STARK's SS PuHenlnnd De strijd in het Verre Oosten LEIOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 September 1937 Geen verhooging van steunnormen of werkverschaffingsloonen VISSCHERIJ-BERICHTEN Officieels KenniseevSiwiew EX TA X 66 6 En verhooging van den B-steun I nl\S\ O pasta China pleit voor den Volkenbond r$- 5e R.V.A. NAAR NUNSPEET. Maandagmorgen 20 Sept. a.s. om 9.12 vertrekt van 't Station der Ned. Spoorwe gen S.s. Witte Poort alhier, per extra trein het 5e Regiment Veldartillerie naar Nun- speet voor het houden van militaire oefe ningen. De militaire trein zal bestaan uit 26 wa gens w.o. 4 personenrijtuigen en zal ver voeren 9 officieren 142 manschappen w.o. subalterne-officieren en onderofficieren. 85 paarden, 2 vuurmonden met voorwagens. 2 caissons, 12 vierradige voertuigen, 59 rijwie len en 500 kg. bagage. BRIDGE-DRIVE D. D. S. Qisteravond heeft D.D.S. haar eerste drive In dit seizoen gehouden. De stemming was zeer geanimeerd, ter wijl de deelneming eveneens zeer goed ge noemd kan worden. Een en ander zal er zeker wel aanleiding toe zijn. dat de vol gende drive, die op Woensdag 13 October a.s. gehouden zal worden, niet over gebrek aan belangstelling te klagen zal hebben'. Er is nog besloten^ dat voortaan iederen Woensdagavond in Zomerzörg een onder linge bridgeavond gehouden zal worden, die uitsluitend toegankelijk' wordt gesteld voor deelnemers aan -de drives. EXAMENS INSTRUMENTMAKER EN GLASBLAZER. Voor de examens, gehouden vanwege de Vereeniging tot bevordering van de oplei ding tot instrumentmaker en glasblazer aan hèt Kamerlingh Onnes Laboratorium alhier, zijn geslaagd: Examen leerling-instrumentmakerE. Hollander, Utrecht: A. S. Sdhüller. A'dam: R L. Centa. A'dam: G. Bicker, A'dam: J.E. Middelkoop. Delft; Th. Barthen. Leiden, Th. H. A. Brandt. Voorburg, G. Immink, Leiden. P. Ipenburg, Schevenlngen, W. van der Lelie. Leiden. A. J. Nicaise. Leiden, H. Witteveld. Wijk aan Zee. Kamerlingh On nes Laboratorium Leiden. Afgewezen 13. Examen gezel-instrumentmaker: J. M. Verbeek. Haarlem; C. Lanooij. Amsterdam: J Eikerbout, Leiden en G. L F. Cloos, Lei den. Afgewezen 9. Examen meester-instrumentmaker: P. Groot, Amsterdam. Afgewezen 1. Examen leerling-glasslijper: B. G. G. Schneiders. Leiden. Afgewezen 1. Examen leerling-glasblazer: C. J. Brou wer. Amsterdam; G. Boot en.G. Th. Breu- rlng. beiden te Leiden; C. J Sanders. Den Haag. Afgewezen 6 Examen gezelglasblazer: J. W. Box, Am sterdam. Afgewezen 2. De bekende „Vulpenkliniek", die on der leiding staat van den heer G. Wolfslag is wegens uitbreiding verplaatst van het perceel de Langebrug 54, waar de zaak 7 jaren gevestigd was. naar Breestraat 145. De nieuwe winkel valt op door de fraaie étalage's, de ruime vitrines en door de enorme sorteering van uiteenloopende mer ken vulpenhouders. Er zijn niet minder dan 1000 soorten! In de Vulpenkliniek worden per jaar ruim 2000 vulpenhouders gerepareerd onder deskundig toezicht van den heer Wolfslag, die indertijd ln vulpen- fabrieken werkzaam was. Het perceel Breestraat 145, is geheel verbouwd door den aanHemer Vorst alhier, terwijl het schilderwerk verzorgd werd door de firmi C. v. d.' Bosch, Assendelftstraat Oegstgeest, De „Vulpenkliniek" bevat nog een ruime sorteerin'g kantoorbehoeften. Een schat van bloemstukken prijkte hedenmorgen reeds in de nieuwe zaak, als bewijs van belang stelling voor de opening, welke vanmiddag om 3 uur plaats vond, Hedenmiddag-te kwart over een werd de brandweer gealarmeerd voor 'n schoor steenbrand in Huize Zarse aan den Sta tionsweg. De mötorsplt, die uitgerukt was. behoefde geen dienst te pioenHet gelukte de brandweer erger te voorkomen. Na het' schoonmaken van den schoor steen, kon zij weer vertrekken. Er was nogal "rookontwikkeling, doch geen schade. