De conferentie te Nyon No. 23762 Buitenland 78sie Jaargang ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. De strijd in het Verre Oosten HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Voor BETERE BRANDSTOFFEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Stadsnieuws Litwinof doet een feilen aanval op Italië IM. NOOMEN Japan voert versterking aan. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD CAHEN's Kolenhandel Weerverwachfing voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) DE A.S. WINKELWEEK. Uitgesteld tot November. Omtrent de te dezer stede te organisee- ren winkelweek zijn wij in de gelegenheid het volgende te berichten: De vroeger door ons genoemde commissie is tot de conclusie gekomen, dat wil men met iets goeds en geheel nieuws voor den dag komen, de tijd die haar voor voorbe reiding restte te kort was. Besloten werd toen het oorspronkelijk plan, de winkel week te houden in September, op zij te zetten en plannen werden beraamd deze week nu te houden in November, In aan sluiting op het Sint Nicolaasfeest. De Commissie Is druk bezig haar plannen uit te werken en is vol goeden moed, dat zij met een uiterst attractief progTam voor den dag zal kunnen komen. Binnenkort hopen wij In de gelegenheid te zijn om trent deze winkelweek meer te kunnen mededeelen. TENTOONSTELLING WIJKGEBOUW NED. PKOT. BOND. Gelijk ieder jaar .wordt thans weder In het Vrijz. Chr. Federatiehuis Gerecht 10 de tentoonstelling gehouden van teeke- ningen, vervaardigd door de leerlingen der avond-teekenschool van het Wijkgebouw „Geloof-Hoop-Liefde" van den Ned. Prot. Bond, Langestraat 67. Deze tentoonstelling is gisteravond ge opend en h kijkje overtuigt U weer van de uitstekende resultaten die hier onder des kundige leiding bereikt zijn. Br wordt op dezë nuttige 3 j. avondcursussen onder wezen, zoowel in hand- en rechtlijnig teekenen, vak- en meubelteekenen, als in pleister- en natuurteekenen. De teekeningen zijn als steeds keurig gerangschikt, terwijl uit alles blijkt de liefde en zorg, waarmee de leerlingen ge werkt hebben. Men moge zich daarvan gaan overtuigen. HERDENKING STATENVERTALING. Gedachtenisrede in de Pieterskerk. Ter gelegenheid van het feit, dat het Vrijdag 17 September driehonderd jaar ge leden zal zijn, dat de statenvertaling van den bijbel plechtig werd overgereikt aan de Overheid, wordt in de Pieterskerk een gedachtenisure belegd, waarin zullen voor gaan prof. J. N. Bakhuizen v. d. Brink en ds. Joh. W. Groot Enzerimk. In verband met deze herdenking her inneren wij er aan, dat Leiden de baker mat geweest is van het voortreffelijk werk der bijbelvertalers. Het was in onze stad, dat de bijbelvertalers hebben gearbeid. Te recht stond dan ook onlangs in de Lec tuurgids te lezen: „Leiden is de plaats, waar de statenvertalers zelfs de pest trot seerden: waar eeuwenlang de commissie tot het nazien der autographa (de oor spronkelijke bewerking) op het stadhuis plechtig ontvangen werd, zooals dit paste bij een zaak van zoo groote beteekenis. Ons aller moedertaal, van welke partij of kerk wij ook mogen zijn, is, wat zij is, door dit meesterwerk onzer gouden eeuw. Leiden is dus wèl de plaats waar heel Nederland heenzLet, wanneer men hierop de aandacht richt". SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER" EN „ONZE TUIN". De Middellandsche Zeeconferentie is gistermiddag te 16.40 uur te Nyon geopend. De burgemeester heette de gasten welkom, wenschte hun succes, verklaarde de zitting geopend en noodigde de vergadering uit een voorzitter aan te wijzen. Eden dankte en stelde voor, dat de eerste Fransche ge delegeerde het voorzittersambt zou be- kleeden, omdat Frankrijk het initiatief tot deze conferentie heeft genomen. Delbos werd eenstemmig tot voorzitter gekozen. Delbos zet doel uiteen. Het gaat erom, aldus zette Delbos het doel der conferentie uiteen, een einde te maken aan een toestand, die ondrage lijk is geworden, de noodige maatrege len te nemen en de regels van