FIJN GEKRUID ST. NICOLAAS 89, VROOMS DREESMANN M. A. M. VAN NOORT Uit de Omstreken IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 28 September 1937 Exlra aanbieding tegen koude en regen 1 Resultaten-contröle van reclame. DOEZASTRAAT 19—21 TELEF. 579 KEMPENAERSTRAAT 14 TELEF. 3735 DAGELIJKS VERSCH. Degelijk kosthuis iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiintmi LEIDEN AALSMEER. DOODELIJKE AANRIJDING. Wielrijder door motorfiets gegrepen. Gistermiddag te ruim 5 uur vond op den Kudelstaartschen weg onder onze gemeente een tragisch doodelijk ongeval plaats. De 72-jarige wielrijder P. de Hertog, wilde het erf van een boerderij oprijden en werd toen van achteren aangereden door een motorfiets, bestuurd door zekeren S. uit Haarlem. H. sloeg met het hoofd tegen den grond en werd bij zijn zoon, die dichtbij woonde, binnen gedragen, waar hij na 3 uren is overleden. Dr. Wagner, die medische hulp verleende, constateerde een ingedrukte borstkas en verschillende hoofdwonden. De nu op zoo droeve wijze overleden de H. zou op 1 October a.s. met pensioen gegaan zijn als machinist van dein Hornmeerpolder alhier, welke functie hij gedurende 44 jaar heeft bekleed. Jaarvergadering «Olympia". De Gymnastiek- en Athletiekver „Olym- pia" alhier hield haar jaarvergadering in .De Oude Veiling". De voorzitter, de heer K. Eveleens Azn.. sprak een hartelijk wel komstwoord en deelde mede dat „Olym- pia" thans 300 leden telt. De secr. de heer G. Ravestein. las de notulen die overeen komstig vastgesteld werden. De penning meester. de heer J. de Boer. bracht verslag uit over zijn gehouden beheer. De ont vangsten over het boekjaar waren, met inbegrip van het batig saldo bazar plm. f. 1500.— in totaal f. 44S9.52. de uitgaven f. 4066.95, batig saldo f. 432.57. Gehoord het rapport der kascommüssie, dankte de voorzatter den heer De Boer voor zijn accuraat beheer. Tot ledlen der kascom- missie 19371938 werden benoemd: mej. Joore en de heeren J. Pannekoek en A. Kniep. Het jaarverslag werd door den secretaris gelezen en goedgekeurd, evenals het rapport der Technisctie Commissie, uit gebracht door den secretaris, den heer H. Benschop Als bestuursleden zijn herkozen: mej. E Eveleens en de heeren J. de Boer en G. Ravestein. In de vacaturen-mejJ. v. d. Zwaard en den heer A Stolp werden gekozen mevr. A. Stolp en de heer D. v. d. Zwaard. De voorzitter dankte de afgetre den bestuursleden voor hun werk in het belang van „Olympia". Qe leden der Tech nische commissie werden bij accl. herbe noemd. Op voorstel van het bestuur werd besloten in het as. winterseizoen geen uit voering te geven; wel onderlinge wedstrij den voor leden en adspinanten. Ook zullen z.g. contact-avonden balegd worden. De behoefte werd gevoeld aan een „Olympia"- lied, waarvoor een prijsvraag onder de leden wordt uitgeschreven. Na sluiting volgde een feestelijk samenzijn, met ver tooning van films en het geven van voor drachten. De collecte ten bglte der kas van „Volksonderwijs" heeft hier f. 125.27 opge bracht. HAARLEMMERMEER. Af scheids predikatie wan ds. Diemer. Ds. N. Diemer, aan wiien wegens gezond heidsredenen emeritaat werd verleend, hield in de Gereformeerde Kerk te Vijf huizen onder groote belangstelling zijn cfscheidspredikatie. Ds. Diemer sprak naar aanleiding van Openbaringen 3 11: „Houdt wat gij hebt, opdat niemand u de