Groote diefstal van steenen en hout LEIDKH DAGBLAD, Zaterdag 11 September 1937 Derde Blad No. 23762 w BUITENL. WEEKOVERZICHT 78sfe Jaargang Afkomstig van de spoorlijn Alphen-Uithoorn Met wagens vol werd het gestolene overdag vervoerd. Zilveren jubileum te Alphen STIJGENDE GEVAREN. Het lijkt er op, alsof de wereld er alles op zet. om steeds dieper in het moeras van wantrouwen en achterdocht weg te zak ken. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het hard noodig is, dat een einde wordt gemaakt aan de zee-schuimerij in de Mid- dellandsche Zee, doch in plaats dat men nu eensgezind over maatregelen gaat pra ten om dit kwaad te bestrijden, tracht men van zekere zijde de pogingen, licht te bren gen in deze duistere en gevaarlijke materie in den kiem te smoren. Beide partijen, die verdacht worden van die piraterij, hande len, alsof zij vrees koesteren voor een gron dig onderzoek en voor afdoend optreden! De verdachte partijen zijn: sovjet-Rus land met Valencia stilzwijgend inbegrepen en Italië. Weliswaar staat op den achter grond nog de partij van Franco, doch dit is inderdaad wel zeer ver op den achter grond, al onthulde de ..perschef" van Francof generaal Queipo de Llano ook de aanwezigheid van vier „gekochte" duik- booten in de Middellandsche Zee.... In de eerste plaats de sovjets. Juist op het. moment, dat Frankrijk en Engeland de koe bij de hoorns vatten en een voor stel doen om te Nyon, bij Genève. bijeen te komen en maatregelen te treffen, om een einde te maken aan een actie, die Europa met oorlog bedreigt, komt Moskou met een nota te Rome, waarin Italië een voudig zonder verder schijn van bewijs be schuldigd wordt de boosdoener te zijn; een nota. waarvan zelfs Frankrijk niet op de hoogte werd gesteld. Het was een duide lijke poging de gedachte conferentie tevo ren te torpedeeren. Nog sterker kwam dit tot uiting, toen de eerste torpedo blijk baar het doel scheen te missen: Italië wees de nota botweg af en scheen de uitnoodi- ging voor Nyon te zullen accepteeren. Mos kou herhaalde daarop de beschuldiging en nu werd doel getroffen: Italië en natuur lijk ook Duitschland en dit te eer. nu Mussolini immers weldra naar Duitschland zal komen, zoodat er alle reden is om Ita lic te ontzien! weigerden nu om te ver schijnen ter conferentie Intusschen zetten de uitnoodigers door en zonder de aanwezigheid van beide rechtsche dictatuur-landen in Europa wordt daar nu in Zwitseuland beraad slaagd! Doch kan succes worden verwacht, als een der belangrijkste Middellandsche Zee-mogendheden, in casu Italië, zich af zijdig houdt? Wij twijfelen; zelfs zou op die manier een zeer gevaarlijke situatie kunnen ontstaan, n.l. wanneer maatrege len werden toegepast, die Italië beslistzou weigeren te dulden! Is de bedoeling van Moskou juist om de conferentie, al of niet gehouden, op niets te doen uitloopen? Het zou niet getuigen van een goed geweten! Maar dan in de tweede plaats Italië. Het verklaart zich bereid om de kwestie zelf volledig onder de oogen te zien, maar wil dit thans laten geschieden, nu Moskou al dus heeft gehandeld, ter niet-inmengings- commissie te Londen. Het zou te begrijpen zijn, zoo de sovjets daar niet vertegen woordigd zouden zijn, zoodat de Italianen niet met hun beschuldigers aan een en de zelfde tafel zouden moeten zitten, doch waarom dit wel te aanvaarden voor Lon den en niet te Nyon? Of wilde Italië al leen met de Russen samenzijn in een soort consultatie-commissie? We staan voor allerlei ondoorgrondelijk heden. Maar, helaas, verergeren deze niet weinig de reeds tot zulke gevaarlijke hoog te gestegen verwarring. Het schijnt, dat Engeland hoopt, dat Ita lië achteraf zich zal aansluiten bij de te nemen maatregelen, die in hoofdzaak daarop neer moeten komen, dat alle lan den met hun resp. vlooteenheden alle koop vaarders zonder onderscheid van nationa liteit zullen beschermen en iedere optre dende duikboot oogenblikkelijk zullen be handelen als een vijand. Doch komt dat overeen met het prestige van Italië? Het zou dan toch zonder stem in het kapittel te hebben gehad zich neerleggen bij geno men besluitenHet wil er bij ons nog niet in, dat dit juist kan zijn, gelet op Ita lics groote gevoeligheid als imperium- staat. Met dit al, dreigt nieuw