A. S. C.-LUGDUNUM De a.s. 3 October Optocht Waarom Holland-België te Rotterdam LEIDKH DAGBLAD, Zaterdag 11 September 1937 Vierde Blad No. 23762 Grieksche Mythen en Sagen 78ste Jaargang Critiek van Amsterdamsche zijde COMPETITIE-WEDSTRIJD De K.N.V.B. oordeelt de financieele voorwaarden gunstiger. En men vreest dalende publieke belangstelling. NederlandBelgië, het hoogtepunt van het internationale voetbalseizoen, wordt wederom in het Feijenoord- stadion te Rotterdam gespeeld. Het heeft, in verband met de verkeersmoei lijkheden, welke zich den eersten keer hebben voorgedaan, opzien gebaard, toen onlangs de beslissing van het K.N.V.B.-bestuur werd bekend gemaakt, dat ook dit seizoen NederlandBelgië te Rotterdam zou worden gespeeld. Welke motieven hebben bij deze be slissing een rol gespeeld? Officieel heeft het K.N.V.B.-bestuur nimmer commen taar op dit besluit gegeven, doch wan neer men het oor te luisteren legde bij voetbalinstanties die het weten kunnen, kon men vernemen, dat het financieele motieven waren, welke den doorslag hebben moeten geven, toen het K.N. V.B.-bestuur zijn beslissing nam. Weinig financieel verschil. In een onderhoud dat de pers heeft gehad I met den heer J. van den Berg, directeur ran het Amsterdamsche Stadion heeft deze verklaard dat er voor den K.N.V.B slechts xelriig financieel voordeel in schuilt indien er in Rotterdam wordt gespeeld. Indien de KN.V.B. den HollandBelgië- I «edstrijd in Amsterdam zou laten spelen, overeenkomstig het tusschen KNVB. en Sportpark bestaande contract, dan zou de afrekening voor den K.N.V.B, er als volgt I uitzien Ontvangsten kaartverkoop en program- I narecht f. 135.725.— I Afbelasting 1 Fixum f. 22.562.50 f. 10.000— f. 32.562 50 Te verdeelen saldo Aandeel K.N.V.B. 50 pet. Verhoogd met fixum f. 103.162.50 f. 51.581.25 f. 10.000— Totaal f. 6158125 Daar de wedstrijd Holland—België in het as. voorjaar in Rotterdam oo dezelfde voor raat den gespeeld zal worden als In het afgeloopen seizoen zal de afrekening voor den K.N.V.B. er uitzien zooals deze in het jaarverslag 1936/37 gepubliceerd ls Ontvangsten kaartverkoop en program- I marecht f. 132.555.83 I Af: belasting f. 23.066.77 Fixum f. 20.000— f. 43.066.77 lie verdeelen saldo I Aandeel K.N.V.B. 50 pet I Verhoogd met fixum f. 89.489 06 f. 44.744.53 f. 20.000— Totaal f. 64.744.53 Uit dit overzicht blijkt, dat Amsterdam I een fixum heeft, waarmede 't bedrag wordt I bedoeld, hetwelk de K N.V.B. vóór de ver- lóeellng van de bruto-ontvangst na aftrek I van de stedelijke belasting ontvangt ter Terrekening van door hem ook met het oog i de uitwedstrijden te maken meerdere I tosten van f10 000 aangenomen, tegen iHotterdam f. 20.000. Rotterdam is dus, afgezien van het hoogere fixum bij een vol stadion ruim drieduizend gulden voordeeliger dan Amsterdam. Maar aldus de heer van den Berg is men dan vergeten, dat het Amsterdamsche stadion 23 jaren lang achter elkaar Nederland België heeft gehuisvest? Is er niet met den K.N.V.B. in de jaren 1929 en 1930 overleg gepleegd inzake evcntueele uit breiding en is toen niet van die zijde verklaard, dat men op die uitbreiding geen prijs stelde, dat met bet stadion liever had, zooals het was? Is er ooit van K.N.V.B -zijde verklaard, dat nu het Olympisch Stadjon wel ging uit breiden en dus bij groote wedstrijden de inkomsten aanmerkelijk zouden stijgen, dat de voorwaarden, in het contract tusschen voetbalbond