Slaats verbetert het wereld-uur-record LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 September 1937 Derde Blad No. 23778 KER K- EN SCHOOLNIEUWS 78sie Jaargang GEMENGD NIEUWS Recordhouder Richard met 160 M. overtroffen SPORT 10 CT. UPlzR-KWAU TE IT! I Het is LAND- EN TUINBOUW Confectiefabriek te Rotterdam in vlammen. Ontzaglijke vuurgloed in de binnenstad. Moeilijk blusschingswerk. Gisteravond heelt te Rotterdam wederom in de oude binnenstad een felle brand gewoed en wel in de onmid dellijke omgeving van de plaats, waar jj. Zaterdagavond een meubelmagazijn en een lampenzaak zijn uitgebrand. Ditmaal kraaide de roode haan aan 't Leidsche Veer, in de confectiefabriek van de firma Joh. v. d. Werff, welke fabriek zich uitstrekt langs de Eerste Lombardstraat tot de Gedempte Bin nenrotte over de geheele lengte van het Leidsche Veer. De bovenste verdie ping van de fabriek is totaal uitge brand en de lager gelegen verdiepin gen bekwamen veel waterschade even als de dassenfabriek „Flitro" en de kantoren met pakhuis van de firma P. J. Berkhout en Zoon, welke even eens in het pand is gevestigd. De brandweer zag zich voor een zware taak gesteld, omdat de vuurhaard zeer lïioeilijk bereikbaar was. Desondanks slaagde zij er in den brand tot de bovenste verdieping, welke geheel uitbrandde, te beperken. Bij het verlaten van de fabriek heeft 't personeel niets verdachts bespeurd, doch verscheidene menschen in de buurt heb ben reeds in den loop van den avond brandlucht geroken. Tegen half tien ont dekten voorbijgangers, dat uit de ramen en het dak van de confectiefabriek rook opsteeg en zij waarschuwden de brandweer en de politie, die spoedig ter plaatse waren. Toen de eerste slangenwagen ter plaatse verscheen hoorde men het vuur reeds knet teren, al was er toen nog geen vuur te zien. Het personeel, dat voorzien was van rook- maskers baande zich een weg naar binnen waar een ondragelijke hitte heerschte. Na dat men de deur van de zolderverdieping had ingehakt richtte men een straal op de vuurzee, doch men moest dit spoedig staken, daar de situatie te gevaarlijk werd. Intusschen werd het groot materiaal in gereedheid gebracht en een tweede auto spuit ontboden, waarop twee slangen wer den uitgelegd, waarmede men het vuur be sta-eed. Kort daarop sloegen de vlammen uit een der dakvensters en vervolgens ook uit de vensters aan den anderen kant, die een groot gedeelte van de Eerste Lombard straat in rooden gloed zetten. Aan de zijde van de Binnenrotte kon men waarnemen hoe langzamerhand de vlammen over de volle lengte van het gebouw voortkropen. De helle gloed weerspiegelde ?ich zelfs in de ramen van de St. Laurenskerk, hetgeen een fantastisch schouwspel opleverde. Ook het spoorwegviaduct en de huizen aan de Binnenrotte werden fel rood verlicht. Intusschen werkte de brandweer uit alle macht met vier stralen van de autospuiten. Tegen elf uur- begon de brand in hevigheid te luwen, zoodat een vijfde spuit geen dienst meer behoefde te doen. Men was toen 't vuur meester doch de nablussching vorderde nog een groot gedeelte van den nacht. Daar men tijdig maatregelen had genomen om door middel van dekzeilen de inventaris van het aangrenzende magazijn van piano's, vleugels enz. der firma Rijken tegen waterschade te beschermen, heeft deze niet van het water geleden. De firma v. d. Werff is wel tegen brand en waterschade verzekerd, doch niet tegen bedrijfsschade. Ook de dassenfabriek en de victuallënhandel van de firma Berkhout eijn tegen waterschade verzekerd. De politie stelt een onderzoek naar de ooi-zaak van dezen brand in. Vermoedelijk is deze een gevolg van kortsluiting. Ook de wereldrecords over 10 en 40 K.M. gebroken. cl