STADSNIEUWS Buitenland DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 No. 23764 De Chineezen trekken bij Sjanghai terug op nieuwe linies HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste laargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD Ï&JJS DER ADVERTENTIES: 30ets.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. joorto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week -. .."If. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj De herfstmode bij Vroom en Dreesmann. Groote belangstelling. Een ruime, geheel gevulde zaal met al' Tergezelligste zitjes, een smaakvolle versie ring van druivenranken, die het afwach tend publiek dadelijk in een herfststem- niing bracht, het trieste, grimmige weer buiten met als contrast 't mooie licht en de warmte binnendat alles heeft bij zonder gunstig samengewerkt om Maan dagmiddag een behaaglijke, blijde sfeer te brengen in de tearoom van de firma Vroom en Dreesman. Toch zou dit alles niet ge baat hebben en zelfs aanleiding geworden zijn tot groote teleurstelling, als de reeks toiletten, die de mannequins ons gedurende twee uren getoond hebben, hel oog niet van het begin tot het einde had geboeid. Er was van alles in bonte afwisseling: peignors, ochtendjurkjes, sportpakjes, een voudige en gekleede mantels, bontjassen, veel middagjaponnen en ook kleine en groote avondtoiletten, om nog niet te spre ken van de grillige, flatteuze hoedjes, die de meeste costumes completeerden. Zoo kon de nieuwe wintermode bestudeerd wor den in al haar détails en deze waren dik wijls zeer verrassend. De peignoir bracht nog weinig nieuws, heeft zich alleen in zooverre aan de mo derne lijn aangepast, dat vele modellen zeer breede revers hebben, nauwsluitend zijn in de taille en vandaar tot op den grond toe wijd uitloopen. Daarnaast wordt echter nog veel het iets kortere, strak om het lichaam geslagen model gedragen, dat hoog aan den hals sluit. De meeste zijn met het oog op wintersche koude vervaardigd van lekker dik gewatteerde zijde in de meest uiteenlocpende tinten: roze en bleu. maar ook warmkleurig pompadour en na tuurlijk veel zwart met lichte garneering. Cmdat jonge, moderne vrouwtjes de peig noir wel eens graag vervangen door een ge- kieede pyama, kregen wij ook hiervan een voorbeeld te zien. dat zeer geslaagd mocht heeten: een fel gebloemd, getailleerd jasje met breede revers, dat fleurig afstak tegen een wijde, zwart satijnen pantalon. Hoewel de modebladen ons reeds voor bereid hadden op een mode, die weer kor tere rokken zou brengen, was het toch ver rassend te zien, hoezeer men aan dit prin cipe vasthoudt voor morgen- zoowel als voor middagkleeding. Zoolang de taille hoog is, blijven de modellen echter zeer even wichtig en behoeven we nog niet te vrcezen voor malgracieuse verhoudingen, zooals het na-oorlogsch tijdperk ons heeft gebracht. Zeer begrijpelijk is nu echter, dat de wijde, ruim poffende mouw het niet meer „doet"; die zou het slanke geheel topzwaar ma ken, dus worden de mouwen öf met slechts weinig ruimte, öf geheel glad aan 't lijfje gezet, terwijl zij alle tot onderaan toe zeer nauwsluitend zijn. De „daagsche" japonnetjes zijn van mooie, niet te zware, wollen stoffen in stemmige effen kleuren, die bijna niet met de ons van ouds bekende namen te noe men zijn. want het terra is geen terra, het bïauw en het groen loopen in elkander over en alles tezamen doen de tinten van deze mode ons denken aan het bedauwde blauw der druiven, het matte groen van naaldboomen en het warme rood-bruin van herfstbladeren met daartusschen een