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4555 y (Ingez Med.) Extra bijslag aan inwonende werklooze kinderen van 21 jaar en ouder. De drie vakcen.tralen, de Roomsch-Katho- liekc, de Moderne en de Christelijke hebben reeds kort na het optreden vap tjet, nieuwe kabinet een aantal wenschen terzake van de werkloozenzorg ter kennis van de regee ring gebracht. De regeerlngspersdienst deelt thans hier omtrent het volgende mede. Alle drie vakcentralen betoogden ln hun brieven in verband met de stijging van de kosten ran levensonderhoud sedert Septem ber 1936 de wenschelljkheid van een alge- meene verhooging van de steunnormen en werkverschaffingsloonen. met dien verstan de, dat het N.V.V bepleitte deze verhooging in den vorm van een duurtetoeslae toe te kennen.- Aan dit verlangen heeft de minister van sociale zaken prof. Romme, niet kunnen voldoen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige verhooging der steunnormen in het algemeen al leen die gezinnen zouden profiteeren, die daaraan, althans relatief genomen, het minst behoefte hebben, daar zij, die het het hardst noodig hebben, t.w. de groote gezinnen, reeds veelal de door het loon begrensde maximum uitkeering ontvangen. Deze personen, die het relatief juist hert meest noodig hebben, zouden dus van een algemeene verhooging van den steun toch geen of slechts gering profijt hebben. Wat de stijging van de kosten van het levensonderhoud betreft, is voorts op te merken, aan de hand der dienaangaande gepubliceerde clifers, dat het kostenpeil iets beneden Juli 1934. den datum, waarop de geldende steunnormen (ongeacht de daarna in de regeling successievelijk aangebrachte verbeteringen) zijn ingevoerd. Ook een algemeene verhooging van de werkverschaffingsloonen acht de minister niet mogelijk, ai reeds omdat de marge tusschen het loon van dc werkverschaffing en dat van het vrije bedrijf hetwelk in het algemeen zonder inachtneming van verschil in zwaarte van gezinslasten tot stand komt alsdan in Vele gevallen te klein zou worden en zelfs in verschil lende gevallen geheel zou verdwijnen. De noodzakelijke prikkel om werk in hef vrije bedrijf te zoeken, zou dan in vele gevallen geheel worden wegge nomen. Het R.K.W.V.. beseffende, dat een alge meene verhooging van de steunnormen al leen dan tot haar recht zou kunnen ko men indien de maximum uitkeeringen konden worden verhoogd, verzocht den minister tevens om den maximum steun niet meer te doen berekenen naar 't loon van het gezinshoofd alleen, doch naar dat van alle gezinsleden tezamen. Hiertegen heeft de minister echter dit bezwaar, dat, bij toepassing van een der gelijk systeem, het kan voorkomen, dat 't gezinshoofd nagenoeg evenveel, zelfs soms nog meer aan steun ontvangt dan hij met werken zou kunnen verdienen. De minister heeft de desbetreffende ver zoeken derhalve moeten afwijzen, doch hij vond bij de overweging ervan reden te meer tot voortzetting van het reeds eerder door hem ter hand genomen onderzoek naar de vraag, in welke gevallen er de grootste behoefte aan eenlge meerdere hulp bestaat en in hoeverre het mogelijk zou zijn daaraan tegemoet te komen, zon der dat daaruit