LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 September 1937 burgerlijke stand van leiden S(HEFPSVE#B>NDINGEN beurso verzicht Laatste Berichten Binnenland Buitenland WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 766. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste Stand 768.6 te Zurich. Laagste Stand 734.2 te Janmayen. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Wei nig of geen regen. Iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De IJsland-depressie trok Oost-Noord- oostwaarts. Het centrum ligt thans tusschen IJsland en de Noorsche kust, een nieuwe secundaire ligt weer bewesten Ierland. De hoogeluchtdruk hield over het vasteland Tan West-Europa stand, in het Zuidwesten van het waarnemingsgebied steeg de lucht druk. De geheel'e Noordelijke helft van het waarnemingsgebied bevindt zich onder in vloed van de depressie. Er waaien krach tige plaatselijk stormachtige winden rond het depressiecentrum. De lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk regen. In'het afgeloopen etmaal is in het Noor den veel regen gevallen, Seydisfjord had 34, Thorshavn 24 m.m. In het Zuidelijk deel van het waarnemingsgebied is het meest wind stil of waaien zwakke winden, de lucht is ar licht tot half bewolkt. Op IJsland en op het Noorden van de Britsche eilanden en in Noord-Scandlnavië trad eenlge afkoeling In, overigens steeg de temperatuur nog. De invloed van de depressie verwij dert zich thans van onze omgeving en daar ook niet verwacht wordt dat de nieuwe secundaire haar invloed vóór morgenavond zal doen gevoelen is de weersverwachting voor morgen gunstig. De wind zal West tot Zuidwest blijven en in kracht vermoedelijk iets afne men. De lucht zal gedeeltelijk bewolkt blijven met waarschijnlijk^ droog weer. Verwacht wordt voorts dat de tempe ratuur nog iets zal stijgen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND IIUR. Parijs: Windst., 15 gr. C., goed. Londen; Z.W., 17 gr. C., zw. bewolkt. Berlijn: Z.W., 17 gr. C„ mooi. Nice: N., 23 gr. C., fraai. LUCHTTEMPERATUUR. 0 uur voorm.: 19 gr. C. (67 gr. F.) 12 uur 's midd.: 19 gr. C. (67 gr. F.) 3 uur nam.: 15 gr. C. (64 gr. F.) nOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 5.20 uur; nam. te 17.46 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 19 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS t*. Woensdag 8 uur 6 nam. tot 5.49 voorm. MAANS. OP. EN ONDERGANG. Woensdag: op: 9.28 uur; onder: 19.57 uur GEBOREN: Elisabeth Paulina, d. van G. A. Brandt 'n J. Bavelaar Elizabeth, d. van J. J. 'in Zoelen en J. M. de Leeuw van Wee- hen Wilhelmina Maria, d. van H. Th. beeman en M. H. v. d. Zijden Johan nes Pieter, z. van R. van Straten en J. C. Wil Hooidonk Frans, z. van J. Kooy en k. van Dooren Theodorus Jacobus Ti- Jiotheus. z. van F. J. Hulsbosch en M. verhoeven Johannes Jacobus Antonius, van J, J. van der Steen en G. Smit jjendrina. d. van B. de Jong en H. van «jn Pietemella Suzanna, d. van W. b'eljn en P. S. Crama Petronella Jo hanna Maria, d. van P. J. van Steijn en L'. Langezaal Johannes Timotheus '"'helmus, z. van J. Th. W. Paddenburg 'n W. G. M.. van Veggei Petrus Johan nes