CHIEF WHIP [EIDJCH DAGBLAD - Ferrle Knd Zaterdag 25 September 1937 Er is opleving geniet nu van de beste sigaret voor Uw gezondheid! RECHTZAKEN DE BIOSCOPEN De automatische telefoon centrale. Over een jaar in gebruik. Dezer dagen is de nieuwe telefooncen trale aan de Boommarkt, waar de auto matische telefoon zal worden onderge bracht, gereed gekomen. Althans wat het uitwendige betreft, want inwendig ont breekt er nog vrijwel alles aan. Het zal dan ook nog gerulmen tijd duren voordat de Leidsche abonnéls zelf hun aansluiting tot stand kunnen brengen. Zooals wij reeds eerder schreven, zal hiermede ten aanzien van het locale verkeer nog ongeveer een jaar gemoeid zijn, terwijl voor het inter - locale verkeer daar vermoedelijk nog wel een jaartje bij komt. Intusschen is het voor de abonué's een troost om te weten, dat het leed den lang- sten tijd geduurd heeft. Want al ware het ook. dat de Leidsche telefonisten haar werk met de grootst mogelijke snelheid en accuratesse verrichtten, dan nog zaL ieder een, die nader met het automatische systeem kennis maakte, moeten erkennen, dat dit laatste verreweg den voorkeur ver dient. R. K. MIDDENSTANDS- HANDELSAVONDSCHOOL. Geopend door Rector Reynen. Zooals bekend is eenigen tijd geleden de wet op de vestigingseischen afgekondigd. Op grond van deze wet kunnen aan den middenstander, die een winkel wil" Openen of overnemen eischen gesteld worden, waaraan hij moet voldoen, wil hij in het bezit komen van een door den minister uit te reiken vergunning, vereischt voor 't oprichten of aankoopen van een. winkel zaak. De te stellen eischen, die inmiddels voor de slagerijen bekend zijn gemaakt, hebben betrekking op de financleele draagkracht, handels- en warenkennis. Onmiddellijk na de aanneming van deze wet werden overal in den lande cursussen in het leven geroepen, teneinde de jeug dige middenstanders de vereischte kennis bij te brengen. Katholiek Leiden bleef niet achter; met succes werd een poging on dernomen om in de Sleutelstad een R.K. Middenstands-Handelsavondschool in het leven te roepen. De animo was groot en zoo was het mogelijk dat de nieuwe school reeds gisteravond werd geooend. Dit ge schiedde onder groote belangstelling we merkten o a op pastoor Smitz O. F. M„ nastoor Leenders, rector Beune. de kape laans Leenders en Schrama en de beslu- ren van Hanze en de R.K. Scholen in ccn der zalen van den Burcht. De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter van het schoolbestuur, den heer Tobé, die dank bracht aan allen, die nebben meegewerkt aan de oprichting van de school, terwijl hij zich speciaal richtte tot het R.K. schoolbestuur, dat de benoo- digde leslokalen beschikbaar heeft gesteid. c'en directeur, den heer Perauin. die al het soorbereidende werk geheel belangeloos 'leeft verricht en den secretaris, den heer van Zijl. Spr. deelde mede. dat zich reeds ruim 90 leerlingen voor den cursus hebben opgegeven Rector Reynen, voorzitter van het R.K Par. Schoolbestuur, die hierna het woord verkreeg, begon met te wijzen op het merkwaardige van dezen avond. Over en kele jaren zullen wé waarschijnlijk ver baasd zijn, dat de systematische scholing van den middenstand eerst in 1937 is be gonnen. Doch dit neemt niet weg, dat we vanavond voor een novum staan, dat we zelfs in meerdere of mindere mate een sprong in het duister wagen. Door het groote aantal leerlingen zouden we geneigd zijn te zeggen: deze cursus is een succes. Juister is echter te spreken van een aan vankelijk succes; immers slechts de opzet van het plan is geslaagd, doch zal de uit voering eveneens reden tot