Het toekomstige Leidsche Gymnasium m Jaargang DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 No. 23754 Een monumentaal bouwwerk Britsch tankschip getorpedeerd HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Stoomschip „Van Heutsz" tijdens typhoon gestrand DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN |nv |ln Januari zal het voltooid zijn Een doode en zes gewonden Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De opvarenden zijn gered LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30"rtsDper Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) V fr J Nog slechts enkele dagen en de vacan ts zijn ten einde. 1 Deze overweging bracht ons op de ge richte eens een kijkje te gaan nemen bij I in aanbouw zijnde Gymnasium, dat, lwjk bekend, zal verrijzen op het kruis- l.hnt van Burggravenlaan en Fruinstraat Liter den Hooge Rijndijk. I Weliswaar behoeven de gymnasiasten I 'cegiir September hun schreden nog niet lifrwaarts te richten, doch niettemin ver- I ieert de bouw in een dusdanig gevorderd Indium, dat men zich reeds een goed lteeld kan vormen van de uiterlijke archl- l/ctuur. Bovenstaande perspectiefteekening lons welwillend ter beschikking gesteld ltoor den ontwerper van het bouwplan, den l.'-meente-architect, den heer J. Neijsingh, Lent hoe het gebouw er zal uitzien, wan- Ineer het na de aanstaande Kerstvacantie licheel voltooid zal zijn. I Hierbij dient echter een kleine restric- |1:° gemaakt ten aanzien van het milieu, Itaarin het gebouw zal komen te staan, laangezien te dien opzichte nog geen defi- Imtieve plannen bestaan. I Terwille van het imposante bouwwerk, lilt er het middelpunt van vormt, kun- l:en wij slechts de hoop uitspreken, dat de I kerkelijkheid de fantasie van den bouw- Iheester zooveel mogelijk zal benaderen. 1 Het nieuwe Gymnasium dan, wordt een lorievleugelig gebouw, waarvan de platte- lüond zooveel mogelijk bevorderlijk is ge- Iwaakt aan een goede circulatie. 1 Te dien einde is achter den monumen- r-den hoofdinging een centrale hal ge- iProjecteerd, waarop de drie hoofdgangen uitloopen. Het bevat 14 gewone leslokalen, alle aan de zonzijde gelegen, en elk plaats biedende aan gemiddeld 36 leerlingen. Waar in deze lokalen uitsluitend één persoons banken komen te staan, is de grootte van elk vertrek ongeveer l'/i maal De centrale hal. zoo groot als van Iedere andere Leidsche inrichting van lager of middelbaar onder wijs, terwijl de totale oppervlakte door slechts enkele gymnasia in den lande wordt overtroffen. Behalve deze gewone leslokalen zijn er nog vijf lokalen, bestemd voor het onderwijs in de schei- en na tuurkunde, plant- en dierkunde en tee kenen, benevens de noodige bergruimten voor toestellen, enz. zoomede een prachtig ruim gymnastieklokaal, dat op gemakke lijke wijze is te veranderen in een aula en daarvan dan geheel en al de waardige sfeer bezit. Tevens is het zeer goed bruik baar als clublokaal in verband waarmede aangrenzend een podium en kleedkamers zijn gebouwd. De galerij van deze zaal wordt gevormd door het overblijflokaal, waar de leerlin gen desgewenscht de middaguren tusschen do schooltijden kunnen doorbrengen. Voorts vinden wij in het uitgestrekte complex nog een rectors-, een leeraren- kamer, een wachtkamer tevens bibliotheek, een werkplaats voor den amanuensis en een woning voor den claviger. Op de plaats, waar de drie vleugels sa menkomen, is een toren geprojecteerd, waarvan de spits plm. 35 meter boven den beganen grond is gelegen. De gevels worden, of liever gezegd, zijn opgetrokken in rooden baksteen, terwijl overal stalen ramen en deuren zijn ver werkt. Alle vloerconstructies zijn uitgevoerd in gewapend beton. Voor de centrale verwarming zal licht gas worden gebruikt. Bij den bouw zijn verschillende nieuwe technieken volgens inventie van den ar chitect toegepast, o.a. dakgoten van schok- beton, waarvan de oppervlakte is behan deld met granietpuin. Voorts zijn de sta len ramen deels gevat in schokbeton-om- ramingen, welke een absoluut waterdichte afsluiting in het muurwerk verzekeren, deels in schokbetonspouwlatten. De bouw werd aangenomen door den heer P. G. de Jong uit Oegstgeest voor plm. f. 150.000. Inwendig belooft de centrale hal eender meest markante punten van dit