de bovenbedoelde nadee- lige gevolgen met betrekking tot het zoeken van arbeid zouden ontstaan. Dit heeft er toe geleid, dat de mi nister thans heeft besloten om een extra bijslag toe te kennen aan de bij ondersteunden inwonende werkloos ge worden kinderen van 21 jaar en ouder, die voorheen zelf reeds zooveel loon verdiend hebben, dat hun inkomsten van eenigszins behoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levensonderhoud toch van deze grootere kinderen drukken vanzelfspre kend relatief het zwaarst, terwijl die gezinnen, die voorheen leefden van ge zamenlijk gezinsloon, bij werkloosheid, doordat zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewezen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering, in de overweging, dat door den langen duur der werkloosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel zich sterker doet gevoelen, besloten zulks in aansluiting aan een der kenbaar gemaakte wenschen om, althans voor zooveel de grootere gezinnen be treft, den z.g. b-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt verleend in den vorm van verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel. Tot dus verre geschiedde deze verstrekking geheel zonder eenige flnancieele opoffering van de zijde der betrokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daarnaast wordt nu de gelegenheid geopend voor 'n extra b-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per week reserveeren, de overheid dat be drag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezinnen van 5 en meer kinderen. Het aldus gespaarde bedrag mag uitsluitend voor de verkrijging van kleeding, schoei sel en dekking worden aangewend. Waar de betrokkenen uiteraard eenlgen tijd zullen moeten sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling eenige meer dere extra hulp zullen bekomen, zal de regeling voor hep eerst-, in het begin van het volgende jaar pradllsch nut kunnen afwerpen, indien de samenwerking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook in de eerste wintermaan den de regeling effectief zijn, dan is nog noodig de medewerkipg van een derde, met name van het geheele Nederlandsche volk. Wanneer ook van die zijde wordt bij gedragen, zal door samenwerking van de overheid en volk een werklooze met een ge zin van 2 of meer kinderen tijdig het noo- dlge beddegoed, schoeisel en kieeding ont vangen. De minister van sociale zaken is voor- netnens zeer binnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. GEMEENTE-REKENING 1936. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld, de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1936 met alle daarbij behoorende bescheiden, benevens de ver schillende bedrijfsrekeningen over dat jaar A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, secretaris. Lelden. 15 September 1937. 7643 VISCHPR1JZEN. IJMUIDEN, 16 September. Tarbot 8880 ct. per KG.; Tong f. 1.46 1 14 per KG.; Heilbot f. 1.05—2.60 per 50 KG.; Griet f. 3525; Middel Schol f. 3126; Zetschol f.29—24; Kleinschol f.269; j Schar f. 13.50—5.50; Tongschar f.42—26; kleine Roode Poon f. 7.505; Kleinmiddei Sehelvisch f.3320; Kleine Schelvisch f 18 —6: Groote Gul f. 18.5013.50; Kleine Gul f. 14—5; Wijting f. 6.60—2.80. Makreel f. 12—7.50; versche haring f. 3.752.60. alle per 50 KG Kabeljauw f.66—32 p. 125 KG; Vleet f. 6.500.23 per stuk; Leng f. 21.15 per stuk. Kooivisch f. 1.20—0.40 p. 125 KG. Steurharlng f. 10.10—9.40 per kantje. Aan den afslag 14 trawlers: IJM 87 met f. 2100; IJM 111 met f. 1560; IJM 19 met f 3420; IJM 8 met f. 3600; IJM 95 met f 2790; LIM 39 met f. 5080; IJM 78 met f. 2270; LJM 6 met f. 5000; IJM 60 met f. 2920; IJM 112 met f 3200; IJM 10 met f. 2600; IJM 2 met f. 3120; LJM 165 met f. 1300, IJM 161 met f. 2260: 1 kotter: E 436 met f. 1290 en 1 logger: KW 65 met f. 640. Binnen van de haringvlsscherijKW 176 met 32 last (verscheept naar Katwijk). De IJM 283 besomde f. 3830 voor pekel haring. VLAARDINGEN, 16 Sept. Binnen van de haringvisschei ij VL. 49 met 19 last. Binnenkomend VL. 200. Te Scheveningen was heden geen aan voer. Gisteren werd daar betaald voor: Maatjes Zuid f. 7.708; Volle Zuid f.11— 11.10 en Yle f. 8.30, Praairapport Hr. Ms. „Jan van Brake!". Tusschen 54 gr. 58 min. en 55 gr. 1 min. N B en 2 gr 26 min. en 2 gr. 33 min. O.L.: SCH 6 met 270; KW 50 met 190; KW 68 met 325; KW 123 met 136; KW 130 met 290; GDY 48 met 380; SCH 47 met 290; SCH 56 met 150; SCH 77 met 340; SCH 84 met 140; SCH 101 met 400: SCH 107 met 280: SCH 133 verkend; SCH 285 verkend; SCH 224 verkend; SCH 243 met 180; SCH 246 met 170; KW 102 met 130; KW 167 met 110; GDY 132 met 300; GDY 189 met 100 kantjes Alles wel. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt; „Ewald". IJM 44. Vangst 1050 m. haring, 29 kantjes steurharlng. 25 st. stijve kabel jauw. „Claesje". RO 46. Vangst 700 kisten versche haring. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: „Knikker". IJM 4. Vangst 20 m. schel visch, 120 m. braadschelvisch, 40 m. wijting, 30 m. gul, 50 m. platvisch, 80 m, makreel. Totaal 340 m., benevens 60 st. stijve kabel jauw. ZIEK MATROOS AAN WAL GEBRACHT. De KW 95 is te IJmuiden binnengeloo- pen om een ziek matroos, Phig, aan wal te zetten. Per auto is Plug naar Katwijk ver voerd. DE ALGEMEENE TOESTAND Nyon en Italië. Te Londen worden de berichten onge grond genoemd, die er melding van maak ten, dat Groot-Brittanje van oordeel zou zijn, dat het onuitvoerbaar zijn zou Italië een belangrijk aandeel te doen nemen in 't patrouillesysteem tegen de zeeschuimerij. Men doet opmerken dat Groot Brittanje en Frankrijk voornemens zijn onmiddellijk schikkingen te treffen voor het van kracht worden van de tegenwoordige regelingen, maar dat, wanneer Italië in een latere phase daaraan wil deelnemen, het mogelijk zal kunnen zijn het plan te wijzigen, zoo dat Italië een redelijk aandeel wordt ge geven. In de onmiddellijke omgeving van Eden wijst men er op, dat een uitbreiding van de zones, die voor deelneming van Italië gereserveerd zijn, zou kunnen geschieden door raadplegingen langs diplomatieken weg, terwijl 'n absolute pariteit van Rome het noodig zou maken, dat de conferentie opnieuw bijeen zou komen. In beide geval len echter zou eerst tusschen de mogend heden, die het accoord van Nyon onder teekend hebben, overleg moeten zijn ge pleegd en overeenstemming zijn verkregen. Te Berlijn wordt er op gewezen, dat „het thans de taak van Frankrijk en Engeland is, een formule te vinden, waarbij aan Ita lië de terecht geëischte rechtsgelijkheid wordt verleend. Anders zou het resultaat van Nyon wederom slechts een lapmiddel blijven, waardoor noch de samenwerking der groote mogendheden in de Spaansche aangelegenheid, vergemakkelijkt, noch het eigenlijke doel der besprekingen te Nyon, t.w het verhinderen van ongeoorloofde dulkbootaanvallen, bereikt wordt." Intusschen is de Middellandsche Zee- conferentie te Genève voortgezet. De com missie van vlootdeskundlgen heeft onder voorzitterschap van den Franschen admi raal Godefroy op 13 en 15 September de laatste hand gelegd aan een tweetal aan vullende overeenkomsten, die ln beginsel reeds Maandag waren aangenomen. Het betreft hier de scheepvaartwegen, die den koopvaardijschepen kunnen worden aanbe volen en de zones, waarop de verschillen de mogendheden toezicht zullen uitoefe nen. Ook vliegtuigen zullen aan de controle deelnemen. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft aangekondigd, dat eskader 200 der algemeene verkenningsvliegtuigen vandaag zijn basis te Felixtowe zal verlaten en naar Malta vliegen, om deel te nemen aan de controle ln de Middellandsche Zee. Een tweede eskader, nummer 210, dat thans te Pembroke Dock is gestationneerd, zal later naar Malta vertrekken. Elk eskader bestaat uit vijf watervlieg tuigen met actieradius van duizend mijlen, gewapend met drie kanonnen. Er is tegen morgen nog geen vergadering van de niet-lnmengingscommlssle bijeen geroepen, daar verscheidene antwoorden met betrekking tot het rapport van vice- admlraal van Duim nog niet zijn binnen gekomen. Men acht het waarschijnlijk, dat voor de volgende week geen bijeenkomst zal worden gehouden. FRANKRIJK Maatregelen tegen vreemdelingen. Gevraagd, hoe het stond met het onder zoek naar de bomaanslagen te Parijs, ver klaarde minister-president Chautemps, dat de enquête met de uiterste intensiteit wordt voortgezet. De groote moeilijkheid is. dat het onderzoek moet olaats hebben in ze kere geheimzinnige kringen, wijl daar de daders te zoeken zijn. „De regeering zal zich ditmaal niet te vreden stellen met de opsporing en bestraf fing der schuldigen", vervolgde Cliaulemps En wat mij persoonlijk betreft, ik bcr. diep getroffen door het feit. dat het zoo uü-erst moeilijk is, zekere politieke bewegingen, uit het buitenland afkomstig, ten onzent na te gaan. Onder de millioenen vreemdelingen, aan wie Frankrijk asyl verleent, zijn vele volkomen eerzame menschen, aan wie wij gaarne onderdak verleenen. Er zijn er echter maar al te veel, die zich op ons gebied wijden aan politieke ma noeuvres en wier gedrag te wenschen overlaat. Sedert eenigen tijd zijn er in Frankrijk gewelddaden begaan; er zijn bommen gelegd in treinen of vliegvel den, misdrijven zijn gepleegd tegen ■hteé fo*. -wo\ q^chmJzeM. 7627 (Ingez Med.) vreemdelingen cn zij zijn ongestraft gebleven. Het is dus noodig onze poli tiek jegens ongewenschte vreemde lingen te wijzigen. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans, in overleg met mij, het ini- tlktlef genomen tot het bestudeeren en met spoed invoeren van'nieuwe wetsmaatrege- ien, want de huidige wet maakt het te veel vreemdelingen mogelijk, zich aan een ern stige bewaking te onttrekken. De Fransche regeering is vastbesloten, een statuut te scheppen, dat behoorlijke waarborgen biedt aan eerzame buitenlan ders, maar strenge maatregelen bevat voor hen, die van onze gastvrijheid misbruik maken. Er is een technische commissie in gesteld, die zal werken onder leiding van verschillende ministers. Zij zal binnen zeer korten tijd de noodige bepalingen op stellen, die ik aan de regeering zal voor leggen. opdat Frankrijk snel de zoo drin gend noodige veranderingen op dit gebied verwerft. Naar werd vernomen, is fn hel departe ment Ariege een Italiaansch anarchist, Tamburlni geheeten, in arrest gesteld. Reeds thans is vastgesteld, dat hij Vrij dag 10 September Toulouse verlaten heelt, terwijl de aanslag