en stadion dat momenteel nog van kracht is, vermeed, in de toekomst niet meer te handhaven zouden zijn? En dat de voetbalbond dus een grooter percentage zou wenschen? Het is de laatste seizoenen niet voorge- ko'men. dat NederlandBelgië niet lang vam te voren het bordje „uitverkocht" kon vermelden. Gewoonlijk was het aantal aan vragen dubbel zoo groot, als kon worden geborgen. Men mag. aldus de Amsterdam sche directie, dan ook aannemen, dat in welke plaats NederlandBelgië ook wordt gespeeld, te Amsterdam of te Rotterdam, altijd een kleine 60.000 toeschouwers aan wezig zullen zijn. De directie van het sta dion heeft ons vergelijkende cijfers ver strekt, waarbij er rekening mee-is gehouden, dat ongeveer 10.000 plaatsen van f. 3 in het Olympisch stadion tot f. 2 werden verlaagd, omdat de vraag naar goedkooper zitplaatsen de laatste jaren buitengewoon groot is In dien men deze verlaging niet zou toepas sen, en ook dan zou het stadion uitver kocht zijn, zou men bruto f10 000 meer ontvangen, de KN.V.B. zou de helft van dit bedrag meer innen, m.a.w. de inkomsten voor den KN.V.B. van den wedstrijd Neder- 1 andBelgië zouden ongeveer f. 2000 hooger zijn, dian men in het Feyenoordstadion 2 Mei 1.1. heeft ontvangen. Oordeel van K.N.V.B.-officials. Naar aanleiding van het vorenstaande hebben wij ook de meening gevraagd van meerdere K.N.V.B.-officials. Voorop zl1 gesteld, dat het in de bedoeling zou liggen van het bestuur.,van den K.N. V.B.. indien de omstandigheden daar al thans aanleiding toe zullen geven, in de toekomst een volkomen evenwicht te schep pen tusschen Amsterdam en Rotterdam. Met andere woorden, het zou geenszins tot de onmogelijkheden behooren. dat ook Amsterdam twee keer achter elkaar Neder landBelgië krijgt toegewezen. Van een vaste terugkeer naar Rotterdam is dan ook geen sprake. In het bestuur van den K.N.V.B. heeft men onder het oog gezien, dat er in het algemeen een dalende lijn in de publieke belangstelling valt te ontdek ken. En nu is in verschillende opzichten gebleken, dat de belangstelling in de stad Rotterdam op het oogenblik groo- ter is dan in de stad Amsterdam. Zoo heeft men de vaste overtuiging, dat een wedstrijd NederlandLuxem burg te Rotterdam meer belangstelling zou trekken dan te Amsterdam. En aangezien men den Luxemburgschen KORFBAL. Nederlandsche Korfbalbond. Programma voor morgen. Noord-Holl, I: Koog ZaandijkSwift; Blauw WitKattenburg; SportiefLuto. Zuid Holl. I: DeetosOns Eibernest; Ro zenburgH.K.V.; Het ZuidenFluks. Gelderland I: Z.K.C—E K.C.A.; Onder OnsMercedes. Overijsel I: D.O.S.Achilles (11/9). Noord I: HermesNic; SpartaWordt Kwiek. Zuid I: Oranje Wit^-Rood Wit. Zuid Holl. IIA: Fluks nGymnasias- ten; SpangenH.B.S.; H.K.V. nRozen- burg II. Zuid Holl. IIB: RegenboogReady; SpangenH.B.S.; Ons Eibernest nDeetos II; AchillesHet Zuiden II. Zuid Holl. mA: De KweekAchilles H; Vicus OrientisOlympiaan; PhoenixDe Algemeene. Overzicht. Neg is September geen volle twee weken oud, of reeds zal het startschot vallen van den wedloop om de hoogste korfbaleer. Morgen al vangt de competitie immers wederom aan en van dan af zal het weer bittere ernst worden. De gegadigden voor de hoogste plaatsen zullen elkaar fel ieder puntje bekampen, terwijl de zwakkere zus jes hun strijd op leven en dood weer zullen aanvangen. Vanzelfsprekend valt er zoo'n eerste com petitiedag nog weinig te voorspellen. Hier beproeft men nog