STADSNIEUWS dSoeA/lvd/OiAJV WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 No. 23771 De millioenen-nota ingediend HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Stadhuisbouw. Doodelijk ongeval. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Voor het eerst sinds 1928 waait de vlag van den toren. Voor het eerst sinds den 3en October van het jaar 1928 werd hedenmorgen om 11 uur van den toren van het Leid- sche Stadhuis de nationale driekleur uitgestoken. Naar wij bij informatie vernamen hield zulks verband met het storten van de laat ste hoeveelheid betonspecie. zoodat Wer- nink's Betonmaatschappij N.V. alhier haar werkzaamheden nagenoeg heeft beëindigd. De betonconstructie heeft tevens haar hoogste punt bereikt n.l. 45.13 M. boven den beganen grond. De toren zal nu nog worden bekroond met een houten spits ter hoogte van circa 8 meter. De resteerende werkzaamheden van de firma Wernlnk bestaan voornamelijk uit ontkisten en opruimen, zoodat zij in het begin van October het terrein zal heb ben verlaten. Daarna kan dan een aanvang worden ge maakt met de bekleeding van het beton- skelet, waarvan de aanbesteding vermoede lijk wel niet lang op zich zal laten wachten. Militair van vrachtauto gevallen. Gisteravond omstreeks 7 uur reed op het Rapenburg een vrachtauto, bestuurd door oen 19-jarigen C. A. M. alhier, welk voer tuig werd gebruikt voor het ophalen van militaire goederen, zulks in verband met de deelneming van het 4e regiment infan terie aan de groote legermanoeirvres. Op den achterklep van de auto zaten twee miliciens, die bij het inladen behulp zaam waren. Bij het passeeren van de Groenhazenbrug schoot de haak van de ketting, welke de achterklep in een hori zontalen stand hield, waardoor de beide militairen op den grond vielen. Een van hen. de 26-jarige milicien C. de Wolf uit Schiedam kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht en bekwam 'n diepe hoofdwonde. Nadat hij naar het Aca demisch Ziekenhuis was overgebracht, bleek hij bovendien een zware hersen schudding te hebben gekregen. In den loop van denzelfden avond om streeks 11 uur is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Zijn metgezel J. J. Z. kwam met den schrik vrij. VER. VAN TAXI- EN LUXE AUTOMOBIEL- VERHUURINRICHTINGEN VOOR RIJNLAND. Onderlinge bespreking. Bovengenoemde vereeniging hield een vergadering in „Rijnland", alhier, welke bij tijdelijke ontstentenis van den voorzit ter werd gepresideerd door haar secretaris adviseur, den heer Th. J. van der Heijden. In een kort openingswoord sprak deze namens het bestuur er zijn voldoening over uit, dat de exploitanten van automobiel- verhuurinrichtingen uit Alphen-aan-den- Rijn zeer sterk vertegenwoordigd waren. Spr. weet de minder goede opkomst van de Leidsche leden der vereeniging aan de omstandigheid dat vele van hen, die kleine bedrijven exploiteeren, zich moeilijk kun nen vrij maken. De wnd. voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling van het be stuur was om in deze bijeenkomst nog eens nader kennis te maken met de verschil lende vakgenoóten in het automobiel verhuurbedrijf. ten einde de bestaande banden te verstevigen en ervaringen uit te wisselen. Hierop volgde een aangename discussie tusschen verschillende ondernemers over de toestanden in het taxibedrijf in diverse plaatsen, waaruit wel bleek, dat men alge meen van oordeel is. dat men thans staat aan het begin van een bedrijfsregeling, die mogelijk goede vruchten zal kunnen af werpen, wanneer men elkander verstaat, samenwerkt en de" algemeene bedrijfs belangen stelt vóór kleine persoonlijke wenschen. Het bestuur deelde mede. dat de heer D IV. van der Wal. inspecteur van politie hier ter stede, zoo welwillend is geweest de toezegging te doen om Maandag as. een causerie te houden voor de vereeniging over de wettelijke regeling van het taxi- en automobiel verhuurbedrijf. Niets meer aan de orde zijnde sloot de inmiddels ter vergadering gekomen zijnde voorzitter, de heer H. Kanbier de vergade ring, na, in het bijzónder den Alphenaren sank te hebben gezegd voor hun aan wezigheid. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen is op het kruispunt van Beesten markt en Oude Singel de 46-jarige wiel- füdster mej. N. O.v. d. M. uit Zoetermeer ijl botsing gekomen met een auto waar door zij viel en het linkerbeen brak. De |H.D. vervoerde haai' naar het Acade misch Ziekenhuis. HET WAPEN VAN BOERHAAVE. De heer N. J. Swierstra schrijft: In verband met de omstandigheid, dat het op 23 September 1938 juist 200 jaar geleden zal zijn. dat de groote Hermanus Boerhaave stierf, worden nu reeds toebe reidselen gemaakt tot een plechtige her denking. Boerhaave behoort aan Leiden, aan de Leidsche universiteit, aan de medische we tenschap van ons land en overal. Boer haave behoort aan de wereld. 'Doch in de eerste plaats behoort hij aan Leiden. Zeer zeker zal het volgend jaar terecht in alle talen en tongen zijn lof worden ge zongen. En men zal bezwaarlijk te veel goeds van hem kunnen vertellen. Daarom wordt reeds nu door hen, die bij die herdenking op een of andere wijze op den voorgrond treden, allerlei materiaal verzameld en geordend. Steller dezes heeft van de medische wetenschappen en htm geschiedenis geen verstand. Er bestond voor mij echter een aanlei ding die hier thans niet ter zake doet om kennis te nemen van het wapen van Boerhaave, dat naar mij bleek, vrijwel onbekend was. En dat was geen wonder. Want Boerhaave zegelde zijn brieven, waarvan ik een aantal onder oogen heb gehad, blijkbaar niet met zijn wapen. Hij gebruikte daarvoor een cachet met niets anders dan de bekende lijfspreuk: „Simplex veri slgillum" eenvoud is het kenmerk van het ware. En tocih lag het voor de hand. dat deze man een wapen moest hebben gehad in een tijd, toen elke familie van eenige betee- kenis, een dergelijk familie-epibleem bezat. Het is mij tenslotte mogen gelukken het te vinden in ons Archief. Er berust daar een bundel stukken en bescheiden betref fende de genealogie van Boerhaave en zijn afstammelingen in de vrouwelijke lijn van de hand van Baron Schlmmeipenninck van der Oooije. Tussclien al die geslachtslijsten en aan- teekeningen over Boerhaave en een aantal van diens eigenhandig geschreven en ge zegelde brieven vond ik een klein papiertje met een wapenteekening, waarvan op de achterzijde door Baron Schimmelpenninck was geschreven: wapen van Boerhaave. Ik heb dat teekeningetje. dat hier iets vergroot is, overgenomen. De schildvorm is 18de eeuwsch. Men kan het wapen aldus beschrijven: Links geschuinbalkt van zeven stukken van zilver en rood: de middelste schuin- balk dubbel breed. De eerste drie zilveren balken zijn beladen met zes roods ballen, respectievelijk 1, 2 en 3. Op het teekeningetje waren geen helm, helmteeken en dekkleeden aangegeven. Doch waarschijnlijk zal het schild, naar een in de 18de eeuwsche ten onrechte ge volgde gewoonte, gedekt zijn geweest met een kroon zonder rangbeteekenls: burger kroon, fleuronkroon, couronne antique, of zooiets. Ik mag er hier zeker nog wel even aan herinneren, dat Boerhaave's vader: Jacob Boerhaave op 16 November 1625 te Leiden werd geboren, dat hij later Predikant te Voorhout was en 12 November 1683 te Lei den stierf. Verder herinnert men zich, dat de wereldberoemde zoon op 30 December 1668 in de pastorie te Voorhout het eerste levenslicht zag, dat hij op 16 September 1710 te Leiden huwde met Maria Drolen- vaux. dochter van den Leidschen Raad in de