nieuwe Gymnasium te worden. Een breede trap, welke zich via een bordes naar weerszijden afbuigt, geeft toegang tot een breede ga lerij, waarop, evenals zulks gelijkvloers het geval is, wederom de drie hoofdgangen uitloopen. De bijstaande illustratie geeft van de centrale hal een denkbeeld. Wij komen te zijner tijd nader terug op de verdere details van dit ongetwijfeld fraaie gebouw, waarvan de architectuur, zoowel in- als uitwendig geheel is aange past aan de toekomstige bestemming, nJ. een sohool voor klassiek onderwijs. Het Britsche tankschip „lVoodford" (6987 ton) is getorpedeerd bij de Spaan- sche kust. Volgens het uit Beni Carlo (Castilie) ontvangen telegram van Lloyd's is de tweede machinist gedood en zijn zes opvarenden te Beni Carlo ontscheept, waar zij ter verpleging werden opge nomen. De „Woodford" was van Constanza op weg naar Barcelona en Valencia. Uit het telegram valt niet op te maken of het sehip is gezonken en of de geheele bemanning de haven heeft kunnen bereiken. TOONEELVEREENIGING „DOOR OEFENING BETER". Gisteren heeft de tooneelver. „D.O.B." een excursie gehouden, naar de fabrieken van „De Lever's Zeep Mij." te Vlaardingen, daartoe uitgenoodigd door de directie dier maatschappij. Om 1 uur werd vertrokken met een bus, waarin 34 personen haddén plaats geno men, van de Hooglandsche Kerkgracht. Om kwart voor drie uur werd een aanvang ge maakt met het bezichtigen der fabrieken, welke rondgang zeer leerzaam was. Toen werd naar Waalhaven gereden en het vliegveld bezichtigd. Het trof prach tig, dat juist twee Douglas-vliegtuigen met bestemming naar Knocke en Londen aan kwamen en weer vertrokken. Om ruim 9 uur arriveerden allen uiterst voldaan weer op de Kerkgracht. Gisteravond omstreeks kwart over zes is de 20-jarige J. K, die de wielrijdtunst nog slechts kort machtig is. op het Rapen burg zoodanig van een passeerende auto geschrokken, dat hij het stuur kwijt raakte en te water reed. Voorbijgangers hielpen hem met behulp van een reddingshaak op het droge. BINNENLAND. Het s»s. Van Heutsz van de K.PJM. tijdens typhoon gestrand. (Ie Blad). Te Huizen worden draaiende zendmasten gebouwd. (Binnenland, 3e Blad). Oud-minister March an t over de zaak-Vrij* man. (Binnenland, 3e Blad). De jachtvliegtuigenafdeeling zou van Schip hol naar Alkmaar worden overgebracht (Binnenland, 3e Blad). De vermissing van een aangeteekenden brief; verdachte op vrije voeten gesteld. (Gemengd, 3e Blad). De „Kota Agoeng" te Colombo; het vuur is gebluscht en de schade valt mee. (Gemengd, 3e Blad). Bij een ongeval bij de hoogovens te Velsen is een arbeider gedood, twee anderen zijn gewond. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Hevige strijd bij Sjanghai (le Blad). Hevige verontwaardiging in Engeland over aanval op Britsch oorlogsschip, (le BI.). Zal Japan de Engelsche eischen inzake de verwonding van den gezant afwijzen? (Ie Blad). Oud-president van Tsjecho-Slowakije Masa- reyk ernstig ziek. (Buitenl., le Blad). Hongkong door een taifoon geteisterd. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). Nu weer een Britsche tankboot getorpe deerd. Eén doode, zes gewonden. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. AQUARIUMTENTOONSTELLING GEOPEND. In de Oranjerie van den Hortus. I In de Oranjerie van den Hortus is gis- Ittavohd de Aquariumtentoonstelling ge- lopend, welke daar tot en met 8 September |<bor de vereeniging „De Natuurvriend" I kardt gehouden en waarover wij reeds een IM ander hebben medegedeeld. Daar de voorzitter, de heer W. Zwart, I'tgens ziekte verhinderd was, werd een Inleidend woord gesproken door den secre- lUris, den heer J. van Mastrigt. Woorden I dank sprak deze tot de curatoren der I (Diversiteit, die de Oranjerie welwillend |hdden afgestaan, tot prof. dr. L. G. M. «as Becking, voor zijn toegewijde mede werking en tot alle anderen, die op eeni- IKrlei wijze aan de organisatie der ten- I -instelling hebben medegewerkt. 