nieuwe krachten, die in „friendly-games" op den voorgrond zijn getreden, doch in de competitie hun blij ken ran bekwaamheid nog dienen af te leggen, daar heeft men weer eens wat oudere krachten van stal gehaald, elders koestert men groote verwachtingen van de gehouden zomer-training, terwijl men weer rgens anders weinig vertrouwen in de toe komst heeft. Hoe de diverse teams zich evenwel in de praktijk zullen houden, blijft voorloopig echter nog een open vraag en vooral van die eerste wedstrijden valt dus nog weinig te zeggen. Het is begrijpelijk dat onze belangstelling het meest naar de Leidsche twaalftallen uitgaat. En in het bijzonder geldt deze voor de eenige eerste klasser in onze Sleutelstad, het al oude Fluks, dat het vorige seizoen slechts door middel van degradatiewedstrij den het veege lijf wist te redden. Op pa pter is het iood-witte team lang niet slecht. Echter theorie en practijk verschillen nog al eens. De generale repetitie is Zondag j.l. in Bussum evenwel zeer vlot verloopen en Voetbalbond de zekerheid heeft moeten geven een zoo groot mogelijke recette te verkrijgen, ging deze ontmoeting naar Rotterdam. Ook het argument, dat het Neder- landsch elftal niet i «neer op die hoogte staat van weleer, dat er noodzakelijke wijzigingen in het te team moeten ko men, hetgeen ongetwijfeld weer van invloed zal zijn op de poblicke be'ang- stelling, is een dek motieven van het besluit van het K N.V.B-bestuur ge weest, terwijl bovendien België aan Rotterdam verre de voorkeur geeft. Tenslotte is het bepalen van het fixum van groote beteekenis geweest. De eerste winst is het meest safe, aldus heeft men in het bestuur van den K.N.V.B. gedacht en gezien de onzekere omstandigheden, in bovenstaande feiten neergelegd, is een be drag van f 20 000 van Rotterdam veiliger dan een bedrag van f. 10 000 van Amster dam En alleen in het geval dat ook Am sterdam een uitverkocht stadion zou krii- gen, zouden de ontvangsten van Amsterdam en Rotterdam ongeveer gelijk zijn Uit bo venstaande mededeelingen is het wel dui delijk. dat men in bestuurskringen van den KN.V.B. daaraan twijfelt. 7391 ZONDAG A.S. op het terrein aan de de Kempenaerstraat, te Oegstgeest. AANVANG 2 UUR - Toegangsprijzen Tribune 50 ct., alle overige plaatsen 30 ct.; werkloozen en jongens 15 cent. finger.. Med.) we willen derhalve hopen dat Fluks een uitzondering zal maken op de zoo lang zamerhand tot stelling geworden uitspraak, dat een goede opvoering eerst dan plaats zal hebben wanneer de generale repetitie in duigen is gevallen en dat Rood Wit mor gen dus, evenals een jaar geleden, toen zü ook haar eersten wedstrijd te Rotterdam tegen Het Zuiden moest spelen, met de volle buit terugkeert. Benieuwd zijn we ook naar het resultaat dat Ons Eibernest zal bewerkstelligen tegen Deetos, terwijl bovendien de ontmoeting tusschen Rozenburg en H.K.V. eveneens wel eenige aandacht verdient. Hopenlijk zial ook het tweede twaalftal van Fluks, zich dit jaar op meer royale wijze handhaven dan een jaar geleden. Van hun start tegen het sterke Gymna siasten konden de Fluks-reserve's echter wel eens weinig plezier beleven. In de derde klasse heeft Vicus Orientls het eerste jaar, dat zij in N.K.B.