CHIEF WHIP LEÏDSCH DAGBLAD - EenSe By Zaterdag 11 September 1937 OFFICIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN Erkend als de beste sigaret voor Uw gezondheid Laatste Berichten Binnenland Auto tegen tram gebotst. Hevige taifoen heeft Westkust van Japan geteisterd. Buitenland DE BIOSCOPEN DUITSCHLAND Het Congres te Neurenberg. Gisteren heeft Hitler op het congres te Neurenberg gesproken voor 10.000 vrouwen. Het ls misschien zoo velde hij vooi vele buiteniandsche mannen en voor vele Ibultenlandsche vrouwen volstrekt niet te toegrijpen, waarom wij in Dultschland een vrouwenbeweging bezitten en hoe wij ze (kunnen 'bezitten Zti zijn allen de overtuiging toegedaan en ik hoor het steeds weer uit de ge sprekken der buitenlanders, die tot mij komen dat in Dultschland de vrouw als oen geknecht, tot slavernij gebracht en bedrukt wezen rondsluipt en eigenlijk slechts tot éénige taak heeft den barbaar- schen mannen ter wille te zijn. Maar wij hebben ook de kwestie der vrouwenbeweging ter hand genomen onder den drang van het verstand. Niet wie van toeiden de baas is, is voor ons de vraag: elke vrouw weet, dat hier de schijn zeer vaak bedriegt. Maar hoe zij met elkaar leven, of zij verstandig zijn en volgens de natuur willen leven, of dat zij onver standig zijn. Wij willen, dat de vrouw vrouw blijft in haar wezen, in de doelstelling en vervul ling van haar leven, evenals wij willen, dat de mannen mannen blijven. Het gaat niet om het probleem der gelijke rechten, maar om het probleem van de verdeeling der plichten. Er valt geenszins meer over te twisten, welk der belde geslachten een voorrecht heeft, maar het groote inzicht breekt baan. dat deze geslachten slechts samen het volk uitmaken. De huidige generatie moet, aan haar levensavond gekomen, kunnen zeggen, dat zij voor de komende geleefd heeft. Later op den dag heeft Hitler nog de te Neurenberg vertoevende gezanten ont vangen. Hij verheugde zich er over, dat zoovele leden van het corps diplomatique zijn uitnoodiging hadden aanvaard en dankte voor de groote belangstelling, die vU voor het partijcongres loonen. Het con gres, aldus de rijkskanselier, ls geen poli tieke partij betooging, doch een nationaal feest van het geheele Duitsche volk en het moet ook als zoodanig worden beschouwd. Namens het corps diplomatique dankte c'.e Fransche gezant, Frangols-Poncet, voor de gastvrijheid. Dat er zoovele buiteniand sche diplomaten naar Neurenberg zijn ge komen, bewijst het eerlijke streven en den goeden wil der andere volken om het leven en streven van het Derde Rijk te be grijpen. Tenslotte heeft Hitier op het Zeppelin- veld het woord gevoerd voor 140.000 poli tieke leiders. Deze rede was weder een felle aanval op liet communisme. „Het is," zeide hij, „een belachelijke vermetelheid te trachten in Dultschland nog eens de ziekte binnen tc brengen, die wij uitgedreven hebben liuitsdhland is een element van rust, een factor van veiligheid en daardoor een waarborg voor den vrede geworden. De overige wereld moet inzien, dat het een geluk is. dat zich temidden van de zich uitbreidende onrust in Europa behalve de groote staat ten Zuiden van ons, zich ook in het Noorden een bevindt, die geconsoll-, deerd is en stand zal houden." Sitter zag hierin de hoogste bij drage voor den vrede. PALESTINA Arabische conferentie geëindigd. De Arabische conferentie, welke haai' werkzaamheden beëindigd heeft, heeft be sloten, den strijd voor de onafhankelijkheid van het Arabische Palestina voort te zetten. Voorts wordt de opheffing verlangd van de Balfour-veridaring en van het mandaat over Palestina en de vorming geëischt van 'n onafhankelijken Arabischen staat, welke evenals Irak, met Engeland door een ver drag verbonden is. Wanneer de verdeeling van Palestina toch door zou gaan, dan zou een boy cot van Engelsche waren in alle Ara* bische landen worden afgekondigd. Het ligt ln de bedoeling, dat het congres in Bloddan permanent zal worden. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er, in verband met geconstateerde onregelmatigheden, de aandacht van be langhebbenden op, dat het verhandelen van bonnen of het inleveren van bonnen aan winkeliers, zonder dat daarop de, van Regeeringswege beschikbaar gestelde, le vensmiddelen worden aangekocht, op straffe van uitsluiting van de distributie van die. levensmiddelen, verboden ls. Den winkeliers is het. op straffe van uitsluiting als distribuant verboden om de distributie-artikelen af te geven, anders dan tégen dverlegglng van de verelschte bonnen, 7433 A. VAN -DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. ENGELAND Het vakvereenigingscongres gesloten. Het vakvereenigingscongres te Norwich is gesloten, nadat met algemeene stemmen een resolutie is aangenomen, waarin het congres zich uitspreekt voor lichamelijke ontwikkeling, doch zich tegen iedere po ging verklaart, hieraan militaire oefenin gen vast te knoopen. Verder is eenstemmig een motie aange nomen voor versterking der politieke vak organisaties ten gunste van den strijd te gen het fascisme. Deze resolutie beteekent eigenlijk een veroordeeling der regeeringspolitiek, zooals blijkt uit de volgende zinsnede: „Het con gres neemt er kennis van, dat de terug tocht der nationale regeering voor fascis tische en imperialistische offensieven in China. Abessynië en Spanje aantoont, dat de regeering aan den opmarsch van het fascisme de voorkeur geeft boven den voor uitgang der democratie". Vervolgens ging men over tot de resolu tie over het wapeningsprogramma der re geering. In deze resolutie wordt het betreurd, dat 7365 Clnzez. Mei) Een doode en een zwaar gewonde te Den Haag. Omstreeks half tien hedenmorgen is op den RijswUkschenweE bii de Laakbruz te Den Haag een auto tegen een motorwagen van lijn 10 gebotst, met het gevolg, dat de autobestuurder, de 47-jarige G. C. B„ uit Voorburg zwaar gewond werd en dat zijn 50-jarige broer, L. B.. die naast hem zat, gedood werd. De norzaak van het ongeval is vermoede lijk te wijten aan het slippen van de auto, toen deze de tram inhaalde. Het voorbaJcon van de tram werd inge drukt. De auto werd geheel vernield. ONTVANGST OP HET LOO. H.M. de Koningin heeft heden oo Het Loo ontvangen mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Londen en gravin van LimbuTg Stirum. W. L. F. C. Ridder van Rapard, oud-buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Kopenhagen en gene. raal-majoor G. J. Berenschot, hoofd van den generalen staf van het Kon. Ned. Ind. leger. KIND VERONGELUKT. Hedenmorgen is een tweejarig zoontje van den heel' B. H A. Dekkers in een on bewaakt oogenblik achter de ouderlijke woning aan den Zihkweg te Hengelo in een putje geraakt, nadat het het deksel had verwijderd. Het ventje is in den modder gestikt. de Volkenbond zijn gezag heeft verloren, „voor een groot deel ten gevolge van het gebrek aan leiding van Britsche zijde". De motie zegt nog: „De raad ls er van overtuigd, dat een oorlog vermeden kan Worden, indien een