TRIUMPH Buitenland IPDKH DAGBIUD - Eerie Bled Zaterdag 4 September 1931 De strijd om de duikbooten in de Middellandsche Zee TOM WESTEN' de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert Italië en Rusland zeer fel SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN DE BIOSCOPEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Bezoek van Mussolini thans officieel aangekondigd Voor tweede helft van September Het Duitsche nieuwsbureau meldt: In de tweede helft van September zal het hoofd der Italiaanschc regeering. Benito Mussolini, den Fuehrer en rijks kanselier op zijn verzoek een bezoek in Duitschland brengen. Het Bureau teekent daarbij aan: ..Het is een gebeurtenis van unieke, emi nente beteekenis, dat de schepper van het fascistische Italië en de schepper van het nationaal-socialistische Duitschland op deze wijze elkander persoonlijk ontmoeten. De bijeenkomst zal ten doel hebben, op nieuw de nauwe ideëele verwantschap en verbondenheid der geweldige revolution- naire bewegingen aan den dag te leggen, welke in de beide landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staats leven geleid hebben. Met. zijn Fuehrer weet het geheele in het nationaal-socialisme vereenigde Duitsche volk zich eensgezind in de diepgevoelde vreugde, den duce van het fascistische Ita lië binnenkort op Duitsch grondgebied te kunnen verwelkomen". Italië daarentegen stelt het bezoek voor als de logische consequentie van het bezoek, dat Hitier vroeger aan Venetië heeft ge bracht. Uit den Italiaanschen gezichtshoek bezien is de gebeurtenis van evenveel belang als volgens de Duitsche opvatting, doch is zij meer diplomatiek dan ideologisch. DUITSCHLAND Partijdag van den arbeid. De komende nat.-soc. partijdag te Neu renberg zal heeten: Partijdag van den ar beid. Gelijk reeds bekend is, zal bijna het ge heele corps diplomatique dit jaar den par tijdag bijwonen. Alleen de pauselijke Nun tius, mgr. Orsenogo. de Sovjet-Russische ambassadeur, Joerenef en de gezanten van Noorwegen. Peru en de Dominicaansche re publiek zullen waarschijnlijk niet in staat zijn aan de uitnoodiging gevolg te geven. PALESTINA Acht Joden gearresteerd. De politie heeft te Jeruzalem acht revi- sionnistische Joden gearresteerd, die be schuldigd worden van deelneming aan de onlusten. Zij zijn in het concentratiekamp te Saint Jean d'Acre opgesloten. Verscheidene andere Joden, die in de provincie Samaria waren gearresteerd, zijn tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, op grond van het uitzonderingsdecreet in zake de opsporing van de daders van terr roristische aanslagen. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Donderdag 9 en Vrijdag 10 September a s. des avonds van 78 uur; voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e en 8e leerjaar aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrpe 62. Nader inlichtingen omtrent het vervolg onderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is: de heer J. C. van Schaik. Cronesteinkade 14: het hoofd der meisjesschool is: de heer F. J. Riks, van der Waalstraat 2. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden. 4 September 1937. 7010 ENGELAND Labour en de buitenlandsche politiek. De nationale raad van den arbeid publi ceert een uiteenzetting over den interna tionalen toestand, die zal worden voorge legd aan het vakvereenigingscongres en aan de conferentie van Labour. In dit document geeft de raad toe, dat, zelfs wanneer een Labourregeering aan het bewind zou zijn, niet zou kunnen wor den afgezien van het tegenwoordige bewa peningsprogram. ten minste zoolang er geen wijziging in den internationalen toestand zou zijn gekomen. De raad is er van overtuigd, dat de vol gende oorlog vermeden kan worden, dat de bewapeningswedloop tot staan kan worden gebracht en dat de Volkenbond zijn presti ge kan herwinnen, op voorwaarde, dat in Groo't-Brittannië een ministerie wordt ge vormd. dat een politiek voert, gebaseerd op de verklaringen van de Labourbeweging. Het document bepleit verder