STADSNIEUWS Buitenland Cj€/I201*s VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 No. 23761 De opening der Staten-Generaal HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang Dil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Waar zijn O LEIDSCH DAGBLAD IM DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 Cts. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.t CITROËN AUTOMOBIEL-TENTOON STELLING. Een fraaie collectie wagens. Hedenmiddag is in de groote Stads gehoorzaal een Citroën-automobiel-ten- toonstelling geopend, waarop met dertien wagens de uitstekende kwaliteit gedemon streerd wordt der diverse Citroën-types, waarvan het officieele agentschap voor Leiden en Omstreken berust bij de N.V. Vreeken en Schudel alhier. Het is op deze expositie merkwaardig te constateeren, dat de creatie uit 1934 van den eminenten constructeur André Ci troen. nog vrijwel onveranderd, wat grondprincipes en lijnen betreft, is ge handhaafd, wèl een bewijs, hoezeer die vinding in den smaak is gevallen en aan buitengewone eischen voldeed. De Citroen 1934, waarvan natuurlijk thans meerdere détails nog verbeterd of veranderd zijn, beschikt over de nieuwste technische snufjes, als voorwielaandrij- ving, waardoor de vaste ligging sterk be vorderd wordt, 'n carosserie die één geheel vormt, zeer laag zwaartepunt, onafhanke lijke veering, motor met losse cylinders, die gemakkelijk te verwisselen zijn, zoodat men bij reparaties de origineele verhou dingen van de motor behoudt, zwevende kracht, die trillingen doet vermijden enz. Wij zagen o.a. de types VII en XI voor 4, 5 en 7 personen, voorts een door schit terende lijn opvallende Citroen-cabriolet voor twee personen met dicky-seat, en Citroen met voorwielaandrijving voor acht personen, waarmede diverse prijzen, o.a. voor zuinigheid zijn behaald, diverse wa gens voor verhuur-inrichtingen, waarbij 't tvpe, dat tegelijk bestel- en personenauto is en de kleinste Diesel-Citroën, die in serie wordt gebouwd, zoowel als personen wagens voor zeven inzittenden, als bestel- oi vrachtwagens, resp. met een gewicht van 850 Kg. en lVt a 2 ton. Tenslotte een 15-persoons autobus. Al deze wagens mun ten o.a. uit door groote vastheid op den weg. Een 2-persoons fraaie blauwe Ci troen-coupé met dicky-seat is mede op de2e tentoonstelling, die zoowel leek als kenner vreugde bereiden zal, aanwezig. JAARVERGADERING CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". De Chr. Jeugdver, „Normateg", die zich speciaal heeft toegelegd op het jeugdwerk in de wijken 2 en 7 der Ned. Herv. Ge meente, hield in haar eigen gebouw de jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. van 't Kiet, heette, na de gebruikelijke opening, allen hartelijk welkom, waarna hij aan de hand van Exodus 3 12a: „Ik zal voorzeker met U zijn", de jaarrede uitsprak, Spr. wensch- te dit terstond te zien als een bemoe digend woord om voort te gaan het jeugd werk in de wijken 2 en 7 op te bouwen en uit te breiden Dit werk is zeker niet ge makkelijk en wij zullen, aldus spr„ er ons wel eens aan willen onttrekken. Wij maken allerlei bezwaren, maar dam klinkt het woord uit Exodus ook tot ons zwakke mensohen. Na het uitspreken van deze ernstige rede die met aandacht werd gevolgd, bracht de secretaresse, mej. Van der Sman het jaarverslag uit, dat nauwkeurig de ge beurtenissen in het afgeloopen vereeni- gingsjaar vermeldde. De twee grootste ge beurtenissen waren de aankoop en instal latie van ons eigen gebouw en het feit, dat de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen het Beschermheerschap aanvaarde Het verslag oogstte een warm applaus. Dezelfde waardeering viel te beurt aan de pennmgmeesteresse, mej. Bonnet, die hier op het verslag over de financiën uitbracht Naast vele licht plekken zoo sloot de gewone kas in afwijking met het vorig jaar nu met een batig saldo van f. 40 s er ook een schaduwzijde in de ver slagen, nml. een installatie-tekort van f 650.Met kracht riep de penninemees- tfflesse alle vrienden (innen) van Noma- teg op, om deze zorg van de schouders van