Frans Slaats. In de late middaguren heeft onze landgenoot Frans Slaats uit Waalwijk gisteren te Milaan een poging gedaan liet werelduurrecord, dat sedert 14 Oc tober van het vorige jaar met een af stand van 45.39g K.M. op naam staat van den Franschman Maurice Richard, te verbeteren, in welke poging hij schitterend geslaagd is. Hij legde in 't uur af 45.558 K.M., dus 160 Meter meer dan Richard. Frans Slaats heeft tege lijkertijd de belde wereldrecords over 10 en 40 K.M., welke records eveneens op naam van Richard staan, verbeterd. Zijn start op de snelle houten Vigoreilli- baan, waar reeds gedurende enkele dagen een aantal candidaten voor het wereldre cord aan het trainen is, was zeer snel. Hij legde de 5 K.M. af in 6 min. 21 sec. en de 10 K.M. in 12 min. 53.4 sec..hetgeen een nieuw wereldrecord beteekende. Het oude record stond op naam van den Fransch man Richard met 13 min. 3 sec. De 20 K.M. werden afgelegd in 26 min. 2.6 sec., doch helaas slaagde onze landgenoot er niet in het wereldrecord over het half uur te verbeteren. Hij legde in 30 min. 22.991 K.M. af en bleef daarmede slechts 7 Meter be neden het record. Ook het wereldrecord over de 25 K.M. vermocht Slaats niet te verbeteren. Zijn tijd bedroeg 32 min. 40.8 secc.. terwijl het wereldrecord, weer op r.aam van Richard, 32 min. 38.8 sec. be draagt. Slechts 2 seconden was de Waal- wijker dus boven den tijd van den Fransch man gebleven. De 30 K.M. werden afgelegd in 39 min. 19.4 sec., de 35 K.M, in 45 min. 46 sec. De 40 K M. leverden weer een nieuw we reldrecord op, en op dat moment was alle hoop gerechtvaardigd, dat Slaats er in zou slagen het werelduurrecord te verbeteren. Deze 40 K.M. legde hij af in 52 min. 37.8 sec., terwijl het oude wereldrecord op naam van Richard staat met een tijd van 52 min. 42.6 sec. Ook in de laatste minuten bleef Slaats prachtig volhouden en met 160 meter werd het phenomenale record van Richard door den Brabantschen tem- poTijder verbeterd. Voor de tweede maal was het meest begeerde en beroemde re cord in de wielrensport in Nederlandsch bezit gekomen. En indien men dan bedenkt, dat de weersomstandigheden geenszins ideaai mochten worden genoemd immers af en toe stonden er hinderlijke windvlagen dan is het duidelijk, dat Slaats een zeer bijzondere prestatie heeft verricht. Wij brengen nog in herinnering dat het werelduurrecord op 25 Augustus 1933 ver beterd werd door onzen landgenoot J. v. Hout, die het echter vier dagen later weer aan den Franschman Richard moest af staan. De Italiaan G. Olmo wist het re cord in October 1935 te verbeteren en het gelukte in October 1936 Richard voor de tweede maal het record op zijn naam te krijgen. Of het hem voor de derde maal gelukken zal? fouilm V B.C J v OMMdREN 44 UiDtN Tel 291 Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs fe behandelen blijft nog steeds van kracW Drama ie Huis ter Heide. Z'n vader doodgeschoten. 8444 Clngcz. Med.) staat onaanvechtbaar te bewijzen, dat hier sprake is van nalatigheid van den be stuurder. Daar er twijfel bestaat en twijfel steeds ten gunste van den verdachte wordt uitge legd. hebben de autoriteiten zich bij het rapport van den deskundige aangesloten en heeft het O.M de aanklacht tegen den heer Maarschalk, wegens dood door schuld, in getrokken. (Tel.) VAN EEN RIJDENDE VRACHTAUTO GESPRONGEN. Het achtjarig zoontje van den heer U. te Alkmaar klom eenige dagen geleden achter op een vrachtauto en reed een eind mee. Toen de iongen van den wagen wilde af springen sloeg hli eenige malen over den kop en bleef bewusteloos liggen Hoewel de geneeskundige dienst een hersenschudding In het gezin van den boschwachter R. L constateerde, meende de dienstdoende