een stop zetten van den bewapeningswedloop door middel van een internationaal accoord, on derhandeling over een internationaal al gemeen ontwapeningsverdrag en een rege ling van de internationale geschillen door middel van arbitrage. Wanneer een gunsti ger internationale sfeer geschapen zal zijn, die ln staat zal stellen tot een hervatting van de onderhandelingen over ontwape ning, zou de raad een terugkeer van Duitschland en Japan naar Genève toe juichen. De raad is van oordeel, dat de eisch van Duitschland betreffende een scheiding tusschen het Volkenbondshand vest en het verdrag van Versailles geen moeilijkheden oplevert. Nader blijkt, dat slechts één Russisch schip in de Grieksche wateren is getorpe deerd. Men heeft eerst een verkeerden naam opgegeven, het gezonken schip heet Bla- zoef. De bemanning is te Athene aangeko men en zal naar huis worden gezonden. Engeland heeft zijn vloot in de Middel landsche Zee nog uitgebreid met een divi sie torpedojagers. Een merkwaardig bericht bevat, blijkens een Havas-bericht uit Bordeaux, het blad „Petite Gironde": te Le Verdon is gisteren een onderzeeboot aangekomen, die de vlag der Valencia-regeering voert, en ergens door bommen zou zijn getroffen, zoodat dringende reparaties noodig zijn. De commandant heeft een desbetreffend verzoek tot de Fransche autoriteiten gericht doch het antwoord hierop is r.og niet be kend. Voorts zijn te Le Verdon twee treilers der Valencia-regeering aangekomen, waarvan de een gewapend is, de ander niet. De Fran sche aviso „Vaudois" is naar Le Verdon ge zonden, om op de drie schepen toezicht uit te oefenen. Bevestiging hiervan is echter niet ge komen! De strijd over de nationaliteit van de in de Middellandsche Zee opereerende duik booten neemt zeer felle wendingen aan. De Italiaansche „Tribuna" schrijft: „De door de dienaren van Moskou tegen den Europeeschen vrede en het evenwicht in de Middellandsche Zee, in verband met de jongste torpedeeringspoglngen ondernomen leugencampagne overtreft in geniepigheid alles wat op dat gebied totdusver werd ge presteerd. Italië verontrusten echter deze manoeu vres niet. Terwijl echter het Fransche volksfront met het wild geraas zijner pers Engeland tot extreme besluiten tracht te bewegen, duikt plotseling het voorstel op van een Geneefsche Middellandsche Zee-conferen tie. blijkbaar tot organiseering van een systeem van collectieve veiligheid in die wateren. Het voorstel heeft reeds een aanzienlijk aantal intriges en listige manoeuvres te voorschijn geroepen. Italië te willen plaatsen in een situatie, welke het dit land onmogelijk zou maken, aan die conferentie deel te nemen, zou met een openlijk vijandige houding gelijk staan, welke die der sanctie-periode in ernst nog overtreft. Italië wil er voorloopig nog van afzien, de ernstige gevolgen van zulk een hande ling naar voren té brengen. In welingelichte kringen te Rome wijst men erop, „dat Genève als conferentie-stad voor Italië niet in aanmerking kan komen en dat overigens een dergelijke conferentie grondig zou dienen te worden voorbereid. Overigens is Italië ook geenszins van plan, naar Genève te gaan, om er aan de werkzaamheden van den Volkenbond deel te nemen, terwijl het Abessijnsch cadaver nog steeds de lucht verpest". En de Russische „Iswestia" schrijft: Het lijdt geen twijfel, dat deze bandieten daden van een „onbekende" duikboot van een zeer bekende Middellandsche Zee-mo- gendheid niet plotseling op Initiatief van de commandanten dezer onderzeeërs, tor pedobooten en vliegtuigen geschieden. De excessen in de Middellandsche Zee worden niet gepleegd door afzonderlijke duikboo ten, maar door schepen van een groote vloot, die door één centrum worden geleid. 