De Centrale Werkplaats voor Werkloozen De a.s. 3 October Optocht LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 September 1937 Derde Blad No. 23770 De instelling bewijst haar nut! Grieksche Mythen en Sagen 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS Auto door tram gegrepen. Op zee gered. Foto v. Vliet, Leiden. Hierboven een kijkje in de Centrale Werkplaats voor Werkloozen waar de opgroeiende generatie zich met ijver bekwaamt voor een daad werkelijke plaats in het productieproces. Wij zijn in de gelegenheid geweest, een kijkje te nemen in de sinds ongeveer een hall jaar in bedrijf gestelde „Centrale Werkplaats voor jeugdige Werkloozen." Waarvan in ons blad indertijd een beschrij ving inzake het doel en de inrichting ver scheen. In gezelschap van den leider dezer Cen trale Werkplaats, alsmede van de leden der commissie voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen, maakten wij een interessanten rondgang, waarbij ons duide lijk het groote nut dezer instelling is ge bleken, alsmede de voortreffelijke en stu wende leiding van den heer Van d. Laken, die hier als organisator en als chef op treedt. 0 Komend aan de Looierstraat No. 3, be treedt men de groote terreinen van do voormalige Leidsche Kaloenmaatschappij, in de vroegere fabriek waarvan de jeug dige werkloozen nu sinds eenige maanden energiek aan den gang zijn, om orde in een chaos te brengen. Dat zij inderdaad hard gewerkt hebben, blijkt wel uit het feit, dat een gedeelte nu reeds zoo goed als geheel gerestaureerd is. Het moet voor hen een vreugde zijn in de tot stand ge komen werkplaats te mogen arbeiden aan de hun verstrekte leerzame opgaven. Letterlijk alles, wat hier verricht en uit gevoerd wordt, geschiedt door de jongelui zelve. Zoo werd een kantoorgebouw opge richt. de werkplaats tot een royale zaal omgetooverd; de betegeling, de beschilde ring enz. is de vrucht van hun arbeid. En het gaat hier geheel toe als in een werkelijk bedrijf: de administratie, de controle op den aanvang en beëindiging der werkuren, de organisatie der onder scheidene afdeelingen. de werkzaamheden, het is alles een zooveel mogelijke naboot sing van hetgeen in het echte bedrijfsleven geschiedt, zoodat de werkloozen hier een uitnemende voorbereiding ontvangen voor mogelijke prestaties in de groote maat schappij. Met belangstelling namen wij er kennis van. hoe de heer Van der Laken aan de hand van de begrooting de instelling wordt door de gemeente gesubsidieerd oude en nieuwe machines heeft gekocht, waaraan de jongemannen nu de noodige ambachtswerkzaamheden kunnen leeren. De oude machines worden daarenboven ge heel vernieuwd, zoodat zij weer als van ouds volkomen bruikbaar zijn en voor het hier zoo leerzame onderwijs gebezigd kun nen worden. Stukje voor stukje wordt elke machine wederom bedrijfsklaar gemaakt. Zoo is het ook in de electriciteitsafdee- ling, waar de Centrale meerdere oude te lefoontoestellen van de P.T.T. heeft ont vangen en waar men deze weer tot ln de perfectie repareert. Deze groep werkloozen heeft o.a. reeds een electrische installatie aangelegd. In de afd. Timmeren heerscht eveneens bedrijvigheid: men vervaardigt er bijv. meerdere onderdeelen voor de 10 wonin gen voor Ouden van Dagen, die op het oogenblik gebouwd worden. Er zijn machi nes te kust en te keur (voor het hout schaven, electrisch lasschen enz.), waar aan men vol ijver aan den gang is en die tot groote voldoening van den leider weer als vroeger functionneeren. De automon teurs bouwen oude motoren om en zoo vindt de heer v. d. Laken, die hetbenoo- digde materiaal tegen uiterst geringen prijs weet in te koopen, steeds nieuwe ob jecten te vinden, die voor zijn leerlingen bijzonder leerzaam zijn. Het. spreekt vanzelf, dat men in zóó kor ten tijd nog lang niet zoo ver kan zijn, als het uiteindelijk ideaal wel is. Er valt nog heel veel in orde te maken en er zijn dan ook talrijke onderdeelen