Het contact met Russische schakers mé m imtiÊ Het bieden bij Contract Bridge LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad RECHTZAKEN De partner van den openingsbieder Zaterdag 11 September <937 ZWEMMEN RALPH FLANAGAN VERBETERT TWEE WERELDRECORDS. Op de 1500 M. en 1 mijl borstcrawl. Tydens de Amerikaansche zwemkam- pioenschappen heeft de Amerikaansche wereldrecordhouder op de 800 yards horst- crawl. Ralph Flanagan, twee nieuwe we reldrecords gevestigd, n.l. op de 1500 M. en de mijl (1609 M. borstcrawl. Flanagan legde de 1500 M. af in 18 min. 18,2 sec., waarmede hij het wereldrecord, dat met een tijd van 19 min. 7,2 sec. op naam stond van den beroemden dAveed- schen zwemmer Arne Borg, gevestigd op 2 September 1927 te Bologna, met 49 se verbeterde. Over de mijl died Flanagan 20 minuti 42,2 sec., waarmede hij. dus het wereld record. dat zijn bekende landgenoot Jack Medica op 6 Juni 1934 met een tijd van 20 min. 57,8 sec. te Chicago had gevestigd, met 15 sec. omiaag bracht. AUTOMOBILISME. DE HEUVELRIT DER K.N.A.C. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN TE KOPENHAGEN. Nieuw Nederlandsch record 400 meter schoolslag van Jopie Waalberg. In het prachtige Frederiksberg-Zwembad te Kopenhagen, zijn gisteravond interna tionale zwemwedstrijden gehouden, waar aan van Nederlandsche zijde werd deelge nomen door de A.D.Z.-zwemster Nida Senff en Jopie Waalberg en door den D.J.K.'er Scheffer. Het ls een prachtige avond ge worden voor onze landgenoQtenop alle nummers, waarop zij uitkwamen, werden zij eerste Het zwembad was tot op de laatste plaats bezet. Het bassin, dat met zout wa ter gevuld is, en een lengte heeft van 33'.'t meter, was ingekort tot 25 meter, waarbij voor behoorlijke keerpunten was gezorgd. Het Deensche publiek heeft op dezen avond twee teleurstellingen beleefd. Ten eerste slaagde Ragnhield Hveger er niet in het wereldrecord op de 200 meter borstcrawl. dat op naam staat van onze landgenoote Willy den Ouden, te verbete ren en ten tweede werd het op de 400 me ter schoolslag een Nederlandsche over winning na een buitengewoon spannen de en fraaie race tussche Jopie Waalberg en de kleine Inge Soerer.sen, waarbij onze landgenoote een nieuw Nederlandsch re cord wist te vestigen in 6 m. 20.1 sec. Het oude record stond met 6 m. 24.4 sec sinds 9 Mei op haar eigen naam. Het we reldrecord van Martha Genenger is 6 m. 19.2 sec. Niet minder dan 68 deelnemers. Voor den op 18 September a.s. in Zuid- Limburg te houden K.N.A.C.-heuvelrit blijkt een buitengewone belangstelling van de zijde der automobilisten te bestaan. Niet minder dan 68 inschrijvingen voor dezen sportieven rit waren bij het secretariaat der K.N.A.C bij het sluiten van de In schrijving binnengekomen. Deze eerste Heuvelrit van de K.N.A.C. is dus. wat betreft de deelneming reeds een doorslaand succes. Ongetwijfeld zal ook de rit zelve, welke door de bekoorlijkste ge- iclten van Zuid-Limburg voert, den deel- ners een flinke dosis sportief en toeris- h genoegen schenken 's Morgens om 11 uur zal van Valkenburg uit worden gestart voor het 181,2 KM. lange parcours. De deelnemers zullen wor den gecontroleerd door een aantal geheime controles, welke tevens tijdcontroles kun nen