STADSNIEUWS Buitenland /8 ste Jaargang DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 No. 23758 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De a.s. 3 October-optocht WAT zijn Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Vrachtauto in de Lek gereden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te Sbetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque" en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per weet 7*.f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland t. 0.80 per 3 tnndj DE HEER J. VAN POLANEN. Wordt morgen 80 jaar. J. van Polanen. Morgen herdenkt onze stadgenoot de heer J. van Polanen wonende Langegracht 220. zijn 80en verjaardag. Hii is niet. iemand die zich op zijn hoogen leeftijd laat voorstaan. Evenmin gunt hij zich rust. Ondanks zijn ernstige ziekte van eenige jaren geleden vindt de heer v, Pola nen den tijd van een „otium cum dignltate" nog niet aangebroken. Daarvoor voelt hij zich nog te jong Behalve de voorkomende werkzaamheden in zijn metselaarsbedrij fis hij lid .van het classicaal bestuur van Leiden her Ned. Herv. Kerk en wijdt zich aan de Marthastichting en de Groeneveldstichting, beide te Alphen a. d. Rijn. Hij is lid van den Kerkeraad. bestuurslid van „Pniël" en van ihet Protestantsch bureau voor Sociale Adviezen. Als ouderling heeft hii zijn 25- jarig jubileum al achter den rug. Voor ziin naaste omgeving is de heer van Polanen een voorbeeld door zijn zuiver ka rakter. Een zijner goede eigenschappen ls kwaad met goed te bestrijden en daar heeft hij meer dan eens meer succes mee gehad, dan degenen, die het met radicale middelen probeeren. Zijn gevoel voor humor laat. hem slechts zelden in den steek. Zij die hem sinds jaren kennen, waardeeren in hem een oprecht Christen, een vaderlijk vriend. Vele jaren mogen hem nog beschoren zijn in goede gezondheid en in den vollen familiekring. CIRCUSSFEER EN CIRCUSLUCHT. DIPLOMA'S zwemmen in DE „DE zijl". In de zweminrichting „De Zijl" had gis teravond onder belangstelling het examen ter verkrijging van het diploma zwemmen plaats. De namen der geslaagden zijn: H DooveVan Duurenu, N. de Jong Gelok, M. MeyerDe Klerk. M. de Tombe- Korswagen, C. VisserVan Weeren, M. Vermeerv. d. Plas, C. J. v. DamNagte- Seller, F. BleekerHelms, J. Rijnsburger— Pardon, G.v.Leeuwen. O.Laman R.Houthoff cn T. v. d. Ruit: de heeren J. J. Buis, J. Briëer, H. S. v. Iterson, L. Segaar en J. W. v. d. Horst; de jongeheeren: Theo Scholte, Jan Scholte, Wim de Haan, Carel Carton, Dirk de Kier, Pim Philippo, Kees Vinken- stijn, Hans Derksen, Joris Heemskerk, Theo van Zijp, Gerrit Plekkringa, Jan Albert Brinks, Pauw Lut, Wim Landsman (Was senaar; de jongejuffrouwen: Gré v. Leeu wen, Tonia Uittenhout, Corrie van Mas- trigt, Sari de Tombe, Elsje Hol (Zoeter- voude), Rietje Wassink, Tokje Nyholt, Jetty Segaar, Grietje de Graaf, Ali Swar- tensenburg (Leiderdorp). Janny v. Wou denberg i Oegstgeest iMies Kolderman. Riek Kolderman. Geesje Blauw, Leida Lamboo, Marietje Brinks, Nelly v. d. Burgh. Waar geen plaatsnamen vermeld, wo nen de geslaagden alhier. Aankomst van Sarrasani. Wie van 't circus houdt, kon gistermid dag en vandaag reeds zijn hart ophalen tijdens de aankomst van het circusmate riaal als wagens, tractors, tentbenoodigd- heden enz. Voorts natuurlijk de wilde dieren en de talrijke paarden, de olifanten, die nog steeds de beroemde nny missen, bleven zekerheidshalve nog maar op het station. Met de grootste voorzichtigheid zouden zij vandaag getransporteerd worden, tenein de mogelijke onrust te voorkomen. Dan zag men ook reeds meerdere artis- ten en het talrijke personeel, allen behoo- rend tot dat aparte wereldje, geschaard onider de vlag, die den illusteren en wijd- vermaarden naam van „Sarrasani" draagt. Druk in de wieer waren onmiddellijk de Tsjechen, die bij uitstek geschikt zijn voor het zoo uiterst moeilijke tentenopslaan. Zij vormen nog een apart maatschappijtje in deze reeds op zich zelf aparte circuswereld, 's Avonds spelend in de muziekkapel de „Tentmeester" is tevens „Kapelmeester" zijn zij den ganschen dag in de weer om de palen in den grond te slaan of het enorme zeil te hijschen. 