BINNENLAND Rond den Volkenbond Ons Kort Verhaal LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad 28 September 1937 PEPSODENT! De grootste vernedering Spanje en het conflict in het Verre Oosten SPREEKCEL In de politieke commissie der Assemblee van den Volkenbond zijn gisteren in te genwoordigheid van de meeste leiders der delegaties, de aangekondigde debatten over Spanje begonnen. De S'paansche minister van buitenland- sche zaken. Alvarez del Vayo, opende het debat en wijdde het grootste deel van zijn betoog aan de aanwijzing van den aan valler. Hij herinnerde er aan, dat de Spaansche regeering herhaaldelijk de da den van agressie van Duitschland en Italië heeft bekend gemaakt en vroeg om de toe passing van het Volkenbondspact. In het bijzonder herinnerde hij aan de jongste aanvallen in de Middellandsche Zee. Hij herhaalde de mededeeling van Negrln. dat Italië zich nog dezer dagen gereed maakt om meer effectieven naar Spanje te stu ren, dan zich daar reeds bevinden. Wat zal de Volkenbondsraad doen? Zal hij zich vergenoegen met de feiten te betreuren en aan de niet-inmengingscommissie te Lon-, den voor te leggen? De resolutie van deh raad tot terugtrekking der bultenlandsche strijders Ls uitstekend, maai" stuit op de trage werkwijze der betrokken landen. Men zou elkaar beter begrijpen, als men niet meer sprak van Valencia en Salamanca, maar van Spanje. Italië en Duitschland. Hij citeerde redevoeringen van Hitler en Mussolini ten gunste van Franco en wees op de Italiaansche deelneming bij de in neming van Malaga en Santander. De vrije volkeren, aldus del Vayo. wachten met on geduld op het tijdstip, dat de terreur der dictaturen, veroorzaakt door de zwakheid van c"e democratische landen, zal ophou den. indien men de dingen hun loop laat gaan, zal de meening der democratieën zich keeren tegen hen die hebben toege geven aan de chantage der dreiging van een algemeenen oorlog. Vandaag is Spanje het slachtoffer, morgen zal het een andere staat zijn. die lijdt onder een oorlogschan- tage en Ls overgeleverd aen agressies van bepaalde staten. Een politiek van berus ting leidt tot onmacht en verlies voor den Volkenbond. De Assemblee dient een eind te maken aan de openlijke agressies Men mag Spanje niet de middelen tot zelfver dediging onthouden. Dat zou gelijk staan met'een premie op de agressie. Noch Duitschland, noch Italië, zoo zeide del Vayo nog. zullen het vandaag wagen een Europeeschen oorlog uit te lokken, In dien de democratische landen tijdig hun wil te kennen geven den vrede te hand haven Over een of twee jaaar zal het te laat zijn. Zij die dit het beste weten, zijn natuurlijk de veroorzakers van de troebe len zelf, Na de rede van del Vayo is de verdere behandeling van de Spaansche kwestie tot vandaag uitgesteld. De commissie van 23. De commissie van 23, die belast is met de behandeling van het Japansch- Chineesche conflict, heeft een resolu tie aangenomen, waarin ze betreffende het bombardeeren van open steden in China door de Japansche luchtmacht uitdrukking geeft aan haar diepe droef heid, welke wordt veroorzaakt door deze bombardementen, welke den dood van onschuldige burgers, waaronder vele vrouwen en kinderen, ten gevolge hebben. De commissie verklaart, dat geen verontschuldiging bestaat voor dergelijke daden, welke in de geheele wereld een gevoel van afgrijzen en verontwaardiging hebben gewekt en zij veroordeelt deze daden op plechtige wijze". De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van den Letlandschen gedelegeerde Munters. Wellington Koo, de