Maria, z van P. J. Zandvliet en A. W janmaat Willem Anne, z. van D. T. "ederlof en S. F. Langeveld Adriana '^maretha, d. van C. C. Corver en S. M. ONDERTROUWD: W. Schouten, Jm. 21 Jaar en S. van Zijp, 31 jaar. GEHUWD: J".H. Blom, Jm. en A. M. J. Satter, Jd. v?' Bot. jm. en L. C. Segaar, jd. J. A. I ''euwenhuis, jm. en C. Fllippo, jd. OVERLEDEN: I j- van Bemmei, geb. Petiet, vrouw, 59 IiUt - J. P. F. Frison, man, 77 Jaar. GEVESTIGD: L. J. C. Beaufort, priester. Marlënpoel- straat 4; C. Bloot. J. Catslaan 59; A. C. Blote, huish., Witte Singel 74; G. J. H. Brinks, verpleegster. Vliet 4; R. Eerd- mans-Cllgnett en fam.. Roodenb. straat 11; C. M. Devilee, dienstb., Haarl^tr. 94; I. J. E. Feleus, Roodenb-str. 30; M. Oost hoek-van Heuzen. Balistraat 71; S. M. C. van der Hoeve en fam., Rijnsb. weg 26; G. Honnen. pensionh., Kaiserstraat 36; C. J. Verhoeven-Kagenaar, Oude Vest 233; J. Klein en fam., mach. bankw., H. Rijndijk 282; L. R. D. Kloprogge, T. Siegenbeekstr. 32; H. Koch, dienstb., De Ridderstraat 20; J. A. Lanz, Plantsoen 53; A. M.'J. v. Lith, K Mare 21; Wed. J. W. Bruins Slot-Mail- iette de Buy Wennlger, De Laat de Kan terstraat 33; N. Moerland en fam., machi nist ter koopv., H. de Vrlesstraat 76; A. Oppentocht. vol. huish., Zoeterw. Singel 98; E. A. M. Paap, kapelaan, Heerensingel 3; A. J. Rijkelijkhuizen, dienstb,, Rijnsb. weg 4; M. Teske-Thonles en fam., Pieters- kerkchoorsteeg 16; A. A. H. Veldhuyzen v. Zanten en fam., Thorbeckestraat 5; A. C. C. P. Vonk, Rijnsburgerweg 50; Wed, E. G. Brulns-Vonk, idem; H. C. Vonk, idem; G. J. Verboog, verpleegster, J. van Goijen- kade 4a; L. Wittenaar, vischhandelaar, Mandenmakerssteeg 3; C. van Zuilen, kleermaker, Rijnsburgerweg 93; A. v. d. Zwart en fam., Morschweg 129. VERTROKKEN: M. L. H. America, Haastrecht, Stations straat 39 A L. Anneveld, Rotterdam, J. Fransstr. 99a - J. A. Bense, Den Haag, Sweelinckpi. 34 H. Bazaan, Haarlem, de Witstr. 37 P. J. A. Boelee, Leeuwar den, Harllngerstr.w. 76 O. Bolz, Bremen, Humboldstr. 200 T L. Bon, Nijmegen. Graafscheweg 46 E, C. Boshuis, Amster dam, Hobbemakaöe 62 III P. de Bruin, Oegstgeest, Dulnzlchtstr. 32 Wed. G. Owel-Brussee, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 56 S. de Bruijn, Rotterdam, Dordtsche- laan 10a P P van den Burg, Den Haag. Zuidwerflaan 13 L. van Tol-van Dam, Leiderdorp, Hoofdstr. 164 Wed. L. H. A. Smith-Dommers, Amsterdam, Crljnssenstr. 26 P. M Donker, Amsterdam, C. Kroese- manstr. 20 hs. C. M. van Doorn, Amster dam, P. C. Hooftstr. 56b B. J. M. Dor- beck, Rotterdam, Mathenesserl. 305 G. W. Dresdner, Oegstgeest. P. Hendrlkl. 11 C. Eikelenboom, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5 J G. van Evert, Leiderdorp, Konings straat 4 B. Geerlinzs. Zandvoort, Kost- verlorenstr. 106 J. H. Goslinga, Den Haag, Pr. Mariestra. 7d O. A. P, Gott lieb, Oegstgeest, Juffermansstr. 56 J. de Graaf, Alkmaar, Lindenl, 111 M. M. W. Grol, Amsterdam. P .C. Hooftstr. 56b A. Haan, Groningen, Pelsterstr. 13 T. Blum- van den Heuvel, Rotterdam, Dljkstr. 137a A. HolveTda, Oegstgeest, Endegstr.w. 5 K. G A Hordijk. Den Haag, Pr. Mau- ritslaan 41 A. G. van der Hout. Den Hel der, Timorlaan 4 J. J. van der Hout, Breda, Nausauslngel 22a W. van der Hout, Amsterdam. J. Obrechtstr. 