kroon ontneme". Zijn gloedvolle rede werd door de tal rijke aanwezigen met guoote aandacht ge vólgd en maakte een diepen indruk. Daarna richtte ds. Diemer woorden van afscheid tot de gemeente, den kerkeraad en i erschillende andere organisaties. De heer S. van Wijk dankte namens de gemeente en den kerkeraad ds. Diemer voor de liefde, toewijding en trouw, waar mede hij gedurende 20 jaren in het belang van de Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen is werkzaam geweest, wtaarna den schei denden herder werd toegezongen de zegen bede uit Ps. 121 4. Nadat nog ds. Van der Leek. predikant bij de Geref. Kerk aan den Sloterweg al hier. namens de classis Haarlem en de naburige kerken woorden van dank en waardeering had gesproken maakten velen van de geboden gelegenheid gebruik om van ds. Diemer en zijn familie persoonlijk afscheid te nemen. Sterk heerschende mond- en klauwzeer. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer doet zich thans in Haarlem mermeer op meer dan 50 boerderijen voor, waarvan ongeveer 30 in het Noordelijk deel van deze gemeente. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Helena d. v. A. v. Rijn en G. van Duijn; Elisabeth Aria Clasma, d. van T. van der Plas en C. C. Spierenburg; Cornelia, d. v. J. de Jong en D. Schaap; Teunis, z. v. K Meijvogel en J. van der Plas; Leuntje Wilhelmina, d. v. M. v. Duijn en H. van Rijn; Pieter, z. v. W. Rovers en D. de Best, Overleden: Arlaantje v. Duljvenbode, oud 78 jaren, weduwe van J. van Duivenvoorde. Ondertrouwd: T. van der Plas en M. Ouwehand. Getrouwd: P. van der Plas en A. W. Nijgh; C. Krijgsman en H. Verdoes; P, Krijgsman en D. Haasnoot; J. Ouwehand en L. Vlie land; J. de Jong en J. Souverijn; B. Vooijs en T. Peeman; C. D. van Veelen en A. Ver loop; L .Schalm en E, B. van Hettinga Tromp. LISSE. De toestand van ds. Tichelaar, Ned. Herv. Pred., is steeds vooruitgaande. Zoo is hij reeds weer in staat een enkel bezoek bi zijn gemeenteleden te brengen, hoewel hij den ambtelijken arbeid nog niet kan waarnemen. Het winterhuisbezoek zal de zen winter voor ds. Tichelaar worden ge bracht door den heer Siderlus van Katwijk aan Zee. De heer S. Tichelaar heeft zich be schikbaar gesteld als leider der Chr. Pad vindersbeweging alhier. NOORDWIJK. Kasgeldleening. Naar wij vernemen hebben B. en W. door bemiddeling van de firma Staal en Co. te Den Haag bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven een kasgeld leening van f. 100.000 aangegaan, op on- öershandsche schuldbekentenis, voor het tijd van 1 October31 December 1937. De rente is berekend naar pCt. per jaar, de provisie aan Staal en Co. maar 1/8 pCt. per jaar. Ter toelichting diene, dat B. en W destijds door den Raad zijn gemachtigd tot het aangaan van kasgeldleeningefi voor dit jaar. Bij het orgaan der arbeidsbemidde ling stonden aan het einde der vorige week 361 werkzoekenden ingeschreven, dit is 39 meer dan drie weken geleden. De burgemeester heeft aan de Chr. Jongelingsvereeniging „Volg Mij" toestem ming verleend tot het houden van een bazar op morgen in het gebouw der Chr. bewaarschool te Noordwijk aan Zee. NOORDWIJKERHOUT. Mevr. de wed. A. van Dijk, hu:zen-e.\- ploitante, alhier, ontving bericht van Ged. Staten van Z.