der voormalige fabriek, die nog op een algeheele oprui ming wachten. En dit zal in de toekomst dan ook zeker systematisch geschieden. Reeds zijn bijv. 25000 oude steenen, die hier bij groote hoeveelheden aanwezig zijn, verwerkt. Binnenkort zal ook de werk plaats uitgebreid worden, een groote sloot moet gedempt, muren dienen geslecht of elders opgebouwd, terwijl ook het tijde lijke kantoor op den duur naar de voor zijde zal verhuizen. Men zal handen te kort komen en bij alles wat de werkloozen hier doen, zullen zij weer een stuk „geleerder" zijn en dus beter geschikt, voor hetgeen de werkelijke maatschappij, die hen hopelijk éénmaal noodig zal hebben, van hen eischt, Er zijn thans 68 personen op de werk plaats aan het werk en 20 daarbuiten (werkzaamheden Plantsoen en bouw hul zen voor Ouden van Dagen). Een groot voordeel voor de jongelui is Twee dooden en een zwaar gewonde. Gistermiddag te circa half zes heeft aan de Schenkkade, hoek Adelhcid- straat te Den Haag een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, waarbij één persoon op slag werd gedood en een andere met zeer ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, terwijl een dame uit het publiek van den schrik op de plaats dood bleef. Op genoemd tijdstip reed aan de Schenk kade een tramwagen van de zg. blauwe- tram, bestuurd door den 37-jarigen A. B. te Voorburg in de richting Den Haag. Bij de Adelheidstraat gaan de rails dwars over den weg en juist loen de tram den rijweg overstak, kwam uit de richting Den Haag een bestelauto, bestuurd door den 21-jari- gen chauffeur J. B. te 's-Gravenhage. Naast hem zat de 33-jarige F. B., eveneens te Den Haag. Of de chauffeur den tram wagen niet opmerkte, dan wel, dat hij dacht er nog juist voorlangs te kunnen, ls moeilijk na te gaan, doch het noodlot wil de, dat de auto door de tram werd gegre pen. De wagen werd tussdhen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van voren geheel vernield. De chauffeur B. was vrijwel op slag dood, zijn medepassagier werd met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. In aansluiting hierop meldt de „Tel." dat een dame uit de Van Heurnstraat uit Voorburg, mevrouw U„ een moeder van negen kinderen, die het ongeluk zag ge beuren, van den schrik op de plaats dood bleef. het feit, dat de directeur steeds in contact staat met de Arbeidsbeurs: één telefoontje, en de directeur meldt, of hij een geschikt iemand voor een of ander bedrijf in zijn werkplaats heeft. Dit verschaft natuurlijk den ingeschrevenen 'n voordeel boven de genen. die niet van het groote nut der Centrale Werkplaats partij trekken. Reeds 48 personen zijn op deze wijze bij een „baas" ondergebracht! 't Is natuurlijk vurig te hopen, dat de conjunctuur een afneming van de werk loosheid met zich mee zal brengen, doch voor hen, die werkelijk bruikbare men- schen in de maatschappij willen worden, is het zeker aanbevelenswaardig een tijd lang in deze Werkplaats voor Werkloozen hun kennis van hoofd of hand te vermeer deren. Zij zullen dan ongetwijfeld eerder „aan bod" komen, dan degenen, die er de voorkeur aan geven, maar rustig af te wachten. De leeftijd der ingeschrevenen loopt van 14 tot 24 jaar, doch hoofdzakelijk eigenlijk van het 16e jaar af, daar degenen, die on der dien leeftijd vallen, zoo eenigszins mo gelijk. een plaatsje moeten zien te verkrij gen op de Ambachtsschool. De verdiensten op de instelling bedragen 50 cent p. w. voor den leeftijd van 1416 jaar en f. 1.p.w. voor den leeftijd van 1624 jaar (z.g. slij- tagevergoeding). Zij. die buiten de werk plaats zijn aangesteld, ontvangen f. 2 a f, 3.per week, al naar den leeftijd. Een en ander wordt niet als gezinsinkomsten afgetrokken. Op de instelling zijn thans geplaatst: timmerlieden, metselaars, electriciens, bankwerkers, draaiers, smeden, loodgieters, automonteurs, electrische lasschers, meu belmakers, terwijl een afdeeling schilderen in organisatie