71b A. S. M. Nlesslnk-Janzen, Parijs, Rue St, Ho- noré 48 J. J. de Jóng, Amsterdam, P. Hendrikkade 189 J. M de Jong, Amster dam, Prinsengr. 558 M. S. Kaan, Nice M. M. van Kemnen, Roosendaal c.a., Sta- tionspl. 8 W. A van Kemoen, Delft. Oostsingel 53 J. ,H. Kievits. Den Haag, 2e Sweelinckstr. 131 C. A. L. de Klerk, Rotterdam, Hoflaan 16 J. M. C. Hoen ders. Harllngen, Hofstr. 19 P. B. Kulj- pers. Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 13 A. J. Kroon. Geertruidenberg, Koestr. 37a E, Leemans, Wassenaar, v. Z. va Nijevelt- straat 18 L C M. Wooning-van Leeuwen, Voorburg, v. d. Wateringenl. 69 P. A. Lezwljn, Oegstgeest. Endg.str.w. 5 W. Lommerde, Den Haag, v. d. Vegtstr. 17 C. H. Mac Glllavry, Amsterdam, J. W. Brouwerstr. 3 E. B. E. Fenenga-Mecken- burg, Den Haag, Markweg 84 H. Mel- lema. Valkenburg Z.H.. Valkenb.weg 122d C Metier. Den Haag. Luikschestr. 23 Z. C. Naaktgeboren, Rotterdam, W. Buy- teaechstr. 83a M. Niewec. Haarlem, Wes- terhoutstr. 56 A. F. B. Noordhoejt Hegt, Den Haag. v. Aersenstr. 14 C. W. Pohl- mann. Breda. Sandbergl. 40 J. Ie Poole, Oegstgeest. Laan van O. Poelgeest 16 M. T. van Klaveren-Rabel. Alphen a. d. R.. Hoorn 202 J. Rahder, Honolulu Wed. A de Groot-van der Reep, Sasssnheim. Hoofdstr 82 J. R. von Ronnen, Batavia J. B. A. van Santen. Groningen. Turf- torenstr. 36a F. Simons, O. en W. Sou burg, Abeelschez^ndweg 16 F. J. Sinke, Delft. Oosterstr. 37 A. M. van der Sman, Heerlen, Zandweg 180 E. T. Steller, pen Haag. Bankastr. 130 - J. Stipdonk Utrecht, Verl. Hoogravenschew. 124 S. C.Sulzls. Amsterdam, Overtoom 811 A. XJlié, Den Haag. SDieghelstr. 13 P. J- Oegstgeest. Duivenvoordestr. 41 C M. Vermeulen, Zoeterwoude. H. Riindijk_iZ7 r A. Vermeij, Lisse, Kapelstr. 8 -H. Ver sloot, Nijmegen, Groenewoudschew 244 Wed. H. Groeneveld-Weringa, Ambt gar- denberg, Geref. Pastorie J. P. van Zeg veld. Voorburg, v. Alohenstr. 5. De volgende schepen zijn morgen radio- 'elegrafisch te bereiken via het Kuststa- tion Scheven'ngen Radio: Alchiba: Alcyone; Alphacca; Alpherat; Baloeran; Bloemfontein; Chr Huygens; Colombia- Cottica; Crijnssen; Gaaster- terkerk; Jagersfontein; Joh. de Witt.-; Joh. van Oldenbarnevelt: Kota Agoeng; Poelau Roebiah; Randfontein; Slbajak; Simon Bolivar; Slamat; Springfontein; Streef kerk; Stuyvesant; Veendam; Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Holland. ^MJN/T I* IITTtlCN^, TIJDSCHRIFTEN. „Historia". Het September-nummer van „Historia" publiceert de volgende artikelen: Van twee elders gestorven jeugdige Oranjetelgen, die thans te Delft rusten: De laatste jaren van Keizer Augustus; Barbarijsche Slavernij in de 17e eeuw; Eammekens een fort van beteekenis en Oorlogshavenromantiek in Adriatisch By zantium. Waarschuwing aan de Nederlandsche koopvaardij. De onveiligheid ter zee. De minister van defensie heeft aaji de Nederlandsche Reedersvereeniging de on derstaande waarschuwing voor de koop vaardij toegezonden, met het verzoek deze ter kennis te brengen van de Nederland sche Scheepvaart-Maatschappijen. Het ministerie van defensie maakt be kend, dat, in