STADSNIEUWS DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 No. 23772 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Voor de Planten-liefhebbers Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Zijtt: per 3 maanden f. 2.35 per week „Ur'.Tl".'. f.0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn4> Winkelweek van 19 November tot 5 December a.s. Vergadering van de middenstanders. In een der bovenzalen van ,,In den Ver gulden Turk" hield de commissie tot orga nisatie van ..Leidsche koop- en geschen- kenweek" zooals de officieele naam van de jaarlijksche winkelweek ditmaal luidt gisteravond met de georganiseerde mid denstanders een vergadering, ter bespre king van de wijze, waarop de winkelweek dit jaar zal worden gehouden. De belang stelling was groot. Nadat de voorzitter der commissie, de heer Fortmann, een inlei dend woord had gesproken, zette de heer Vos uit Delft uiteen hoe men daar reeds 5 jaar achtereen met zeer veel succes de winkelweken organiseert. Het Delftsch sy steem houdt het volgende in: Bij aankoop van een waarde van 50 cent wordt een bon uitgereikt. Een kooper, die 25 bonnen heeft verzameld en dus voor f. 12.50 heeft besteed, krijgt een cadeau. Deze cadeaux worden aangekocht door de winkelweek commissie, die de daartoe benoodigde gel den ontvangt van de winkeliers, n.l. een bepaald bedrag voor eiken uitgereikten bon De commissie belast zich ook met de uit reiking van de geschenken, die zal plaats vinden op enkele dagen volgende op den laatsten winkelweekdag -n een speciaal daartoe ingericht „winkelweekgebouw", waar de cadeaux reeds gedurende de ge- heele winkelweek te bezichtigen zullen zijn. Er zullen net zoo veel geschenken wor den afgegeven als er veelvouden van 25 bonnen worden ingeleverd. Worden er dus 250.000 bonnen in het winkelweekgebouw gebracht, dan zullen ook 10.000 koopers een geschenk mee naar huls krijgen. De ca deaux zullen voor het grootste deel be staan uit eenvoudige gebruiksvoorwerpen e. d., doch daarnaast zal een flink aan tal waardevolle artikelen beschikbaar wor den gesteld, zooals bijv. rijwielen, stofzui gers, radiotoestellen, enz. Nadat de heer Vos zijn uiteenzetting had beëindigd, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Uit het geringe aantal liefhebbers, dat zich hiervoor aan meldde, bleek overduidelijk dat men zich ten volle kon vereenigen met het plan der Commissie, om het „winkelweeksystcem- Deïft" ook in onze stad toe te passen. De voorzitter deelde nog mede, dat deelneming uitsluitend is opengesteld voor leden van een der drie midden standsorganisaties, terwijl de' winkel week zal worden gehouden van 19 Nov. tot en met 4 Dec. a.s. Nadat de heer Vos de weinige vragen had beantwoord, nam de heer W. Zwart, voor zitter van de Leidsche Middenstandscen- tTale het woord om de commissie zijn er kentelijkheid te betuigen voor de krach tige wijze, waarop zij de organisatie der winkelweek ter hand heeft genomen. De vergadering spoorde spr. aan om de com missie daadwerkelijk te steunen en daar door te trachten haar ongetwijfeld zware iaak zooveel mogelijk te verlichten. Ook de heer Vos sprak nogmaals een opwekkend woord, waarna de voorz. met een dank betuiging aan het adres van den heer Vos de vergadering sloot. Staande de vergadering lieten reeds vele aanwezigen zich als deelnemer aan de win kelweek inschrijven. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Diverse verbeteringen in uitzicht gesteld. In de begrooting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt ten aanzien van de Leidsche Universiteit het volgende op gemerkt: Huisvesting psychiatrie en neurologie. Naar aanleiding van de gebleken'nood zakelijkheid om in de huisvesting van deze beide leervakken verbetering te brengen,is een onderzoek ingesteld, dat tot een bevre digende oplossing heeft geleid. Voor de psychiatrie zal verbetering plaats vinden van de gemeentelijke inrichting „Rhjjngeest". Hierdoor zal het noodig zijn met de gemeente Leiden een nieuw con tract te sluiten, waarbij aan het Rijk ten behoeve van het psychiatrisch onderwijs de beschikking wordt gegeven over 20 bed den. De