Britsche regeering aan het bewind komt, die haar politiek wil doen steunen op de verklaringen der ar beidersbeweging. Een dergelijke regeering moet een krach tig beroep op de fascistische staten doen en hun verzoeken den wapeningswedloop te staken en in te stemmen met een alge meen ontwapenlngsaccoord. In de bestaande omstandigheden moet die regeering wel uitgerust zijn om het land te verdedigen: zij zou dus niet van het be staande wapeningsprogramma kunnen af zien." MINISTER COLIJN NAAR GENÈVE. De minister-president dr. H. Colijn, is hedenochtend naar Genève vertrokken ter bijwoning van de Volkenbondsconferentie. Een hevige taifoen heeft de Westkust van Japan geteisterd en er aanzienlijke schade aangericht. Tal van telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. Men heeft nog geen nauwkeurige berichten ont vangen. Te Kobe heerscht groote verwarring. Ver scheiden schepen hebben de haven niet kunnen bereiken. Hevige windvlagen heeft men ook te Tokio waargenomen. Men hoopt evenwel, dat de hoofdstad er niet te zeer onder zal lijden. In Noord-Japan daarentegen woedt de tailoen zeer ernstig. Een vloedgolf heeft in de industriewijken van Osaka groote schade aangericht, bij de haven gelegen huizen staan onder water. FABRIEK „C OR RECTUM"' RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 3964 (Ingez Med.) PRIJZEN DER VARKENS, BESTEMD VOOR BACONBEREÏDING. Wij vernemen ven bevoegde zijde, dat de prijzen voor de varkens, bestemd voor bacombereiding, welke geleverd worden aan de Nederlamdsche Veehouderijcentrale, met ingang van Maandag 13 September verhoogd worden met 2 cent per kg. geslacht gewicht. DE SCHORSING VAN DEN IJMUIDER VISCHLOSSER VAN S. De raadsman van den heer K. van S., te IJmuiden. deelt ons mede, dat de schor sing van den heer van S. (lid der Prov. Staten van Noord-Holland), als vlschlos- ser en sorteerder op 3 dezer door de IJmuider reedersvereeniging is opgeheven en dat hij nu weer als tevoren in de vischhal werkzaam is. Tevens deelt de raadsman ons mede, dat hij gisteren voor zijn cliënt tegen een aantal dagbladen een klacht wegens smaadschrift heeft ingediend bij die be treffende officieren van justitie. DEMONSTRATIE VOOR ITALIA ANSCHE CONSULAAT. Gisteravond zijn meer dan vijftien' hon derd personen (communisten) langs het Ilaliaansche consulaat getrokken, die vij andige kreten uitten aan het adres van de Italiaansche regeering. Zij voerden bor den met zich waarin: „terugtrekking der Italiaansche troepen uit Spanje" „verster king der vredesverdragen tegen de fascis ten" en „beëindiging van de Itallaarische zeerooverij" verlangd werd. De politie, die in grooten getale aanwezig was, wist in cidenten te voorkomen. RABINDRANATH TAGORE ERNSTIG ZIEK Uit Calcutta wordt gemeld, dat Rabindra- nath Tagore, de 'bekende Indische dichter, emqtig ziek is. TWEE DUIKBOOTEN VOOR CARTHAGENA GESIGNALEERD. Uit Carthagena wordt gemeld, dat ter hoogte van deze militaire haven twee ge heimzinnige duikbooten zijn waargenomen, Een dezer duikbooten werd door de kust batterijen en oorlogsschepen beschoten en naar men gelooft ook tot zinken gebracht. Om zich te overtuigen van de waarheid van deze veronderstelling heeft men dui kers gezonden naar de plaats waar het vaartuig gezonken zou zijn. Ook de andere duikboot werd beschoten, doch men gelooft niet, dat deze geraakt werd. IJMUIDEN 11 Sept.. Tarbot f. 0,68: Tong f. 1.22—1.02 per K.G Griet f.23—17: Middel Schol f.23; Zetscho f. 22: Kleinschol f, 18—5.70; Kleinmiddel