STADSNIEUWS BwlenUmd 78ste Jaargang MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 No. 23775 De strijd ïn Spanje HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week VT.7. f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 nm<L> Ned. Ver. voor Lucht bescherming. Cursus van de afd. Leiden. De afdeeling Leiden der N.V.L. heeft een olgemeenen cursus voor luchtbescherming georganiseerd, welke voor alle belangstel lenden toegankelijk is gesteld. Deze cursus wordt gegeven door een staf van vakkundige docenten. In den cursus, die 14 lesisen van l'/i uur omvat (des Vrij dagavonds van 8.159.45 uur», zullen de cursisten op degelijke, betrouwbare en rustige wijze worden onderwezen in de be langrijkste vraagstukken met bet-rekking tot de luchtbescherming. Het ligt in het voornemen om den cur sus in de eerstvolgende jaren doorloopend te geven, met dien verstande, dat na af loop van een cursus terstond een nleuwre cursus aanvangt. Hoewel de Vereeniging nog slechts zeer kort de plannen tot het houden van dezen cursus heeft openbaar gemaakt, zijn reeds zeer talrijke aanmeldingen ontvangen; het bestuur verwacht dan ook reeds dadelijk met een parallel-cursus te moeten aan vangen. Voorloopig ontbreekt nog de financieele steun van rijk en gemeente, zoodat de Ver eeniging gedwongen is de onvermijdelijke kosten van onderwijsmateriaal enz. te dek ken uit de bijdragen van de l-edfen der Ver eeniging en door het heffen van lesgelden der cursisten. De voorwaarden voor deel neming aan den cursus zijn echter zeer laag gesteld. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, tracht de Vereeniging onder de Leidsche burgerij een luchtbeschermingsdienst te organiseeren, welke in tijden van nood in het algemeen belang werkzaam kan zijn. Personen, die zich voor het deelnemen aan dezen dienst aanmelden, zijn verplicht dezen algemeene cursus volledig te door- loopen. Daarna komen zij voor verdere op leiding in aanmerking, waarbij zij gele genheid krijgen zich te oefenen in de gas- school en waarbij zij zich de kennis moe ten verwerven voor de taak, welke zij in Luchtbeschermingsdienst op zich nemen. De cursus begint Vrijdag 15 October a.s. Men kan zich aanmelden als cursist voor den algemeenen cursus voor Luchtbescher ming en/of als deelnemer aan den Lucht beschermingsdienst, bij den secretaris der afdeeling, dr. T. Potjewijd, Academisch Ziekenhuis (tel. 2395, toestel 693; huis adres Boerhaavelaan 37. tel. 2969). De algemeene cursus is onderverdeeld in een chemischen dienst (dr. ir. J. J. Val kenburg) technischen dienst (Chr. F. van den Berg), medischen dienst (dr. E. J. J. G Renaud), beschermingsdienst (dr. J. J. van Eek) en een brandweerdienst (inspec teur W. A. Couzy). VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN M.S.G. Herdenking van het 152-jarig bestaan van het Genootschap. De Ver. van oud-leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Seientiarum Geni- trix" heeft Zaterdagavond in den foyer der Stadsgehoorzaal, der traditie getrouw, het jaarfeest van dat genootschap op op gewekte wijze herdacht. Er heerschte van den aanvang af de zelfde prettige stemming van saamhoorig- h'eid, welke steeds deze avonden ken merkt en het programma was van dien aard, dat het peil van den gezelligheids- thermometer steeg, naarmate de avond vorderde. Alvorens „The Dutch Players" onder lei ding van Albert Gerritsen het programma openden, sprak de voorzitter, de heer O. S. Knottnerus uit Rotterdam een kort wel- komstawoord, inzonderheid tot mej. Ma rianne de