kosten voor verbouwing bedragen f. 6405, terwijl jaarlijks een bedrag van f. 26.150 noodig zal zijn. Tot dusverre be droegen de kosten, voortvloeiende uit het contract f. 18.000, zoodat de vermeerdering der jaarlijksche kosten f.8150 bedraagt. De neurologie zal komen in beschikbare lokaliteiten van de chirurgische kliniek op het terrein van het Academisch Zieken huis alhier. De huisvesting aldaar moet de voorkeur verdienen, daar zij de minst kost bare oplossing biedt. Immers hierdoor zal de neurologische kliniek deel gaan uitma ken van het ziekenhuisbedrijf, waarin de polykliniek reeds is opgenomen. Tevens wordt dam het zoo noodlge voortdurend contact tusschen dit leervak en de overige klinische afdeelingen verkregen. Voor de afwerking van de lokalen in het ziekenhuis zal naar raming een bedrag van f. 9300 noodig zijn, terwijl de exploitatiekosten f. 27.430 per jaar- zullen bedragen. Verbouwing complex Rapenburg 67—71. Door de overbrenging uit deze gebouwen van de Oostersche instituten naar het oud- Academisch Ziekenhuis kan de reeds be gonnen definitieve uitbreiding van college kamers en verbetering van de ruimten voor administratie voortgezet worden. Van de totale kosten ad f. 140.000 wordt voor 1938 de laatste termijn van f. 40.000 aange vraagd. Rioleering Academisch Ziekenhuis. Ten behoeve van de aansluiting van het Academisch Ziekenhuis aan de centrale rioleering der gemeente Leiden, zijn met het bestuur van deze gemeente onderhan delingen gevoerd, die ten slotte er toe hebben geleid, dat het Rijk in de aanleg- kosten bijdraagt tot 'n bedrag van f 23.500 in eens en in de exploitatiekosten rond f. 2600 jaarlijks. STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Afscheid van den penningmeester, pastoor G. A. Smit. In een buitengewone vergadering van het bestuuT van de Stichting Leidsch Borgstel lingsfonds heeft de penningmeester, pas toor G. A. Smit, in verband met zijn be noeming tot pastoor van de Oud-Katho lieke Gemeente te Amersfoort, afscheid genomen van het bestuur. De voorzitter der Stichting, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, heeft hem in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor het vele, dat hij voor het fonds heeft gedaan. Pas toor Smit behoorde, in zijn hoedanigheid Van voorzitter van den Armenraad tot één van de zes oprichters en maakte met nu wijlen prof. dr. P. J. Blok, toenmaals pre sident-commissaris van de Gemeentelijke Bank van Leening en de heeren prof. mr. D. v. Blom, ais voorzitter van de commis sie tot bestrijding van den woeker, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, als voorzitter van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, T. S. Goslinga als wethouder voor sociale aangelegenheden en P. A. van Aggelen. di recteur der Gemeentelijke Bank van Lee- ning en secretaris van de comm. tot be strijding van den woeker, deel uit van het eerste bestuur. Het penningmeesterschap werd hem al dadelijk toevertrouwd. Sederi 26 October 1928, dus bijna 9 jaren, heeft hij op accurate wijze de gelden der stich ting beheerd. Niet minder dan 189 verga deringen van het dagelijksch bestuur heeft hij in den loop der jaren bijgewoond. In die vergaderingen kwam steeds tot uiting zijn warm mede-leven met de noo- den der economisch zwakken. Vooral het dagelijksch bestuur bewaart aan zijn rus tige persoonlijkheid de meest aangename herinneringen. Met den wensch. dat het pastoor Smit en de zijnen in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan, bood spr. hem, namens het bestuur, een foto aan van de oprichters en een bureaulamp. Pastoor Smit bracht den voorzitter dank voor zijn hartelijke woorden. Hij memo reerde hoe het fonds, het eerste jaar on der leiding van prof. v. Blom, daarna on der voorzitterschap van mr. Pijnacker Hor dijk zegenrijk werkzaam is. Dankbaair maakte hij gewag van de prettige samen werking met het bestuur en niet het minst met het dag. bestuur, waarvan de voorzit ter, de secretaris en hij deel uitmaakten. In het hem heden bereide afscheid kwam dit nog eens met nadruk tot uiting. Naar wij vernemen zal pastoor Smit op Zondag 3 October a.s. des voorm. 