BINNENLAND r» De a.s. 3 October Optocht LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 16 September 1937 I a 1 3 Grieksche Mythen en Sagen LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK Gouden jubileum Ritmeester sigarenfabrieken. Een bedrijf met meer dan 1400 arbeiders. Aanstaanden Maandag zullen de „Rit meester" sigaren fabrieken te Veenendaal van de gebr. van Schuppen haar halve eeuwfeest neren. Zooals dat met de meeste sigarenfabrieken is gebeurd, is ook dit be drijf uit een tabakskerverij gegroeid. Maar welk een hooge vlucht heeft het genomen. In September 1887 begon de heer J. van Schuppen. na een tweejarigen leertijd in het tabaksvak, met een kerverij in het Veenenaaalsche, maai' toen bleek, dat het perspectief klein en de concurrentie groot was. en toen de jonge tabaksfabrikant al spoedig inzag dat het artikel „sigaar" een enorm aantal mogelijkheden bood, duurde het niet lang of de eerste heusche sigarenmaker werd in de zaak opgenomen. De goede, op Hollandschen leest geschoeide leiding had tot gevolg, dat er daar spoedig meer bij kwamen, en toen dan in een vlucht van een kleine vijftig jaren ver schillende crises van stakingen, oorlogs- narigheden en fiscale bemoeiingen geluk kig waren doorstaan, was het arbeiders- aantal gegroeid tot 1410 op den eersten van deze maand. Een merkwaardig tijdstip in dezen ont wikkelingsgang was een goede dag in het jaar 1933, toen de heer J. van Schuppen, die zich inmiddels met zijn broer M. van Schuppen, had geassocieerd, door zijn Haagschen vertegenwoordiger opmerkzaam werd gemaakt op een Dultsch model deze fabriek de lasten op zich genomen heeft van een cursus voor werkloozen. In dit geval betreft het een negentig arbei ders, die door het stagneeren van een tex tielfabriek in de omgeving zonder werk waren gekomen en aan wie thans de ken- J. v. Schuppen. sigaar, waar een zekere etalage geheel mede was gevuld. Dit model, de ..Bolknak", met het bolle gesloten vuureind, had aan trekkelijkheden, maar ook technische moei lijkheden, en het had daarom heel wat voeten in aarde eer de .Ritmeester" den eersten Hollandschen „bolknak" in den handel bracht. De aftrek was enorm en de allereerste dag bracht reeds een totaal aan orders van 100.000 stuks. In de vier jaren na dien dag is het aan tal werkkrachten met meer dan 300 pet. toegenomen. Uit dit alles moge blijken, dat de gebr. van Schuppen hun bedrijfspolitlek onder een gelukkig gesternte vieren. Dat hun be drijfsbeheer in deze vijftig jaren echter ook tot tevredenheid stemt en talloozen aan zich heeft verplicht, leert een bezoek aan de twee fabrieken te Veenendaal, waar de .Ritmeesters" gemaakt worden. Zooal niet ter gelegenheid van dit gou den jubileum, op zich zelf is het verder toch zeker vermelding waard, dat de leiding van M. v. Schuppen. nis van het sigarenmakersvak wordt bijge bracht. Het resultaat hiervan is, dat de meesten na een half jaar reeds in staat zijn een goed loon te verdienen en dit is des te verheugender omdat, naar het zich laat aanzien, de werkgelegenheid binnen kort nog grooter zal worden. Op den feestdag 20 September zal de directie recipleeren in het nieuwe kan toorgebouw te Veenendaal. De opening der Staten- Generaal. Voor de opening der Staten-Generaal is het gebruikelijke programma vastgesteld: De stoet zal rijden: door de Heulstraat, het Lange Voorhout Schelppad l, over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. H. M. de Koningin vertrekt om één urn- van het Paleis naar het Binnenhof. Werkgevers in bakkersbedrijf De „Nederlandsche Vereenigingr" bestaat Z5 jaar. Veel belangstelling op receptie in Den Haag. De Nederlandsche