en kele felle noot van oranje-rood of rood- violet. De laatste kleuren dienen voorna melijk om het stemmig zwart, dat als al tijd weer zeer en vogue is, op te vroolijker.. Zoo zag ik een aardig, eenvoudig jurkje van zwarte wollen stof, waarvan de breede ceintuur gebiesd was met de nieuwe, rood- violette lievelingskleur van Patou. het z.g. „grenat", terwijl de hals met wollen bloe metjes in dezelfde kleur was afgezet. Mooi was ook een grijs-groen japonnetje met terra ceintuurtje en handschoenen en een Hap van die kleur op het geestige groene hoedje. Deze hoedjes zlin eigenlijk schattig met al hun gedurfdheid en de modellen waar van ik in een etalage misschien zou schrik ken, flatteerden de draagsters juist bui tengewoon. Het meest voorkomende type is zeer hoog van voren en naar achteren afloopend, zooals ze ten tijde van keizerin Elizabeth in Oostenrijk gedragen werden. De naam ..Ancienne Autriche" duidt dit reeds aan. Zelfs de sportieve hoedjes wij- Een af van het tot nu toe geziene en zijn door een bijzonder geplaatst vlerkje of de ongewone buiging van een rand geestig en Piquant, terwijl de groote vilthoed, die bij gekleed middagtoiletten gedragen wordt en waarvan de rand gauw te zwaar zou wor den, verluchtigd is door het vilt te appli- queeren op tule. Mantels waren er voor alle gelegenheden «n figuren. Gezellige, geruite swaggers, mooie tweed jassen, die strak aangesloten gpdragen en meestal met een smal leeren ceintuurtje gesloten worden, en gekleede modellen met van voren een rijke, soepele kantgarneering (op zwart veel Persianerl, waarvan de rug echter verstoken blijft Wordt het nekje misschien vrijgehouden voor de mooie krullen-rollen en zou deze natuurlijke versiering ons genoeg bescher men tegen gure winden? Gelukkig zag ik ook nog royale waschbeer kragen op zeer gekleede mantels, terwijl voor nog grootere koude gezellige bontjassen getoond wer den: veel veulen en ook een enkel gekleed .model in Breitschwanz. Voor een jong meisje was er een snoezige driekwart-jas van grijs embros met breede, fel-roode lee- reji ceintuur en het sportieve hoedje, dat erbij gedragen werd, was natuurlijk weer met datzelfde rood gegarneerd. Van de uitgebreide collectie middag japonnen een nauwkeurige beschrijving te geven, is mij onmogelijk; er was voor ieder wat bij. De karakteristieke eigenschappen zijn alweer: kort, nauwsluitend, sober, de meeste van ,,soie reversible", den doffen kant naar buiten verwerkt en vele zwart, verlevendigd door een enkel kleurtje. Zoo zag ik een beeldig zwart tolletje met smalle garneeringen van fel gekleurde kraaltjes, terwijl in den rand van het voiletje, dat ruim om het coquette hoedje klokte, de zelfde kleurtjes verwerkt waren. Andere modellen waren opgemaakt met goud- lamé. terwijl voor zwaardere figuren don kerblauw met wit weer een succes was. Ja. dames, ik heb eenigen onder U verheugd zien glimlachen toen de aardige manne quin, die ons fluisterend toevertrouwde, dat zij maat 46 droeg, er even flatteus en verzorgd uitzag als haar slankere zusters! Nog even dient een bijzonder mooi mid dagtoiletje vermeld in z.g. „bleu Patore", dat den indruk maakte strak om 't lichaam gedrapeerd te zijn. terwijl uit het knoop punt van deze draperie een losse, fluweelen sjerp afhing van de reeds eerder ge noemde modetint „grenat". Bij de avondjaponnen onderscheidden wij voornamelijk twee typen: het strakke lijfje met hooggesloten hals, groote pof mouwen en vanaf het middel dadelijk zéér wijd vallende rok en het mouw- en dikwijls ruglooze model, dat lang en slank om de beenen valt