BINNENLAND De a.s. 3 October Optocht LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Sepfember 1937 '^Vierde Blad No. 23763 wat een pijn! Grieksche Mythen en Sagen 78ste Jaargang Prins Bernhard opnieuw op de Jaarbeurs. De Koningin op het IJsselmeer. Prins Bernhard inspecteert rijdende artillerie. De werkloosheid. FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART Groep IV. Een langdurig bezoek. Nadat prins Bernhard Zaterdag in de morgenuren de agrarische afdee ling van de Jaarbeurs had bezocht, bracht hij in de middaguren een lang durig bezoek aan het algemeene jaar beursgedeelte. Alle verdiepingen werden bezocht. Begonnen werd met de groep meubelen, waarna onder leiding van den heer M. Cochius de stands van den bond van kunst in industrie nauwkeurig in oogenschouw werden genomen. In de Oostenrijksche af deeling was toevallig de Oostenrijksche gezant, dr. Alexieh. die Vrijdag eveneens een bezoek aan de jaarbeurs bracht, aan wezig. Den prins werd een fraai kristallen bokaal en voor H.KH. Prinses Juliana een gehandwerkt taschje aangeboden. In de groep textiel en confectie bezocht de Prins de Hollandiafabrieken. waar de heer Kat tenburg hem te woord stond. Verschillende stands in de groep voedings-en genotmid delen en huishoudelijke artikelen werden bezocht, evenals de buitenlandsche secties van België, Duitschland, Britsch-Indië en Italië en de afdeeling Nederlandsch-Indië, waar prof de Bussy hem rondleidde. In de stands van economischen voorlichtings dienst en het bureau voor de statistiek liet hij zich de verschillende grafieken en de werking der telmachines uitleggen. In den stand van het Hammond-orgel luisterde de prins eenlgc oogenblikken naar een bespe ling van het orgel Tenslotte bracht hli nogmaals een bezoek aan de agrarische afdeeling en eindigde zijn rondgang met het bezichtigen van het handwerk van de smedenpatroons. Tegen kwart voor vier keerde prins Bern hard naar Soestdljk terug. Aan boord van de „Piet Hein". Gistermiddag om half een is het jacht „Piet Hein" met aan boord H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernard van Muiden uitgevaren voor een korten tocht over het IJsselmeer. Omstreeks half drie keerde het Jacht naar de haven terug. Enkele minuten later begaf H. M. de Koningin, die om één uur van het Loo naar Muiden was vertrokken, zich aan boord, waarna de „Piet Hein" te ven drie uur ten tweeden male uitvoer naar het IJsselmeer. Om kwart voor acht is de „Piet Hein" te Muiden teruggekeerd, waarna de Koninkl familie zich een kwartier later van boord begaf. De vorstelijke personen zijn per auto naar Soestdljk vertrokken. Wij vernamen nog, dat de Prins tijdens den toch is overgestapt in de raceboot, waarmede hij een tocht rondom Marken heeft gemaakt. DR. C. DROSSAART VAN DUSSELDORP t Op een vakantiereis in het Schwarzwald vertoevende, is aldaar gistermorgen plotse- lng overleden dr. C. Drossaart van Dussel- dorp, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland geves tigd te Hoom De heer Drossaart van Dus- seldorp werd den 17en December 1902 ge boren te Vlaardingen en werd den len Oc tober 1934 te Hoorn tot secretaris der Ka mer van Koophandel benoemd. Voor dien tijd was hli ambtenaar btj de crisisdiensten in Den Haag. Een interessant miltiair schouwspel op de Kemperheide. Zaterdagochtend is Prins Bernhard te Arnhem geweest om als kapitein van het corps rijdende artillerie kennis te maken met het corps. Precies om elf uur kwam de Prins per auto van Soestdijk op de Kemperheide te Arnhem aan, waar de troepen reeds ston den opgesteld. Aap het einde van het ter rein steeg hij te paard. Het gevolg bestond uit de heeren majoor Phaff, adjudant van de Koningin, en den adjudant van den Prins, jhr. Röell. Toen de Prins aan de grens van het oefenterrein aankwam, werd hij ontvangen door den commandant van het corps, overste v. d. Berg van Saparoea, met zijn adjudant, kapitein baron van