BUITENLAND Het bombardement van Nanking l"%CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 September 1937 De strijd in Spanje YISSCHERIJ-BERICHTEN Toenemend verzet uit het buitenland ELTAX 666 Kent U „Rijno" Tomatensap al?... KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Eerste winterbijeenkomst der Leidschc afdeeling. De eerste win terbij eenkomst van de afd. Leiden, welke gisteravond in het ca ié restaurant ,Jn den Vergulden Turk" werd gehouden, kan in alle opzichten als ge slaagd beschouwd worden. Te 8 uur riep de voorzitter allen aan wezigen, waaronder den leerlingen tan den afgeloopen tuinbouwwintercursus. een har. telijk welkom toe en memoreerde net over lijden van een der oudste leden, den heer T F. Vlieland, die jarenlang de belangen van de afdeeling mede heeft helpen behar tigen en vele malen in het bestuur zitting mocht hebben. Na voorlezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, bracht de voorzitter zijn gehoor in gedachten nog eens in de mooie parken van Breda en de biizonder fiaaie kerk te Oudenbosch, welke de leden oo de goedgeslaagde zomerexcursie mochten bezichtigen. Vervolgens werden met een hartelijke toespraak van den voorzitter, de getuig schriften van den afgeloopen algemeer.en tuinbouwwintercursus aan de leerlingen uitgereikt. De heeren J W Putman Cramer te Eind boven en G. J. v. Noordt te Boskoop werden candidaat gesteld als leden van het hoofd bestuur. Hierna werden aan de firma's G. Lubbe en Zn.. J. G. Ballego en Zn., aan Gebrs de Ruvter, K. Wezelenburg en Zn, N. Beumer, B Lemkes. J. de Knyff en A. Frijlink, de diploma's uitgereikt, voor op tentoonstellin gen en keuringen behaalde medailles, zoo mede aan den Hortus en de kweekerij Rijnstroom Na de pauze bracht de jury voor het keuren der voor den wedstrijd uitgereikte Chrvsanthenstekken verslag uit, waarbij bleek dat de eerste prijs voor de gekweekte planten was toegekend aan J. Mater, de tweede aan J. J. v. d. Blom Jr. en de derde aan H. Veendorp. Voor het puntenstelsel werden aan een vaar diverse gekleurde zonnebloemen van den heer Jan Kriest Jzn. 8 punten, voor een in zending Dahlia's van de firma Ballego en Zn 8 punten, voor een Nerine van den zelfden- inzender 10 punten en voor oen Chrysanthemum van den heer J. J. v. d. Blom 6 punten toegekend. De jury bestond uit de heeren J. Smit, L. A. J. den Holder en J. v. d. Zwart. Door den Hortus was een merkwaardige collectie sierkalebassen ingezonden uit een groot aantal vormen en kleuren bestaande, alsmede een drietal peperplanten. waar onder de zuivere eierplant. Een Browallia speciosa var. grandiflora aiba trok ais weinig bekende plant aller aandacht en werd aanbevolen als een vervanger van de bekende ster van Bethlehem: de bloemen zijn veel grooter, terwijl de rdant den ge il eelen winter bloeit. Nadat de prijswïnriers der Chrysanthen en de inzenders der verschillende gewassen een enander nader hadden toegelicht, volgde sluiting dezer leerrijke bijeenkomst: met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f- 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. Med.) Hedenmiddag wordt de in 1895 opge richte zaak in melk- en melkproducten van den heer H. Compier, Oude Vest 121, welke eenalgeheele modemiseering heeft onder gaan, in haar nieuwen vorm heropend. De tegenwoordige eigenaar, volgde zijn vader in 1914 op en geeft door deze ver bouwing blijk een oude zaak tot nieuwen en grooteren bloei te willen brengen. De heeren v_ .d. Drift (timmerman), J. Stou ten 'metselaar) en