voldoening schenken? Dit hangt af van drie facto ren; bestuur, leeraren en leerlingen. Wat de eu-ste twee betreft kunnen we. zoo vervolgde rector Reynen, gerust zijn, doch de leerlingen zullen ongetwijfeld groote moeilijkheden ontmoeten, niettegenstaan de iedereen er van overtuigd is, dat zij van goeden wille zijn. Zij allen toch heb ben een verschillende vooropleiding gehad, de één beschikt over veel. de ander over weinig parate kennis en toch moeten allen dezelfde leerstof verwerken. De leerlingen, wier kennis boven het gemiddelde uit komt. zullen zich maar al te licht over schatten. terwijl de groen die onder het gemiddelde blijft, groote kans loopt moe deloos te worden» Zcovel de eerste als de laatste categorie loept ongetwijfeld het gevaar te mislukken. Zijn de leerlingen echter terdege van deze gevaren doordringen, dan is spr. er van overtuigd, dat de resultaten de ver wachtingen zullen overtreffen Hiermede verklaarde spr. de Middenstands Handels avondschool voor geopend. Namens de K. J. M. V. sprak rector Beune woorden van dank tot het bestuur i oor de stichting der school, terwijl hij de cursisten wees op de groote belangen, die met het al of niet behalen van het diploma op het spel staan De heer J. Bakker, directeur van het Hanzebureau in Den Haag deelde mede, dat door den Diocesanen bond reeds 34 scholen zijn opgericht. Na een pauze bracht de directeur der nieuwe school, de heer Perquin, dank voor het in hem gestelde vertrouwen, terwijl hij verschillende mededeelingen deed bestemd voor zijn leerlingen. Het slotwoord werd gesproken door den heer Tobé. 8169 tlnger. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: NV. Verzekeringsmaat schappij Algemeen Ziekenfonds voor Lei den. Hoogewoerd 82, Leiden. Nieuwe directeur-administrateur: H. Th. la Rivière, Leiden. „De Hollandsche Boerin". Haarlemmer straat 56, Leiden, handel in melk, boter, kaas enz. De zaak is dd 1 September 1937 omgezet in een vennootschap onder firma. Vennooten: Wed. E. C van der Voort Raaphorst, Leiden en A. J. van der Voort, Leiden. K. Hemerik. Pieterskerkgracht 3, Leiden, handel in antiquiteiten. Overleden eigenaar: K. Hemerik, d.d. 4 Mei 1937 P. H. f uller, 171, Leimuiden. aannemer. De z.-.ik is verplaatst naar Meerburger straat 12, Leiden. KWEEKSCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Sluiting van den bazaar. Bij ontstentenis van den voorzitter van het bestuur der Kweekschool werd het slui tingswoord gesproken door den heer Hui- bregtsen. secretaris. Hij merkte op, dat het vreugdevoller is, een bazaar te openen dan te sluiten. Bij de opening denkt men aan een geboorte, terwijl de sluiting het einde is van een kort leven. Hij dankte allen, die ock maar eenig-rmate hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen bazaar. Een lange rij passeerde de revue. Daar was eerst het dames-comité, dat reeds maanden van te voren met de voorbereiding was begon nen. Dan kwamen de directrice en de leera- rer-en van de school, die uit de chaos een lusthof hadden te voorschijn getooverd. Dan kwamen de oud-leerlingen, ouders, vrienden en de leerlingen, die met liefde en ijver de goede zaak hadden gediend. Hij kon den leerlingen helaas geen be looning in uitzicht stellen, maar troostte ze met de gedachte, dat een goede daad de belooning in zichzelf heeft. Eén voordeel trokken zij echter uit dezen bazaar, n.m. een jaar stof voor opstellen. Verder dankte hij de dames Baars. HagemanVerhagen. Molenaar en den heer Burgersdijk, die de middagen en avonden hadden opgeluisterd. Dan een dankwoord aan de waarzegster en waarzegger, die