdwijnen. In het binnenland zal dit. sneller kunnen gaan. dan in het inter nationale verkeer, ofschoon er reeds plan nen zijn om de Dieseltreinen in het laatste in te schakelen. De Diesels zullen verder voornamelijk ingezet worden op de trajec ten van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag naar de groote steden in het Noor den. Oosten en Zuiden van ons land. En nu iets over den electrischen trein De 3-wagentrein is een wonder. Vertoonen de derdeklassewagens zeer veel overeen stemming met de Diesels (zelfde beklee- ding, indeeling en vloerbedekking), de 2de klasse ziet er anders uit. Daar hebben de N.S. teruggegrepen naar de afgescheiden compartimenten: 6 zitplaatsen elk. Schuif deuren, al naar men wil open of dicht, geven aan den eenen kant toegang tot den uitgang. De verwarming in de 3-wagentreinen ge schiedt door verwarmde lucht, 's Zomers wordt, voor ventilatie, frissche lucht inge blazen. De onderzijramen zijn van dubbel glas, de bovenramen kunnen, door een zeer eenvoudige, draaibare handle, in hun ge heel omhoog gedraaid worden. Groot succes mag verwacht worden van liet feit, dat in de 3-wagentreinen een kleine keuken aanwezig zal zijn. Deze is voorzien van koelkast, koffiemachine, warmwaterketel enz., terwijl de Waggon- Lits de bediening op zich genomen hebben. Stellig zullen vele reizigers zich in de toe komst naar dit keukentje spoeden, om een kop koffie op te halen. Waar men in de compartimenten over opklapbare tafeltjes, links een groot en rechts een klein, be schikt, heeft men tevens ruimte om het kopje koffie kwijt te worden. Wat het aantal plaatsen betreft, dit be draagt in den 3-wagentrein in totaal 192 zit- en 80 staanplaatsen. lil de tweede klas zijn 48 zit- en 32 staanplaatsen, in de dirde klas 144 zit- en 48 staanplaatsen. De 2-wagentrein is berekend op 120 zit- en 64 staanplaatsen. De 2de klas bevat hier 21 zit- en 16 staanplaatsen, de 3de klas respectievelijk 96 en 48. (Nadruk verboden). schen, die. afzien van deze luxe liever dan men thans voorzichtig moet zijn met het vervangen van mensch door machine. Dat moet wel zeer de voorkeur verdienen in de gegeven omstandigheden. Spr. kan dit echter hier niet zien. Het vervangen van een verkeersagent op dit punt door een automaat is z.i. geen verbetering. Een automaat werkt op tijd. een agent niet en dat kan b.v. een begrafenis-stoet in tweeën snijden. De VOORZITTER: gelukkig, dat een bruidspaar in één koets zit! De heer GROENEVELD erkent, dat de verkeersdrempel is uit te breiden, doch af doende zal dit niet baten. Voorts somt hij nog enkele bezwaren op van de automaat Bezuiniging geeft het bovendien zeker niet. Spr. zal dit voorstel niet steunen. De heer WILMER vraagt waarom alleen bij dit verkeerspunt deze regeling wordt voorgesteld en ook niet elders? Zijn B. en W. niet overtuigd van de goede werking? Is daarnevens het niet-vervullen van een vacature bij de politie niet een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt? Spr. heeft den indruk, dat de politie in deze sterkte al niet geheel kan voldoen aan haar ver plichtingen. De heer LOMBERT is overtuigd, dat door dit voorstel het verkeer ten zeerste zal v/orden gebaat. Waarom is elders dit. sy steem dan reeds in werking? Het verkleinen der politie met één man oordeelt spr. echter ook ongewsnscht; er is nog werk te over. De heer HESSING vraagt nadere toelich ting, waarom de voorkeur wordt gegeven aan het gecentraliseerde systeem. Spr. vreest juist" daarvoor, daar een fout dan systematisch overal intreedt, in tegenstel ling tot een de-gecentraliseerd bedrijf. Kans op storing lijkt hem ook grooter bij centralisatie. De heer WÜRTZ juicht het voorstel ten zeerste toe. Hij dringt aan op voorzichtig heid bij de keuze van het systeem, waar over hij zich geen oordeel aanmatigt. Ge let op de kosten, vraagt hij nadere gege vens. waarom aan de P.T.T. de voorkeur wordt gegeven. De heer KEY vraagt eenige nadere prac- tische inlichtingen over de verkeersrege ling, tevens tegen de huidige regeling eeni ge "bezwaren ontwikkelend. Was ook Heemaf niet te vragen geweest om een aanbod te doen? De heer JONGELEEN zegt. dat zijn frac tie is voor het voorstel, enkele leden uit gezonderd. Nader verdedigt hij dan het voorstel, wijzend op het feit. dat 's winters geen kou meer geleden behoeft te worden door agenten, wier aantal overigens z.i. niet moet worden verkleind. De VOORZITTER zet nader uiteen, waar- Het loopen naar haar werk was een marteling. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheumatische pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan. dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijk- sche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen." Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen. zullen zich hieruit allerlei scha delijke stoffen vormen', o.a. het gevreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheuma tische pijnen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot actieve gere gelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en regelmatig worden verwijderd. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f.0.40. f. 0.75 en f. 1.69 per fla con Let op. dat op -het etiket op de flesch zoowel als cd de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. 8674 flngez. Med.) centralisaüe-voordeelen uiteen te zetten. Iedere storing zal b.v. direct worden opge merkt. De heer MANDERS geeft in overweging het rood onder aan te brengen, niet boven. De heer GROENEVELD repliceert. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen, de heer Groeneveld wil geacht worden te gen te hebben gestemd. HET GANGETJE. 21o Voorstel: a. tot het sloopen van het voormalige fabrieksgebouw met kantoor van de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix". het overkluizen van het water langs het Gangetje, het verbree- den van het Gangetje, het sloopen van de Karnemelksbrug en het vervangen van die brug door een nieuwe vaste brug: b tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaat. (154) Conform besloten. Hierna schorsing tot 's avonds. AVONDZITTING. Na heropening gaat de raad een half uur in geheime zitting. EEN HERLEEFD VOORSTEL. 22o. Voorstel van den heer Schüller inzake woningbouw door de Woningbouwvereeni- gir.z ..Eensgezindheid". al. De heer SCHüLLER wijst er op, dat dit Eikerbout reeds is aangenomen, voorstel als amendement op een voorstel Feitelijk moesten B. en W. het dus overnemen. Het voorstel is geheel gelijk aan het amendement. Wordt zijn voorstel aanvaard, dan zal Eensgezindheid wel weten, wat te doen, hetzij oude plan- om het college aan P.T.T. ae voorkeur geeft, nJ. om de grootst mogelijke bedrijfs- zekerheid te krijsen, waarbij bovendien nen handhaven, hetzij nieuwe uitwerkend, wordt toegezegd, dat van alle latere privi- 't Wordt tijd. dat men met nieuwe bouw- leges gebruik zal kunnen worden gemaakt plannen gaat beginnen, zooals ook blijkt op alle gebied, mogelijke nieuwe vindingen,uit het laatste rapport van den directeur mogelijkheid van kostenveilagir.g. etc I van gemeente-woningen. Bovendien voor Bedoeling is wei om op meerdere plaat- saneering kan het voorstel ook dienen, als sen zoo'n installatie te plaatsen, doch B men dat verkiest. en W. willen voorzichtig te werk gaan. Dg heer ELKEREOUT vraagt of B. en W. langzaam aan en dat wordt bij de P.T.T. steeds van plan zijn „Bouw van Werk- goedkooper -en veiliger Een en ander licht manswoningen" met saneering le belasten? spr. technisch nog nader toe. Z. i. is dat niet ncodïg, want ook voor Het bezwaar, dat een agent bezuinigd zal „Eensgezindheid" is in dit opzicht wel wat worden, vooral gelet op de veiligheid der te doen. Binnen korten tijd zal toch weer buitenwijken, is niet ernstig. Door deze in- aan woningbouw moeten worden gedacht! stallatie zullen drie agenten vrij komen en dus zouden er 2 nog het corps versterken voor andere diensten. Ten scherpste wordt daarbij gelet op efficiency. De bezwaren, die de heer Groeneveld schilderde, bestaan in de practijk vrijwel niet. naar spr. uiteenzet, vervolgens de vragen van den heer Key beantwoordend', om dan tegenover den heer Hessing de Spr. zal het voorstel Schüller steunen. De heer GOSLINGA noemt de geheele situatie verward Vaker is al een voorstel eerst aangenomen, later verworpen, zoo kan het nu ook. Wat valt tcch te berei ken met dit voorstel? Niets. Met een sa- neeringsplan zijn jaren gemoeid. Van woningnood i-' "een srra.kc althans direct. Alleen B. en W. zeiden toe in dezen

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9