Nationale politiek in Frankrijk LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 October 1937 Zesde Blad No. 23780 I mm KERK- EN SCH001NIEUWS 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS RHEUMALANA LAND- EN TUINBOUW Auto te water. De inzittenden konden worden gered. Eén hunner ernstig gewond. Gistermiddag tegen zes uur is een auto uit Hoorn, waarin vijf personen zaten, van den Beemsterdijk in de Ringvaart bij Oosthuizen gereden. Alle inzittenden konden worden gered. Een hunner, de heer P. Veer, directeur van het Parkhotel te Hoorn, was vrij ern stig gewond en Is onmiddellijk naar Hoorn vervoerd. De overigen hadden eveneens kwetsuren opgeloopen, doch met de hulp van een wijkverpleegster, die toevallig passeerde, kon worden volstaan. De verongelukte auto werd bestuurd door den heer T. Visser uit Hoorn en was het eigendom van de garage-Kok aldaar. De wagen, welke uit de richting van Pur- merend kwam. passeerde op de helling, welke van den Beemster naar het dorp Oosthuizen voert, een andere auto. De chauffeur wilde daarna het dorp inrijden, doch op het laatste oogenblik schijnt hij zich te hebben bedacht en nam hij vlak voor de brug nog de bocht naar den dijk. welke buiten het dorp omloopt. Daarbij kwam de auto in aanraking met de leu ning van de brug, reed in den berm van den dijk en kantelde toen in de breede Ringvaart. Gelukkig kwam de auto in ge wone positie in het water, niet ver van den kant. Daardoor kon men van binnen uit de portieren openen. De inzittenden van een passeerende auto verleenden on- middellij k hulp en slaagden erin allen aan wal te brengen. De wagen, welke ernstig was bescha digd, is later opgehaald. Twee auto's na botsing in brand gevlogen. Handelsreiziger op slag gedood. Op den viersprong te Vriezenveen is een Zeer ernstig ongeluk geschied, dat één doode heeft geëischt. Uit de richting Oosteinde naderde een kleine personenauto van de N.V. Industrie- en Handelsmaatschappij „Senzora" te De venter, bestuurd door den 46-jarigen on- gehuwden handelsreiziger A. Blom uit De- venier. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto van den heer Peters te Bram men. bestuurd door den heer De Rijk uit Oidenzaal. De vrachtauto, die signalen heeft gegeven, moet op het kruispunt niet bijzonder hard hebben gereden, doch door dat het voertuig zeer zwaar met basalt blokken was geladen, kon hel niet dadelijk stoppen voor de personenauto, welke den voorrang had. De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem ten slotte om. De in elkaar gereden auto verloor alle ben zine, die onmiddellijk in brand vloog, zoo dat de gehcele straat een vuurzee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk di rect bij de botsing door de voorruit geslin gerd en dood op den weg blijven liggen, want toen de vlammen na enkele minuten een weinig geluwd waren, vond men voor de voor wielen van de auto zijn verkoolde lijk. De vrachtwagen vernielde na de botsing nog een lantaarn en kantelde ten slotte. De fel brandende benzine tastte ook de vrachtauto aan. waarvan de truck geheel is uitgebrand. De twe° inzittenden wisten zich echter uit de cabine te werken, zoo dat zij ongedeerd bleven. Vijfjarig meisje door revolverschot gedood. Vuurwapen ging door een ongeluk af. Gistermorgen tegen hallelf heeft zich ten huize van den landbouwer P. te Be- melen bij Maastricht een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het jongste kind van P.. een 5-jarig meisje, het leven heeft ge kost. Een 15-jarige zoon had op de slaap kamer van zijn ouders een revolver op een kast gevonden. Terwijl hij daarmede speelde, kwam zijn zusje binnen. Toen zij vlak voor hem stond ging de revolver, die slechts met één kogel geladen was, af. Het kind kreeg den kogel boven in het hoofd en is kort daarna aan de gevolgen overleden. In den loop van den dag is de officier van Justitie, mr. Dautzenberg, nog