Boetzelaer. De troep bestond uit een rij dende batterij onder commando van kapi tein Maas en een motorbatterij onder commando van kapitein Halbertsma, ter wijl het geheel stond onder leiding van majoor Schoute. Toen de Prins bij de troe pen aankwam brachten de trompetters het Wilhelmus ten gehoore. Nadat verschillen de officieren aan hem waren voorgesteld, werden de troepen geïnspecteerd. Daarna werd luitenant Gelderman voor het front van de troepen geroepen om te worden geïnstalleerd. Overste v. d. Berg van Sapa roea heeft, eerst het Koninklijk Besluit doen voorlezen, waarbij luitenant Gelder- man bij het corps was overgeplaatst, waar na de overste met een korte toespraak tot de installatie overging, den luitenant ge- lukwenschend met zijn plaatsing bij het corps. De officieren kregen, nadat de Prins was voorgegaan, gelegenheid den luitenant geluk te wenschen. Vervolgens richtte overste v. d. Berg van Saparoea het woord tot den Prins, hem dankend voor de groote eer, die hij het corps had aangedaan door dit te bezoeken en de installatie van luitenant Gelderman bij te wonen. Sor. dankte den Prins dat hij ook de uniform van dit corps wilde dragen, de uniform door Koning Willem II ingesteld. In elk soldatenhart, aldus de overste, leeft eerbied voor de hooge opvattingen van de Oranjevorsten en zij zijn dankbaar voor alles wat Oranje voor ons volk heeft ge daan. Spr. gewaagde nog van de groote liefde van ons volk voor de Oranjes, die zeker nimmer meer tot uiting is gekomen dan onder de regeering van Koningin Wil- heimina, een liefde, waarin ook de Prins ten volle deelt. Juist daarom, aldus spr., stellen wij uw tegenwoordigheid op hoogen prijs. Spr eindigde met een driewerf hoera op de Koningin en Haar Huis waarmee allen krachtig instemden. Hierna defileerden beide batteriien voor den Prins. Na afloop van dit défilé keerde de motorbatterij langs' den koristen weg naar de kazerne terug, terwiil de rijdende batterij nog eens in galon defileerde. Daar na keerde ook deze batterij naar de stad terug, waarbij de Prins met den comman dant aan het hoofd van den troep reed. Duizenden hebben zoowel op de Kemperheide als langs den geheelen weg het militaire schouwspel gade geslagen. In de kazerne heeft de Prins het museum van het corps rijdende artillerie bezichtigd. 's Avonds heeft hij deelgenomen aan een gezamenlijken maaltijd, hem aan geboden door de officieren en oud officieren van het corps. L. J. VAN VOORTHIJYZEN OVERLEDEN. Te Brieg in Zwitserland is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer L J. van Voort- huyzen. burgemeester van Domburg. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 23 t/m. 2B Augustus bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 466,100 personen (landarbeiders- bonden met 74.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van dezg 466.100 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 22,4 pCt. (in de vorige verslagweek, 9 t/m. 14 Augustus, was dit percentage 22,6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Augustus in de laatste jaren a. v.: 1934: 24,1; 1935: 27,7; 1936; 28,9; 1937: 22,4, Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 Augustus 1937 in totaal 333,657 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 314.142 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 317.137 werkloos, onder wie 303.046 mannen. NIEUWE REDDINGBOOT IN GEBRUIK GESTELD. Bij het restaurant „Meerrust" te War mond is Zaterdagmiddag in gebruik gesteld een nieuwe reddingboot der Noord- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij de ..Abraham Fock" bestemd voor het station Hollum op Ameland. Bij deze plechtigheid waren o m. tegenwoordig leden van de fami lie Fock, o.a. de oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië mr. D. Fock, de gep. vice- admiraal C. Fock. de gep. kapt.