vertegenwoordiger van China, en de Australische gedelegeer de, die tot deelneming waren uitgenoodigd, waren aanwezig: Duitschland en Japan hadden evenwel aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven. De Amerlkaansche gezant te Bern. Harrison, woonde de bijeenkomst als waarnemer bij. Op verzoek van den Chineeschen vertegenwoordiger werd be sloten. dat de bijeenkomst openbaar zou zijn. Wellington Koo nam het woord om den nadruk te leggen op den ernst van den toestand in het Verre Oosten. Het Japan sche leger in China aldus spreker is thans 350.000 man sterk. De luchtmacht heeft haar onmenschelljke wijze van bom bardeeren nog geaccentueerd. Dit is een duidelijk geval van agressie, dat zich ont wikkeld heeft, den verzoeningspogingen der Chineesche regeering ten spijt. Wellington Koo vroeg zich af, wat de Volkenbond kan doen tegenover da schending van het handvest, het Briand-Kelloggpact en het ,-negen-mogendheden-verdrag. Als de bond >tien aanvaller niet kan bedwingen, kan hij in ieder geval hem aanwijzen en bekend maken, wat hij denkt van do Japansche wijze van oorlogvoeren. Het ls in het be lang van den bond, dat hij de schending van recht en menschelijkheidsbeginselen veroordeelt. Dat Japan tot een dergelijke strijdwijze zijn toevlucht neemt, is een uitdaging aan de beschaving. Als men dit gc-val toelaat, bestaat er geen enkele waar borg, dat het zich niet- In het Westen zal herhalen. De Chineesche regeering is van meening, dat de bond. ongeacht de erva ringen van het verleden, den regeeringen maatregelen kan aanbevelen en dat de commissie zonder verwijl moet nagaan, welke maatregelen China het best kunnen helpen. Na het bewogen exposé van den Chinee schen vertegenwoordiger verklaarde Cran- borne, dat de commissie zich zonder om wegen moest uitspreken over de luchtbom bardementen ln China. De Engelsche vertegenwoordiger z/eide: ..Ik kan geen woorden vinden om uitdruk king te geven aan mijn afschuw van de luchtaanvallen op de non-combattanten in China. De Brltsche regeering heeft reeds geprotesteerd en de desbetreffende regee ring verantwoordelijk gesteld. De bombar dementen in China beteekenen een bedrei ging voor de beschaafde wereld. De openbare meening is een factor, waarmede de verantwoordelijke regeering goed zou doen rekening te houden." Namens Frankrijk verklaarde Delhos met droefheid de woorden van den vertegen woordiger van China te hebben vernomen. Zijn mededeellngen boezemden medelijden en verontwaardiging in. Indien men de oogen zou sluiten, dan zou men een schuld ten opzichte van China op zich laden, de wereld wordt bedreigd indien het geweten stom blijft. De Fransche regeering herhaalt de veroordeeling, welke zij reeds eerder heeft uitgesproken. Daarna werd vermelde resolutie aange nomen, die nu aan den Volkenbond zal worden voorgelegd. De grondstoffen. Gisteren is ln de tweede Volkenbonds commissie het debat over de economische en flnancieele vraagstukken voortgezet. Meer in het bijzonder werd het vraagstuk der grondstoffen besproken. De Nederlandsche gedelegeerde, v. Lan- schot, wees op het belang voor Nederland van vrijen toegang tot de grondstoffen. Hij pleitte voor geleidelijke opheffing van con trole op de wisselkoersen en voor het uit den weg ruimen van beletselen voor den Internationalen handel door uitbreiding der liberale handelsverdragen. Rose (Polen) was van oordeel, dat te rugkeer tot het internationale vrije ver keer uitsluitend op handelsgebied praottsch slechts voordeel zou opleveren voor lan den, die een hoogen graad van economi sche