Wekker en haar leerlingen, die dezen avond met haar dansen zouden op luisteren. Na erop gewezen te hebben, dat het Genootschap dezer dagen 152 jaar be staat, verzocht hij allen mede in te stem men met het Mathesis-lied, waarvan alle drie coupletten, vervaardigd door Jan de Quack, uit volle borst werden meegezon gen. Daarna was de beurt aan het tooneelge- zelschap onder leiding van M. van Beem, beter bekend als „Keesje", die in vroeger jaren herhaaldelijk met groot succes in het Luxor-Theater optrad: Ook nu weer oogstte dit ensemble met een tweetal kluchten daverenden bijval. De lachsalvo's waren eenvoudig niet van de lucht en het is niet aan twijfel onder hevig of de kennismaking met dit kleine clubje is den oud-Mathesianen opperbest bevallen. Een uiterst welkome afwisseling met de beide tooneelstukjes vormde het optTeden van een achttal leerlingen van onze stad- gencote, mej. Marianne de Wekker, die op zeer gracieuze wijte een drietal dansen uit voerden, terwijl mej. de Wekker ook solis tisch optrad in een dans, voorstellende het opkomen en afsterven vain een blad. Haar knappe vertolking kreeg een welverdiend applaus; de heer Knottnerus had de aar dige attentie om namens het bestuur alle medewerkende dames, ook die van het too- neelensemble, een bloemenhulde aan te bieden. Vanzelfsprekend werd tot besluit van dén genoeglijken avond een dlansje ge- tfaaakt. VAKSCHOOL VOOR MEISJES (RAPENBURG 23). Een aardig denkbeeld. Op een der laatste dagen voor de zomer- vacantie van dit jaar werd door leerkrach ten en leerlingen der Vakschool het blijde bericht door H.K.H. Prinses Juliana aan het Nederlandsche volk gedaan bespro ken. Men dacht op welke wijze men uiting kon geven aan hun gevoelen van blijdschap wanneer eerlang een Prins of Prinses gebo ren zal worden. Besloten werd baby-uitzetjes te maken en te brengen aan behoeftige moeders, die om streeks begin Januari een kindje ver wachten. Na den aanvang van het nieuwe school jaar zijn de leerlingen met veel enthou siasme aan den arbeid setogen om tijdig gereed te zijn. De kosten van de uitzetjes worden door vrijwillige bijdragen gedekt. NED. NATUURHISTORISCHE VER. Standexcursie van de afd. Leiden. Zaterdagmiddag werd door de leden der Ned. Natuurhistorische Vereeniging uit Lei den een excursie langs het strand van Katwijk naar Noordwijk gemaakt, welke zeer geslaagd genoemd mag worden. In de vloedlijn werd naar de Verschillen de zeemollusken gezocht, waarvan een groote verscheidenheid door de excursisten werd verzameld. Opvallend was de groote hoeveelheid aan Amerikaansche hoorn mossels en tepelhoorns, welke gedurende den geheelen tocht werd aangetroffen; ook vele andere schelpen werden gevon den, zoo noemen we b.v. groote en halfge- knotte strandschelp, mossel, zaagje, kokkel, nonnetje, lin-ksgestreepte en teere plat- schelp, slijkgaper, afgeknotte en strandga- per, venusschelp, alikrulk, fuikhoorn, wen teltrap. noordhoorn (jong exemplaar) en wulk, waarvan meerdere exemplaren door de ruwe zeerasp bedekt waren. In het schelpgruis werden tientallen skeletjes der dwergzeeappels en tevens eeai enkel exem- plaats der zeeklit gevonden. Plaatselijk la gen groote opeenhoopingen van wormhuis jes; naast de kunstig gevormde kokertjes der goudkammetjes vond men de buisjes der schelpkokerworm, welke uit aaneenge- kleefde schelpfragmenten zijn samenge steld. Ook vele vogels hadden zich op het ver laten strand verzameld, zoo werd te mid den van een groote troep zilvermeeuwen een aantal mantelmeeuwen en strandloo- pers waargenomen, terwijl een troepje sterntjes rondscharrelde om iets van hun gading te bemachtigen. Op het natte zand lagen verscheidene kwallen vain het ge slacht Rhizostoma, welke door hun mooie blauwe kleur de bewondering der excur sisten opwekten. Om zes uur keerden de deelnemers zeer voldaan huiswaarts. MOEDIGE REDDING. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is de 28-jarige D. P. R. K., wonende in het Kooi- park, op het Utrechtsche Jaagpad met zijn rijwiel door een hoop grint gereden, welke hij door de slechte verlichting ter plaatse niet had opgemerkt. Het gevolg was, dat hij de macht over het stuur erloor en met fiets en al in den Rijn terecht kwam. Op zijn hulpgeroep kwam de 29-jarige W. Stou ten uit zijn woning snellen en sprong den drenkeling, die reeds gezonken was, geheel gekleed na. Toen S. erin geslaagd was den drenkeling op den wal te brengen, had deze het bewustzijn al verloren, doch na toepas sing van kustmatige ademhaling keerden de levensgeesten spoedig terug. De Eerste Hulpdienst en dr. de Bruine uit Leiderdorp namen daarna de behande ling over. Dank zii het kordaat ingrijpen van den heer Stouten werd K. van een wissen dood gered. LEIDSCHE SCHOUWBURG. TOONEELAVOND „D. O. S." D. WESTENDORFF f Na een ziekte van enkele maanden, doch nog onverwiachts, is in den afgeloopen nacht hier ter stede, op slechts 33-jajrigen leeftijd overleden de heer D. Westendorff, in leven onderwijzer aan de school der Eerste Leidsche Schoolvereeniging in het Noordeinde, aan welke inrichting hij sinds 1926 verbonden was. De aard van zijn ziekte maakte het nood zakelijk, dat in het voorjaar zijn rechter arm werd geamputeerd, doch op grond van zijn uitnemende paedagogische kwaliteiten besloot het bestuur hem in zijn werkkring te handhaven. Nla de groote vacantie zou hij zijn werkzaamheden hervatten, maar reeds na den eersten dag dratong zijn ge zondheid hem de met zooveel opgewektheid en levensmoed wederom aangevangen taak neer te leggen. Naar thans is gebleken helaas voor altijd. Het onderwijzend personeel verliest in hem een voortreffelijk collega, die een hooge opvatting van zijn plichten als mensch en ais onderwijzer had, zijn leerlingen verlie zen een vaderlijken vriend. De heer Westendorff was voorganger van de Apostolische Gemeente te dezer stede. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s. Donderdag middag om 1 uur op „Rhijnhof". ONTSPANNINGSVER. „V. O. A." Gisteren organiseerde bovengenoemde vereeniging een vischwedstrijd aan de Sas- senheimer pont. Om 7 uur ving de wed strijd aan; er werd tweemaal IV2 uur ge- visebt. De vangst was niet bijzonder groot. De uitslag wds als volgt: 1ste prijs Leu ring; 2e Hillebraiidt; 3e Amsterdam; 4e Ruitenbeek; 5e Singeling; 6e Brugman; 7e Oudshoorn; 3e Rooijakkers; 9e Wendt; 10 M Holswilder. Verder ontving een ieder een prijsje. De prijsuitreiking had plaats des avonds bij den heer De Ru, Beesten markt 8. De leiding van dezen wedstrijd was bij den heer J. de Bruin als hoofdcon troleur in goede handen. Uitstekende opvoering van „Sonna". Met de opvoering van het Indische too- neelspel „Sonna", van J. Fabricius heeft de Arbeiders-Tooneelver. „D.O.S." Zater dagavond in „Zomerlust" haar wintersei zoen geopend. De belangstelling was zeer groot. De avond werd geopend, helaas ruim drie kwartier te laat, met een wel komstwoord van den voorzitter, den heer K. Schuitema, die met de toezegging, dat het tooneelstuk in een vlot tempo zou worden opgevoerd een belofte, die men gestand deed als het ware betersohap beioofde. Over het tooneelstuk zelve en zijn op voering kunnen wij slechts met de groot ste waardeering schrijven. Een licht stuk was het zeker niet. speciaal door de ze» moeilijk aan te voelen Indische sfeer. Door huil uitstekende spel. de fraaie costumes en de tot in de puntjes verzorgde tooneel- aankleeding zijn de D.O.S.