WEK DE GAL IN UW LEVER OP De Pers over de Millioenen-nota Landbouw-crisisfonds devaluatie en Rijksveldwacht heeft eigen chef LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 September 1937 SPREEKCEL Veel steun kon worden verminderd Steun aan den landbouw moet blijven bestaan. De inspecteur Van Zoelen geïnstalleerd Minister Goseling wijst op eenheid in leiding en eenheid in beheer. GEMENGD NIEUWS Ernstig auto-ongeluk te Noordwijk-Binnen. In haar beschouwing over de Millioenen- nota merkt de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" (lib.) in de eerste plaats op, dat aan de verwachtingen van velen, die van mee ning waren, dat er dit jaar geld vrij zou komen, de bodem is ingeslagen. In plaats van bevrediging van allerlei speciale wenschen en verlaging van lasten, is er dus belastingverzwaring op til, al wordt nog niet medegedeeld, waaruit die zal bestaan. Meer dan ooit aldus gaat het blad ver der wordt door deze begrooting in het licht gesteld, dat de economische politiek der regeering er op gericht moet zijn, de kosten van het levensonderhoud, zooals wij ook reeds in ons artikel over de Troonrede hebben betoogd, zoo laag mogelijk te hou den. Als men een nominaal hooger loon of salaris beurt, beteekent dit nog niet, dat men er meer behoeften mee kan bevredL gen; dit hangt van den loop der prijzen af. Daarom is het ook van zoo groote beteeke- nis, dat de regeering in haar economische politiek opruiming houde onder alle belem meringen van handel en industrie, welke de indexcijfers opstuwen. Wij zwijgen daar bij nog van nieuwe politieke avonturen, waarmede men met behulp van den Staat den producenten even tijdelijke als twijfel achtige voordeelen zal bezorgen ten nadeele van de consumenten, avonturen, welke o.a. in r.-k. kring voor hooge politieke en econo mische wijsheid gelden. Zoowel de Staat als de consument zullen daardoor 'n steeds hoo- geren last te dragen krijgen, en de minder gegoede zal. dien druk het meest gevoelen, terwijl de Staat voor de gevolgen aanspra kelijk wordt gesteld. Op dit gebied missen wij helaas in deze Mlllioenennota de nut tige raadgevingen van de vorige nota van den afgetreden minister Oud. 0 0 Het „Vaderland" (lib.) vreest dat, ook uit het rechtsche kamp, pogingen zullen wor den aangewend om alsnog eenige van de „op zich zelf gewenschte of nuttige" maat regelen in deze begrooting opgenomen te krijgen, doch spreekt de hoop uit, dat de regeering aan 'n dergelijken aandrang vol doenden weerstand zal weten te bieden. Mocht zij daarvoor zwichten, dan zou de bescheiden stap, welke thans wordt gezet op den weg naar een reëel sluitende begroo ting, achterwege blijven en zou haar voor nemen, naar een saneering van de finan ciën te streven, niet in verwezenlijking gaan Het blad spreekt tenslotte de hoop uit. dat de regeering eerst in de laatste plaats haar toevlucht zal zoeken tot het andere perspectief van belastingverhooging, dat mèt de aangekondigde defensie-maatrege len in uitzicht wordt gesteld. Het „Algemeen Handelsblad" (lib.) con stateert, dat mr. De Wilde het even moeilijk zoo niet moeilijker heeft dan zijn voorgan ger. Het blad betreurt, dat wij met deze begrooting slechts een bescheiden stap kun nen doen in de richting van het primaire belang, herstel der door de crisis aangetas te financieele fundamenten. Doch het con stateert: „Al mogen wij minister De Wilde dank baar zijn, dat hij een open oog toont te heb ben voor de financieele realiteit en de bud- getaire mogelijkheden, al kan ook hij nog niet alle „onvolkomenheden" wegwerken. Deze begrooting is juist door die onvolko menheden minder fraai dan zij lijkt en dat is al niet heel fraai! maar het be leid, dat er aan ten grondslag