het inter nationale recht met betrekking tot de scheepvaart in de Middellandsche Zee te versterken. De scheepvaart kan niet overgeleverd blijven aan de genade van zeeroovers, die geen enkele vlag ont zien en vrachtschepen torpedeeren zon der waarschuwing, zonder onderscheid van lading of plaats van bestemming vol gens methoden, welke lijnrecht in strijd zijn met het protocol van 1936 over de hu maniseering van den duikbootoorlog. Wij betreuren het aldus vervolgde Delbos dat twee mogendheden hebben gemeend de uitnoodiging te moeten af slaan met de toevoeging, dat volgens haar het vraagstuk in een ander kader zou kunnen worden behandeld. Het lijkt ons echter noodzakelijk, dat speciale maat regelen worden genomen, die de vrije door vaart der koopvaardijschepen verzekeren. De Middellandsche Zee is een der grootste verkeerswegen der wereld. Zij speelt een beslissende rol in het leven der hier ver tegenwoordigde landen. Tentoonstelling van potplanten en huisvlijt-artikelen. Gisteravond had in de zaal van den heer Joh. Mekel, Hoogewoerd 87, de opening plaats van een tweedaagsche tentoonstel ling van potplanten en huisvlijt-artikelen, georganiseerd door bovengenoemde ver- cenigingen. De voorzitter der gecombineerde bestu ren, de heer N. H. Nooteboom, sprak daar bij een woord van welkom, aan alle aan wezigen, in het bijzonder tot de besturen der zustervereenigingen. Ons doei, aldus spr., is bij de jeugd liefde te kweeken voor planten en bloemen, en daardoor de ver nieling der tuinen, zooals in vroeger jaren, tegen te gaan. Is het kweeken van planten zomerwei'k, zoo kunnen wij huisvlijt als winterwerk beschouwen. Spr. zag met vol doening terug op de driejarige samenwer king der beide besturen. Waren de inzen dingen iets minder dan andere jaren, de kwaliteit staat op hooger peil. Spr. noem de dit het neusje van de zalm! Na er op gewezen te hebben, dat het bestuur tot dekking der kosten een loterij had georga niseerd en na dank te hebben gebracht san de heeren Oudshoorn, Ravensberg uit Haserswoude, den Rijksplantentuin voor het beschikbaar stellen der planten en de Jury, bestaande uit de heeren J. Jonker, A. Galjaard, J. Mater (plantenkeuring) en de dames E. PonsenKeijser, v. Leeuwen kken, mej. Valkenburg en de heeren C. Ponsen, C. J. Bevelanders, St. Verbeek 'keuring huisvlijtartikelen) voor hun be. jeidwilligheid, verklaarde de voorzitter om balftien deze fraaie tentoonstelling, die een uitstekenden indruk maakt, voor ge opend. FEESTAVOND „DAMCLUB LEIDEN". De „Damclub Leiden" heeft met een al leszins geslaagde feestavond haar tweede lustrum in de zaal der Muziekschool ge vierd. De feestleider de heer P. Olivier opende met een hartelijk woord van welkom en sprak zijn vreugde uit over het feit, bijna alle leden met hun dames aanwezig te zien. Spr. verzocht aan te vangen met het zingen van het clublied en met hem een dronk te wijden op 't welzijn van de „Damclub Lei den". Het deed spr. goed, in de met palmen en bloemen feestelijk getooide zaal, méér nog dan verleden jaar. dezen avond te mogen leiden. Hij dankte de heeren Buurman, die voor de feestelijke aankleeding hebben ge zorgd. voorts alle firma's en leden die prij zen hebben beschikbaar gesteld voor de tombola enz. Van den heer G. v. Zwieten Sr., eere-voorzitter van D.C.L. was een har telijk schrijven ingekomen; in verband met verblijf elders kon hij niet aanwezig zijn. Het bsetuur mocht ook een mooien beker in ontvangst nemen, aangeboden door de oud-leden, waarvoor bijzonderen dank ge bracht werd. De voorzitter de heer A. Buurman, dankte de feestcommissie voor al hetgeen zij heeft gedaan tot het organiseeren van dezen avond, stond stil bij het 2e lustrum en con stateerde, dat het voor een groot deel aan de leden, die in de moeilijke periode de vereeniging trouw zijn gebleven, te danken is, dat men nu dit feest mag vieren. De clubgeest is momenteel zeer goed; dat dit zoo mag blijven, is sprekers wensch. De heer S. v. d. Reek bracht een stukje