De herdenking van Leiden's Ontzet Een in alle opzichten geslaagde feestviering LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 October 1937 Tweede Blad No. 23780 78ste Jaargang Grleksche mythologie herleeft in de Sleutelstad Vuurwerk in den mist De taptoe Leiden en Leidenaars op 3 October De reveille Foto's Van Vliet. „De Princevlag" kwam in de taptoe ook nu weer uitstekend voor den dag met bovenstaanden wagen. En weer stonden we Vrijdagavond wat is een jaar toch kort op de Kaasmarkt om de opstelling en het Vertrek van den taptcestoet, de opverture van de Drie-Octoberfeesten, te zien. Het was nog stil toen wij om 8 uur het marktplein opwandelden, slechts hier en daar stond een klein groepje. Stel je eens voor, dachten wij opeens, dat er niet meer deelnemers kwamen. Maar nee; hutspot zonder peen en uien het 1 ij k t ons on mogelijk, maar een vooravond van het Drie-Octoberfeest zonder taptoe, dat is onmogelijk. Gelukkig bleek onze „vrees" ongegrond te zijn; in de verte klonken reeds flarden opdisschen over dezen bonten stoet, die niëfc minder dan twintig minuten lang aan ons voorbij trok. We zouden kunnen ver tellen hoeveel succes de in de witte uni form gekleede Leidsche zweefvliegers oogstten herinneren we ons goed, dan liepen zij Vrijdagavond voor de tweede maal in den taptoestoet mee De proef neming van het vorig jaar is zeker in den smaak gevallen en hoe kan het ook anders! Wc zouden verder kunnen schrijven over de leden van de Timdelerclub, die als echte geuzen en geuzinnen meemarcheerden, den hutspotwagen van de Princevlag, de in la- boratoriumjas gestoken leerlingen van de Middelbaar Chemische School, het vlieg tuig van de St. Jozef groep, den toren, die de N. P. V.-ers meevoerden; het wordt een heele rij, deze opsomming van vereenigin- gen, die met iets bijzonders voor den dag huyzen de verzekering, dat de Vereeniging steeds op den steun van het gemeente bestuur zal kunnen rekenen. De heer W. v. d. Laan. voorzitter der 3- October-Vereeniging, dankte vcor de har telijke ontvangst en vestigde de aandacht op het groote geldsbedrag, dat de vereeni ging telkenjare in de Sleutelstad uitgeeft. Doch ook het vreemdelingenverkeer wordt, door het 3 October feest sterk gestimu leerd; de voordeelen, daaraan verbonden, aldus spr.. zijn ongetwijfeld nog veei groo- ter. De met eerewijn gevulde glazen vierden geledigd op het welzijn van Leiden's popu lairste vereeniging en toen zette dp stoet zich weer in beweging, thans met den bur gemeester en den secretaris in zijn midden. Was het andere jaren gewoonte, dat de deelnemers zich in het van der Werffpark rond het in een zee van licht badende standbeeid van Leiden's held en bevrijder schaarden, thans maakten alleen de be stuursleden der Drie-Octobervereeniging en ..Werkman's Wilskracht" zich los uit den stoet en terwijl de eersten een krans aan den voet, van het standbeeld legden, speel den de muzikanten het plechtig in den machtigen Octoberavond opklinkende Wil helmus. Hierna schaarde „Werkmans Wils kracht" zich weer in de rijen der defilee- renden, terwijl het bestuur de voorbij trek- kenden in het park bleef gadeslaan. We betreuren het, dat het bestuur der Drie-Octobervereen. gemeend heeft de eigenlijke taptoe van het programma te moeten schrappen, doch aan den anderen kant, wanneer we terugdenken aan het rumoer, dat het vorig jaar ontstond, tij dens dc uitvoering van het stemmige mu ziekprogramma, kunnen we dit besluit J slechts toejuichen. Geen taptoe is toch i altijd nog beter dan een ten öeele mis- lukte. Ook kostte het oponthoud in het v. d Werffpark altijd véél tijd. men aenke alléén maar aan het opnieuw formecren an den stoet. Vrijdagavond waren de tap- toegangers reeds om kwart over tien op dc Kaasmarkt, waar de stoet ontbonden werd, •teruggekeerd. En dat is eigenlijk iaat ge noeg, want voor de laatste vuurpijl den volgenden avond de lucht in gaat. moet er nog heel wat gebeuren! De reveille, welke wederom verzorgd werd door het Leidsch Politie Muziekgezelschap. Hopelijk klinken dezelfde klanken in 1938 wederom van den Stadhuistoren. van trompetgeschal en marschmuziek, nader en nader kwam het tromgeroffel, vóller stroomde de Kaasmarkt, sterker wérd het geroezemoes, het onbestemde ge luid. dat ontstaat wanneer duizenden iets te vertellen hebben, wanneer de commissie- ;eden hun bevelen geven, commando's weerklinken en muzikanten voor de zoo veelste maal probeeren „oftie hun in strument het nu wel