LEIDSCH DAGBLAD China verantwoordelijk voor van der HEIJDEN den bomaanval op de „President Hoover" LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 31 Augustus 1937 Mededeeling „Zomerzorg' THIJS IJS EN DE i 1--1 Voor rechtszaken en incasso's: China zegt alle genoegdoening toe RECHTZAKEN Berichten vorige oplage Het tennistournooi te Boskoop Heden Oranjedag tot 1 uur geopend LUCHTVAART Plaatst Uw advertenties IMS H. Rijndijk 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) Admiraal Yarnell, commandant van het Aziatisch eskader der Amerikaan- De strijd bij Sjanghai. De Japanse he troepen, die kort geleden sche vloot, heeft het departement van 0y Tsjangwapang aan land waren gezet. marine telegrafisch medegedeeld, dat zijn weer ingescheept. Men vermoedt, dat 25 scherven van de bommen, welke de ZÜ naar Lioeho aan de monding van de K. OI, Jangtse gebracht zullen worden. „President Hoover getroffen hebben. 0= der de Chineesche vluchtelingen inde zijn onderzocht, waarbij gebleken zou Fransche - - zijn, dat de projectielen afkomstig wa ren van Chineesche vliegtuigen. Van Chineesche zijde te Nanking is in- tusschen reeds verklaard, dat de „Presi dent Hoover" zich zeer dicht bij Japansche transportschepen bevond en dat het Ame- rlkaansche schip per ongeluk door Chi neesche vliegtuigen werd gebombardeerd. De „President Hoover" had 257 passa giers en 302 leden der bemanning aan boord. Zeven leden der bemanning werden ge wond, waarvan twee ernstig. Bovendien wordt een passagier vermist, nJ. de Ame rikaan Norman Harris. Admiraal Yarnell heeft Amerikaanschen schepen bevel gegeven niet te meren in Sjanghai. Het vaartuig is boven de waterlijn be schadigd en stoomt met volle kracht naar Kobe. De aanval werd gedaan te half zes in den namiddag op vijftig mijl van Woe- soeng, 25 mijl uit de kust in volle zee. Vit Sjanghai wordt gemeld, dat of ficieel medegedeeld wordt, dat China de volledige verantwoordelijkheid op zich neemt voor het bombardement van de „President Hoover" en bereid is tot herstel van de schade. Staatssecretaris Huil heeft den Ameri kaanschen ambassadeur te Nanking op dracht gegeven een krachtig protest in te dienen bij de Chineesche regeering naar aanleiding van het incident met de „Pre sident Hoover". In een desbetreffende verklaring zeide Huil, dat het bombardement zeer te be treuren is. Het is een van die niet geheel ongebruikelijke incidenten, die voorvallen in toestanden, zooals die thans in de be trokken streek bestaan. De twee Amerikaansche torpedojagers Edsall en Parrott, die uit Sjanghai waren vertrokken, zijn, zoodra het bericht om trent het bombardement van de „President Hoover" bekend was geworden, weer naar de haven teruggekeerd. Het is waarschijnlijk, dat het Ameri kaansche volk over het algemeen met China zal sympathiseeren, aldus senator Borah, naar aanleiding van het incident. Wij moeten ons evenwel niet laten mee- sleepen in eenigen oorlog of in eenig ge schil. Een hooge ambtenaar van het Japansche ministerie van marine heeft zijn sympa thie uitgesproken met de gewonde zeelie den en verklaard, dat men meer dan ooit de noodzaak inziet, „dien wilden Chinee- zen" een afstraffing toe te dienen. nederzetting is cholera uitge broken. Uit Sjanghai wordt nog gemeld: Vijftig Chineesche studenten hebben gis teravond geprobeerd een honderdtal dans- lustigen uit een in de internationale con cessie gevestigde dancing te verdrijven uit protest tegen het feit. dat onder de tegen woordige omstandigheden cabarets ge opend zijn. De strijd in het Noorden. De Japansche generale staf bericht, dat de spoorweg Peiping-Kalgan thans geheel in handen van de Japansche troepen is, behalve bij den Nankaupas, waar de Chi- ntezen krachtig tegenstand bieden. Japan sche troepenafdeelingen uit Wailai hebben Sinpau bezet en afdeelingen van het Kwantoengleger uit Kalgan hebben Sain- wajoean ingenomen. Verder hebben de Ja pansche troepen hun actie langs den spoor weg Tientsin-Poekau versterkt en hebben zij Lioekwantoeng ten Zuiden van Tientsin bezet Ten Noorden van Matsjang maken de Japansche eenheden zich