zijn. zoodat het hun niet gemakkelijk zal vallen aan den eisch van maximum 30 strafpunten voor het verkrijgen van de Heuvelrit-plaquette te voldoen. Aan de(n> dcelnemertsteri, die er in slaagt met het kleinste aantal strafpunten dezen rit te beeindigen zal den zilveren Heuvelrlt-beker worden uitgereikt. fis Belangstelling voor Ragosin's prestaties te Semmering WATERPOLO. OM DE DUYVERMAN - SLEUTELS. De Zijl I—S.Z.C. I 2—1. In een weinig spannende ontmoeting is het De Zijl gelukt op bovengenoemden wisselprijs voor de eerste maal beslag te lsggen. In ijskoud water verscheen De Zijl met enkele invallers en in de eerste mi nuten moest keeper Kloots enkele gevaar lijke schoten keeren. Plots kreeg Lut een bal van Van Egmond goed aangegeven en hij scoorde in den uitersten bovenhoek. 10. Direct na de tweede helft gaf een achterwaartsch schot van D. Kraaienbrink den S.Z.C.-keeper handen vol werk. De Zijl probeerde het met opzwemmen en toen KI. Kraaienbrink er tusschen uit trok veroor zaakte S.Z.C. een vrije worp, die precies op de handen van Lut geplaatst werd. Voor de tweede maal vloog het leer in de tou wen, 20. Opnieuw kwam Van Egmond r.aar voren, maar nu was het schot slecht geplaatst, waardoor S.Z.C. kop overnemen en zij Kloots wist te passeeren, 2—1. Nog even werd uitgezwommen, maar toen kwam het einde van dezen in de beste verhouding gespeelden wedstrijd. SCHAKEN. FLOHR WINT VAN PETROV. Het tournooi op de Semmering. Gisteren werd de derde ronde gespeeld van den achtkamp op de Semmering. De partij ReshevskyRagosin eindigde r.a 62 zetten in remise. Het was een ge weigerd damegambiet, waaruit zich een zeer interessante partij ontwikkelde. Rago sin had vrijwel voortdurend het initiatief. Met twee torens plus een pion voor de dame had de Rus langen tijd winstkan sen. Bij het afbreken voor de middagpauze werd algemeen aangenomen, dat Ragosin zou winnen. Bij de voortzetting verdedigde Reshevsky zich echter schitterend en kon ten slotte door eeuwig schaak geven re mise bereiken. FlohrPetrov, een Engelsche opening, werd na 54 zetten door den Tsjech gewon nen. Het eindspel bood gelijke kansen, doch Petrov behandelde het niet bijzonder goed, zoodat Flohr een regelmatige over winning kon behalen. De partij tusschen Keres en Fine verliep zeer rustig. Het was een reti-opening. Na 41 zetten werd tot remise besloten. CapablancaEliskases werd afgebroken na 62 zetten. Het was een orthodox dame gambiet, met een dame-eindspel, waarin de Cubaan meent beter te staan. Doch de andere deskundigen zien er voorloopig toch niet meer dan remise in. De stand bij het afbreken is: Wit Capablanca: kd2, da8, pionnen op d4, e3, g4, h5. Zwart Eliskases: kh7, dhl, pionnen op d5, f6. g7, h6. Zwart is aan zét. De stand van den achtkamp luidt: 1. Reshevsky 2'/» punt. 2. Flohr 2 pnt. 3 en 4. Keres en Ragosin, ieder l'/« punt. 5. Fine 1 punt plus 1 afgebroken partij. 6. Capablanca 'T pnt., plus 2 afgebroken par tijen. 7. Eliskases punt plus 1 afgebro ken partij. 