6916 (Ingez. Med.) FABRIEK „C OR RECTUM 8" RAPENBURG 26 LÉIDEN TEL. 22 57 2964 Ungez. Med.) De piraterij in de Middellandsche Zee wordt bedreven door schepen van die mogend heid, die openlijk verklaard heeft, dat zij in geen geval van zins ls een overwinning van de republlkeinsche wapenen ln Spanje toe te staan. Alle feiten spreken ervoor, dat de daden van piraterij van de „onbekende" duikboot deel vormen van een strategisch plan, dat een eenheid vormt. De bandieten- uitvallen van schepen der Italiaansche vloot ln de Middellandsche Zee staan in verband met de omvattende plannen tot een blokkade, niet alleen van Spanje, maar ook van alle handelswegen en havens, die door schepen van vredelievende staten be varen en aangeloopen worden, die niet ge neigd zijn zich te onderwerpen aan de ver boden van onbeschaamd geworden lnter- venienten. Volgens hetzelfde blad zou Italië begin Augustus bevriende mogendheden, o.a. Japan, gewaarschuwd hebben, dat de Ita liaansche oorlogsschepen ln de volgende Weken de schepen van „niet bevriende" mo gendheden tot zinken zouden brengen, zoo dat tijdelijk een anderen weg door het kanaal van Messina gekozen moest wor den. Het blad schrijft dan nog verder o.m.: de organisator van de rooverij ln de Mid dellandsche Zee is de geheele wereld be kend. De schuldige aan de misdaad is ge vonden, taak is het eindelijk aan het in ternationale banditisme een einde te ma ken. Men ziet: felheid tegenover felheid! Naar Reuter verneemt, heeft de Britsche regeering op de de volgende week te Ge nève te houden conferentie der Middel landsche Zeemogendheden belangrijke voorstellen te doen. Te Londen gelooft men, dat óók Italië een afgevaardigde naar de conferentie zal zenden, zoodat de vertegenwoordigde lan den zullen zijn: Engeland, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Turkije en Griekenland. Omtrent de voorstellen', die Engeland zou willen doen, wordt nog vernomen, dat deze naar het schijnt, gebaseerd zullen zijn op 't beginsel van samenwerking der vloten en verder zullen behelzen, dat Iedere daarbij ■betrokken mogendheid op zich neemt, met haar oorlogsvloot de koopvaardijschepen der overige partijen te beschermen. Van 't front. Terwijl Franco's troepen oprukken naar Gyon, waarvan zij nog 29 K.M. verwijderd zijn, meldt Valencia de bezetting van Bel- chita, in Aragon, waar Franco vijfhonderd gevangenen en vijftienhonderd dooden zou hebben verloren. Salamanca ontkent ech ter deze verovering. Geruchten, dat Cataionië voor Franco zou willen capituleer en zijn nog niet au serieux te nemen. WIELRENNEN. SWIFT. Morgen zullen de kampioenschappen korten afstand verreden worden. Vertrek naar startplaats te 9 uur. Na afloop van den sprintwedstrijd vin den in het clublokaal de prijsuitreiking plaats van de competitie over de maand Augustus. Tevens worden de prijzen van de vorige week uitgereikt. S. Vemburg start as. Maandag in den wegwedstrijd te Vleuten. De afstand be draagt 120 K.M. NIEUW SWIFT. In verband met het vroeg intreden der duisternis zal de avondcompetitie des Zon dags worden afgereden. Morgen zullen de A- in B-klasse 85 K.M. rijden, terwijl de C-klasse 52 K.M. voor haar rekening krijgt. Bijeenkomst kwart over negen bij het club lokaal, start te halftien. W. van Rooyen en S. J. de Jong zullen morgen deelnemen aan de Ronde van Einahoven, terwijl R. Riethoven zal star ten in een koppelwedstrijd op de Feyen- oord-baan te Rotterdam. Maandag as. zullen Jac. de Groot en W. van Rooyen deelnemen aan de Ronde van Vleuten, uitgeschreven door de U.W.T.C. het Stadion. HET HERENMODEHUIS H BREESTRAAT 75 LEIDEN Telefoon 3851. T. P. T. (THE PERFECT TAILOR) MAAT- EN SPORTKLEDING. 6975 (Insez. Med.) GEBOREN: Adrianus. z. van K. van Vliet en J. C. Truiiers Franciscus, z. van F. van Wou denberg en S J. v. d. Berg Jan, z. van F. H. v, d. Steen en G. Schlagweln Jo hannes.' z .van J Verhoog en G. G. Hoog- teijling Elsa Wilhelmina Martina, d. van P. H. v. Blei.iswi.ik en G E. Hünike - Johanna Alida. d van S Seinen en A. J. Verschuur Sophia MaTia. d. van G Kla- renbeek en S. Rijsdam Johanna Adrian: d van A. Vrolijk en P v. d. Lip Jacobin Gerardus. z. van G. J. Kaak en M. A. Giezen Henri Arthur Gustave, z. van J. A. G. Blocher en E. van Nes. ONDERTROUWD: C. B. Duivenvoorden jm, 24 jaar en J. Hoogeboom, jd. 25 jaar J. A. Kriek, jm. 