's Zomers op cir- custournée, komen zij in den winter weer in hun z.g. „manlooze" Tsjechische dorpjes terug, waar zij moeder de vrouw en hun ge zinnen weer terugzien en op hun kleine boerderijtjes dan het zooveel rustiger landleven meemaken. Verbazingwekkend is steeds, hoe snel bij een goede organisatie, alles in orde komt. En al mag er soms wel iets haperen: tóch kan op het vastgestelde uur de voorstel ling beginnen! Wij zien ook op het veld rondwandelen de wereldberoemde, 83 jarige paardendres- seur Schumann eertijds directeur-eige naar van het circus van dien naam die nu in dienst van Sarrasani nog steeds de wereld met zijn prachtige paarden rond trekt en dit leven niet zou kunnen of willen missen. Hij is nog één en al kracht en vitaliteit, oefent 's morgens reeds om 7 uur, doet 's middags zijn slaapje, maar is dan 's avonds volkomen in zijn element. Merk waardig is 't te hooren, hoe hij eenige jaren geleden in Keulen rust ging nemen hij woonde er in een klein huisje en zou nu dan toch eens écht van een gezegenden ouderdom gaan genieten. Maar dit was niets voor den ouden Schumann: hij hield 't niet uit! Na drie weken zag Sarrasani hem op het laatste moment voor de boot,- die het circus naar Amerika zou brengen. Hij zou en móest mee, maar Sarrasani, die hem wel kende, had reeds bij voorbaat zijn biljet besteld en dat kwam nu toch maar goed van pas. Schumann, die zooveel „ups en downs" in zijn "leven heeft gehad, behoort bij het circus en zou beslist dood gaan, als hij niet meer mee mocht trekken. Dan is er nog Trubka, de jonge tijger temmer, die voor geen kleintje vervaard is, maar naar wij hoorden bést met zijn troepje nieuwe en nog jonge tijgers kan omgaan. Hier en daar loopt er iemand rond, wien men 't van zijn gezicht kan aflezen, dat hij 's avonds als clown fungeert en in het centrum van al dit geklop en gehamer, be vestigen de luchtacrobaten reeds in de nok van de 14 M. hooge tent hun apparaten, waarvoor zij zélf de verantwoordelijkheid dragen. Niet minder dan 5 olifanten, 20 leeuwen onder dressuur van kapitein Schneider 6 tijgers, 8 braziliaansche muilezels. 60 paarden, alsmede 6 Lippizaner schimmels, deze laatste onder leiding van mevr. Trude Stosch-Sarrasani, zullen in onze stad op treden. Honderden en honderden zijn getuigen geweest van den opbouw op het Schutters veld en snoven van verre reeds iets op van die merkwaardige, prikkelende circuslucht, die zoozeer op de fantasie inwerkt! Wie van het circus houdt, zal wederom ook door Sarrasani geboeid worden: Sar- rassani, wiens toovernaam de traditie van vroegere beroemde circussen met eere voortzet! Grieksche mythen en sagen. Zooals bekend mag worden verondersteld, vormen de Griek sche mythen en sagen het onder werp voor den grooten middag optocht op Zaterdag 2 October. Waar lang niet iedereen tot in bijzonderheden bekend is met dc Grieksche mythologie en zulks door een goed begrip van zaken en voor een juiste waardeering van het schouwspel toch alles zins gewenscht is, doet het ons genoegen onzen lezers te kunnen mededeelen den populairen voor zitter den 3 October-Vereeniging, den heer W. van der Laan, bereid te hebben gevonden daarover in een reeks artikelen in ons Blad te vertellen. Elders in dit Blad vindt men het eerste van die reeks. SEVEN SISTERS Oplossing in het blad van a.s. Zaterdag. 