historie betreffende D.C.L. voor het voet licht, waarvoor hij den dank van de aan wezigen verwierf. Het programma vermeldde voorts mu ziek, tooneel, onderlinge srelen, tombola etc. Aan een goede stemming ontbrak het natuurlijk niet. Het was reeds lang na middernacht toen de heer Olivier dit geslaagde feest met een hartelijk afscheidswoord sloot. Een extra woord van dank aan de feest commissie is hier zeker oj»zijn plaats. De Leidsche Districts Dam Bond was vertegen woordigd door de heeren I. v. d. Meulen en L. de Haan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. Padding (K. en H. J.1, Havenstr. 5», Nocrdwijkerhout. Bloembollenteelt. Ven noten: K. Padding en H. J. Padding, nordwijkerhout. Gevolmachtigde: A. Chr. raiding-Hulshoff, Noordiwijkerhout. Gisteravond is de 7-J. M. v. 't R. uit de Klikstraat op de hoek van het Plant soen en de Geeregracht nabij 't Jan van Hout-monument in het prikkeldraad be kneld geraakt en wel zoodanig, dat hij moest worden uitgezaagd. De jongen werd aan het linkerbeen gewond en door dr. M. verbonden, waarna hij huiswaarts kon keeren. De heer S. v. d. Water heeft een fraaie juwelierszaak geopend in het per ceel Boommarkt 11. Tot nu toe was gedu rende 5 maanden zijn zaak gevestigd aan de Pieterskerkkoorsteeg no. 7, doch zijn nieuwe winkel heeft hij een moderner cachet gegeven. Gouden en zilveren voor werpen liggen in de ruime étalage's uitge stald, terwijl diverse attracties het koopen veraangenamen. De zaak maakt een keu- rigen indruk. Onze stadgenoot de heer P. Boet Jr. slaagde gisteren voor het toelatingexamen van de zesde klas B, voor het gymnasium te Haarlem. Niemand heeft het recht zich daar speciale vrijheden te veroorlo ven ten nadeele van de gemeen schap. De regeeringen van Frank rijk en Engeland zoeken door haar initiatief een dubbel resultaat te be reiken. Wij verwachten van een snel tot stand gekomen overeenkomst een onmiddellijke vermindering van de ondraaglijke spanning, die thans in de Middellandsche Zee heerscht en nieuwe gevaren inhoudt. Maar bo vendien wenschen wij, dat de at mosfeer, die sedert eenige weken door ons als te dreigend wordt gevoeld, door het succes van onze samenwerking gezuiverd wordt, zoo dat wij in een gunstige sfeer aan nieuwe Europeesche taken kunnen beginnen. Ik twijfel niet, aldus be sloot Delbos, of de conferentie zal door haar geest van beslistheid en door het weren van elke onnoodige discussie, gemakkelijk tot haar doel komen Scherpe verklaring van Litwinof. Litwinof, die daarop het woord nam, eeide, dat de Russische regeering de con ferentie nuttig acht, niet alleen, omdat haar eigen schepen slachtoffer zijn gewor den van een zeerooverij zonder voorbeeld, maar omdat de Russische kust bespoeld wordt door een zee, die in verbinding staat met de Middellandsche Zee. Sovjet-Rusland heeft belang bij de handhaving der inter nationale orde en wenscht te strijden tegen eiken vorm van schending van een inter nationaal verdrag. Eenige staten, aldus Litwinof, weige ren aan onzen arbeid deel te nemen. Het zijn die, welke, hoewel zij koopvaar dijvloten bezitten, de zeerooverij niet vreezen, hetzij omdat zij die zelf orga niseeren, hetzij omdat zij die zelf orga- roovers betrekkingen onderhouden, die intiem genoeg zijn voor een goede ver standhouding. Ik betreur de afwezigheid van den staat, die het meest van deze zeerooverij te lijden heeft het republikeinsche Spanje. Het is nog niet te laat om deze lacune op te vul len. De aanwezigheid van Spanje zal bij dragen tot de pacificatie in de Middelland sche Zee. Onmiskenbare daden van zeeroo verij zijn gepleegd en wel door duikbooten, die naam en vlag verborgen houden. Het zijn typische gevallen van regeeringszee- rooverij. Ieder van ons hier kent het doel dezer zeerooverij en den staat, die er voor verantwoordelijk is, doch de naam van dezen staat mag hier niet worden uit gesproken, behalve door de mogendhe den, die het slachtoffer van den zee roof zijn geworden. Humoristen bewe