met alleen van achteren veel ruimte in den sleep. Veel werk was er ge maakt van het zoo doelmatige kleine avondtoilet, dat men kan dragen bij alle gelegenheden na vijf uur 's middags. Heel mooi was een streng toilet van doffe zwarte zijde met tule en als eenige garneering een smal bandje om den pols, waaraan twee groote paradis bevestigd waren, die aan het geheel een luchtig wuivende be koring gaven. Een sensatie verwekte den getrouwe copie in zilvergrijs satin-rever- sible van de trouwjapon van mrs. Simpson. Het is een troost te weten, dat wii geen vorstelijke bedragen hoeven te spendeeren om er even chique uit te zien als deze elegante vrouw van de wereld! Natuurlijk ontbrak ook zwarte kant en tule met fluweelen bandgameering op een licht onderkleed niet, terwijl een van de gekleedste avondtoiletten weer was uitge voerd in effen .grenat". U nog meer détails te geven van deze show, laten tijd en ruimte helaas niet toe. De totaal-indruk blijft: sober, gedistin geerd, warm van kleuren en harmonisch van verhoudingen. Tevens dient vermeldt, dat de slanke lijn weer hoogtij viert, maar dit verontrustte de bezoeksters blijkbaar niet. want zij deden zich onbezorgd te goed aan de voortreffelijke thé-complet, die vlot en bijna geruischloos werd geserveerd en die niet weinig bijdroeg aan het welslagen van deze bijzonder goed georganiseerde modeshow! ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Morgen zal zuster Maria Eustasia, hoofd- boskhoudzuster in het St. Elisabethzieken- huis alhier, den dag herdenken, dat zij voor 25 jaar de plechtige gelofte in de orde der Zusters van Liefde aflegde. Dit feit zal 26 September a.s. feestelijk worden herdacht. Aan belangstelling zal het zuster Maria Eustasia, die zich in haar twintigjarigen arbeid aan het Elisabeth- ziekenhuis tot een beminde persoonlijkheid heeft gemaakt, zeer zeker niet ontbreken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Nederlandsche Havermout- en Rijstin- dustrie N.V. Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F. 144, Nieuwe commissaris: A. P. van der Meer, Hillegersberg en M. Westerhoff, Den Haag. Nieuwe inschrijving: N.V. Administratie- en Assurantiekan toor G. H. Zonneheld, Sassenheim, J. P. Gouverneuriaan 28. Directeur: G. H. Zon neheld, Sassenheim. Maatschappelijk ka pitaal f6000, waarvan geplaatst en gestort f. 1500. MILITARIA. Het 4e reg. zal op 21 September a.s. deel nemen aan de plechtige opening der Sta ten Generaal. Voorts vertrekt dit regiment in den vroegen morgen van 22 September naar de Legerplaats bij Harskamp voor het deelne men aan een driedaagsche oefening onder leiding van den commandant der Brigade Grenadiers en Jagers, kolonel v. d. Bent. Aan deze oefening wordt voorts deelgeno men door de regimenten Grenadiers en Ja gers en de He Infantiebrigade uit Ede en Nij mógen. Zooals gemeld, zijn de Chineezen bij Sjanghai eindelijk teruggedrongen. Dit wordt door hen aldus uitgelegd: „Sedert Zaterdag hebben de Chineesche troepen zich teruggetrokken op zorgvuldig aangelegde defensieve stellingen. De ope ratie is in volmaakte orde verloopen. Terwijl de Japanners poogden op ver schillende punten troepen en materiaal te ontschepen, was ons doel, deze ontscheping cp te houden en den vijand te hinderen. De Chineesche bevelhebbers wisten heel goed, dat zij de ontscheping niet zouden kunnen verhinderen wegens de overmacht van de Japansche scheepsartillerte en het gebrek aan zware artillerie aan Chineesche zijde. Toen vijandige troepenafdeelingen een maal er in geslaagd waren voet aan wal te zetten, kregen de