den volgenden dag te Parijs gepleegd ls. Vervolgens heeft men het spoor van Tamburlni eerst op den 14cn September teruggevonden te Carcas- sone. Hij zal dus inlichtingen moeten ge ven omtrent den tijd van 10 tot 14 Sep tember, waarbij hem vooral verklaringen zullen worden gevraagd van de wooiden, die hij uitgesproken heeft, eenigen tijd ge leden te Toulouse, toen hij zelde: „Mijn vertrek zal gerucht maken". In verscheiden andere plaatsen o.a. in Cerbère, Prats de MqIIo, Arles-sus-Tech werden huiszoekingen verricht. Ter Volkenbondszltting heeft gisteren de Chineesche vertegenwoordiger Wellington Koo gesproken. Hij protesteerde tegen den Japanschen aanval en noemde den toe stand in het Verre Oosten buitengewoon ernstig. Japan dat door de oorlogszuchtige partij beheerscht wordt, heeft openlijk zijn toevlucht tot wapengeweld geno men en heeft zijn groote, machtige oorlogsmachine in beweging gebracht om China te veroveren en te regeeren. De Chineesche afgevaardigde herinnerde er aan, dat zijn land zich meer dan eens bereid verklaard heeft op economisch ge bied met Japan samen te werken, doch dat de goede bedoelingen van China altijd zijn afgewezen door de JaDansche politiek van „de gepantserde vuist". Deze politiek streeft niet slechts naar de verovering van China, maar ook naar de vernietiging van buiten- landsche belangen en naar de verdrij ving van Europa en Amerika uit hun bezittingen in Azië. Het ls duidelijk, aldus Koo, dat China, door weerstand te bieden, niet alleen zijn eigen gebied verdedigt, maar ook de be langen en rechten der andere mogend heden beschermt. Indien de Chineesche pogingen zouden mislukken door gebrek aan steun van het grootste Instituut dat aan den vrede gewijd is en van de mogend heden, zou de Janansche agressie weldra ook die mogendheden bedreigen, zoodat zij in haar eigen verdediging zouden moeten voorzien. Wellington Koo bezag daarna de moreele zijde van de kwestie en verklaarde dat de verdragen en het Handvest, dat men plech tig gesloten heeft, geëerbiedigd moeten worden. Om te beginnen moet strenge afkeuring worden uitgesproken over deze politiek van voortdurende agressie, vervol gens moet de illegale blokkade der Chi neesche kusten ultdrukkeltik veroordeeld worden. Spr. sprak de hoop uit. dat men ook de verschrikkingen der luchtbombar dementen, door Jaoansche vliegtuigen ge richt tegen Chlneesche-non-combattanten en vreemdelingen, zal veroordeelen. De toestand in Europa staat niet los van de situatie in het Verre Oosten; hij vloeit voort uit het feit, dat men het Handvest niet heeft doen eerbiedigen tijdens de crisis in Mantsjoerile. De vrede is ondeel baar en de handhaving is een zaak van algemeen belang. Indien het door de Ja pansche agressie geschapen probleem in het Verre Oosten op bevredigende wijze wordt opgelost door toepassing van de be ginselen van het pact, zal dat zeer zeker een heilzame uitwerking hebben en den weg voor een Europeesohe regeling voor bereiden De toestand in het Verre Oosten vraagt snelle maatregelen van den Volkenbond. De raad heeft thans te beslissen of hijzelf de kwestie wil onderzoeken en maatrege len nemen of de Volkenbondsvergadering er in wil kennen of de kwestie verwijzen naar de consulatieve commissie, die in 1935 door de vergadering ingesteld is voor het Japansch-Chineesche conflict, aldus besloot Wellington Koo. wiens rede met een hartelijk applaus werd begroet. In antwoord op deze rede hebbe- de Japansche waarnemers de