het bestuur- en leden weg te nemen. De voorzitter bracht zoowel secretaresse als pennmgmeesteresse dank voor het veie en goede werk door hen verricht. Na een gezellige pauze werd een tooneel- stukje in twee bedrijven opgevoerd. Het stuk werd vlot gespeeld en oogstte telken- Kale een langdurig applaus. Zonder onder scheid vertolkten allen hun rol op goede wijze. Zooals gebruikelijk werd deze negende laarvergadering door den tweeden voorzit ter gesloten. Wij vermelden nog, dat bericht van ver hindering wa.s gezonden door den bur gemeester, de predikanten Locher en Bois- sevain en dr. De Planque. OVERPLAATSING BIJ DE N. Z. H. T. M. Naar wij vernemen zullen de leden van "et kantoor der N. Z. H. T. M. alhier over geplaatst worden naar het hoofdkantoor te Haarlem, behalve de chef van den uitvoe renden dienst en zijn assistenten. Het aan tal personen, dat als gevolg van den maat hei naar- Haarlem vertrekt bedraagt vijf. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop van Augustus op spaar bankboekjes ingelegd f. 226.542.75 en terug betaald f. 182.668.84. Derhalve meer inge legd dam terugbetaald f. 43.873.91. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 136. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 22, betonvlecihters 10, betonwer kers 54, fundeeringwerkers 1, glazenwas- schers 9, granietwerkers 9, grondwerkers 94. heiers 4. metselaars 114, opperlieden 94, schilders 119, sloopers 1, steenhouwers 1, straatmakers 7. hulp-straatmakers 13. stu- cadoors, witters 32, timmerlieden 221, uit voerders 10, voegers 21, ongesoh. bouwvak arbeiders 10. Totaal 849. Fabrieksarbeiders: bleekers 21, lompen sorteerders 17, vellenblooters 6, steenfabr. arb. 116, zeepfabr. arb. 3. ongesoh. fabr, arb. 57. Totaal 220. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 106, reizigers, colp. 39, winkelbedienden 32, etaleurs 3, incasseerders 13, musici 8, onder wijzers 9, overheidspersoneel 9, verplegers 1. Totaal 220. Hotel-café-pers.: huispersoneel 6, kell- ners 40 koks 6. Totaal 52, Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 48, kistenmakers 3, kuipers 8. lijstenmakers 4, mandenmakers 1, meubel stoffeerders 20, meubelmakers 33, politoer- ders 3, ongesch. arb. 27. Totaal 149, Kleermakers: kleermakers 86. kappers 4, schoenmakers e.a, 14. Totaal 104. Land- en tuinarb.: bloemisten 30, land arbeiders 28, tuinlieden 26, warmoeziers 12, ongesch. landarbeiders 5. Totaal 101. Metaalbewerkers: bankwerkers 98, blik- bewerkers 26, burgersmeden 30, electriciens 60. gasfitters 14, gasmetermakers 1, ge reedschapmakers 3, instrumentmakers 2, isoleerders 6. kettingsmeden 20, klinkers 10, koperslagers 3, lab. bedienden 1, lasschers 5, loodgieters 44, machinisten 14. metaal- boorders 8, metaaldraaiers 3, metaalslijpers 4, metaalzagers 1. monteurs 18, piano stemmers 3, ponsers 4. polijsters 1, rijwiel herstellers 15, rijtuigschilders 1, scheeps timmerlieden 4, stokers 26, tegenhouders 14, verw. monteurs 14, voorslaanders 5, voorwarmers 0, vulcaniseurs 1, vuurwer kers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 37, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 47. Totaal 566. Sigarenmakers: sigarenmakers 17, sig. sorteerders 1, sig. strippers 2. Totaal 20. Technici, opzichters: analysten 1, be drijfsleiders 11, ingenieurs 3, technikers 3, teekenaars 13, werkmeesters 13. Totaal 44. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 18, kluwers e.a. 10, luikers 16, plaatsnijders e.a. 22, schrobbelaars 2, spin ners 50, spoelers 2, staaldraaddraaiers 7, sterkers 2. touwslagers 7, strijkers 15, wevers 119, wolbewerkers 35. ongesch. textielarb. 65. Totaal 378. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 141, exp. knechten 19, koetsiers 12, loopknechten 38, schippers 77, magazijn knechten 63, spoor- en trampers, 17, wakers 7, transportarbeiders 69, losse arbeiders 456. Totaal 904. Typografen: boekbinders 35, boekdruk kers 18. fotografen 4, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 28, steendrukkers 2. Totaal 90. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 82, mole naars 1, ovenisten 3. slagers 66, suikerwer kers 19. wijnkoopersknechten 10. zuivel- bereiders 3, ongesch. fabr. arb. 21. Totaal 205. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters (leerl. i 3, naaisters 10, maasters 1, winkel juffrouwen 15, serveersters 2, buffetjuf frouwen 1, kantoorbedienden 36, verpleeg sters 7, bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onderwijzeressen 6, ass. en huishoudsters 7, dienstb. d. en d. en n. 33, kinderjuffrou wen 4, werksters 79, fabr. arbeidsters 9, A. V. O. 9. Totaal 225. Algemeen totaal 4127 9 September 1936 4541 12 September 1935 3993 Ben. 39 ged. werkloozen, 22 jeugdwerk verschaffing, 22 werkverschaffing. De vervoersopbrengsten gedurende Augustus 1937 (ongecontroleerd) der N.Z.H.T.M, bedroegen in totaal f. 383.837.—, tegen f. 364.610.in Augustus 1936. Door de Cotrtona Stichting aan den Haagweg wordt morgen een speldjes ver koop gehouden ten bate van het misdeelde kind. De heer A. Swanenburg heeft een fraaien vischhandel geopend in 't perceel Van 't Hoffstraat 26, hoek Prof. Hugo de Vriesstraat. Deze winkel maakt een bijzon der frisschen en verzorgden indruk, het geen dan ook bij zaken als deze een eer ste vereischte is. Alle soorten visch, zoo wel in gebakken als in verschen staat, zijn verkrijgbaar en worden over de mooie marmeren toonbank geleverd. Ook diverse soorten slaatjes, croquetten, inmaak enz. behooren tot de artikelen die zeker aftrek zullen vinden. Het keurige interieur werd o.a. verzorgd door de heeren v. Weizen (schilderwerk) en v. Leeuwen (timmer werk), beiden alhier. Naar verluidt zal het Prinselijk Echtpaar de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten- Generaal op Dinsdag 21 dezer, niet bijwonen. DE ALGEMEENE TOESTAND, Besprekingen. Heden komt de Volkenbondsraad te Ge- nève bijeen. Eden en Delbos zullen per soonlijk aanwezig zijn, evenals de Pcol- sche minister Beek. Eden en Delbos heb ben reeds te Parijs elkaar gesproken en reisden samen. Van Genève naar Nyon is slechts een klein uitstapje! Voorts dient nog vermeld dat de Oosten- rijksche staatssecretaris voor buiteniand- sche aangelegenheden, Guido Schmidt, die twee dagen in Berlijn vertoefd heeft, van dit particulier bezoek gebruik heeft ge maakt om Goering, op diens uitnoodiging een bezoek te brengen. Daarbij bestond de gelegenheid tot een vriendschappelijke gedachtenwisseling over den algemeenen toestand en de betrekkingen tusschen de beide Duitsche staten, die in hartelijken geest verliep. BELGIË Ook Senaat neemt motie van vertrouwen aan. De Senaat heeft, met 121 tegen 6 stem men en 17 onthoudingen een motie aange nomen, waarin hulde wordt gebracht aan de integriteit en de belangloosheid van den eersten minister. FRANKRIJK REDE VAN DALADIER. Motie der C. G. T. De voorzitter der radicaal-socialistische partij heeft in zijn openingsrede in de bij eenkomst van het uitvoerend comité der partij hulde gebracht aan het door Chau- temps en Bonnet verrichte werk. Hij bracht de binnen- en buitnnland.selie moeilijkhe den in herinnering, waarvoor de tweede re geering van het Volksfront zich geplaatst ziet. Met betrekking tot den buitenland- schen toestand verklaarde Daladier, dat Frankrijk den vrede wil en trouw blijft aan zijn idealen van arbitrage, collectieve veiligheid en wederzij dschen bijstand, en dat het nooit geweigerd heeft met sym pathie de werkelijke, vitale behoeften van anderen onder de cogen te zien. „Wat ook de huidige moeilijkheden mogen zijn, wij zullen aan deze ideeën trouw blijven en in onze nogingen volharden", aldus Daladier. .Dit wil echter niet zeggen", zoo ging hij voort, „dat wij op dit oogenblik blind zijn voor ondernemingen, die tot gevolg zouden hebben, dat een ernstige aanval zou wor den gedaan od onze essentieele belangen en zelfs od de veiligheid van het land. Hoezeer wii ook trouw wensr-hen te Wijven aan de oolitiek van niet-inmenging. wii zouden niet kunnen toestaan, dat zii een valstrik werd dat zii in feite zou leiden tot de vernietiging van onze verbindingen met ons Afrikaansche