-leden er in ge slaagd ons voor enkele uren te verplaat sen naar een klein Javaansch stadje, waar we meeleefden met de tragische geschiede nis van de Soedaneesche vrouw Sonna. die na jarenlang met een Indisch officier hef en leed te hebben gedeeld, plotseling ver stoeten wordt en van haar kind beroofd, terwille van het voor haar onbegrijpelijke belang van dat kind. De heer A. C. van der Woerd, die naast de verzorging van de regie ook nog de niet groote, doch wel buitengewoon moeilijke rol van een Soe- daneeschen klerk voor zijn rekening had genomen, was o.i. wel de beste van het heele groepje. Door zijn strakke gelaats uitdrukking, de weinige woorden en zijn onderdanige gebaren, benaderde hij op de meest juiste wijze het type van den inlan der. De heeren G. van den Wyngaard en K Schuitema resp. officier en assistent resident, plaatsten zich eveneens op den voorgrond. Wat meer vrijheid, wat meer contact met de zaal zou het spel van den laatste zeker nog beter hebben doen uitkomen. Mevr. de Cler, die de zware rol van Sonna speelde, maakte naar onzen smaak van de geheele geschiedenis te veel een drama; te weinig hield zij rekening met het tot op zekere hoogte flegmatieke ka rakter der inlanders, iets wat de heer Van der Woerd juist zoo goed aanvoelde. Mevr. Dorrepaal, haar dienstbode, leed. hoewel in mindere mate, aan dezelfde kwaal. Deze kleine onvolmaaktheden zien wij echter gaarne door de vingers, terwille van het vele goede, dat het spel van allen zonder uitzondering inhield. Dat de op voering gewaardeerd werd, bleek wel uit het hartelijk en langdurig applaus, waar mee het Dubliek dankte. D.O.S. heeft weer een zeer geslaagde op voering gegeven, waarmee ze toonde neg steeds "op den goeden weg te zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: A. B. Kooyman, Heemskerkstraat 70, Lei den. Schildersbedrijf, behangerij. Eigenaar: A. B. Kooyman, Leiden. Wijzigingen J. Raaphorst, Basteurstraat 26, Leiden. Broodbakkerij. Bovengenoemde zaak is met ingang van 24 September 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: J. Raaphorst en Zonen. (B.P.) Ven- nooten: J. Raaphorst, J. F. Raaphorst, F. J. W. Raaphorst en W. J. Th. Raaphorst, Leiden. J. v. d. Luyt en Zonen, Wijttenbachweg 35, Oegstgeest. Expeditie, sleeperij, handel in zand, grint enz. Uitteredend vennoot: 'H. v. d. Luyt, dd. 21 Sept. 1937. S. C. v. Wieringen, Raadhuisstr. 140/46 en 249 .Alphen. Drukkerij. De zaak is omge zet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Drukkerij S. C. van Wieringen en Zoon N.V. (Ned. Staatscrt. 13 Juli 1937, Bijvoegsel No. 959). C. van der Meer, Witte Singel 271, Alke made, R.A.veen. Brandstoffenhandel. De zaak is omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: C. van der Meer en Zoon. Vennooten: C. van der Meer Jzn., J. van der Meer Czn., Alkemade. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van de Stichting „Hoenderloo", heeft ongeveer f, 220 opgebracht, KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. De Vrek, van Molière. Voor den Kunstkring het Schouwspel, is gisteravond het seizoen geopend met een opvoering door het gezelschap Jan Musch van wat geworden is het vaste beeld van gierigheid en lage hebzucht, waarvoor alles moet wijken: Molière's l'Avare, dateerend uit 1668. Het is een der gaafste werken van Molière's klassiek tooneel, vooral ook, waar hier de raisonneur, die onze tijden heelemaal niet ligt, vrijwel ontbreekt. Dank zij de schitterende creatie van Jan Musch als Harpagon, weet dit blijspel nog zeer te boeien. Het is fenomenaal, wat Musch uit deze rol weet te halen en hoe hij dezen vrek weet te doen leven, ook voor deze tijden. Dit is tooneelspel! De jaren hebben zijn krachtige typeering van deze figuur niet kunnen schaden. Het ls toch, meenen we, al weer een 10 jaar geleden, dat hij het laatst hier deze creatie bracht. In eenvoudige, doch goed aanslaande decors, is Molière over het algemeen trou wens goed vertolkt. Vooral geprezen dienen te worden de Cleante van Emile van Stuwe en Valère van Adolphe Hamburger. Uitgezonderd de Frosine van Lize v. d. PollHamakers waren de dames-rollen ietwat zwak bezet, doch hinderlijk was het niet. De goed gevulde schouwburg, toonde zich hij uitstek dankbaar. Heden de reprise. De Speldjesdag voor „Herwonnen Le venskracht" van Zondag ji. heeft de som van f. 424.21 opgebracht, waarvoor het be stuur den gevers hartelijk dank zegt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Maandag 20 Sept. 50 volw. per sonen; Dinsdag 21 Sept.. 52; Woensdag 22 Sept. 52; Donderdag 23 Sept. 52; Vrijdag 24 Sept. 52 en Zaterdag 25 Sept. 52 volw. personen. Gisteravond had een aanrijding plaats op het kruispunt Geversstraate-Endegees- terlaan te Oegstgeest. Bij het oversteken van den rijweg twijfelde de voetganger A. v. d. S.. wonende alhier, een oogenblik, het geen hem noodlottig werd. Juist passeerde hem daar de motorrijder G. C. M. K., even eens alhier woonachtig, die een aanrijding niet meer kon voorkomen. Beiden werden op den grond geslingerd en kregen verwon dingen. Dr. Varekamp constateerde bij v. d. S. een beenwond en heeft hem, na hem te hebben verbonden, naar het Acad. Ziekenhuis doen vervoeren. De motorrijder liep eenlge schaafwonden op en werd ter plaatse verbonden. De politie van Oegstgeest heeft proces verbaal opgemaakt. Met ingang van morgen wordt de hee renkapsalon van den heer Henk Pijpers ver plaatst van Morschstraat 52 naar nr. 38. De ondernemer liet in dit pand een geheel nieuwen inventaris aanbrengen, zoodat de zaak een keurigen indruk maakt. Tengevolge van het breken van de as van een autobus, welke ter hoogte van de Maarsmanssteeg juist op de rails bleef staan, is gisteravond omstreeks 11 uur het tramverkeer op de Breestraat geruimen tijd gestoord geweest. De heer J. C. H. Melis, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in het notariaat, stelt zich voor zijn colleges aan te vangen met het houden van een openbare les op Woensdag 6 Oct. a.s. te 4 uur 15 in het klein auditorium der Academie. In enkele sectoren van Aragon wordt weer ;evochten doch meer dam geschermutsel is het niet. Troncoso afgezet. Men bevestigt, dat Troncoso uit zijn functie van grenscommandant te Irun is gezet. Hij zal waarschijnlijk vervangen wor den door een generaal, aangezien de reèhtsche autoriteiten het grenscommando beschouwen als een post van het grootste belang. Een diplomaat van de regeering van Burgos, San Graniz. heeft belangrijke be sprekingen gevoerd met de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland en hun officieus verklaard, dat generaal Franco het be treurde, dat Troncoso onder omstandighe den wordt vastgehouden, welke den autori teiten van Salamanca verhinderen hun volledige verontschuldigingen aan te bie den aan de Fransche règeering, zooals zij zouden wenschen te doen. Voorts sprak San Graniz zijn afkeuring uit over het gebeurde met de duikboot te Brest, hoewel hij zeide het uit overwegin gen van vaöerlan<Miefde te kunnen ver- Klaren. BINNENLAND. Felle brand te Rotterdam (4e Blad). Drama in kazerne te Naarden (Gemengd, 2e Blad). De gebeurtenissen in de N.S.B. (Binnenland 4e Blad). Philips Gloeilampenfabriek keert 18Vi pet. dividend uit (Financiën, 4e Blad). 