-H. dat vier harer woonhui zen, welke door den Gemeenteraad onbe woonbaar verklaard werden, wederom ver huurd mogen worden, mits eenlge verbete ringen worden aangebracht. OEGSTGEEST. VRAGEN VAN DEN HEER K. KRUIZINGA. Inzake het intrekken van werkloozensteun. In verband met de, aan een aantal werk- loozen. in hoofdzaak behoorende tot den land- en tuinbouw toegezonden mededee- ling van B, en W., dat zij met ingang van 25 September 1937 uit den steun zijn geno men, heeft het raadslid de heer K. Krui- zinga aan den Burgemeester de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat B en W. aan een groep werkloozen een circulaire hebben toegezonden, dat zij uit de steunregeling worden genomen? 2. Indien deze vraag bevestigend beant woord wordt, wat was dan de reden om deze groep werkloozen uit de steunregeling te nemen. 3. Hebben B. en W. het orgaan, betreffen de de steunregeling en werkverschaffing om advies gevraagd betreffende deze wijzi ging in de steunregeling? 4. Indien het orgaan een advies gaf aan B. en W.. willen B. en W. dit advies dan den raad mededeelen? 5. Waarom werd deze wijziging in de steunregeling door B. en W. veranderd on danks het feit dat de bestaande steunrege ling berust op een besluit van den raad? 6. Hebben B en W aan den Minister ge schreven over de wijziging in de steunrege- lingg en hebben zij de goedkeuring daar voor gevraagd? 7. Indien B. en W. van den Minister een schrijven over die wijziging in de steun regeling hebben ontvangen willen B. en W. dit schrijven aan den raad mededeelen? Aanhouding. Door de politie alhier is aangehouden zekere J. C. J.. wonende te Katwijk, die aan verschillende bloembollenhandelaren partijen bloembollen te koop aanbood, waarvan hij de herkomst niet kon mede deelen. Vermoedelijk zijn deze bollen af komstig van diefstal. Tot nu toe is het de politie niet bekend van wien deze bloembollen afkomstig zijn, daar J. weigert zich dienaangaande uit te spreken. De politie stelt een ernstig onderzoek in. J. zal heden voor den officier van Justitie worden geleid. RIJNSBURG. Het comité, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor het verkrijgen van een muziektent, bestaat uit de heeren P. v. Delft Cz„ voorzitter; P. v. Egmond Nz., secretaris; J. Molenkamp, penning meester, D. v. Delft Az., J. Verhart, C. Kralt en C. de Koning. Toestemming zal o.a. gevraagd worden voor het houden van een groote verloting. SASSENHEIM. Ook hier mond- en klauwzeer. Ook in deze gemeente is onder een vee stapel mond- en klauwzeer geconstateerd. Het as. zilveren Jubileum van den heer P. M. Beijc. Zooals reeds in het kort is medegedeeld, hoopt de heer P. M. Beije op 1 October a.s. 25 jaar in dienst te zijn bij Rijks Directe Belastingen. De heer Beije ving op 1 October 1912 zijn loopbaan aan te Sas van Gent, welke standplaats hij op 1 Maart 1916 verliet om naar Rozendaal te gaan. Daar bleef hij een maand en werd toen overgeplaatst naar Schijf (N.B.i Op 24 Aug. 1916 kwam hij te Lisse en op 1 Jan. 1920 te Sassenheim. De heer Beije verliet onze gemeente op 1 Nov. 192b om naar den Haag te gaan en werd op 1 October 1925 weder naar hier overgeplaatst. De heer Beije, die zich steeds als een humaan ambtenaar heeft doen kennen, zal het zeker niet aan belangstelling ontbre ken! Toen de heer v. d. B. gisteren per fiets een waschtobbe vervoerde raakte hij het stuur kwijt en kwam te vallen, waarbij hij ernstig aan het hoofd werd verwond. Na medische behandeling werd hij naar zijn woning vervoerd. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. van der Veen, geb. v. Nie- rop, Z. B. Bol, geb. van Lieshout, Z. C. H. J. den Hollander, geb. v. d. Helm, Z. L. van Leeuwen, geb. Roos, Z. C. S. Groenewegen geb. Dobbe, D. Op het te Vianen gehouden solisten concours behaalde onze plaatsgenoot J. Kuipers, lid van de R.K. Fanfare Juliana, een eersten prijs met 169 p. in de 2e afd. Tot ambtenaar ter gemeente-secre tarie van Stompwijk en Veur is benoemd de heer L. C. de Koning, thans volontair ter gemeente-secretarie van Nootdorp. De benoemde is een zoon van den Veurschen wethouder De Koning, VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: T. Boulogne, geb. Landaal, Z. Overleden: G. B. Eykhout. m. 30 jaar. VEUR-LEIDSCHENDAM. Vele gevallen van mond- en klauwzeer. Het gevreesde mond- en klauwzeer neemt nog steeds in groote hevigheid toe. Waren vorige week in Stompwijk nog slechts 13 gevallen op de 198 veestapels en in Veur 7 gevallen op de 32 veestapels thans zijn deze cijfers reeds gestegen tot 70 in Stomp wijk en 19 in Veur. In Stompwijk is dus meer dan een derde en in Veur meer dan de helft van het vee aangetast. Raadsstukken. B. en W. van Veur deelen den raad mede, dat de gemeente nog beschikt over twee oude onbruikbare brandspuiten en vragen den raad machtiging tot verkoop daarvan als een geschikt bod kan worden verkregen. In verband met de benoeming van den hoofdcommies-waarnemend gemeentesecre taris den heer P. van de Ven tot burgemees ter van Uitgeest, stellen B. en W. van Veur voor tot w.n. gemeentesecretaris te benoemen de hoofdcommies de heer B. Bieleveld. B. en W. van Veur deelen den raad mede dat nu de rekening 1934 door God. Staten is vastgesteld en de commies le klasse de heer J. J. J. van den Akker, welke in dat dienstjaar, gedurende 4 maanden als tijde lijk ontvanger is opgetreden thans is ont last, reden bestaat tot opheffing van diens zekerheidsstelling en stellen voor daartoe te besluiten. Door de benoeming van de heer P. van de Ven tot burgemeester van Uitgeest is va cant gekomen de betrekking van ambte naar van den burgerlijken stand, waarom B. en W. van Veur voorstellen in deze vaca ture te voorzien door benoeming van den hoofdcommies B. Bieleveld. B. en W. van Veur stellen den raad voor te benoemen tot agent der arbeidsbemidde ling de heer H. J. M. van Herpen, commies le klasse, zulks ter voorziening in de vaca ture P. van der Ven, welke benoemd is tot burgemeester van Uitgeest. Nieuwe controleur steunverleening. Bij keuze uit ruim 60 sollicitanten, heb ben B. en W. van Stompwijk en Veur be noemd tot controleur voor de steunverlee ning en werkschaffing op arbeidscontract, de heer J. C. Coomans te Veur, thans rei ziger in schoenwerk. Aanvankelijk be stond in beide colleges ten opzichte van den te benoemen persoon geen eenstem migheid. Het college van B. en W. van Stompwijk wenschte den heer W. Vader, secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur van Stompwijk, terwijl het college van Veur den heer Coomans wilde benoemen. De broodauto van den bakker Wed. Mooyman uit Wilsveen, geraakte door on bekende oorzaak aan den Veenweg ln een sloot. De wagen is met een kraanwagen op het droge gebracht. Van den inhoud zal wel niet veel meer zijn goed geweest. De R.