Petit en Van Weizen (schilders), waren hem. bij dat streven, voor zoover uiterlijk waarneembaar, be hulpzaam. De nieuwe winkel is een toon beeld. van Hollandsche properheid. Gisteravond omstreeks kwart voor elf werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in een hollen boom, staande in een weiland achter de Mussschenbroek- straat. Met eenige emmers water werd het „gevaar" bezworen. De magazijnen van de firma H. M. Pierrot in de .Maarsmanssteeg hebben een metamorphose ondergaan. Oude Leidenaars herinneren zich wellicht nog, hoe in 1905 de uurwerkzaak verscheen en hoe de hor logemaker „aan de straat" gemoedelijk zijn werk verrichtte. Thans treffen wij deze zelfde firma in nieuw gewaad en geheel gemoderniseerd aan. Overzichtelijk gerangschikt vindt men op Maarsmanssteeg 21 thans een groote keuze klokken en horloges in elk genre. In het groote pand Maarsmanssteeg 14 kan men constateeren, dat goede smaak niet aan prijs gebonden is. Het motto der firma: „Het kleinste voorwerp kan van kunstgevoel spreken" wordt hier in toe passing gebracht. Als bijzonderheid vernamen wij, dat het Interieur een getrouwe copie is van den kunstsalon van het Parijsche huis „Au Printemps". De verbouwing is keurig uitgevoerd door de fa. v. Weizen en v. d. Nat, Ger. Brandt- straat; de schilder was de fa. v. Eigen, Diunzichtstr.. Oegstgeest. Het geheel noodigt tot een bezoek. Hedenmiddag opent de heer Peter Leenen in het perceel Steenstraat 33 een winkel in fijne vleeschwaren in den meest uitgebreiden zin van het woord. De voor malige kruidenierswinkel van de Fa. Ver hoef werd geheel afgebroken en vervangen door een modern winkelpand, waarvan de inrichting aan hooge hygiënische eischen voldoet. O.a. is een groote. electrische ge koelde frigidaire aanwezig. In de smaakvol ingerichte etalages en winkelkasten ligt een keur van fijne vleeschwaren, vleesch-, visch- en vruchtenconserven, enz., uitge stald. Des nachts tot 12 uur is er gelegen heid tot het gebruik ter plaatse van be legde broodjes, slaatjes, croguetten, e, d. Gistermiddag heeft wederom een lucht aanval op Nanking plaats gehad. Volgens Japansche verklaringen zouden deze aan vallen iederen dag herhaald worden! Negen bommen zijn geworpen, waardoor twee "burgers gedood zijn. Op de stad werd een twintigtal bommen geworpen, waarvan er vier in de nabijheid van den zetel der Kwomintang terecht kwamen, zoodat 't ge bouw beschadigd werd. Vijftien bommen troffen het volkrijke zuidelijke deel der stad. In verscheidene huizen ontstond brand. Men vermoedt, dat de Japanneezen het op het hoofdkwartier der militaire etablissementen hadden gemunt: dit is echter niet getroffen. Volgens Chineesche mededeelingen zijn bij den laatsten aanval vier Japansche toestellen neergehaald, ter wijl twee Chineesche vliegtuigen bescha digd werden. Tot de geïdentificeerde slachtoffers van de Japansche luchtaanvallen behooren meer dan honderd vluchtelingen, die door de bommen, welke in het aan den rivier oever gelegen kamp ontploften, in stukken gereten zijn. De buitenlandsche oorlogsschepen zijn niet lastig gevallen. Men toont zich ver baasd en verontrust wegens het feit, dat het Zuidelijk deel van de stad, dat van alle wijken van Nanking het dichtst be volkt is, gebombardeerd is, evenals de nieuwe regeeringswijk. waar de ambassa des van de Vereenigde Staten. Italië en Dultschland zijn gelegen en de door bui tenlanders bewoonde huizen. Het moreel der Ohineezen heet niet ge schokt, integendeel groeit de geest tot verzet