verband met de heersehende onveiligheid ter zee, Nederlandschen koop vaardijschepen wordt aanbevolen ter meerdere veiligheid van personen en eigendommen a. te allen tijde overdag een goed zicht bare Nederlandsche vlag met voldoend frissche kleuren te voeren. b. den naam met de toevoeging Holland in duidelijk zichtbare letters van minstens een meter hoogte aan te brengen op een huidgang ter hoogte van het midden van liet schip. c. een Nederlandsche vlag en een wit doek, waarop in zwarte letters van een meter hoogte „Holland", uitgespreid op 'n voor- en een achterluik dan wel op het dek bi) voor- en achterschip, te toonen, overdag goed zichtbaar van uit de lucht. een nachtverlichting te voeren zoo danig aangebracht, dat naam en land van herkomst ook ces nachts van .t de .;ec- oppervlakte kunnen wordèn afgelezen. Het al dan niet opvolgen van deze raad gevingen brengt uiteraard geen enkele verandering in de gedragslijn der regee- ring ten aanzien van Nederlandsche sche pen, waarbij zich onverhoopt incidenten zouden voordoen, doch het is. gewenscht, dat de onderscheidingsteekenen on sche pen ,;.t ic •"F de Nedcrla.'dsch» r voeren, zooveel doenlijk op gelijke wijze worden aangebracht ten einde misver standen zoo goed mogelijk uit te sluiten. Als zeegebieden, waarin deze maatrege len wenschelijk zijn, worden voorloopig genoemd de Middellandsche Zee en het zeegebied rondom het Iberisch schier- ril.T.d er dat, I.e.,welk de ku--! var. cnma bespoelt DOOR EEN LAADBOOM GETROFFEN. Chauffeur zwaar gewond. Vanmorgen is aan de haven te Hengelo een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-iarige chauffeur, de heer Pool uit Henge'o. is door een laadboom welke losschoot, in den rug getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond dat men voor zijn leven vreest per Roodekruis. au'o is hit naar het algemeen ziekenhuis te Henge'.o vervoerd. TWEE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND WEGENS DEVIEZENSMOKKELARIJ" VEROORDEELD. Twee Hollanders uit Weert wilden hun vacahtie In Duitschlarid doorbrengen Zij verschenen oer fietsaan het douanekan toor te Kaldenkivchen." waar hun gevraagd werd of zij iets hadden aan te geven. Zij zeiden nie's bij zich te hebben. Een nader onderzoek bracht echter aan het 'icht, dat een hunner een bankbiljet van 100 Mark in een broeksnijn had ingenaaid Daar od hen ook nog thee. chocolade sigaren enz. wer den aange' roffen. waren zij ook strafbaar wegens een poging tot ontduiking van aan. gifte van goederen. Zü werden door de rechtbank te Krefeld veroordeeld tot elk een maand gevangenisstraf en een boete van 600 Mark of 15 dagen hechtenis HET AUTO-ONGELUK TE AMEIDE. Geen derde slachtoffer. Naar uit het ingestelde onderzoek naar het auto-ongeval te Ameide is gebleken, bevond zich zooals aanvankelijk ver ondersteld werd geen derde persoon in de auto. (Men zie voor bijzonderheden eerste pagina van dit bladi. Hitler's proclamatie. Op den partijdag te Neurenberg. Gouwleider Wagner heeft de proclamatie van rijkskanselier Hitier voorgelezen. Na een overzicht over de geschiedenis der par tijcongressen gegeven te hebben, verklaart Hitler in zijn