vereeniging-van werk gever s in het Bakkersbedrijf herdacht gisteren haar 25-jarig bestaan en zij deed dat met een eenvoudige receptie te haren kantore aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag. omdat er wegens de voor het bakkersbedrijf nog steeds zeer ongunstige tijdsomstandigheden geen aanleiding was voor een feestelijke gestemdheid. Maar toch hadden diverse organisaties door 't zenden van bloemstukken gezorgd voor eenige fleur Zoo hadden de Ned. Bakkerij-stichting, de R.K. Bond van Bakkerspatroons, het Ver bond van Werkgevers, de Ned Bakkersbond, het Verbond van Meelfabrikanten, de com missie van advies inzake de Bakkerij-Stich ting en eenige particulieren hun sympathie met bloemen vertolkt, terwijl onderschei dene andere organisaties langs telegrafi- schen weg van hun belangstelling hadden doen blijken, zooals b.v. de Bond van Chr. Bakkerspatroons, het Bakkerijproefstation te Wageningen. de Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het bakkers-, chocolade en suikerbewerkingsbedrijf. de Ver. van suikerwerk- en chocoladefabrikanten, de fe deratie van bedrijfsvereenigingen voor zie kengeldverzekering, de Chr. Bakkersgezel- lenbond. enz. Tot degenen, die persoonlijk hun geluk- wenschen kwamen aanbieden, behoorden de directeur-generaal van den arbeid, dr. Ir. Hacke. de heeren A. de Koster, voorzit ter, mr. Verspyck, vice-voorzitter en mr van Gorcum. secretaris van de Ver. van Meel fabrikanten, van der Meer. voorzitter en van Noppen, secretaris van de Ned. Bak kerijstichting. Th. van Leeuwen, secretaris van den R.K Bakkersbond. Rom Colthoff, secretaris van het Verbond van Werkgevers, Fred. Stable, voorzitter van den Ned. Bak kersbond. de voorzitter en de secretaris van den Rotterdamschen Patroonsbond en an deren. De voorzitter van de jubileerende vereeni- ging, de heer Ulrich. die verschillende goede wenschen in ontvangst mocht nemen, ant woordde, dat, nu de menigte zich bereid had verklaard, onder zekere voorwaarden de verbindendverklaring van een onder- nemersovereenkomst voor het bakkersbedrijf te Amsterdam in overweging te nemen, hierin een hoopvol perspectief voor andere plaatsen mocht worden gezien en hij sloot zich gaame aan bii de eeuite wenschen. die hierop neerkwamen, dat eenige opleving in het bedrijf moge komen DE TUNNEL TE DORDRECHT. De AN.WB. schrijft ons: Aan het einde van deze week zal de tun nel aan den Spuiweg te Dordrecht in ge bruik worden genomen, zoodat aan het veelvuldige en soms langdurige wachten voor de spoorboomen definitief een einde D.D.D. Is een heldere vloei- I stol, die diep ln de porlèn doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacons 75 CU f. 1.50 en f. 2.50. J GENEESM HUI D flfl 1 0 M 0 DEL 0 E N 1 TEGEN N G E N 8260 (Ingcz. Med.) zal zijn gekomen: verkeerswaarnemingen hebben uitgewezen, dat de overweg overdag bijna 60 'la van den tijd is afgesloten. Behalve de beteekenis van de totstand koming van den onderdoorgang voor het locale verkeer tusschen de oude stad en de zich sterk uitbreidende woonwijken aan de zuidzijde van de spoorlijn, mag vooral het groote belang van de tunnel voor de aan sluiting van Dordrecht op den Rijksweg, welke de brug over de Oude Maas met de Moerdijkbrug verbindt, zeker wel genoemd worden. De thans in gebruik zijnde route via de hef brug blijft wel is waar in tact doch een groot deel van het verkeer zal zijn weg via de tunnel en den door de ge meente Dordrecht aangelegden weg ter lengte van ongeveer 1 K M. naar den Rijks weg zoeken. De aansluitingen van de wegen naar de stad aan den Rijksweg zijn zoo danig ontworpen, dat gelijkvloersche krui singen geheel