Chineesche troepen op dracht te verhinderen, dat de verschillende Japansche afdeelingen voeling met elkaar kregen, ten einde aldus tijd te winnen voor den aanleg van een sterke defensielinie. Deze tactiek is met succes bekroond. Thans is het niet meer noodig, de Chinee sche linie onder het vuur van de Japan sche scheepsartillerie te handhaven". De terugtocht der Chineesche troepen, welke zich uitstrekt over de frontlinie Lo- tien-Lioeking-Patsjang via het Noorder station in Sjanghai naar Batsetsjao, was gister voltooid. Dp Japansche troepen rukken slechts langzaam op en hebben de stadhuiswijk van Groot-Sjanghai bezet. Het verluidt, dat de Chineesche troepen besloten zijn, hun nieuwe stellingen hard nekkig te verdedigen. Naar Domei meldt, hebben de Chineesche troepen, voordat zij terugtrokken, de ge meentegebouwen in brand gestoken. Japansche torpedojager tot zinken gebracht. Het hoofdkwartier van de Chineesche luchtmacht duelt mede. dat Chineesche bombardementsvliegtuigen in een voor haven van de Kwangtsjau-baai een Japan- schen torpedojager hebben gebombardeerd en tot zinken gebracht. De bommenwerpers, welke van Kanton afkomstig waren, hebben het Japansche oorlogsschip tot vijfmaal toe getroffen. De Japanners melden, dat een hospitaal schip ernstig is beschadigd door Chinee sche vliegers. Bombardement van vluchtelingen. Men meldt, dat ten gevolge van het bombardement door Japansche vliegtuigen, ten uitvoer gelegd op een groot aantal jon ken, die zich in de richting van de Sues- jaukreek begaven, meer dan 400 Chinee sche vluchtelingen zijn gedood of gewond. Een Russische beschouwing. De „Prawda" schrijft o.a.: De mislukking van het strategische plan der Japansche generaals, die rekenden op een snelle capitulatie van China, drijft Ja pan naar steeds toenemende militaire uit gaven. Volgens berekeningen van de Duitsche fascistische pers, die niet eonder ongerust heid de moeilijkheden van den bondgenoot waarneemt, geeft Japan dagelijks van 20 tot 25 millioen yen uit voor China en tegen het einde van het jaar der militaire ope raties zouden deze uitgaven bij benadering stijgen tot het vier- of vijfvoudige. Volgens door de Japansche bladen uitgesproken verwachtingen zal de geheele Japansche begrooting het volgend jaar stijgen tot vijf milliard yen, waarvan drie milliard zal weggaan voor militaire uitgaven. Een dus danig vooruitzicht wekt klachten in de breedste bourgoiskringen. Reeds nu is het duidelijk, dat de oorlog in China den reeds gespannen economi- schen toestand van Japan ten zeerste ver ergert; een aantal textielfabrieken is ban kroet gegaan. De koersen der Japansche obligaties zijn te Londen met 15 pCt. ge daald. De uitgebreide aankoopen van oor logsmateriaal in het buitenland hebben ge leid tot een rampspoedige wegvloeiing van goud. Iedere week, dat de oorlog langer duurt, maakt de ongerustheid in de heer- schende kringen in Japan grooter en dreigt volkomen de fictieve „eenheid", die de re geering Konoje gefabriceerd heeft, te ver nielen". CONFLICT BIJ DE FIRMA C. P. OMTZIGHT. Naar wij vernemen is een confilct uitge broken tussc'nen de directie en het personeel der firma C. P Omtzicht. beurtvaartonder- neming AmsterdamLeiden, v.v., gevestigd Oude Rijn 144 alhier. Reeds eenige weken geleden hadden zich bij die firma moeilijkheden voorgedaan naar aanleiding van den te langdurigen werktijd voor het personeel en de vacantie. regeling. Naar aanleiding hiervan was de directie aan de verlangens van het perso neel inzake werktijdvermindering tegemoet gekomen. terwijl het aantal vacantiedagen op 2 