Schitterend Oranjefeest te Katwijk Zee Het afscheid van Benthuizen's Burgemeester LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 September 1937 Derde Blad No. 23753 Het Oranjefeest te Oegstgeest J8 ste Jaargang Vroolijkheid gedurende den ganschen dag Vele hartelijke woorden tot den heer Verheul gericht Prachtig programma wekt bewondering Hierboven een opname van het hoogtepunt van het enthousiast gestemde Oranjefeest w Oegstgeest, n.l. het optreden van de Gorsselsche Boerendansers, tijdens een hunner kunstzinnige folkloristische dansen. Oegstgeest heeft dit jaar wel op zeer bij zondere wijze zijn Oranjefeest gevierd. Wij «ebben daar gisteren reeds op gewezen. In vervolg op dat verslag, zij nog gemeld, dat "eheer B. Devilee (Leiden) 's morgens de Poppenkastvertooning verzorgde. leider van de Gorsselsche boerendan sers de heer H. J. de Rooy, heeft den bur gmeester nog hartelijk dank gebracht voor mens welkomstwoorden en de vriendelijke ontvangst. Na aanbieding van koffie met Deventer toek en sigaren, sprak de voorzitter van de de heer C. P. J. Paardekooper woorden dank tot B. en W. voor de hartelijke ontvangst van dit gezelschap en dankte ujtvolgens de dansers essenvoor hun wel- nilendheid. om ook in Oegstgeest van de oonoone volkskunst te doen genieten. Hierna werd het gezelschap als gasten an de o.V. in „Het Witte Huis" een maal- "in aangeboden. Het middagfeest. Te half een verzamelden de deelnemers isters) aan de diverse wedstrijden zich op het plein van de O.L. School aan den Ter- weeweg vanwaar met de R.K Harmonie „Triumph" waarop werd gemarcheerd naar het feestterrein. Inmiddels was daar de belangstelling reeds buitengewoon groot. Na eenige opgewekte marschen van „Triumph" werd een aanvang gemaakt met de afwerking van de diverse wedstrijden. In afwijking met vorige jaren was ditmaal het geheele speelveld afgezet zoodat het pu bliek vanaf de tribune en rond het veld alle wedstrijden kon volgen. Hiermede is een aanmerkelijke verbete ring ingetreden. De wedstrijden werden afgewisseld door demonstraties van de jeugdvereenigingen „Jong Oegstgeest" en de „Kruisvaart" ter wijl de Oegstgeester Satrya's op zeer ver- Met een zekere spanning werd het vol gend programmanummer afgewacht, daar dit het eerste optreden betrof van de Gors selsche boerendansers. Keurig in de maat, met het vaandel voorop, begeleid door een harmonica-speler begaf zich een groep eenvoudige boeren meisjes en jongelingen, de eersten gekleed in zwart costuum met bont gestreept band- schort en witte kantmuts, de mannen in zwarte pandjesjas ,en platte boerenpet op 't hoofd, allen op witte klompen, onder com mando van hun leider den heer H. J. de Rooy, getooid met hoogen hoed en kap laarzen. rijkelijk met Oranje gesierd en voorzien van een met oranjebloemen ver sierde staf, naar den houten vlonder om daar eenige voorstellingen te geven van oude Geldersche danskunst. Met groote be wondering hebben de zoo talrijke toe schouwers die kunst aanschouwd. Men was enthousiast over de uitgebeelde folkloristi- sctio dansen. Wélke dans ook werd uitgevoerd, hetzij de „Riepe. Riepe Garste", de „Horlepiep", de „Vlegerd". de Driekusman", de „Zeven sprong" of de „Boerendans", het werd op onnavolgbare wijze weergegeven! Het applaus na elk nummer steeg aan het einde van het tweede optreden tot een ge weldige en daverende ovatie. Dit optreden was als het grootste succes van dezen mooién Oranjedag te beschouwen. HET TOBBETJESTEKEN VEROORZAAKTE VEEL HILARITEIT! Gisteren is te Katwijk aan Zee een schit terend geslaagd Koninginnefeest gevierd. Van den vroegen morgen tot den laten avond concentreerde de groote drukte zich op den Boulevard. Daar stonden de kra men naast elkaar geschaard en het