arts _an den Ericaweg te Huis ter Heide heeft de toestand niet emstig was en liet zich gistermiddag een drama afgespeeld, i nen knaap rtaar de ouderlijke woning over- Bij een twist heeft de 26-jarige zoon een brengen. Gisteren evenwel verergerde de jachtgeweer op zijn 63-jarigen vader ge--toestand plotseling, zoodat overbrenging richt en drie schoten gelost, die den man raar het ziekenhuis noodzakelijk werd ge in hoofd en borst troffen, zoodat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De dader heeft zich dadelijk uit de voeten gemaakt. Het was de politie gisteravond laat nog niet gelukt hem op te sporen. Wij vernemen nog, dat de jongen, die overigens als zeer oppassend bekend staat, in overspannen toestand moet hebben ver keerd, terwijl de vader, die over het alge meen erg streng voor zijn zoon was, bij een woordenwisseling ontactisch zou zijn op getreden. Het slachtoffer was boschwachter van de Schaerweyderbosschen. WIELRENNEN. De ronde van Leiden. DE AANKLACHT TEGEN OUD-BURGE MEESTER MAARSCHALK INGETROKKEN. Het onderzoek naar de oorzaak van het auto-ongeluk, dat de heer Maarschalk, oui- burgemeester van Haarlem, op 26 Juni j.l oo den we» van Nederland naar Wezel heeft gehad en waarbij zooals men zich herin nert. mevr. Maarschalk en de chauffeur C Roskam den dood vonden en de heer Maarschalk zelf zwaar gewond werd. is thans beëindigd. De expert, die hiermede was belast, is na oen grondige bestudeering van de omstandigheden en van de over blijfselen van de auto. tot de conclusie gekomen, dat de stuurinrichting zonder twlifel ook door het ongeval is beschadigd, waardoor he' hem niet mogelijk was met absolute zekerheid te constateeren, of niet acht Hier is de iongen overleden. DOOR TRAP VAN EEN PAARD DOODELIJK GEWOND. Gistermiddag is het 10-jarig zoontje van den heer Vriend, wonende in de Zuidermeer te Spierdijk bii Alkmaar, die met een paar kameraadjes in een weiland aan het spelen was. door een ion» paard dat in de wei graasde, tegen het hoofd getrapt De hoef van het paard kwam juist tegen den slaap van den iongen, In hopeioozen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoeTd. BUITENLANDSCH GEMENGD. OVERSTROOMINGEN IN ALGERIE. Als gevolg van de voortdurende regen buien is de rivier Oued Toui in'Algerie. die meer naar het noorden den naam krijgt van ie Chelif, over een groote oppervlakte in het gebied van Reisel buiten haar oevers ge treden. Het water heeft op zijn doortocht alles meegesleept Verscheidene menschen zijn verdronken en ook zijn vele kudden vee omgekomen. Daar de verbindingen ver broken zijn. is het niet mogelü-k de schade te ramen. BUIKLOOP-EPIDEMIE IN JAPAN. inderdaad (zooals de heer Maarschalk had verklaard) vóór het ongeval deelen van de In de Japansche provincie Foekoeoka is stuurinrichting hebben geweigerd, hetgeen een buikloop-eoidemie uitgebroken Van de dan het ongeluk veroorzaakt zou hebben .vijfhonderd zieken zijn reeds ongeveer drie- Dientengevolge is de deskundige niet m 1 honderd overleden. Wie er deelnemen. Voor de Ronde van Leiden, die als on derdeel van het 3 October-programma Za terdag a.s. om halfnegen op het parcours Levendaal. Geeregracht. Zoeterwoudsche Singel, Planrage, Levendaal verreden zal worden, hebben zich 64 deelnemers, alle leden van „Swift" en „Nieuw Swift" opge geven. Hieronder laten wij de namen van de deelnemende renners volgen. Het cijfer voor hun naam zullen zij als herkennings nummer op den rug dragen. 