vermeden worden, evenals linksafslaand verkeer Dit alles is evenwel nog toekomstmuziek, daar 1938 al ver ge vorderd zal zijn. voordat de nieuwe weg met aansluitingen en niet te vergeten de brug gereed zullen zijn. Tenslotte nog enkele afmetingen. De lengte van de tunnel met de afritten, welke een helling van 1 35 hebben, be draagt bijna 250 M.; de rijweg heeft een breedte van 7 M. met twee schampkanten van 0 50 M.; de beide trottoirs zijn 2.55 M. breed De tunnelhoogte bedraagt ongeveer 3.60 M De rijksweg 's-GravenhageUtrecht. Openstelling nieuw wegvsk. Naar de K.N.A.C. meldt, zal op 28 Sep tember a.s. wederom een ongeveer 3.5 K.M. lang gedeelte van den nieuwen Rijksweg 's GravenhageUtrecht voor het verkeer worden opengesteld. Dit wegvak sluit aan op het reeds in April 1.1. geopende gedeelte van Voorburg tot Zoetermeer en loopt tot den Kruisweg, waar aansluiting verkregen wordt op de bestaande polderwegen. Directe beteekenis voor het doorgaande verkeer van 's Gravenhage naar Utrecht heeft het thans te openen gedeelte nog niet. Weliswaar kan men van het eindpunt bij den Kruisweg af over Moercapelle Gouda bereiken, doch aangezien deze pol derwegen voor een intensief verkeeT niet geschikt zijn moet vooralsnog de oude route 's GravenhageUtrecht over Leiden wor den aanbevolen. Momenteel kan men van Gouda af ook niet over Haastrecht en Montfoort naar Utrecht rijden, aangezien wegens werk zaamheden de weg tusschen Haastrecht en Oudewater voor het verkeer gesloten is (uitgezonderd 's Zaterdags na 1 uur en 's Zondags). Eind October zal deze weg weer voor het verkeer beschikbaar komen. Met uitzondering van de traverse door Haastrecht heeft men dan een uitstekende verbindig GoudaUtrecht. Van bijzonder belang zal dit zijn, wanneer in den loop van '36 de nieuwe Rijksweg van 's Graven hage gevorderd zal zijn tot aan de brug over de Gouwe bij Gouda. Behalve de min der gunstige traverse door Gouda, waarin ook nog een gemeentelijke tol voorkomt, heeft men dan reeds een goede verbin ding tusschen de residentie en de Jaar- beursstad. Op de gedeelten ten Oosten van Gouda is men overal met het grondwerk bezig. Toch za! het nps tot 1940 duren alvorens de geheele autosnelweg m gebruik kan worden genomen. AFSTANDVLUCHTEN DER FRANSCHE LUCHTMACHT. Minister Cot heeft besloten, dat drie eskaders der Fransche luchtmacht lange afstandsvluchten zullen maken. Eén es kader zal een vlucht maken van Frank rijk naar Madagascar, een tweede eskader van Frankrijk naar ïndo-China, terwijl het derde naar equatoriaal Afrika zal vliegen. Het vertrek der drie eskaders zal ln de tweede helft van Oct. van Istres geschieden Zij zullen alle drie op denzelfden dag op het vliegveld le Bourget terugkeeren en een vlucht boven Parijs maken op den dag van aankomst. ASJES BLIJFT BIJ DE NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL. Naar aanleiding van een dezer dagen door ons geplaatst bericht, deelt de heer D. L. Asjes ons mede dat hij den dienst der Nationale Luchtvaartschool niet verlaten zal. Hij kan echter het volgend jaar over meer tijd beschikken om zijn studie in Delft voor werktuigkundig ingenieur voort te zetten. f. 10.000 VOOR DE ZWEEFVLLEGSPORT. Speciaal voor streken, niet nabij de groote vliegvelden gelegen. In aansluiting op het bericht dat het da- gelljksch bestuur van het luchtverdedi gingsfonds f. 10.000.