De oefeningen van de Lichte Brigade 78 ste Jaargang DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 No. 23766 sT4r>sMEijïïs £)e Groentijd is begonnen! HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Prins zal iederen dag aanwezig zijn Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets.' porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week '..:t..t. f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 7-f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Gemeentecijfers over 1936. Foto van Vliet Over het algemeen tegenvallers. Thans hebben B. en W. eenige cijfers over de gemeenterekening over 1936 gepu bliceerd. Wij ontleenen daaraan, tevens eenige vergelijkende cijfers toevoegend: Gewone Dienst: Uitgaven f. 9.946.924.21, ontvangsten f. 9.343.102.17. Nadeelig kas saldo: f. 103.822.04. Het nadeelig exploita tiesaldo bedraagt echter f. 75.408.67. In 1935 was er nog een batig siot van f. 107.053.35! Voor 1936 en 1937 waren slui tende begrootingen geraamd KapitaaldienstUitgaven f. 9.131.781.93, ontvangsten f. 7.331.097.16. Nadeelig slot f. 1.800.684.77. Het nadeelig saldo over 1935 bedroeg f. 1.640.773.82. Gasfabriek: Winst f. 237.362.69. Over 1935 bedroeg de winst f. 318.117.80, terwijl voor 1936 geraamd was f. 287.232 tegen f. 192.717 voor 1937. Electriciteitsfabriek: Winst f. 963.445.62. Over 1935 was dit bedrag f. 1.075.558.67. ter wijl voor 1936 geraamd was f. 1.073.050. Voor 1937 is geraamd f. 1.193.537. Gem. Radio-distributie: Winst f. 6.174.84. Over 1935 was dit bedrag f. 34.269.25, ter wijl voor 1936 was geraamd f. 23.775. Voor 1937 is geraamd f. 20.950. De Gestichten Endegeest c.s.: Winst f.6.107.09. Over 1935 was dit, f. 34.232.58. terwijl de raming voor 1936 bedroeg f. 17.088. Voor 1937 is geraamd f. 12.588. Openbaar Slachthuis: Winst f. 30.792.58. Over 1935 was dit f. 27.764.46, terwijl voor 1936 geraamd was f. 30.103. Voor 1937 is geraamd f. 18.104. Grondbedrijf: Nadeelig saldo gewone dienst f 78.426.93, waarvan f. 40.000 ten laste van de reserve van het bedrijf is ge bracht. Over 1935 was 't deficit f. 73.279.70, terwijl voor 1936 geraamd was f. 22.519. Voor 1937 is een voordeelig saldo geraamd van f. 19.892. Reinigings- en Ontsmettingsdienst: Ver lies reinigingsdienst f. 217.139.95, verlies ontsmettingsdienst f. 5.292.08. totaal plm. f. 222.433.01. Over 1935 was het deficit in totaal f. 222.147.75. terwijl voor 1936 was geraamd f. 231.934. Voor 1937 is geraamd f. 225.860 verlies. Gem. Hulpbank: Nadeelig saldo f 9.523.23. Over 1935 was dit f. 5.375.36. terwijl voor 1936 geraamd was f. 4.930. Voor 1937 is ge raamd f. 5.019. Gem. Waschbureau: Voordeelig saldo f. 144.60. Over 1935 was er een nadeelig saldo van f. 115.82. terwijl voor 1936 ge raamd was een voordeelig saldo van f. 551. Voor 1937 is geraamd een voordeelig saldo van f. 74. Men ziet, dat de cijfers over 1936 over het algemeen tegenvallen. Vandaar ook het tekort op den gewonen dienst! Het behoeft geen betoog, dat B. en W. mede daardoor staan voor een zware op gave om de begrooting voor 1938 sluitend te krijgen. Groote- tekorten zullen moeten worden weggewerkt. En nog lijkt voor Lei den het zwaartepunt der crisis slechts wei nig overschreden HET GRAVENSTEEN. Commissie tot bchoeding van verval. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Ver. „Oud-Leiden" in het afgeloopen voorjaar belangstelling gevraagd voor het Gravensteen, nJ. door het houden van een lezing door den heer ir. H. A. van Oerle, alhierd, door het inrichten in de Laken hal van een tentoonstelling van oude kaar ten en prenten, betrekking hebbende op het gebouw en door het organiseeren van eenige excursies in het Gravensteen. Dit had inderdaad tot gevolg, dat het Graven steen In het middelpunt der belangstelling kwam te staan. Aangezien dit historisch en architectonisch belangrijke gebouw in vervallen staat verkeert, Leiden onwaar dig, kwamen door een en ander verschil lende ingezetenen tot de overtuiging, dat iets behoort te worden gedaan, ten einde het gebouw voor verder verval te behoe den en, zoo mogelijk, te herstellen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Ver. „Oud-Leiden" thans het initia tief genomen tot het in een Commissie ver eenigen van deze belangstellenden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebr. Gerzon's