1. A. van Amsterdam; 2. H. Arnoldus; 3. Th. Beerepoot; 4. F. van den Berg; 5. L. Bertram; 6. C. Bierman; 7. H. van der Biezen; 8. I. var. Blom; 9. W. den Daas; 10. J. Geenjaar; 11. Jan Geenjaar; 12. W. Geenjaar; 13. G. Groenewe»; 14. J. J. de Groot; 15. C. Grasz; 16. P. Gijsman; 17. K. de Haas; 18. J. F. Hintzbergen; 19.P. H. Hintz- bergen; 20. Th. Holst; 21.H. HoLswilder; 22.S. Holswilder; 23. A. v. Houten; 24. C. Kapaan; 25. W. F. Kapaan; 26. K. Kapaan; 27. J. van Klinken: 28. W. Kroesemeijer29. C. Langezaal; 30. J. Laven; 31. J. van dei- Leest; 32. A. Lodewijks; 33. C. Marijt; 34. A. Massaar; 35. H. Noest; 36. C. Paats; 37. A du Prie: 38. J. Rietheven Az.: 39. J. Riethoven Jr.; 40. R. Riethoven; 41. N. de Romijn; 42 A. de Roode; 43 Chr. de Roode; 44. J. de Roode: 45. T. de Roode; 46. W. van Rooyen; 47. W. Rijsbergen; 48. J SchüUer. 49. M. C. Segaar: 50. W. Se- verijnen; 51. J. Sinteur: 52. A. J. Slinger land; 53. C. Slingerland; 54. P. Mink; 55. J F. Nieuwenburg: 56. P. Verberg; 57. C. Verburg; 58. H. Verhoef; 59. C. de Vink; 60. G. C. Vis: 61. P. van der Voort; 62. F. Vreedendaal; 63. G. van 't Wout; 64. J. Wurzer. Wat de prestaties van enkele renners be treft, zond men ons het volgende: A. van Amsterdam is de bekende weg renner uit Leiderdorp. Hij staat op de ranglijst van de Nederl. wegrenners met het hoogste puntenaantal voor de dit jaar verrichte prestaties bovenaan. Hij was in de Wereldkampioenschappen, welke in Augustus en Denemarken over 300 K.M. zijn verreden, de eenige Ned. wielrenner, die het traject uitreed om op de zesde plaats te eindigen. Hoewel hij voor de Magneet-rijwielfabriek verplicht is Zater dagmiddag in Noord Brabant aan een in ternationalen wegwedstrijd over 200 K.M. deel te nemen, zal hij zoo mogelijk, Zater dagmorgen eerst nog de Ronde van Lei den meerijden. Th. Beerepoot is een oud renner, die een 10-tal jaren geleden vooral in Noord-Hol land als wielrenner zeer bekend was. Hij is thans voorzitter van Nieuw Swift. Jan Geenjaar is de oudste deelnemer. Hij is juist in zijn 50ste levensjaar getre den. Als jongeling heeft hij veel aan wiel rennen gedaan en eenmaal te Roelofs- arendsveen den jaarlijkschen wedstrijd gewonnen. J. J. de Groot is een jeugdig renner, die dit jaar. vooral door zijn snelle sprint, en kele wedstrijden In den lande heeft weten te winnen. J. van der Leest is eveneens een bekend Leidsch wielrenner, die de laatste maan den in snelheid belangrijk vooruit is ge gaan. A. Lodewijks neemt veel deel aan Natio nale wedstrijden, waarin hij afwisselend succes heeft. R. Riethoven is vooral dit jaar op de Nederl. wielerbaan een bekend renner ge worden. Hij was dit jaar bij koppelwed strijden de partner van Jan Riethoven, die helaas door een ernstigen val tijdens de Nationale Kampioenschappen op de Sta- dionbaan voor goed van het wielrennen is uitgeschakeld. Jan zal echter tijdens het verrijden van de Ronde van Leiden, met den oud-renner Piet van der Pluym als orde-commissaris op de motor dienstdoen. W. van Rooyen is wel een van de jongste Leidsche renners. Zijn krachtige lichaams bouw doet de verwachting koesteren, dat hij in de Rensport een goede plaats zal weten te veroveren. Jan Schüller heeft dit jaar op de wie lerbanen te Gouda en Heemstede en bij verschillende grasbanen getoond, dat hij een vinnig renner is, die over een snelle eindsprint beschikt. A. J. Slingerland is de bekende mara- thonlooper, die Zaterdag eens wil toonen, dat hij het op de fiets ook wel kan. C. Verburg heeft dit jaar in verschillen de wegwedstrijden successen behaald en is van „Swift" de snelste renner. C. de Vink ls dit jaar. na een jarenlange dienst als wielrenner, een rustperiode in gegaan, waaruit de Ronde van Leiden hem blijkbaar gewekt heeft. Bij de commissie voor de Ronde van Leiden, zijn reeds meerdere premies bin nengekomen. die a-s. Zaterdag verreden zullen worden. Zij die premies beschikbaar wenschen te