8. Petrov 1 punt. Sowjet-Rusland staat bekend als een land waar het schaakspel intensief be oefend wordt, De schaakorganisatie is in handen van de regeering en de Russische schaakmeesters worden op alle mogelijke manleren gesteund. De internationale schaakwereld is steeds nieuwsgierig naar iedere ontmoeting tusschen Russische en bultenlandche meesters. Helaas komen der- ÜJke ontmoetingen slechts zeer zelden tot stand en haast uitsluitend in Rusland zelf. Wij herinneren hier aan de groote tour- nooien in Moskou 1925, 1935 en 1936. de match BotwinnikFlohr cn aan eenige kleinere tournooien, speciaal georganiseerd om den een of anderen buitenlandschen meester in een Russischen wedstrijd ie doen uitkomen. Zeer zeldzaam zijn echter de gevallen, dat de Russen in het buiten land optradsn. De meeste desbetreffende pogingen van organisatoren faalden, zoo b.v. ook de poging van het Zandvoortsche comité dat in 1936 gaarne een der Russen i Botwinnik of Ragosin) als deelnemer had gezien. Slechts in drie bultenlandsche tour nooien. t.w. Baden-Baden 1925, Hastings 1934/35 en Nottingham 1936 was Rusland vertegenwoordigd. In het eerste tournooi door E Rabinowitszh en in de belde andere wedstrijden door M. Botwinnik. Rabino- witsch sloeg in Baden-Baden een vrij goed figuur en behaalden den 7en prijs. Botwin nik viel het in den Kerstwedstrijd te Hastings niet mee. Hij behaalde uit 9 par tijen slechts 5 punten en kwam op de De. 6e plaats met Lillenthal. Des te grocter was het succes van den Russischen kam pioen in Nottingham, waar hij. zooals be kend met Capablanca den Ier. en 2en prijs deelde. Deze omstandigheden in aanmerking nemend, is een tournooi, waarin een Russisch meester in het buitenland op treedt, bijzonder interessant, en zoo'n tournooi is nu aangevangen in Oosten rijk. Rusland is daar vertegenwoordigd door Ragosin uit Leningrad, een van de interessantste spelers van de nieuwe Russische schaakgeneratie. Ragosin heeft al in twee internationale tour nooien contact gehad met buitenland- sche meesters, t.w. in Moskou 1935 cn in Moskou 1936. In beide tournooien baarde hij opzien door zijn buitenge woon ondernemenden en levendigen door WIELRENNEN. SWIFT. Zondag zal er een peletonwedstrijd gere den worden over 80 K.M. Samenkomst te 8.45; vertrek naar de startplaats te 9 uur. NIEUW SWIFT. Morgen zullen de leden R. Riethoven, J. de Groot, W. van Rooyen en A. Lodewijks deelnemen aan de Ronde van Dongen. Voor de overige leden zal wederom een rit der avondcomnatitie worden gereden en wel een tljdrace. A en B klassers 38 K.M., C klassers 19 K.M. Vertrek kwart over negen vanaf het clublokaal, start halftlen. VOETBAL UIT VEUR—LEIDSCHENDAM Morgen te halftwaalf speelt A.V V. UI tegen Wilhelmus IV en om halfdrie A.V V. I 'tegen G.DA. II. stijl, en men ziet dan ook zijn presta ties in den Oostenrijkschen wedstrijd met groote spanning tegemoet. Onderstaand laten we een prachtig staaltje van Ragosin's combinatie-talent volgen. Uit het internationale tournooi te Mos kou 1935. Stelling na 27. Pe2g3. Zwart: Ragosin. Zwart. Dadelijk slaan op c3 was minder gunstig wegens 31. Dd5: en wit verkrijgt tegen- kansen. 31. Dh5—g5 Met indirecte dekking van pion c3. De voortzetting 31. Ta3 zou falen op 31 Telt 32. KH2. Dc7t 33. g3, De7!. 31. Te3xc3! Toch! Zwart gaat nog een twe6de kwali teit offeren. 32. Dg5—<12 De zwarte toren kan nu niet vluchten, terwijl ook dekking niet mogelijk is: 32b4? 