ontwikkeling hebben bereikt. Hij wenschte derhalve een uitgebreidere inter nationale samenwerking, die zich tot elk gebied uitstrekt. Driemaal per week door de lucht naar Indië. Vervoerscapaciteit met 50 pet. vergroot. In een op Schiphol gehouden perscon ferentie heeft de heer A. Plesman. direc teur der K.L.M., eenlge bijzonderheden medegedeeld over de intensiveering van de luchtverblnding tusschen Nederland en Oost-Indië, nu met Ingang van 2 October as. drie maal per week, dus practisch om den dag, vliegtuigen in beide richtingen zullen vertrekken. Aanvankelijk, zoo vertelde de heer Ples man, lag een dergelijke uitbreiding niet ln de bedoeling. Toen men op 5 Juni j.l. be gon met het ln dienst stellen op de Indië- lijn van de nieuwe D.C.-3 toestellen, die elf passagiers kunnen vervoeren, nam de vervoerscapaciteit echter aanzienlijk toe en dcor de gelijktijdige opheffing van het luchtrecht cp brieven naar Indië steeg ook de hoeveelheid mail, die moest worden meegenomen belangrijk. En wat het geval was toen men nog naar Indië vloog met de DC.-2, deed zich weldra voor met de grootere D.C.-3 machines: ock nu moesten passagier,5 werden afgewezen, omdat met het toenemen der vervoercapaclteit ook de vraag zoodanig steeg, dat men er zelfs met de grootere machines niet aan kon voldoen. Daarom, en omdat men kan verwachten, dat met den driemaal wekelijkschen dienst de hoeveelheid te vervoeren post niet veel, rnaax toch wel iets zal toenemen, en boven dien omdat bijblijven op verkeersgebied vooruitzien beteeksnt, is besloten, driemaal per week naar en van Indië tc vliegen en daarmede de vervoerscapaciteit met 50 procent te vergrooten. 3119 dngez Med.) NATIONALE FRUITTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. De Nederlandsche Pomologische Veree- niging heeft in het Carlton-hotel te Am sterdam een persconferentie gehouden, ln verband met de nationale fruittentoonstel- llng, welke van 69 October ln de Apollo- hal te Amsterdam zal worden gehouden. Betreffende deze tentoonstelling deelde de heer R. Lijsten, 2e secretaris der ver- eenlglng o.m. het volgende mede: De hoofdzaak van de tentoonstelling wordt gevormd door de collectieve inzen dingen. Alle belangrijke fruiteentra zullen op deze tentoonstelling aanwezig zijn en wel West-Friesland, Utrecht, IJselstreek, Betuwe met twee inzendingen, Zuid-Hol- landsche eilanden met vijf Inzendingen, Zuid-Hollandsche eilanden met vijf Inzen dingen, Zeeland en Limburg. Van de be kende fruitgebleden ontbreekt slechts West Noord-Brabant, waar de cultuur echter nog betrekkelijk jong is en men vermoedelijk den kamp tegen de oudere districten nog niet aandurft. Voor de groep verpakt fruit hebben zich 29 inzenders aangemeld. In totaal zullen op dit programmanum mer 256 kisten fruit worden Ingezonden. In het geheel zullen de frultinzendingen twee derden van de Apollohal ln beslag nemen tot een oppervlakte van twee honderd vierkante meter en zal meer dan vijftigduizend kilogram fruit worden ten toongesteld Een dergelijke grootsche tentoonstelling speciaal van fruit ls ln Nederland nog nim mer geweest. De laatste nationale tentoon stelling ls ln 1911 gehouden. Aanvrage verbindend verklaring Zoutconventie. De particuliere zoutziederijen worden bedreigd. Door Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo. De Staatscourant van gisteren bevat aankondiging, dat Minister Steen- berghe aan de vaste Commissie uit den Iconomischen Raad, de z.g. Commlasle- Lieftlnck, advies heeft gevraagd over een verzoek tot algemeen verbindend verklaring der