stellen, worden verzocht daarvan tot uiter lijk morgenochtend mededeeling te doen ten huize van den secretaris der commis sie, den heer P. T. de Jong. Nieuwstraat No. 28. EEN SNELHEID VAN 137 K.M. PER FIETS. George Paillard verbeterde gisteren op de Montlherybaan nabij Parijs het officieuze wereldrecord voor absolute snelheid Dei- fiets door over een afstand van 2 K.M. achter den motor een snelheid te bereiken van gem. 137.330 K.M. per uur. Het record stond tot nu toe op naam van Van der Stuyft met een gem snelheid van 122 771 K.M gevestigd op 20 September 1928 eveneen; op de Montlherybaan. Doch dit gemiddelde was bereikt over een geheel uur rijden. SWIFT. Het protest, dat Zondag is ingediend, is door dengene, die het indiende, ingetrok ken, zoodat de uitslag is, zooals Maandag j.l. vermeld is. De stand van de competitie na 2 wed strijden luidt: 1. N. de Romijn 8 punten; 2. W. den Daas 5 u.; 3. Th. Stafleu 3 p.: 4. Th. Holst 2 p.; 5. P. Mink 2 p.; 6. G. Bierman 1 p.; 7. P. v. d. Voort. BLAUW BAND VOL AROMA WIT B AND EXTRA LICHT SCHERMEN. OEGSTGEESTER SCHERMVEREENIGING De Oegstgeester Schermvereeniging, lei der de heer M. de Troye, heefft deelgeno men aan de te Den Haag in de nieuwe schermzaal van Paoli gehouden scherm- wedstrijden, waar onverwachte successen werden geboekt. 0.a. sloeg Witmans den militairen sabelkampioen Driebergen met 54 en v. Zuylen sloeg Driebergen met 53. Ook de bekende schermer Mosman sneuvelde tegen Witmans met 54 en De Boer wist van Mosman te winnen met 5-3. De totaal-uitslag van dezen kamp was: Mosman 9 gewonnen partijen; Driebergen 8 gew. part Witmans 8 gew. partDreef 8 gew. part.; v. d. Beek 7 gew. part.; De Munnik 7 gew. partijen. BILJARTEN. UIT VEUR—LEIDSCHENDAM. Ter gelegenheid van haar 12'/i-jarig be staan heeft de biljartvereenigin» K.D.O. alhier een serie wedstrijden uitgeschreven, waaraan zullen deelnemen 18 vereenigin- gen. Al deze vereenigingen zullen uitkomen tegen de jubileerende vereeniging. De eer ste wedstrijd welke gisteravond in café het Wapen van Veur plaats had werd met 64 gewonnen door S.D.O. uit Voorburg. rype Sier Tabak 1 8431 Jngez. Med.) PREDIKBEURTEN. BOSKOOP. Chr. GerefKerk: Heden nam. half acht, ds. C. S. v. tl. Ven van Den Haag. SASSENHELM. Gemeente Gods: Vrijdagnam. 8 uur, pastor v. d. -Woude. van Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Brakel, J. Cuperus te 's-Grevelduirf-Capelle. Te Noordlaren. A. M. Knottneriis te Ee (Fr.i Te Pingjum en Zurich, J. Roelofsen te Watergang. Te Wijk bij Heusden, D. J. v. d. Graaf, te Schoon hoven. Aangenomen: Naar Hoornaar (toez.) G. Samson, car id. te Waverveen. Bedankt: Voor Huizen (N.-H.) B. v. Gin- kel te Gouda. (GEREF KERKEN. Aangenomen: Naar Zaltbommel H. v. Minnen, canö. en hulppred. te Grouw (Fr.) DR. G. TJALMA. SCHAKEN. EEN NIEUWE BOND IN DE RIJNSTREEK? In Hotel Thoor te Alphen werd gister avond een 2e vergadering, wederom onder leiding van dr. Quartel te Ter Aar. gehou den over een in te richten competitie. Af gevaardigden der clubs te Ter Aar, Lei- muiden en Oude Wetering waren present, benevens enkele belangstellenden, doch geen afgevaardigden van clubs aangeslo ten bij den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Echter was de afgevaardigde van het Bestuur van den Bond. de heer G. Bosscha alhier, daartoe uitgenoodigd, wel present. Deze vroeg hierna over enkele punten eenige opheldering, waarbij gerezen mis verstand werd opgehelderd. Hij deed vervolgens het voorstel, boven genoemde clubs te laten aansluiten bij den Bond, daarna alsnog voor deze groep een afdeeling der competitie in te stellen, zoo mogelijk met 10-tallen. anders desnoods met 8-tallen. Allen vereenigden zich hier mede en zullen nu dit voorstel in hun clubs bespreken Hierna werd de vergadering, die op prettige wijze door dr. Quartel was ge leid. gesloten. Dr. G. Tjalma. Ned. Herv. predikant te Veen (Br.) herdenkt as. Zaterdag zijn 45- jarige ambtsbediening. Gerrit T jalma werd 18 Maart 1866 te Relfstrahuiz en <Fr.) geboren. Hij bezocht de gymnasiai te Zetten en te Assen en stu deerde aan de R. U. te Leiden theologie. Te Veen bij Heusden werd de jubilaris 2 Oct. 1892 bevestigd en deed hij zijn intrede sprekende over 1 Cor. 1 23. 