tot het uiterste, meldde de Amerk. gezant. Intusschen groeit het verzet tegen het Japansche optreden in het buitenland. Minister Huil heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten bij de Japansche regeering voor de tweede maal en dit maal krachtiger, geprotesteerd hebben naar aanleiding van het bombarde ment van Nanking. De nieuwe Amerikaansche démarche is geschied in den vorm van een formeel schriftelijk protest. De nieuwe Amerikaansche nota zegt met betrekking tot de verklaring van den com mandant van het derde Japansche vloot- eskader over het bombardement van Nan king en de tot de vreemdelingen gerichte waarschuwing, dat de Amerikaansche re geering bezwaar heeft zoowel tegen het veroorzaken van dergelijke gevaren voor het leven van Amerikanen en non-combat tanten als tegen het voorstel, dat haar ver tegenwoordigers en de andere Amerikaan sche burgers te Nanking en in de omgeving zich zouden moeten terugtrekken van de plaatsen, waar zij hun wettigen arbeid op wettige wijze verrichten. Nat te hebben herinnerd aan vorige stap pen verklaart de nota. dat naar de mee- ning der Amerikaansche regeering elk al gemeen bombardement boven een uitge strekt gebied, waar een groote bevolking zich met vreedzamen arbeid bezig houdt, niet te rechtvaardigen en in strijd met de beginselen van recht en menschelijkheld is. Bovendien, aldus de nota, was het respijt, dat in dit geval voor de ontruiming was toegestaan, te kort en, gezien de groote uitgestrektheid van het terrein, dat door de Japanners gebombardeerd is, bestaat er geen zekerheid, dat de Amerikaansche bur gers en de non-combattanten zelfs op de plaatsen, waarheen zij zich zouden kunnen terugtrekken, veilig zouden zijn. De Amerikaansche regeering kan niet ge- looven, dat de waarschuwing volgens welke de geheele zone van Nanking aan bombar dementen kan worden onderworpen, de weldoordachte bedoeling der Japansche regeering weergeeft. De Amerikaansche regeering geeft deT- halve, terwijl zij haar rechten en die der Amerikaansche burgers voorbehoudt, ten aanzien van mogelijke door de Japansche krijgsverrichtingen veroorzaakte schade, uiting aan de oprechte hop. dat nieuwe bombardementen van Nanking en omge ving zullen worden vermeden. De ambassade is zelfs weer van de Luzon teruggekeerd "in het legatie gebouw Ook de Fransche regeering heeft ge protesteerd tegen een bombardement, dat niet uitsluitend tot de militaire inrichtin gen beperkt zou blijven, en ontzegt den Japanneezen het recht, het vertrek uit Nanking te eischen van de vertegenwoordi gers van Frankrijk, die ter plaatse blijven en de Fransche onderdanen. Evenmin wei gert zij te voldoen aan het verzoek van Japan, de oorlogsschepen, die belast zijn met de bescherming van de Fransche on derdanen en belangen, uit de stad te ver wijderen. Frankrijk stelt de Japansche regee ring verantwoordelijk voor de schade, die aan de levens en belangen der Fransche onderdanen te Nanking zou kunnen worden toegebracht. En zelfs Dultschland heeft den wensch te kennen gegeven, dat bij het bombarde ment van Nanking de Duitsche ambas sade en de woonwijk der Duitsche ingeze tenen gespaard blijven. Van Japansche zijde komen de eerste ge ruchten over een verplaatsing der Chinee sche regeering naar Tsjengtou, doch dit Is door niets bevestigd. De Chineezen schijnen tot het laatst te willen blijven. Het luchtbombardement van Kanton. Het aantal personen, dat als slacht offer is gevallen bij den Japanschen luchtaanval overtreft verre het aantal te