doet." Honderden, we kunnen wel met een ge rust hart zeggen duizenden, keken van de overzijde van de Kaasmarkt, den Oude Rijn. naar dezen gonzenden menschen- bijenkorf, waar nog altijd maar nieuwe groepen kwamen bimienzoemen. Wie de opstelling van zoo'n taptoestoet nog nooit gezien heeft, zal opgetwijfeld ge dacht hebben, wat moet er uit dien chaos te voorschijn komen. Doch we weten beter: de taptoe-commissie onder het alziend oog van den heer Bernard de Koning, heeft meer met dat bijltje gehakt, zij kent haar pappenheimers! Even voor halfnegen: alles wriemelt en kolkt door elkaar; half negen: een snerpend fluitsignaal, de trom mels van „Werkmans Wilskracht" begin nen te roffelen, vaandels en vlaggen gaan boeg en de honderden meters lange stoet staat opgesteld, keurig in rijen van vier. dicht aaneen gesloten. Dat is organisatie: geen lampion, die niet brandt, geen fakkel of er is een lucifer bijgehouden! De kop van den stoet heeft zich reeds in beweging gèzet. Helaas ontbreken dit jaar de vertegenwoordigers van het Leidsche Studentencorps. Wegens corpsrouw hebben zij terecht gemeend aan dezen inzet der feestelijkheden niet te mogen meedoen. Het zijn dc ieden van V. V. S. L., een groote groep, die nu achter de bestuursleden en het vaandel der Drie-October-vereeniging dShmarcheeren 'Wal 'at'zöu'dfeh'we een lang veehaai-kurtiien zijn gekomen. Vroeger het is al heel wat jaren geleden konden we in enkele regels de namen van alle deelnemende vereenigingen noemen. Doch de animo werd tegroot, tenminste voor ons, die al die namen van wapperende banieren of vlaggen moesten aflezen. Zullen we nu over enkele jaren ook al de bijzondere at tracties. die den stoet niet. weinig verleven digen, niet meer kunnen vermelden? We hopen het. Het gaat in ieder geval den goeden kant op, evenals het aantal lam pions en flambouwen, dat dit jaar wéér grooter was dan twaalf maanden geleden, al was nog lang niet ieder deelnemer een wandelende lantaarn. Langs de bekende, met duizenden be langstellenden omzoomde route, waaraan op speciaal verzoek van haar bewoners, de Hoogewoerd was toegevoegd, trok de stoet, begeleid docr de hoog tegen de huizen op- schetterende blaasmuziek van niet minder dan zes muziekcorpsen, naar het v. d. Werf park. Doch veer wij vertellen wat daar plaats vend, moeten we. om niet op de gebeurte nissen vooruit te loopen, nog even naar het Gemeentehuis, waar de traditioneele ont- vangstr van het bestuur der Drie-Oetober- véreeniglng, ditmaal vergezeld van haar eerelid, den heer van Rossum du Chattel en het bestuur van V. V. S. L„ door burge meester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E, van Strijen. de wethouders A. Tepe en M. G. Verwey en den waarnemend wethouder, den heer J. Wilbrink, plaats vond. Op zeer waardeerende wijze sprak de burgemeester over het werk der Drie- October-vereeniging. daarbij speciaal wij zende op de eensgezindheid, die door haar qd zoo, .vopbtbeffèinke wijze wordt bevor- adHï Bak3 Morgen weer een mooie dag. zullen ve len gedacht hebben toen zij Vrijdagavond voor zij in bed stapten nog even tevreden naai den helderen herfsthemel keken.... Straat impressies T eiden en Leidenaars op 3 Oc- tober zijn zich zelve niet. En gelukkig maar. Stel U voor, dat U iederen dag een halfuur noodig zou hebben om U te voet van de Blauwpoortsbrug te begeven naör het station, zooals Zaterdag in de middaguren het geval was. Of dat U, als Leidenaar zijnde, het geheele jaar door vergast werd op de penetrante geuren van uien, zure haring en gerookte pa ling, het geheel afgewisseld met den weeigen walm uit de óliebollenkramen. Of dat Uw trommelvliezen 365 dagen van het jaar op een dusdanige wijze gemarteld werden door een niet te definieeren geluidenchaos. Of dat ge, vol belangstelling kijkend naar de vele vermakelijkheden op het Schuttersveld, op de meest onverwachte oogenblikken en op de meest hard-„handige" wijze Uw teenen stootet aan imitatie- hunnebedden, die daar in ver band met eventueelen regenval bij wijze van vluchtheuvels schij nen neergelegd. In trouwe, de gemiddelde leef tijd van de Leidsche bevolking zou op een heel wat lager peil komen en de invaliditeits-statistie- ken zouden een onrustbarende stijging vertoonen. Maar aangezien de kalender slechts éénmaal in een jaar 3 Oc tober aanwijst, vinden we dit alles mooi. We aanvaarden het als vanzelfsprekend, dat we, als ge volg van de drukte pp straat, een half uur te laat arriveeren bij de kennissen, die