Koninginnedag in de Sleutelstad De nieuwe Haagbrug DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 No. 23752 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN jgsie Jaargang De jeugd het grootste werkzame aandeel Inzet door de Chr. Oranje vereeniging DH nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t De kinderen der Buurtvereeniging „Eensgezindheid" handhaafden een traditie door onder de bezielende leiding van den heer Mulder in de vroege morgenuren een aubade van vaderlandsche liederen ten gehoore te brengen. In de vroolijk met vlaggedoek versierde •ladsgehoorzaal, welke tot de laatste plaats iet was, heeft de Chr. Oranjevereeniging teravond een feestelijke samenkomst (houden, die geslaagd mag heeten. Voor niet gering deel is dit te danken aan Timdelerclub", die met het historisch el „Slaet op de trommele" een stukje ge- Medenis, waarbij onze stad zoo nauw be kken was, voor ons heeft doen leven en uarmede zij misschien beter dan de beste hiedenisboeken ons een inzicht gegeven «ft van de rumoerige, onrustige zestien- é-eeuwsche sfeer. Een andere factor, die eveneens aan het '(blagen van dezen avond heeft medege- Brkt, was het optreden van „Symphonia", van den heer J. Plu. Met opgewekte uziek wist dit gezelschap er al spoedig de Siste stemming in te brengen, die haar jiogtepunt bereikte bij de vaderlandsche sderen-potpourri, toen allen geestdriftig tekende melodieën medezongen. Onder hen, die deze samenkomst bijwoon- R merkten wij o. m. op den burgemeester A. v. d. Sande Bakhuyzen, overste Buur man en verder afgevaardigden van zuster- ■reenigingen. Alvorens de eigenlijke feestvergadering fiopend werd. heeft de secretaris, de heer Boekkooi, met een enkel woord mr. N. G. 'helkerken, die in de plaats van wijlen ds. fnomas tot voorzitter der Chr. Oranjever eniging is gekozen, ingeleid. Spr. teekende iln als een ras-echte vaderlander, die met «1 zijn hart de zaak van Nederland en Oranje wenscht te dienen. Air. Geelkerken, na de gebruikelijke ope- 2ng het woord nemend, herinnerde aller- irst met een enkel woord aan de nage- kchtenis van den overleden voorzitter der 'ïreeniging, ds. H. Thomas. Hem geden- öi, aldus spr., is hem eeren. En dan is dat in eeren niet alleen voor wat hij voor de 'iteeniging gedaan heeft, maar bovenal een "ren om zijn groot en warm Oranje-hart. In tijden van laksheid was hij de man, die ons oranje-hart van enthousiasme weer warm deed kloppen. Zijn persoon en arbeid waren ten nauwste met Oranje verbonden. Daarom ook, aldus spr., zal zijn nagedach tenis bij ons in dankbare herinnering voort leven. Na deze woorden, die staande werden aan gehoord, heette mr. Geelkerken allen harte lijk welkom, waarna hij uiteenzette, dat de Leidenaars, goede Oranje-klanten als ze zijn, niet aan één dag feestvieren genoeg hebben. Daarom dan ook is deze avond op 30 Augustus reeds belegd. Nadat spr. dan opgewekt heeft om als lid der Oranjevereeniging toe te treden, zette hij nog met een enkel woord uiteen, dat ons volk nauw aan hetOranjehuis ver knocht is. Daarom vervult blijdschap ons hart als het 31 Augustus is. Dit jaar is die blijdschap al bijzonder groot. Want was de laatste jaren 31 Augustus overdekt met een schaduw van droefheid en rouw, thans weten wij H. M de Koningin gelukkig, aan schouwend het geluk Harer kinderen. Onder groote instemming werd besloten een telegram van aanhankelijkheid en trouw te zenden aan onze jarige Vorstin. De tekst van dit telegram luidde als volgt: De Leidsche Chr. Oranje Vereenlging, met vele vrienden in feestvergadering bij een biedt Uwe Majesteit haar eerbiedige gelukwenschen aan. (w.g.) M. G. GEELKERKEN, voorz. L. BOEKKOOI, secretaris. Twee coupletten van het volkslied wer den nu gezongen, waarna het doek gehaald werd voor het eerste bedrijf van het his torische spel „Slaet op den trommele". uit gevoerd door de Timdelerclub. Dit stuk, dat te Delft speelt, tijdens het beleg en ontzet van Leiden, voert ons in het eerste bedrijf de gelagkamer van de „Blauwe Acolye" binnen, waar wij kennis maken met den waard, die tegenover zijn gasten ge tuigt van zijn liefde voor de geuzen onder Prins. Verder maakten wij kennis met zijn dochter Anna, die het hof gemaakt wordt door een spion, dcoh waarop zij in het ge heel niet gesteld is. Het tweede bedrijf speelt in de werk kamer van den Prins van Oranje en draagt eenigszins een dor karakter; het brengt ons op de hoogte met den nijpenden toestand binnen Leiden's veste. Tenslotte brengt het derde bedrijf dat te doen gebruikelijk brachten hedenmorgen circa 1500 