prach tige zomerweer werkte mee om het pro gramma der Oranjevereeniging vlot te doen afloopen. Des morgens om halfacht blies de „U.N.l." gewijde muziek van den toren trans der Nieuwe Kerk. Velen waren toen reeds op straat; zelfs de daken der huizen waren met menschen bezet. Terzelfder tijd musiceerde het mondorgelorkest „D.V.H." op een drietal plaatsen op het terrein van het Zeehospitium voor de patiëntjes, waar voor mevr. dl'. Van Dorp dankte. b Om 9 uur werden de schoolkinderen op de diverse scholen getracteerd. Terwijl de muziek in de muziektent zich dapper weer de hadden verscheidene spelen plaats. Er waren 16 deelnemers voor de hard rijderij met hindernissen op het losse paard. De prijswinnaars waren: 1, Maart Schaap, 2. C. Hoek, 3. Bram Guyt, 4 Maart .van Rijn. De meisjes, die deelnamen aan het ring steken op fietsen, hadden veel werk van de versiering met bloemen gemaakt; er waren zeer mooie bij. Een badgastje had op haar fiets staan: „Katwijk, mijn vacan- tieverblijf". De voorzitter van V.V.V., dé heer B. G. Lammens vond dit zulk een mooie reclame voor V.V.V.. dat hij haar daarvoor namens het bestuur van V.V.V. een extra prijs aanbood. Voor de versiering' werden prijzen behaald door: 1. BetsieWal. raad. 2. Annie Parlevliet, 3. Corrie v. d. Horst. Voor ringsteken: 1. Rie Warnhove, 2. Neeltje Haasnoot, 3. Jacob Boonen kamp, 4. Annie Parlevliet, Het tobbetje seteken trekt altijd veel be langstelling, Daarvoor waren 30 deelne mers; de prijswinnaars waren: 1. P. van Duyvenbode. 2. Henk de Lange, 3. W. Paap, 4. A. Volbeda, 5. Zachari v. d. Plas, 6. B. van Rijn, 7. A. de Jong, 8. B. van Rijs. Hiermee waren de ochtendspelen ten einde. De middagspelen begonnen met ringrijden met versierde sjeezen. Enkelen hadden zich buitengewoon ingespannen ,om een mooie met bloemen versierden wa- Door een groot aantal leden van de gym- nastiekvereeniging „O.G.A.V." en van „Jong Oegstgeest" werd hierop een symbolische verwachtingen in het jonge Vorstelijke ge zin. De Burgemeester heeft daarbij, in aan sluiting op zijn in het programma geschre ven voorwoord, een persoonlijk beroep ge daan op de offervaardigheid van de inwo ners der gemeente tot uitbreiding van de komende feesten in 1938, waarvoor reeds voorbereidende plannen worden gemaakt. Een aantal jongedames heeft daarna een collecte gehouden Na afloop van de wedstrijden heeft, de burgemeester aan „Het Witte Huis":de prijzen uitgereikt en daarbij een enkel woord in 't algemeen gesproken. Dankbaar gestemd voor het heerlijk Oranjezonnetje, zeide spr. dat hij tevens zeer verheugd was over de prestaties van de jeugd in alle opzichten. Telkenjare ziet spr. de tucht en discipline op het terrein verbeterd en daarom wekte hij allen op, zich in 't vervolg geheel aan de leiders te onderwerpen. Aan de volgende winnaars reikte hij dan de prijzen uit: Blokjesraapen voor Meisjes van 6 en 7 Jaar: 1. Ccba Zandvliet: 2. Annie Driessen; 3. Fientje de Kwaak; 4. Beppie Schouten; 5. Rina Hofman; 6. Sypke Goudsmit; 7. Rietje Kraan; 8. Marietje Ruigrok; 9. An- niet Molenkamp; 10. Hannie de Later; 11. Jannie Grol; 12. Fientje de Jong. Ballonjacht voor meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Rie Jansen: 2. Marie Akkerboom; 3. Catharien v. d. Valk: 4. Tieny Stuifzand; 5. Coba Lubbe; 6. Corrie Schrijvers; 7. Henny Gerritsen. Kikkerspringen voor jongens van 6 en 7 jaar: 1. Piet Jansen; 2. Ordelman; 3. Tinus Zandvliet; 4. Piet Boom; 5. Maarten Poot; 6. Jan Glasbergen; 7. Sjoerd Caspari; 8. Hugo Weiland; 9. Bertus Gravekoop; 10. Kees Lubbe; 11. Jan v. Mameren. Maak een vlag voor meisjes van 8 en 9 jaar: 1. Mieke Jansen; 2. Tineke Bedde Bouman; 3 Ria Boer; 4. Coby van Griet- huyzen; 5. Jo de Vreede: 6. Tinny v. Kam pen; 