ren, dat zekere staten hun, eigen sche pen getorpedeerd hebben om zich te kunnen beklagen, maar deze bewering is onlogisch en belachelijk. Onder zeerooverij moet niet alleen ver staan worden de actie van duikbooten in de Middellandsche Zee, maar ook die van an dere schepen en van vliegtuigen. Twee Rus sische schepen zijn door vliegtuigen tot zinken gebracht. De Sovjet-regeering kan de vernieling van haar goed niet toestaan; zij zal zelf de noodige maatregelen nemen om zich te verdedigen. De ondervinding met de internationale overeenkomsten der laatste jaren bewijst, dat men zich geen illusies kan maken over de doelmatigheid eener internationale actie. Niettemin is Rusland bereid zijn deel bij te dragen in de uitvoering der gemeenschappelijke maatre gelen, waartoe hier besloten wordt. Het zal de conferentie vergemakkelijken, opdat spoedig doelmatige maatregelen kunnen worden genomen. Eden aan 't woord. Eden beperkte er zich toe zijn leedwezen te uiten over de afwezigheid van zekere sta ten. De conferentie, aldus zeide hij, zal hen zeker op de hoogte van den arbeid willen houden. De Engeische minister verklaarde niet te wanhopen aan de medewerking de zer staten. De arbeid der conferentie is dringend en moet snel ten uitvoer worden gelegd. Eden stelde dan ook voor dat de conferentie onmiddellijk bijeen zou komen als permanente technische commissie. Al dus werd besloten. De openbare zitting werd te 17 uur 30 gesloten. Cijfers, welke U misschien iets te vertellen hebben: ONGEVALLENVERZEKERING f. 25.000.- bij overlijden f. 50.000.- bij blijvende invaliditeit Jaarpremie vanaf f. 33.75. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 7349 (Ingez. Med.) lanxische Zee door duikbooten tegen koop vaardijschepen begaan worden. Verder is de wijze bestudeerd, waarop gebruik zou moeten worden gemaakt van de verschil lende vloten, welke te dien einde beschik baar zijn. Uit de besprekingen bleek, dat op zekere punten een aanvullende bestu deering noodig is. Verschillende bijeen komsten zullen daarvoor vanavond en mor genochtend worden gehouden. De confe rentie zal morgen te 16 uur opnieuw in commissie bijeenkomen". Reeds is practische overeenstemming bereikt ten aanzien van de volgende punten 1. De organisatie der patrouilles te verdeelen over verschillende zones. 2. Het aanbieden van een zone aan Italië. 3. Het gebied, dat Engeland en Frankrijk in het Westelijk deel der Middellandsche Zee voor hun rekening zullen nemen. 4. De zones welke de overige mogend heden in het Oostelijk deel der Middel landsche Zee voor haar rekening zullen nemen. Naar vanzelf spreekt, zal het accoord nog aan de onderscheidene regeeringen worden voorgelegd. Cholera onder Japansche troepen. Beslaten zitting. Over de besloten zitting is volgend com muniqué uitgegeven: „De conferentie, in commissie bijeen, heeft een onderzoek ingesteld naar de be ginselen van een actie, die ondernomen moet wonden om een einde te maken aan de daden van zeerooverij, welke in de Middel- De ontscheping van Japansche troepen en oorlogstuig in Jang-Tse-Poe wordt energiek voortgezet. Onder meer zijn ver scheidene gemotoriseerde eenheden en 32 stukken zwaar geschut aangekomen, het geen een groot offensief in noordelijke richting, verbonden met een aanval naar het zuid-westen door de troepen te Woe- soeng doet verwachten. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat onder de Japan sche troepen te Pausjan cholera in aller- hevigsten vorm is uitgebroken. In drie lagen heeft men 80 gevallen geconsta teerd, waarvan 20 met doodelijken afloop. De gezondheidsdienst heeft alle vereischte maatregelen genomen. Veranderd te velde is bij Sjanghai nog niets. In tegenstelling tot het Noorden De Japanneezen, die van Tsjahar uit opruk ken, langs den spoorweg Peiping—Soe- joean, zijn tachtig kilometer de provincie Sjansi binnengedrongen, waar een sterke Chineesche troepenmacht geconcentreerd zou worden om te trachten, den Japan- schen opmarsch tot staan te