Seheivisch f. 2113.50; Kleine Schelvisch f. 11 50—7; Groote Gul f. 15—13; Kleine Gul f. 10—4.30; Wijting f. 4.10—2-60; Makreel f. 12 per 50 KG. Aan den alslag 3 trawlers; IJM 88 met f. 1600. IJM 103 met 1.1940, IJM 15 met f. 202O en 5 loggers: KW 78 met I. 710, KW 159 met f. 1060, KW 162 met f. 180, KW 91 met f. 310, KW 64 met f. 340. VL AARDINGEN, 11 Sept. Binnen van de haringvisscherij KW 4! met 23- last en KW 3 met 20 last. Binnen komend KtV 161, Maatjesharing jong f. 9.60—10.90, idem gewoon f.7.507.90, idem export f. 8.10— 8.30, idem minder ,f. 6 90, Volle haring Zuid f 10 2011.20, Hom, en kuitziek 1.10.40, LJIe f. 7.80 per kantje. Casino-Theater. „Septembermaand Hollandsche maand" is het parool, waar onder Casino achtereenvolgens eenige na tionale filmwerken voor de allerlaatste ver tooning terugbrengt. Als eerste daarvan staat op het programma „Bleeke Bet", één der eerstelingen van onze Nederlandsche industrie,, welke haar stof ontleend heeft aan de volkrijke Amsterdamsche Jordaan. In deze buurt heeft Bet een groentewinkel. Haar dochter Jans heeft liefde opgevat voor een zeeman, Ko, doch Bet ziet haar liever als de vrouw van den zoon van buur man Van Santen, daar Bet verdient aan obscure zaakjes van dezen laatste. En er zijn eerst nog heel wat meters film doorge draaid, alvorens Jans inderdaad haar Ko krijgt, want Ko wordt verdronken gewaand tengevolge van een schipbreuk en de sllnk- sche Bet heeft zijn telegram verdonkere maand. Ko komt nog juist op tijd om het huwelijk van Jans met den jongen Van Santen te voorkomen en een blij slot doet Bet's plannen in duigen vallen. Inmiddels heelt men dan 'n reeks onvervalschte Jor- daan-gebeurtenissen gezien, waarbij eeni ge ras-echte Jordaanflguren den boventoon voeren. Zoo treft in het bijzonder de gave vertolking van Johan Elsensohn; naast hem staat Aaf Bouber, eveneens een onop gesmukt type uit deze specifieke volks buurt. Voorts bevinden zich ln dit milieu Fientje de la Mar en ook Sylvain Poons, die voor de noodige humor zorgt. Ook Jopie Koopman en Johan Heesters hebben ver dienstelijke momenten. Wat de filmische kwaliteiten betreft, men bespeurt meer lijn, meer kleur in deze amusementsfilm dan haar voorgangster „de Jantjes" bezat. Verder zult ge weer groote vreugde beleven om de verschillende, vermakelijk fragmen ten van dit Jordaan-leven, zoodat we niet twijfelen aan „Bileeke Bet's" succes. „Flirt in Weenen" brengt de charmante Magda Schneider op het doek, bijgestaan door prominente Engelsche komieken. Het is een zeer geslaagde comedie, waarin de muziek een belangrijk aandeel heeft. Luxor-Theater. - De Ufa presenteert deze week in Luxor een Fransche film „Vrij spraak.... Levenslang", bewerkt naar den roman „Un mauvais garson" en het is op vallend hoe goed men daarin de sfeer ge troffen heeft! Het onderwerp zelf is een aardig blijspelletje met als hoofdpersonen een. jeugdige Franeaise, die in de rechten gepromoveerd is en zich binnen anderhalf jaar een practijk verworven moet hebben omdat zij anders de aan haar vader ge geven belofte moet houden en in het hu welijk zal treden met een door papa ge- zochten en gevonden candldaat, die de zoon van een zijner vrienden blijkt te zijn. Jac queline, geholpen door haar moeder, doet alle mogelijke moeite om de behandeling van een belangrijke zaak te krijgen ten einde naam te maken en tevens om op die manier te ontkomen aan het huwelijk met den haar onbekenden jongeman, dien zij bij voorbaat al haat. En