hoopvolle verwachtingen in jonge harten hebben opgewekt. Een woord van bijzondere hulde moesten de stille wer kers in ontvangst nemen, Jnej. van Hoven, die zorgde dat de stoere werksters niet in onmacht vielen en me). Voltman, die ook hier weer blijk gaf van haar liefde voor de school. In dit dankwoord werd ook de heer Dijs, lid van de oudercommissie, betrokken, die zich alle uren beschikbaar had gesteld voor de controle. Hier werd bewezen dat het instituut Oudercommissie een daadwerke lijke steun kan zijn. Ook de tijdelijke vendu meester, de heer Haaksma, werd niet ver- FABRIEK „COC RECTUM" RAPENBURG 26 LEI DEN TEL. 2257 2954 (Ingez Med.) geten. Mede dankte spreker de verschillen de firma's in en buiten Lelden, die gratis of tegen gereduceerde prijzen artikelen ter be schikking stelden En tot slot een hartelijk woord van dank aan dat deel der Leidsche burgerij, dat den bazar met een bezoek vereerde en er zijn inkoopen deed. Spreker hoopte, dat allen die in deze dagen den geest van de Kweekschool heb ben leeren kennen, meerdere bekendheid aan de school zullen geven. Meermalen is gebleken, dat deze school, in binnen- en buitenland met eere genoemd, voor tal van Leidenaars een volslagen onbekende is. Daarna ging men voldaan huiswaarts. LEIDSCHE VOLKSHUIS. De cursus natuurkunde, vermeld in het programma van het Leidsche Volkshuis en uitgaande van het Kamerlingh Onnes labo ratorium, begint a s. Donderdag in de groote collegezaal, ingang Nieuwsteeg. De heeren v. d. Berg en du Pré zullen dit jaar aan de hand van een groot aantal lichtbeelden en proeven behandelen: De wereld van het kleine en wel as. Donderdag: een reis naar de grens van het zichtbare (oog, loupe, microscoop!op 7 Oct.: de kleinste deeltjes, waaruit alle stoffen zijn opgebouwd om vervolgens 14 Oct. datgene te behandelen, wat door de cursisten naar aanleiding van het gehoorde wordt aangevraagd. Op Donderdag 30 Sept., 7, 14, 21 October wordt in het Leidsche Volkshuis een cursus gegeven over: ..Omgang met onze mede- menschen." Hierbij zijn èn spreeksters én indeeling met zorg gekozen, zoodat een bij zonder mooi geheel is tot stand gekomen. Mej. Herm. v. d. Heide zal inleiden „Ver houding tusschen ouderen en jongeren", mej. mr. Lekkerkerker, directrice van het Bureau voor Moeilijke Kinderen te Haar lem spreekt over: „Moeilijke kinderen", mevr. Cost Budde, Den Haag, over: „Om gangsvormen", terwijl de reeks gesloten wordt door mej. E. C. Knappert over: „Wat beteekent de vrouw voor maatschappelijk werk en wat maatschappelijk werk voor de vrouw?" Een cursus bij uitstek voor vrou wen en meisjes. HERDENKING T. G. MASARYK. Prof Dr. N. van Wijk stelt zich voor op Donderdag 7 October om 4 uur in het col legegebouw Oude Ziekenhuis een herden kingsrede te houden over T. G. Masaryk. „L.U.B." ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „De sexueele criminaliteit in Nederland 19111930", de heer L. Drukker, geboren te Utrecht. Idem tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Die noordwaart- se beweging van die boere voor die groote trek '1770—1842)", de heer P. J. van der Merwe, geboren te Grikwastad. Geslaagd voort het Economisch doctoraal examen Indologie: de heeren H. J. Hoek stra Den Haag) I. D. W. de Haan lOegst- geest) en H. v. d. Wal (Haarlem.) Gistermiddag tegen 2 uur is de 8- jarige L. de R. bij het sjoelen in de Duiven- bodestraat gevallen, waarbij de knaap zijn linkeronderarm brak. De E.HD. vervoerde den jongen naar het Academisch Zieken huis. EXCURSIE AMBTENAREN DER INVOER RECHTEN EN ACCIJNZEN. Woensdag. Donderdag en Vrijdag werd door