10 uur in het kerkgebouw van de Oud-Katholieke Gemeente aan den Zoeterwoudsche Singel alhier, afscheid nemen van zijn gemeente. VER. VAN CHR. BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN IN NEDERLAND. De 33e algemeene vergadering. De 33e algemeene vergadering van de Vereeniging van Chr. Bewaarschoolonder- wijzeressen in Nederland zal Zaterdag 25 dezer alhier in „Zomerzorg" worden ge houden. In de morgenvergadering, die om half elf aanvangt, komen allereerst de huishoudelijke zaken aan de orde. Dan zullen als inleidsters optreden de dames J. W. Kapteijn van Delft, met het onderwerp: „Hoe maken wij propaganda voor ons on derwijs?" en F. A. J. Schut, van Den Haag met het onderwerp: „Het voorstel tot naamsverandering van onze vereeniging". In de middagvergadering zal als referent optreden de heer S. Stemerding van Voor burg. oud-directeur van de Kon. Wilhel- minakweekschool te Rotterdam, met het onderwerp: „Hoe bevorderen wij de gees telijke vorming van onze kleuters?." DANK- EN BEDESTOND VOOR HET CHRISTELIJK ONDERWIJS. Rede van ds. C. Vecnhof. In de Pieterskerk werd gisteravond de jaarlijksche dank- en bedestond voor het Christelijk Onderwijs gehouden. Onder de velen, die deze samenkomst bijwoonden, merkten wij onderscheidene hoofden van scholen en onderwijzers'essenop. De heer G. Bakema sprak namens het Locaal-Comité van de Unie „Een School met den Bijbel" een welkomstwoord, waar na hij met een enkel woord wees op den zegen van de Christelijke School. Woorden van dank richtte spr. tenslotte tot allen, die aan de voorbereiding en uitvoering van dezen avond hadden medegewerkt. Nadat eenige leerlingen der Christelijke scholen zich in een geestelijk lied hadden laten hooren, was het woord aan ds. C. Veenhof, Geref pred. te Haarlem, die be gon met te wijzen op het groote gevaar, dat ook het Christelijk onderwijs bedreigt en dat met een enkel woord hierop neer komt: het ergeren der kleinen. Ook Chris tus. aldus spr., waarschuwt hiervoor tijdens Zijn rondwandeling als Hij zegt in Matth. 18: „Wee u, indien gij één van deze klei nen ergert".Met een enkel woord stond spr. stil bij de geschiedenis uit Matth. 18, waarbij hij gelegenheid vond duidelijk in het licht te stellen de groote liefde, welke Christus den kinderen toedraagt. Nadat spr. een definitie had gegeven van het begrip „ergeren", zeide hij, dat, willen wij de kern van het ware ergeren bena deren, wij terug moeten grijpen tot op den Bijbel waar wij zien, dat, voor zoover het van ons menschen afhangt, wij anderen in den weg gaan staan en willen ergeren, waardoor zij God niet kunnen zien. De wereld is vol ergernis en daarom roept ook Christus het wee over die wereld uit. Sprekende over de ergernis-mogelijk heden bij de opvoeding der kinderen, toonde ds. Veenhof aan. dat vele ouders hun kind in den weg gaan staan. Wij zul len onze kinderen moeten leeren leven bij den levenden God. Dan vallen de ergernis sen wee. Ds. Veenhof waarschuwde vervolgens voor het wekken van religieuze aandoenin gen bij kinderen. Bewust wordt tegenwoor dig op gevoels-ontroering aangestuurd. Hier doemen ergernissen op. Beter, neen noodzakelijk is het, dat wij sober, eenvou dig vertellen, wetende, dat het mogelijk is. dat wij kunnen vertellen hetgeen God ons geopenbaard heeft. Nadat spr. nog stilgestaan had bij de fijne, zuivere opmerkingsgave van 't kind. waardoor het de waarheid zco juist weet te onderscheiden, eindigde hij met er ern stig voor te waarschuwen, dat wij de erger nissen niet in de ziel van het kind werpen. In aansluiting op deze rede zongen de schoolkinderen het lied: „Jezus mijn Hei- land, U zoekt mijn verlangen". In een ernstig dankgebed droeg ds. Veen hof tenslotte de zaak van het Christelijk onderwijs aan God op. Met het zingen van ..Hallelujah, eeuwig dank en eere" werd deze dankure besloten. REGEERINGSGEDELEGEERDE. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapnen is benoemd tot gedelegeerde van de Neder- landsche regeering bii het 4de „Congrès In ternationa! pour l'histoire des sciences", dat van 22 tot 27 September a.s. te Praag ze' worden gehouden: dr. J. A. Vollgraff alh'er. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen; Gebroeders Heuvelman, Os- en Paarden- laan. Leiden. Smederij, draaierij, autog. Iaschinrichting. Vennooten: L. Heuvelman en H. M. Heuvelman, Leiden. K. F. W. van Luyken Sr.. Weth. van Dui venvoordestraat 21a, Oegstgeest. Eigenaar: K. F. W. van Luyken Sr., Oegstgeest. Wijzigingen: Naaml. Vennootschap „Wernink's Kalk- fabrieken. Hooge Morschweg 143. Leiden. De procuratie van P. A. Wernink Jr. is in getrokken (wegens benoeming tot ged. commissaris). Manufacturenhandel en Kledingmaga zijn voorheen Fa. M. de Vries N.V., Haar lemmerstraat 203, Leiden. Nieuwe Adjunct directeuren: M. de Vries en Mach. de Vries Leiden (Beperkende Bepalingen). *C. W. Lindenhoff, Oude Rijn 8, Leiden. Metselbedrijf. De zaak is d.d. 1 Sept 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: C. W. Lindenhoff Zn. Vennooten: C. W. Lindenhoff en M. J. C. Lindenhoff, Leiden. J. H. van Hartevelt, Haarlemmerstr. 225, Leiden. Boter, kaas en fijne vleeschwaren. De zaak is d.d. 1 Sept. 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam J. H. van Hartevelt en Zoon. Vennooten: J H. van Hartevelt en C. J. van Harte velt, Leiden. Naaml. Vennootschap Boekdrukkerij voorh. L. van Nifterik Hzoon, Kaiserstr. 9, Leiden. Uittredend Directeur: M. E. Lc- venbach, Amsterdam. Nieuwe Directeur: E. J. Roskam, Lunteren. Nieuwe Commissaris: F. E. Farwerck. Hilversum. N. V. Zilverfabriek „Voorschoten" voorh. J M. van Kempen en Zonen. Kon Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken. Leidscheweg 219, Voorschoten. Nieuwe Ad junct Directrice: mej. H. H. C. Stants, Voorschoten. Een fraaie, bloeiende cactus, Gisteren was bij den heer F. J. Togni Cactus-kenner, wonende „Haagwijck" te Voorschoten, de cactus „Pilocereus-hou- lettii" In bloei te zien. Daar deze plant in haar moederland (Sonora in Mexico) eenige meters hoog is voordat zij bloeit, mag liet volgens den heer Togni wel een bijzonderheid genoemd worden, dat deze plant, die nog maar 60 centimeter hoog is, In Holland bloeit. Hierboven de kop van de plant met bloem. DE TREINENLOOP OP 2 OCTOBER A.S. Ter gelegenheid van de a.s. 3 October - fcesten, zullen de Ned. Spoorw. verschil lende extra treinen naar Leiden laten loo- pen. Tusschen Rotterdam en Leiden zal een groot aantal voortreinen worden inge legd, terwijl op de stations een extra trein stel met personeel in reserve zal staan om direct bij groote drukte dienst te kunnen doen. De laatste electrische trein 1190 Lei denAmsterdam zal zoo noodig aan alle tusschenstations stoppen Alle treinen op 't baanvak LeidenUtrecht, LeidenGouda zullen extra versterkt worden. De volledige dienstregeling zal in het feestprogramma worden opgenomen. R.K. DIOC. LAND- EN TUINBOUWBOND (L.T.B.). De districtsvergadering. In den namiddag werd gisteren de districtsvergadering van den L.TB. onder voorzitterschap van den heer Kampschöer voortgezet. Op deze vergadering werden de voorstellen inzake Tuinbouw en Sierteelt besproken en tevens die van het in nood verkeerend Roelofarendsveen. In een tweetal voorstellen van den kring „de Venen" werd een verhooging van het steunbedrag van twaalf mlilioen besproken. Verder werden inlichtingen verzocht over de steunuitkeering 1937 bij eventueele ge ringen oogst. De afgevaardigde van Roelofarendsveen schetste den noodtoestand in de Venen en pleitte voor verhooging van de twaalf mil- lioen steunuitkeering. Ook andere takken van bedrijf ontvangen hulp van de regee ring, waardoor zij kunnen blijven bestaan. Waarom de tuinbouw in de Venen dan niet? Op verzoek van spr. zegde de Voorzitter toe bij de regeering aan te dringen op ge lijkstelling van het tuinbouwbedrijf met andere bedrijven. De afgevaardigde van Langeraar ver zocht een richtprijs en een uitkeering van 100%. De heer Groen meende dat twaalf millioen wel eens niet voldoende zou kun nen zijn en dat in dit geval de regeering zedelijk verplicht is een eventueel tekort aan te vullen. De afgevaardigde van Waddinxveen drong aan op een betere en vluggere steun uitkeering voor de koude grondcultures en op steunuitkeering