Vroedschap mr. Abraham Drolenvaux, en dat hij zijn ongemeen vruchtbaar leven eveneens op 23 September 1738 te Leiden beëindigde. In de allereerste plaats behoort hij dus naar afkomst, familiebetrekking en werk kring tot Leiden. Te zijner tijd hoop ik een of meer arti kelen te wijden aan de huizen, die hij tij dens zijn leven beloonde. Gisteren is de rijksbegreoting voor 1938 ingediend. Zij geeft een nadeelig saldo aan van ruim 13 millioen gulden. Voor defensie worden de uitgaven geraamd op 110 millioen; dit is 26 millioen meer dan voor 1937. Van 1938 tot en met 1941 zal voor „Defensie" een exfra bedrag van ruim 157 millioen gulden worden aangevraagd, te verdeelen over vier jaren. Dit bedrag zal dienen voor aanschaf fing van nieuw materieel voor de Landmacht en voor de Zee macht. Van belastingverlaging kan geen sprake zijn. Aan verhooging van salarissen en loonen, verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs en uitbreiding van de gelegenheid tot opneming in de Ouderdomsverzekering kan niet worden gedacht. (Voor nadere bijzonderheden zie men het 3de Blad). LEIDSCHE BURGERWACHT. De voorloopige uitslag van de schiet wedstrijden der Leidsche Burgerwacht luidt als volgt: Afd. A: 1. Alphenaar met 47 punten. Afd. B: 1. Haverkorn met 47 p.: 2. Scheffer met 37 p.; Afd. C.: 1. Zwets met 41 p.; Afd. D: 1. Korswagen met 39 p.; 2. v. Ek met 37 p.; 3. v. Schaik met 34 punten. Afd. veteranen: 1. Jaspers 50 punten; 2. Kooreman 37 p.; 3. v. Leeuwen 37 p. Vrije baan: 1. Jaspers; 2. Bergman; 3. Alphenaar. Instede van Vrijdag a.s. zal de wedstrijd zoo noodig Donderdag 23 September as. worden voortgezet. Zaterdag 9 October a.s. schieten om den wisselbeker, aangeboden door mr. F. J. J. Trapman, aanvangende om 16 uur op de schietbanen te Katwijk. VIERDE R. I. NAAR STROE. Hedenmorgen om 4.37 vertrok van het station der Ned. Spoorwegen, Witte Poort alhier, per extra trein het 4de reg. infan terie naar Stroe voor het houden van mi litaire oefeningen en om deel te nemen aan de groote manoeuvres. De militaire trein bestond uit 30 wagens w.o. 10 personenrijtuigen en vervoerde 48 officieren, 725 onderofficieren en man schappen, 8 paarden, 65 rijwielen, 34 twee wielige voertuigen en 10.000 K.G. bagage. Ondanks het vroege uur heerschte op het terrein reeds groote drukte en bedrijvig heid. KATH. DEM. PARTIJ AFDEELING LEIDEN. Op de gisteravond gehouden bestuursver gadering der K. D. P. afd. Leiden, heeft de propagandaleider van bovengenoemde af- deeiing, naar aanleiding van de bespre king ever het conflict bij de firma C. P. Omzigt, waarbij genoemd persoon nauw betrokken is, zijn ontslag genomen als lid en bestuurslid der K. D. P. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: W. Th. A. Bergers, de Laat de Kanterstr. 28, Leiden; koopman en grossier in vee. Overleden eigenaar W. Th. A. Bergers, dd. 11 Sept. 1937. Woningbureau en Assurantiekantoor van Duuren, Burgsteeg 7, Leiden. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: aan nemen en uitvoeren van bouwwerken. Wij ziging handelsnaam in Bouw en Woning bureau en Assurantiekantoor van Duuren. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In tegenwoordigheid van den vertegen woordiger van den Rijkstuinbouwconsulent, de Commissie van Toezicht en eenige ge- noodigden, vond gisteravond de eindles van den speciaalcursus in bloemschikken en -binden plaats, uitgaande van de afd. Lei den van bovengenoemde Mij. en gesteund door de Tuiniers- en Bloemistenvereeniging ,Door Eendracht Verbonden" en den Bond van Oudleerlingen der tuinbouwrursussen. Na onderzoek van het keurige bloemwerk behaalden de heeren J. J. Maandag en B. J. Diemei het diploma met zeer veel vrucht, de heeren F. Geertsma en J. W. Preenen met veel