Lridsche sehoolkinciei 'jelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin een vlaggengroet aan Lei- -s bujrgemeestgr, die zich daartoe ditmaal voor het Gemeentehuis aan het Rapenburg had opgesteld. weer in de gelagkamer te Delft speelt, het ontzet van Leiden, De feestvreugde laait nu hoog op. Zeer treffend weten de spelers een en ander weer te geven. De Timdelerclub, die goede krachten in haar midden 'heeft, wist dit stuk in een aantrekkelijken vorm over het voetlicht te brengen, waardoor het gaheel prachtig tot zijn recht kwam. Dank zij de regie van den heer P. KouWenhoven. beleefde het een vlotte opvoering, welke meerdere malen door een krachtig applaus werd onderbro ken. Bloemen waren er voor de dochter van den waard (mej. Anes), die deze zeer zeker verdiende. De voorzitter, mr. Geelkerken, heeft met 'n kort woord de Timdelerclub bedankt vóór haar spel en dit ernstig-wiHende clubje een tot weerziens toegeroepen. De samen'-Timst werd besloten met het zingen van den Avondzang. De feestdag van heden zette in met slralenden zonneschijn, een natuurverschijnsel, dat wij in den zomer van 1937 door zijn zeldzaamheid buitenge woon hebben leeren waardeeren. De eerste feestklanken werden vernomen op den hoek van de Ooster- en de Tromp straat, waar het kinderzangkoor der Buurt- ver. „Eensgezindheid", onder leiding van den heer Mulder, een aantal vaderland sche liederen ten gehoore bracht. Er be stond hiervoor groote belangstelling. Als belooning voor hun frisschen zang werden de kinderen op tal van versnaperingen onthaald. Vervolgens verplaatste het terrein dei- feestvreugde zich naar de Kaasmarkt, waar alle kinderen van het zesde leerjaar der Leidsche lagere scholen tezamen kwamen en onder de opperste leiding van den heer S. J. Koopmans fluks voor den optocht werden opgesteld. Begeleid door de vroolijke tonen van een drietal muziekkorpsen, trokken de circa 1500 kinderen, vervolgens voorzien van vlaggen en Oranjesjerpen, door de feeste lijk versierde binnenstad, naar de Stads gehoorzaal, welke eveneens in feestdos was gestoken. Onderweg werd den burgemees ter, die zich op de stoep van het Gemeen tehuis had opgesteld, een vlaggengroet ge bracht. In de groote Gehoorzaal werden de kin deren welkom geheeten door den heer F. A. Schilthuizen Sr., die zulks deed in de plaats van den zoo juist uit het buiten land teruggekeerden voorzitter, den heer W. Koops Azn. Spr. begroette in zijn openingswoord in het bijzonder den wethouder van onder wijs, mr. Tepe, den rijksinspecteur voor het L.O., den heer J. Baak. den gem.-ln- specteur, den heer H. A. Vriend en rector Reynen, voorzitter van het R.-K. Pal*. Schoolbestuur. Op voorstel van den heer Schilthuizen werd besloten onderstaand telegram te richten tot H. M. de Koningin ten Paleize Het Loo: „Feestvierende kinderen der Leidsche lagere scholen, vereenigd: m de Stadsge hoorzaal, bieden Uwe Majësteit hun har- .elijke gelukwenschen aan." Spr. besioot met een „Leve de Koningin waarmede vanzelfsprekend allen van harte instemden. In den foyer werden de kinderen toege sproken door den heer J. A. Zuidhoff. Nadat twee coupletten van het Wilhel mus waren gezongen, werd een gevarieerd programma ten beste gegeven, bestaande uit de opvoering van een „Poppenbruiloft ingestudeerd onder leiding van den heer en mevrouw Van der NeutVan der Wolk, in costuums, vervaardigd door laatstge noemde en het optreden van een gooche laar (Joh. de Zoete), terwijl de heer Leo nard Roggeveen een poppenkast vertoonde. Men behoefde het gejuich in de zaal maar te hooren om te weten, dat allen zich opperbest vermaakten. „De Poppenbruiloft" had mogeUiJs een tekort aan actie, doch dat gemis Wérd V9&I komen opgeheven door de kleurige costu mes. Het speciale dankwoord, dat de heer Schilthuizen aan het adres van het echt paar v. d. Neut richtte, was welverdiend. Tusschen de bedrijven door werd dapper gezongen en naar hartelust gesmuld van de heerlijke tractaties. Om halfelf begon op het Schuttersveld de parade, waaraan het geheele Leidsche garnizoen deelnam. De troep werd gecom mandeerd door den commandant van het 4e R.