Zoutconventie, d.w.z. een verzoek tot voortzetting der Zoutcon ventie. Van welingelichte zijde vernemen wij daarover de volgende bijzonderheden: De zoutconventie bestaat reeds bijna veertig jaar. Haar inhoud ls aan de Regee ring reeds jaar en dag bekend. Alle Neder landsche zoutziederijen zijn lid dezer Con ventie, die steeds bevredigend ook voor de distribuanten heeft gewerkt en nim mer aan de Nederlandsche huisvrouw of aan de verwerkende industrie reden tot klaeen gaf over hooge prijzen. De zoutziederijen, behalve één, Impor teeren hun grondstof, ruw zout, uit het buitenland: die ééne, de Kon. Nederland sche Zoutindustrie te Boekelo, maakt zout uit ter p'aatse opgepompte pekel. De K. N. Z. mede lid van de Conven tie heeft dit lidmaatschap aldus onze zegslieden tegen 31 Mei j.l. opgezegd. De K. N. Z. meent n 1. dat de Nederland sche Regeering ln het laatste Nederl.- Duitsche ha"delsverdrag niet datgene van de Dultschp Regeering heeft verkregen, wat de IC. N. Z. wenschte te verkrijgen. Wat de K. N. Z. aldus niet kon bereiken, nacht zij nu op andere wijze binnen te halen, n.l. door de overige zoutzieders een deel van hun omzet af te dwingen. Deze zoutzieders hebben zich tot dusverre ter- wille van de samenwerking in de Conven tie reeds vele offers ten gerieve van de K. N. Z. getroost: thans echter stellen zij zich teweer tegen de eischen der K. N. Z., mede daar hieraan iedere rechtsgrond ont breekt. Zij meenen ook, dat de regeling, welke in meerdere jaren van moeizaam overleg met de distribuanten tot stand gekomen ls, niet mag worden afgebroken. Boven dien wijzen de zleders op een recente uit lating van den vorlgen Minister van Wa terstaat, die bij de opening van de nieuwe fabriek der K.N.Z, te Hengelo zeide. dat vergrooting van den omzet van consump- tiezout door de K.N.Z. niet in het binnen land gezocht moest worden. Reeds bij de behandeling der Zoutcon- cessie in de Tweede Kamer ln 1918 ver klaarde minister Posthuma, dat rekening moest gehouden worden met de belangen der zoutziederijen en de zoutvoorziening des lands. De hier bedoelde zleders hebben goede boop, dat de verbindendverklaring der Zoutconventie onder de werking waar van de K.N.Z. immers tot een behoorlijk bedrijf kon uitgroeien spoedig zal af komen. Met belangstelling wordt in de kringen der zwutzleders, hun arbeiders en de distri buanten, maar ock daarbuiten, tegemoet gezien de beslissing, die Minister Steen- bemghe uiteindelijk zal nemen op dit ver zoek tot algemeen verbindendverklaring der Zoutconventie. Willigt de Minister het verzoek in, dan zal de K.N.Z. aan haar bepalingen gebonden zijn, waardoor een prijzen oorlog en de vernietiging van een aan tal rer.deerende bedrijven hetgeen een vergroollng van het werliloozen- cljfer zal meebrengen zullen wor den voorkomen. UIT NED. OOST-INDIË H. J. EARTELINGS. t Op 57-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer H, J. Bartelings Jr., oud- directeur der Zeevaartschool te Groningen. De heer Bartelings werd te Amsterdam geboren en is na een tijdlang onderwijzer te zijn geweest bij het bijzonder onderwijs, achtereenvolgens directeur geweest van de Zeevaartschool ln Den Helder van 1907 1908, op Vlieland van 1908-1918, te Delf zijl van 1919—1923 en te Groningen van 1923—1935. Hij was teen tevens directeur van het internaat voor leerlingen der Zeevaart school, dat ln 1933 ter gelegenheid van het 135-Jarlg bestaan der Groninger Zeevaart school werd geopend. Hij bleef dat tot 1935 toen hij wegens opneming der Zeevaart school van Groningen ln de Middelbaar Technische