De opening der Staten-Generaal - Rijtoer van H.M. de Koningin Tweede Blad 78sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD V y "A -M De rijtoer van H.M. de Koningin door de residentie op Prinsjesdag De groote legermanoeuvres in de omgeving van Deventer FEUILLETON Kameraad Moeder DEN 1UJT0ER verliet H.M. de Koningin gisteren residentie weer, om zich naar Het Loo te begeven. H.M. de Koningin aan het Staatsspoorstation OOK LEGEROEFEN1NGEN IX ZUID-LIMBURG. - Een afdee- ling luehtafweer-mitrailleurs ruk in stroomenden regen op naar het gevechtsterrein bij Gulpen. ADOLPH ZUKOR die de stichter der Paramount-films was, bij aan komst te Londen. De stoet in het Noordeinde Tijdens het overtrekken der troepen van den IJssel Rotitan van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 35) Tlebruck werkte dezen avond langer dan Eiwoonlijk; hij had zelfs opgebeld, dat hij met thuis kwam eten. Camilla had haar vriendin nog bij zich. Lala Esch. Een merkwaardig meisje, wat te wijs en te bij dehand voor haar leeftijd. Camilla begon haar gedragingen over te nemen en Ro mans voelde zich niet op haar gemak in alt gezelschap. De kinderen plachten haar steeds zoo zonderling aan te zien. Ze nam een boek en verdiepte zich in het inge wikkelde verhaal, maar het dagelijksche werk had zooveel van haar gevergd, dat ze insliep. Precies om elf uur ergens in hui# sloeg een klok met zware, galmende slagen schrok ze wakker. Hoe had ze nu toch kunnen slapen? Ze-had immers met Georg willen praten. Hij zou nu waar schijnlijk wel niet meer op zijn. Bij zijn ingespannen studie had hij een gezonden slaap zoo dringend noodig. Zijn kamer lag nog precies zoo in het duister als zij haar een paar uur geleden verlaten had. Nadat zij de deur schier ge- niischloos had geopend, bleek haar, dat het bed nog onbeslapen was; het geheele vertrek zag er trouwens niet naar uit, dat Georg er gewerkt had. Nu maakte Romana sich toch werkelijk ongerust. Waar was de iongen? Zij kon zich niet verhelen, dat ze bang was en dat de zorg om dezen half volwassen knaap haar een zeldzaam ge voel van beklemming gaf. Ze wachtte nog een uur. De deur van haar kamer stond op een kier, zoodat ze Georg niet kon mis sen. Ook Gerold kon elk oogenblik thuis komen. Als hij Georg nu eens tegen het lijf liep Hij was den laatsten tijd zoo prikkel baar en zoo gauw opgewonden. Je kon nooit weten, wat er in dat geval gebeurde. Om een uur hoorde Romana eindelijk slui pende voetstappen op de gang. Iemand kwam op zijn kousen naderbij, bleef voor haar deur staan en scheen te luisteren. Romana bonsde het hart in de keel. Dit heimelijke sluipen over de gang had iets huiveringwekkends. Zou ze naar bulten gaan om te zien of het Georg was? Hem cm opheldering vragen voor zijn lange uit blijven? Haar verstand zegevierde over haar nerveuze opgewondenheid. Zij zou ook haar man niets van Georg's nachtelijken tocht vertellen. Ze wilde in geen geval klik ken en voor de ..booze stiefmoeder" wor den aangezien. Maar den jongen zou ze onder handen nemenGerold had haar zijn kinderen toevertrouwd en het was dus haar heilige plichtNu kraakte aan den overkant van de gang zachtjes een deur. Het was Georg dus wel geweest. Ro mana haalde verlicht adem. Het zweet stond haar op het voorhoofd. Had zij ge weten in welken toestand Georg naar huis was gekomen, dan zou zij stellig alsnog zijn opgesprongen en naar hem toe zijn gegaan om hem te verzorgen, zooals slechts een moeder dat kan Georg koesterde een grenzenlooze be wondering voor zijn vader en slechts om hem terwille te zijn, had hij tot dusver weerstand geboden aan alle pogingen van zijn medescholieren, die 's avonds obscure gelegenheden bezochten om hem over te halen daaraan mee te doen. Toen hij van de trouwplannen van zijn vader vernam, had het er een oogenblik naar uitgezien, dat aan deze standvastigheid een eind zou komen. Günther Pasting zou in staat zijn geweest hem van den goeden weg af te brengen, maar Romana's aanblik, welke alle goede instincten in hem wakker riep, bewaarde hem daarvoor. Haar moederlijke zorg bij Alf's ziekte bracht George er we derom toe vast te houden aan zijn voor nemen zijn ouders niet te verontrusten door deel te nemen aan uitspattingen, waarvan jongens van zijn leeftijd zich nog verre dienden te houden. Zijn leven begon weer inhoud te krijgen, hij voelde een onmisbaren steun in de warme sfeer