-verband uitkwam, langen tijd noodig gehad om zich in te spelen. Eerst tegen het einde kwamen de Kooibewoners eigenlijk pas op dreef. Nu zij zich thans echter in dit mi lieu thuisgevoelen, mag men verwachten, dat V.O. een wat meer vooraanstaande rol gaat spelen. Een overwinning op eigen veld tegen Olympiaan zou reeds een flinke stap in de goede richting zijn. En „last not least" de nieuwe Leidsche eerste klasser, Algemeene, waarnaar na tuurlijk eveneens een groot deel der be langstelling uitgaat. Als debutante heeft zij het zeker niet getroffen, dat zij haar eerste wedstrijd tegen de kampioene van 't vorige jaar. Phcenix, moet spelen. Weet zij echter nu reeds daartegen een bevredi gend resultaat te behalen, dan behoeft men zeer zeker voor de toekomst van Alge meene niet tang te zijn Nader vernemen wij dat de wedstrijd Fluks IIGymnasiasten I is uitgesteld. DAMMEN. STEEDS HOOGER. (Katwijk aan den Rijn). De damclub „Steeds Hooger" houdt as. Donderdagavond een bijeenkomst in het Parochiehuis. Bij die gelegenheid zal een lste en zoo mogelijk een tweede tiental gevormd worden om deel te nemen aan de competitie van de afd'. Leiden en Omstr. van den Ned. R.-K. Dambond. RIJNSBURGSCHE DAMCLUB. De uitslag van den onderllngen compe titie-wedstrijd der Rijnsb. Damclub is in groep C.: J. G. Hogewoning vrij; G. van EgmondK. v. d. Mey 20; K. van Ros- semAlb. Heemskerk 02; A. VianenW. Ravensbergen 02. P. D. L. V (LISSE). De uitslag van de le ronde van den uit dagingswedstrijd is: G. BalkenendeJ. Algera 11 I. v. d. MeulenD. Vergunst Sr02 J. LangbroekA. Wijnhout 02 WarmerdamEigenbrood 02 D. Vergunst Jr.C. F. Buis 02 A. BalkenendeS. Algera 20 BaartmanKuipers 20 TENNIS. <jHet internationaal beroepsspelerstournooi te Scheveningen. Nog steeds weinig belangstelling. De weersomstandigheden waren op den tweeden dag van het internationale tournooi voor beroepsspelers op de M.E.T.S.- banen te Scheveningen gelukkig heel wat gunstiger dan op den eersten dag en dat kwam ook in de belangstelling, hoewel deze neg niet groot was, tot uiting. De eerste partij van den middag wet tigde die grootere belangstelling nauwe lijks, want tusschen Nüssleln en Burke was het 'n vrij saaie partij, waarin laatst genoemde slechts in de eerste set eenigen tegenstand bood. Beter, veel beter werd 't, toen Waasdorp en Ramillon tegen elkaar kwamen. In dezen wedstrijd viel dikwijls van brillant tennis te genieten, in de eer ste plaats van de zijde van Ramillon. een speler van groot formaat, maar daarnaast toch ook stellig van Waasdorp. De Nederlander vergastte ons op buiten gewoon gaaf tennis en was in het base-line duel nauwelijks de mindere van den Franschman. De laatste echter wist her haaldelijk met zijn sterk gekapte slagen en drop-shots succes te boeken. Het was voor Waasdorp nagenoeg onbegonnen werk om daar op te loopen. Ondanks dat hield hij goed stand en vooral in zijn service games had hij nogal eens succes. Grooter en grooter werd niettemin de druk, door Waasdorp uitgeoefend en zoo nu en dan werd Ramillon zelfs totaal uit zijn spel gebracht. In de derde set wist Waasdorp zelfs met 43 en 54 voor te komen. Na 55 volg den echter twee double faults en daar mede was het pleit beslecht. Met 75 ging ook de derde set naar Ramillon. Ook in het dubbelspel hebben de Neder landsche vertegenwoordigers zich goed ge weerd. Weliswaar was Tilden minder goed op dreef, waardoor het overwicht kleiner was dan anders het geval zou zijn geweest, maar toch hebben de beide Nederlanders Hemmes en J. Gcedraad uitstekend partij gegeven, hetgeen een belofte inhoudt voor de aanstaande kampioenschappen der Ne derlandsche tennisoefenmeesters. Van iets hooger gehalte was de partij Ramillon en Plaa tegen Nüsslein en Burke, waarin eerstgenoemden aanvankelijk in het nadeel waren, doch later toch hun grootere .klasse bewezen. De uitslagen waren: NüssleinBurke 64, 61, 62; Ramil lonWaasdorp 64, 64, 75; Tilden en StoefenHemmes en J. Goedraad 86, 64, 64; Ramillon en PlaaNüsslein en Burke 2—6. 