ligt, biedt ten minste „perspectieven" op een betere toe komst, al zal deze dan ook niet van de pers pectiefbezuinigingen komen! Aan lastenverlaging behalve dan de in uiterst voorzichtige overweging genomen mogelijkheid van verlaging van enkele accijnzen zijn wij helaas nog lang niet toe. De hoogere defensie-uitgaven zullen veeleer nieuwe offers vragen, die niet afge wezen kunnen en mogen worden. "Dat on danks vele stijgende indexcijfers, die het leven duurder maken, thans niet gedacht kan worden aan wenschelijke en nuttige dingen, zooals bijv, aanpassing (omhoog!) van salarissen en loonen, verlaagde leèr- lingenschalen bij het onderwijs, uitbreiding der ouderdomsverzekering enz., zal voor velen een hard gelag zijn, te harder, omdat het in sommige kringen, die blijkbaar een wat simplistische opvatting hebben van de staatsfinanciën, aan het opwekken van ver wachtingen op deze punten niet heeft ont broken. Dat de regeering hier geen onver antwoorde „populariteit" wil zoeken, valt te loven. Blijkbaar wil zij geen moeilijkheden uit den weg gaan. Op zichzelf ware dit een eigenschap, die vertrouwen zou inboeze men". „Bijna angstig van soliditeit" noemt de .Maasbode" (r.-k.) de mlllioenennota. Het blad verheugt er zich over, dat het woord „aanpassing" in de nota ontbreekt en ziet daarin den invloed der r.-k. ministers. Men bemerkt den ommezwaai in meer dan één passage van de Nota. Het zou on billijk zijn van de heeren Colijn en De Wilde te elschen, dat zij plaats namen op het zon daarsbankje vanwege hun monetaire poli tiek. Zij hebben als eerlijke mannen de deflatie-politlek gevoerd, hun nederlaag staat twee keer duidelijk in de Nota getee- kend. Na nogmaals, aan de hand der cijfers, den nadruk gevestigd te hebben op de soli diteit, ook der verschillende ramingen af zonderlijk, besluit het blad met dezen dub belen indruk, dat vooreerst het kabinet be sef toont, dat gezonde financieele politiek het prinium verum is van elke reëele staat kunde. Geen ongelukkiger politiek dan die van de slappe financieele hand. Laat ons ten tweede vaststellen, dat, door overleg ln 't kabinet, aan donker pessimisme een eind is gekomen en weer over de mogelijkheid van meer uitgaven, die aan de innerlijke volkskracht ten goede komen, wordt gespro ken. „De Tijd" (R.K.) constateert een verschil in de betrekkingen tusschen de Troonrede en de Millioenennota van vorige jaren en dit jaar. Vroeger gaven beide stukken geen uit eenloopend beeld, maar dezen keer ziet het rk. blad hen tegenover of beter: naast elkaar. „Op het oogenblik is dat anders. Het der de kabinet-Colijn erkent de christelijke be ginselen als den grondslag van zijn beleid. Het steunt niet alleen op 'n basis van sa menwerking doch ook op 'n basis van eens gezindheid Het beginsel kan zijn intrede weer doen in de officieele staatsstukken in de Troonrede. Blijft de werkelijkheid van de millioenen-nota er nog vér achter, juist die achterstand toont, wat wij gewonnen hebben. Wij worden niet meer alléén met den neus op de werkelijkheid geduwd, wij krijgen niet alléén maar de douche maar óók het bad der beginselen. Zeker, na zoo'n bad kan een koude douche zéér kil aandoen. Na de uiteenzetting van de beginselen prik kelt de aanraking met de realiteit veel ster ker dan na een zachte voorbereiding. Na deze Troonrede wrijft men zich de oogen uit bij het lezen van de Millioenennota, doch die tegensteling pleit tegen geen van beide. Men moet eerlijk erkennen, dat het Kabi net door vollen ernst werd bezield, toen 't ondanks den toestand van 's lands finan ciën in de Troonrede de aandacht vestigde op de beginselen, de hoogere dingen des levens, en dat het moed noodlg had om, on danks de vele principieele desiderata, waar mee het in zee ging, toch de volle realiteit van het budgetair mogelijke onder oogen te zien. Het blad oefent voorts eenige crltiek op het beleid ten aanzien van de perspectief- besparingen. 