diverse ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen, werkzaam in de inspec tie Leiden, onder leiding van den heer A. Hekstra, kommies-verificateur alhier, een excursie ondernomen naar diverse accijns- fabrieken. Achtereenvolgens werden bezocht de distilleerderij ..De Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zn., de Leidsche Zoutkeet en de Sigarenfabriek der firma A. H. J. Wij- tenburg. De ambtenaren werden in de verschil lende fabrieken door een der directeuren persoonlijk, of vanwege de directie rond geleid. De gang der bedrijven werd van het be gin tot het einde aan de ambtenaren uit- Eelegd en de verschillende bewerkingen werden aanschouwelijk aan hen vertoond. De deelnemers aan deze excursies zijn allen zeer voldaan naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Onze stadgenoote, mej. A. van Rijn- bach slaagde te Den Haag voor het examen logopaedist (spraakkundige). In aansluiting op het bericht van Don derdagavond, vermelden wij, dat de ver bouwing van Pierrot's magazijnen in de Maarsmanssteeg tot stand is gekomen naar het ontwerp van het Architecten-Bureau De Bruyn en Bouter. Naar wij in het Leidsch Universiteits blad lezen, zal de officieele opening der theologische faculteit plaats hebben op Woensdag a.s. des voormiddags 11 uur, in het Academiegebouw Rapenburg 73. De openingsrede zal worden uitgesproken door prof. G. J. Heerlng. KANTONRECHTER HEEFT VERTROUWEN IN HET TOESTEL VAN PROF. ZWIKKER. Het kantongerecht te Amsiterdam heeft vanmorgen een schriftelijk vonnis gewezen in de principieele strafzaak tegen den se cretaris van de KN.A.C., mr. B. P. baron van Harinxma Thoe Slooten en hem we gens het gebruik maken van een auto hoorn van te groote capaciteit veroordeeld tot f. 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. De geluidsterkte werd gemeten met het toestel van prof. Zwikker uit Delft. Het O. M. had zes gulden boete geëischt. De kantonrechter achtte het gebruik maken van een te sterke signaalhoorn be wezen uit de verklaringen van verd., van de getuigen en van den deskundige prof. Zwikker, wiens meening aldus de kan tonrechter wij tot de onze maken. De kantonrechter achtte het overbodig, het toestel, waarmede de geluidssterkte is gemeten, aan het oordeel van een tweeden deskundige te onderwerpen. Noch de com petentie, noch het systeeim van den ge luidsmeter is ter zitting aangevallen, noch is aangevoerd, dat het instrument niet ac curaat werkte toen de meting voqr het nroef-procesverbaal werd verricht. Boven dien is het dien ochtend nog gecontro leerd. Casino-Theater. „Septembermaand is Hollandsche maand", is het nu reeds eeni- ge weken bestaande devies van dit theater en aangezien deze na-zomersche maand nog niet ten einde is, prijkt er opnieuw een nationaal product op het programma. Thans is het „Oranje Hein", de bekende schets uit 't Jordaanleven, waarin ge den specifieken humor van deze volkrijke Am- sterdamsche buurt weer eens voorgezet krijgt. Ge ontmoet in deze rolprent typen, die zoo uit de Jordaan konden zijn wègge- loopen en dan denken we allereerst aan de gave creatie van Johan Elsensohn, een figuur, die tot leven gekomen is en waarin geen enkel détail verwaarloosd is. De ver tolking van den zwakkeling, die aan den drank verslaafd is en daarvoor zelfs zijn meubelen gaat beleenen, steekt ver uit bo ven de andere Jordaan-verschijningen. hoewel toch ook Herman Bouber, die dit stukje van Amsterdamsch leven door-en door kent, in de titelrol vele verdienste lijke momenten heeft. En om nog een fi guur te noemen, die in alt milieu haar sporen al ruimschoots