9—7, 6—2, 6—2. DE AMERIK. KAMPIOENSCHAPPEN. Budge en von Cramm in den eindstrijd Gisteren zijn te Forest Hills de halve eindstrijden in het heerenenkelspel der internationale Amerikaansche kampioen schappen gespeeld. Budge won vrij gemak kelijk van zijn landgenoot Parker met 62, 61, 63, terwijl de Duitscher von Cramm daarentegen de grootste moeite had om den jongen en veel belovenden Amerikaan Riggs met 2—6, 68, 63, 63, 62 te verslaan. Wederom komen dus Budge en Ven Cramm tegen elkaar uit, wel een be wijs, dat deze twee spelers inderdaad de twee sterkste amateurs zijn. V. De zonnegod Helios, dien zij zoo getrouw I Tergezelt, is haar broeder, Seléne, de godin I -ff maan, haar zuster. Somtijds ook stelt I wen zich haar voor als met een vierspan I lijdende, of ook wel op het paard Pegasos, I rit zij van Zeus had gekregen, of men geeft Iriar vleugels, waarmede zij zich door de 1 lucht, beweegt. Dikwijls wordt zij vereen- I Klvigd met Hêmera, de godin van den dag. Iz'] was gehuwd met een der Titanen, 1 Astraios, en haar kinderen waren de vier hoofdwinden. Nadat haar gemaal Astraios, omdat hij loet de overige Titanen tegen de heer- I schappij van Zeus gestreden had, in den I Fartaros was geworpen, trachtte zij, die hthoefte had aan liefde, zich schadeloos te I stellen door het rooven van schoone jonge- I "neen. Zoo roofde zij vooreerst den sehoo- I "M jager Orion, en leefde met hem, totdat ri goden, over die verbintenis vertoornd, hem door de pijlen van Artemis dooden "Men. Daarop schaakte zij Tithönos, die ''encens door Zeldzame schoonheid uit- Juntte en maakte hem tot haar gemaal. I schonk aan Tithönos, op voorbede rfif Eos, de onsterfelijkheid, maar daar zij :«geten had ook een eeuwige jeugd voor 1 heni af te smeeken, werd hij op 't laatst I Mn hulpbehoevende, afgeleefde grijsaard, I de Ineenkromp van ouderdom. Toch bleef 16i hem met ambrosia en schoone kleede- 1 'sn verzorgen, tot zij eindelijk een afkeer I "n hem kreeg. Bijna niets bleef van hem l1!'" dan zijn stem en daarom werd hij I «br de goden uit medelijden in een krekel [Nhnderd. Tithönos is het symbool van l''n dag, zooals die telkens wederkeert, ljaorgens frisch en schoon, doch weldra I "br de middaghitte verdord en verouderd, tot hij eindelijk geheel wegteert. Uit de verbintenis van dit ongelijke paar sproten twee zonen Emathion en Memnon. Mem non is de vorst der Aethiopiërs en komt dus uit het Oosten; hij speelt een rol in den Trojaanschen oorlog, waar hij na vele dappere daden verricht te hebben, zijn dood vindt. Hij is een personificatie van de morgenster, een beeld van de schitterende schoonheid, die snel verbleekt en ver dwijnt. Een derde lieveling van Eos (Aurora) was Kleitos, dien zij om zijn bui tengewone schoonheid naar de woningen der goden medevoerde; een vierde de jager Kephalos, dien zij aan zijn gemalin ont roofde, doch later teruggaf. De behoefte aan liefde, die Eos gevoelde, was haar vol gens sommigen ingeboezemd door Aphro dite, om haar te straffen voor de pogingen, die zij had