7. Jannet Proper; 8 Bep Koolloos; 9. Nel Sentel; 10. Antje Heeren; 11. Corry Vink; 12. Corrie v. Duyn. 13. Corrie Lubbe; 13. Bep v Rijn; 14 Joke de Vos. Naar den Trein, voor jongens van 8 en 9 jaar: 1. Joop Visser; 2. Gerard v. Velsen; 3. Jan Anholtz; 4 Atze v. d. Kooy; 5. Gerard de Groot; 6. Bennie Hoogerduin; 7. Henk de Groot; 8. Simon Hoogstraten; 9. Henk Zandbergen; 10. Gerard de Groot; 11. George v. d. Valk; 12. Herman Stuif zand; 13. Gerrit Nagtegaal; 14. Kees Juf fermans. Estafette lcopen voor meisjes van 10—12 jaar: le groep: 1 Jo de Groot, 2. Janny Heeren, 3. Jo Prinsen, 4. Annie v. d. Berg. 2e Groep: 1. Gerda v. Buitenman, 2. Rietje de Vos, 3. Gonda Nijs, 4. Tini Rotte veel. 3e Groep: 1. Marie Esthler, 2. Antje de Geus, 3. Sisca Langver, 4. Rika Kooloos. 4e Groep: 1. Dientje Post, 2. Alie Borst, 3. Mareitje Giessen, 4. Lenie Hakker. 5e Groep: 1. Rietje Siera, 2. Corrie Nou- wens, 3. Annie Uittenbogaard, 4. Martha v. Ringelenstein. Touwtrekken voor jongens van 1011 jaar: le groep: Jaap Glasbergen; 2. Teunis Heeren: 3. Piet Werkhoven; 4, Thomas Rienstra; 5. Bertus Boom. 2e Groep: 1. Willem Rienstra; 2 Kees Wilbrink; 3. Koos de Groot; 4. Tom Kroeze; 5. Jan Filippo. 3e Groep: 1. Wim Vink; 2. Koos de Leen; 3. Jan Schippers; 4. Bram de Later; 5. Ger. v. Woudenberg. 4e Groep: 1. Wout. ten Haken; 2. Coos Driessen; 3. Kees Endevelt; 4. Dirk van Leeuwen; 5. Ben v. d. Steen. Tonknuppelen voor leden der O. V.: 1. Cor Juffermans; 2. W. F. v. d. Sleet: 3 C. M den Hollander; 4. P. Schippers; 5. G. Schrijvers. Blaastrappen voor jongens van 13 en 14 jaar: 1. Gerard v. Velzen; 2. Wim Jansen; 3. Wim v. Ringelenstein; 4 Bas Eschler; 5. Jaap Borst; 6. Jaap Uittenbogaard; 7. Joop Langhout; 8. Gijs de Jong; 9. Henk Mulder. Hardloopen met hindernissen voor jon gens van 1517 jaar: 1. Nico Jansen; 2. Bram v. d. Horst; 3. Pauw v. d. Mey; 4. Jan Schrijvers; 5. Piet v. d. Berg; 6. Wij nand Theelen. Hardloopen met hindemissen voor da mes van 1517 jaar :1. Greta de Groot; 2. Riena Molenkamp: 3. Bary Varkevisser; 4. Rietje de Later: 5. Annie v. Loon; 6. Truus v. d. Steen; 7. Joh. de Pree; 8. Grie tje Boes; 9. Dora Schrijvers; 10. Relia v. d. Kwaak. Het avondfeest ving aan met de uitrei king van den zilveren wisselbeker beschik baar gesteld voor het winnende elftal van den gespeelden voetbalwedstrijd S.C.O. I A.S.C. I. Met een toepasselijk woord overhandig de de voorzitter van de O. V. dezen beker aan den aanvoerder van A.S.C., den heer Mooten, voor de welverdiende 31 over winning. Na een pittigen marsch van de gecom bineerde muziekcorpsen „Triumph" en de N.Z.H.T.M. Harmonie, heeft de burgemees ter een indrukwekkende Oranjerede ge houden, die door invallend applaus her haaldelijk onderbroken werd. Het verdere gedeelte van den avond is gevuld door een korte teekenfilm en de tweedeelige Juliana-klankfilm, afgewisseld door een tweemaal wederom optreden van de Gorsselsche Boerendansers en eenige schermdemonstraties. De belichting was verzorgd door de fa. Gebr. Koelmann alhier. Na het laatste optreden van de dans groep, heeft de voorzitter van de O.V. na mens het bestuur en toeschouwers het ge zelschap hartelijk dank gebracht voor het kunstzinnig optreden. De leider, de heer De Rooy, heeft namens zijn medewerken den oprechten dank uitgesproken voor de recht hartelijke ontvangst en de ontvan gen daverende toejuichingen en zeide dat het een bijzonder groot genoegen is ge weest, hier te mogen optreden. Hij riep allen dan ook een „tot weer ziens" toe. Tenslotte heeft de heer Paardekooper allen hartelijk dank gebracht voor de be toonde medewerking tot welslagen van de zen feestdag, die zich door een prachtige Oranjestemming heeft gekenmerkt. Foto Kruyt. dienstelijke wijze aan de handhaving van de orde hun steun verleenden De jeugdgroepen werden voor hun demon straties warm toegejuicht. Op het terrein was door het electrotech- nisch geluidsinstallatie bureau „Elra" alhier een versterkte geluidsinstallatie aange bracht. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op Burgemeester van Gerrevink en zijn familie, de beide wethouders en den ge meente-secretaris den heer Reitsma en den garnizoens-commandant overste Buurman, allen vergezeld van hun dames. De wedstrijden hadden een vlot verloop en waren over 't algemeen zeer aantrekke lijk door den feilen onderlingen strijd. Een prachtige afwisseling bood de schermdemonstratie onder leiding van den heer M. de Troye. Er werden getrokken: I. een partij floret juniores: II. een partij degen heeren; Hl. een partij sabel heeren. Iedere groep verwierf een welverdiend applaus, terwijl inzonderheid de leider aan het einde een oprecht verdiende hulde in ontvangst mocht nemen. Foto Van Vliet. zijn laatste raadsvergadering te Benthuizen gepresideerd. Ziitend v.l.n.r. de heeren Vèrheul. E. C. Achter,burg, D. Zonneveld en W. Metz. Staande de dames: mej. C. en de heeren G. Verheul, G. v. Staalduinen, N. C. Diephout en J. Timmerman. Gisteravond heeft de heer A. Verheul A.zn. S. v. Gaaien, C. v, d. Kuyff. T, Paul. Burg. Verheul, M. Verheul, L. Verheul Gisteravond kwam de Raad van Bent huizen voor de laatste maal onder voor zitterschap van burgemeester A. Verheul Azn. in openbare vergadering in een rijk met vlaggen en bloemen versierd veilings- gebbuw bijeen. Burgemeester Verheul Azn., opende de vergadering met gebed. Hierna wenschte de voorzitter de belangstellenden die het gebouw geheel vulden, met den verjaardag van H. M. de Koningin geluk. De heer E. C. Achterberg werd met alg. st. tot tijdelijk gem. secretaris gekozen en door den voorz. beëedigd. Hierna nam de burgemeester afscheid van raad en gemeente. Het oogenblik is gekomen, waarop wij moeten scheiden, aldus spr. Afscheid van u te nemen valt mij moeilijk. Moeilijker dan ik mij had voorgesteld, omdat men één is geworden met de bevolking. Met weemoed dacht spr. terug aan al degenen met wie hij geleefd en gewerkt heeft, en die thans niet meer zijn. Op mij rust nog de aangename taak om allen, die eenige functie in het bestuur of in dienst der ge meente hebben bekleed hartelijk dank te zeggen voor de wijze waarop zij zulks tij dens mijn beheer hebben gedaan. De hee ren weth. Paul en Van der Knijff, die mij zoovele jaren in die functie ter zijde heb ben gestaan, betuigde spr. zijn groote er kentelijkheid voor de prettige en vriend schappelijke wijze, waarop zij zulks heb ben gedaan. De vergaderingen van B. en W. zullen bij spr. steeds in aangename her innering blijven. Eveneens dankte hij de raadsleden dat zij hem het voorzitterschap gemakkelijk hebben gemaakt, evenals den gemeenteontvanger, tevens ambtenaar ter- secretarie, den heer Achterberg, met wien spr. ruim drie jaren de secretariewerk- zaamheden heeft verricht, den gemeente veldwachter Timmerman, die deze functie reeds 27 jaar heeft vervuld en wiens pen- soenstijd ook a.s. is; den rijksveldwachter Kooiman, den gemeente-geneesheer, den keuringsveearts, den gemeente-opzichter, den lantaarnopsteker en den klokkenist, en allen die onder zijn beheer de gemeente in eenig opzicht hebben gediend. En gij inge zetenen van Benthuizen, aldus spr.. ont vangt allen mijn diepgrondigen dank voor dc vriendschap en de achting, die gij mij hebt toegedragen. 