Onthulling Koningin-Moeder-monument - Prins Bemhard te Deventer Tweede Blad 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD FEUILLETON Kameraad Moeder Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. Wat trekken jullie voor ernstige ge zichten, zei hij schetsend. Over wat voor wereldschokkende dingen hebben jullie het gehad? Professor Westphal legde beide handen op de schouders van zijn zoon en keek hem recht in het gelaat. Rij op, ErwinE>e dag is nog zoo mooi en stralend. Vergiste Erwin zich, of was de blik van zijn vader eenigszins versluierd? Goeie oude heer. Of hij ook blij was over den EWstigen uitslag van het examen! Nog "as hij er van onder den indruk. Vooruit dan maar, Romana! Papa. zet u maar een flesch koel. Als Romana JJisschien nog wat langer tijd heeft. -1 lag iets hoopvols in den toon, waar- °P hij dat vroeg. Ik vrees, dat dat niet het geval zal h)n, meende Romana reeds nu te moeten tegenspreken, maar Erwin lachte geheim zinnig en zei: ..- Wie weet.Hij hechtte te veel aan njn onuitgesproken verwachtingen. Op het laatste oogenblik overlegde Ro- jjnna nog, of het niet beter was van dezen nt af te zien, maar reeds bracht Erwin den "agen in beweging. Hij zwaaide groetend oe hand ten afsoheid en de volgende ^wnde gleefl de sportieve two seater met een eleganten zwaai den tuin uit en de straat op. Erwin Westphal was in het besturen van een auto al even bedreven als in de tennisport en de vliegkunst. Het streven Zich in al deze takken van sport zooveel mogelijk te onderscheiden, had tot dusver een groot deel van zijn leven in beslag ge nomen, maar toen daarna de wensch naar het bezit van een sinds lang aangebeden vrouw hem begon te beheerschen, werd het hem toch duidelijk, dat hij een gezin niet van het geld van zijn vader zou kunnen onderhouden en dat hij dus zelf aan het werk zou moeten gaan. Hij pakte het hem vreemd liggende aan. de studie eveneens als een soort sport beschouwend en zag, dat het hem gelukte. Hij stelde zijn scherpzinnigheid en zijn intelligentie op de proef en begreep, dat hij met zijn luiheid jarenlang zichzelf te kort had gedaan. Tenslotte was hij niet, zooals hij zich in zijn gemakzucht wel eens verbeeld had, de onbegaafde zoon van een genialen vader, neen, wanneer hij zich serieus aan het werk zette en zioh behoorlijk aan de zich zelf opgegeven laak wijdde, kon hij ook zeer wel een bruikbaar lid van de maat schappij worden. En nu was het begin er; de rest zou ongetwijfeld komen. HIJ wilde zoo snel mogelijk vooruit. Hij zou een kleine villa koopen. Romana mocht de plaats aanwijzen, waar hun huls gebouwd zou worden. De tuin moest tien maal zoo groot zijn als het huis. Hola, niet al te veel daarover nadenken. Hij vergat, dat hij achter het stuur zat en zijn aandacht op den weg voor zich moest concentreeren. Eenmaal moest hij plotseling stoppen, om dat ten jong meisje bijna onder den wa gen liep. Hé daar. hij gaf een signaal. Het meisje keek verschrikt op. Erwin groette. Het was de kleine Lala Esch. Aardig had ze dat gedaan met die bloemen. De rozen lagen tusschen Romana en hem op de bank. En nu was hij haar alweer voorbij. Maar de kleine Lala Esch had slechts op Romana gelet. Een zeldzaam interessante vrouw dacht ze en al haar oprechte be wondering ten spijt, voelde ze zich zoo pijnlijk getroffen, dat er plotseling een hevige woede in haar oplaaide, een woede jegens Erwin Westphal, die haar over het hoofd zag en haar rozen een andere vrouw in den arm legde. Toen zij de stad achter zich hadden en de wagen over een kaarsrechten betonweg voortgonsde, legde Erwin zijn hand op Ro mana's vingers en zei: Ik voel me buitengewoon gelukkig m'n met gunstig gevolg afgelegd exa men het vooruitzicht op een goede toe komsten nu jij, Romana. Hij scheen geen antwoord te verwachten op deze ontboezeming. Recht voor zich uitstarend, waar een groot bosch aan den horizon opdoemde, glimlachte hij jongens achtig. Romana sloeg hem van terzijde gade en zijn buitengewone opgewektheid deed haar bijna pijn. Het zou ontzettend moeilijk zijn hem de waarheid te zeggen zonder hem te krenken. Zij dacht aan den be jaarden professor Westphal, wien juist deze zoon zoo bijzonder na aan het hart lag en er gleed even een schaduw over haai gelaat. Erwin, die juist een vluchtl- gen blik op haar wierp lachte en zei Je ziet er niet bijster vroolijk uit, Ro mana. Maar ik ben natuurlijk een egoïst. Je hebt waarschijnlijk hard gewerkt