ondertusschen doet Papa een tegenzet! In samenwerking met een der justitie-autoriteiten wordt een val letje open gezet, waarin de energieke Jac queline nog veel sneller terecht komt dan de samenstellers van het complot zelfs maar hebben kunnen denken. De jonge ad vocate krijgt de verdediging van een mis dadiger, die op haar steun echter geen prijs blijkt te stellen. De gevangene komt vrij, maar als hij er niet dankbaar voor ls om dat hij zonder werk is en dus opnieuw tot misdaden vervallen moet, springt zij voor hem ln de bres. stelt hem aan als huis knecht en chauffeur, komt in contact met zijn vrienden en hun zonderlinge omge ving, maakt de dolste avonturen mee. gaat zich zelfs thuis voelen ln de apachen-we reld of wat zij er voor aanziet en: wordt tot over haar ooren verliefd op „haar" misdadiger, dien zij ten koste van alles weer op het goede pad probeert terug te brengen. Als dan tenslotte aan haar advocaten- practijk een einde gekomen is en zij nood gedwongen kennis maken moet met den man, die haar echtgenoot worden zal, wordt de geheele situatie opgehelderd en ontdekt zij tot haar stomme verbazing dat de vermeende misdadiger een fatsoenlijke jongeman is, die slechts de hoofdrol ver vulde ln de scène, welke door Papa was geregisseerd. Voor hem wil Jacqueline per saldo haar carrière dan toch wel opoffe- ren Jean Boyer maakte van deze vroolijke geschiedenis een bijzondere aardige film. Zij wordt vlot en charmant gespeeld door Danielle Darrieux en Henry Garat, is rijk aan. prettige melodieën, heeft tempo en cliiriax en kan aldus een amusement van de beste soort worden genoemd! De tweede hoofdfilm is van weinig min der kwaliteit en van bijna hetzelfde genre. Daarin spelen mee: Charlotte Susa, Harold Paulsen, Kurt Vesperman en nog tal van andere bekende Duitsche artisten, die den humor op voortreffelijke wijze weten te vertolken. Er is verder een zeer uitgebreid journaal, benevens een uitvoerige en fraaie reportage van een bezoek aan de stad Praag! Trianon-Theater. „Nitchevo" of „De doodsstrijd van een onderzeeër" brengt het immer gevaarlijke leven aan boord van zulk een vaartuig in beeld en bereikt een sterken climax, wanneer de onderzeeer, die den naam „Neptune" draagt, in den grond geboord wordt. Doch even te voren heeft de „Neptune" nog het .smokkeischip „Nit chevo" getroffen. Op de Nitchevo beant woordt de smokkelaar Sarak den aanval het schot is raak en ook de „Neptune" verdwijnt in de diepte. Commandant Car- tier en zijn eerste officier Hervé worden het laatst gered en in die ondragelijke spanning wordt er ook nog een persoon lijke strijd gevoerd tusschen de beide man nen, want Cai-tier verdenkt den officier van een verhouding met zijn vrouw Thé- rèse ten onrechte overigens. Immers: Hervé had vroeger Thérèse eens beschermd tegen den wapensmokkeiaar Sarak. Eenige jaren later wordt de jongeman als officier geplaatst op de „Neptune", en hoort, dat Thérèse getrouwd is met zijn commandant. Ten einde geen onnoodige onrust te ver oorzaken. wenden zij voor, elkander nog nimmer gezien te hebben, doch de jaloer- sche verloofde van Hervé betrapt hen bij een ontmoeting en licht den commandant omtrent die heimelijke afspraak in. Cartier begint wantrouwen te koesteren en trekt onjuiste conclusies. En dan sluipt Sarak weer het beeld binnen. Hij wil met de „Nitchevo" contrabande vervoeren en Thé rèse als werktuig in zijn hand gebruiken, ln verband met zijn bekendheid met haar verleden, d^t zij angstvallig voor