7069 (Ingez. Med.) DE 37STE KON. NED. JAARBEURS. Deelnemers uit Leiden en Omgeving. Op de 37ste Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zijn de navolgende deelnemers uit Leiden en omgeving met fraaie stands aan wezig Fa. H. A. van Berkesteyn, machinale stoel en meubelfabriek, rompen, tafels, bank- en losraamgarnituren enz., Waddinxveen. N.V. v/h. A. Kempkes en Co., zit-, eet- en slaapkamers enz., Waddinxveen. „Kibofa", Kinderstoelen-, Boxen-fabriek, fa. Gebr. Plomp en Zn.: kinderstoelen speel goederen, houtwaren, sjoelbakken enz.,Wad dinxveen. N.V. Leidsche Meubel Industrie: Engelsche meubelen, boekenkasten, tafels enz., Leiden. Lichtplastiek (Holland): Lichtreclame apparaten, Wassenaar. Meerpoel's Adler-Import C. F. Naaimachi nes, speciaal naaimachines voor confectie, lederwaren, schoenfabrieken enz.. Leiden. Modderkolk en Dys; N.V. v.h. Stoommeu- belfabriek: Huis- en slaapkamers, salons enz., Waddinxveen. Okkerse G. Mach. speelgoedfabriek, speel goed. huish. artikelen. Waddinxveen. Pen J. Clubmeubelfabriek, clubfauteuils, couches, divans. Voorschoten. Jan Stouten, Uitvindingen, Leiden. CONCERT IN „ENDEGEEST". Onder begunstiging van mooi weer gaf Eisteravond op het voorplein van het bisteel „Endegeest" de harmonie-kapel Werkmans Wilskracht" een uitvoering 'oor de verpleegden van .Endegeest" en ■Voorgeest". Het programma, bestaande uit een 10-tal nummers, werd op verdien- delijke wijze en in vlot tempo afgewerkt. Een dankbaar applaus klonk na ieder oummer op. De geneesheer-directeur, dr. r J. Stuurman, dankte uit naam der aan wezigen hartelijk voor het gebodene. Rondleiding museum „de lakenhal" Men verzoekt ons belangstellenden er "ti te herinneren dat de eerstvolgende bndleiding in het museum „de Lakenhal" ai plaats hebben op Zaterdag 11 September V. des middags te 2'/, uur. „Hot doel dezer rondleidingen is het pu- r k op eenvoudige, bevattelijke wijze op merkzaam te matoetn op de schitterende "Sectie, die het museum bezit. VERKEERSSTREMMING SPOORWEGOVERGANG BIJ DE VINK. De afd. Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat wegens het uitvoe ren van werkzaamheden aan de sporen in den spoorwegovergang bij de Vink, in den Rijksweg tusschen het Haagsche Schouw en Leiden, het verkeer over dezen spoor wegovergang (uitgezonderd dat met rij wielen en voetgangers i in beide richtingen gestremd zal zijn in den nacht van Zon dag 12 September op Maandag 13 Septem ber vanaf 0.15 uur voorm. tot 4.30 uur voorm. of zooveel langer als noodig of korter als mogelijk zal blijken. Het verkeer uit de richting van Leiden naar 's-Gravenhage kan over Voorschoten, dat in de richting naar Leiden zal over de brug bij het Haagsche Schouw en den Lagen Morschweg kunnen plaats vinden. De nieuwe heerenkapsalon van den heer H. J. Duiverman is gevestigd Rapen burg 79 en niet Rapenburg 67. gelijk abu sievelijk gemeld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: „Libotaria" (B. P.), Haarlemmerstraat 70. Verkoop van alcohol-vrije dranken en diverse gereedgemaakte eetwaren, in den ruimsten zin des woords. Vennooten: J. Linschooten, Leiden en J. W. Boerma, Leiden. C. J. v. d. Berg, Kerkstraat 36, Noord- wijkerhout. Aannemersbedrijf. Eigenaar: C. J. v, d. Berg, Noord-wijkerhout. Wijziging: Firma Hasselman en Pander, Boter markt 21/22, Breestraat 146, Leiden. Com plete meubileering en tapijthandel. Boven genoemde zaak is dd. 23 Juni 1937 over gegaan aan de N.V. De 's-Gravenhaagsche Meubelfabriek voorheen A. J. Mesker, te 's-Gravenhage en wordt als filiaal van deze N.V. voortgezet. Beheerder filiaal: J. A C Kips. Leiden (B.P.). K. Wielinga Enz., voorheen J. G. v. d. Mark Azn., Haarlemmerstraat 256, Leiden. Detail- en engroshandel in huishoudelijke artikelen enz. Het filiaal Mare 76, Leiden, onder den naam Kawee is opgeheven. Sint