verdiend heeft, ziet ge Aaf Bouber als een Jordaansche, die niet op haar mondje gevallen is. De intri ge voert weer naar de traditioneele gouden bruiloft en de feestspeech en de onafschei delijk daarmee verbonden huwelijkscon flicten. En dit alles is getroffen in die be kende sfeer, waar ernst en humor elkan der zoo geregeld afwisselen en iedere rol vol begrip voor dit Jordaanleven getypeerd is. Iedere week hebben we nu Sylvain Poons, die juist dezer dagen zijn 25-jarig tooneeljubileum gevierd heeft, in een ver schillende creatie gezien, waarbij de groo te veelzijdigheid van „Wijntje" opvallend is. Verder zal men ook om dezen „Oranje Hein", welke film tot de latere producten behoort, vreugde beleven, want is het niet de voornaamste pretentie van „Oranje Hein" om een uur amusement te verschaf fen? En daarin zijn de makers tenvolle geslaagd. Voor de pauze vermaakt ons een tweetal Tsjechische komieken in de amusante film „Je geld of je leven." Luxor-Theater. Eddie Cantor in „Lu napark"! Een film om drie-October-sfeer te scheppen, een film, welke een voortdu- renden schaterlach door het theater heeft doen rollen! Eddie Cantor is de man van de klucht, in een genre zooals wij dat jaren geleden reeds zagen. Bij uitzondering kan echter ook een dergelijke rolprent de aandacht nog wel eens boeien en dat zulks gisteravond het geyal is geweest bewees de soms oorver- óoovende vreugde der toeschouwers. Een onbeduidend kleermakertje was Ed die eerst, een mannetje dat meer weg had van een schuchtere muis dan van een kor- daten kerel; een stakkerd, die bang was voor iedereen en ook door ieder in het ootje werd genomen. Totdat de onver wachte redding kwam in den vorm van een boek „Man of muis", dat het slacht offer leerde moedig en volhardend te zijn en voor geen gevaren terug te schrikken. Het succes was verbijsterend. Want nauwe lijks had de studie van het boek een aan vang genomen of hij zag zich aangesteld al manager van het Lunapark Droomland, waar hij evenals z'n voorgangers, die allen om het leven waren gebracht bijna onafgebroken bedreigd werd door een gangster-bende, die door intimidatie poog de te bereiken dat haar toestemming werd verleend een groot aantal munt-automaten in het park te plaatsen teneinde aldus een gemakkelijke verdienste te hebben. Eddie weigerde, móést trouwens weigeren op or der van de eigenares, en vond steun bij zijn zeer kordate en listige secretaresse, die herhaaldelijk de bandieten door haar optreden overtroefde. Dat de „heldhaftige manager" daarbij keer op keer in het gedrang kwam, spreekt vanzelf en het is een wel uitermate dwaas gezicht te zien hoe Eddie telkens de theo rie van zijn boekje weer te hulp roept om moed te putten in angstige situaties. De magnetische vinger en het fascineerend oog zijn in deze klucht een kostelijke vondst. Er is verder een vlotte en lachwek kende dialoog, terwijl men van de eene komische scène in de andere stort. Aan het slot wordt de nonsens ten top gevoerd als Eddie achtervolgd wordt door een troep, als pulitie-agenten verkleede bende-leden, en hij de zonderlingste toeren uithaalt om het veege lijf te bergen De voornaamste vrouwelijke rollen wor den vertolkt door Ethel Merman en Sally Eiiers, terwijl eenige fraaie show-nummers even de aandacht van het kluchtige af leiden en naast goede muziek eenige aar dige songs brengen. Voor de pauze wordt in Luxor vertoond de Duitsch sprekende film „Het schot in de Opera". Trianon-Theater. Stel, dat ge als jon ge en zeer bekoorlijke vrouw, na vijf Jaren hard ploeteren en wat geld overleggen, eindelijk uw hartewensch, eenigen