bepaald bleef. Toen een der arbeiders echter onlangs om deze twee vacantiedagen verzocht, werd hem dit geweigerd, waarop ontslag volgde. Van de zijde der directie werd ons mede gedeeld, dat deze arbeider reeds 10 i 12 weken wegens een verwonding aan ziin hand ziek was geweest, waarom zii geen aanleiding zag. hem nu ook nog de 2 vacantiedagen de verleenen De samenwer kende organisaties der R.K Christelijke en Moderne transportarbeiders, die reeds lan gen tijd actie hadden gevoerd, grepen nu in. Zaterdagavond werd de directie namens deze organisaties telefonisch medegedeeld, dat. indien zii het ontslagen personeellid niet meer in dienst zou nemen, de andere arbeiders Maandagmorgen het werk niet zouden hervatten. De directie deelde toen onmiddellijk als antwoord mede, dat zij zich in dat geval als ontslagen konden beschouwen. De arbeiders verschenen gistermorgen niet. zoodat het werk nu voortgezet wordt door den directeur, den heer C. P. Omtzicht en eenige andere personen, die niet bii een organisatie zijn aangesloten. Het aantal niet op de zaak verschenen en dus nu volgens de directie ontslagen arbeiders bedraagt 8. Het personeellid, wien. naar aanleiding van zijn verzoek om 2 vacantiedagen, de betrekking werd ongezegd, is 18 jaar aan één stuk bii de firma werkzaam gewees* en daarvóór met tusschenpoozen nog meerdere jaren. DE ALGEMEENE TOESTAND De overeenkomst van Nyon. Op verzoek van den officier van Justi tie te Den Haag. is aangehouden zekere A. R. alhier, die nog 3 maanden gevange nisstraf moest ondergaan. Bi] het gisteren te Utrecht gehouden examen voor horlogemakersbediende. slaagde onze stadgenoot W. H. van der Jagt, met lof en hoogst aantal punten. Heden namen wij een kijkje in het dansinstituut S. P. Wielinga. Nieuwe Rijn 28, waarvan de op zich zelf reeds fraaie zaal een grondige restauratie heeft onder gaan en wel in het bijzonder wat betreft de verlichting. In opdracht van de firma Zitman Bree- straat, is door den heer Ludwig Lucacks, een zeer moderne en artistieke electrische Wat doet Italië Het resultaat van de conferentie van Nyon is officieel aan de Italiaansche re geering medegedeeld door Blondel, zaak gelastigde van Frankrijk en Ingram, zaak gelastigde van Engeland, die Ciano den tekst overhandigden van het getroffen accoord. Hoe Italië zal reageeren is op het oogen- blik neg onzeker. In de bladen wordt zeer weinig commentaar geleverd op de over eenkomst; de enkele besprekingen, in de pers aan het resultaat van Nyon gewijd, klinken weinig bemoedigend. Men verwacht evenwel niet, dat Italië zich definitief zal uitspreken vóór het met de belanghebbende mogendheden, in het bijzonder met Engeland, omtrent de mo daliteiten van de controle in de Middel- landsche Zee van gedachteh zal hebben gewisseld. En bij die gedachtenwisseling zuilen Italië en Engeland zich wel laten leiden door hun wederzij dsche verlangens naar toenadering. Men mag dan ook aan nemen, dat Rome, teneinde die toenade ringspogingen hun kans te laten, het ac coord van Nyon niet zonder meer van de hand zal wijzen. Wellicht, men verwacht zulks althans, zal hét trachten, de te Nyon besproken pro blemen op de agenda van het non-inter ventie-comité te doen inschrijven. Dat co mité zal deze week te Londen zitting hou den. Mogelijk zullen de Italianen dan nog pogen, wijziging te brengen in het te Nyon, in afwezigheid van de vertegenwoordigers van de as BerlijnRome, aanvaarde systeem. Vooral het feit, dat men te Nyon voor Italië een zóó beperkt aandeel in de Mid- dellandsche Zee heeft gereserveerd, schijnt voor den duce