is. Talrijken kunnen nog ge plaatst worden; ouders mogen het nut dezer werkplaats voor hun jongens inzien en beseffen hoe goed het is ,dat zij hier aan de practijk vakbekwaamheid kunnen toetsen, zoodat zij in staat zijn, om, als het moet, oogenblikkelijk met een zeker succes aan te pakken! De reddingsboot kwam juist op tijd. Gisterochtend om 9 uur vertrok uit IJmuiden de motorgarnalenvlet Sch. 105, met aan boord twee Schevenir.gers, den 30-jW. Spaans en den 31-j. P. Spaans. Gedurende de vaart had de bemanning voortdurend met ruw weer te kampen en onophoudelijk moest water worden ge hoosd. Toen het scheepje ter hoogte van Sche- veningen was gekomen, was de toestand hachelijk geworden, en moest de reddings boot „Zeemanshoop" ter assistentie uit varen. Deze boot was bemand met den monteur Huisman, den schipper M. J. Bruin en de havenbedienden A. Dijkhuizen en J. Harteveld. Het was ongeveer kwart over vijf des middags, toen het aan de reddingsploeg mocht gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeerende gar- nalenvisschers aan boord van de reddings boot over te brengen, juist op tijd, war.t vrijwel onmiddellijk daarna sloeg de gar- nalenvlet op ongeveer 150 meter bezui den het zuiderhavenhoofd om, waarna het scheepje in de golven verdween. ERNSTIG ONGELUK BIJ DRAVERIJEN. Twee paarden op slag gedood, pikeur zwaar gewond. Gistermiddag zijn voor het begin van de kortebaandraverijen te Luinjeberd bij Heerenveen twee paarden, die voor de sulkey waren gespannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed in volle vaart met elkaar in botsing geko men. De paarden vlogen met de koppen tegen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit Nijehaske. die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar gewond. Hij ls naar het ziekenhuis ver voerd. waar operatief moest worden in gegrepen. Zijn toestand is ernstig. 7905 (Ingez. Med.) VRACHTAUTO VERONGELUKT. 7 dooden. Op den weg tusschen Trebizonde en de grens van Iran is een vrachtauto van een steile helling geslagen. De bestuurder en zes personen, die op den wagen hadden plaats genomen, kwamen om het leven, terwijl de andere reizigers ernstig gewond werden. WESTMINSTER ABBEY WEER GEOPEND. De veranderingen, die in verband met de Engelsche kroningsplechtigheid in West- minster Abbey waren aangebracht, zijn thans weder ongedaan gemaakt, zoodat de kerk Zondag a.s. weder voor den dienst be schikbaar zal zijn. Negen maanden heeft men noodig gehad, om de kerk haar nor male aanzien te hergeven. VISSCHERSVLET GESTRAND. Gistermiddag is een Scheveningsche vlet tengevolge van een defect aan den motor bij Ouddorp omhoog gevaren. De twee op varenden. de visschers van Vliet en Vier ling, hebben zonder hulp van anderen veilig den wal weten te bereiken. VERDRONKEN. Gisterochtend ls het tweejarig zoontje van den landbouwer H. Kokke te Wagen berg :N. Br.) in de langs de woning loo- pende sloot gevallen en verdronken. ONDER STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer half vijf is de ruim vijftigjarige groentehandelaar C. de Vos uit Knijpe te Heerenveen bij het spoor wegemplacement door een stoomtram, die op weg was naar Gorredijk. overreden en vrijwel oo slag gedood. .IV BUITENLANDSCH GEMENGD. SABOTAGE OP MEXICAANSCHE OLIEVELDEN? De uit den staat Vera Cruz naar Mexico loopende pijpleiding, die pas eergisteren, na een staking van twee maanden op de olievelden, weer in bedrijf werd genomen, is gisteren nabij de stad Mexico zwaar be schadigd. De olie vloeit in groote hoeveel heden over het omgevend gebied weg en vooral bestaat er gevaar voor een raffina derij. Men gelooft, dat er sabotage in het spel ls. OPNIEUW TRAANGASBOMMEN IN BIOSCOOPTHEATERS. Voor de derde maal zijn traangasbommeni in verscheiden bioscooptheaters te New York geworpen. Eenige bezoekers werden gewond. De politie schrijft deze aanslagen toe aan een geschil tusschen twee groepen Cinema-operateurs. INCIDENT