delegatie' een uiteenzetting doen toekomen over dQ- oor sprong van het Chineesch-Jaoensc.bp -on tliet met den tekst van de rede ven H'-ota. die deze den vijfden September in den Landdag heeft gehouden. Deze uiteenzet ting eindigt met de korte verklaring: „Pro- yoceerende daden van China hebben Japan genoodzaakt maatregelen te nemen ten einde zijn belangen veilig te stellen". Van het front. Terwijl bij Sjanghai vrijwel rust heerscht voor de zooveelste maal heet een Ja- pahsch offensief op til! zijn de Japan ners in het Noorden in aanval. Deze heeft naar van Japansche zijde verklaard wordt, geleld tot de inneming van Koean, een sleutelstelling der Chineesche verdediging op den Zuid-Westelij ken oever van de Hoén. Een geheele Japansche divisie rukt langs het groote kanaal van Toekwantoeng naar het Zuiden op om de troepen, die de Chineesche stellingen te Tsjangtsjau aan vallen, te versterken. Japansche detache menten bezetten alle dorpen aan beide oevers van het kanaal, terwijl ook het om liggende gebied wordt gezuiverd. De Japanners verklaren sinds den aan vang van hun offensief in Noord-China vijftien tot acht kilometer te zijn opgerukt over een front van 125 kilometer, dat zich uitstrekt van de bergen ten Westen van de spoorlijn PeipingHankau tot een punt op 50 K.M. ten Westen van Tientsin. De Ja panners kwamen eerst tot staan aan den oever van de rivier Tsjosman, op een twin tigtal kilometer van de spoorlijn, die een Ohineesch steunpunt vormt. In de nabijheid van Koean hebben de Chineezen de Japansche linies doorbroken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duurde, werden zij tenslotte weer terug geslagen, Japansche militairen verklaren, dat de Chineezen de gewoonte hebben, hun uni form weg te werpen en zich over de dor pen te verspreiden. Zij worden dan als franc-tlreurs behandeld, hetgeen verklaart, dat er geen Chineesche krijgsgevangenen zijn. Ook communistische troepen zouden thans aan Chineesche zijde meestrijden. De commandanten van de Britsche, Ame- rikaansche, Fransche, Italiaansche en Ne derlandsche vloten te Sjanghai hebben een gemeenschappelijke nota aan de Chi neesche en Japansche autoriteiten gezon den met het verzoek, hun vliegtuigen niet toe te staan over de Fransche en interna tionale concessie te vliegen en tevens te verhinderen, dat granaten uit het lucht afweergeschut in de nederzettingen terecht komen Ook een „embargo" voor katoen. De Amerikaanscbe minister van ban- del, Roper, heeft gisteren verklaard, dat zijn departement op het oogenblik naging in hoeverre katoen te beschou wen is, als een oorlogsprodnct en of eventueel ook een verbod van de ver scheping van katoen naar Japan en China zou moeten volgen. (Een verbod, dat Japan ln veel sterker mate zou moeten treffen, dan China). Dit verbod heeft natuurlijk althans voor- loopig - uitsluitend betrekking op het ver voer in schepen van de regeering. Het ministerie van handel tracht na te gaan hoeveel van de naar Japan uitgevoerde katoen gebruikt wordt in de munitiefabri- cage. De dit jaar sterk toegenomen uit voer naar Japan besprekend, zeide Roper, dal de intensievere industrialisatie van Ja pan hiervan vermoedelijk de oorzaak was. Des' indige kringen te Washington zijn var. meening. dat indien de regee 'ng^ een verbod van verscheping van kapoen op regeeringsschepen zou overgaan, dit zou beteekenen, dat Japan al haar katoen zen uit Amerika zou moeten halen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2