Nanking om het leven gekomenen er zelfs dat van de bloedige gebeurtenis sen, welke zich te Sjanghai hebber voorgedaan. In zekere kringen verwondert men zien p rer den aard der Japansche doelen, daar jgeen enkel regeeringsvaartuig of een mi- llitair gebouw getroffen werd. 7849 (Ingez. Med.) Deze kringen meenden gisteren, dat de spoorweg KantonHankau 't voornaamste doel was. De correspondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan de verwoeste wijken van Kanton, na de Japansche luchtaanval len. Hij zag, dat geheele straten in de arme buurten volkomen verwoest waren als ge volg van de ontploffing der vliegtuigbom men. De correspondent heeft een groot aantal vrouwen gadegeslagen, die probeerden door puin bedolven familieleden te redden. De correspondent schat het aantal dooden en gewonden op duizenden, doch het zal dagen, misschien weken duren aleer de slachtoffers geïdenti ficeerd zullen zijn. Van 't front. Bij Sjanghai blijven de Chineezen met succes weerstand bieden, doch in het Noor den duurt hun terugtocht nog voort. Het gros van het Japansche leger, dat langs den spoorweg PeipingHankau op rukt, heeft een begin gemaakt met de om singeling van Paoting, dat 146 kilometer ten Zuiden van Peiping ligt. Na Toengloengmen. dat 16 K.M. ten Noor den van Mantsjoeng ligt, zijn ook Tatseho. 4 km. ten Noord-Oosten en Wangtsoen. 16 km. ten Noord-Westen van Paoting, door de Japanners genomen. Men schat het aantal bij Paoting samen getrokken Chineesche troepen op 12 divi sies, doch de Japansche autoriteiten ver wachten geen grooten tegenstand. De Japansche troepen hebben voorts de belangrijkste Chineesche verdedigingsstel ling bij Tsjangtsau, aan de spoorlijn Tient sinPoekau, ongeveer 100 km. ten Z. van Tientsin, ingenomen. De commakisten achter Nanking. De Chineesche communistenleiders heb ben bekend gemaakt, dat de roode Chinee sche regeering ontbonden is en het com munistische leger gereorganiseerd wordt, zoodat het als een deel van het nationale Chineesche leger aan den strijd tegen Ja pan zal deelnemen. De communistenleider Tsjoeteh, die in Dultschland opgevoed is en als een der knapste koppen van China wordt beschouwd, zal het bevel voeren over de gereorganiseerde roode strijdkrachten met den rang van generaal. In de communistische proclamatie wordt gezegd, dat de nieuwe politiek ten doel heeft op dit oogenblik van nationale crisis de eenheid van het cKineesche volk te ver stevigen. Het Hugessen-inoident gesloten. In het antwoord, datrde Japansche regee ring aan Londen heeft gezonden ten aan zien van het gebeurde met den Britschen ambassadeur in China. Hugessen, wordt o.m. gezegd, dat twee Japansche vliegtuigen twee automobielen hebben gebombardeerd, waarvan in alle opzichten geloofd werd, dat het militaire autobussen of transportauto's waren, die officieren of soldaten van het Chineesche leger vervoerden. De regeering acht het. gezien de omstandigheden, niet onmogelijk, dat het incident is veroorzaakt door Japansche vliegtuigen, die de auto van den ambassadeur aangezien hebben voor een militaire autobus of transportauto. De Japansche regeering wensch! tegen over de Britsche regeering formeel uiting te geven aan haar diep leedwezen. Wat betreft het verzoek om bestraffing der betrokken vliegers is het, aldus de Ja pansche antwoordnota, onnoodig te zeggen, dat de Japansche regeering telkens wanneer geconstateerd mocht worden, dat Japan sche vliegers opzettelijk of door achteloos heid onderdanen van een derde mogendheid hebben gedood, de noodlge maatregelen zal nemen. Aan de Japansche strijdkrachten in China zijn instructies gezonden, zoo voorzichtig mogelijk te werk te gaan, teneinde de vei ligheid der non-combattanten niet in ge vaar te brengen. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft aan den Japansche minister van buiten landsche zaken. Hlrota, een nota overhan digd, waarin hij zegt: „Ik heb thans van de Britsche regee ring opdracht gekregen, te verklaren, dat zij uw mededeeiing met voldoening heeft ontvangen en dat zij het incident met den ambassadeur als gesloten be schouwt". Van het Spaansche front is bij voortdu ring geen nieuws. Uruguay heeft echter besloten het be wind van Franco te erkennèn. Veel opzien baart dat de Fransche con sul te Malaga, Pierre Desmartis door de rechtsche autoriteiten in het consulaat is opgesloten, dat hij niet verlaten mag. Het Britsche stoomschip „Burlington" is te Algiers aangekomen, nadat het twintig dagen te Palma was vastgehouden, waar de lading werd ontscheept en de beman ning gevangen gehouden. De kapitein van de „Burlington" heeft hieromtrent het volgende aan een vertegen woordiger van Reuter verklaard: Den 29en Augustus werden wij nabij Straat Messina door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit aangehouden en ondervraagd. Den volgenden dag gaf een bewapend koopvaardijschip ons bevel te stoppen op 22 mijl afstand van Palermo, naar welke plaats wij onderweg waren voor het aan- boord nemen van een controleur der non-interventie-commissie. Toen ik op dracht gaf per radio hulp te vragen, werd een waarschuwingsschot gelost, terwijl ge wapende officieren zich aan boord van ons schip begaven. De radio werd gedemon teerd en ik ontving bevel het gewapende koopvaardijschip naar Palma te volgen en de lichten te dooven. DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos in contact met Italië. De Ftunsche minister van buitenl. zaken Delbos, heeft te Genève tot tweemaal toe geconfereerd met den Itallaansche verte genwoordiger aldaar Bovascoppa. Het ging in hoofdzaak over de Spaansche aangele genheden. Men krijgt den indruk, dat de Itallaansche vertegenwoordiger Delbos ge rust heeft kunnen stellen ten aanzien van de bezorgdheid van Frankrijk over de Ita- liaansche strijdkrachten in Spanje. Bovas coppa heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat Italië niet voornemens is, te handelen in strijd met de belofte van Mussolini in zake territoriale aspiraties. Voorts is voldoening uitgesproken over het accoord betreffende Nyon, Reeds Maan dag komen te Parijs de vlootdeskundigen bijeen en algemeen wordt thans een spoe dige regeling met Italië verwacht. Naar men gelooft, zal Italië genoegen nemen met erkenning van zijn gelijke rechten wat betreft het patrouilleeren iu de Middellandsche Zee, zonder dat het hierin een.gelijk aandeel heeft als Enge land en Frankrijk. Delbos heeft Bovascoppa eenige vragen gesteld, waaromtrent deze zich met zijn regeering in verbinding moet stellen. Na zijn tweede onderhoud met Bovas coppa heeft Delbos Lord Oranborne, den leider van de Britsche delegatie, ontvan gen en hem op de hoogte van zijn bespre kingen met den Italiaanschen staatsman gesteld. BELGIË Opnieuw geruchten over regeeringswijziging. Gisteren hebben de ministers den poli- tieken toestand behandeld en in verband daarmede doken opnieuw geruchten op over moeilijkheden in de regeering, een mogelijk aftreden van Van Zeeland etc. Officieel is echter te kennen gegeven, dat er geen sprake is van