School aldaar op wachtgeld werd gesteld. HIJ vestigde zich toen metter. woon te Den Haag, waar hij thans is over leden. DE VERLOFDAGEN IN HET MIJNBEDRIJF. Nieuwe concessies der werkgevers. In de gisteren te Heerlen gehouden ver gadering van de contactcommissie voor 't mijnbedrijf, verklaarden de directies zich, behalve de in de vorige vergadering gedane toezeggingen, alsnog bereid, om het maxi mum aantal verlofdagen voor ondergrond- sche arbeiders na vijftien dienstjaren nog met twee dagen te verlengen, zoodat dit aantal dan veertien zal bedragen. Hierte genover zal de opklimming voor verlof voor onder- en bovengrondsche arbeiders na acht dienstjaren, in afwijking van het in de vorige contact-commissie beslotene, aldus geschieden, dat na tien Jaren recht op elf dagen en na twaalf jaren recht op twaalf dagen vacantle wordt verkregen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rotterdamsohe Lloyd rapide in aansluiting op het mailschip „Dempo", wordt morgenochtend cum 7.38 in Den Haag verwacht. De aardbeving op Java. Twee dooden en drie gewonden. Aneta meldt het volgende over de aard beving op Java: Te Klaten zijn toen daar eenige huizen Instortten, twee menschen gedood en drie gewond, van wie één ernstig. Te Magelang is een huis ingestort. Te: Jogja zijn bijna alle hulzen gescheurd; het stationsgebouw aldaar vertoont scheurtjes van weinig beteekenls. Ook te TJilatjap zijn vele muren van kan toren en woonhuizen gescheurd; de daken van een aantal huizen zijn verschoven. Te Demakldjoe ls een schoorsteen omge vallen. De schoorsteen van de suikerfabriek Medarle te Pekalongan ls zwaar gescheurd; de fabriek zelf heeft echter geen schade op- geloopen. Van de suikerfabriek Beran (in de buurt van Jogjakarta) ls een deel van den voorgevel Ingestort. De selsmografen van Babadan en van den Papandajan zijn ontzet. Berichten dat de aardbeving gevoeld is zijn nog ontvangen uit Batavia, Bandoeng, Madioen, Solo, Jogja. Randja-Ekek (Prian- gan), Magelang. Kedlri (waar de mensehen de straat op vluchtten), Wonosobo en Che- ribon. Het spoorwegverkeer heeft van de aard schokken geen hinder ondervonden. SPAART DE GRASGAZONS! Een liefhebber van bloemen en planten doet langs dezen weg een dringend beroep op alle ouders, besturen van wonlngbouw- en buurtvereenlglngen e.d. om erop toe te zien, dat de gemeentelijke grasgazons niet door de spelende jeugd worden vertrapt, NIEUW! „EXTRA ZACHT HOOGGLANS Doel de tanden dubbel zoo lang wit blijven. H00GGLANS1 Dfc TANDEN TOT DUBBELE SCHITTERING ONSCHADELIJK ABSOLUUT VEILIG OMDAT HET DU8BE1 700 ZACHT ISI ..Ik heb het!" Met deze drie woorden kondigde een der wetenschappelijke medewerkers van de Popsodent Company het einde aan van veertien Jaar zoeken naar oon absoluut nieuwe tandpasta, een tandpaeta, die de tanden op onschadelijke wijze zou hoogglanzen. HU had de nieuwe Popso dent gevonden. Een tandpasta, extra zacht en tevens hoogglanzend. Een tandpasta, die driemaal zooveel waarde heeft als de gewone soorten, omdat ze de tanden doet glanzen en een dubbele veilig heid biedt. Wilt gij een werkelijke hoogglans, be gin dan vandaag nog de Nieuwe Pepsodent te gebruiken. Hooggfonf Uw Tanden - GRATIS. Deze COUpOn geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk invullen, postzegel van 3 et. voor porto insluiten en zenden aan de firma B. Meindersma - Westerbaenstraat 154 - Den Haag. Naam De iandpasta die tandfilm verwijdert. 