aangewend, om de liefde van Ares (Mars) te winnen. Helios (Apollö), de zonnegod, een oude Grieksche godheid, die uit het oosten haar oorsprong ontleen de en dikwijls „de in de hoogte wandelen de" genoemd wordt. Hij was de broeder der maangodin Seléne en van het morgenrood Eos (Aurora). Zijn gewichtig ambt bestond hierin, dat hij den zonnewagen, bespannen met vier rossen, langs den hemel voerde, om aan de goden en menschen licht te schenken. Die paarden zijn van zulk een vurigen aard, dat niemand behalve Helios, zelfs Zeus niet, de bestuurder der heelals, ze kan bedwingen. Gewillig gehoorzamen ze echter hun meester. Zij snuiven vuur en zijn van vleugels, voorzien. Het paard is het lievelingsdier van Helios. Aan zijn kleindochter schenkt hij een met draken bespannen wagen. Als Helios dan opstijgt, gaat Eos (Aurora) voor hem uit en opent met haar rozenvingeren de poort, waaruit de zonnewagen moet vertrekken. Heldere stralen schitteren om de gouden lokken, die golven om zijn hoofd en een glanzend gewaad, door den adem van Zephyros geweven, omhult zijn lendenen. Zoo stijgt hij eiken morgen op in het Oos ten, in het land der Aethiopiërs, een vroom en goed volk, bij hetwelk de goden dikwijls ten gastmaal gingen. Deze woonden altijd in het licht, en bij hen was een eeuwige rijpheid van alles, wat de natuur voort bracht en dus een eeuwige oogst. Of uit een schoone baai bij dat volk gelegen, óf uit zijn palels. of uit een meer. dat schit terde als koper en waarin de god zich met zijne paarden door een bad verkwikte, komt hij te voorschijn; tegen den middag bereikt hij het midden van het hemel gewelf en tegen den avond daalt hij neder in den Oceaan. Volgens anderen vertoefde hij in Aia, een land, dat zoowel in het verste Oosten als in het verste Westen gelegen was, waar zijn kin deren woonden. Eerst latere dichters be schreven, hoe hij van het Westen naar het Oosten terugkeerde. Des avonds bestijgt hij, volgens hen, een gouden bekervormig bootje, en zoo laat hij zich, in een zoete sluimering gedompeld, om de Noordelijke helft van de aarde heen, terugvaren naar het land der Aethiopiërs, om den volgenden morgen daar weder zijn wagen te bestijgen. In het verre Westen had Helios ook zijn tuinen, die onder de hoede stonden der Hesperiden. Daar weidden zeven kudden runderen en zeven kudden schapen, leder vijftig In getal, bewaakt door een reus. Het aantal dier kudden vermeerderde of ver minderde nooit. Als de god nederdaalde, verlustigde hij zich er in ze te aanschou wen. Zware straf trof dengene, die het waagde dezen kudden kwaad te doen. Toen de makkers van Odysseus eenige dier runderen hadden geslacht, riep Helios de wraak der goden in en zwoer. dat. zoo deze hen, die de misdaad hadden gepleegd, niet straften, hij aan den Hades (Pluto, god der onderwereld) zou vragen om voortaan alleen licht te geven aan de schimmen. Volgens de sage had hij ooki heilige kudden, rood van kleur. De 3501 stuks runderen en schapen, die hij bezat, beteekenen waarsohijnlijk de 350 dagen en nachten, waarin het jaar oudtijds ver deeld werd. Helios, de zonnegod, is ook de alziende god, die met zijn schitterende stralen naar beneden ziende, alles aanschouwt en aan het licht brengt. Hij maakt Hephaistos god van het vuur bekend met de ontrouw van zijn gade. Dat een ander hem het ste len zijner runderen moest mededeelen, is met zijn alziendheid niet in strijd, daar die