een kabinetscri sis en ook niet van een wijziging der re geering, Wellicht zou Van Zeeland een of twee maanden verlof nemen, gedurende weiken tijd de Man zijn plaats zou inne men. Men verwacht in ieder geval, dat men de volgende week zekerheid zal heb ben. DUITSCHLAND De komst van den Duce. De Duitsche regeering heeft een wet goedgekeurd, die bepaalt, dat de 25ste Sep tember voor Muenchen en de 28ste Sep tember voor Berlijn feestdagen zijn. Het loon moet op die dagen den werknemers worden uitbetaald. Een verordening van Hitier bepaalt, dat de openbare gebouwen in het geheele rijk van 25 tot 29 Sept. moeten vlaggen: naast de Duitsche kan de Italiaansche vlag geheschen worden. Het hoogtepunt der feestdagen zal wor den gevormd door de demonstratie op het Meiveld en in het Olvmoische Stadion op 28 September, waarbij Mussolini en Hitier het woord zuilen nemen. In een inleidend woord voor het num mer, dat de „Leipzlger Illustrierte Zeitung" aan het aanstaande bezoek van Mussolini wijdt, schrijft de rijksminister van buiten landsche zaken, von Neurath, onder meer, dat men In geheel Dultschland met vreug de kenn's heeft genomen van het besluit van den Italiaanschen regeeringschef. Er wordt, aldus de minister, nog steeds veel gesproken over begrio voor de belan gen van anderen en over solidariteit, doch op het beslissende oogenblik bemerken wij daar weinig van. Met des te meer genoegen verwacht ik de komst van een man, die, evenals de Duitsche notick, inz'et, dat een gezond en beveiligd Eurrmeesch gemeen schapsleven slechts kan berusten op den natuurlijken grondslag der werkelijkheid en op de vrijmoedige erkenning van de be langen en behoeften van alle beschaafde staten. De historische en in Duitschland niet vergeten verdiensten van den Duce zijn, dat hij als eerste Eurooeesche staats man van een groote mogendheid 't ongeluk van de politiek van Versailles heeft door zien. Met ruimen blik heeft hii zeer spoe dig Ingezien, dat rechtsgelijkheid voor Duitschland niemand kon benadeelen. doch juist, een Europeesche noodzakelijkheid -vas. Men moet in Europa eindelijk besef fen, dat het herstel van een vreedzaam Europa nooit kan geschieden, als 't tegen Duitschland of Italië gericht is. maar dat de Duitsch—Itallaansche vriendschap een der belangrijkste bouwsteenen van dat her stel moet zijn. HONGARIJE Broeder'van rijksbestuurder Horthy overleden. Generaal der cavalerie Stephan Horthy, een broeder van admiraal Horthy, is van nacht te Weenen plotseling overleden. Stephan Horthy was een overtuigd legiti mist. Onlangs nog heeft hij in een te Boe dapest verschijnend blad artikelen ge schreven over de gevaren van een Duit- schen Invloed in Hongarije. ZUID-AMERIKA Ortiz president van Argentinië. De verkiezingsuitslagen toonen aan, dat Ia verkiezing van den vrocgeren minister var financiën Roberto Ortiz, als president var, de republiek Argentinië, verzekerd is. Hij wordt, de opvolger van Augustin Justo, wiens ambtsperiode van zes jaar op 20 Fe bruari 1938 afloopt. FRANKRIJK Geheimzinnige verdwijning van vooraanstaanden Rus. Een tweede affaire-Koetjepof De vrienden van generaal Miller, den opvolger van generaal Koetjepof als president van de vereeniging van Rus sische oud-strijders, die woonachtig was in Rue Jean Baptiste Clement 3 bis te Boulogne, hebben het commis sariaat van politie aan de Porte Dau- phine medegedeeld, dat generaal Mil. Ier sinds gistermiddag uit zijn woning is verdwenen. „Paris Midi" meldt: Ten huize van gene raal Miller heeft men