proclamatie, dat de partij dagen drie taken te vervullen hebben: het opmaken van de balans van hetgeen door den arbeid der beweging tot stand gebracht is. het bekend maken van den arbeid voor dc toekomst en het vertrouwd maken van de partijgenooten en van het geheele volk met de gedachtenleer en de organisatiebeginse len der beweging. Wij bevinden aldus vervolgt de pro clamatie ons in een strijd, niet om grens problemen tusschen volken of staten, maar om het behoud of ae vernietiging der maatschappelijke orde en haar beschaving. De organisatie der menschelijke maat schappij wordt bedreigd. Een spraakverwar ring, een nieuwe verdeeldheid is over de volken gekomen. Wat na een opbouw van duizend jaar voor alle eeuwigheid onaan tastbaar scheen te zijn, blijkt thans ver molmd en zwak. Toen het nationaal-socla- lisme zijn strijd om het Duitsche volk be gon, zag het in dit vraagstuk het beslissende punt. Er bestaat thans geen duurzame organi satie der menschelijke maatschappij meer. welker elementen hun rechten afleiden uit geboorte, afkomst of zelfs bezit Op het ge bied van maatschappij, sociaal leven, eco nomie. politiek, beschaving en ras beleven wij een gigantische omwenteling. Juist In het laatste jaar zijn wij getuige van de pogingen tot het doen uitbreiden der com munistische wanorde in Oost en West. Als Duitschland temidden van deze onrust evenals het bevriende Italië als veilige en sterke burcht kan gelden, dan is dat slechts er aan te danken, dat het natlo- naal-sociallsme zelf den weg naar een maatschappelijke revolutie heeft ingesla gen. zonder eerst de bestaande orde met geweld te vernielen en daardoor een chaos te scheppen. Wij hebben getracht een nieuwe maatschappij op te bouwen en grondgedachte daarbij was, dat met oude voorrechten moest worden gebroken en dat de leiding van het volk, vooral op politiek gebied moest worden gelegd in de handen van een nieuwe keurgroep, die wordt ge zocht en gevonden, zonder dat belang wordt toegekend aan afkomst, geboorte, maatschappelijke positie of godsdienst. Tot de groote vraagstukken van dezen tijd behoort het sociale. De Joodsch- bolsjewistische ophitsers schiepen de voor een bolsjewistische revolutie gunstige spanning tusschen loon en prijs. De resul taten dezer ontwikkeling zien wij Ln de landen om ons: stijgende loonen. dalende productie, daardoor vermindering van de koopkracht van het geld, stijgende prijzen en tenslotte depreciatie der valuta. Dat Duitschland in dit drama van den waanzin rustig toeschouwer is, dankt het aan de nationaal-soclalistische beweging, die altijd krachtig heeft vastgehouden aan het beginsel, dat voor het leven van den individu niet beslissend is de banknoot, die hij krijgt, maar datgene, wat hij daar voor kan koop er.Omdat niet meer ge kocht dan geproduceerd kan worden, is de grootte der nationale productie beslis send voor den levensstandaard van het geheele volk. Het. is een feit, dat Duitsch land zijn moeilijkste sociale probleem ge heel opgelost heeft: er zijn geen werke lijke werkloozen meer. Integendeel: in on telbare bedrijven heerscht weer gebrek aan arbeidskrachten, vooral geschoolde. Overgaande