tijd naar Parijs te gaan, in vervulling ziet gaan: dan is men eenerzijds op „het groote avon tuur" belust, maar anderzijds weet zulk een charmante vrouw drommels goed. da' haar gevaren kunnen dreigen en ook de man, die haar in Amerika reeds ten huwe lijk vroeg, weet dat. Zóó vergaat het Clau- dette Colbert in de buitengewoon amu sante comédie „Het begon in Parijs" (I met him in Paris). In de „Ville Lumlère" ontmoet zij twee even charmante jongemannen als zij zelve is en nu kan „het groote avontuur'waar naar zij in haar hart altijd zoo vurig heeft verlangd, beginnen. Het zijn een wat sui>erieure, ironische en levenswijze auteur 'Melvyn Douglas) en een oppervlakkige en losbollige „Lebemann" (Robert Young), die met haar op stap gaan en zelfs aller dwaaste avonturen in Zwitserland tijdens een gezamenlijke vacantietrip van 14 da gen geleven. Het blijkt, dat Ctaudette al gauw het hart verliest aan den laatste, voor wier. de philosofische tooneelschrijver al ge waarschuwd heeft. Hij zal haar toch nooit kunnen trouwen en het meisje gelooft de zen goedgemeenden raad niet, denkt dat er jalouzie in het spel is. Het komt zoo ver, dat zij haar dwaling uiteindelijk wel móet inzien en alle drie aanbidders, zélfs de goede man uit Amerika, die uit wan trouwen naar Europa kwam, krijgen hun congé. Wie van hen het meisje tóch tot vrouw krijgt, verklappen wij maar niet, want dan is de aardigheid er af. Met dit al zien wij tal van aardige too- neeltjes in Parijs en in Zwitserland, door kruid met zulke brlllant-geestige dialogen en omlijnd door fraaie opnamen in het poëtische berglandschap, dat de toeschou wer van den beginne af tot aan het vroo- lijke slot toe geniet van alle smakelijke voorvallen, die door den knappen regisseur Wesley Ruggles tot een allergenoeglijkst geheel zijn saamgeweven. In hooge mate onderhoudend is deze comedie van de bo venste plank, in een volmaakte bezetting. Vooral zal men plelzler beleven aan de ietwat wijsgeerige figuur van Melvyn Douglas, die zich hier een uitnemend ac teur betoont. Een even vlotte als gezellige film, zooals wij er in lang geen gezien hebben. Het programma is deze week voortreffe lijk. wat tevens blijkt uit de film vóór de pauze, nl. de spannende spionnagefilm „Het huis met de duizend kaarsen", waar in een berucht splonnenleider ontmaskerd wordt en den dood vindt, zoodat Europa nog net op 't nippertje voor internationale verwikkelingen gespaard wordt. Hel Nieuwe Roxy-Theater. Een sterk, boeiend en prachtig kunstwerk, deze „Ge vangene van het haaienelland". Het is de dramatische geschiedenis van den onschul dig veroordeelden dr. Samuel Mudd, een plattelandsdokter, die onbewust den moor denaar van president Abraham Lincoln voortgeholpen heeft. En hier vangt de tra giek aan in het leven van den dokter. Ge vangen genomen met een grenzenloozen haat, wordt hij daarna tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld op een koorts- eiland in de golf van Mexico. Een onmen- sclielijk leven staat hem nu te wachten. Toch weet hij te ontsnappen en bijna is zijn vlucht gelukt, doch op het allerlaatste moment wordt hij achterhaald en den vluchteling wordt voortaan iedere kans tot uitbreken ontnomen, wanneer hij in een gat onder den grond gestopt wordt en er ger dan een beest, op water en brood moet leven. Boven zijn hoofd is het gevangenis fort, waar de gele koorts woedt. Een schip met dokters en geneesmiddelen, weigert de haven binnen te loopen en de epidemie dreigt de geheele nederzetting uit te roeien Plotseling herinnert men zich den man in het gat hij is toch ook dokter. Hij