gevaar, te meer, waar Engeland vast voornemens lijkt om zich niet langer op sleeptouw te laten oeJ men doch zeer snel beslissingen wil for- ceeren! Tot overmaat van ramp bevordert die oneenigheid in ons werelddeel ten zeerste het optreden van Japan in het Verre Oos ten. De oude wereld ziet blijkbaar niet, dat zij zelf het gevaar, waarvoor zij eertijds zoo waarschuwde onder den naam „het gele gevaar", in de hand werkt. Op den duur moet zich dat wreken voor alle lan den in Europa, die belang hebben in Oost- Azië, het is onafwendbaar! Japan in toom houden als het er op aan komt zou alleen een blokkade afdoen de kunnen werken, daar aan landing en du; bezetting van het eilanden-rijk niet valt. te denken is op zich zelf al een moeilijk vraagstuk. Nu de Engelsche aan dacht geheel wordt afgeleid naar de ge varen dichter bij huis, heeft Japan geheel vrij spel en het aarzelt niet om daarvan gebruik te maken. De Chineesche tegen stand blijkt weliswaar krachtiger dan ge dacht was, doch blijft Japan den druk vol houden en vergrooten, dan is 't zeer waar schijnlijk, dat China het loodje zal leg gen. Alleen buitenlandsche hulp zou China vermogen te reddenHet spant zich ge ducht in om die te verkrijgen, maar tot- dusver zonder eenig resultaat. Het beroep op den Volkenbond zal vermoedelijk ook weinig succes sorteeren, evenmin als des tijds toen Japan Mandsjoerije impalmde! «i hoe Amerika erbij te interesseeren? Hoezeer Japan zich oppermachtig voelt, blijkt wellicht het beste uit het antwoord aan Engeland inzake het vertoog wegens dc verwonding van den Engelschen gezant Ju China eenvoudig verbluffend van brutaliteit Tc midden van dit wereldgebeuren wordt Neurenberg het jaarlijksche congres gehouden van het Duitsche nationaal-so- öalisme, waardoor aan dat congres niet de aandacht wordt besteed, die het anders feegt deelachtig te worden. Op zich zelf dit niet zoo erg. want nieuwe ge- bchtspunten heeft Neurenberg niet ge- bracht, slechts een in voor Duitschland «us zwak gehouden herhaling van de wel- Witende denkbeeldeen voor binnen- en buitenland. Bedenkelijk zou intusschen Hn, zoo juist blijkt, dat dr. Schacht zijn Vorige week Vrijdagavond werd de aandacht van den veldwachter te Nieuwveen er op gevestigd, dat een inwoner van Aarlanderveen reeds ge- ruimen tijd materiaal weghaalde van de afgebroken spoorlijn Uithoorn- Alphen, zonder dat hij daartoe ver gunning had. Onmiddellijk stelde de veldwachter een onderzoek in en na vele nasporingen kwam tenslotte vast te staan, dat de 24-jarige J. K. uit Aarlanderveen in een tijdsverloop van congé neemt als minister voor economie, na de vele waarschuwingen, die hij .heeft doen hooren voor de toekomst en eveneens niet onopgemerkt zal voorbij gaan, dat Alfred Rosenberg de eerste is geweest, die den nationalen prijs van 100.000 M. in ont vangst nam ruim 3 maanden niet minder dan ruim 800 dwarsliggers en ongeveer 7000 straatsteenen ten nadeele van de Nedeiiandsche Spoorwegen had gestolen. Zooals bekend werd de treindienst op het baanvak Uithoorn-Alphen op 31 December 1935 stopgezet. Eerst dit jaar ging men er toe over de baan af te breken. De dwarsliggers werden op stapels gezet, terwijl men de rails als het ware oprolde door ze te demonteeren en tegelijkertijd op goederenwagons te laden, waarna ze naar Utrecht werden vervoerd. Ook de perrons werden gesloopt en het zand dat daarbij vrijkwam werd verkocht aan J. K. te Aarlanderveen. Aan een boom zoo vol beladen mist men één, twee pruimpjes niet heeft de Aarlan- dervener blijkbaar geredeneerd, of moge lijk ook werd het zand hem wat eentonig, doch hoe het zij, zoo nu en dan liet hij in- plaats van zand, steenen en dwarsliggers opladen en naar Aarlanderveen vervoeren of liever gezegd naar de boeren in de om geving, die hij van te voren afreisde om „bestellingen" op te nemen. Voor zoover de politie heeft kunnen nagaan is K. leeds half Juni met zijn eerste transport begonnen. Tegen iedereen die het maar hooren wilde vertelde hij, dat hij de straatsteenen en de bielzen van de spoorwegen mocht verkoopen. Van de opbrengst zou hij 10 pet. krijgen. Deze bewering werd door niemand in twijfel getrokken en zoo was het dan ook mogelijk dat hij ongeveer 3'/s maand lang talrijke vrachten gestolen dwars