brengen. Matsjang, ten Zuiden van Tientsin, heet door de Japanners bezet. Langs de spoor lijn PeipingHangkau. waar de voornaam ste Chineesche strijdkrachten geconcen treerd zijn, is de Japansche opmarsch tot staan gekomen. De New York Herald meldt, dat de Chi- oeezen achttien oude stoomschepen en jonken, geladen met zand, hebben doen zinken in de Jangtserivier. Het is hun be doeling de rivier zoodanig af te sluiten dat de Japanners geen troepen naar den bo venloop van de rivier kunnen verschepen. Deze afsluiting is aangebracht een paar mijl boven desamenvloeiing van de Jangtse en de Wangpoe. Het gevolg van deze afsluiting is, dat verscheidene Ame- rikaansche kanonneerbooten en oorlogs schepen van andere landen in de Jangtse opgesloten zijn. Dit feit zal naar verwacht wordt de evacuatie der Amerikanen moei lijker maken dan men aanvankelijk meende In een verklaring voor de pers heeft de Japansche minister-president Konoje ge zegd; „Men verwacht niet, dat de vijan delijkheden dit jaar zullen eindigen. In elk geval doet niets vermoeden dat de voor zieningen van de begrooting 1938/'39 daar- door aanzienlijke wijzigingen zullen moe- ten ondergaan". BINNENLAND. Loodsbooten met geschut voor den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland (Bin nenland, 3e Blad). Militaire attaché's bij de manoeuvres (Bin nenland, 3e Blad). De vaststelling van den voetbalwedstrijd HollandBelgië te Rotterdam; eritiek uit Amsterdam en een motiveering van K.N.V.B.-zijde (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. De conferentie te Nyon. Nieuwe Russische aanval op Italië (le Blad). Geen groote wijziging aan het front in China (Buitenland, Ie Blad). Het Neurenberger congres (Buitenl., le BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. TEL. 2697. 7357 (Ingez. Med.) Voor ons land wordt voor morgen matige Noordelijke wind verwacht met afwisselende bewolking en nog kans op plaatselijke regen buien. 't Weer zal nog koel blijven. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Russen onverbeterlijk. De conferentie te Nyon heeft zich gisteren het scherpst geaccentueerd door 'n nieuwen, feilen aanval van Litwinof, den Rus, op Italië, al noemde hij den naam van dit land niet. Er is echter geen nota van genomen en in besloten zitting is Litwinof er ook niet op teruggekomen. Litwinof achtte het zelfs niet noodzake lijk te blijven aandringen, dat ook de re geering van Valencia tot de conferentie zou worden uitgenoodigd. Eden maakte er geen geheim van, dat hij voornemens was Italië op de hoogte te houden van de beoogde maatregelen en gaf uitdrukking aan de hoop. dat dit land ten slotte zich er ook bij zou aansluiten. De Duitsche pers is zeer verontwaardigd. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: „De volkomen ongerijmdheid dezer conferentie kan niet beter worden gekarakteriseerd dan door dit groteske feit: de vertegenwoordi ger van het bolsjewisme kon in bijzijn van Eden en Delbos op de meest ongehoorde wijze een groote Europeesche mogendheid als Italië aanvallen. Men zal ten slotte toch wel moeten erkennen, dat dergelijke ma noeuvres zonder mankeeren zullen leiden tot een definitieve verdeeling van Europa". En daarin schuilt veel waars! FRANKRIJK Rede van Chautemps. Minister-president Chautemps hield op een feestmaal ter gelegenheid van het congres van den internationalen bond van oud-strijders en oorlogsverminkten een rede, waarin hij de vertegenwoordigers der landen met 'n democratisch regiem en die van landen met een autoritair regiem begroette, niet alleen „met gelijke hoffe lijkheid, doch met gelijke genegenheid". Chautemps zeide het te betreuren, dat niet meer landen vertegenwoordigd waren. Frankrijk wil de onafhankelijkheid van alle volken eerbiedigen, ongeacht hun re giem. Het wenscht betrekkingen van ver trouwen te onderhouden, ook op dit oogenblik. waarop reeds zonder oorlogs verklaring wapengekletter wordt gehoord1.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1