33. Dc3: en wit wint. Zwart heeft echter goed gezien, dat zijn verbon den vrijpionnen ruimschoots tegen de twee geofferde kwaliteiten opwegtn. 32. Tc3xc2 33. Tb2xc2 Pf8—e6! 34. Tal—dl- b5b4 35. Tc 2b2 Om 35c3? met 36. Dc3: te be antwoorden. 35. b4b3 36. Dd2—c3 Pe«c7! Het paard streeft naar b6. waardoor de witte dame gedwongen wordt de blokkade van pion c4 op te geven, 37. Tb2e2 Db6—a7' 38. Dc3b4 Ook op 38. Te7 of Tal zou 38Ph5 volgen. 38. Pc7b5 39. Te2e7 Da7—a3! 40. Db4—el De eenlge kans. Na ruil der dames zou den de zwarte vrijpionnen gemakkelijk winnen. Fï ik i 1 i i abode fgb Wit. Wit: A. Lilienthai. In deze stelling gaat de strijd om den op." marsch e3e4. Mocht wit erin slagen dezen opmarsch door te zetten, dan moet hij op grond van zijn looperpaar belangrijk voordeel verkrijgni. In de diagramstelling dreigt wit nu zoowel e4 als Ph5: en het schijnt dus, dat de partij een beslissende wending ten gunste van wit zal nemen. Ragosin zorgt echter voor een verrassing. 27. Te7 x e31 Een fraai kwalitelbsoffer, waarmee zwart het plan van zijn tegenstander verijdelt. Tegelijkertijd krijgt zwart aanval op pion c3 en als deze pion valt, moeten zwart's verbonden vrijpionnen op den damevleu gel besll.esen. Het vervolg leert, dat Ragosin zijn kansen uitstekend beoordeeld heeft. 28. 29. Te8 x e3 Ld2xe3 Pg3 x h5 De indirecte dekking van pion c3. 29. Tel, zou faiën op 29Tc3: 30. Lh7r, Ph7: 31. Tc3:. g5 en de wrltte dame gaat ver loren. In aanmerking kwam nog 29. Ta3, welken zet wit echter achterwege laat om zijn torens niet in een al te passieve positie te brengen. 29. 30 Dh4xh5 Pf6xh5 Ld7c6 40. c4c3! Een nieuw offer. 41. Te7e8t Lc8xe8 42. Delxe8t Kg8—h7 43. De8xf7 Wit mag het offer niet aannemen, want na 43. Db5: beslist 43c2. De verbon den vrijpionnen zijn sterker dan de toren. Met den tekstzet hoopt wit remise door eeuwig schaak te bereiken, doch zwart's volgende zet verhindert dit. 43. Da3a8! 44. Tdl—el Pb5d6 Er dreigde Dh5t gevolgd door Te8t. 45. Df7c7 c3c21 Zwart wenkt voortdurend met offerwen dingen. 46. Dc7xd6 Ook 46. Dc3 baat niet wegens 46 Dc8 47. Dd3i, Pf5! enz. 46. b3b2 47. Dd0—f4 Wits laatste hoop. Als zwart nu met b2— bl dame haalt, bereikt wit met 48. Df51 en 49. Tol:, remise. Da 8c6 met Dg6 te beantwoorden. 47. Om 48. Df5 Wit gaf het op. want de promotie van de vijandelijke vrijpionnen is niet te beletten. Een buitengewoon spannend slot. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Terecht stond de 25-jarige chauffeur M. F. van S. uit Hillegom, wien ter) laste wat gelegd, dat hij gebruik heeft gemaakt van een aan een ander toebehoorend nummer- bewijs. De Officier van Justitie eischte een geld boete van f. 25 subsidiair 10 dagen hech tenis. De Rechtbank zal op 23 dezer vonnis wijzen. XXV. Hoewel ik bij het behandelen van het openingsbod hier en daar al het een en ander gezegd heb omtrent het antwoord van den partner, is het niet ondienstig dit nog eens afzonderlijk te bezien. Zooals wij gezien hebben zal een ope ningsbod van één in een kleur ais mini mum beteekenen de garantie van het. be zit van een biedbare kleur en 2'/i tot 3 H.T.. hetgeen medebrengt een totaal aan tal van vermoedelijk 4 speelslagen, Indiër, de geboden kleur troef wordt. Stilzwijgend wordt hierbij