TE TUNIS. Zondagavond heeft een vijftigtal leden, der bemanning van de Italiaansche oplei- dingschepen „Americo". „Vespucci" en „Co lombo", die sinds eenige dagen in de haven van Tunis voor anker liggen, een inval gedaan in het lokaal van de Italiaansche liga voor menschenrechten, waar ook de redactie van het anti-fascistische blad „Italiano di Tunis" is gevestigd. Zij verniel den het meubilair. Joseph Miceli. de secre taris van de liga, die zich met een pistool probeerde te verdedigen, werd door een kogel in het hart getroffen. De aanvallers verspreidden zich daarop. Tien hunner werden nog door de politie verrastl, toen zij naar het baleon van een belendend huis wilden overstappen. Zij konden ontsnappen. Een matroos kwam oo het trottoir terecht en werd ernstig gewond. Een andere werd door een revolverschot gewond. De politie heeft twaalf personen gearresteerd TREIN ANGOULEME—PARIJS ONTSPOORD. 8 dooden. De personentrein Angouleme—Parijs is vannacht ontspoord in de nabijheid van La Prada Vars, in het departement Cha- rente. Later wordt gemeld, dat een treinbot sing de oorzaak der ontsporing is geweest. Vijf wagens liepen dientengevolge uit de rails. Tegen vier uur vanochtend waren acht dooden en vijftig gewonden te betreu ren. Men vreest, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. De lijken der slachtoffers zijn nog niet geïdentificeerd. Wel staat vast, dat drie der om het leven gekomen passagiers tot dezelfde familie behoorden. Van de vijftien ernstig gewonden verkee- ren eenigen in levensgevaar. XIH. (Slot). Nu volgden drie jachtavonturen in Area- diö; vooreerst het vangen van het keryni- tische hert, met gouden gewei en koperen hoeven, dat hij levend aan Eurystheus moest brengen; dan ving hij levend den Erymanthisohen ever en eindelijk verdreef hij de Stymphallsche vogels. Deze hadden metalen klauwen en snavels en veeren, die zij als pijlen konden afschieten. Met groo te ijzeren kleppers joeg Herakles ze op, doodde een gedeelte met zijn pijlen en verdreef de anderen. Ook naar Elis voer den hem zijn tochten. Daar woonde koning Augias, die zeer veel vee had. In één dag moest hij nu den hof, waarin de runderen verblijf hielden, reinigen van allen mest. Hij leidde twee rivieren door den stal en volbracht zoo de opdracht. Op Creta regeerde koning Minos. Een stier, dien Poseidon uit zee had laten op komen. had hij den zeegod moeten offeren Maar het dier was zoo mooi, dat Minos het had behouden. Toen had Poseidon het beest dol gemaakt, zoodat het, alles ver woestend, het heele land onveilig maakte. Hercules bracht nu den stier gebonden naar Mycene, waar Eurystheus. doodelijk verschrikt, htm dadelijk weer liet loopen. Later werd hij gevangen en aan Apollo ge offerd. Ook de woeste paarden van koning Dio- medes, die met menschenvleesch gevoed werden, bracht Heracles levend over naar Mycene. In Azië woonde het dappere vrouwen volk der Amazonen, dié door koningin Hip- polyte werden geregeerd. Deze droeg, als teeken van haar waardigheid, een kostba ren gordel, welker. Admete, de dochter van Eurystheus, wenschte te bezitten. Hippo- lyte wilde aanvankelijk den gordel vrijwil lig geven; maar Hera (vrouw van Zeus) verspreidde onder de Amazonen het ge rucht, dat de Koningin geroofd zou wor den Toen stormden de krijgshaftige vrou wen te paard op Herakles los, die in een woedenden strijd met moeite overwon. Hip. polyte, die hij van verraad verdacht, dood de hij, terwijl hij den gordel meenam. Het terrein van de volgende daden van Herakles lag in het verre Westen. Hij moest de runderen van Geryones halen. Zijn prachtige runderen werden bewaakt door een reus en een griminigen hond. He rakles trok om de Middellandsche Zee heen langs de Noordkust van Afrika en plaatste aan weerskanten van de Straat van Gi braltar een groote rots, die zoo de vereeni- ging van de Middellandsche Zee met den Atlantischen Oceaan mogelijk maakte (de zuilen van Herakles). Toen hij aan den oever van den Oceaan was gekomen, wist hij niet, hoe hij bij 't eiland zou komen, waar de runderen graasden; juist reed He lios met zijn zonnewagen dicht over zijn hoofd heen. op het punt het zeevlak in het Westen te bereiken. Herakles had last van de felle stralen en boos legde hij op den zonnegod aan. Deze had plezier in den durf van den sterveling en leende hem de gou den, bekervormige boot, waarmee hij des nachts naar het Oosten terug placht te varen. Zoo kwam Herakles op het eiland, versloeg den reus en zijn hond, doodde ook Geryones, en dreef de runderen weg. Toen hij nu in Italië was gekomen en rust nam in de grasrijke vlakte van den Tiber, ont stal hem, terwijl hij sliep, de vuursnuiven- de reus Cacus enkele van zijn mooiste beesten. Bij den staart trok hij ze naar zijn hol, opdat Herakles het spoor zou bijs ter worden. Deze zocht ook vergeefs en besloot ten slotte maar weg te trekken. Doch het geloei van de opbrekende kudde werd uit de verre beantwoord en zóó ont dekte hij de plaats, waar de geroofde koeien verborgen waren. Van boven af sprong hij neer in de grot, waarin Cacus zich verschanst had, en na een hevige worsteling te midden van vuur en vlammen, overmeesterde hij hem ten slotte. Aan den oever van den Oceaan stond in de tuinen van Atlas een wonderboom met gouden appelen, die de aarde eens als een huwelijksgeschenk voor Hera (vrouw van Zeusi had laten groeien. De dochters van Atlas verzorgden den boom en een nooit slapende draak bewaakte hem. Herakles moest drie van die appelen halen. Na lang omzwerven kwam hij bij Atlas, die het hemelgewelf op zijn schouders droeg. Deze plukte voor hem de vruchten, terwijl Herakles zoolang de ontzettende vracht ran hem overnam. Toen Atlas echter met de drie appels terugkwam, wilde hij den zwaren hemel niet weer opnemen, maar zelf de vruchten naar Eurystheus brengen. Herakles ging op het voorstel in, maar verzocht hem nog even den hemel te hou den, tot hij zich een kussen op den schou der zou hebben gelegd, die wat pijn begon te doen. Atlas liet zich vangen; Herakles raapte boog en pijlen en appels van den grond en maakte zich uit de voeten. Eurys theus schonk aan Herakles de gouden vmchten en deze wijdde ze aan Athena, die hem bij zijn werken zoo dikwijls had bijgestaan. Zijn laatste onderneming. De laatste en zwaarste onderneming van Herakles was het halen van Cerberus, den vreeselijken hond. die de wacht hield voor de onderwereld. Bij kaap Taenarum daal de Herakles naai' Hades, (Plutoi af. Hades gaf hem verlof, den hond met zich mee te voeren, aks hij hem zonder wapens meester kon worden. Dat lukte. Stevig bond hij toen het monster vast en droeg het zoo naar de bovenwereld om het aan Eurystheus te laten zien. Daarop bracht hij het naar zijn vroegere verblijfplaats terug. Nadat Herakles deze daden volbracht, werd hij uit den dienst van Eurystheus ontslagen. Hij begaf zich naar Oechalia op Euboea. De koning Eurytos, die daar heerschte, was beroemd door den voortreffelijken boog, dien hij bezat en door zijn ervarenheid in het gebruik daarvan. Eurytos had de hand van zijn schoone dochter Iöle beloofd aan dengene. die hem in het boogschieten zou overtreffen. Toen Herakles deze voorwaar de vervulde, wenscht Iöle, die den krachti- gen held hartstochtelijk beminde, niets lie ver dan zijn gade te worden. Maar Eurytos kwam zijn belofte niet na. Hij weigerde den held zijn dochter, hem wijzende op den moord, dien hij op zijn eigen kinderen had gepleegd en op de schandelijke dienstbaar heid. die hem zoo langen tijd van Eury- theus, voor wien hij de twaalf groote wer ken verricht had, afhankelijk had gemaakt, Kort daarop werden aan Eurytos paarden van groote waarde ontstolen. Een zijner zonen. Iphilos werd door zijn vader op on derzoek uitgezonden. Hij meende, de paar den bij Herakles te zullen vinden. Herakles lokte Iphilos mede naar de