Wij zoeken Haagsche Courant IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 4 October 1937 fH&ui>aJló BEGRAFENIS-ONDERNEMER Opgelet! 8 Nieuwe bonbons van Droste Het Schuttersveld De Cabaret-voorstelling Vuurwerk in den mist De trek naar de Sleutelstad Herdenking te Amsterdam DANSLESSEN in Maison BRUYNS VAKOPLEIDING KRUIDENIERS Advertentie-tarieven op aanvraag. Jac. Wilbrink, wild. wethouder, de namens het gemeentebestuur deze samenkomst bij- •woonde. Na het uitspreken van dit woord van ■welkom zongen de aanwezigen het Wil helmus. De heer H. de Boer van 's Gravenhage heeft in deze samenkomst de herdenkings rede uitgesproken. In het begin van zijn rede zette spr. allereerst uiteen de groote beteekenis van het ontzet tan Leiden Achtereenvolgens behandelde hii in vluchtige trekken de ge schiedenis van het ontzet, waarbij hii in de eerste plaats wees op de leidende figuren hii dat ontzet Voorts wees hii oo den moed van de-wanhoop-nabijzijnde burgers der belegerde veste en oo de volhardende wor steling van het ontzettingsleger. In dit verband werd ook stilgestaan bii het bid- dend-worstelen van Prins Willem van Oranje, wiens gebed te iuistertijd werd ver boord. Vervolgens toonde spr. aan, dat het heden in het verleden ligt opgesloten. Dat leert ons ook Leiden, want uit de geschiedenis van 1574 valt een les te trekken. Ook nu leven wij in moeilijke tijden. Zoo is b.v. de werkloosheid wel verminderd, maar nog niet weggenomen Ziende oo Leiden in 1574 moeten wij ook nu leeren geduldig te ziin. Wij zullen ons scharen achter de re- geering en trachten om met vfereende krachten niet alleen Lelden, doch geheel Nederland te behouden. Werd door Leiden's ontzet in Nederland een vrij volksbestaan verkregen, ook nu zullen wij trachten die vrijheid te behou den. Vooral nu er extremistische stroomin gen worden gevonden, welke die vrijheid willen beknotten. Daartegen zullen wij, als eens onze vaderen, pal staan en ons krach tig verweren Was in de dagen van 1574 de band tus- schen Oranje en Leiden zeer nauw. ook thans zullen wti ons in voor. en tegen spoed scharen rondom den troon van Oranje om eiken aanval tegen Vorstin en Vaderland te weerstaan. Met een krachtige opwekking Oranje trouw te blijven besloot spr. ztin rede. Aan .het eind van den avond heeft de heer Wilbrink, sprekende namens het ge meentebestuur. zich in enkele waardeerende woorden uitgelaten over het werk der Chr. Oranje-vereeniging Wij hebben behoefte aan een dergelijken avond, waar gewezen wordt op een historischen oorsprong van het feest. Met het organiseeren van dezen avond heeft de vereeniging haar plicht ver vuld. te lezen van artisten, die het kent en die het waardeert Wat weet men over het algemeen in onze Sleutelstad van de vier Kentons. wat van de Brodsky's. wat van de Ylerocks en zoovele anderen? En met deze opmerking bedoelen wti dan slechts het feit te eonstateeren zonder overigens te tornen aan de prestaties van genoemde artisten die een rijk gevarieerd program hebben vertoond, dat aller belangstelling ten volle verdiende. Paul Ostra reeg de num mers aanéén met een praatje en een grapje, terwijl zoo achtereenvolgens de Kentons acrobatiek ten beste gaven van een zeer vlot, frisch en apart karakter; de Brodsky's met hun Russische dansen en vooral met hun dons der houten poppen veel succes oogstten, de Ylerocks het publiek door waarlijk ongeloofelljke balanceerkunst tot enthousiasme brachten en Ostra zelf een drietal geestige liedjes zong. waarvan de parodie oo ..Ik had een wapenbroeder" verreweg het meeste is ingeslagen. Er verschenen verder fietsacrobaten ten tooneele en een parodist, waarna het hoofd nummer verzorgd werd door Okito, den mysterieuzen Chinees, die opgetreden is voor tallooze staatshoofden en sensatie ge bracht heeft in 3lle groote steden van ons land! Zijn goochelkunst was een attractie oo zichzelf maar met stomme verbazing werd men geslagen bii ziin laatste experiment! Daar werd allereerst een stevige houten koffer op het podium gedragen, welke van binnen en van buiten met nauwlettende zorg door