aangenomen dat de kans groot ls dat de partner van de resteerende 9 speelslagen zijn deel van één derde me debrengt. Als eerste vereischte zal vast staan dat de partner zal hebben na te gaan of in zijn spel voldoende troefsteun aan wezig is i minstens Vrouw- derde of 4 klei nere troeven.) Alleen indien aan dezen het bieden tot het steunen van het ope ningsbod mogen overgaan. Hoe sterk zijn spel ook aan H.T.'s of speelslagen moge zijn, hoe hfj ook van deze sterkte bijv. door een f. t. o. kennis heeft gegeven, als eerste onverbrekelijk gebod moet vaststaan dat in de door den "partner geboden kleur niet gesteund mag worden indien dit bezit niet aanwezig is, tenzij de openingsbieder door herbieden van zijn kleur, in den loop van het biedproces te kennen heeft gege ven dat hij in het bezit is van een ft- kere troefkaart en dat dus dientengevolge volledige troefsteun niet meer noodzakelijk is. Zooals wij gezien hebben zal de partner bij een totaal bezit van IV2 H.T. hetzij een één bod mogen doen in een hoogere kleur. goed op een veel sterker spel gedaan wor den. Heeft men dus eenige kracht, dan za. men het bod moeten steunen om de kat-s te hebben dat. indien de partner een wcike- lijk zeer sterk spel zou hebben, het man chebod wellicht toch nog gedaan kan worden. Heeft de tusschenzittende speler echter een bod gedaan, dan vervalt deze overwe ging. Het bieden is nu open gebleven en de partner krijgt nog de kans nm door te Kaan Indien hii hiervoor sterk genoeg is. Verloopt het bieden dus 1 Sch—2 H;2 Sch dan is hier/oor bi! den partner meer sterkte noodig dan indien de lussciienzit- tende speler gepast had. Een bod van 2 Sch kan dan gedaan worden op eer. bezit van 4 of 5 kleine troeven en een singleton in een der andere kleuren en op een to taal bezit van H.T. in het spel. Bij het verhoogen van het openingsbod van 1 op 3 is de situatie geheel anders ge worden. Hiermede geeft de partner een forcing, garandeert de manche, welke ga rantie gebaseerd is op zijn conclusie om trent de aanwezigheid van 6 H.T.'s. Hier- elsch is voldaan zal hij in den loop van- voor is dus behalve een meer dan normale hetzij een bod van 1 S.A. mogen geven. Bij antwoorden zijn: troefsteun, een bezit van 33'/j H.T. noodig Bij het verhoogen van het openingsbod, direct tot manchehoogte, zal een totaal van minstens 2 H.T.'s aanwezig moeten zijn be nevens een meer dan normaal troefbezlt en een geschikte verdeeling bijvoorbeeld 1 of 2 korte kleuren. Het bezit aan H.T.'s kan niet veel grooter zijn. aangezien anders een forcing bod, hetzij van een jumpbod in een andere kleur, hetzij van 3 in de openlngs- kleur, aangewezen zou zijn. Over het algemeen staan den partner, na het openingsbod 5 antwoorden ten dienste, die ik in de volgorde van hun wcnschclijk- heid nog eens zal behandelen, walarbij ik dan tevens nog zal aanstippen wat de openingsbieder hierna heeft te doen. Deze een directe verhooging van de geboden kleur, kan zelfs van dezen eisch van l'.'i H.T. worden afgeweken. Een verhoo-ing van 1 Schoppen op 2 Schoppen kan even tueel geschieden geheel zonder H. T. s'.erk- te. Het openingsbod garandeert weliswaar een bezit van 2'/:—3 H.T. doch kan even 1. De forcing take out. Waar ik deze vol doende heb behandeld is verdere toelich ting overbodig. 