tinnen van zijn burcht, en, belust op wraak, wierp hij zijn vriend naar beneden. Te gruwelijker was deze misdaad, daar zij een schennis was van het recht der gastvrijheid. Zeus zelf was dan ook vertoornd over deze gruwel daad van zijn lievelingszoon en legde hem als straf op, dat hij weder in slavernij moest gaan; de koopsom als .slaaf moest hij als bloedgeld aan Eurytos uitbetalen en zich met hem verzoenen. Eurytos wilde echter van geen verzoening weten en de wrok tusschen hem en Herakles bleef be staan. Herakles werd nu door den god Her mes aan koningin Omphale als slaaf ver kocht. In haar dienst bestreed hij haar vijandige stammen en koningen, bevrijdde het land van boosaardige roovers en won de liefde van Omphüle, maar tevens ver zonk hij geheel in een toestand van ver wijfdheid, zoodat hij haar zelfs zijn knots en zijn leeuwenhuid afstond en haar spin newiel ter hand nam. Toen de tijd zijner dienstbaarheid bij Omphale verstreken was, zon hij op wraak tegen degenen, die hem hadden beleedigd of hem in zijn rech ten hadden eekort. Na allerlei gruweldaden nam hij eindelijk wraak op koning Eury tos. die hem zijn dochter Ióle geweigerd had. Hij trok naar Oichalia, belegerde den burcht van koning Eurytos, en doodde hem met al zijn zonen. Onder den buit bevond zich ook de schoone Iöle, die den held be reidwillig volgde, terwijl zijn gemalin Deianeira in Trachis ln angstige spanning den terugkeer van haar echtgenoot, tege moet zag. Aan den rand van Euboea hield Herakles halt om er Zeus een dankoffer te brengen voor het welslagen van zijn on derneming; Ióle zond hij naar Trachis vooruit. Toen zijn vrouw zag, hoe mooi deze was, werd zij bang, dat Herakles haar om de schoone Iöle verstooten zou. Zij dacht aan den pijl met giftig bloed, dien de centauer Nessos haar eens gegeven had, bestreek met dat bloed een prachtig feest gewaad en zond dat Herakles om het te dragen, als hij Zeus het bedoelde offer zou brengen. Verheugd sloeg de held zich het kleed om de schouders, maar nauwelijks was het bloed aan zijn lichaam warm ge worden. of het vreeselijke vergif doordrong zijn huid. Door razende pijnen werd hij ge folterd. Toen de eerste aanval voorbij was, liet hij zich op een schip naar Trachis brengen, waar zijn vrouw zich zelve had gedood, zoodra zij had vernomen, welk on heil zij had gesticht. Toen Herakles be merkte, dat zijn einde nabij was, liet hij zich naar den berg Oeta dragen. Daar werd een brandstapel opgericht, waarop Hera kles zich nederlegde om een einde aan zijn lijden te maken. Doch er was niemand te vinden, die dien brandstapel aan wilde steken, totdat Poias, die in dien omtrek woonde, daar langs kwam en dezen dienst aan Herakles bewees. Als bewijs van zijn dankbaarheid schonk de held aan Poias zijn boog en zijn pijlen, in het bloed der hydra gedrenkt en die noodlottig werden voor den ondergang van Troje. Terwijl nu wat er sterfelijk was aan He rakles op den brandstapel vernietigd werd, schoten bliksemstralen neer, rolden de donderslagen en daalde Athena van den hemel met een vierspan neder en voerde het onsterfelijk deel naar den hoogen Olympos. Bij zijn aankomst aldaar voegde Nike. de godin der overwinning, zich bij hem en kroonde zijn slapen met een lau werkrans en op plechtstatige wijze werd Herakles door Apollo en Athena in den kring der goden binnengeleid. Daar werd hij met Hera verzoend, ja, Zeus en Hera gaven hem zelfs hun liefste dochter Hebe, de godin der jeugd, ten huwelijk. Dat was het verzoenende einde van den grootsten held, dien de Grieksche mytho logie kende. Moge deze, betrekkelijk korte beschrijving van de goden en godinnen der Grieksche mythen en sagen, die in den a.s. 3 October- optocht voorkomen, vooral door de dee'ne- mers gelezen worden, opdat zij ecnig be grip krijgen van de rol, welke zij naar be- hooren moeten vervullen. Leiden, 1937. v. d. L.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9