ter plaatse geweest, doch het is gebleken, dat het hier een ongeluk betrof. KIND DOOR AUTO ERNSTIG VERWOND. Zaterdagmiddag is in Den Hulst op den v/eg langs de Dedemsvaart de landbouwer K. Nijboer die, vergezeld van zijn klein zoon, den 10-jarigen Jan Dijkman, een koe uit de weide stalwaarts bracht, plotseling door een personenauto aangereden. De auto, welke bestuurd werd door den heer H, M. Melis uit Heer-Hugowaard, slin gerde het knaapje met kracht tegen den grond, zoodat het bewusteloos bleef liggen. De jongen is bij omwonenden binnenge dragen. waar hij door dokter Van Ra- venswaay, uit Nieuw-Leusen, werd behan deld. Zijn toestand was zóó ernstig, dat hij niet mocht worden vervoerd. Nijboer bleef ongedeerd, evenals de drie inzittenden van de auto, waarvan de motorkap onder het. gewicht van de koe, die er bovenop terecht kwam, werd verpletterd. 35^ Viel nooit in slaap, de arme stakker! 't Was, of ie niet meer slapen kón! Kocht Rheumalana - met geen kanon, Zelfs in den morgen, wordt hij wakkerl Htfabr' LAKENS PANJAARD - BORNE 8602 Clngez. Med.) Geen controle op de wisselkoersen Strenger toezicht op vreemdelingen Fabrieksbezettingen zullen niet langer worden gedoogd. GOEDEREN DIE GEHEIMZINNIG VERDWENEN. Maar de poes wist er meer van. De eigenaar van een groote manufactu renzaak aan het Noordeinde te 's-Graven- hage miste den laatsten tijd uit zijn win kel verschillende goederen. Dan eens was het een jurkje dan weer gebreid onder goed, en het was den eigenaar een volko men raadsel waar deze goederen waren ge bleven. Hij deed aangifte bij de politie, omdat hii dacht dat hier sprake was van diefstal. Toen echter eenige rechercheurs een onderzoek instelden, kwamen zij tot een zeer merkwaardige en ontdekking. In den tuin achter den winkel vonden de speurende oogen der rechercheurs hier en daar dunne draadjes, dezelfde draadjes kwamen ook voor op een schutting en toen zij dit spoor volgden, ontdekten zij tot hun niet geringe verbazing in een achter het winkelpand en den tuin gelegen onbewoond perceel de verloren goederen. Een nader onderzoek wees uit. dat de kat van den eigenaar, die binnenkort jongen verwacht. :1e jurkjes en het ondergoed hier r.aar toe had gebracht en daarvan een warm nestje had gemaakt. Het zal poeslief zeker niet aangenaam zij geweest, dat de politieman nen haar zoo zorgvuldig in elkaar gezette nestje ontruimden en de voorwerpen weer ter hand stelden aan den reclitmatigen eigenaar. DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Van rijdende tram gesprongen. Op het Oostplein te Rotterdam is Zater dagavond omstreeks kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd dat den 62-jari sen F. Wolters uit de .Aleidisstraat aldaar het leven heeft gekost. De man, die zich on den bijwagen van een in de richting Kialingen rijdend tramstel van Lijn 1 be vond, sprong op het Oostplein van de nog rijdende tram. Hij viel en schoot daarbij met het bovenlichaam onder den bijwagen Het achterste stel wielen ging hem daar bij over het lichaam. MOTORFIETS IN VLAMMEN. De bestuurder omgekomen. Op den weg van Oss naar Heesch reed Zaterdagmorgen omstreeks elf uur de 21- jarige A. van Grundven uit Oss met zijn richting van Heesch. Toen hij een anderen motorrijder wilde passeeren heeft hij ver moedelijk tengevolge van den mist niet op gemerkt, dat uit de richting Heesch een personenauto naderde. Ofschoon de be stuurder van dit laatste voertuig door krachtig remmen nog trachtte een botsing te voorkomen, mocht hij daarin niet sla gen. De motor sloeg tegen de auto en kwam daarna geheel links van den weg te lig gen. De uitstroomende benzine vatic vlam en in een oogwenk stonden zoowel het mo torrijwiel als de bestuurder in vlammen. De bestuurder van de auto, geassisteerd door omwonenden, die met dekens kwamen toesnellen, slaagden er met veel moeite in Van Grundven uit de vlammen te