twee jongelieden uit de zaal aan een onderzoek werd onderworpen. Een hele ster van Okito werd hierna in een grooten linnen zak gestopt, nadat zij het colbertjasje van een der jongelieden had aangetrokken en haar de op den rug ge houden handen waren geboeid. De zak werd dichtgebonden en verzegeld en vervolgens met zijn levenden inhoud in den koffer gedeponeerd, die od slot gedraaid en met louwen omwonden werd. Met één ruk trok een mannelijke bediende van Okito den koffer hierna in een achter op het podium opgesteld tentje. Hij sloot het gordijn, doch bleef door een kleine opening met het hoofd voor het publiek zichtbaar.... En nog geen drie tellen nadat de koffer was weggetrok ken klonk er een kreet, waarna het ver dwenen meisje het tooneel op snelde! Ver volgens werd de koffer geopend, de ver zegelde sluiting van den zak verbroken en onder daverend applaus stapte daaruit te voorschijn: de mannelijke bediende, een cigaret in den mond. het colbertjasje aan, de boeien om de polsen Foto's Van Vliet. Gedurende de morgenuren is het Schut tersveld het dorado voor de jeugd, die er onder het veilig geleide van tiental len pa's en ma's kostelijke momenten be leeft, de groote trek begint toch eerst na den middag, wanneer de menschenmenigte eerst den optocht eens of meermalen heeft zien voorbijtrekken en zich dan via Sta tionswegRijnsburgersingel of Turfmarkt —Beestenmarkt als één golvende massa naar het feestterrein begeeft. De kiosken aan den Rijnsburgersin gel konden den euormen toevloed haast niet verwerken en wanneer wij verne men, dat er volgens een voorloopige telling niet minder dan 74.144 kaartjes a raison van een dubbeltje verkocht zijn en daarnaast in aanmerking nemen, dat leden en kinderen vrijen toegang hadden, dan mag het aantal bezoekers toch zeker wel op 85.000 ge raamd worden. Poseidon, god der zeeën, voelde zich temidden van zijn lieflijke Nereïden, best thuis. VX>R den cabaret-avond in de Gehoor- iaal is de belangstelling dalende! Een zrogramma van onbekende grootheden der variété blijkt onvoldoende aantrekkings kracht te hebben om groote zaal en foyer ieder jaar weer geheel vol te doen loopen en ditmaal was de publieke belangstelling zelfs al zoover geminderd dat men den foyer ongebruikt kon laten zonder dat de eroote zaal tot de laatste plaats was bezet! Stellig is er nog belangstelling voor het cabaret maar het publiek wenscht namen Dat was het slot van deze cabaret-voor stelling. En het was een finale, welke bij menigeen nog lang in de memorie zal blij ven hangen! a In den Schouwburg gaf het Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel de zooveelste reprise van „Boefje". On danks de concurrentie van cabaret en Schuttersveld was de belangstelling uit stekend; de Schouwburg was heel goed bezet. Annie Van der Lugt MelsertVan Ees oogstte als steeds in de titelrol veel succes. Dank zij de daaraan bestede goede zor gen. verkeerde het terrein in uitstekende conditie; alleen de hier en daar neergewor pen keisteenen..die. tegen de verwachting en bedoeling in, op den vrij stevigen on dergrond waren blijven liggen, veraange naamden het loopen niet bepaald. Het Lunapark zelf bood volop gelegenheid tot lontspanning, zij het ook, dat dit ten aan zien van het gereserveerde gedeelte slechts in beperkte mate het geval was. De stand houders hadden blijkbaar in overgroote meerderheid de voorkeur geven aan het z.g.n. vrije terrein, zoodat het daar veel en veel drukker was dan aan gene zijde van de afscheiding. De feestvreugde was echter aan weerszijden algemeen en onverdeeld. Er waren weer de gebruikelijke attracties, zooals trek-, werp- en schiettenten, draai molens. gebakkramen, autobanen, Deen- sche hoogvaart. vlooientheater, het circus van Bever, spelingen der natuur en tallooze andere rariteiten, waar het niet de minste moeite kostte om de opgespaarde pennin gen kwijt te raken. In de omgeving van het Schuttersveld was bepaald opvallend het zeer groote aantal gelegenheden, waar ge rookte paling te koop werd aangeboden. Er moet in den naasten omtrek van Lelden wel geen