0 0 0 Critisch gestemd is ook de (r.k.) „Volks krant": Daar we wisten dat voor defensie een aanzienlijk bedrag „onvermijdelijk" zou worden geoordeeld, mocht op een even eens aanzienlijk bedrag voor ecpnomisch- sociale maatregelen worden gerekend. Hier treft de teleurstelling diep. Defensie krijgt haar millloenen, bij dozij nen. Wij zeggen daar voorloopig niets tegen, welicht ook straks niet, omdat we de waar de van een militair weerbaar Nederland in de gegeven omstandigheden niet onder schatten. En het blad toont zich verder teleurge steld over de bejegening van het „econo- misch-soclaal terrein". De „Standaard" (A.-R.) merkt o.a. het volgende op: „De vraag zal wel worden gesteld, of de regeering de inkomsten voor 1938 niet hoo ger had kunnen ramen dan zij heeft ge daan. Eerst in de volgende dagen zullen haar ramingen stuk voor stuk, met de daarvoor in aanmerking komende gegevens kunnen worden vergeleken, maar thans m&g reeds worden gezegd, dat zij, globaal genomen, heeft aangenomen, dat de stij ging van de opbrengst der middelen, welke in de eerste acht maanden van dit jaar is geconstateerd, zal blijven gehandhaafd. Wij willen hiermede alleen te kennen ge ven. dat onze voorloopige indruk is, dat de regeering waarlijk niet „pessimistisch" heeft geraamd. Zij, die hierover eenigszins anders mochten denken, mogen lntusschen niet uit het oog verhezen, dat een wat hoogere raming in geen geval tot zulke resultaten voor het budget kan leiden, dat op grond daarvan een aindere gedragslijn zou dienen te worden gevolgd dan de re-^-gt-' geering heeft uitgestippeld. De „Millioenennota" bevat een klare uit eenzetting van den financieelen toestand, een heldere aanwijzing en overtuigende motiveering van het financieel beleid der Regeering. Het stuk wijst den goeden weg. Worde die begaan tot heil van ons volk en moge door Gods gunst spoedig een zoodanige verbetering van den toestand intreden, dat althans enkele van de wenschen, welke ook wij koesberen, kunnen worden ver vuld." In tegenstelling tot het vorig jaar is de (C.-H.) „Nederlander" van oordeel, dat „land in zicht" is. Niettemin acht hef blad: een uiterst aanvechtbaar punt, dat in een bepaald verband met de invoering van „nieuwe middelen" gedreigd wordt. Be lastingverzwaring is wel het laatste, dat wij op het oogenblik moeten hebben. Dat de Regeering tot een verlaging van de tot „ongekende hoogte" opgevoerde heffingen (Nota van het vorig jaar) vooralsnog niet meent te mogen overgaan, zal teleurstel ling wekken, maar zal moeten worden ge dragen. Doch van verdere opvoering worde dan ook afgezien. De belastingen zijn in de crisisjaren met ongeveer f. 200 millioen verhoogd. Bovendien zijn de heffingen voor het Leeningsfonds 1914 die bestemd wa ren automatisch af te loopen onder de algemeene middelen ondergebracht, waar door zij (ofschoon in naam nog tijdelijk) een meer duurzaam karakter hebben ver kregen. Toen aan het eind van 1935 de laatste groote belastingverhooging in de Kamer aan de orde was, is dan ook namens verschillende fracties verklaard, dat dit maal voor het laatst daaraan werd mede gewerkt. De Regeering trachtte destijds de pil te vergulden door de meuw-voorgestel- dc belastingen als bestemmingsheffingen in te dienen. Doch dit verguldsel viel niet in den smaak en werd er door de Kamer afgenomen, ook waar de voorstellen zelve nog werden aanvaard. Ook thans worde niet onder het mom van bestemmingshef fingen de generale druk opgevoerd. „Het Volk" (S.D.A.P.) mist in de mil- Hoenennoba drie