halen, doch het duurde geruimen tijd, voor de brandende kleeren van den jongeman wa ren verwijderd. Per autobrancard is hij in zeer deerniswekkenden toestand naar het St. Anna ziekenhuis te Oss vervoerd, waal- hij aan de gevolgen is overleden. NIET OP HET VERKEER GELET. Bejaarde dame door auto overreden en gedood. Gisteravond om tien uur is te Amster dam bij de halte Sloterdijk van de NZHTM. een 60-jarige dame, mevrouw F. R., uit Den Haag, door een auto overreden en vrijwel op slag gedood, toen zij den weg overstak zonder op het verkeer te letten. EEN JONGETJE VERDRONKEN TE MEERLO. Zaterdagmiddag is nabij de Broeksche Brug onder de gemeente Meerlo in het Eindhovensch kanaal het 7-jarig zoontje van den landbouwer J. de Groot uit Gel drop verdronken. Het knaapje bevond zich met een 10- jarig broertje op de met een paard be spannen kar van zijn vader. Op een ge geven moment, toen het paard met zijn kop achterwaarts sloeg om vliegen te ver jagen, bleef het kettinkje van het gebit haken aan een haak van het zadel. Het paard liep toen achteruit, zoodat de kar in het kanaal terecht kwam. Het oudste jongetje wist over den rug van het paard op den wal te komen, doch zijn broertje viel van den kar en verdronk. Het lijkje is later opgehaald. Het paard kon gered worden. Onder voorzitterschap van Lebrun, Frankrijks staatspresident, heeft Zaterdag te Rambouillet een langdurige en zeer be langrijke ministerraad plaats gehad, waar aan besprekingen van diverse partijen en van Blum met Chautemps waren voorafge gaan. De minister van financiën, Bonnet, gaf een overzicht van den toestand der wissel markt. Vervolgens werd met algemeene stemmen een verklaring aangenomen waar in o.a. gezegd wordt, dat de raad heeft vastgesteld, dat er geen enkele technische reden is, welke den speculatieven aanval, die sedert den laatsten tijd op de Fransche valuta wordt gedaan, rechtvaardigt, aange zien de begrooting in evenwicht is en de lasten der schatkist zijn verlicht. De finan- cieele positie van Frankrijk is gezond. In economisch opzicht moet door een vermeer dering van de productie het tekort op de handelsbalans teniet gedaan of verminderd worden. Daarom heeft de regeering een on derzoek gelast, waarvan de Tesultaten zoo spoedig mogelijk op krachtige wijze moeten worden toegepast. De financieele en economische toestand vormt geen verklaring voor den druk op de wisselmarkt. Deze wordt echter op ernstige wijze beïnvloed door psychologische en politieke oorzaken De ministerraad, overtuigd van de dringende noodzakelijkheid dat krach tige middelen tot herstel van de wis selmarkt worden toegepast en elke ge dachte aan controle op de wisselkoersen van de hand wijzend, meent, dat de valuta alleen beschermd kan worden door den eensgezinden wil van het volk om zijn voorspoed te verdedigen door groote arbeidzaamheid, discipline en eendracht. De ministerraad nam met algemeene stemmen de volgende resoluties aan: lo. De regeering bevestigt, dat zij volko men gekant is tegen elke controle op de wis selkoersen, dwang of autarkie. Het is haar Wensch trouw te blijven aan de monetaire vrijheid en aan de politiek, tot uiting ko mend in het driezijdig accoord tusschen Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Sta ten van September 1936. 2o. De regeering zal de buitenlandsche vredespolitiek, zooals deze tot dusver ge voerd is, voortzetten, In overleg met Enge land wil zij van de andere landen de eerbie diging der non-interventie in Spanje ver krijgen. 3o. De ministerraad stemt in met de ver klaringen, die de minister-president heeft afgelegd voor de commissie van onderzoek inzake de productie en machtigt hem. zoo wel als den minister van arbeid, den raad de noodige decreten voor te léggen voor de toepassing van de conclusies dezer commis sie tot verhooging van de productie, hetzij door aanpassing van de arbeidsbepalingen onder de voorwaarden, voorzien in de wet op de 40-urige werkweek. 