on het vraagstuk der algftr meene economie zegt Hitier jarenlang ge waarschuwd te hebben tegen de opvatting, dat de internationale economische crisis door een Interna'ionaal ingrijpen zou kun nen worden opgeheven en steeds met na druk verklaard te hebben, dat het econo mische leven der afzonderlijke staten op orde getracht moest woden. Volgens het naticnaal-socialisme Is he* verder tegen strijdig. voortdurend te spreken van de noodzake'Mkheid van opheffing der econo mische wereldcrisis en daarbij zelfs de be- denke'ijksche valu'amanipulaties ten uit voer te leggen. Er fcestaa' noch een ge socialiseerde, noch een vrije economie, men heeft slechts een verplichte volkseconomie, die tot taak heeft een volk de beste levens- voc waa'den te verzekeren De wil van den nationaal-socialistischën staat tot beveiliging van den economischen grondslag van het volk is het scherpst tot uitdrukking gekomen in het besluit, dat het vorige Jaar bekend is gemaakt en volgens hetwelk het volk binnen een beperkten termijn, op een aantal belangrijke terrei nen onafhandelijk van willekeur of de on zekerheden van het buitenland gemaakt moet worden. Niemand behoeft zich in dit opzicht een valsche voorstelling te maken: een volksgemeenschap, die er in geslaagd is een geweldig leger te voTmen, een reus- achtigen arbeidsdienst te organiseeren enz. zal er ook in slagen bijvoorbeeld de Duit sche staal- en ijzerproductie op de ver- eischte hoogte te brengen. De arbeid van het vierjarige plan verloopt juist in ijet voorgeschreven tempo onder leiding van partijgenoot Goering, Overigens aldus de proclamatie bestaat er op economisch gebied slechts één vraagstuk.- dat ons sedert jaren veel zorg geeft, de moeilijkheid onzerlevens- middelenvooTziening. Het Duitsche gebied is zonder koloniale aanvulling te klein om een ongestoorde, veilige en duurzame voeding te waarborgen. Het is een op den duur ontdrageUike gedachte van jaar' 'tot jaar afhankelijk te zijn van het toeval van een goeden of slechten oogst De e'sch. een tot het rijk behoorend koloniaal bezit te hebben, vindt daarom zijn moti veering in den economischen nood en de houding der andere mogendheden ten aanzien van dezen eisch is eenvoudig on- begrijpeliik. In een tijd, waarin men den mond vol heeft van moreele frazen, zou het passen ook met dit feit rekening te houden. De voeding van 173 menschen op een vierkanten, kilometer kan slechts g'elükken bij volkomen tucht van de geheele volks gemeenschap. Wij kunnen het ons niet ver oorloven. op dit gebied leder zijn eigen weg te laten gaan. Ik wil zoo besluit Hitier als slot van een hoofdstuk der Duitsche ge schiedenis drie feiten vaststellen: 1. het verdrag van Versailles is dood. 2. Duitschland is vrij. 3. De garant onzer vrijheid en onze eigen weermacht. Als de nationaal-socialistische regeering alleen op deze drie feiten kon wijzen, zou zij zioh toch reeds van een roemruchte bladzijde in de annalen van het volk ver zekerd hebben. Duitschland is niet geisoleerd, doch ver bonden in nauwe vriendschap met mach tige staten. De natuurlijke belangenge meenschap tusschen Duitschland en Italië is steeds meer een factor van