-luit. ter zee C. A. Fock e.a. Voorts leden van het hoofd bestuur der Reddingmaatschappij o.w. de voorzitter de heer Tegelberg en de secreta ris de heer H. Th. de Booy. De voorzitter der N.Z.H.R M., de heer Te gelberg. meende, dat men de reddingmaat schappij niet van heldenvereering mag be schuldigen, wanneer thans na ruim hon derd jaren een der oprichters wordt her dacht. Spr. herinnerde aan het beleid van de eeste bestuurderen, in het bijzonder van Abraham Fock, die vele jaren penning meester en later voorzitter is geweest. Fi nancieel wordt nu meer van de N.Z.H.R.M. gevraagd dan vroeger, maar de natie is steeds bereid tot steun en de maatschap pij heeft gelukkig geen zorgen. Spr. dankte den bouwmeester en de directie der Krom- houtfabrleken en hij bood den heer Van Dijk. die toezicht heeft gehouden het speldje der maatschappij aan. Mevr. Van WoerkomFock onthulde daarna den naam van de reddingboot, die vervolgens door den heer Tegelberg aan schipper Botte Ney werd overgedragen. Namens de familie dankte de oud G.-G. van Ned. Indië, mr. D. Fock de redding maatschappij voor het feit, dat zij een voorvader heeft willen eeren. De „Abraham Fock" is een teakhouten motorstrandreddingboot, de vijfde van dit type voor de N.Z.H.R.M. gebouwd bij de firma Taat te Katwijk aan Zee. De boot is lang 10.30 M.. breed 3.15 M. en diep 0.50 M. en is voorzien, van een Kromhout He racles benzinemotor van 30 P.K. De maxi mum-snelheid bedraagt 6.8 zeemijlen per uur. De boot is onzinkbaar door een groot aantal koperen lüchtkisten, welk onder het dek zijn aangebracht. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 12 t/m 18 September, behou dens tusschentijdsche wijziging, weder vastgesteld op 55 cent per kilo. NEDERLANDSOHE BOND TOT KINDERBESCHERMING. De Nederlandsehe bond tot kinderbescher ming is heden te Utrecht in vergadering bijeengekomen ter bespreking van het wets_ ontwerp tot herziening der burgerlijke kin derwetten. Mej. mr. E. C. Simons, lid van het be stuur van den bond en mr. Knuttel hielden over dit wetsontwerp een inleiding. GASMASKERS ONDER WARENWET. Vervaardiging, invoer en handel aan vergunning gebonden. In het Kon. Besluit, waarbij de Waren wet van toepassing werd verklaard op gas maskers, is bepaald, dat de aanduiding „gasmaskers" uitsluitend mag en moet worden gebezigd voor ieder voorwerp, be stemd en geschikt voor het gelaat en van de luchtwegen van personen tegen alle soorten gas. rook en nevel hetzij deze gasvormig, vloeibaar of vast zijn welke aLs strijdstoffen kunnen worden gebezigd. Het gasmasker bestaat uit een gasfilter- bu.s en een gasmaskergelaatstuk. Het vervaardigen en Invoeren van de in het besluit bedoelde waren mag slechts plaats vinden door hem, wien daartoe door of vanwege den minister van Sociale Zaken vevmnning is verleend. Deze vergunningen worden slechts ver leend aan hem. die gasmaskers, gasmasker- zuurstoftoestellen, schuilplaatsgasfiltertoe- stellen, schuilplaatszuurstoftoestellen en/of gaskleedlng vervaardigt of invoert, en wanneer de waren voldoen aan de in het besluit opgenomen eischen, welke laatste moet blijken uit een verklaring van de directie der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Het in voorraad hebben of afleveren van de voorwerpen mag slechts geschieden door hem, die is ingeschreven in een register bij den keuringsdienst van waren, binnen wiens gebied zijn bedrijf is gelegen. Onverminderd de strafbaarheid van de overtreding der bepalingen van het besluit krachtens de Warenwet, wordt overtreding van de bepaling in zake den invoer gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste tweedui zend gulden. De voorwerpen, met betrekking tot weike de overtreding is gepleegd, kunnen worden verbeurd verklaard. DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN WERKGEVERS IN HET BAKKERS BEDRIJF BESTAAT 25 JAAR. Woensdag as. herdenkt de Nederland sehe Vereeniging van Werkgevers hl het Bakkersbedrijf haar 25-jarig bestaan. De vereeniging is voortgesproten uit het