— heeft uitgetrokken om de zweefvliegsport te steunen, vernemen wij nader dat deze gelden in het bijzonder zullen worden aangewend om de zweefvlie gerij vooral ln die streken van ons land te steunen,waar deze sport door verschil lende omstandigheden nog niet in die mate tot ontwikkeling kan komen als in de cen tra, nabij de groote vliegvelden. Het doel hiervan is dat ook in alle deelen van het land dan de gelegenheid zal be staan om in het bezit te komen van het zweefbrevet B„ wat verelscht wordt om ln aanmerking te komen voor opleiding tot motorvlleger door 't luchtverdedigingsfonds DE VLIEGTOCHT VAN Ir. DE KOK. De directeur-generaal van de Koninklijke Ir. de Kok, die gisterochtend met den heer Schmidt Crans van Ypenburg is vertrok ken op weg naar Zuid-Afrika is in Parijs geland. Door tegen-wind en ongunstige weers omstandigheden ls over het traject Ypen burgParijs drie uur gevlogen. Daar ook de weerberichten uit Midden- en Zuid- Frankrijk ongunstig luidden en lage bewol king werd gemeld ,werd besloten de reis gisteren niet voort te zetten, doch in Parijs te overnachten. Heden zullen de vliegers bij gunstige weersgesteldheid hun tocht vervolgen. J. H. te L. Als de tusschenpersoon u niet wil meedeelen, wie de eigenaar is, zelfs r.iet als u de redenen van uw verzoek opgeeft en de reperatle onmogelijk kan wachten, kunt u daarvoor laten zorgen. De kosten kunnen dan later verrekend worden. Muziekliefhebber Het is te begrijpen, dat uw naaste buren hinder ondervinden. Tracht zooveel mogelijk met hun belangen rekening te houden. Omtrent den inhoud van verordeningen od dit gebied kunt u bij de politie informeeren. Mevr. N. N. te O Een bepaalde ver plichting als door u bedoeld, bestaat er niet. noch voor den man, noch voor de vrouw. Deze aangelegenheid moet in onderling overleg geregeld worden. Abonné te L. Als gestoffeerd wordt verhuurd, moet ook voor gordijnen gezorgd worden. Lamp en kachel behooren tot het meubilair. Of u de kamers gemakkelijk verhuurt en voor welken prijs dit kan ge schieden, hangt natuurlijk mede af van de wijze van Inrichten. Ten aanzien van het schoonhouden kan bii het verhuren een regeling getroffen worden. IX. Ook staat Aphrodite in betrekking tot de zee. Zij heet daarom: „die een goede vaart schenkt". Zij is een godin der kalme, rus tige zee. Zij weet Poseidon (Neptunus), als deze stormen wil verwekken, tot bedaren te brengen en verschaft den zeelleden een gelukkige vaart en voert hen in veilige haven. Vooral ook werd zij geëerd als godin dei- schoonheid. Zelve bezat zij die schoonheid en alle bekoorlijkheden, die een vrouw kan hebben. Die schoonheid door versierselen des lichaams te doen uitkomen, was haar eigenaardige taak. Geheel vreemd zijn haar dan ook al die daden, waaruit een man nelijke geest spreekt, zooals oorlogsdaden. Waagt zij zich in den krijg, het bekomt haar slecht, Op het slagveld kan zij haar macht niet doen gelden, en toch is ze machtig. Niet alleen helpt zij de Trojanen den langen strijd volhouden door den steun, dien zij verleent aan haar lieveling Paris en haar zoon Aineias, maar zij be dwingt aller,, die zij onder haar macht wil brengen door de onweerstaanbare kracht van haar schoonheid. De „gulden" Aphro dite, de „zoet lachende" Aphrodite zijn bij namen. die op deze eigenschap der godin betrekking hebben. Zij draagt den gordel der liefde, die alle toovermiddelen, welke de liefde tot haar beschikking heeft in zich bevat: het hevig verlangen en de zoete taal der liefde, die zelfs den geest der ver st andigen van het rechte spoor doen af dwalen. Zij schenkt aan de stervelingen de in nemende bekoorlijkheid, die liefde opwekt, maar zij boezemt ook den verterenden hartstocht der liefde in. Zij zelve is met haar voorbeeld voorgegaan. Zij heeft den hartstocht der liefde gevoeld, zij heeft meer dan één gelukkig gemaakt door hem haar liefde te schenken. In wettigen echt was zij vereenigd met Hephaistos (Vulca- nus), den kreupelen god des vuurs. Doch deze mocht zich op den duur niet in haar trouw verheugen. De mannelijke, krijgs haftige Ares, de god des oorlogs, wist haar te winnen, doch beiden werden onder het onzichtbare, kunstige net van Vulcanus ge vangen. De mythe weet verder te verhalen van haar liefde voor den Trojaanschen her- dersvorst Anchises; een zoon uit deze ver bintenis stond zij steeds als een trouwe moeder ter zijde. Zij redde hem, toen hij in den strijd gewond terneder lag, voerde hem met zijn vader behouden uit Troje, toen de stad verwoest werd en bijna al de Inwoners omkwamen: zij stond hem bij ln al de moeilijkheden, die hij op zijn zwerf tochten ondervinden moest en door haar toedoen werd het hem gegeven de grond slagen te leggen van het Romeinsche rijk, dat eens de wereld overheerschen z<*i. Het schoonste, dat Aphrodite een meisje kan schenken ls een gelukkig huwelijk. Dit is het toppunt van geluk, dat de vrouw uit haar hand ontvangt. Onder haar be scherming stond de vrouwelijke jeugd en de gehuwde vrouw. Aan Aphrodite was alles geheiligd, wat zich door buitengewone vruchtbaarheid onderscheidde: zoo in het plantenrijk de myrte en de appel, onder de dieren de ram. de bok, de duif, de musch en de dolfijn. Van de overgebleven beelden van Aphro dite is het schoonste en vermaardste de zoogenaamde Venus van Milo, op 't eiland Mllo ln 1820 gevonden, thans in 't Louvre te Parijs. Groep XI. Poseidon en Amphitrite. Poseidon (Neptunus) en zijn gemalin Amphitrite zijn de hoofdpersonen in Groep IX. Evenais Zeus heerscht over den hemel, zijn goden en de verschijnselen, die hij te aanschouwen geeft, zoo is Poseidon de heerscher over zee, wateren en hun goden. Zijn woning ligt dan ook niet op den Olympos, waar hij wel toegang heeft, maar met zijn gade Amphritrite en zijn kinde ren, waaronder Triton, houdt hij zijn ver blijf in zijn gouden paleis te Aigai, dat ln de diepte der zee gelegen is. Zoowel de naam als het wezen van Poseidon beteeke- nen oorspronkelijk vochtigheid in het algemeen, dus niet alleen en uitslui tend de zee, maar ook alle andere wateren der aarde. Volgens Homeros ls hij de jongere broeder van Zeus, zoodat zijn ondergeschiktheid aan dezen overeenkomt met de beginselen van het aartsvaderlijk recht. Poseidon mist de verhevene en in drukwekkende kalmte en bezadigdheid van den beheerscher des hemels. Wel ls hij machtig en sterk, doch daarbij ontstulmlg als het element, waarover hij heerscht. Als hij met zijn drietand, dien hij altijd als teeken zijner waardigheid ln de hand draagt, in de zee stoot, dan verheffen zich de golven op onstuimige wijze, verpletteren de schepen en overstroomen wijd en zijd het land. Met dienzelfden drietand kan hij rotsen splijten, aardbevingen verwekken en eilanden uit de zee doen opkomen. Daar entegen is ook één woord, ja, zelfs één blik van hem voldoende, om den hevigsten storm te doen bedaren. Als hij op zijn gou den wagen met sterke, van koperen hoe ven voorziene paarden met de snelheid van den wind voortvllegt over de zee, dan ba nen zich ook de hoogste golven voor hem als een gladde weg en de monsterachtige gedrochten der diepte duiken op en dan sen spelende om zijn wagen. Een bewijs van zijn macht vormen ook de zeemonsters, die hij kan verwekken en die slechts door bloedige offers kunnen bevredigd worden, de wilde stieren, die op zijn bevel uit zee komen om de vekten te verwoesten en de menschen te dooden. Ook de zonen van den machtigen en onstulmi- gen god zijn krachtige en woeste wezens. De maand December, waarin de zee zich in haar meest onstuimige kracht open baart, heette naar hem Poseidon. Daarte