4o, De regeering herinnert alle burgers aan de noodzaak de openbare orde en de sociale tucht te handhaven. Zij doet o.a. een beroep op de werkgevers en de arbeiders, opdat dezen zich niet meer schuldig maken aan onwettigheden, zooals schending van collectieve contracten of bezetting van fa brieken, die niet meer zullen worden toe gelaten. 5o. Zij is vastbesloten aan het ageeren van vreemdelingen op Fransch grondgebied en einde te maken en zal strenger toezicht uitoefenen. 6o. De regeering wijst erop, dat de in deze verklaring uitgestippelde politiek niet door de komende kantonnale verkiezingen in gevaar kan worden gebracht. Koloniaal probleem. De regeering heeft óók den politieken, economischen en socialen toestand in Al giers, Tunis en Marokko bestudeerd. Of schoon bereid, in een geest van zoo groot mogelijke rechtvaardigheid de gewettigde eischen der bevolking in overweging te ne men, is zij toch niet minder vastbesloten overal de openbare orde en den eerbied voor de Fransche macht te handhaven. Om nauwer samenwerking tot stand te brengen tusschen den gouverneur-generaal en de residenten-generaal en ten einde snel en met gezag alle problemen van algemeen belang of van politieken aard te regelen, die op Noord-Afrika betrekking hebben, heeft de raad, op voorstel van de ministers van buitenlandsche en binnenlandsche za ken, den minister van staat, Albert Sarraut aangewezen, om namens den raad con trole te oefenen op de coördinatie van de besturen in Noord-Afrika. Eendrachtig kabinet. De ministerraad heeft eensgezind zijn wil gedemonstreerd, om het noodzakelijke her stel tot stand te brengen. Chautemps is er in geslaagd het land de gevaren eener ministerieele crisis te besparen. De socialistische ministers hebben ge volg gegeven aan den oproep van hun lei der, Blum, en het nationaal belang gesteld boven alle partijzorgen. Zij hebben onvoor waardelijk ingestemd met de regeerings- besluiten. die hier en daar niet geheel in overeenstemming waren met de wenschen hunner militante adepten, zooals b.v. de be sluiten inzake handhaving van de non interventie-politiek ten aanzien van Span je. het afzien van financieele dwangmaat regelen, zooals -wisselcontróle of tenslotte de nadere regeling van de 40-uren-wet. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING TE DETROIT. Door een ontploffing in het nieuwe rio- leeringsnet zijn te Detroit (V. St.) vijf werklieden om het leven gekomen en 35 gewond. ZEVEN DOODEN BIJ AUTO-ONGEVAL. In de buurt van het Finsche stadje Salo is een auto in een rivier gereden. Zeven personen verdronken en twee an deren werden ernstig gewond. DE HERTOG VAN WINDSOR. In een officieele mededeeling van den hertog van Windsor, die thans te Parijs verblijft, heeft deze aan de pers verklaard, dat hij binnenkort, vergezeld van zijn e'chtgenoote, een bezoek zal brengen aan Duitschland en de Vereenigde Staten, ten einde aldaar de woning- en arbeidstoe standen te bestudeeren. Verder wordt in deze mededeeling verklaard, dat de hertog van Windsor steeds belang heeft gesteld in het welzijn van den arbeider en ver wacht-, dat zijn toekomstige reizen hem de gelegenheid zullen verschaffen meerdere ondervinding dienaangaande op te doen. GEHEIMZINNIGE MISDAAD OP KLAARLICHTEN DAG. Op klaarlichten dag is te New York een geheimzinnige misdaad gepleegd op de Boulevard Springfield, een der drukste ver keersaders van Long-Island. Men vond hier nl. in een langs den wég staande auto de lijken van een jongen man en een meisje, wier hoofden door kogels waren door boord. De dader heeft zijn misdaad „ge signeerd", hij heeft zdjn slachtoffers nl, een zeer klein rood cirkeltje op het voor hoofd geteekend. Men vraagt zich af of men hier niet staat voor het werk van een waanzinnige. NED HERV KERK Beroepen. Te Terneuzen (als hulppred.) K. P. v. d. Graaf, cand. te Rotterdam Te Breukelen, G. F. D. Locher te Nijega. Aangenomen naar Zegveld A. J. Brink man, cand. te Ooltgensplaat. Bedankt voor Jutphaas J. H, Ch. Israël te Zoelen. GEREF KERKEN. Beroepen. Te Deventer (als hulppred.), J. M. v. Krimpen, cand. te Hilversum. Te Strijen. D. S. A.. Hagenbeek, cand. en hulppred. te Groote Lindt. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Rijssen, W. C. Lamain te Rotterdam-Z. CHK. GER. KERK. Bedankt voor Gouda, A. Dubois te Oud- Beyerland. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen naar Minnertsga (Fr.) (als hulppred.), G. v. Bruggen, cand. te Olüe- broek. Ds. F. v. ASCH. GEVANGENEN POGEN TE ONTSNAPPEN. Gisteravond hebben gevangenen op groote schaal een poging tot ontvluchten uit de gevangenis van Eastham in Texas (V. St.) ondernomen. De bewakers openden het vuur op hen en doodden twee gevan genen, terwijl zij één verwondden. Twee gevangenen waren er in geslaagd met een eigengemaakten sleutel hun cel deur te openen, waarna zij de wacht over meesterden. een revolver buit maakten en vervolgens zeven en twintig gevangenen uit de speciale cel voor de als gevaarlijk beschouwde misdadigers bevrijdden. Voordat zij evenwel buiten de gevangenis aangekomen waren, opende de op den toren aanwezige wacht het vuur op hen, met het gemelde gevolg, zoodat geen der misdadi gers er in slaagde te ontsnappen. As. Woensdag herdenkt ds. F. v. Asch, Ned. Herv. predikant te Voorthuizen, den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1831 geboren en in 1912 candidaat in Zuid-Holland om 6 Oct. van dat jaar te Oud-Vossemeer in zijn ambt te worden bevestigd. Vandaar ver trok hij in 1917 naar Fethen, welke stand plaats in 1921 met den Ham (O.) verwis seld werd. In 1928 verbond ds. v. Asch zich aan de gemeente van Randwijk, om in 1931 naar Wierden te vertrekken. Thans dient hij sinds eenigen tijd de gemeente van Voorthuizen. Ds. v. Asch, die too den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoort wenscht zijn gedenkdag onopgemerkt te zien voorbij gaan. Mond- en klauwzeer zal zich nog uitbreiden. Wederom vele nieuwe gevallen. Provincies Drente en Friesland, welke lang onbesmet waren, thans ook aangetast. Wat is dat nou, man!.hier hangt een briefje met 3,50 er op!? Ik vónd het nou zoo leuk om dat er op te zetten, omdat ik van 's morgens tot tien minuten voor vieren geloopen had voor ik een kans kreeg hem te schieten. „Ik verwacht zeker nog een belangrijke uitbreiding van het optreden van mond en klauwzeer in de komende weken," zeide de heer P. J. 't Hooft P.Jzn., inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, op een hem door het A.N.P. gestelde vraag. De inspecteur grondde deze meening in de eerste plaats op de sterke stijging van het aantal geconstateerde ziektegevallen. In de week van 29 Augustus tot 4 September werden 408 gevallen in 63 gemeenten vastgesteld, in de week van 5 tot 11 September 930 gevallen in 157 gemeenten, van 12 tot 18 September 1782 gevallen in 312 gemeenten en van 19 tot 25 September 4342 gevallen in 591 gemeenten. De cijfers betreffen telkens de in de betrokken week ge constateerde nieuwe gevallen. In ruim de helft der Nederlandsche ge meenten zijn dus gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De provincies Drente en Friesland, die lang onbesmet zijn gebleven, zijn thans ook aangetast. Op grond van zijn jarenlange ervaring meende de heer 't Hooft te kunnen zeggen, dat de tegenwoordige epizoötie bijzonder hardnek kig is, daar zij zich aan bestrijdingsmidde len weinig stoort. Ook in België en Frank rijk, welke landen zwaar door mond- en kiauwzeer worden geplaagd, toont de ziekte denzelfden aard. Daarom zal men in ons land voorloopig nog wel een sterke stijging van het aantal gevallen te zien krijgen, behalve misschien in Zuid-Holland, waar met een getal van 2090 in een week het toppunt