8324 (Ingez. Med.) door J. A. Baljé. ..Jammer van den kerel", zei mr. Courtois toen hij met zijn vriend het gerechtsgebouw verliet, waar hij zoo luist tegen zijn cliënt Andre Lebrun een vonnis van drie jaar had hooren vellen. ,,ik heb hem verdedigd zoo goed als ik kon, maai' zijn antecedenten waren tegen hem Weet je?" vroeg hij, en hij pakte zijn vriend bij de mouw, „dat Lebrun één van de beste Fransche detec tives geweest zou zijn. als hij "niet twee groote zwakheden bezeten had, de twee zwakheden, die hem in het andere kamp, dat van de misdaad, hebben ge bracht: drank en vrouwen!" „Andi'é Lebrun detective?" keek de ander verwonderd Mr. Courtois knikte. „Laten we ons ook even bezondigen. glimlachte hij. „en ergens een appéritif drinken. Dan zal ik je vertellen, hoe zijn carrière als detective eindigde". Toen ze gezeten waren, begon Courtois zijn verhaal. .André Lebrun was jaren geleden bij de Süreté en het leed geen twijfel, of hij was een kwam detective. ZUn chefs hadden zijn schranderheid al vlug opgemerkt en het was een groote onderscheiding, die hem te beurt viel, toen hem met voorbijgaan van vele oudere collega's de zaak Armand Bras sard werd opgedragen. Armand Brassard maakte ln dien tüd Parijs onveilig, hll trad on met groote brutaliteit, roofde en stal links en rechts en zag ook niet op tegen een moord, als dat zoo te tas kwam. Bekwame detectives had men op zijn spoor gezet, maar hU was hen allemaal te glad af ge weest. Een jaar lang hoorde men niets meer van hem, totdat hli plotseling weer één van zijn brutale'staaltjes uithaalde: een diefstal in een Juwelierszaak op klaarlichten dag, een wilde achtervolging door de politie, wiaarbil één der agenten het leven Het! Toen gaf men André Lebrun de zaak in handen Lebrun pakte de zaken energiek aan. Hij werkte systematisch, doorploos alle dossiers, die over Brassard aanwezig waren, onder zocht eerst oude zaakjes, leefde wekenlang in de Farljsohe onderwereld en hU was heel dicht bij het succes, toen hij er tenslotte achter kwam, dat Armand Brassard een vrij geregeld bezoeker was van een bepaald café. Met het geduld van een kat bezocht Lebrun toen avond aan avond dat café. teil had het niet versmaad, de hulp van enkele lichtschuwe elementen te gebruiken en van hen wist hij. dat Brassard weer een zaakje op touw zette en vrij zeker op een bepaal den Novemberavond in het café zou ver schijnen. Opgewondener dan anders loerde hij dien avond in het café op zlln prooi. Hij kende Brassard natuurlijk niet. maar hij had een vrij aardig signalement van hem en boven dien had hij met één van zijn helpers uit de onderwereld afgesproken, dat die hem een seintje zou geven, wanneer Brassard binnenkwam. Het Uep tegen tienen, toen hit het be paalde sein zag! Lebrun's hart klopte wat sneller, toen hp de twee mannen, die net waren binnengekomen opnam. Hij was er zeker van. diat de langste van de twee Brassard was! André Lebrun rook als het ware het succes. Toen de twee mannen aan een tafeltje hadden plaats genomen, liep hl.i onopvallend naar hen toe en hij nam aen hetzelfde tafelje plaats. Vrijwel n'emand zag. dat hU met zijn revolver den langen onder schot hield, toen hit met zijn elle bogen op het tafeltje leunde Zijn tegenstander lachte spottend, toe hij Lebrun's revolver op zich gericht zag. „Bonsolr Lebrun", zei deze ..je moet de groeten hebben van Armand Brassard" Even was Lebrun overbluft, dat de man zijn naam wist en zoo kalm bleef. Maar hij herstelde zloh vlug. „Armand Brassard ben je zelf", zei hij, „en je zal me moeten volgen naar het hoofdbureau". Weer grijnsde zijn tegenstander. „Graag zei hij. „als je de grootste stommiteit van je carrière uit wilt halen