bakkerscomité ter behartiging van de spe cifieke belangen van groot- en midden bedrijf in verband met de toenmalige plan nen tot afschaffing van den nachtarbeid, aan welk comité onverbrekelijk de namen Blaupot ten Cate en Roeters van Lennep zijn verbonden. Al spoedig werd besloten tot oprichting van de thans jubileerende ver eeniging, teneinde blijvende bescherming van bedoelde belangen te waarborgen. Op 22 Augustus 1912 was de oprichting der vereeniging een feit geworden. Op 6 Dec. 1912 werd de Koninklijke goedkeuring aan de statuten gehecht. Sindsdien heeft deze werkgeversorgani satie steeds op de bres gestaan ter verde diging en bescherming van de belangen der broodproductie op industrieele basis. Aangezien de voor het bakkersbedrijf nog steeds zeer ongunstige tijds- en bedrijfs omstandigheden geen aanleiding geven dit op zichzelf heugelijke jubileum op feeste lijke wijze te vieren, zal worden volstaan met een op genoemden datum te houden eenvoudige receptie, ten kantore der ver eeniging. Jan van Nassaustraat 40 te 's-Gravenhage. MR, CH. 3. RL H. ROEBROECK OVERLEDEN. Zaterdagavond is in het St. Ignatius ziekenhuis te Breda overleden mr. Ch. J. M. H. Roebroeck, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Breda. De heer Roebroeck werd od 30 April 1883 te Maastricht geboren Den 30sten Maart 1911 werd hli benoemd tot substituut-grif fier bij de arrondissementsrechtbank te Maastricht. Den 30sten October 1918 volgde zijn benoeming tot rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Breda en 23 Juni 1933 de benoeming tot vice-president van dat college. 7452 (Ingez. Med.) Uitgesproken E. C. van Oort, kleermaker, Alphen a/d. Rijn, Raadhuisstraat 215 A. R.-c.: mr. A. W. J. van Vrijtoerghe de Coningh. Cur.: mr. C. B. van Heïjst van Romunde, Alphen. In de week van 6 t/m. 11 Sept. werden in Nederland 72 faillissementen uitge sproken. Vernietigd J. Th. Granneman, Stompwijk. DE VLIEGER ZADKOFF VERONGELUKT? Naar verluidt zou een Russisch vlieg tuig, bestuurd door Basil Zadkoff in de Pool-zee zijn terechtgekomen, toen het op zoek was naar Lewanefski. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Duitsch vliegtuig, dat den dienst onderhoudt tusschen Gleiwitz en Breslau is in een mist boven Tsjechisch grondgebied uit den koers geraakt. Het kwam tegen een boom terecht en is bij Freiwart Supiko- vince (Saubsdorf) verongelukt. De bestuur der kwam om het leven. Een passagier werd ernstig gewond; twee andere passa giers hadden de tegenwoordigheid van geest uit het toestel te springen. Deze beide personen werden slechts licht gewond. Neem daar nu eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw verbazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen. AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- riscne zenuwpijn, Lendenpijn, Spit, Spier pijn, Gevatte Koude, enz, "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal I 7449 (Ingez. Med.) VI. Zij wonen op den Olympos, doch haar koningen liggen een weinig lager dan die der groote goden. De alleroudste gedichten spreken slechte van één Muze, de godin 'an den zang. Ook nog in zeer oude tijden ïende men slechts drie Muzen, doch ln den bloeitijd der Grieksohe mythologie, was al- Semeen een negental aangenomen. Hoewel Jij doorgaans ln koor optreden, was toch san ieder van haar een eigenaardige taak, wn speciaal gebied toegewezen, terwijl zij ieder haar eigen attributen hadden, waar- ian haar beelden gemakkelijk te herken oen zijn. Die negen Muzen zijn: Kleio (Clio) verheerlijking door den zang. Zij is de Muze der geschiedenis en wordt voorge steld met een rol in de hand. Soms heef. öj een boekenkist naast zich. Melpoméne, It vereeniging van zang en dans. Zij is de Muze der tragedie en wordt gewoonlijk af- Stbeeld met een tragisch masker, een knots M een zwaard en een krans van druiven- Kaderen. Terpsichore, <t zich in den dans verheugende. Zij is dan 'ok de Muze