en nog niet eens tijd gehad om te lunchen. En nu sleep ik je direct weer mee. Dat is nu eenmaal de roofriddernatuur, die in eiken man steekt. Maar ik zal h£t weer goed maken. Over een paar minuten zijn we in Rolandshaus en daar zal ik ze eens even laten uitpakken: koffie, wijn, brood, eieren, ham.... Hij zei het zoo vermake lijk, dat ze er om moest lachen, hoewel ze daartoe allerminst behoefte voelde. Maar het was juist, dat ze honger had. Op weekdagen was er in Rolandshaus maar zelden wat te doen. De kellner, ver heugd over dit onverwachte buitenkansje, schoot gedienstig toe en noteerde de om vangrijke bestelling. Terwijl Erwin een keus deed uit de spijs- en wijnkaart, waar in hij geheel opging, leunde Romana zwijgzaam in haar stoel. Het was een bij zonder aardige plaats, welke zij hadden uitgezocht, een soort priëel, dat aan drie kanten met donkerroode en gele klimrozen was begroeid. Zij zaten hier vrijwel geheel verborgen voor het oog van nieuwsgieri gen. Romana. die dit juist bij zichzelf con stateerde en de situatie daardoor nog pijn lijker begon te vinden, schrok bijna, toen Erwin voor de tweede maal tijdens dit uitstapje zijn hand op de hare legde en haar ernstig in de oogen keek. Je lijkt me wat afgemat, Romana. Je moest niet zooveel werken. Ze beantwoordde zijn ernstigen blik en zei: Ik houd van m'n werk. Het geeft vorm en kleur aan m'n leven. Erwin keek den kellner na, die binnen in het café couverts uit een lade nam. Het lijkt me mooier voor een vrouw om zich te laten venvennen, een man te hebben, die haar op de handen draagt en haar vrijwaart tegen alle beslommeringen van het leven. Dat zou zeker prettig zijn.... ant woordde Romana vaag, terwijl ze aan Tie- bruck dacht en het leven, dat haar aan zijn zijde te wachten stond, .maar elke vrouw is daar niet geschikt voor. Tegenwoordig zijn de vrouwen over het al gemeen kameraden van haar man; in het huwelijk komen de lasten op beider schouders. Dat is heel mooi, vond Erwin, die zijn hand nog steeds op die van Romana liet rusten, maar de vtouw moet m. i. slechts in zooverre de kameraad van den man zijn als haai' zwak organisme dat toelaat. Het is, dunkt me, niet juist, de vrouw in het werk op één lijn te stellen met den man. Een vrouw kan nu eenmaal niet moeder, arbeidster en huishoudster tegelijk zijn. Een dergelijke overbelasting van de vrouw, die tenslotte de moeder van het geheeie volk is, moest van hoogerhand worden ver boden. Zijn warm pleidooi voor haar sexegenoo- ten deed Romana goed. Je meent het goed met ons, Erwin en al is bij mij van overbelasting gelukkig geen sprake, in het algemeen moet ik -je gelijk geven. Wij zien het dagelijks bij ons in de kliniek. Hoe vaak komt het niet voor, dat een jonge moeder moet worden opge nomen. die van den eersten dag af slechts in zorg leeft, dat ze haar betrekking zal verliezen Nauwelijks is het kind geboren en kan zij weer opstaan, of haar eerste ge dachte is: geld verdienen. Van een behoor lijke genezing is geen sprake en het kind moet in vreemde handen achterblijven. De werkende moeder heeft geen tijd meer voor haar kinderen, 'ook al, omdat zij vaak de taak moet overnemen van haar man, die werkloos rond loopt en wat moet er onder die omstandigheden van de kinde ren terecht komen tNadruk verboden). .(Wordt vervolgd). HET KONING1N-MOEDER-MONUMENTTE MIDDEGBIRG Na de onthulling. Zeeuwsche kinderen leggen bloemen aan den voet van het monument. AAN 15D0RD N HET S.S. „8TASSF0RT" der Ham- HET BALDADIGE SNELVERKEER. Tengevolge van roekeloos burg-Amerika-lijn werd te Rotterdam een 145 ton wegend kust- rijden van twee motorrijders, reed op een kruispunt te Vught een vaartuig geladen. Door middel van twee drijvende bokken wordt het schip aan boord geheschen. vrachtauto tegen een huis. Een foto van de verwoesting. DE PLECHTIGE ON'TUIT.L1NG VAN HET KONINGIN-MOED EK-MÜ- NU MENT op den Dam te Middelburg. Door op een knop te drukken, ont hult H.M. de Koningin het monument. BEZOEK Y\N' PRINS RERNHARI) aan het vierde half-regiment Huza ren te Deventer. De Prins bij de -oefeningen op het Mechelerveld. Naast Prins Bemhard de garnizoensccommandant luitenant-kolonel J. J. van Diepenbruggen. DE LAATSTE HAND wordt in de bronsgieterij van den heer Binder te Haarlem gelegd aan het gedenkteeken, dat op 16 September onthuld zal worden op de Moerdijkbrug. De twee gedeelten worden aan elkaar gelascht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 5