Heel Parjs zal morgen lachen. Je begrijpt toch zeker wel, dat lk hier niet versohenen zou zlln, als ik Armand Brassard was. Want je hebt gemerkt dat we je kennen. Armand heeft een grapje uit willen halen met je amice en lk lijkt een beetje op hem", Dan stond hl) op. „Wel zullen we maar gaan?" grijnsde hU, „op het bureau zal ik mlin papleren wel toonen. Vergeet vooral de pers niet te waar. schuwen". In enkele oogenblikken realiseerde Lebrun dat de man gelijk moest hebben. En dat in dat geval een arrestatie een geweldig fiasco voor hem beteekende. Zonder twijfel zouden de chefs hem de zaak weer uit handen nemen. Met een gegrom bergde hit zijn revolver op en een tartend hoongelach volgde hem, toen hit nijdig het café verliet. Brassard moest gewaarschuwd zijn, misschien had hij zlln helpers toch nog niet met genoeg zorg uitgekozen. Nu kon hij vrijwel van voren af aan beginnen, op het moment, dat het succes voor het grijpen leek. Od één der boulevards spoelde hll zijn falen met een naar borrels weg. Hij dronk veelden avond zoodat't'n beetje buiten zijn wil was. dat hli bij een vrooHIk troepje, dat in hem een medefuifmimmer vermoedde, terechtkwam. Bij dat troepje was een aller. schattigst vrouwtje. Mr Courtois bestelde nog een appéritif. „Goede waar", prees hij. „Dat zal André Lebrun drie laar moeten missen". „Zet Je verhaal voort", drong zijn vriend aan. „Je houdt op, als het spannend wordt. Dat vrouwtje „Precies", ging mr. Courtois verder. „Dat vrouwtje scheen ook nog al wat met Lebrun op te hebben en zoo kwam 't, dat die twee nog wat nafuifdsn en tenslotte bli haar woning teeder afscheid namen. Maar het afscheid viel blijkbaar zóó zwaar, dat André Lebrun nog even meeging, om een aller laatste glaasje ,,op de vaireep" te drinken. Angèle. zoo heette het vrouwtje, liet door haar bediende een cocktail mengen en toen ze zoo oog ln oog met elkander stonden, dacht Lebrun aan alles, behalve aan de Süreté. Daar dacht hij pas den volgenden och tend aan, toen hli met zware hoofdpijn om een uur of tien bijkwam, ln de woning van Angèle. die nu echter volkomen verlaten was. En toen hij het briefte las. dat Angèle voor hem achtergelaten had. besefte hij, dat de cocktail wel wat erg „mixed" was geweest en dat 't verdoovingsmlddel er niet ln hoorde. Dat briefje luidde ongeveer zoo: „Beste André, Je was gisteravond een voortreffelijk partner. Wat kan je drinken, zeg! Weten ze dat op Süreté? Wat jammer, dat jij en in zulke uiteenloopende belangen hebben cn onze gezellige avondjes daarom tot dit ééne beperkt moeten blijven. Maar daar heb lk dan ook de prettigste herinnering aan. O ja, voor ik het vergeet.... je zal te legitimatiebewijzen missen Die had mijn vriend Armand Brassard noodlg om naar het buitenland te komen, want Parijs wordt hem toch wel wat te heet onder de voeten. Gisteravond was hij mijn bediende, vind je dat niet alleraardigst? Overigens zullen we te de papieren aangeteeksnd terugsturen. Adieu, beste jongen. En als ik je nog een raad mag geven: Neem er nooit eentje „co de valreep". Zoohi laatste borrel kan nét fataal worden. Angèle". Mr Courtois dronk ziin glas leeg en rekende af met den kellner. Dan knikte hij wi.isgeerig en hij besloot zijn verhaal: ,.Dle vernedering was teveel voor den jongen Lebrun. HU nam zijn ontslag en langzamerhand zakte hli verder af. Door het drinken! En het slot van de gee-htedenh maakte ie zoo even mee in de rechtzaal Drie jaar. een heele tijd. amice!" Nadruk verboden Auteursrecht voorbehouden. 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10