van den dans. In haar hand eoudt zij een lier en een staafje, waarmede M lier getokkeld wordt (plectrum). Polyhymnia, '*s aan hymnen rijke. Zij is de Muze van Mt ernstige, godsdienstige gezang. Zij brdt afgebeeld zonder bepaalde attribu- maar Is kenbaar aan haar ernstig, na- Mnkend gelaat. Thalia, de bloeiende feestvreugde, de Muze der komedie. Men kent haar beeld aan een ko misch masker, een klimopkrans, dien zij om het hoofd en een krommen staf, dien zij in de handen draagt. Urania, oorspronkelijk de hemelsche, die de groote daden der goden bezingt. Zij is de Muze ge worden der astronomie en houdt ln de ééne hand een hemelbol, in de andere een staafje. Euterpe, de zich verheugende; een personificatie van de vroolijkheid, die het gezang opwekt. Zij is de Muze der lyrische poëzie en ken baar aan de dubbele fluit, die zij in de banden houdt. Erato, een personificatie van het zoet verlangen door het gezang opgewekt. Zij Is de Muze der erotische poëzie, (minnedicht) doch ook de meetkunde en de mimiek zijn haar toebedeeld. Gewoonlijk heeft zij in haar hand een groot snareninstrument. Kalliope, de Muze met de schoone stem, die onder allen de voortreffelijkste ls. Zij is de Muze van de epische poëzie en van de weten schappen in 't algemeen. Haar attributen zijn een rol of een schrijftafeltje en een schrijfpen. Hoewel men zich de Muzen meestal als jonkvrouwen dacht, wisten toch sommige legenden te verhalen van personen, aan wie zij haar liefde zouden hebben geschon ken. Dikwijls werden beroemde dichters en zangers haar zonen genoemd en öf goden óf uitstekende stervelingen aangewezen als degenen, aan wie één der Muzen haar gunsten had geschonken. De Muzen waren naijverig op de haar door de goden verleende gave. Wie het waagde zich te beroemen, dat hij haar ln de kunst kon overtreffen of met haar een wedstrijd durfde aangaan, leerde tot zijn schade haar grootere voortreffelijkheid en haar macht kennen. Artemis (Diana), is de hoofdipersoon in groep IV. Zij is de tweelingzuster van Apoilo (Helios, den zonnegod), ae dochter van Zeus. geboren op het eiland Delos, dat „het kwartel eiland" zou geheeten hebben. De kwartel is aan Artemis gewijd, ook, omdat hij door zijn komst de lente aankondigt en dus den tijd medebrengt, waarin haar ter eere de voornaamste feesten werden gevierd. Met haar broeders is ze in den eeredienst nauw verbonden. Zij nam aan Apollo's voor naamste daden deel b.v. aan het dooden van den draak Python, aan de bestraffing van Niobe. In alle voorname tempels van Apollo werd ook Artemis vereerd. Aan zijn feesten had zij haar aandeel. Evenzeer als aan hem is aan haar de laurier goewijd. Evenals Apollo de schoonste der goden is, munt ook zij onder de godinnen door schoonheid uit. Zij heeft een fiere, slanke gestalte en het is een eer voor vrouwen om met haar vergeleken te worden. ZIJ ls een reine en kuische jonkvrouw in de volle kracht der jeugd. Haar is daarom de met lentebloe men bezaaide grazige weide, het beeld der teedere maagdelijkheid, gewijd. Haar pries ters en priesteressen moesten het voor beeld harer kuischheid volgen en wie van de nymphen, die haar omgaven, haar maagdelijkheid niet zuiver en rein bewaar de. werd streng door haar gestraft. Naar die jeugdige, frlssche kracht, die zij weet te behouden draagt zij haar naam, die „ge zond" en „krachtig" beduidt. En zij is het ook. die diezelfde eigenschappen aan de vrouwen der aarde verleent. Bovenal wordt zij door de jonkvrouwen vereerd. Haar geeft zij een schoone gestalte en gezondheid, zij voert haar tot het door haar gewenschte doel van den echt. Zij ls de godin der brui loft en vóór de voltrekking van het huwe lijk wijdde de bruid haar haren gordel. Den gesloten echt blijft zij beschermen. En niet alleen de moeders stond zij bij, maar ook de kinderen hield zij onder haar hoede en zij voedde de jongelingen op. Al wat jong is ln de natuur, is een voorwerp van haar zorg, met