gereed de overblijfselen van de 37ste en 38ste divisie van het 28ste Chineesche leger te vernie tigen. Japansche vliegtuigen hebben het aan den spoorweg TientsinPoekau, op 100 K.M. ten Zuiden van Tientsin gelegen Thangtsjau gebombardeerd waardoor aan zienlijke schade werd aangericht en tal rijke personen gedood werden. Andere vliegtuigen bombardeerden Sontsjau, het kruispunt der spoorlijnen van Tientsin naar Poekau en Longhai, waarbij twintig personen werden gedood. Fransch Seminarie bij Peiping geplunderd. Een duizendtal soldaten van Chineesche ongeregelde troepen heeft het Fransche katholieke seminarie te Hei-Sjan Kau ten Noord-Westen van Peiping geplunderd en twaalf priesters en twaalf Chineesche stu denten ontvoerd. De directeur van het seminarie is ern stig gewond. Vijfduizend Chineesche vluchtelingen, die bescherming hadden gezocht op de terreinen van het seminarie, werden van alles beroofd. Chineesche nota aan Volkenbond. den De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond, dr. Koo, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota overhandigd, waarin de feiten uiteengezet worden, die zich hebben voor gedaan in China sedert 7 Juli j.l. In haar mededeelingen legt de Chinee sche regeering den nadruk op haar wil, te komen tot een vreedzame regeling van de Incidenten, die haar in conflict brengen met de Japansche regeering en wijst zij op den wil tot opzettelijke agressie van de zijde der Japansche regeering waarbij zij er o.m. aan herinnert, dat Japan alle in ternationale accoorden, die het heeft on derteekend, o.a. het Kellogg-pact, het Vol kenbondshandvest en het negen mogend- hedenverdrag heeft geschonden. De Chineesche regeering bepaalt- zich tot een eenvoudige uiteenzetting van de feiten met het doel. deze bekend te ma ken bij de leden van den Volkenbond en de leden van het consultatieve comité, dat In het leven is geroepen krachtens een re solutie, die werd aangenomen op 24 Fe bruari 1934 door de buitengewone raads vergadering van den Volkenbond, welke belast was met de bestudeering van het Chineesch-Japansche conflict. In dit comi té hebben o.m. de Vereenigde Staten zit ting. De Chineesche nota doet geen enkel be roep op den Volkenbond en vraagt niet. het geschil met Japan op de agenda te plaatsen van de eerstvolgende assemblee. Tsjang Kai Sjek bepleit interventie. In een exclusief interview met Reuter heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek de nood zakelijkheid bepleit van een internatio nale interventie in den niet verklaarden oorlog tusschen Japan en China, zulks niet alleen ten behoeve van de veiligheid van China, maar van de veiligheid van den wereldvrede. De eenvoudige waarheid is, aldus zeide de Chineesche maarschalk, dat Japan een actie heeft ondernomen met het doel een continentaal rijk te vestigen". Het conflict, aldus voegde Tsjang Kai Sjek hieraan toe, heeft reeds tot gevolg gehad de eenwording en aaneensluiting van het Chineesche volk tegen den onver- biddeltjken vijand, die alle regels van het internationale recht heeft geminaoht, be nevens de blijkbare aanvaarding door de mogendheden van de miskenning van het internationale recht en een daarvoor ln de plaats stellen van een systeem van inci denten, welk systeem gebruikt wordt als een rechtvaardiging voor een annexatie politiek. Japan vernielt voortdurend zijn eigen beleggingen in China en zijn eigen com- mercieele belangen in een land, waar een verstandige, hoffelijke en waardige behan- ^r^Jfel™teg1?zeggelijk b«na «en com mercieel monopolie zou geven". De Japansche bombardementen en de burgerlijke bevolking. De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft verklaard, dat de Japansche luchtstrijdkrachten voort zouden gaan met het bombardeeren van de Chineesche mi litaire stellingen en concentraties, waarbij zij zich zullen onthouden van het nadeel toebrengen aan burgers, tenzij de plaats, waar de militaire instellingen zich bevin den, een dergelijke gebeurlijkheid noodza kelijk maakt. De woordvoerder voegde hieraan toe. dat de bevolking gewaarschuwd zou worden. De mobilisatie