tot den kostprijs alsmede het ontwerpen van een teeltregeling, waar door een einde wordt gemaakt aan het overdreven opvoeren van de productie. De Kring „de Venen" kwam daarna met een voorstel waarin verhooging der mini mumprijzen van augurken en komkommers werd gevraagd. Van augurken is aldus spr. de prijs in andere plaatsen verdubbeld en voor de Veen op hetzelfde bedrag blijven staan. Voor één cent per K G. kan dat gewas toch niet groeien! In een volgend voorstel van de Venen werd aangedrongen op gewestelijken toe slag. Van bestuurszijde zullen ook stappen in die richting worden gedaan. Het voorstel van Noorden om geen veld- erwten meer naar de conservenfabrieken te zenden gaf veel stof tot bespreking. Het voornaamste bezwaar was, dat de landbouw BINNENLAND. Oorlogsrumoer in Salland. (3e Blad). De Pers over de Millioenen-nota. (3e Blad). Het Landbouwcrisisfonds en de devaluatie. (3e Blad). Subsidie van een ton voor Vreemdelingen verkeer. (Binnenland, 2e Blad). Installatie van den inspecteur der rijksveld- wacht. (3e Blad). Ernstige aanrijding te Noordwijk; twee dooden en een zwaargewonde. (Ge mengd, 3e Blad). BUITENLAND. De leider der uitgeweken Russen in Frank rijk, generaal Miller, is verdwenen. (Bui tenland, le Blad). Japan zet het bombardement van Nanking voort trots scherpere protesten van Amerika en Frankrijk, (le Blad). Delbos in contact met Italiaanschen ver tegenwoordiger. (Buitenland, le Blad). Ortiz gekozen tot president van Argentinië. (Buitenland, le Blad). Mussolini's reis naar Duitschland. (Buiten land en Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. in ruimere mate erwten kan en mag telen dan de tuinbouw, met het gevolg dat de conservenfabrieken met den landbouw con tracteerden en geen erwten van de tuinders betrokken. Dit punt zal, aldus de voorzitter, naar de tulnbouwcommissie verwezen worden. In denzelfden geest werd gesproken over het voorstel Waddinxveen waarin een ver bod werd gevraagd voor het telen van alle groentesoorten in de akkerbouwbedrijven, uitgezonderd de kleine bedrijven. De heer Groen merkte bij dit voorstel op, dat de rechtvaardigheid de totstandkoming van zoo'n verbod niet zou toelaten. Aan Waddinxveen is, aldus spr., reeds gedeelte lijk tegemoet gekomen door de bepaling, dat in elk bedrijf boven de 15 H.A. de tuinbouw aan den landbouw zal worden onttrokken. De afgevaardigde van Ter Aar steunde een voorstel van de Venen voor handhaving der te werk stelling in eigen bedrijf of al thans spoedige verruiming. Ten opzichte van de voorstellen van Noor den en Kring de Venen inzake ruimere teelt vergunningen, vooral voor groote gezinnen en meerdere inwonende zoons, was de ver gadering van oordeel, dat daaraan inder daad behoefte is, te meer daar het door de Vestigingswet voor het kleinbedrijf voor vele tuinderszoons onmogelijk is gemaakt om eigen bedrijven te vestigen. Verder werden voorstellen van Aalsmeer behandeld, o.a. betreffende 80% uitkeering minimumprijs. rouleerend maken van bloemkweekerscrediet, betere verdeeling van deviezen, waardoor verbetering van export mogelijk wordt, herziening der grondlasten van gebouwde eigendommen, het vrij geven van omzetbelasting op ketels welke voor bedrijfsverwarming worden gebruikt, dit zoo mogelijk met terugwerkende kracht. Al deze voorstellen werden na toelichting in handen gesteld van het bestuur. Vervolgens kwam nog een voorstel van Anna Paulowna tot oprichting van een derden vakbond voor bollenkweekers, waar mede de afgevaardigde van Sassenheim in stemming 'betuigde. Hierna volgde sluiting der vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Indisch Recht: de heeren D. Coutinho (Voorburg); J. Meyer (Den Haag); A. Win- iaar (idem); S. A. Thomas (idem) - Morgen opent de heer A. H. Humme in het pand Pieterskerkkoorsteeg 8 onder den naam Vischpaleis ,,'t Centrum" een winkel in versche en geconserveerde visch- waren, waaraan tevens verbonden een eet salon. waar men onder een rustig zitje een versch-gebakken scholletje dan wel een nieuwe haring of ander zeebanket kan con- sumeeren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1