Crispijn, Steenstraat 21, Leiden. Schoenwinkel. Nieuwe eigenaresse: Wede. J. F. BayerDe Keuning, Leiden. AANBESTEDINGEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het maken van een plaatselijke verbreeding van- en het uitvoeren van baggerwerken in de Zijl, met bijbehoorende v/erken, onder de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond. Laagste inschrijver was P. v. d. Rijt te Medemblik voor f. 19.350. Op Woensdag 15 September a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13 a, waarin is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid gege ven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. De jaarlijksche tentoonstelling van teekeningen, vervaardigd door de cursis ten van het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde" van den Ned. Protestanten-Bond, zal a.s. Vrijdagavond en Zaterdagmiddag en -avond worden gehouden in het Vrijz. Chr. Federatiehuis aan het Gerecht. Bij KD. is met ingang van 15 Sep tember 1937, op het daartoe door hen ge daan verzoek, een eervol ontslag als zoo danig verleend uit den militairen dienst, aan de reserve-twëede-luitenants H. J. F. Bijvoet en W. van Rijn, heiden -van het 4e raiment infanterie. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Russische torpedo Veel had men zich voorgesteld van de komende Middellandsohe Zee-conferentie. Italië had men vrijwel zeker overgehaald om deel te nemen Plotseling hebben de sovjets weer een torpedo afgeschoten, nu tegen deze conferentie: Italië wordt be schuldigd van de duikboot-aanvallen op Russische schepen. Natuurlijk wijst Italië dit af, doch de sfeer is opnieuw bedorven. Stefani zegt o.a.: Terwijl Italië op het punt stond zonder vooringenomenheid het initiatief tot het houden van een Middellandsche Zee conferentie te bestudeeren, lanceert Mos kou een torpedo met het doel ernstig de mogelijkheid van internationale bespre kingen te compromltteeren. Tegenover deze onhandige provocatie bewaart Rome een houding van standvastigheid en volkomen kalmte, terwijl het de dwaze insinuaties en groteske eischen verwerpt. De plotselinge manoeuvre van Moskou, welke ten doel heeft verwikkelingen te scheppen buiten de conferentie en nog voor het begin der be sprekingen, heeft zonder twijfel haar oor sprong in den verwarden binnenland- schen toestand van Rusland en in de noodzakelijkheid buitenlandsche aflei dingen in het leven te roepen in de Mid dellandsche Zee, evenals het die in het Verre Oosten in het leven heeft geroepen. Er is één slechte regeering, die beslist tegen iedere Europeesdie en wereldsamenwerl king is. Zooals de geheele beschaafde we reld weet. zetelt die slechte regeering in Mtoskou. De torpedo op de Middellandsche Zee-conferentie is een nieuw bewijs van de provoceerënde actie, die de interna tionale van de wanorde in de wereid ontplooit. Mien ziet: de situatie is weer hopeloos vertroebeld) ENGELAND Het vakvereenigingscongres. Bij de opening van het congres der vak verenigingen heeft de voorzitter, Ernest Bavin, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Wij maken ons bezorgd over hetgeen gebeuren zal, wanneer het bewapenings programma zal zijn uitgevoerd. Het is te betreuren, dat er alleen werk is, wanneer er oorlog is of voorbereiding tot een oorlog en dat de meening overheerscht. dat een economische crisis onvermijdelijk is". Tot de maatregelen, die Bevin voorstelt om den voorspoed te behouden, behooren het niet terugkeeren tot den gouden stan daard. het uitvoeren van openbare werken, zoodra de tegenwoordige voorspoed gaat verminderen, het vormen van een groote nationale reserve om verhooging der belas tingen te vermijden, verbetering van den levensstandaard, het invoeren van een be hoorlijke pensioenregeling en bestudeering van het vraagstuk