hoofdgedachten: Een zoo voordeelig mogelijke liquidatie van wat het crisis-kabinet Colijn ons aan euvele toestanden heeft nagelaten. Voorts een weloverwogen moderne conjunctuur- politiek, waarvoor in het Plan van den Arbeid reeds verschillende richtlijnen zijn aangegeven en die ook richtsnoer vormt voor het beleid van de Zweedsche regee ring, terwijl men gelijk gerichte gedach ten aantreft bij economen als Keynes en de deskundigen van de Oxfardsche Uni versiteit, wier denkbeelden nog kort ge leden in de Engelsche pers zijn ontwik keld. En ln de derde plaats een harmo nisch tegen elkaar afwegen van de onder scheidene volksbelangen, welker beharti ging aan de regeering is toevertrouwd. Dan vervolgt het blad: Wij erkennen volmondig, dat ln het hui dige jammerlijke tijdsgewricht een verhoo ging der defensie-uitgaven ook voor ons land noodzakelijk kan zijn. Zooals de za ken nu eenmaal liggen, behoort ook de verzorging der weermacht tot de primaire landsbelangen. Het nieuwe kabinet echter maakt van de weermacht een afgodsbeeld. De rest is bijzaak. Kennelijk heeft 't trio Colijn-De Wilde- Van Dijk, reeds ultra-militaristisch, toen er geen vuiltje aan de lucht was, de vol ledige zegepraal behaald op het katho lieke kwartet. Wanneer men deze Mil lioenennota en de bij haar behoonende be- grootlngshoofdstukken leest, krijgt men schier den indruk, dat het kabinet een conflict over het militaire vraagstuk zoekt, zoozeer heeft men al het andere verwaar loosd. Men verglsse zich echter niet in de geestesgesteldheid van het Nederlandsche volk. In overgroote meerderheid is het stellig bereid tot het brengen van offers, ook op militair gebied. Maar dan als be standdeel van een regeerprogram, dat de onderscheidene primaire volksbelangen harmonisch behartigt. Wij zijn geen Prui sen! Het „Nationale Dagblad" (Nat. Soc.) is van oordeel, dat de Millioenennota geen aanknoopingspunten geeft voor eenige hoop. Want, terwijl de goede traditie vam onze ambtenaren aan het ministerie van Finan ciën de politici, die aan de staatsruif knabbelen, nog eenigszins in bedwang wist te houden, zogen de gemeenten in hur. wanbeheer het Nederlandsche spaarkapi taal op Zoo konden de schulden onzer ge meenten sinds 1920 met 1.5 milliard stij gen en in 1936 het cijfer van 2,5 milliard bereiken. Deze ontwikkeling houdt 'n nood lottige verschuiving in de geledingen van het maatschappelijk inkomen in. Het wer kende inkomen wordt afgetapt en maakt plaats voor het werklooze inkomen van den rentenier. Het gevolg is, dat het inko men van de arbeiders van kop en vuist ineenschrompelt, terwijl de aan de rente niers overgedragen koopkracht veelal ste riel wordt! De regeerir.g. die deze ontwikkeling door grondt, zou bij beschikking over de noo- dige ellebcgenvrijheid ook thans nog een ernstige poging tot ontwarring van den toestand kunnen wagen. Het Nederlandsche staatsbudget zocals het in zijn departementalen cijferopbouw voor ons ligt, is echter een historisch pro duct zonder beginsel. Het lijdt aan dezelfde aderverkalking als onze volkshuishouding. Van de regeerihg Colijn is helaas een dergelijke drastische ombouw van de Ne derlandsche volksgemeenschap niet te wachten. Dit blijkt wel zeer stellig uit de millioenennota, die slechts één conclusie rechtvaardigt, n.l. dat Nederland 't staats bankroet snel nadert. en U zult 's morgens „kiplekker*- uit bed springen. Eiken dae moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende ls. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. een geforceërd'e stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U -weer troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bU apothekers en drogisten iri flacons van 0.75. 