roof bij nacht geschiedde. Van gruwe lijke misdaden wendt hij zijn oogen af. Toen Atreus aan zijn broeder het vleesch van diens eigen kinderen tot voedsel voor zette, wendde Helios zijn wagen af. Als de „alziende" wordt hij ook met Zeus bij be- beloften en eeden aangeroepen. Onder allerlei namen, die betrekking hadden op zijn schitterenden glans, op zijn verhevenheid, op zijn vermogen om licht te geven, op zijn alwetendheid, genoot Helios al vroegtijdig op verschillende plaatsen van Griekenland vereering, maar nergens meer dan op het eiland Rhodos, dat onder zijn bijzondere bescherming stond en zich door zijn gunst boven de baren der zee verheveii had. Daar werd hem ter eere jaarlijks een groot feest gevierd; daar stond ook zijn meer dan honderd voet hoog beeld, de z.g.n. „Kolossus van Rhodos", dat tot de zeven wonderen der wereld gerekend werd. Hem werden witte rammen geofferd, ook stie ren, geiten, lammeren en honig, maar vooral witte paarden. Ook de haan. die den dag aankondigt, was hem geheiligd en de adelaar, als de vogel, die, evenals hij, scherp ziet en zich beweegt in de hoogte. Hij werd afg;ebeeld als een schoone jonge ling met. schitterende oogen, golvende lok ken en een gouden helm op het hoofd. De reeds genoemde kolossus van Rhodos, die uitmuntte door de volkomen evenredigheid der verschillende lichaamsdeelen, was om streeks het jaar 291 v. Chr., door den beeld houwer Chares, voltooid. Reeds 60 jaar later werd dit beeld door een aardbeving vernield. De duim daarvan was zóó dik, dat een volwassen man dien niet kon omspannen. Op de munten van Rhodos wordt het hoofd van Helios afge beeld met een stralenkrans van twaalf stralen, die op de maanden des jaars doel den, omgeven. Om zijn schouders hing gewoonlijk een wapperende mantel.. Hij werd zeer dikwijls voorgesteld als staande op zijn met vier paarden bespannen wa gen, terwijl een zweep en een wereldbol ook nog tot zijn attributen behoorden. De Muzen. De Muzen zijn de negen dochters van Zeus, de godinnen van het gezag. Negen Muzen zijn er. omdat dit getal de tweede macht is van het heilige drietal en boven dien scheen het, dat de taak. welke de Muzen te vervullen hadden zich over een te groot gebied bewoog, om door drie go dinnen te worden vervuld. Door alle dichters, die omtrent haar oor sprong berichten mededeelen, wordt ver haald, dat Zeus haar in het leven geroe pen heeft, toen na de overwinning, die hij op de Titanen behaald had, de goden hem smeekten, goddelijke wezens te scheppen, die in staat zouden zijn die zegepraal en jalle groote daden der goden te bezingen, "i Reeds dadelijk na haar geboorte wisten de Muzen te zingen van het verleden, het tegenwoordige en de toekomst. Door haar liefelijk gezang, dat Apollo met zijn cither begeleidt, wekken zij vreugde op in het hart der onsterfelijke goden, als deze in de hooge zalen van het paleis van vader Zeus vergaderd zijn. De muzen van den Olym- DOS waren eigenlijk bronnymphen. Zij had den de macht over bronnen, wier water geestdrift en dichterlijke opgewondenheid opwekte. Doch ook op de bergen werden zij vereerd; sommige bergen waren haar ge heiligd en worden nog ten huldigen dage „zangbergen" genoemd. Oorspronkelijk zijn zij zingende godinnen geweest en eerst later heeft men aan sommigen onder haar het bespelen van verschillende muziek instrumenten toegeschreven. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13