onaanvaardbaar. Zeer boos is men tenslotte over het feit. dat het accoord van Nyon gepubliceerd werd voor het aan Rome werd medegedeeld. Ook Berlijn is op de hoogte gesteld. Heden wordt de overeenkomst van Nyon door alle deelnemers geteekend, daar alle regeeringen volmacht verleenden. verlichting aangebracht, ontworpen in crème en roode kleuren, welke een mooi effect opleveren. Tevens verzorgde de fa- Zitman den aanleg van de nieuwe geluids installatie. Die van het geheel nieuwe pla fond met geluiddempende platen met het oog op een juiste accoustiek werd vervaar digd door gebr. Tel.ieur te Valkenburg. Een en ander komt het aspect dezer voortreffe lijke danszaal buitengewoon tqn goede! EERSTE BLAD BINNENLAND. Mr. Patijn wordt weer genoemd als mi nister van buitenlandsche zaken (Bin nenland, 3de Blad). Vergadering der afdeeling Zuid-Holland van den Nationalen Woningraad te Boskoop (Binnenland, 3de Blad). Dc heer T. A. Appels wordt administrateur van het departement van defensie. (Binnenland, 3de Blad). Nog geen beslissing in Indië inzake in trekking van het kortingspercentage op pensioenen (Uit Ned. Oost-Indië, 3de Blad). Een adres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen over ordening in het bedrijfsleven (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Heden wordt de overeenkomst van Nyon geteekend; Italië's houding nog onzeker (Buitenland, lste Blad). De zitting van den Volkenbondsraad (3de Blad). De oud-president en bevrijder van Tsjecho- Slowakije, Masaryk, is hedenmorgen 87 jaar oud overleden (3de Blad). De Chineezen bezetten bij Sjanghai een nieuwe linie (lste Blad). Het congres te Neurenberg gesloten (Bui tenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. FRANKRIJK De bomaanslagen te Parijs. Naar verluidt, is de regeering voornemens, een groot bedrag uit te loven voor den- gene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot de opsporing van den bedrijver of de bedrijvers der bomaanslagen in de Rue de Presbourg en de Rue Boissière. Barrue. de rechter van instructie, heeft een getuige gehoord, wiens naam geheim wordt gehouden. Het is een handelaar van buitenlandsche nationaliteit, geen Span jaard. van ongeveer 35 jaar. Het verhoor duurde meer dan een uur. Het onderzoek duurt voort. Kling, de directeur van het gemeentelijk laboratorium, heeft omtrent de misdadige ontploffingen verklaard, dat hij na onder zoek tot zekere conclusies is gekomen, welke luiden: Ten eerste: Zonder eenigen twijfel wa ren de bommen, die te Parijs ontploft zijn, afgesteld op dezelfde wijze als die, welke in de tunnel van Cerbère ontploften, en wel door middel van een bijzonder uurwerk. Ten tweede: De gebruikte ontploffings middelen, meniliet of toliet, kwamen over een met die, welke gebruikt werden in de streek van Perpignan. Het zijn geen ont- ploffingsstoffen. "die gemakkelijk te krijgen zijn. maar stoffen, die door fabrieken, welke oorlogsmateriaal vervaardigen, wor den samengesteld. In Frankrijk worden ze weinig gefabri ceerd, maar in het buitenland veel. 3. De bommen zijn op bewonderenswaar dige wijze samengesteld. Zij kunnen niet door afzonderlijke personen vervaardigd zijn. maar alleen in zeer goed ingerichte werkplaatsen. ROEMENIË De staat van beleg verlengd. De staat van beleg, welke einde Decem ber 1933 ais gevolg van den aanslag oo Duca den minister-president werd ingesteld, is opn!euw voor den duu~ van zes maanden verlengd. £>e bladen der oppositie protesteeren te gen de handhaving vaji degen uitjonde- ringstoesteud.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1