33 jaar en E. Smits, ld. 23 jaar J. Schlag. wein gesch. m 32 jaar en S. M. Stokkel, gesch. vr. 28 iaar. OVERLEDEN; E Thiel. wedr. 70 jaar wedr. 83 jaar. G. Gibbon, Lido-Theater. Wij gelooven niet, dat er buiten „Ben Hur" nog één film is, die 15 jaar lang, nu eens met langere dan weer met kortere tusschenpoozen, op de bios coopprogramma's is voorgekomen. Het is een record, dat zelfs in de verste verte niet werd benaderd en naar alle waar schijnlijkheid zal dit wel niet spoedig ge beuren ook. Door dit zeldzame record heeft „Ben Hur" wel op afdoende manier bewezen een film van bijzondere waarde te zijn, een klasse apart te vormen. Vijftien jaar gele den vond de sensationeele première van „Ben Hur" een der duurste films uit de zwijgende periode van de filmindustrie plaats. Met die première was Ramon No- varro tot een der grootste sterren aan den fllmiiemel geworden. Die ster is alweer verbleekt, doch „Ben Hur" is een van de merkwaardigste en grootst opgezette rol prenten uit de geheele film-Industrie ge bleven. Thans heeft 'men de film, die eer tijds door 'n bioscooporkest begeleid moest worden, nagesynchroniseerd, zooals dat in de vaktaal heet en zoo hoort men nu het gemor der onderdrukten, terwijl er bij de intochten gezongen wordt. Het succes van de zwijgende ..Ben Hur" is bekend; en dat van de geluidsfilm? Gij kunt u er deze week zelf van overtuigen, dat „Ben Hur's" carrière nog niet ten einde is. Opnieuw zult ge genieten van het prachtige spel van den grooten Navarro in zijn glanstijd. de meesterlijk geregisseerde wagenrennen en de voortreffelijke zeegevechten. Een scherp contrast met deze oud-ge- diende vormt: „Mama's kleine zeeroover". Men hoeft waarlijk geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen dat niemand zich het bestaan van deze film nog zal her inneren. wanneer we een derde deel van „Ben Hur's" leeftijd verder zijn. Doch daarmede is niet gezegd, dat deze rolprent slecht is, want dan zou er maar één goede film bestaan. Mama's kleine zeeroover" is de grappige geschiedenis van de beken de Spanky, die ongehoorzaam is en daar voor moet boeten, doch gelukkig alleen maar ln zijn droom. Een origineel teekenfilmpje completeert dit mooie programma. Casino-Theater. „De hel der dobbe laars" heeft met Dante's Inferno slechts hen titel gemeen, welke het tentje in een lunapark draagt, waarin enkele herinne ringen aan Dante's meesterwerk voorko men. Alvorens het zoover is met die ker mistent, hebben we Jim Carter leeren ken nen op de stookplaats van een Oceaan- stoomer. Hij is vastbesloten in het leven verder langs de maatschappelijke ladder op te klimmen en derhalve verwisselt hij het vak van stoker met een baantje op de kermis, waar hij in relatie treedt met Paps Mc Wade, die er een Inferno heeft. Hier ligt Jims kans voor het grijpen; op een nieuwen grondslag reorganiseert hij het kermisspul en wat eens 'n armoedig tentje was. wordt nu door zijn ondernemings geest een kijkspel, dat de hel met al zijn details moet voorstellen. Het komt er maar op aan. hoe men de zaak aanpakt, want het op sensatie beluste publiek is er ver zot op de werkelijke verbeelding van de hel met zijn dampen en vlammentongen en wat dies meer zij, te ondergaan. Paps loopt als professor Dante rond door Infer no, om den bezoekers de noodige inlichtin gen te geven in dit etablissement, dat in hooge mate bouwvallig is, om welke reden een inspecteur van de bouwpolitie zelfs zelfmoord pleegt. En ondanks die bouw valligheid stijgt het succes van Jim Car ter met den dag. Ge ziet in hem den Ame rikaan, hard en zakelijk, die zich met een koele vastberadenheid omhoog werkt in het leven. En met hoeveel begrip en inzicht is deze boeiende geschiedenis weergegeven, die lijk aan afwisseling is en waarin de fi guren op uitstekende wijze zijn neergezet. Spencer Tracv, de talentvolle acteur, dien men zich uit San Francisco zal herinne ren, speelt de voorname rol van Jim Car ter en zijn spel, tot in alle nuances met be wonderenswaardige feilloosheid