ons de volgende ver klaring willen verstrekken: „De generaal heeft zich gisterochtend naar zijn kantoor begeven, vanwaar hij om halfeen 's middags vertrok. Hij had mede gedeeld voornemens te zijn er 's middags terug te komen en daarbij nog gezegd, dat hij eenige boodschappen te doen had. Sindsdien heeft men hem niet teruggezien en de generaal is ook niet verschenen in een bijeenkomst, welke hij gisteravond zou bijwonen. Dat is alles, wat voor 't oogen blik kan worden gezegd". Generaal Miller heeft een brief achter gelaten, waarin hij mededeelde een af spraak te hebben met generaal Skobline, die hem in verbinding zou brengen met een Duitschen officier, den militairen attaché bij een der grenslanden. De generaal verklaarde, dat hij dezen brief achter liet, omdat hij voor een hin derlaag vreesde Skobline, die gisteravond ondervraagd werd, heeft verklaard, dat hij niet wist, wat dat wilde zeggen. Havas verneemt thans, dat generaal Sko bline op zijn beurt verdwenen is. In 1931 verdween, zooals men zich zal herinneren, geperaal Koetjepoff. Later bleek hij door sovjet-agenten te zijn ge dood. TURKIJE Kabinetscrisis? Er loopen geruchten over een kabinets crisis, die echter nog niet bevestigd zijn, Ismet en Roesjdi Aras zouden uittreden. VEREENIGDE STATEN Roosevelt op reis. President Roosevelt is vertrokken voor een reis van 14 dagen in het Noordwesten van de Vereenigde Staten, waar hij zich op de hoogte zal stellen van de stemming der bevolking ten opzichte van zijn New-Deal politiek. Bij Chrysler is een loonsverhooging ge vraagd voor de 50.000 arbeiders van 10 dol larcent per uur. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 20 September. Tarbot 9252 ct. per K G Tong 1.40 1.14 pèr K.G.: Heilbot 92—70 ct idem: Middel schol 30.per 50 K.G.; Zetschol 2725 idëm; Kleinschol 3013 idem; Bot 1812 idem; Schar 4.802.80 idem; Tong schar 2820 idem; Groote schelvisch 34— 28 idem; Middel 3229 idem; Kleinmiddel 2917 idem; Kleine schelvisch 175.30 idem: Groote gul 17.5015.30 idem; Kleine gul 10.50—9.40 idem; Wijting 5.60—2.40 idem; Makreel 92.65 idem; Versche haring 4.153.25 idem; Poontjes 3.50 idem; Kabeljauw 86—42.50 per 125 K.G.; Vleet 2.500.80 per stuk; Leng 1.801.20 idem; Koolvisch 1.30—0.30 idem; Rog 14.50—13. SVurharing Eng. wal 8.808.45 per kan je. Aanvoer 982 kisten versche haring en 44 kisten steurharing. Aan den afslag 6 trawlers: IJM. 37 met 4470; IJM. 117 met 2890; IJM. 70 met 4320; IJM. 7 met 3900; IJM. 49 met 3340; IJM. 58 met 4120. Nagekomen besomming van gisteren K.W. 3 met 149 en SCH. 66 met 457 (voor versche haring). Binnen van de haringvisscherij K.W. 3 met 32 last. VLAARDINGEN 23 Sept. Binnen van de haringvisscherij: VL. 195 met 43; VL. 83 met 37; K.W. 55 met 36 last. Te Scheveningen waren 6 schepen bin nen met 214 last VLAARDINGEN, 23 Sept. Maatjes Noord f8.50. Idem Zuid f8.20— 8.50. Volle Noord f 10.60. Vblle Zuid f 8.80— 10. Steurharing f 7.507.90. Hom- en kuit- ziek f 8.509.30. Ijle maatjes Noord f 8.50. IJle Noord f 6.20. Volle maatjes Zuid f 8.70. Maatjes ijle f 7.908.30. Ijle maatjes f 8.10. IJle haring f8.20—8.80. VERWACHTE SCHEPEN. Thuiskomende voor de Vrijdagmarkt: „Adelante" IJm. 19. Vangst 1000 kisten haring. „Utrecht" IJm. 73. Vangst 1000 kisten haring en 50 kisten steurharing. „Maria van Hattem" IJm. 1. Vangst 1000 m. haring. Thuisstcomcade voor de Zaterdagmarkt: „Maria" IJm. 95. Vangst 325 m. diversen; 300 st. IJskabeljauw en 80 st. stijve kabel jauw. 2—a

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2