1 Samens prof. dr. Baas Becking werd Ijiema het woord gevoerd door den heer 1° 1- Karsten, die wees op de prettige sa- I Menwerking, welke steeds tusschen de I -natuurvriend" en den Hortus heeft be- l*aan. I'i.nr roemde deze tentoonstelling, die in leenstelling met de voorgaande één ge- 1 "jj vormt. "adat spr. de tentoonstelling voor ge- Jmad had verklaard, deed de keurmeester, Ij1 heer Van Gijn uit Arnhem, enkele me- I f-eelingen over de kwaliteit der inzen- den heer Van Gijn werden de vol- i prijzen toegekend! Door den handelaarsstand konden 80 punten behaald worden. Boven 50 pnt. zéér eervolle vermelding: boven 4050 p., eervolle vermelding. Toegekend werden: Sorteering visschen 7 pnt., gezondheid 8 p., beplanting 8 p., inrichting bakken 8 p„ inrichting stand 8 p., terrarium 8 p.. materiaal, zeeaquarium 8 punten, totaal 57 pnt. Behaald werd dus: zeer eervolle vermelding. Prijswinnaars in klasse A, groep I, gezel schap: Eere-prijs zilv. wisselbeker en le pr. een verg. zilv. med,, W. L. Griensveen; 2de pr. zilv. med. J. Jansen; 3de pr., br. med. W. Ouwerkerk. 4de pr. J. Gijzenij en N. Hanselaar; 5de pr. D. Eikerbout en W. Zwart; 6e pr. J. Snoek; 7e pr. H. W. Otto; 8e pr. T. v. Duil. Prijswinnaars klasse A, groep 2, gezel schap: le pr. zilv. med., D. Bergman; 2e pr. Tli. W. Gottebus; 3e pr. J. Stouten. Prijswinnaars klasse C, enkele stellen; le pr. br. med., J. Souten; 2e pr. J. Jansen; 3e pr. W. Bonarius; 4e pr. M. Barkema. Prijswinnaars klasse B, Jongbroed: le pr. verg. zilv. med., A. Blok; 2e pr. zilv. med., P. Zwanenburg; 3e pr. br. med., W. Bonarius; 4e pr. J. v. Mastrigt en W. Bo narius; 5e pr. Th. w. Gottebos, M. Barke ma en D. Eikerbout; 6e pr. W. Bonarius, W. L. Griensveen, H. v. Schouwen. J. v. Hugte. M. J. Hersche; 7e pr. H. v. Schou wen, D. Eikerbout, W. Zwart, P. Zwanen burg; 8e pr. P. Zwanenburg, D. Eikerbout, J. Gijzenij, J. v. Mastrigt, J. Jansen, W. Zwart, H. W. Otto, D. Eikerbout, A. de l'Ecluse; 9e pr. P. Zwanenburg, A. l'Ecluse. MILITARIA. In het tijdvak van 2 t/m 25 September as., zijn bij het 6e Reg. Veld-Art. 9 re serve-officieren voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Een aantal onderofficieren van de lich ting 1931 en "33 zal van 2 t/m 25 Septem ber a.s. bij het 6e Reg. Veld-Art. alhier voor herhalingsoefeningen onder de wape nen komen. De korporaals en manschappen van de lichting 1931 zullen gedeeltelijk gedurende 622 September a.s. en van de lichting 31 en 33 van 925 September as. bij het 6e Reg. Veld-Art. alhier voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen, In het tijdvak van 13 t/m 18 September as., zal door het 6e Reg. Veld-Art. alhier een schietploeg van 7 veld. naar de Leger plaats Oldebroek worden gedetacheerd. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Gisteravond vond in de zweminrichting „De Zijl" het examen plaats vanwege de Leidsche Reddingsbrigade. Geslaagd zijn voor diploma A. de dames: M. Eijkelenboom, M. Kukler, A. Nievaart, R. Klomp, allen alhier, en R. v. Diest te Sassenheim. Voor diploma B: Mej. E. W. Arnoldus en de heer A. Leget, beiden alhier. De directie van de KP.M. te Batavia ontving een dringend telegram uit Hong kong, dat het s.s. „Van Heutsz" in den "f- geloopen nacht tijdens een typhoon is vastgeloopen nabij Green Island dat on geveer drie mijl van Honkong is gelegen. (Het schip zou zinkende zijn. Alle od- varenden zijn gered. De directie van de KP.M. ontving nog bericht dat van Hongkong uit alle pogingen zijn aangewend, om bij het ongeval assis tentie te verleenen, hetgeen echter bemoei, lijkt wordt doordat de typhoon nog niet is voorbij getrokken. Door onzen consulairen vertegenwoordiger is de hulp van de Britsche marine ingeroepen, welke twee sleepbooten ter beschikking heeft gesteld. Hongkong is, wat radioseanen betreft, op Java regelmatig te hooren, doch de seinen van de „Van Heutsz" zelf zijn te zwak om daar le worden opgevangen. De „Van Heutsz" vertrok 29 Augustus van Amoy op weg naar Singapore. Daarna deed het schip Swatow aan, waarna het naar Hongkong opstoomde. De „Van Heutsz" meet bruto ruim 4500 ton. Het schip had 1600 Chineesche dek passagiers aan boord. Ten kantore te Amsterdam is hedenmor gen van de directie der K.P.M. uit Batavia nog een telegram ontvangen, meldende dat de agenten te Hongkons bericht hebben, dat zij de .Van Heutsz" bezocht hebben. In het telegram word' msdegedeeld, dat, ofschoon het schip in ongunstige positie verkeert, de voorloopige opinie is dat het hog niet als verloren behoeft te worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1