vrucht en de heeren J. Bruc.kner, 'ill. A. Deutekom, B. Eradus, R van Brug gen, K. van der Heyden, A. H. J. Kooloos, P. J. A. van Noord en A. H. P. de Ru met vrucht; terwijl de dames H. van Bruggen en J. Trouwee mede een diploma met viucht mochten verwerven. Als leeraar van dezen cursus trad op de heer H. Buurman, die met zeer veel genoe gen op zijn zeer goed geslaagd werk mag terugzien, hetgeen ten volle bleek bij hec in ontvangst nemen van een schilderstuk „Vaas met bloemen" hem door de leerlin gen geschonken. LAATSTE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. De Ver. voor Prot. Kerkmuziek. Een kleine, doch aandachtig luisterende schare was gisteravond tegenwoordig bij het laatste in dit seizoen door Leo Mens gegeven Zomerconcert. Buiten rolde de donder en stroomde de regen, doch in de Pieterskerk heerschte de vredige stilte, die bij een gewijd concert als dit, past. Het was interessant kennis te maken met de prestaties van het zangkoor en het instrumentaal ensemble der Haagsche af- deeling van bovengenoemde vereeniging. die zich ten doel stelt de bevordering der studie van werken, die er zich bijzonder toe leenen om in den Protestantschen eere- dienst op hoogtijdagen te worden uitge voerd. Het koortje zong onder leiding van mr. Harm Smedes Sweelinck's Psalm 90, het prachtige 6-st. motet „Fremuit Spiritus Jesu" en Bachs indrukwekkende Paasch- cantate ..Christ lag in Todesbanden". Het kwam ons voor. dat het ensemble aanvankelijk sterk te kampen had met de accoustische moeilijkheden der enorme Pieterskerk. Een zekere routine en een snel aanpassingsvermogen zijn stellig noodig, om in die groote ruimte het juiste klank volume en de goede verhoudingen in de diverse stemgroepen te vinden, die een aannemelijken indruk kunnen wekken. Een dirigent, die hiertegenover nog vreemd staat, loopt gevaar ten deze in den beginne mis te tasten, vooral indien het hem ter beschikking staande materiaal op zichzelf reeds wat dun en ijl lijkt. Lang zaam aan kwam er echter in de onduide lijkheid en vaagheid van dit zingen meer teekening, zoodat wij ons allengs een beter en nauwkeuriger oordeel omtrent de kwali teiten van dit koortje konden vormen. Zoo werden wij dan meermalen getrof fen door de zuiverheid en het vibreerend reine timbre der sopranen, die zulk een voornaam aandeel hadden in het welslagen van het waardevolle motet van Jacob Cle mens Non Papa („non Papa" beteekent ..niet de Paus", teneinde dezen van 1475 1558 levenden componist niet te verwarren met den in dien tijd eveneens zoo bekenden Paus Clemens VTI). Deze Clemens was een voorlooper van Palestrina, die dit thans voor het. eerst in ons land uitgevoerde motet zóó belangrijk achtte, dat hij 't ais voorbeeld nam voor een gelijknamig motet van zijn hand. De uitspraak bleef hier over 't algemeen aan den zwakken kant, evenals in de Bach-cantate. een der meest grootsche composities der Protestantsche kerkmuziek, waarin bovendien het accompamement van den zang meermalen domineerde. Toch was hier gelijk ook in de andere zangen de vertolking beschaafd en doortrokken van een nobel muzikaal begrip, waarvoor den dirigent een woord van lof toekomt. De solopartijen in de cantate, waarvan het ondoenlijk is de hoogstaande kwaliteiten in kort bestek te bespreken, werden ver dienstelijk gezongen door de dames Jo hanna De Geus sopraan Bertha Stotijn ialten den heer Frans Dieleman (bas). Het instrumentaal ensemble, bestaande uit leerlingen van dr. Joh. Wagenaar. speelde met veel vaart een luchtige Symphonia van den Bohemer Stamitz. den belangrijken stichter der Mannheimerschool. De dynamische nuanceeringen en con trastwerkingen, kenmerken dier school, kwamen uitnemend tot haar recht, 't Was een alleszins kundige