in China. De Chineesche regeering heeft den uit voerenden Joean opdracht gegeven de toe- jiassing te verzekeren van artikel 3 der wet op de mobilisatie. Dit artikel voorziet in het onder de wapenen roepen van alle mannen, die de wapenen kunnen dragen, tusschen achttien en vijf en veertig jaar. Britsche schepen door Japansche oorlogsbodems aangehouden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Brit sche schepen „Chekiang" en „Wenchow" zouden zijn aangehouden door Japansche KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen stond voor het Kanton gerecht alhier weer een groot aantal per sonen voor ernstige verkeersovertredingen terecht. Door het O.M. werden zware straf fen geëischt. A. V. uit Amsterdam moest terecht staan, omdat hij op 17 Juni op de Jacoba van Beierenweg met zijn auto de veiligheid van het verkeer op ernstige wijze in gevaar had gebracht, doordat hij bij de Teylingenbrug onder Voorhout onnoodlg links de bocht had genomen en links was blijven rijden waardoor hij een wielrijdster Jacoba Brijer, die geheel rechts van den weg reed omver had gereden, waardoor het rijwiel geheel vernield en het meisje zeer ernstig verwond werd. Verdachte was niet verschenen en tegen hem werd verstek verleend. De vader van het aangereden meisje verklaarde dat zijn dochter 14 dagen 't bed had moeten hou den. Hij diende een civiele vordering in van f. 20.40 voor doktersbehandeling en f. 25 voor de vernielde fiets en kleeren. Het meisje verklaarde de bocht reeds genomen te hebben toen verdachte haar op het rechter gedeelte had aangereden. De heer Th. Kortekaas voor wiens woning het on geluk gebeurd was. was op het hooren van een hevigen klap direct naar buiten geloo- pen, waar hij het meisje dat bewusteloos was. naast de geheel vernielde fiets vond liggen. Op ongeveer 19 meter had hij op het linkergedeelte de remsporen gevonden. Het O.M. vond het eerste feit. links de bocht nemen niet bewezen en vroeg vrijspraak, het 2e feit was wettig en overtuigend bewe zen, waarvoor het O.M. f. 25 boete eischte of 14 dagen hechtenis en toewijzing der schadevergoeding a f 45.40. De kantonrech ter wees onmiddellijk vonnis en sprak ver dachte voor het eerste feit vrij en veroor deelde verdachte voor het 2de feit tot f25 boete of 10 dagen met toewijzing der civiele vordering van f45 40. M. B.. chauffeur uit Nijkerk moest te recht staan omdat hij op 14 Juni met zijn vrachtauto op den Rijksstraatweg bij de Haagsche Schouw niet den doorgang voor het rechterverkeer had vrij gelaten, waar door hij de auto van C. den As uit Hille- gom had aangereden, waardoor deze auto van het wegdek in de berm werd geduwd en gedeeltelijk omkantelde en op een man te recht kwam die daar wandelde. Hoewel het O.M. de overtreding zeer ernstig vond wilde het niet de zwaarste straf toepassen en eischte f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. De kantonrechter vond de overtreding zeer ernstig en veroordeelde tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. DE INBRAAK IN HET RINGENHUIS TE DEN HAAG. Beide verdachten vrijgesproken. De Haagsche rechtbank heeft de beide verdachten van den inbraak in het ..Rin- genhuis" te Den Haag. den 44-jarigen acro baat J. A. V. en den 26-jarigen H. J. C. K vrijgesproken Naar men zich zal herinneren heeft deze brutale inbraak plaats gehad in den nacht van 9 op 10 Mei. De inbrekers wisten zich in het onbewoonde bovenhuis toegang te verschaffen, waarna zij een gat in het pla fond van den winkel zaagden en zoo binnen kwamen. De buit had een waarde van onge veer f. 14.000. Op de terechtzitting op 17 Augustus heeft de Officier van Justitie tegen beiden een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maan den gevorderd. Na het pleidooi werd V. on middellijk in vrijheid gesteld. H.. die in voor arrest bleef, is thans eveneens uit de pre ventieve hechtenis ontslagen. H. T. uit Amsterdam moest terecht staan omdat hij op 26 Juni nmt zijn auto. hoewel de doorgang bij den vluchtheuvel bij Ende geest te Oegstgeest niet yrij was. was door gereden waardoor hij een wielrijder die ge heel rechts passeerde had aangereden. De heer A. Fraayer uit Leiden die aangereden was verklaarde dat hij door het ongeval IV» week niet heeft kunnen werken, welke schade gedeeltelijk door een ziekenkas was vergoed. 