liggers en steenen op klaarlichten dag door Nieuwveen en andere gemeenten vervoerde. Iedereen wist het: zelfs de politie: „K. heeft de afbraak van de spoorbaan gekocht"! Onder de boeren vonden de dwarslig gers grage koopers en toch gaf K. ze heusch niet cadeau! Bij een landbouwer verkocht hij voor f. 55. doch toen het op betalen aankwam bleek de kooper het niet verder te kunnen brengen dan f. 25 Alles werd duurder dacht de leverancier dus waarom mijn dwarsliggers ook niet? Hij haalde ze allemaal terug op tien na, die den landbouwer dus op f. 2.50 per stuk kwamen! Op deze manier verhandelde hij een 800 bielzen en 7000 straatsteenen. Het is echter best mogelijk dat deze getallen nog belangrijk zullen stijgen, want zelf weet K. op geen stukken na hoe groot zijn „omzet" is geweest en ook de spoorwegen kunnen dat thans moeilijk meer contro leeren. De getallen die wij noemen zijn voor- loopige cijfers die de politie ons verstrekte, doch zooals gezegd is het best mogelijk dat Ellendig door rheumatische rugpijn. Thans nergens meer last van. „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vreeselijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en pro beerde het. Na viermaal de kleine dagelijk- sche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw Wonderbaar Kruschen Salts." Mevr. M. D. te S. De kleine dagelij ksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke afvalstof fen, waaruit rheumatische pijnen e d. ont staan. Bovendien zult U zich door de ge zonde, geregelde werking van Uw inwen dige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon.'Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. 7345 (Ingez. Med.) nog diverse partijen bij boeren, waarvan de politie niet weet dat zij van K. koch ten, aanwezig zijn. De heer Brand-Visser, bewoner van het voormalige stationsgebouw te Nieuw veen kon ook dwarsliggers gebruiken, doch hij voelde er niets voor om ze via K. te be trekken en wendde zich tot de N. S. te Utrecht. Al spoedig kreeg hij echter uit de Domstad bericht dat de bielzen niet te koop warenDe heer Brand kreeg argwaan en wendde zich tot veldwachter Udo, wien het zaakje evenmin zuiver voorkwam. De veldwachter waagde er een reisje naar Am sterdam aan, waar uit een onderhoud met ir. Schulte en opzichter Brouwer, onder wier opzicht de baan is gesloopt, bleek dat aan K. slechts zand en enkele oude half verrotte dwarsliggers waren verkocht. De zaak rolde verder. K. werd aangehou den, ontkende aanvankelijk, doch tenslotte gaf hij den diefstal toe. Erg vond hij het heelemaal niet. De steenen en het hout lagen er zoo maar ongebruikt en hij wist er toch kooj>ers voor. Wat stak daar nu voor kwaad in De politie hield er echter een andere meening op na en K. bleef in arrest. Door de politie in de omliggende ge meenten, Zevenhoven, Nieuwkoop. Ter Aar. Aarlanderveen en Noorden werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en bijna bij eiken boer vond men „leveranties" van K. waarop voorloopig beslag werd gelegd De officier van justitie zal over eenigen tijd moeten uitmaken wat met het inbe- slag genomene moet gebeuren. Inmiddels wordt het onderzoek ijverig voortgezet. Men heeft n.l. het vermoeden, dat K. nog meer dan hout en steenen heeft ontvreemd, doch in het belang van het onderzoek verzocht men ons daarover nu nog niets te melden. De veldwachters Udo uit Nieuwveen en de Jong uit Noorden, die ons bovenstaand relaas deden, deelden ons tenslotte nog mede, dat dit niet de eerste misstap van K. is. Reeds op zeventienjarigen leeftijd kwam hij wegens verduistering met de politie in aanraking. Meer verf verkocht, dank zij collectieve campagne. Mr. S. Romily Hall, president van een organisatie van Engelsche verf- fabrikanten, vertelde onlangs hoe de verkoop van verf vorig jaar aan zienlijk was vooruit gegaan, dank zij hun collectieve campagne. De circa 15.000 pond, die jaarlijks voor deze actie beschikbaar zijn, worden vnl. besteed aan dagbladreclame. Dat dit alleszins loonend is, blijkt wel uit de plannen om deze campagne in elk geval tot eind 1939 voortgang te doen vinden. 7352 Maandag herdenkt de heei J. Veines zijn 25-jarig jubileum bij de Water- en Lichtbedrijven te Alphen a/d. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9