Modemaga zijnen N.V. (f.), Breestraat 57, Leiden, hoofdzaak. Singel 327/347, Amsterdam. Procuratie verleend aan R. A. Blatt, Oegst- teest, (B. P.). A. Alt, Lange Mare 112, Leiden. Handel in gereedschappen en kleine werktuigma chines, kleinhandel in rijwielen en onder deden. Het bedrijf omvat thans: fabricatie van rijwielen, handel en groothandel in tijwielonderdeelen, gereedschappen en ma chinerieën. Voor afd. auto-, motor- en bootmaterialen wordt gehandeld onder den naam: „Handels Combinatie Aralt". Nieuwe inschrijving: N. V. Exploitatie Maatschappij Columba, Valkenburgscheweg 16 Katwijk a/d. Rijn. Bouw en exploitatie vhn huizen. Afkomstig "uit 's-Gravenhage. Gisteren is het de inschrijvingsdag der „Groenen" geweest en zooals gebruikelijk, was het voor de Sociëteit weer een drukte van belang. Onze fotograaf was in de gelegenheid een opname te maken van degenen, die in de komende dagen met den bekenden kaalgeschoren schedel en het platte boordje door de Leidsche straten zullen trekken. Bij het Leidsche Studentencorps hebben zich gisteren 98 nieuwe leden aangemeld (verleden jaar op den eersten dag van den groentijd 971, verdeeld als volgt: rechten 46, geneeskunde 32, wis- en natuurkunde 8, letteren 2, vereenigde faculteiten 10. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergadert op Donderdag 23 September 1937 des nam. te 2.30 u. in de Vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43, alhier. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededeelingen. 5. Bespreking van de taak der Kamer van Koophandel inzake de vestigingswet Kleinbedrijf 1937. in verband met deMinis- terieele beschikking, waarbijhet bepaalde in het vijfde lid van artikel 1 van de ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 toepasselijk wordt verklaard voor het slagersbedrijf. 6 Benoeming van een Commissie van vijf leden om krachtens artikel 13 van de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 namens de Kamer van Koophandel al datgene te doen, wat den Kamers van Koophandel door deze wet wordt opgedragen. 7. Voorstel van het Bureau om de retri butie voor het afgeven van een bewijs als bedoeld in artikel 12 lid 2 der Wet op het Afbetalingsbedrijf 1936, S 605, te stellen op f. 1.—. 8. Aanwijzing van een adviseerend lid en een plaatsvervangend adviseerend lid in het Curatorium van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zuid-Holland, Zee land. Utrecht en een deel van Gelderland. 9. Mededeelingen betreffende ingekomen klachten over het wegdek van den Ziende- weg te Alphen aan den Rijn: 10. Vaststelling der Lijst van Subsidie voor 1938. (Zie jjijlage). 11. Vaststelling van de Begrooting voor 1938. (Zie bijlage). 12. Rondvraag. 13. Huishoudelijke vergadering. 14. Sluiting. BIJEENKOMST BUURTVEREENIGING HOOGEVVOERD. Gisteravond werd onder presidium van den heer F. G. Mastenbroek, een algemeene bijeenkomst van de buurtbewoners (sters) van de Hoogewoerd gehouden in de groote zaal van den heer W. F. van Wijk, Hooge woerd 108. Te ruim half negen opende de voorzitter de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan den heer A. P. A, Eskens, oud-hoofd inspecteur van politie, alhier, die een inte ressante causerie hield over het onderwerp „Een wandeling door Leiden in vroeger dagen", met lichtbeelden, verzorgd door den heer H. Bonte, photograaf, Hooge woerd 116. Deze causerie waarvan wij indertijd reeds verslag gaven oogstte veel succes en het was bij monde van den voorzitter, dat har telijk dank werd gebracht aan den geach- ten spreker, die zich spontaan bereid had verklaard deze te willen houden. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Eskens nog vele jaren dergelijke leerrijke en aangename lezingen zal houden. Na een korte pauze deelde de secretaris, de heer H. M. Verhulst mede, dat 15 Juni j.l. een schrijven was ontvangen van B. en W. van Leiden, waarin werd medegedeeld, dat de verbeterde straatverlichting door de gemeenteraad was toegestaan in zijn ver gadering van 7 Juni d.v., doch tot op heden nog niet daarmee kon aangevangen wor den, daar de materialen van eiders moes ten komen en tot nu tóe nog niet in het bezit waren van den techn. dienst van de lichtfabrieken. Daar vermoedelijk 10 weken Koningin en Prins