-K. Vereeniging van Land- en Tuinarbeiders St. Deus Dedit afd. Stomp wijkVeur hield een slecht bezochte ver gadering in het R.rK. Vereeniglngsgebouw. Daarin voerde o.a. het woord de schei dende hoofdcommies ter gemeente-secre tarie, afd. werkloosheidverzekering, de heer P. van de Ven, welke, zooals bekend is, be noemd is tot burgemeester van Uitgeest. Ook burgemeester Keyzer heeft in verband met dit afscheid het woord gevoerd. De speldjesdag ten bate van Valken- heide, opvoedingsinstituut voor verwaar loosde jongens, heeft opgebracht f. 31. iv. j. f. 35.08). De tuindersknecht J. van H. wilde zich met zijn schuit de sluis in laten sleepen. Met het oog op het vastloopen met andere schuiten vroeg de sluiswachter H. M. aan hem de schuit los te gooien, wat door deze werd geweigerd. De sluiswachter begaf zich daarop zelf op de schuit en maakfe de touwen los, wat tot gevolg had dat van H. hem boven op zijn hand trapte, welke werd verwond. Tegen van H. is daarop proces-verbaal opgemaakt wegens mishan deling van een ambtenaar in functie. In het R.K. Vereenigingsgebouw had de opening plaats van den handelscursus voor den R. K. Middenstand ter verkrijging van het middenstandsdiploma. Aanwezig waren o m. de pastoor, de beide kapelaans, bestuursleden van de zusterafdeelingen te Voorburg en Stompwijk (buurtschap). Het woord werd gevoerd door den heer G. C. Scholtes, voorzitter van de afd. van de Hanze, burgemeester Keyzer en pastoor Kammers De lessen zullen worden gege ven in de R.K. Uloschool aan de Plaals van Middendorp te Voorburg, VOORSCHOTEN. Gevonden: Een ceintuur van heeren regenjas, een gehaakte damesmuts. Inlichtingen bij de politie des v.m. tus- schen 9 en 10 uur. De Unie-collecte, ten behoeve van de scholen met den Bijbel heeft in deze ge meente opgebracht f. 130.75. VOORHOUT. Begrooting gemeente-woningbedrijf. De begrooting van 't woningbedrijf 1938 (voorheen Herman Boerhave) door B. en W. den raad aangeboden, luidt als volgt: Baten: woninghuren f. 13.364,73; rente tijdelijk belegd kasgeld f. 50; verhaal van bijdragen voor eigen en weduwen- en wee- zenpensioen f. 24,50: verhaal van ziekte wetpremie f. 1,17; uitkeering van de ge- Een fabrikant van een wereldmerk bougies, berichtte kortelings van zijn ervaring met dagbladreclame in drie afzetgebieden. 8328 Onmiddellijk, zoo meldde hij, steeg de verkoop in die rayons 10 boven het normale. Dit is een stereotiep geval, daar het weer een bedrijf betreft, dat zijn reclame zeer oordeelkundig voert, dat stelselmatig vele onderzoekingen op reclamegebied onderneemt en zoo verstandig is de resultaten van zijn reclame zorgvuldig na te gaan. En zooals doorgaans bij nauwkeurige resultaten-controle van allerlei re clame-middelen, blijkt ook hier de groote doelmatigheid van dagblad reclame. meente wegens nadeelig saldo f. 3200. Een totaal bedrag van f. 16.440,40 (vorig jaar f. 17.652,781. Lasten: belastingen en verzekering f.860; pensioenbijdragen f. 35,53; salarissen en loonen (administrateur en geldophaler) f. 337,50; kosten kascontrole f. 50; bureau behoeften f. 125; aansluiting aan verhuur- dersvereeniging f. 46; onderhoudsfonds f. 1820; kosten waterlevering (voor reke ning der gemeente) f. 2025; rente annuï- teitsleeningen f. 9531,44; afschrijvingen f. 1365,57; afschrijving onvoorziene bijko mende kosten uit de overname voort vloeiende f. 200; diverse uitgaven en on voorzien t. 4,36; totaal