34 jaren heb ik de gemeente gediend, zij het misschien vaak met gebrek en tekort koming. maar toch steeds trachtend een „Burgervader" te zijn in den waren zin des woords. Van harte hoopt spr., dat zijn op volger dezelfde toegenegenheid zal weten te verwerven, die hij steeds heeft mogen genieten. Vaarwel dan Benthuizers! Moge Gods zegen bij voortduring rusten op de gemeente en op uw gezinnen. Vervolgens droeg spr. het Voorzitterschap aan den tot waarn. burgemeester aangewezen weth. Paul over. Weth. v. d. Knijff hield dan een rede. waarin hij er op wees, hoe de heer Verheul met lust, liefde, toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting steeds zijn taak vervuld heeft. Na een woord van dank aan God, die den burgemeester kracht en wijsheid schonk, om zijn ambt te vervullen tot heil en welzijn van de bevolking, sprak de heer v. d. Knijff woorden van grooten dank en wenschte den heer Verheul nog jaren van welverdiende rust toe. Inzonderheid worde u geschonken die rust en vrede, die alleen verworven is door Hem, die de ware rust en vrede aangebracht heeft, en Wiens naam dan ook is „Vredevorst". De Heere zelf geleide u en uwe dochter, ja alle uwe kinderen op alle uwe paden en wegen en schenke u allen Zijnen onmisbaren zegen, niet alleen voor dit vergankelijke leven, maar voor 't leven tot in eeuwigheid. Op dat aan u ook eenmaal vervuld mogen worden de woorden der Schrift: „Er blijft dan een rust over voor 't volk van God". Hierna sprak de heer S. van Galen als oudste raadslid, die memoreerde, hoe keu rig steeds het werk van den burgemeester in orde was. Liepen nieuwe raadsleden wel eens te hard van stapel, of werd over sommige voorstellen of onderwerpen het gemoed wat ontrust, steeds wist gij door' zachtheid, vriendelijkheid en liefde de zaak recht te houden. Nu gaat gij in het mooie stille Zeist wonen, om daar te genieten van zon en rust te midden van bosch. Wij wenschen u toe dat gij daar ook rust zult vinden in dien Geestelijke Zon. Als tolk der ingezetenen dankte spr. voor alles wat onder leiding van den burge meester tot stand gekomen is. Nooit kwam iemand tevergeefs bij u, altijd stond uw deur voor een ieder open. Nooit stuurde ge iemand zonder meer weg. Niet dat zij al tijd hun zin kregen, want dit is niet moge lijk. Als blijk van waardeering bood spr. na mens de burgerij als herinnering en hul deblijk een boekenkast en een salontafel tje aan, benevens een album bevattende de handteekeningen van hen, die hebben bijgedragen aan dit huldeblijk. Tenslotte sprak ook het raadslid, de heer W. C. Diephout namens den Raad een af scheidswoord. De burgemeester dankte tenslotte allen voor hun vriendelijke woorden en het hul deblijk, dat hij schitterend vond. Hierna sloot weth. v. d. Knijff de verga dering met dankgebed, waarna men over ging tot de huishoudelijke vergadering. Ds. W. Bieshaar, Ned. Herv. predikant wenschte, dat burgemeester Verheul de rust zal krijgen waarvan de Schrift zegt: „Er blijft dan een rust over voor het volk van God boven in den hemel". Mocht gij daar eenmaal uw kroon neerleggen, God zegene u en uw gezin! Ds. A. van Stuiven- berg, Ger. predikant, sloot zich geheel bij deze woorden aan. De heer M. Idema,sprak als secr. van de afd. van het Groene Kruis en als secr.- penningm. van de ziekenhuisvereeniging „Draagt elkanders lasten", een woord van dank voor al hetgeen de burgemeester als voorzitter voor die vereenigingen had ge daan. Tot slot dankte de keuringsveearts, de heer A. Moerkerken v. d. Meulen voor de aangename samenwerking gedurende 26 jaren. De burgemeester dankte ook voor deze hartelijke woorden en hoopte dat het den vereenigingen góed mag blijven gaan. Hierna werden de ingezetenen zoowel als de belangstellenden uit omliggende ge meenten m de gelegenheid gesteld af scheid te nemen van burgermester Verheul, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Foto v. Viiet.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9