levende paling meer te vinden zijn! Er werden over het algemeen goede zaken gedaan, hetgeen sommige standhouders er toe bracht om. indachtig aan de wet van vraag en aanbod, in den loop van den dag hun prijzen te verhoogen. Een systeem, dat wij niet kunnen toejuichen, al kunnen we ons voorstellen, dat de verleiding groot is. O.i. ware het juister om de prijzen van te voren in overleg met het bestuur der 3 October Ver. vast te stellen, waardoor in geval van misbruik kan worden opgetreden. Politie, brandweer en E.H.B O. waren den geheelen dag in touw om alles in goede banen te lelden c.q. den omvang van even- tueele ongeregeldheden tot een minimum te beperken. I Geheel buiten de schuld der organisato ren werd het slotstuk der feestviering een I mislukking. De onaangenaam-kille mist, die ook al in de morgenuren velen matineuzen feestgangers koude rillingen had be zorgd. keerde des avonds in veel heviger mate terug. Het was alsof de natuur het welletjes vond met de feestviering. Een schier ondoordringbaar gordijn schoof tusschen de drommen toeschouwers op en over het Schuttersveld en het door de firma Kat met zooveel zorg voorbereide vuurwerk. De diverse stukken waren slechts flauw te onderscheiden en met de vuurpijlen en lichtkogels was het heelemaal mis. Hun aanwezigheid liet zich slechts door de don derende knallen en salvo's veronderstellen: i te hooren viel er veel, te zien weinig of niets. Zelfs Helios, de zonnegod vermocht het mistgordijn maar ternauwernood te doorboren. Het was een mislukt einde van een overigens in alle opzichten geslaagde feestviering In de binnenstad en vooral in de café's bleef het daarna nog geruimen tijd rumoe rig, maar de klok van eenen bracht ten slotte het einde van een voor allen ver- moeienden dag. Het uur extra-nachtrust als gevolg van de beëindiging van den zomer tijd kwam vooral voor de feestvierende Lei- denaars op een wel zeer gunstig tijdstip. Wij willen dit verslag niet besluiten zon der een woord van lof te brengen aan het adres van de Leidsche politie, waaraan den geheelen dag zulke zware eischen zijn ge steld en aan het personeel van den Gem. Hades met zijn rechters en Themis, de godin van het recht, die volgens de Grieksche mythologie de opperheerschappij voerde in de onderwereld. Reinigingsdienst, die in de nachtelijke uren daaraanvolgende met groote voort varendheid de Leidsche straten van zoovele „vreemde smetten" zuiverde. Zondagmorgen al heel vroeg vertoonde de binnenstad hetzelfde beeld van Holland- sche zindelijkheid, waardoor ons land in het buitenland zulk een gunstige reputatie geniet! Hei is Zaterdag bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest; het vervoer heeft verre de verwachtingen overtroffen. Reeds vroez brachten de verschillende treinen uit Amsterdam. Haarlem. Rotterdam, den Haag Gouda en Utrecht talrijke bezoekers aan. Dank zij het feit dat een groot aantal voortreinen naar Leiden was ingelegd, was er geen gedrang of opstoppingen van rei zigers op de perrons; wel waren de treinen overbezet. Aan het station alhier waren alle uitgangen in dienst gesteld, zoodat alle reizigers het station vlug konden ver laten. Alle extra-treinen op de verschil lende stations naar Leiden hebben door den grooten toevoer van reizigers regel matig dienst moeten doen. Uit de richting Utrecht was het dit jaar ook zeer druk; niettegenstaande alle treinen waren ver sterkt. waren de treinen overbezet en in sommige treinen was het zóó druk dat de reizigers in hoogere klassen en zelfs in den bagagewagen moesten plaats nemen. De dienst tusschen GoudaAlphen a. d. Rijn en Leiden werd met Dieseltreinen onder houden. wat een goede maatregel bleek: daar de gewone motortreinen niet in staat 'waren geweest om het groote aantal rei zigers te vervoeren. De regeling van het vervoer stond onder leiding van den sta tionschef. Te ongeveer half twee 's nachts waren alle posten nog in dienst! Aan het station alhier werden Za terdag niet minder dan 18.500 plaats- kaarten ingeleverd, zoodat het totaal aantal personen, dat per trein de reis naar