2. Het bod in een andere kleur. Indien dit op de hoogte van één geschiedt, bijv. 1 Harten na 1 Ruiten, wijst het minstens IV2 H.T. aan en een normale biedbare kleur, ook 4-kaart. Moet het op de hoogte van 2 geschieden, dan zal een 5-kaart aan wezig moeten zijn of een sterke 4-kaart met een bezit van meer dan 2 H.T.'s. De openingsbieder zal hierna: azijn spel moeten taxeeren als steun vjor het bod in de nieuwe kleur, speciaal nagaan of voldoende troefsteun aanwezig is en het bod van den partner zoo moge lijk steunen. b. zijn eigen troefkleur herbieden. indien deze 4 troefsiagen bevat en de totale sla gensterkte van het spel minstens 5 be draagt. c. Sans Atout bieden indien meer dan 3 H.T.'s aanwezig zijn en a. of b. niet moge lijk zijn. d. een andere biedbare kleur aangeven indien het spel meer dan 3 H.T.'s bevatte. e. een jump maken in die andere Kleur, dus een forcing geven, indien meer dan 4 H.T.'s aanwezig waren. Is geen andere biedbare kleur aanwezig doch wel meer dan 4 H.T.'s dan zal een bod van 2 S.A. aangewezen zijn f. 3 Sans Atout bieden indien de andere kleuren gedekt zijn en ongeveer 6 speplsla- gen aanwezig zijn. Speciaal zal dit bod in aanmerking komen indien het openings bod in een lage kleur was gedaan. Het bod in een andere kleur dan die door den openingsbieder werd genoemd, zal in vele gevallen normalen troefsteun in de openingskleur ontkennen. Toch behoeft dit in het geheel niet het geval te zijn. Speciaal indien het openingsbod in een lage kleur was gedaan zal een bod van den partner in een der hoogere kleuren aan te bevelen zijn. Bovendien ls het doel van het bieden elkaar inzage te geven omtrent kaartverdeeling en hiervoor ls een bod in een andere kleur meer geschikt dan het steunen van het openingsbod aangezien in het eerste geval meer positieve inlichtin gen omtrent het spel worden gegeven. 3. Het bod van 1 Sans Atout. Zooals wij gezien hebben mag en moet het openings bod van één in een kleur veranderd worden in 1 S.A. indien men geen normalen troef steun voor het openingsbod heeft, geen eigen biedbare kleur heeft, doch in het bezit is van 1 'Is H.T. Het nut van het bod van 1 S.A. is zelfs zoo groot dat men niet strikt behoeft vast te houden aan den eisch van l'/i H.T. doch dit eventueel mag doen op het bezit van 1 H.T. plus, bijv. op 1 Aas en een Vrouw, mits de resteerende kaarten niet al te klein zijn en zich hierbij een aantal boeren, tienen en negens bevinden. Men zal er echter goed aan doen een der gelijk bod alleen te doen bij een partner die ten volle beseft wat het bod betcekent en niet alleen bij de woorden Sans Atout visioenen van ontelbare slagen ziet, doch '.iet opvat voor wat het in werkelijkheid ls: een bod van relatieve sterkte. Heeft de openingsbieder het antwoord van 1 S.A. gekregen dan zal hij: a. Passen, indien hij een minimum ope ningsbod heeft gehad. b. 2 in zijn kleur bieden Indien deze on geveer 4 speelslagen bevat en de totale sterkte van het spel meer dan 5 slagen bedraagt. c. 3 in zijn kleur bieden indien deze 5 slagen bevat met een totale sterkte van C slagen (Dit is weer forcing en verplicht den nartner tot manchehoogte door te gaan