2 BUITENLAND. Mussolini's bezoek aan Duitschland. Ook aan de Duitsche wapensmidse (4e en le Blad). Frankrijk en Engeland willen de Spaan- sche kwestie met Italië behandelen (Buitenland, le Blad). Het Belgische kabinet van Zeeland blijft aan (Buitenland, le Blad). Toch regeeringscrïsis in Turkije (Buiten land, le Blad). Nieuwe protesten inzake de Japansche lucht-bombardementen (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND Mussolini's Duitsche reis. Voorloopig geen oniwapenings- besprekingen. De reis van den Duce naar Duitschland domineert momenteel de groote politiek. Reeds worden allerlei commentaren gele verd over de gevoerde besprekingen, doch dat is allemaal nog zoo in windselen gehuld dat wij daarop nog niet nader zullen in gaan. Bij geruchte verluidde, dat Mussolini Hitler uitgenoodigd heeft voor een bezoek aan Italië, welke uitnoodiging de Fuehrer zou hebben geaccepteerd, doch noch offi cieel noch officieus is daarvan bevestiging te krijgen. Men wijst erop, dat het huidige bezoek van Mussolini in Duitschland wordt beschouwd als beantwoording van het be zoek van Hitier aan Venetië in 1934. Moge lijk is, dat de Duce Hitier uitnoodigt naar Italië te komen, doch dit zou dan een nieuw bezoek zijn, dat door Hitier zou worden ge bracht in zijn hoedanigheid van staats hoofd. In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda: De beide leiders stellen hun solidariteit in den dienst van den vrede. Van de elemen ten, waarop deze vrede gebaseerd moet zijn, zijn er vier van het grootste belang. Ten eerste moeten het fascisme en het nationaal-socialisme bij de andere landen, die zij overigens geenszins hun ideologieën willen opleggen, volkomen begrip en de hun toekomende achting vinden. Ten tweede moeten de andere Europeesche groote mo gendheden ten aanzien van alle vraag stukken de politieke, technische en vooral moreele rechtsgelijkheid van Duitschland en Italië erkennen. Ten derde moet een beter begrip en meer achting voor de levensrechten en de ont wikkeling van alle naties getoond worden. De internationale gerechtigheid moet niet slechts in woorden, doch ook in daden uit geoefend worden. Ten vierde moeten alle landen in Euro peesche solidariteit gemeenschappelijk te genstand bieden aan de afbrekende mach ten en eindelijk de gemeenschappelijke ge varen begrijpen. Frankrijk en Engeland zetten intusschen hun actie voort. In Engelsohe diplomatieke kringen be vestigt men. dat een EngeLsch-Fransche nota te Rome zal worden overhandigd, zoodra Mussolini aldaar zal zijn terugge keerd, teneinde nader de bedoelingen van Londen en Parijs uiteen te zetten met be trekking tot een drie-mogendheden con ferentie, waaraan men de behandeling van het vraagstuk der buitenlandsche inmen ging in Spanje zou willen toevertrouwen. Men meent te weten, dat deze nota in sterke bewoordingen de inzichten der mo gendheden in deze kwestie zou weergeven en zou aantoonen, dat zij het vraagstuk op realistische wijze zien, en wenschen,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1