Bernhard op het „oorlogsterrein". De oefeningen van de Lichte Erigade die aan de groote manoeuvres voorafgaan, zijn vandaag begonnen en reeds op den eersten dag van den oorlogstoestand, toonden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hun belangstelling door een bezoek dat op bijzonder hoogen prijs werd gesteld en voor officieren en manschappen in de komende dagen een steun zal beteekenen in de ver vulling van hun zware taak. Te kwart voor negen kwam Hare Ma jesteit in een Cadillac-landaulette, waar van de kap was neergelaten ondanks het vochtige druilerige weer. bij de brug over den IJssel bij Westervoort aan. In de Ko ninklijke auto bevonden zich. behalve de Landsvrouwe, de eerste hofdame, jkvr. van Tets en de adjudant kol. jhr. de Jonge van Ellemeet. Een tweede hofauto bood plaats aan den chef van het militaire huis van de Koningin, vice-admiraal Bauduin, H. M.'s sdiudant luit. ter zee ie klasse jhr. van Holthe en ordonnansofficier jhr van Lawick van Pabst. Hierop volgde een leege hofauto en een auto van den rijkspolitie sloot den korten stoet. Kort na den rit over de brug hielden de auto's stil en onderhield Hare Majesteit, die in Haar auto bleef zitten, zich enkele oogenblikken met den leider der oefenin gen van de lichte brigade, kolonel baron van Voorst tot Voorst. Achter den com mandant der lichte brigade stonden de of ficieren van zijn staf, enkele hulplelders en officieren van den scheidsrechterlijken dienst en ook de Remonstrantsche leger- predikant, ds. Groenewegen. Na een minuut of vijf reed de Konigin verder nadat de kapitein van den gene- ralen staf, P. Forbes Wels in Hare Majes- teit's auto was gestegen om de Koningin gedurende Haar bezoek aan de voornaam ste deelen van het oefenterrein van de roode nartij. van voorlichting te dienen. De Koningin reed eerst naar de plaats waar het lie regiment huzaren hedenoch tend den Nederrijn was overgetrokken en begaf zich vervolgens in de richting Zeve naar om het lie bataljon wielrijders in actie te zien. Een uur voor de komst van de.Koningin was Prins Bernhard, per auto op het ter rein van de blauwe partij aangekomen en wel bii het bureau van de bevelsuitgifte dezer partii, welk bureau onder leiding staat van luit. kolonel van der Mandele. Dit bureau bevindt zich in de naaste om geving van Doesburg, gelegen op eer. af stand van ongeveer 15 K.M van de brug bij Westervoort, de plaats waar H. M. de Koningin het oefenterrein (der roode par tij) opreed. De prins was vergezeld van manjoor Phaff. adjudant der Koningin en van zijn eigen adjudant jhr. ir. W. G. Róell. Kolonel baron van Voorst tot Voorst begroette den prins. Het ligt in de bedoeling van den Prins om zoo mogelijk eiken dag zoo wel tijdens de oefeningen der lichte brigade, als tijdens de oefeningen on der leiding van den commandant van het veldleger, op het manoeuvre-terrein aanwezig te zijn. Prins Aschwin zal morgen een gedeelte van de oefeningen bijwonen. Men zie verder onder Laatste Berichten) van nachtarbeid noodig zullen zijn om gereed te komen, is dus te verwachten, dat op zijn vroegst op het einde van dit jaar de zoo begeerde verlichting er zal zijn. yoorts deelde spr. mede. dat naar aanlei ding van een verzoek door hem gedaan aan het Bestuur der 3 Oct. Verg. de taptoe- optocht op 1 October a.s., behoudens on voorziene omstandigheden, welke z.i. toch wel niet zullen kunnen ontstaan, de ver melde optocht over de Hoogewoerd zal gaan en via de Rijnstraat naar den Nieuwe Rijn, en de groote optocht ook over de Hoogewoerd. De bewoners zullen dan natuurlijk vol vreugde de vlaggen ont plooien. de geheele vlaggen-inventaris van de Buurtvereeniging zal in het geweer komen. Het blijkt, dat de Hoogewoerd niet in het vergeetboek is geraakt, of zal raken! Na eenige zaken van huishoudelijken aard, en de rondvraag, werd een aanvang gemaakt met het gezellig samenzijn onder leiding van den heer Herm. Trossel, die zich wederom op dit gebied een goed orga nisator betoonde. De voorzitter sloot met een opwekkend woord den goed bezochten avond en reken de op de goede saamihoorigheid van de Hoogewoerd-bewoners (sters). 