genover staat, dat hij door zijn macht ook de beschermer is van alle schippers en vis- schers. Deze bidden tot hem om een ge lukkige vaart en een rijke vangst en zij verzuimen niet hem bij het welslagen hun ner pogingen offers te brengen De zee oorlog stond eveneens onder zijn bestuur. Hij gaf de overwinning in den zeeslag. Daarom pleegden alle zeehelden zich als zijn gunstelingen te beschouwen, somtijds zelfs als zijn zonen. Een andere trek in het wezen van Po seidon is, dat hij de aarde schokt, maar daarentegen haar ook met zijn krachtige armen vasthoudt en haar draagt. Toen de goden aan den strijd voor Troje deelna men, wierp Zeus zijn bliksems van den hemel, maar Poseidon deed de aarde beven zoodat zij op haar grondvesten daverde en A'idoneus, de vorst der schimmen, be vreesd werd, dat de zeegod het deksel van zijn duister rijk zou afscheuren en het openstellen voor de blikken van goden en menschen. Alle aardbevingen werden aan hem toegeschreven en waar groote scheu ren of spleten in de rotsen werden aange troffen, waar steile klippen zich eensklaps uit zee verhieven, daar meende men de sporen van den drietand van Poseidon te herkennen. Ook bouwde hij de koperen poorten, die den Tartaros sloten, waarin Zeus de Titanen geworpen had. Zoo ook bouwde hij voor koning Laomedon de mu ren om Troje en strafte hem zwaar, toen hij het loon, voor den arbeid bedongen, niet wilde betalen. Door die trouweloosheid werd Poseidon de vijand der Trojanen. Poseidon is ook de god, die vruchtbaar heid schenkt aan het land. die door de bronnen en rivieren, welke hij doet ont staan, zegen verspreidt, soms bronnen schenkt, wier water den zieken genezing kan aanbrengen. In nauwe betrekking werd éne god ook gebracht tot de dierenwereld. Die dieren, in wier bewegingen men eenige gelijkenis meende op te merken met de bewegingen van de golven der zee, waren hem speciaal geheiligd. Zoo vergeleek men de golven, die tegen de stelle rotsklippen opspatten met geiten, die gewaagde sprongen maftk- ten om van de ééne rotspunt op de andere te komen, en de overige golven met krom- gehoomde stieren. Het lievelingsdier van Poseidon is het paard, hetzij, omdat het evenals de golven der zee huppelt, en te vens evenals deze draagt, of wel, omdat het, evenals de god zelf, behagen schept in de vochtige weiden. De schepping van het paard wordt hem toegeschreven, de paadenteelt, het paardrijden en alles wat daarmede verbonden ls, stonden onder zijn bescherming Daarom mocht Poseidon in de eerste plaats aanspraak maken op den naam van Hippias dJ. „de pa ardengod". Het spreekt van zelf, dat de god. die in zulk een nauwe betrekking stond tot het paard, ook de god was van alle wedrennen. De beelden van Poseidon hebben veel gelijkenis met die van Zeus. Amphitrite, de gemalin van Poseidon, wilde aanvanke lijk altijd ongehuwd blijven en daarom vluchtte zij, toen Poseidon naar haar hand dong, naar Atlas, die haar de diepste diep ten der zee kon aanwijzen, om zich daar te verbergen. De dolfijn, die Poseidon steeds vergezelde, ontdekte echter haar schuilplaats en werd door zijn heer tot loon hiervoor, onder de sterren geplaatst. Amphitrite werd daarop de gade van Po seidon, de Koningin der zee. Als zoodanig kreeg zij den bijnaam van de hoogbruisen- de. de blauwvoetige en de onbegrensde go din. Men stelde haar voor als zittende op een wagen uit een enkele mosselschelp vervaardigd, door dolfijnen getrokken e" door Tritons omringd; zij wordt bed®V door een golvenden sluier; soms zit zU op een dolfijn, met den drietand van ro st ldon in de hand. (Wordt vervolgd) 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10