van vermindering dei- arbeidsuren. Bevin kondigde verder de beslissing van het hoofdbestuur aan, om een wetenschap- pelijken, raadgevenden raad samen te stellen, die congressen zal organiseeren en aan de syndicaten de hulp zal verleenen van raden, bestaande uit vooraanstaande geleerden Een resolutie is aangenomen, waarbij een beschermende wet wordt geëischt voor de industrie, om. behelzende een veertiguren week. het verbod van overwerk voor alle werknemers beneden den achttienjarigen leeftijd maatregelen ter bevordering van de technische opleiding en de verhooging van den leerplichtigen leeftijd, tot zestien jaar met passende uitkeeringen voor levens onderhoud. VEREENIGDE STATEN Labor-day. Ter gelegenheid van Labor-day werden in de Vereenigde Staten tal van redevoeringen uitgesproken. In een tot de nationale federatie van ambtenaren gerichte boodschap heeft pre sident Roosevelt met name verklaard, dat de aanvaarding van de tactiek van stakin gen door de ambtenaren „niet onder oogen zou worden gezien en niet zou worden ge duld". Te Pittsburgh heeft John Lewis ver klaard, dat de arbeiderswereld een nieuwen kruistocht voor de organisatie moet onder nemen. Lewis richtte een waarschuwing tot de „staalmagnaten", die weldra zullen moe ten ophouden met hun wetsverkrachtingen. William Green daarentegen heeft de vak- vereenlglng van Lewis er van beschuldigd de eenheid onder de arbeiders te hebbün BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. (3e BI.) De restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft. (2e Blad). Een onderhoud met den nestor der Neder- landsche imkers, den heer J. Panne- koek. (3e Blad). Vergadering van de oppositiegroep uit den Vrijheidsbond. (Binnenland, 3e Blad). Locomotief met kipkarren bij Stein te water; één doode en een gewonde. (Gemengd, 3e Blad). Bij Tienhoven is een vrachtauto in de Lek gereden; de twee inzittenden zijn ver dronken. (Ie Blad), BUITENLAND. Rusland beschuldigt Italië Russische sche pen te hebben getorpedeerd. Italië wijst dit af. (Ie Blad). Japan wijst Engelsche nota over verwonding Engelschen gezant vrijwel af. (Ie Blad), De Chineezen houden bij Sjanghai nog steeds stand. (Ie Blad). Het partijcongres der Nazis te Neurenberg. (Buitenl., Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Twee personen verdronken. Vanmorgen te kwart voor tien is in de gemeente Tienhoven, nabij Ameide, een vrachtauto van den besteldienst „Reederij op de Lek", bij het passee- ren van een andere auto, in de Lek gereden. De vrachtauto geraakte direct geheel onder water. Van alle kanten werd hulp geboden, zoodat men er reeds na vijf minuten in slaagde, een van de inzittenden, den ongeveer 39-ja- rigen G. de Bie uit Ameide, naar boven te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter reeds niet meer baten. De heer de Bie was gehuwd en vader van vier kinderen. Een half uur later eerst slaagde men er in den 18-jarigen inzittende J. de Groot uit Nieuwpoort boven te brengen. Kunstmatige ademhaling had ook bij dit slachtoffer geen resultaat. Vanmiddag om halféén wist men nog niet met zekerheid of zich wel licht nog een derde persoon in den wagen bevindt. De vrachtauto, welke grootendeels met fruit was geladen, was op weg naar de veiling te Rotterdam. Men stelt thans pogingen in het werk de auto te lichten. willen verbreken door stakingen uit te lok ken, welke den weg naar dictatuur en fas cisme zouden kunnen voorbereiden. Meer dan 500 personen zijn bij verkeers ongevallen om het leven gekomen. ZUID-SLA VIË Oud-minister gearresteerd. Naar verluidt, zou de afgevaardigde en oud-mtnister van eeredlenst Wojislag Janitsj gearresteerd zijn. Janitsj heeft een heftige campagne tegen het concordaat geroerd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1