Leiden ondernam, met inbegrip van de houders van abonnementen, stellig meer dan 20.000 heeft bedragen. Op den vooraanvond van den herden kingsdag van Leidens ontzet sprak voor de afdeeiing Amsterdam van het Na tionaal Jongeren Verbond de luit. kol. G. J. Potgieser een rede uit. Spr. begon met te wijzen op het groote belang, dat Leiden voor ons behouden bleef, daar geheel Holland en Zeeland behalve Amsterdam en Haarlem van de Spanjaar den gezuiverd was. Prins Willem van Oranje wilde met troepen Leiden ontzet ten, doch in de staten had hij niet veel steun, daar hier veel menschen waren, die het geld cv niet voor over hadden. Boven dien was het een typisch voorbeeld van den Hollandschen aard, dat, zoodra het onmiddellijk gevaar geweken was. men ook niet langer het belang inzag van goede bewapening en voedselvoorziening. Leiden werd in tegenstelling met de an dere steden niet belegerd, maar ingesloten, om het zoo door hongersnood tot overgave tc dwingen. Daarom werden drie schansen gemaakt. De stad had geen garnizoen. De Prins begon zijn ontzet vanuit Rotterdam, om zoodoende met schepen Leiden te ont zetten, daarna moesten dijken worden doorgestoken om het land onder water te zetten. Men had hiervoor schepen gebouwd met kanonnen en schepen voor voetvolk. Spr. gaf een overzicht aan de hand van een teeker.ing van de verschillende ge beurtenissen en de diverse ondervindingen van de ontzetters. Eindelijk was men in den nacht van 2 op 3 October tot vlak voor Leiden genaderd. Op 3 October rukten vanuit de stad eenige vendels uit om de omliggende schansen te veroveren, die echter reeds door den vijand verlaten bleken, 's Morgens om 9 uur kwa men de eerste geuzen de stad binnen. Het was Zondagochtend en er werd onmiddel lijk een dankdienst gehouden in de groote kerk te Leiden. 4 October kwam de Prins van Oranje te Leiden en deze bepaalde, dat voortaan te Leiden garnizoen zou blij ven liggen. Een warm applaus bewees, met hoeveel aandacht, en belangstelling de aanwezigen de lezing van luit. kol. Potgieser hadden gevolgd. Aan een daartoe ingerichte „haringstal" werd hierna een menigen liefhebben een snede wittebrood met haring uitgereikt. Corr: Levensverzekering Mij. Utrecht Zaanlondsche Brand Ass. Cotnp. RIJN- EN SCHIEKADE 60 - Telefoon no. 245 De Heer en Mevr. LEND berichten hiermede, dat zij gedurende dit seizoen danslessen zullen geven in MAISON BRUYNS, alhier. - De lessen worden gegeven voor jongeren van 8—9 en voor ouderen van 9—11 uur nm. - Spreekuur op Maan dagavond a.s. van 810 uur in Maison Bruyns of dagelijks aan het Inst. LEND, Bezuidenhout 85 A, Den Haag, Tel. 771164 en desgewenecht Maison Bruyns, Rapenb. 8 alhier. - De lessen zullen binnenkort aanvangen en is inschr. spoedig gewenscht. Deze maand begint de nieuwe schriftelijke CURSUS ter opleiding voor het officieele Vakdiploma. Zendt deze adv. in met juist adres en U ontvangt GRATIS PROSPECTUS met uifcv. inlicht. NED. INST. VOOR VAKOPLEIDING VAN KRUIDENIERS (Afd. 24) Prof. v. Hamelstraat 7, Groningen. 8595 een BETROUWBAAR HEER, als filiaalhouder voor zijn woonplaats en omgeving. Sol licitant heeft volgens onze in structies de waar in zijn gebied te distribueeren (geen winkel) Beroep en woonplaats eenerlei. Inkomen minstens f. 270.per maand. Briev. o. lett. A.A. 75 Advert. Kant. JANSSENS Co. Spul 1519, A'dam C. 8618 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin 35-37 Wagenstraat - Den Haag Telefoon 116300 (7 lijnen) HET grootste DAGBLAD voor Den Haag en Omstreken Uwe annonce bereikt het ge- heele Haagsche publiek nuuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii NIDETTES (gecandeerde hazel noot met mocca en gianduja) GONFLETTES (citroen-fon dant met ma- rasquin-smaak op nougat. S E L E N O (met marse- pain, vanille en frambozen) SECTORA (vulling van ananas op nougatschijf) S I D E RO (m. pate en marasquin) TRIASTER (3 patesoortcn op chocolade) B&TONS GARNIS (met roomtruffel gevuld). ALTIJD WELKOM! CRÈME DE LIQUEUR ASSORTI Spaart plaatjes voor onze albums/

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8