die hem thuis omgaf en hij zag de groote toewijding van zijn ouders. Maar nu was hij plotseling van zijn voetstuk gestooten. Het was, of hij een slag tegen zijn hoofd had gekregen. Zijn vader, tegen wien hij zoo had opgezien, in zijn blinden harts tocht beetgenomen door een geraffineerde vrouw, die verliefd was op een anderen, jongeren, vlotteren man Camilla vertelde hem dagelijks nieuwe verhalen, die van Lala Esch afkomstig wa ren. Westphal scheen zichzelf in zijn ver houding met Romana Parhoff buitenge woon gewichtig te vinden. Het viel Georg niet op, dat het een vrij minderwaardige karaktertrek van Erwin Westphal moest zijn, wanneer hij zich inderdaad tegenover derden zoo breedvoerig over zijn betrekkin gen tot Romana uitliet. In zijn onschuld veroordeelde hij althans niet den zwetser, maar ging zijn verachting in de eerste plaats uit naar de oorzaak van dat ge zwets. Romana Voor wie zou hij zich nu nog door zijn kameraden met zijn ..kinder achtigheid" laten plagen? Waarom zou hij niet met hen meedoen? Eens zien, wat ze 's avonds voor geweldige avonturen be leefdenNu eerst recht! Het drong in 't geheel niet tot hem door hoe dom en belachelijk het was zichzelf uit oppositioneele overwegingen te benadee- len. Voor zijn eigen gedachten waren het slechts zijn ouders, die hij daarmee griefde. Maar hij kwam thuis, geheel vervuld van walging en berouw. Hij had zich tot bui tensporig drinken en rooken laten verlei den en hij wist bijna zelf niet meer hoe hij den weg naar huis nog had gevonden. Günther Pasting had hem vergezeld. Nu zag hij nog overal het spottend grijnzende gezicht van den vroegrijpen jongeling, die hem voortdurend had uitgelachen. Voor de deur van Romana's kamer was Georg blij ven staan. In zijn verbeelding zag hij haar lief, goedig gelaat. Neen, duizend maal neen, die vrouw daarbinnen was niet in een adem te noemen met het milieu, waar in hij vanavond voor het eerst een blik had mogen slaan. De indruk daarvan was ver schrikkelijk geweest. Op een gegeven mo ment had hij zelfs zijn tranen niet kunnen bedwingen, maar het gesar van zijn kame raden had hem zijn zelfbeheersching terug regeren. Ze hadden hem getroost, hij zou het later nog wel leeren waardeeren, als hij eerst maar achter de clou van bun aardigheden was gekomen en er niet meer zoo vooringenomen tegenover stond. O nee. hij zou niet meer van de partij zijn, nooit meer. Hij gaf trouwens heele- maal niets meer om dit leven, hij wilde stervenZou Günther zich nu tegenover Camilla net zoo gedragen als tegen die meisjes daar? Het bloed steeg Georg naar het hoofd. Als dat waai; wasHij balde zijn vuisten en was in staat Günther eer der neer te slaan dan dat hij zijn zuster zoo zou laten beleedigen. Als nu bij zijn thuiskomst vader hem eens in de hall te gemoet was gekomenHij zou door den grond zijn gezakt van schaamte. Romana had slecht geslapen en bleef daarom den volgenden ochtend wat langer liggen dan gewoonlijk. Dit had tot gevolg, dat zij Georg en Camilla niet meer aan de ontbijttafel vond. Des te meer schrok ze van zijn verboemeld uiterlijk, toen zij Georg 's middags zag. Toen ze een oogenblik al leen waren, vroeg ze: Kan ik je direct een paar minuten spreken? Hij hield zijn oogen neergeslagen en ant woordde kleintjes: Het spijt me, mama, maar ik moet direct na het eten weer naar school. We hebben gymnastiek vanmiddag. Zij voelde zijn verzet en de waarheid klonk als een uitvlucht. Het is van zeer veel belang, Georg Het gaat er om.Zij moest zwijgen, daar haar man binnen trad. Zij wilde hem niet noodeloos opwinden en Georg niet aan klagen. Maai- de jongen begreep: Mama weet wat er vannacht gebeurd is. Zij kan het "der vertellen en dan ben ik klein en ge- neen in zijn oogen. Blijkbaar heeft ze ech ter nog niets gezegd en speelt ze maai- een beetje met mij en m'n angst. Laat ze lie ver haar eigen straatje sohrobben (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). BIJ DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Dr. H. Colijn begroet den voorzitter der vercenigde vergadering mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Achter dr. Colijn, de ministers Goseling, Slotema- ker de Bruine en de Wilde. Links van baron de Vos van Steenwijk, mr. A. L. Kesper, griffier van de Tweede Kamer, en rechts mr. dr. A. L. de Block, griffier der perste Kamer-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 5