wel zal zijn bereikt Maatregelen. De gewone maatregelen ter bestrijding der ziekte zijn genomen, zooals vervoerver- boden en het plaatsen van kenteekenen. Daar, waar de kwaal niet al te zeer om zich heen heeft gegrepen, wordt serum toegepast Intusschen Is door het enorme aantal gevallen de Rijksseruminrichtlng te Rot terdam door haar voorraad heen geraakt en heeft het staatsveeartsenijkundig onder zoekingsinstituut toegestaan, dat zgn. „re convalescentenserum", verkregen van her stellende dieren, wordt verzameld. Over den duur der ziekte is weinig te voorspellen. In den staltijd, die spoedig aanbreekt, zal de verplaatsing van vee zich beperken en de voortplanting der ziekte zal dan ook sterk worden geremd. Men moet evenwel rekening houden met het zoogenaamde „uitloopen" van de kwaal in het komende voorjaar. Toen in 1924 een groote epizoötie geheerscht. had (89.000 ge vallen) was in Maart 1925 het aantal ge vallen op 145 teruggeloopen. Toch zijn er in 1925 nog 30.000 gevallen geconstateerd. Het gevaar voor een dergelijk „uitloopen" Is ook voor het volgende voorjaar niet denkbeeldig. Prettig zijn deze vooruitzich ten niet voor de melkveehouderij, die reeds moeilijkheden genoeg had en juist een kleine verlichting begon te voelen. De voornaamste maatregelen, waaraan de veehouders hebben te voldoen bij het optreden eener besmettelijke veeziekte in- gêvolg de Veewet worden hier onder de aandacht gebracht- Indien vee verschijnselen vertoont van een besmettelijke veeziekte (o.a. mond- en klauwzeer) moet de eigenaar of houder hiervan terstond kennisgeven aan den burgemeester (secretarie) en aan het po litiebureau in de gemeente, waar het vee zich bevindt. De burgemeester neemt zijn maatregelen tot bestrijding der ziekte welke worden noodig geacht onder toezicht van het dis trictshoofd van den veeartsenijkundigen dienst. Deze maatregelen zijn o.a.: het plaatsen van waarschuwingsborden en kenteekenen vermeldende de ziekte en aangevende de terreinen en gebouwen, welke verdacht worden gevaar voor be smetting op te leveren. Deze borden en kenteekenen moeten duidelijk zichtbaar worden geplaatst aan de(n) toegang(en) van de terreinem erven en gebouwen, waar het vee zich bevindt. Vervoerverbod. Wanneer een kenteeken is geplaatst of gebouwen en terreinen verdacht worden gevaar op te leveren voor besmetting is het verkampen van vee. alsmede het vervoeren o.a. van melk. mest. hooi, stroo, touw, koe- dekken en stalgereedschao verboden. Van dit vervoer kan dispensatie worden verleend en wel door den burgemeester, onder voorwaarde, dat wanneer het ver voer van melk plaats vindt, de transport- kannen van te voren behoorlijk met natronloog-oplossing worden ontsmet. Her vervoer van ziek of verdacht vee is zonder ontheffing van den burgemeester ofop last van den minister idlen tijde is het verboden ziek of JJ^acht v«e te koop aan te bieden, te verkoopen of af tja lpvpren De ontsmettingsmiddelen kunnen vror* den aangevraagd bij den burgemeester (secretarie). VERLAGING MELKSTEUN VAN 1.88 TOT 1.52. Toen de LeeuwaTden boternoteering eenigen tijd geleden van 65 ct. tot 80 ct. was gestegen heeft de minister van econo mische zaken den melksteun van 2.16 ct. per K G. melk van 3.2 pCt. vetgehalte ver laagd tot 1.83 ct. Men zal zich herinneren dat de minister op grond van verschillende motieven den steun destijds minder ver laagde dan door de stijging van den bo- erprijs mogelijk was. Thans is de Leeuwar der noteering opnieuw gestegen en wel van 30 ct. tot 92 ct. Daarom heeft, de minister, naar wij van bevoegde zijde vernemen tot een nieuwe verlaging besloten en wel van 1.88 tot 1.52 ct. Deze verlaging is gisteien ingegaan. Omtrent de vraag wanneer de gebruikelijke hoogere uitkeering voor de wintermaanden zal ingaan, heeft de mi nister nog geen beslissing genomen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 19