name het jonge wild, dat daarom somtijds in de nabijheid harer tempels met groote zorg werd aangelokt. Maar die voorstelling van Artemis als de godin, die leven geeft en kweekt, als de beschermvrouwe der teedere jeugd en van de vrouwelijke kunne krijgt nog een groo tere uitbreiding. Evenals haar broeder Apollo waakt zij niet alleen over het heil des lichaams, maar zij is tevens een godin, die zegen aan brengt in de meest verschillende betrek kingen des levens. Zij is de godin van ge nezende bronnen en wateren Als een pest moest worden afgewend, trachtte men evenzeer haar als Apollo te verzoenen. Maar zooals zij de pest kan afweren, kan ze die ook opwekken. In haar hand ligt leven en dood; vooral zendt zij met haar pijlen aan vrouwen een snellen dood toe. Evenals Apollo beschermt zij ook de wegen te land en ter zee. Zij beschermt ook de velden en geeft vruchtbaarheid, zij be waakt steden en landen. Zij is een redster in den hoogsten nood, maar vooral in den nood des oorlogs, die gevoerd wordt om de vrijheid te verdedigen. De oude krijgsman wijdde haar aan het einde zijner loopbaan, zijn wapenen Artemis bemint de steden der rechtvaardige mannen. Waar recht en wet heerschen, daar brengt zij zegen aan. Maar de mensch moet zich wel wachten, om door misdaad of onrecht, of door ge ringschatting, de waardigheid der godin te krenken: dan wordt zij een toornige god heid, dan straft zij zwaar. Bestendig houdt zij toezicht op het doen en laten der menschen en waar zij het recht ziet schenden, daar treedt zij wre kend en straffend op. Als zoodanig heet zij „de toeziende". Dat zij evenals haar broe der de muziek beminde, blijkt vooreerst uit de koren der jonkvrouwen, die op haar feesten liederen aanhieven. Maar ten andere voert zij op den Olympos. al zin gende den reidans der Jeugdige godinnen aan. terwijl Apollo zelf met de cither het koor der Muzen bestuurt. Vooral de dans ls haar een genot. Wanneer zij, moede van de jaoht, zich verfrlscht heeft door in een koele bron een verkwikkend bad te nemen, dan voert zij met hare nymphen, boven wie ze meer dan een hoofd uitsteekt, liefe lijke reidansen uit en het hart van haar moeder, Leto, trilt van vreugde, als zij de onschuldige vermaken harer schoone doch ter aanschouwt. Een eigenschap die bij Apollo minder op den voorgrond treedt, de liefde voor de jacht, is daarentegen bij Artemis zeer ont wikkeld. Bij uitnemendheid is zij de godin der jacht. Zij ls zelve een snelle, krachtige jageres en door de jeugdige nymphen, die haar steeds vergezellen, omgeven, zwerft zij door de schaduwrijke wouden en over de hooge bergen en jaagt op herten en ever zwijnen, hazen en reeën, welke dieren zij daarentegen ook koestert en kweekt. Voor al in de wouden van den Poloponnesos pleegt zij zich in dit vermaak te verlusti gen. Daar is het voornamelijk, dat zij zich den naam verworven heeft van „de zich in pijlen verheugende" en „de hertendood- ster". Van alle dieren, waarop zij jacht maakt, ls bovenal het hert haar geheiligd. Het wordt als haar eigendom in haar tempels gevoed. Herten trekken haar wa gen en bij sommige plechtige optochten, haar ter eere gehouden, reden haar nries- teressen op een wagen, door herten getrok ken. Ook het everzwijn en de beer zijn haar gewijd; zij is de godheid onder wier gebied alle soorten van wild thuis behoo- ren. De jager weet aan haar dank voor zijn goede vangst en de koppen en klau wen, de huid en het gewei hangt hij. haar ter eere, aan een boom of in haar tem pel op. De kunstenaars waren gewoon haar voor te stellen als een slanke en vlugge jonk vrouw, als de godin der jacht, met hoog opgegord gewaad en hooge schoenen; behalve den boog droeg zij gewoonlijk nog een fakkel, het symbool der godin, die licht en leven schenkt. Het beroemdste beeld van Artemis is de zg.n. Diana van Ver sailles, uit de villa van keizer Hadrianus, (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13