ons vriendelijk hadden uitgenoodigd om van uit hun bovenvoorkamer-aan- straat den optocht te zien voorbij trekken, hetgeen bij aankomst juist geschied is; we voelen het bijna als een gemis, wanneer ons reukorgaan op de een of andere onverklaarbare wijze in een zone terecht is gekomen, waar de bo vengenoemde geuren niet rond- dwarrelen; we betalen met een blijmoedig gezicht eenige centen, een stuiver en soms zelfs een dub beltje voor muzikale uitingen, die ons op iederen anderen dag dan 3 October de haren te berge zou den doèn rijzen en we prijzen het wijs beleid van de bestuursleden der 3 October-vereeniging, die ons, zij het ook ten koste van eenige rauwgestooten teenen, ge vrijwaard hebben voor een paar natte voeten, wanneer het in de dagen, voorafgaande aan de her denking van Leiden's ontzet, soms zou hebben geregend Zelfs de heetst gebakerde Lei denaar, die anders o zoo gauw op zijn teentjes getrapt is, incasseert op 3 October met een vriendelijk gelaat de ontelbare stompen en duwen, welke hem in het gedrang op straat en op het Schuttersveld worden uitgedeeld en niets is in staat om zijn goed humeur te ver storen, ook al liggen zijn teenen vrijwel murw in z'n schoenen. Dat alles is het wonder van de 3 October-sfeer. Niei-Leidenaars kunnen dit niet begrijpen.... n dan de oud-stadgenooten in den vreemde. Waar ook ter wereld op 3 October twee oud- Leidenaars bijeen zijn, wordt de feestdag van Leiden's ontzet her dacht. Is de afstand te groot om zich op dezen dag naar de feest vierende Sleutelstad te begeven, dan worden feestelijke bijeen komsten belegd we denken aan de vele Leidenaars in Indië - is het aantal minder talrijk, dan wordt toch in ieder geval een gedachte of misschien ook wel een dronk gewijd aan de geboor testad, terwijl veelal hutspot met klapstuk het hoofdgerecht van den dag vormt. Maar hij, wiens zake lijke of persoonlijke omstandighe den hem daartoe maar even in staat stellen, trekt op dien dag naar het centrum der feestvreugde en zoo zagen wij Zaterdag vele, zeer vele bekende gezichten uit vroeger jaren in de vaderstad te ruggekeerd, die met zichtbaar wel gevallen zich weer zagen opge nomen in den vertrouwden kring van oude vrienden en bekenden en mede ondergingen den roes vcm dit Leidsche festijn zonder weerga. En of het nu regent dan wel dat de zon schijnt, dat is betrekkelijk bijzaak. Het belangrijkste is, dat er koraalfnuzièk in het Van der Werffpark is, dat in het Waagge bouw haring en wittebrood wordt uitgedeeld, dat er des middags een optocht door de straten trekt het onderwerp doei minder ter zake dat er vervolgens huts pot met klapstuk op tafel ver schijnt en dat er ten slotte op het Schuttersveld een hosvlonder ligt. Dat is per slot van rekening voor Leidenaar en oud-Leidenaar hét 3 October-feest, dat geen hunner zou willen .missen. Nogmaals; niel-Leidenaars, die mopperen over blauwe plekken en modderschoenen, kunnen dit alles niet begrijpen E' n het leek er op, dat ze gelijk kregen: j het was een mooie dag, die Zaterdag morgen aanbrak, een strak blauwe he mel, weinig wind, het zou weer een echte pittige Octobermorgen worden. Doch nog Kas de zon niet goed en wel boven de ho rizon of een koude, kille mist schooi zich tusschen ons en het hemellichaam, waar naar wij eiken dag, doch op den 3 Oct.- dag toch wel met een speciaal verlangen uitkijken, ,,'t Is maar een ochtendneveltje" troostten de optimisten. Ze kregen gelijk, alleen duurde de ochtend wel wat heel erg lang. ongeveer tot half vier! Wat zijn er veel vlugge menschen in Leiden, minstens 4000 en dan zijn we met onze schatting heusch niet aan den hoo- gen kant. Een kouden neus moesten we er dit jaar voor over hebben, maar het pro gramma, dat het Leidsche Politie-muziek- gezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk van het balcon van de Stads- zaal uitvoerde, deed het warme bed en den kouden ochtend maar al te licht ver geten. Luisterende naar het fraaie pro gramma. dat de mannen van de Herman dad boden, zullen velen ongetwijfeld hun blik even hebben laten rusten op de enkele honderden meters verder hoog in de lucht wapperende vaderlandsche driekleur. Er zijn heel wat 3 Octobers voorbijgegaan, dat daar geen vlag woei. En volgend jaar, zul len we dan weer vlak bij die vlag staan, zal de reveille dan weer van den trans van den Leidschen stadhuistoren worden ge blazen? Leo Mens lefèfóe -ohn in het .Van der Werffpark.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 5