gebied of een drei ging op ons Pvreneeënfront zou doen ont staan. In het leven van een volk, dat vast besloten is zijn eigen grootheid te hand haven, komt eens het uur, waarin het .neen" zal moeten zeggen. Al deze gebeur tenissen moeten onzen wil versterken onze nationale verdediging tot den hoogst mo gelijken graad van doelmatigheid op te voeren". De bestuurscommissie der C. G. T. heeft een motie aangenomen waarin met betrek king tot den internationalen toestand ge zegd wordt, dat de gebeurtenissen in Spanje en China, de zeerooverij in de Mid- dellandsche Zee, de mislukking van de po litiek, die de principes van het Volken- bonds-handvest niet nakomt, de zwakte van de vredelievende mogendheden tegen over de volken, die den oorlog wenschen, de wereld dreigen mede te sleepen naar een ramp, erger nog dan die van 1914. De noodzakelijkheid constateerende van collectieve veiligheid, vraagt zij dringend om een algeheel herstel van de internatio nale politiek, en verzoekt de regeering zich duidelijk uit te spreken over een terugkeer tot het internationaal recht en van de an dere vredelievende mogendheden te ver krijgen, dat een actie ingesteld wordt, vol gens welke de betrekkingen tusschen de volkeren geregeld worden. Verder verzoekt zij de regeering een collectieve veiligheid te verwezenlijken en een internationale entente tot stand te brengen, gebaseerd op de toepassing van het handvest van den Volkenbond. 7296 (Ingez. Med.) ENGELAND Het vakvereenigingscongres. Met groote meerderheid heeft het vak vereenigingscongres een motie verworpen, waarin den algemeenen raad verzocht werd, onmiddellijk maatregelen te nemen om op zoo groot mogelijke schaal, natio naal en internationaal, samenwerking tus schen alle organismen der arbeidersklassen te verzekeren. Door deze motie te verwer pen bleef men trouw aan de politieke lijn van het vorige congres. Aangenomen werd een motie waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, uitvoering te geven aan de internationale conventies omtrent de betaalde vacanties, en de meening wordt uitgesproken, dat een betaalde vacantie van minstens veertien dagen aan alle arbeiders moet worden ver leend. De strijd in het Verre Oosten. Van het gevechtsterrein. De strijd bij Sjanghai wordt steeds feller. De gebouwen en huizen in de internationale nederzetting trilden op hun grondvesten, toen Japansche oorlogsschepen en vliegtui gen Poetoeng aanvielen in een uiterste krachtsinspanning den Chineeschen batte rijen het zwijgen op te leggen. Nadat de Chineezen het vuur hadden geopend, werd al spoedig het Japansche hospitaalschip American Maru, dat bij het Japansche consulaat gemeerd ligt, getrof fen. Chineesche granaten kwamen ook terecht in de dokken en op de kade. De Japanneezen begonnen hun operaties met het bombardement op de sectoren Kiangwan en Jangtsepos, doch concen treerden vervolgens hun aandacht op Poe toeng. De Japanneezen deelen mede, dat zij overeenkomstig het plan oprukken doch de Chineezen daarentegen zeggen, dat de Japanneezen terrein hebben verloren. Het is duidelijk, dat het Japansche plan beoogt langzaam, doch zeker op te drin gen, aangezien zij om politieke redenen niet het gevaar van een nederlaag kunnen loopen. Zij schijnen overigens verrast te zijn over de hardnekkigheid van den tegenstand. Chineesche vliegtuigen hebben de Japan sche oorlogsschepen met bommen bestookt. Een der bommen viel op een Britsche op slagplaats, waardoor een brand onstond, die een schade van naar schatting een half millioen dollars aanrichtte. De zegsman van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken heeft over de kwestie der schadevergoeding aan in Sjanghai wonende vreemdelingen ver klaard. dat Japan elke schadevergoeding principieel van de hand wijst, omdat de schade ontstaan is uit gevechten, welke het gevolg zijn van door China gepleegde verdragsbreuk. Na de definitieve verdrij ving van de Chineezen uit Sjanghai, zoo voegde de zegsman hieraan toe. zal Japan echter niet ongenegen zijn, de afzonderlijke aanspraken van buitenlanders, geval voor geval, te onderzoeken. Ook in het Noorden duurt de strijd voort. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat langs den spoorweg PeipingSoei-Joean hevig gevochten wordt. De Chineezen ver dedigen dezen spoorweg tegen twee Japan sche brigades. De Japanners hebben verder met 10.000 man een aanval gedaan op Tientsjen in het Noorden van Sjansi, tusschen Kalgan en Tatoeng. Volgens berichten van Chinee sche zijde is deze aanval afgeslagen. Daar entegen verklaart het Japansche ministerie van oorlog officieel bevestiging te hebben ontvangen van de verovering van Tientsjen door de Japanners. Voorts wordt medegedeeld, dat de Mon- goolsohe troepen op 8 dezer de Chineesche troepen uit Tatsjingkoe, op 50 K.M. ten Noord-Westen van Tsjangpei hebben ver dreven en tevens de Chineesche bezetting van Tehoewa op de vlucht hebben gejaagd. Aan de spoorlijnen Peiping--Hankau en TientsinPoekau staan de Japansche strijdkrachten thans tegenover de troepen 4er Centrale Cijineesche regeertog. Bui- BINNENLAND. Het „euvel der zaakwaarnemerij"; lezing van dr. Libourel in de vergadering der Broederschap van Notarissen (Binnen land, 3de Blad). Automatische overwegbeveiliging en onop lettende autobestuurders (Binnenland, 3de Blad). Feest in den Beemster (Binnenland, 3d© Blad). Dr. Euwe bereid tot een match in 1939 tegen Capabianca indien hij wint van Aljechin (Sport, 4de Blad). Uitvaart van mevr. Esther De BoerVan Rijk (Kunst, 3de Blad). BUITENLAND. De conferentie te Nyon gaat door, al nemen Duitschland en Italië geen deel (1ste Blad). Het congres te Neurenberg (Buitenland, la Blad). Felle strijd bij Sjanghai (Buitenland, 1st© Blad). Treedt Schacht af als Duitsch minister van economische zaken? (Buitenland, lste Blad). Uitingen over Frankrijk's politiek (Bui tenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. SEVEN SISTERS Oplossing in het blad van a.s. Zaterdag. 7255 (Ingez. Med.) tenlandsche deskundigen schatten het totaal der Japansche effectieven, die sedert het begin der vijandelijkheden via Tientin in Noord-China zijn binnengekomen, op 215.000 man. Naar verluidt zouden de Japanners een aanval hebben ingezet tegen Matsjing, welke stad in brand is geschoten. Voorts bombardeerden de Japanners de Kanton-baai, waar eenige schepen in brand vlogen en Swatau. Volgens Japansche lezing sturen de Sovjets groote hoeveelheden vliegtuigen naar Sian in de provincie Sjensi. De kwestie der Japansch-Russische vischwateren. Inzake de inbeslagneming van een aan tal Japansche en Koreaansche vissrhers- booten door de Sovjets in de wateren van i de Gele Zee aan de monding van de Tjoemen, verklaart de zegsman van het Japansche departement van buitenland sche zaken, dat volgens een bewering der Sovjets, de Japansche visschers in d© Sovjet-Russische territoriale wateren ge- vischt hebben. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft reeds bij het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken tegen de inbeslagne ming geprotesteerd en er op gewezen, dat Japan als territoriale wateren slechts een kuststrook van drie mijlen kan erkennen, zooals dit in het volkerenrecht is vastge legd, en niet een strook van acht mijlen, zooals de Sovjet-Unie voor zich opeischt. Tevens heeft de Japansche ambassadeur geprotesteerd tegen de toenemende arresta ties van Japansch personeel der Japansche petroleum- en steenkoolondernemingen in Noord-Sachalin. De arrestaties zijn ge schied wegens het feit, dat aan bepaalde voorschriften niet was voldaan. Vroeger, aldus de Japansche zegsman, werden hier voor in Sovjet-Rusland slechts geldboeten opgelegd. VEREENIGDE STATEN Onderzoek naar Nazi-activiteit. Senator Edward R. Burke, uit Nebraska heeft aangekondigd, dat hij in de nieuwe zittingsperiode van het congres een motie zal indienen bevattende een verzoek tot een speciaal door den Senaat in te stellen on derzoek naar de activiteit der nat.ionaal- socialisten in de Vereenigde Staten en van andere groepen, welke fascistische en revo- lutionjiaire leerstellingen verspreiden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1