becherming tegen den chaotischen waanzin gebleken. Onze overeenkomst met Japan beoogt het zelfde doel: aaneengeschaard te staan tot htt afweren van een aanval op de be schaafde wereld, die vandaag in Spanje, morgen in het Oosten en overmorgen mis schien elders wordt ondernomen. In het vijfde jaar na de nationaal-socialistische revolutie aldus Hitier kunnen wij geen schooner feit vaststellen dan dit: het is weer schoon een Duitscher te zijn en een geluk In Duitschland te leven. AMSTERDAM. 7 Sept. De beurs bood heden een beeld, dat ge heel tegengesteld was aan dat v. gisteren. Weliswaar bleef de handel van beperkte afmetingen, doch de stemming was uitge sproken zwak en de koersen kwamen algemeen lager te liggen, terwij] in meer dere gevallen zelfs gevoelige verliezen werden geleden. Onder beurstijd liepen de noteeringen meerendeels nog naar bene den. De aanleidende oorzaak voor de zwakke tendenz was klaarblijkelijk de toe spitsing van de politieke tegenstellingen om het Middellandsche Zee-conflict. Wel iswaar werd deze aangelegenheid niet zoo bijzonder somber opgevat, doch in ieder geval lokte zij aanbod uit. waartegenover zoo goed als geen vraag bestond, zoodat het aan de markt komende materiaal kende koersen. Van de vaste stemming die zich gisteren voor de' scheepvaartpapieren openbaarde, was niets; meer overgebleven, Integendeel waren deze thans aan aanbdd onderhevig. Koninklijke Booten, Soheepvaart-unies en Japanlijnen zagen zich verscheidene pro centen ontgaan. Van de Industrieelen. waren de Philips- aandeelen 'in de eersite plaats de dupe van de historié en'deze kwamen zelfs beneden 37Ó Aku's werden een paar punten lager afgedaan. Unilevers boden verhou dingsgewijze tamelijk goed weerstand, hoe wel zij zich toch niet geheel konden hand haven. Op de Suikerafdeeling waren het H.V.A.'s. die zwaar te lijden hadden, ten gevolge waarvan de .gisteren behaalde koerswinst volkomen te niet werd gedaan. De specifieke Suikeraandeelen werden zonder uitzondering beneden de vorige prijzen genoteerd. Van de Petroleumfond- sen veroorzaakten Koninklijken nogal wat beweging. Bij de opening werd reeds ver scheidene procenten beneden het slot van gisteren gehandeld en vervolgens had een verdere daling plaats, zoodat de 400Vo grens in benedenwaartsche richting werd over schreden. De Tabaksmarkt was stil. Alle Sumatra-aandeelen werden lage"r geno teerd. Van de Rubberfondsen waren in 't bijzonder Amsterdam Rubber aan aanbod onderhevig, zoodat zij zich een opoffering van een 10-tal procenten moesten getroos ten. De Amerikaansche waarden hadden een gedrukt voorkomen en kwamen algemeen lager te. liggen. Vooral de Staalaandeelen lagen nogal zwak in de markt. De beleg- gingsafdeeling was stil, doch prijshoudend. Voor de Oude Schuld kwamen meerendeels wat hoogere n'oteeringen tot stand. Ook de provinciale en gemeentelijke obligatiën konden zich over het algemeen ruim schoots handhaven. WISSELKOERSEN. Londen 8.99 (8.99); Berlijn 72.75 (72.75); Parijs 6.76 1/4 (6.76 1/2); Brussel 30.60 (30.57); Zwitserland 41.64 1/2 (41.64); Ko penhagen 40.15 (40.15); Stockholm 46.37'(i (46.37'/!)