haar man verborgen heeft gehouden. Maar de vlie ger gaat niet op de „Nitchevo" wordt onder schot genomen en raakt op zijn beurt de „Neptune". Eindelijk, na beklem- menden strijd wordt de bemanning van den onderzeeër gered en wanneer de com mandant en Hervé boven komen, wachten hen een gelukkig echtgenoote en een on geduldige verloofde. Zoo is dit conflict nog ln gunstigen zin opgelost. Harry Baur als de commandant, is de sterk domineerende figuur in deze rol prent. Zijn spel staat weer op hoog peill Streng in zijn plicht, gemoedelijk in om gang, brengt zijn veelzijdigheid „Nitchevo" tot. groote hoogte. Marcelle Chantal ls zijn charmante tegenspeelster, terwijl Georges Rigaud vooral in de duikbootscène een moeilijke taak te vervullen had, als tegen wicht van Baur. De dezer dagen overleden Adèle Sandrock speelt een vermakelijke rol in het Duitsche blijspel „Het kind van de rekening". Lach- orkanen stijgen op om haar en bovendien om Ralph Arthur Roberts. Het scenario, ietwat pikant, biedt eveneens een goede dubbelrol voor Charlott Daudert, ais dege lijk meisje en als mondaine vrouw, terwijl Carl Boese het geheel in een fleurige regie vatte. Het Nieuwe Roxy-Theater. Cassidy is een nieuw-gecreëerde cowboy-held en met „Cassidy, de wreker" heeft William Boyd zijn eerste film van een lange reeks cow boy-films gespeeld. Hij laat ons weer eens genieten van een onvervalschte schiet partij, waarin dappere kerels met hun knallende revolvers als het ware een rook gordijn te voorschijn tooveren, om van de „dooden" en „half-dooden" nog -maar niet te spreken. Op hun snel-dravende paarden rennen ze voort, de revolvers in de hand en onder het motto „eerst schieten, dan pra ten" straffen ze de ongerechtigheid af. In deze film leven twee kampen, die elk een eigen ranch hebben, ln voortdurenden strijd. Er hebben bovendien veediefstallen plaats en nu heeft het er den schijn van, dat een derde gebruik maakt van de on derlinge oneenlgheld. Hoe deze ontmaskerd wordt, is een verhaal met veel intriges, om huld door kruitdamp en zich afspelend in ongekend fraaie landschappen. De buiten opnamen zijn met zorg en smaak samen gesteld. „De controleur van de Nice-express" is een amusementsfilm van de beste soort. De vlot vertelde geschiedenis begint ln de Nice-express en eindigt op de auto-ren baan. Daar tusschenin speelt zich een amu sant verhaal af, dat voortspruit uit per soonsverwisselingen, ontstaan door het feit, dat de slaapwagencontroleur en de direc teur van een groote fabriek belden den naam Werner dragen. Beide heeren komen in de grappigste situaties en de vroolijk- heid wordt nog verhoogd door een revue meisje, dat voor 'n gravin gehouden wordt. Langen tijd gaat het goed met den con troleur, die als „General-Dlrektor" overal met veel voo*|tomendheid ontvangen wordt, doch tenslotte loopt het, dank zij de vrouw van den „echten" directeur, toch mis. Ge hebt dan een genoeglijk vermaaksproduct gezien met goed spel van Gustav Waldau, Georg Alexander, Oily von Flint en den onweerstaanbaar komischen Theo Lingen, die weer uitstAend ln zijn humor is. De combinatie van belde films vormt een wèlgeslaagd geheel! Lido-Theater, De film „Fury", waar van wij gisteren reeds in groote trekken den spannenden inhoud mededeelden, be vat een sterk gecomponeerd en klemmend betoog tegen de Amerikaansche lynchpar tijen, waarbij tallooze malen onschuldigen het slachtoffer worden van hysterische, opgezweepte woede van volksmassa's. Nog zonder een schijn