-I., overste H. D. Buurman, terwijl de garnizoenscommandant, overste C. de Iongh de parade afnam. De burgemeester bevond zich onder de talrijke schare be langstellenden, onder wie wij verder op merkten de voorzitters der 3 Oct. Ver. en van de Ver. „Koninginnedag", de heeren W. v. d. Laan en Ir. P. C. Lindenberg. De muziek van 6 R.V.A. verleende haar medewerking. Na afloop der parade stelde overste De Iongh een driewerf hoera in op de jarige Vorstin. Behalve de reeds genoemde telegrammen werden nog telegrafische gelukwenschen verzonden door het gemeentebestuur na mens den raad en door de Oranje Garde vendel Leiden. De tekst van dit laatste telegram was als volgt: Uwe Majesteit overtuigend van onze aanhankelijkheid bieden wij U eerbie dig onze gelukwenschen aan op dezen Uw verjaardag. Oranje-Garde Vendel Leiden. (W. g.) F. J. GROOT ENZERINK, Vendelcomm. Voorts werd nog het volgende telegram verzonden Aan H.M. de Koningin. De Vereeniging Koninginnedag te Leiden wenscht Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Familie eerbiedig geluk. ir. P. C. LINDENBERGH, voorzitter. P. H. STEENHAUER, eerste secretaris. In dc middaguren werden op het sport terrein aan den Zoeterwoudschen Singel onder auspiciën der Ver. Koninginnedag kinderspelen gehouden, welke ook weer werden bijgewoond door den burgemeester. Deze hield hierbij een korte toespraak, waaraan het volgende is ontleend: „Voor den 57sten keer viert Nederland op dezen dag feest ter eere van de Door luchtige Vrouwe, die nu al bijna 40 jaren ons land als Koningin regeert. In al die 57 jaren is de verhouding van Vorstin en Volk steeds hechter van band, steeds schooner van aard geworden. Naar ons gevoelen is de Koningin immer nader tot ons gekomen, door veel smartelijke en gelukkig ook door veel blijde gebeurtenissen, waarin wij dee- len en waarin Zij het ook zoo oprecht gaarne heeft dat wij deelen zullen. Onze ge voelens voor deze boven alle vrouwen ver uitrijzende vorstelijke figuur waren in de eerste 18 jaren, toen Zij als Prinses onze oogappel was. die van een bezorgde ouder voor een geliefd kind, dat wij in schoon heid en in eenvoud zich zagen ontwikkelen en zich sieren met alle deugden, die men zijn kinderen toebidt. Als jonge Koningin gevoelden wij voor Haar warme vriendschap en liefdevolle be zorgdheid als die jonge schouders zoo zware taak te dragen kregen. Geleidelijk aan zijn de gevoelens voor Koningin Wilhelmina in onze harten geworden tot een voluitge- groeide bewondering, waardeering en ver heerlijking. De waardeering van het Nederlandsche Volk is gaan berusten op een veeljarige be proeving. beproeving door vele moeilijke problemen .rampen, blijde gebeurtenissen, die steeds ons bewezen, dat daar op den BINNENLAND. Vier mijnenvegers zijn naar Indië vertrok ken (Binnenland, 3e Blad). Het Kon. Instituut voor Ingenieurs bestaat 90 jaar (Binnenland, 3e Blad). De bokswedstrijd LouisFarr; een zonder linge uitspraak; Louis werd winnaar, hoewel Farr veel sterker was (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. China bereid Amerika alle genoegdoening te geven inzake den bomaanval op de „President Hoover" (3e Blad). Nota van China aan den Volkenbond (3e Blad). De Kleine Entente bijeen (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. troon zetelt een Landsvrouwe, die levend en handelend naar Gods gebod, toont het volk van de lage landen te kennen en te begrijpen, lief te hebben en te dienen, zoo als wel zelden aan welke Vorstin ter wereld ook gelukken mocht. Het is in de laatste jaren door technisch volmaakte middelen mogelijk geworden dat de aanraking tusschen Vorstin en het ge heele volk veel nauwer is dan dit vroeger uitvoerbaar zou zijn geweest. Dat heeft het Harer Majesteit mogelijk gemaakt ook met terdaad te toonen, dat Zij zich voelt en ge draagt als de Moeder van ons Volk. Wie is niet telkens weer getroffen en aangedaan door den hartelijken toon waarmede de Koningin bij ons in het huisgezin komt vertellen van de dingen die Haar en ons in het hart liggen, door de wijze waarop Zij ons doet deelen in het geluk van Haar doch ter, onze geliefde Prinses? Gezegend het land waar zulk een Vorstinne regeert, gezegend het Volk dat zulk een Moeder bezit. Gij jongeren, die hier genood zijt om feest te vieren te Harer Eere, laat vrijen teugel aan Uwe vreugde, speelt en joelt naar har telust. Ge moogt dit en Ge kunt dit omdat Koningin Wilhelmina waakt over U en over alles wat ons volk raakt, maar juicht dan ook op Haar Verjaardag blijde een lang leve Koningin Wilhelmina!" Op de verdere feestviering komen wij morgen nader terug. Hedenmorgen werd de nieuwe Haagbrug voor het voetgangersverkeer opengesteld. Hoewel er nog geen brugdek is aangebracht en men zich dus door het losse zand moest heenwerken, was er toch niemand, die zich daarover beklaagde, aangezien ajle aan- en otnwonejidbh deze nieuwe phase beschouwen als het begin van het eirj4e van een ogijiogelijÈen toestand.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1