d. het manchebod in zijn kleur doen In dien zijns inziens dit bod het eenige is, hetwelk voor de manche geschikt is. e. een tweebod in een tweede biedbare kleur doen indien deze aanwezig is en hi^- in een jump maken (forcing) indien hij manchesterkte aan H.T.'s kan constatee- den, dus zelf ongeveer 4Vt H.T. heeft. f. een dubbele jump in een tweede kleur doen, dus 1 hooger dan voor een forcing bod noodig zou zijn, indien hij een uitge sproken 2 kleurenspel heeft en hij als enige mogelijkheid voor een manchebod het bod in een van die kleuren ziet. g. Het Sans Atout bod verhoogen met 1 slag voor elke H.T. welke boven de 2V2 aanwezig was. (Regel 4-5-6-In sommige gevallen zal ook een bod van 3 Sans Atout gedaan kunnen worden indien het ope ningsbod in een lage kleur was geschied en deze een totaal aantal van minstens 5 vaste slagen vertegenwoordigt. 4. Het steunen van het openingsbod. Dit neb ik reeds voldoende behandeld en hier aan valt weinig meer toe te voegen. De openingsbieder zal moeten realiseeren dat: a. een bod van 2 in zijn kleur, het zwak ste antwoord is, hetwelk zijn partner kan geven en geen garantie inhoudt van H.T.'s. b. een bod van 3 in zijn kleur forcing Is en de manche garandeert (vermoedelijk In de openingskleur). c. Het manchebod in zijn kleur een ster ken troefsteun aangeeft doch bovendien als stop-bod is te beschouwen. De distri butie van het spel van den partner is ver moedelijk voor geen ander eindbod ge schikt. Zooals uit de volgorde der antwoorden blijkt, zal als regel het bieden van een ann ucre kleur of van Sans Atout. de voorkeur verdienen boven het steunen van 't ope ningsbod speciaal indien dit in een iage kleur was gedaan (tenzij door een drie bod) Ook hier kunnen zich echter uitzonde ringsgevallen voordoen. Stel de partner heeft op 1 Klaveren ge opend en men heeft het volgende spel: Sch Aas-Vrouw-9-5- Ha Ru Vrouw-7-4-3- K1 Heer-9-8-6-2- Dlt spel is dan als steun voor de Klaver kleur ongeveer als 7'/t slag te waardeere en een directe verhooging tot 5 Klavere is wellicht het meest juiste. Een forclr, bod van 2 Schoppen is bezwaarlijk, aang zien de kleur te zwak is en het aant H.T.'s onvoldoende. Een forcing van 3 KI veren komt nog meer in aanmerking en volkomen verdedigbaar. Ook hier Is echte de schaarschte aan H.T.'s 'n gevaar wa indien de openingsbieder inderdaad ga tekening houden met een bezit van ong veer 3'/t H.T. dan dreigt het gevaar va een onmaakbaar Slam-bod. Stel het op n'ngsbod was gedaan op een spel als: Sch Heer-8-3- Ha Aas-Heer-Boer- Ru 8-5- K1 Aas-Heer-Boer-7-5- Hij zou dan een 3 bod in Klaveren prz 'isch moeten beschouwen als te bet" kenen Vrouw-vierde of 5 kleinere Klavere Aas-Vrouw van Schoppen Aas-Heer van Ruiten, of althans lu zij de Aas, hetzij de Heei®Vrouw-Boer. Is de openingsbieder optimistisch d biedt hij 7. is hij pessimistisch dan bi hij 6 Klaveren terwijl er 2 verliezende R tcnslagen zijn. Een bod van slechts 1 Schoppen zou v (e laag zijn aangezien de partner, met e minimum opening doch voldoenden st® "oor Schoppen, zou mogen passen. Een direct bod van 5 Klaveren is meest geschikt om een dergelijke ver itng kenbaar te maken. A. J. VERSTEEG 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14