en vriendelijke klin kende weergave van deze zoo melodieuse Italiaansch beïnvloede compositie. Op dit wel wat onsamenhangend samen gestelde programma namen nog de orga- niasten Leo Mens en Reinout Heering een -"-volle Dlaats in. Zij speelden reso. het Handelconcert in g moll en de Prélude en Fuga in h moll van Bach. De capaciteiten van Leo Mjens zijn ■genoegzaam bekend en ook ditmaal ver- BINNENLAND. Het nieuwe kabinet heeft z'n eerste begToo- ting ingediend (3e Blad). De groote manoeuvres zijn begonnen (3e Blad). De Pers over de Troonrede (4e Blad). Felle brand te Vlaardingen (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Italië zal deelnemen aan de overeenkomst van Nyon (Buitenland, le Blad). Mussolini's bezoek aan Duitschland (Bui tenland, le Blad). Nanking hevig door Japansche vliegtuigen gebombardeerd trots Amerikaansche en Engelsche protesten (le Blad). Weer een felle aanval van Litwinof op de dictatuurlanden (4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. tolkte hij Handel op de voorname wijze, die deze verdient. Bijzonder fijn en teeder ge registreerde piano-trekjes trokken hier de aandacht. Reinout Heering is kennelijk bijzonder vooruitgegaan en gaf ons Bach in een van kennis en kunde getuigende opvatting en weergave. Tenslotte zij nog vermeld het wederom zzo muzikale spel van den cellist Henk Berg hout, wien 't in een Arioso van Baoh en het Adagio Cantabile van Boccherini niet moei lijk viel, de reeds in onze stad bekende gunstige indrukken te versterken. Wij hopen, dat de kennismaking van de ensembles onder leiding van mr. Harm Smedes nog eens mag worden hernieuwd. Het gepresteerde wettigt het vermoeden, dat de toekomst nog tot grootere tevre denheid aanleiding kan geven, dan zulks ditmaal reeds enkele malen het geval was. Doch het zich instellen op groote ruimten blijft de voornaamste factor, waaraan deze ernstig strevende dirigent vóór alles zijn aandacht moet wijden. Dat hij in tusschen ook moge zoeken naar een gelukkiger ver taling van de Bachcantate die in het Hollandsch gezongen werd zal men zeker geen ongemotiveerde wensch vinden! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Indisch Recht: de heeren H. C. M. Edelman (Den Haag) en E. J. W. Kuyl (Den Haag). JUBILEA BIJ DE N.Z.H.T.M. Op 29 dezer hopen de heeren J. Leemans te Oegstgeest, controleur, W. C. de Wekker te Leiden, amb.-man n en W. Sloos te Lei den, conducteur, den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden bij de N.Z.H.T.M. Op 30 dezer hoopt de heer H. Karreman, te RijrAburg, voorm. werkpl., hetzelfde jubi leum herdenken. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag 30 September a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat rar. J. W. C. Cordez te Apeldoorn, oud-directeur van het departement van Justitie in Ned. Indië aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. OXFORD EN EDINBURG. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente kwam gisteravond in Rehoboth in een buitengewone algemeene vergadering bij een. Het doel van deze samenkomst was het een en ander te vernemen over de onlangs te Oxford en Edinburg gehouden coferemtiies. Dr. van Doorn en prof. dr. J. de Zwaan, die beiden deze conferenties hebben oe- zocht, gaven een uitvoerige beschrijving van het daar verhandelde. Dr. van Doorn besprak meer speciaal de Oxford-conferentie, terwijl prof. de Zwaan het werk der conferentie te Edinburg be lichtte. Daar het in de bedoeling van den kerke raad ligt om binnen eenigen tijd ook een gemeente-avond te beleggen, waarin de zelfde onderwerpen zullen worden behan deld, onthouden wij ons ditmaal van een. uitvoerig verslag, maar komen hierop tz.t. terug.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1