625STE BOEFJE. Boefje, het is een stuk, dat blijkbaar blijft trekken Bij de openingsvoorstelling van het seizoen gisteravond voor Lei den zeker de 14e maal, zoo niet meer! was de schouwburg opnieuw vrijwel uitver kocht en met de hoogste Interesse is Brus- se's meesterwerk wederom gevolgd. Vooral mevr. v. d. Lugt Melsert-Van Ees had een dankbaar applaus De schouwburg pleegt iederen zomer te worden nagezien en voor zoover mogelijk vindt geregeld een verbetering plaats. Deze heeft thans bestaan uit een nieuw behang voor baignoires en loges, dat het heel goed doet. De uitvoering heeft „in eigen beheer" plaats gehad. Zij, die getuige zijn geweest van het fietsongeval op de Breestraat. waarbij een dame op Zaterdag 11 September j.l.. des middags te halfdrie door een spiegelruit der firma Gerzon is gevallen, worden vriende lijk verzocht, zich te willen melden op het bureau van politie afd. Recherche. E-EKSTE BLAD BINNENLAND. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard wonen de oefeningen der Lichte Brigade bij. (Ie Blad). Het zilveren jubileum der Ver. van Werk gevers in het Bakkersbedrijf. (Binnen land, 3e Blad). Auto-ongeluk te Slaperstil op den weg GroningenLeeuwarden; één doode en twee zwaar gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Onthulling van het monument op de Moerdijkbrug. (Laatste Berichten, le Blad). De huip aan werkloozen; extra bijslag aan inwonende werklooze kinderen van 21 jaar en ouder; tevens verhooging van den B-steun, (le BladJ. BUITENLAND. De kwestie van Italië's deelname aan Nyon. (Buitenland, le Blad). Offensief der Japanners in Noord China. (Buitenland, le Blad). Smuts over de oorlogskansen. (Buitenland, le Blad). Frankrijk gaat maatregelen nemen tegen de vreemdelingen. (Buitenland, le Bi.), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. LEDENVERGADERING LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM VEREEN. „DE NATUURVRIEND". Bovengenoemde vereenlging hield gister avond haar maandelijksche ledenvergade ring in Huize van Wijk, Hoogewoerd 108, die met een woord van welkom geopend werd door den voorzitter, den heer W. Zwart. De bijeenkomst was geheel gewijd aan de gehouden tentoonstelling. De voorz. stelde vast. dat, gezien de groote belang stelling zelfs van -vooraanstaande personen oa. de burgemeester en diens gezin de tentoonstelling een propagandistisch succes is geweest. 1200 betalende bezoekers, 150 genoodigden, incl. 9 vereeniglngen, kwa men de tentoonstelling bezoeken. Het ver heugde spr., dat de ingezonden aquaria bijna alle zoo uit de huiskamer kwamen. Daar was moed voor noodig, vooral van hen, die nog pas kort zich aan deze lief hebberij gaven. Men heeft dus niet ge geurd naar buiten, maar eenvoudig laten zien op welk peil de vereeniging staat. Een vereeniging, die dit durft, is op den goeden weg, omdat zij altijd verlangend is, steeds beter naar voren te kunnen komen. En daar gaan het bestuur en de leden geza menlijk voor aan 't werk. Weldra staan wij voor den schouw aan huis en zij, die daarvoor aangewezen zijn, hebben de ten toonstelling kunnen benutten. Luistert naar hun voorlichting, aldus spr., en veel teleurstelling blijft u bespaard. De bezoe kende vereenigingen meenden, dat wij zeer goed geslaagd waren. Vooral de aanklee ding werd geroemd, alsook het bij uitstek doelmatige gebouw en de mooie tuin. Ook was opgevallen het groot aantal aquaria, rijk beplant en bevolkt, hetgeen wel een der moeilijkste zaken voor een vereeniging is. Ook financieel was deze tentoonstelling een waar succes; er is een flink batig saldo. Het ledental is door deze expositie sterk vooruitgegaan, nml. met 14. Al met al is zij dus een van de meest geslaagde tentoonstellingen, die wij ooit hielden ge weest. En toch, aldus besloot spr., is er iets niet geslaagd. Het is ons nml. niet mogen gelukken de jeugd naar de tentoonstelling te krijgen. Kosten noch moeite hebben wij ons gespaard, doch mogelijk ziet het on derwijzend personeel het nut er niet van in de jeugd met de levende natuur in huis in kennis te brengen. Wanneer dat zoo is, moeten wij ons hierbij neerleggen. Tenslotte volgde nog een geanimeerde discussie over de beoordeeling enz. Na de pauze werden nog uitvoerig de winterzor- gen besproken, benevens de kweek van Enchytraeën en de wijze van voederen aan de vischjes. Hierna werd deze bijeenkomst door den voorzitter gesloten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1