wordt naar boven gehaald en moet, behalve den strijd aanbinden met de gele koorts, ook nog de muitende negers over winnen. In zijn poging daartoe krijgt hij tot overmaat van ramp zelf de gele koorts. Het onwillige schip neemt hij ten slotte on der vuur en in een vliegenden storm loopt het de haven binnen. De redding is nabij en ais gelukkige verandering in het tragi sche leven van dr. Mudd, doet de strafko lonie een verzoek om den menschenredder tot vrij man te maken. Dit is, in het kort verteld, de spannende Inhoud van deze machtige speelfilm, welke zoo snel en boelend weergegeven is, zoo zonder eenigen zweem van valsche senti mentaliteit, een film. welke diepen indruk maakt.... en tegelijk nog eens de aan dacht vestigt op het verbluffende vak manschap, waarmee Hollywood ons dit meesterlijke verhaal~voor oogen toovert. Warner Baxter is de droeve figuur van dr. Mudd, het slachtoffer van de gerechte lijke dwaling; hij doet ons den strijd tegen het onrecht en den dood prachtig aan voelen. Tyrone Power, de talentvolle acteur, van wien men in vakkringen veel verwacht en o.i. terecht speelt, gesecundeerd door Loretta Young, de hoofdrol in „Het laatste nieuws is: liefde", een verbazend geestige rolprent, vol met kwinkslagen. Ook bij deze film hebben we waarlijk genoten. Lido-Theater. Er bestond tot voor kort een onsterfelijke creatie op het vader- landsch tooneel, in een baanbrekend werk van een groot schrijver, een creatie, die ontelbare malen een veelsoortig publiek in oprechte bewondering heeft gebracht mevrouw Esther de BoerVan Rijk als Kniertje in Heyermans' „Op Hoop van Zegen". Maar deze zelfde Knier is blijven bestaan op de film, om aan het nageslacht overgeleverd te worden, in een vertolking zóó gaaf en zóó kunstzinnig als slechts de film met haar rijk arsenaal van mogelijk heden bieden kan. Men ziet mevr. de Boer- Van Rijk thans van meer nabij dan men het op het tooneel ooit heeft kunnen doen. Iedere ontroering op haar gelaat, iedere uiting van smart of medeleven vindt nu een nóg krachtiger expressie, dan ze ooit heeft kunnen geven. Dank zij de gelukkige regie van A. Benno en Louis Saalborn's supervisie is „Op Hoop van Zegen" voor treffelijk in toon gehouden en doet ten volle recht aan het goede streven van Her man Heyermans, die met dit werk op een vooze plek in de maatschappij de aandacht heeft gevestigd. Een leder is met „Op Hoop van Zegen" al vertrouwd geraakt, weshalve we niet nog eens den inhoud zullen weer geven. De figuren, die Knier flankeeren, staan op hetzelfde hooge peil. De ook reeds overleden Willem Hunsche als Simon, de prachtig getypeerde Daantje van den ouden Guus Kiehl, de heftige zeemans vrouw van Annle Verhulst, de hardvoch tige reeder Bos van Willem van der Veer, zij allen zijn onder de bezielende leiding van Benno en het inspireerende voorbeeld van Knier tot ongekend knappe uitbeel dingen gebracht. Uitmuntende fotografie en ook verder een degelijk technische on dergrond heeft „Op Hoop van Zegen" tot een kunstvolle, blijvende herinnering ge maakt aan een actrice van groot formaat. Voor de pauze draait de zeer uitgebreide reportage van de Kroningsplechtigheden van het Engelsche koningspaar, geheel in natuurlijke kleuren opgenomen. Engeland, met zijn eeuwenoude tradities en beteeke- nisvolle symboliek, zijn hofétiquette en protocolair, vormde een dankbaar terrein voor den ervaren opnamestaf van Fox. Een teekenfilmpje, een geestige klucnr met Buster Keaton en het nieuws van ae week completeeren dit met zorg samen gestelde programma. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2