f. 16.440,40 (v.j. als bovengenoemd). Kapitaalsuitgaven en -inkomsten aan 't woningbedrijf verbonden: Inkomsten: kapitaalsverstrekking door de gemeente dit jaar nihil; garantiesom men van huurders f. 150; afschrijving op bezittingen f. 1365,57; onderhoudsfonds f. 4700; totaal kapitaalsinkomsten f. 6215,57 (v.j. f. 240.438,40). Uitgaven: teruggaaf garantiesommen aan huurders f. 150; aflossing van geldlee- ningen f. 1365,57; overboeking onderhouds fonds naar 1939 f. 4700; totaal f. 6215,57. De j. 1. Zondag gehouden pijltjesdag, ten bate van het jeugdwerk in het Bis dom Haarlem, heeft alhier opgebracht 1. 41.02'/:. WASSENAAR. Motorrijder verongelukt Op den Rijksstraatweg alhier is des avonds te ongeveer 9 uur ter hoogte van 't landgoed Ter Horst, de 40-j. motorrij der G. uit Rotterdam, waarschijnlijk ten gevolge van onoplettendheid opgebotst te gen een langs den weg stilstaande auto, welke goed verlicht was. G. smakte tegen den grond en bekwam daarbij een hersen schudding, een hoofdwonde en een verbij - zeld rechteronderbeen. Na door den ge meente-arts, dr. Hubbeling ter plaatse te zijn verbonden is hij in ernstigen toe stand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een dertienjarig meisje, dat op de duo zat, kwam er met eenige ont vellingen van af. Gevonden: Kap van autolamp; 4 honden; portemonnaie met inh.; 2 huis sleutels belastingmerk in etui; 2 alpi no's; slagersmes; poes; parapluie; kano; mollenklem; ceint.; belastingmerk; hoofd doek; hondenketting; reserveautowiel met band; ring met sleutels; kinderjasje. ZEVENHOVEN. Hooihoopen in brand gestoken. In den polder is door een kwaadwillige een hooihoop van den landbouwer D., die tegen een jongen iepeboom gezet was, in brand gestoken. De boom werd tevens zwaar beschadigd. Ook onder Ter-Aar is zulk een geval in denzelfden polder voorgekomen. Van de daders geen spoor. Burgerlijke Stand. Gehuwd: L. van Holland en J. van 't Wout. Geboren: Johanna, D. van J. van Tol en M. M. M. Egberts. 8310 OP 3 OCTOBER-FEEST naar het SMULHUIS, VAN 'T HOFFSTRAAT 26 - Den geheelen dag verkrijgbaar WARME CROQUETTEN - Huzarensla - Haringsla, per schotel en per portie en lekkere hapjes a 10 ct. Fijne zure haring 6 a 25 et.; 20 stuks f. 0.80 - Rolmops 6 a 30 ct. Alle soorten GEBAKKEN VISCH en GEROOKTE PALING. JÊf~ BESTELT VROEGTIJDIG Wacht niet tot Zaterdag Bel fd aanbevelend: A. SWANENBURG 2779a C. SWANENBURG - Heerenstraat 60. Binnenkort telefonisch aangesloten. gevraagd door Student. Br. met prijsopg. onder No. 8358 Bur. van dit Blad. KAMERS. disponibel in Heerenhuis, cen trum stad. Zéér geschikt voor Praktijk, Kantoor(en) enz. Eventueel met slaapkamers, Bad, Tel. en stroomend water. Prijs billijk. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2791a. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Met betrekkmg tot adver- tentièn in welke rubriek ook onder letter, nummer of pseu doniem, worden circulaires brieven, enz., die volgens ons oordeel niet bona fide op den inhoud der betreffende adver tentie reageer n, vernietigd Kraagpantofiels^ prima kameelhaar,! RUBBERLAAR ZEN, zwart, al lerbeste kwal.. 7/8 1.20 12/2 1.65 Denk om Uw gezondheid, zorg voor droge, warme voeten en doe het dadelijk! Deze aanbieding is te voor- deelig om het te laten. Maar daarom koopt U ook bij 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14