-, Oslo 45.17'/! (45.20); New York 1.813/8 (1.815/16); Praag 6.33 (6.33); Oos- tenrijksch Bankpapier 33.40 (33.40); Lire 8.10 (8.10). Prolongatie l'/:2; Part. disc. 1/8;. Daggeld 1/4 Registermarken 411/2; Crediet Sperr- marken 161/4; Effectensperrmarken 16'/i; Reismarken 541/2; Bankpapier 43. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. f LEIDEN, 6 September'. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstr." Roode kool 2,70— 3,60; Groene kool 1,703,80; Prei 3,80 4,40; Kroten 2,10—2,30; Uien 1.80—3,10; Peen 4,505,60; Aardappelen 1,302,50; Druiven 1428; Snljbooneïi 4—24; Stok- boonen 716; Pronk'ooonen 26; Stam- boonen 414; Postelein 2—4; Spinazie 2 6; Tomaten: A 44,50, B 4—6, C 45, CC 4, per 100 Kg. Andijvie 6090, Kom- komemrs 1,502,90; Bloemkool 1.5012.ii0: Meloenen 4—19; Salade 60—1,40; Perziken 70—10,10; Knolselderie 2,10—2,20; Rabar ber 2080, per 100 stuks; Kroten 11.60; Pieterselie 30—50; Radijs 1,30—1.80; Sel derie 3080; Blekselderie 1516; Peen 3,10—7 LEIDEN. 7 Sept. Vette varkensmarkt - Aanvoer totaal 155 stuks, waarvan 144 zwaar soort en 11 licht soort. Prijzen: zwaar soort 6062 ct. per K.G. levend ge wicht. Handel zeer goed. BODEGRAVEN, 7 Sept. Kaasmarkt. Aan gevoerd 340 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 15.300 stuks, wegende 137.700 K.G. Prijs met R.M. lste soort f. 27—29, 2de soort f. 24—26; zw. f. 30.50. Handel matig. ROTTERDAM, 7 Sept. Totale aanvoer 3595. waarvan 140 paarden. 23 veulens, 970 magere, rundeven. 814 vette runderen, 690 vette kalveren, 416 graskalveren, 574 nuch tere kalveren, 431 schapen en lammeren, 1 varken, 130 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien lste kw. 78, 2de kwal. 70, 3de kwal. 5060; vette ossen 74, 68, 5060; stieren -70, 66, 62: vette kalveren 105, 95. 7580; schapen 52, 4b, 40; lammeren 63. 59, 53: graskalveren 2de kw. 58, 3de kw 48; nuchtere kalveren 55, 50, 45; slachtpaarden 57, 52, 46. Prijzen per stuk: Schapen lste kwal. f. 30; ?de kwal. f,25, 3de kwal. f.20; lammeren 19, 17, 14; nuchtere slachtkalveren 14, 11, 8; nuchtere fokkalveren 22, 30, 18; slacht paarden 275. 210, 140; werkpaarden 37.0, 320, 205; hitten 235, 200. 140; veulens lCO, 130. 90; stieren 345, 285, 135; kalfkoeien 295, 255, 180; melkkoeien 300, 260. 190; vare- koelen 200, 170, 130; vaarzen 185, 140, 110. pinken 150. 120, 100; graskalveren 63, 43, 20; bokken en geiten 13, 9. 4. VEUR, 6 Sept. Engelsche komkommers le soort f. 22.80. idem, 2e soort f. 1.502, 3e soort f. 150. Gele komkommers, lste soort f. 2.30—3.40, 2de soort f. 1.50—2.10. 3de soort f. 1.501.60. Kropsla, lste soort 60 1.10. Peen 5.307.10. Bloemkool, le soort 5.606.70, 2de soort 2.503.40. Tomaten, midd. f. 22.50, groote ronde f. 2.402.60. 2de soort 1.22.10. Andijvie per 100 f.0 60 1 50. Spinazie 821. Postelein 2.503.50. Rabarber per 100 bos 23. Snijboonen 10 16. Spercieboonen 817. Prei 22.60; sel derie f. 11.20. Appelen 4.30—7:50. Peren 5 60—9.10. Pruimen 0.601.30; meloenen 6—24. ZOETERWOUDE 6 September. Aange voerd 2000 eieren. Kippeneieren 4,504.90; Eendeneiem 4,20; Kaas 23 p.p.; Kippen 5025; Hanen 25; Eenden 40; Konijnen 30—70. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3