afgewerkt, dwingt groot respect af. Claire Trevor is zijn charmante tegenspeelster en verder zien we nog goede rollen van Henry Walt hall en Alan Dinehart. Kosten noch moei ten zijn gespaard, om de sfeer van de hel weer te geven; de voortgang van de tech niek is hier wel heel duidelijk te bespeu ren. Ook de tweede film „Liefde in uniform" is 'n prachtige film. met groote rollen van Loretta Young en John Boles. Luxor-Theater, De historische Engel- sche film domineert wederom op het pro gramma van deze week: sterk van spel en boeiend van inhoud is de film „Tien dagen Koningin" iTudor Rose). Het is de tijd van Hendrik VIII: op zijn sterfbed wijst hij in de juiste rangorde zijn opvolgers ami. omringd door intrigeerende raadshee- ren, die leder voor zich weer andere plan nen hebben. Het zijn de sluwe graaf War wick. Thomas en Edward Seymour, drie minister, die van nu af den loop der ge beurtenissen beïnvloeden. Edward Sey mour benoemt zichzelf onmiddellijk tot re gent van den 10-jarigen Edward de Zesde, maar de Graaf van Warwick wacht zijn tijd af. Die tijd komt. wanneer de jonge Edward sterft en hij uiteindelijk weet te bewerken, dat de laatst aangewezene op volgster Lady Jane Grey, die intusschen met Warwick's zoon getrouwd is, tot Ko ningin van Engeland wordt uitgeroepen, zij het tegen haar eigen wil. Mary Tudor is overgeslagen, omdat zij katholiek is, doch zij iaat zich niet afwijzen. Het komt tot een strijd tusschen haar legers en die van Warwick, met het resultaat, dat de laatste het onderspit delft: Warwick. Jane Grey en haar echtgenoot worden gevangen ge nomen en het jonge paar. dat op onschul- digde wijze betrokken werd in en het werk tuig was van het listige en konkelende spel van staatslieden, ziet het kortstondig ge luk, wreed en plotseling afgebroken op het schavot. Ook graaf Warwick valt onder het geweld der beulshanden: Mary Tudor kent geen genade voor hen, die tegen haar in opstand kwamen en wil toekomstige burgeroorlogen en dus nog meer doodelijke slachtoffers verhoeden. Ziet hier in zeer korte trekken deze tragische geschiedenis, waarin de afschildering der doodsvoltrek- king aan de jeugdige Jane Grey, die on der dwang harer ouders en tengevolge van de valsche voorspiegelingen van Graaf Warwick vroegtijdig van het leven scheiden moet, wel het ontroerendste en toch sober gehouden hoogtepunt vindt. Nova Pilbeam speelt de rol van dit jonge meisje en zij heelt in Sir Credrlc Hardwicke als Graaf Warwick een tegenspeler van enorme kwa liteiten, die door zijn suggestivlteit de aandacht bij voortduring gevangen houdt. Na de pauze volgt men de spannende ge beurtenissen. die zich afspelen ln de film „De bannelingen van het Duivelseiland", waarin de internationale spion Steve Har rington en zijn vriend André door hun jongen helper Dario gesteund, pogen ie ontvluchten van het Duivelseiland. Hoe zij aan de stevige bewaking weten te ontsnap pen, opgejaagd door bloedhonden, bedreigd door gevaren van oerwoud en moeras, om sloten door een zee van haaien, alles trot- seeren voor één ding: „de vrijheid", toont deze knap geënsceneerde film. Een „wach tende vrouw", Johanna, dochter van den spion, die door zijn bewakers toch nog doodgeschoten wordt, is ook nog ln het spel. Wie haar tenslotte als zijn vrouw naar een beter leven voeren mag, verklappen wij niet. Dit blijve het geheim voor den toe schouwer. wiens medeleven met deze adem beklemmende ontvluchtingspoging zeker groot zal zijn! Trianon-Theater. „Schuldig?" is de vertaling van „Guilty Melody" en deze En- gelsche titel slaat op de melodie, die vast gelegd is op een gramophoonplaat en de bron is van de moeilijkheden, waarin Mar guerite Salvini geraakt. Want de spionna- gedienst gebruikt geen gewone platen, maar in de wasplaat legt ze in een ge heime code ook haar mededeelingen vast. Deze madame Salvini is een wereldberoem de zangeres, op wie een agent van den ge heimen dienst capt. Carter verliefd wordt, een gevaariijke bezigheid, want Salvini's afkomst is heel duister. Maar die