van bewijs wordt de voorloopig gearresteerde dan voor den da der, van bijv. kinderroof, aangezien: men komt in opstand tegen het gezag, breekt de gevangenis open of steekt haar in brand, met den tragischen dood van den „schul dige", die dan kort daarop volkomen on schuldig blijkt te zijn, als gevolg. Het hier behandelde probleem ls typisch Amerikaanschgelukkig blijft men ln ons land voor dergelijke dramatische voorval len bespaard. Doch dat neemt niet weg, dat wij met groote spanning de boelende gebeurtenissen in „Fury" hebben gevolgd. Niet alleen de sublieme weergave van den stormloop op de gevangenis, waarin de man, die geheel ten onrechte verdacht wordt van het hem .ten -laste .gelegde -feit, ls op gesloten, vormt een climax: daarnaast ook de ziting in de rechtzaal, waarin diens ad- voctaat 22 inwoners van Strand beschul digt van moord en op alle mogelijke wijzen de sluwe leugens van de verdachten poogt te ontzenuwen. In een overweldigend re quisitoir komt hij op tegen de misdaad van het lynchen én. met stijgende interesse voigt men van minuut tot minuut het vlijmscherp betoog van dengeen, die op zich genomen heeft, eens en voor al een einde te maken aan een der ergerlijkste Amerikaansche misstanden. Geen woord der knappe dialogen ontgaat u, evenmin als een der sqènes van dez uitermate dramatisch opgebouwde film, die al moge zij bij wijlen wel eens aan een te opvallende dosis Amerikaansche senti mentaliteit mank gaan, toch niet nalaat een diepen indruk te maken Spencer Tracy is de man. die gelukkig en blij in zijn auto op weg gaat naar zijn meisje, dat hij tot zijn vrouw wil maken en op zijn reis, van den prins geen kwaad wetende plotseling aangehouden wordt, als verdacht van kinderontvoering. Wat deze man dan heeft door te maken is met geen woorden te beschrijven en het ls volkomen begrijpelijk, dat hij, op wonderbaarlijke wijze uit de brandende gevangenis ont vlucht, zich schuil houdt en geen middel onbeproefd laat, om wraak te nemen op degenen, die hem haast den dood injoegen Doch na een wanhopige psychische wor sleling, meldt Spencer Tracy, die zien schuil en dood heeft gehouden, zich ten slotte toch bij de justitie aan, om de ie vens van hen te redden, die van zijn dood beschuldigd, nu op hun beurt het tijde lijke voor het eeuwige zullen moeten ver wisselen. Het gaat om 22 levens tegen eén hij besluit zijn aanvallers te laten leven hoewel hij innerlijk een gebroken man is die zijn vertrouwen in de rechtvaardigheid en de beschaving heeft verloren. Welk een invloed ten goede zijn meisje de eveneens buitengewoon suggestief spe lende Sylvia Sydney op zijn besluit heen laat deze film u eveneens zien, in V01 komen aannemelijk en gevoelig spel. De regisseurs van „Fury" hebben n>m alleen artistiek kranig werk verricht: meer nog misschien steunden zij door deze ten denzfilm een voortreffelijk doel. Dit wers zal velen Amerikanen een hart onder de riem steken en hopenlijk bijdragen een oe groote fouten van de Amerikaansche maai schappij op te heffen. De verwonderlijke staaltjes van m regie, het schitterende spel van de hooiu- vertolkers, de realistische schildering v de rechtzaalscènes en nog zoo veel me maken „Fury" tot een doordringend imponzerend geheel. Men moge met zulmcn deze merkwaardige heelden zuiver Amerikaansch leven te gaan z Journal, een humoristische Hal K<™" comedie en een grappig teekenfilmpje g*"" aan dit opvallende -filmwerk vooral 2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2