2412 angez Med.) HET STADHUISCARILLON. Een belangstellend lezer vraagt, of het mogelijk is van tijd tot tijd iets te publl- ceeren omtrent den stand van zaken be treffende de inzameling van de gelden ten behoeve van het „Stadhuis-geschenk" der Leidsche Burgerij. Aan de begrooting van het Landbouw crisisfonds wordt het volgende ontleend. De financieele gevolgen van het loslaten van den gouden standaard zijn voor het Landbouw-Cristsfonds van niet geringe te- teekenis geweest. De prijsverhoogende wer king van dezen maatregel, nog gesteund door prijsstijgingen, vooral van granen, op de wereldmarkt, heeft eenige tot dat oogen blik toe gesteunde producten, zooals gerst en rogge, den richtprijs doen bereiken, waardoor de steunmaatregelen voor deze producten konden worden afgeschaft, ter wijl voor verschillende andere producten de voor steunverleening uitgetrokken bedragen konden worden verminderd. Aan den anderen kant is het streven van de regeering er op gericht geweest de prljs- verhoogingen ten gevolge van de monetaire maatregelen niet ten laste van de consu menten te brengen. Zij heeft dit voor de crisisproducten kunnen bereiken door ver laging van de heffingen. Zoo werd reeds onmiddellijk de crisisheffing op suiker ver laagd met 5 opcenten terwijl, vooruitloopend op de verlaging van de z.g. vita-prijs en de heffing op granen, met de meelfabrikanten, een overeenkomst werd gesloten, waar door een verhooging van den broodprijs als gevolg van de monetaire maatregelen kon worden voorkomen. Ook de andere heffingen, welke de eerste levensbehoeften betreffen, werden zooveel mogelijik verlaagd, waarbij er echter voor gewaakt diende tc worden, het begrootingsevenwicht niet in gevaar te brengen. Hoe groot de invloed van de monetaire maatregelen op de begrooting van het land bouw-crisisfonds geweest is. blijkt uit het totaalbedrag der uitgaven van den gewo nen dienst, dat volgens het thans inge diende ontwerp, voor 1938 op f. 131 934.000 geraamd wordt, terwijl voor 1937 ruim f. 177.000 000 was uitgetrokken. Het nadeelig slot van den gewonen dienst 1937. dat op f. 993.300 geraamd was, zal blijkens de thans beschikbare gegevens een voordeelig slot van f3.000.000 worden, het geen ook in het onderhavige ontwerp is aangenomen. De perspectieven in den tuinbouw zijn nog niet zoodanig, dat voor 1938 afgezien kan worden van den steun aan dezen bedrijfstak Wel is het moei lijk den omvang van dezen steun thans vast te stellen. Eenerzijds zijn er factoren, die voor den afzet der tuinbouwproducten iets betere vooruitzichten doen veronder stellen, waarbij moge worden gewezen op de algemeene conjunctuurverbete- ring; anderzijds zijn er nog altijd de hooge invoerrechten in de ons omrin gende landen, waarbij nog geen ver mindering valt te ontdekken en het streven van sommige landen om zich, vooral wat de voedselvoorziening be treft, van het buitenland onafhankelijk te maken. In verband echter met de verruiming van de betalingscontingenten naar Duitschland, De nieuwe en eerste inspecteur der Rijksveldwacht, de heer A. van Zoelen, is gistermiddag ln het gebouw Laan Copes van Cattenburgh 55 te Den Haag geïnstalleerd. Met den minister van justitie, mr. Goseling, die de installatie verrichtte, waren hierbij aanwezig de inspecteur der Koninklijke Maréchaussée, Kolonel J. van Selm, de administrateur bij het departement van justitie mr. J. R. M. van Angeren, hoofd van de afd. Rijks politie enz. van genoemd departement, en nagenoeg alle districtscommandan ten der Rijksveldwacht. Minister Goseling sprak den nieuwen in specteur o.m. als volgt toe: Deze dag is van meer dan gewone betee- kenis, ln de eerste plaats voor het corps Rijksveldwacht. In de nieuwe functie van inspecteur ziet het