onzeker heid verdwijnt, wanneer haar man onder den naam van Galloni zich als haar im- pressario opwerpt en zijn vrouw gebruikt voor den spionnagedienst. Omstandigheden dwingen haar den waren toestand verbor gen te houden voor Carter, die ln een las tig parket komt, door zijn verliefdheid op de dame in kwestie. En wanneer hij er vaart, dat Galloni geïdentificeerd is als haar inan, staat hem slechts één weg open: Galloni ln te rekenen. Een handig valletje wordt opengezet en Galloni loopt erin, Galloni, die in werkelijkheid niemand min der is dan één van demaar neen, de ontknooping houden we in de pen, want het is een groote verrassing. De inmiddels onschuldig gebleken zan geres is Gitta Alpar; haar zang is feno menaal, zoowel ln Hongaarsche liederen met temperament voorgedragen, als in „Rigoletto", een juweeltje van zangkunst! Doch het meest heeft ons getroffen Gou nod's Ave Maria. Een klucht van 't zuiverste water draait voor de pauze: „Ridders van de kouse band", waarin de befaamde Engelsche ko miek Sydney Howard met zijn sierlijk ge baar ln de rol van butler over het doek wandelt. Een paar jaar geleden hadden we dezen „fijnen" komiek in „Koning tegen wil en dank" gezien en men maakt onwil lekeurig vergelijkingen. Wat „Ridders van de kouseband" betreft, helt de regie naar onzen smaak, dikwerf teveel over naar het overdreven-kluchtige, waardoor het geheel soms wel wat téveel ontaardt in een draaf- partij. Niettemin is Sydney Howard on weerstaanbaar grappig in deze geschiede nis van een kouseband, die de huwelijks reis van het echtpaar Darling ln het water doet vallen en ook nog twee andere huwe lijken dreigt ongelukkig te maken. Een Mickey Mouse-fumpje en uitgebrei de journaals met o.a. de overdracht van de Piet Hein en de vlootrevue completes- ren het programma. Het Nieuwe Roxy-Theater. Shanghai, ue stad ln het Verre Oosten, staat momen teel meer dan ooit in het middelpunt der belangstelling en de Paramount-film „Shanghai" wint hierdoor tenzeerste aan actualiteit, want uit deze rolprent leeren we de tegenstelling tusschen Oos en West nog beter kennen. Naar deze stad wordt Barbara Howard, een veel-bewonderde schoonheid, door haar tante J. B. ontho- den en bij haar aankomst treft haar on middellijk het gezicht van iemand, die een rickshaw voorttrekt. Ten huize van J. B. ontmoet zij hetzelfde gezicht weer. thans als dat van den bankier Dmitri Koslov die de belangen behartigt van haar tante. Een diepe genegenheid ontstaat tusschen de beide jonge menschen. Inmiddels is zo" positie in de bankwereld oppermachtig ge worden, doch met één slag heeft hij zP populariteit weer verloren; want op een door hem aangericht feest, maakt hij zP afkomst bekend en nu blijkt hij de zoon te zijn van een Russischen generaal en een Mantsjoerijsche prinses. Een ieder keer: den halfbloed voortaan den rug toe endoor zijn vroegere vriendenkring verstooten, zoekt hij de eenzaamheid op. Barbara vind' hem daar en beiden vatten het plan op. opnieuw te beginnen. Doch Dlb'Y'® beste vriend vertelt hem van den misstap van zijn ouders, en hoe zijn moeder z'c" opgeofferd heeft. Om Barbara verder droefenis te besparen, begaat hij niet o fout van zijn oudersHet verhaal vor bijna uitsluitend door deze twee mensc.rl, ppsnpplH* Hp Hipnprp nriHerffrOnd W gespeeld; de diepere ondergrond herhaaldelijk scherp belicht en zeer -- caat behandeld. Charles Boyer heeft:m deze „Shanghai" zijn eerste Amerika» sche film gespeeld en zijn weemoedig m ker past bijzonder goed in de Oosterse sfeer. Er gaat een typische, vreemde klemming uit van zijn in houding en s prachtig aangevoelde creatie. L' Young sluit zich wonderwel bij helJlt eeil deze twee gelieven dragen de film markant succes. Warner Hand en A" Skipworth vertolken kleinere rollet]es, wijl mooie interieurs de Oosterscne nog verhoogen. „„-«mm» i In het zeer uitgebreide voorpr°„«esde I eeefi Rin Tin Tin Jr. in „De gevrij speurder" zijn bewonderenswaardige suur ten beste. .1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2