45 jaar heeft dr. Tjalma deze gemeente mogen dienen en elf beroepen naar elders afgeslagen. 4. jaar na zijn! intrede promoveerde dr. Tjal ma 28 Mei 1896 tot doctor in de godgeleerd heid op eeai historisch-dogmatisch proef schrift getiteld: „Philip van Mamix, Heer van St. Alddgonde". Dr. Tjalma was tal van jaren medetrerker aan het kerkblaadje van dr. J. C. S. Locher te Leiden, waarin, hij o.a. een artikelenreeks schreef over de Openbaring van Johannes, welke verkla ring in 1919 in boek verscheen, onder den titel: „Zie, Ik kom haastelijk". Ook schreef hij preeken in de serie „Stemmen uit Je ruzalem" en hield tal van lezingen over theologische onderwerpen. Meer dan 40 jaar is dr. Tjalma scriba van den ring Heusden en tal van jaren was hij lid <tn later praeses van het clas sicaal bestuur. Dr. Tjalma is president van het Prov Keirkbestuur voor Noord-Brabant en Limburg, kerkvisitator, lid van het Prov. collegei van toezicht op het beheer der kerkelijSn goederen en fondsen en lid van de comnjiissie van voordracht voor de benoeming wan kerkelijke hoogleeraren. DAMMEN. RIJNSBURG SCHE DAMCLUB. De uitslag van de onderlinge wedstrijden is: Groep A: A. Vletter 4 gespeeld. 7 pun ten: P. Vooys 3 gesp 3 p.: C. Zandbergen 3 gesp., 3 p.: D. v. d. Mey 3 gesp., 3 p.: D. Schoneveld 4 gesp.. 4 p.; J. Schoneveld 4 gesp3 p.: H. Ravensbergen 4 gesp., 2 p.; Joh. v. d Mey 4 gesp., 2 p. DUIVENSPORT. DE LUCHTBODE. Wedvlucht vanaf Quievrain (België), afst. 197 K.M.. P. v. d. Berg 1, 12, 15, 18; G. Lamorêe 2, 7. 10, 13, 14: A. Sytzema 3. 4: H Middel koop 5, 9, 17: J. Hoogendijk 6, 18: C. F. Middelkoop 8. 11. In concours 54 duiven. Los 8 uur, aan komst le duif 10.39.42. Laatste duif 11.23.22. BEHEER DT£R KERKELIJKE GOEDEREN IN HERVORMDE GEMEENTEN. In een gisvteren te 's-Gravenhage gehou den provinciale kiesvergadering zijn dooi de afgevaardigden der Hervormde Gemeen ten tot lid Van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goe deren en fondsen van de Herv. gemeenten in Zuid-Holland voor de periode 1 Januari 19381 Januari 1944 gekozen de heeren: jhr. mr. Vï. C. Quarles van Ufford, Den Haag. mr. P. J. Idenburg, Leiden en mr. E. P. Verkerk, jBoskoop. MOND. EN KLAUWZEER WORDT ERNSTIGER. Op de Velufve begint het mond- en klauw, zeer thans e|en ernstigen omvang aan te nemen. Niet alleen is het aantal gevallen schrikbarend gestegen, maar ook zlin reeds 3 dieren aan. de gevreesde ziekte gestorven. In de germeente Ede zijn thans niet min der dan 62 vieestapels aangetast, welk aan tal vorige wtóek no» slechts 39 bedroeg In zeven dagen dus een verdubbeling terwijl bovendien drie dieren aan het mond- en klauwzeer ziltn gestorven Telde de atemeente Renswoude een wee:t geleden no» maar twee gevallen gisteren bedroeg dit aantal reeds zes In de gemeente Bameveld is de toename in dezelfde oeriode no» grooter Daar werden m de »f»eloopen zeven dagen (winti» nieuwe vevil-n aan gegeven wargrmede het e»'ntal besmette veestapels is gesteven tot 26 De drie genoemde gemeen1 en ver'oonèn in één week dus een stijging van 38 tot 94. waarmede hut aantal gevallen dus bijna verdrievoudig^ is.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9