voor liet eerst zijn hech tere eenheid voltrokken. Over de plichts betrachting van vorige generaties is men niet spoedig geneigd ongunstig te oordeelen. Toch mag men gerust vaststellen, dat ln de laatste jaren het corps als zoodanig sterk ls vooruitgegaan en dat die vooruitgang als het ware op natuurlijke wijze geleld heeft tot den elsch van een eigen corpschef, welk verlangen ook uit het corps zelf meermalen is vernomen. Ook de districtscommandan ten zullen de hechtere eenheid toejuichen, eenheid in leiding en eenheid in beheer. Er is thans deze verandering, dat de pro cureurs-generaal worden ontheven van hun eigenlijke beheerstaak. Ik kan mij nauwe lijks voorstellen, dat'zij daarin iets anders kunnen zien dan een aangename verlich ting. Wel past het bij deze gelegenheid dank te brengen voor de Jarenlange zorg, waarmede de uitoefening van dit onderdeel van de taak door deze heeren is omgeven. Uit dit alles volgt intusschen niet ik had reeds gelegenheid daarop te wijzen dat de inspecteur van de Rijksveldwacht alleen een beheerder en administrateur zal zijn. Hij is wel degelijk leider van het corps in dezen zin, dat zijn voorname taak hierin ls gelegen, dat het corps nog beter geschikt wordt gemaakt voor de uitoefening van zijn taak. Ook voor de samenwerking met het an dere corps der rijkspolitie, de Kon. Maré chaussée, zie ik alleen maar verbetering. Die is immers in alle verhoudingen, waarin menschen moeten samenwerken, steeds nog mogelijk. In één opzicht verwacht ik ook verlichting van mijn taak en van mijn verantwoorde lijkheid. Elk der beide corpsen rijkspolitie heeft nu Immers een eigen chef, wiens da- gelijksche taak het ls te zorgen voor een goede tucht en een deugdelijke uitrusting van zijn corps. Ik besef ten volle wat het beteekent ieder daarvoor zijn eigen verant woordelijkheid te laten. Met deze voorop stelling mag ik wel zeggen, dat ik er ook op reken, dat zal worden in acht genomen een Juiste verhouding tot en een regelmatig contact met den chef van de afdeeling poli tie van mijn departement en daardoor met mij. De heer Van Zoelen beantwoordde deze rede met woorden van dank en met de plechtige verzekering, dat hij ernaar zal streven, om de rijksveldwacht tot een nog grootere eenheid te brengen, daarbij ver trouwend op den steun van den Minister van Justitie en van den chef der 5e afdee ling van het departement. De heer P. J. H. C. Herten, uit Utrecht voegde hieraan als oudste van de districts commandanten der R.V.W. eenige woorden namens hen toe. Spr. zeide dat deze schit terende herfstdag eenmaal zal blijken een zeer gewichtige dag op den levensweg van het corps te zijn geweest. Een van de groot ste wenschen van het corps is steeds ge weest: een eigen chef. Dat de regoering het belang hiervan heeft ingezien blijkt niet alleen uit de vervulling van dien wensch. maar ook uit het feit, dat de minister per soonlijk den Inspecteur heeft willen instal- leeren. wordt de steun op twee millioen gulden minder begroot dan voor 1937 was geraamd. Er ls rekening mede gehouden, dat het noodzakelijk kan zijn de in 1936 in het leven geroepen steunmaatregelen voor bloemkweekers voort te zetten, waarvoor f. 300.000 wordt gevraagd. Voor de pluimveehouderij is de steun als volgt geraamd: 790.000.000 kippeneieren a f. 01425 per 100 of f. 3.357.000 55 000.000 eendeieren f 025 per 100 of f. 137.5<v) en f 65.000 voor 1.500 000 kg. pluimvee. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f. 13.479.000. be staande uit een voordeelig slot van den ge wonen dienst van f. 1301.0CO en een nadee lig slot van den kapitaaldienst van f. 15.380.000. Twee dooden en één zwaar gewonde. Gisteravond te kwart over negen is men op den Heerenweg te Noordwijk Binnen opgeschrikt door een ernstig ongeluk, dat aan twee personen het leven heeft gekost, terwijl er bovendien een ernstig gewonde te betreuren is. De ongeveer 41-Jarige Luxemburg, van beroep schilder bevond zich op dat uur even buiten het dorp met zijn twee zoons, resp. 16 en 10 jaar. met een handwagen op den Heerenweg ter hoogte van de villa „Ornata" Zij waren op weg naar een aardappelenhandelaar, om wintervoorraad op te doen. Een der zoons had een fiets ln de hand. terwijl de ander in het wagentje zat met een zaklantaarn in de hand voor de ver lichting. Het drietal werd toen plotseling ge grepen door een vrachtauto, die hen achterop reed. Zij werden tegen den grond gesmakt. De vader en de ondste zoon werden zwaar verminkt en vrij wel op slag gedood. De andere jongen bekwam een ernstige hersenschudding en werd naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bij informatie van morgen ontvingen wij van het zieken huis echter gelukkig de mededeeling, dat de knaap het naar omstandig heden goed maakt en voor hem geen levensgevaar bestaat. De vrachtwagen uit Wassenaar kwam eerst na 40 a 50 meter tot stilstand. De bestuurder de heer T. uit Wassenaar, was geheel overstuur. Hij verklaarde zoodanig geschrokken te zijn dat hij niet in staat was geweest, dadelijk te remmen. Het schijnt, dat hij door een tegenligger ver blind is geweest, waardoor hij het drietal niet heeft opgemerkt. De snelheid van de auto moet eeohter niet groot geweest zijn, vermoedelijk ongeveer 40 K.M. De doktoren Niekerk en Nanninga wa ren spoedig op de plaats des onheils aan wezig, alsmede een der geestelijken uit Noordwijk Binnen. De politie had geen ge makkelijke taak, daar het verkeer op dezen tamelijk smallen weg druk is. Het stoffelijk overschot van de beide overleden slachtoffers is naar de Alg. Be graafplaats te Noordwijk Binnen vervoerd, om ter beschikking van de justitie te zijn. De vrachtauto is in beslag genomen. DOOR ACHTERUITRIJDENDE VRACHTAUTO OVERREDEN. Gisteravond omstreeks halfzes is op een op te hoogen terrein aan den Singel te Kampen een twaalfjarige jongen door een achteruitrijdende vrachtauto, welke met zand was geladen, overreden er. op slag gedood. ERNSTIGE STEEKPARTIJ. Gistermiddag hebben twee rondreizende kooplieden, de 60-jarige J. H, uit Groningen en de 35-Jarige N.. die uit Friesland afkom stig is, voor een logement in de Dlezer- straat te Enschedé een hevigen twist ge kregen. Beiden trokken een mes en brachten elkaar verschillende steken toe. N. werd ernstig aan hoofd, borst en schouders ge wond en is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. H. bekwam minder ernstige verwondingen en is, na verbonden te zijn in arrest gesteld. FELLE BRAND TE HUISSEN. Gisteravond is te Huissen door onbekende oorzaak afgebrand de groote warmoeziers- hofstede gelegen aan de Driegaardsche- straat en bewoond door den tuinder Brons en de Wed van Swaay. die eerst gisteren het pand mede had betrokken. In korten tijd nam de brand zoodanig toe, dat van de inboedels en tuinbouwinventaris niets kon warden gered. De kapitale boerderij van de kinderen Goris. waarvan de groote schuren geheel waren gevuld met hooi en graan, liep even eens groot gevaar. Met zeer veel moeite is de Huissensche brandweer er echter 'en- slotte in geslaagd deze boerderij te behou den. Er is evenwel zeer veel waterschade aangericht. De warmoezlershofstede daarentegen ls totaal afgebrand. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINBOTSING IN TRANSYLVANTF Door onbekende oorzaak heeft zich nabil Cloej in Transylvanië een treinbotsing voorgedaan, waarbij zes personen gedood en ongeveer dertig gewond werden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11