3 dagen had hij niet vergoed ge kregen waarvoor hij een civiele vordering van f.5 indiende en f.25 voor de fiets. Het O.M. eischte f. 25 boete of 4 dagen hechte nis en wees de vordering van f. 25 toe maar ontzegde de civiele vordering a f. 5. Uit spraak conform. A. G. B. alhier moest terecht staan, om dat hij op 3 Juli met zijn auto den doorgang bij het Havenplein niet had vrijgelaten, waardoor hij in botsing was gekomen met een auto die van de Oude Vest kwam. Ver dachte was niet verschenen en tegen hem werd verstek verleend. Nadat verschillende getuigen gehoord waren eischte het O.M f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraak conform. W. G. H. uit Alkemade moest terecht I staan omdat hij op 19 Juni met zijn auto op de Kaasmarkt achteruit was gereden zonder de veiligheid in acht genomen te hebben, waardoor hij een auto op den Mid delweg had aangereden. Verdachte was niet ONDERSCHEIDINGEN VOOR OUD-MINISTERS. Bij Kon. Besl. zijn benoemd: tot commandeur in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw: mr. P. J. Oud. oud-minister van finan ciën en mr. J. R. H. van Schaik, oud-mi nister van Justitie; is bevorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. dr. L. N Deckers, oud-minister van Landbouw en Visscherij; is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: mr. M Slingenberg. oud-minister van Sociale Zaken: zijn benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: jhr Ir O. C A van Lidth de Jeude. oud minister van Waters'aat en dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. oud-minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Ruim vijftien meter boven den gron| knapte zij af. De kabels verloren hun steunpunt en de zendermast plofte, gelukkig precies lam het zenderhuisje, neer, weliswaar zonder te breken, doch zoodanig op een vijftal plaat, sen verwrongen, dat zij als zoodanig niet meer gebruikt zal kunnen worden en ten hoogste stukken buis er van nog bruikbaar zullen zijn. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DE KOERS VAN DE REISLIRE. Met ingang van 1 September verlaagd. Naar ons van officieele zijde wordt mede gedeeld, wordt met ingang van 1 Septem ber as. de verkoopskoers van de reislir verlaagd tot f. 8.60 per 100 lires. De finales. In de finales van het tennistournooi t Boskoop zijn de volgende uitslagen ver-, kregen Heeren-enkelspel: H. van der Poel si. J G. Styn 6—2, 6—1. Heeren-ciu'bbelspe 1Corver en Hope Van der Poel en Batteljee 62, 86. Dames-enkelspel: mej. C. H. Bergshoef si. mej. J. Enen 62, 64. Dames-dubbelspel: mej. Bergshoef e mej. Van Aelst si. mej. HuchSkorn e mej. Vink 7—5, 62. Gemengd Dubbelspel: mej. J. Enen Corver sl. mej. v d. Boom en J. Hope 6—2,! 6—4 BUITENLAND. 80 METER HOOGE ZENDERMAST BIJ PLAATSING NEERGESTORT. Bij den bouw van het nieuwe Korte- golfstation bij Jaarsveld, zuaucii ciin a.<xiitiuiiouucu uwi oaujiiobiic oorlogsbodems. Detachementen Japansche :hp«ufAl?f e dagen mariniers begaven zich aan boord, om de scheepspapieren te controleeren, waarna de aangehouden schepen hun reis konden voortzetten. DE DIRECTIE. 6674 (Ingez. Med.) EEN BALLONTOCHT. De Russische militaire technici Oekrainsiki en Alexeev zijn bij Moskou met een lucht ballon van 18 000 kubieke meter opgeste gen. Na 52 minuten hadden zij een hoogte bereikt van 15.100 M. Zij hebben waarnemingen verricht en zijn vervolgens te Ivanovo gedaald. HET ZOEKEN NAAR LEWANEFSK1. De Amerikaansche vlieger Wilkins be vindt zich op het Patrick eiland en blijft wachten op gunstig weder, daar hij be sloten heeft alleen dan naar het noorden te vliegen, indien er goed zicht is, opdat geen enkel gebied tusschen den 82en en 83en graad onafgezocht zou blijven. Wil kins zendt geregeld zijn weerkundige waarnemingen door aan de sovjet-Russi sche vertegenwoordigers te Fairbanks. hechtenis. Uitspraak conform. A. van N. uit Rijnsburg was op 8 Juni met zijn vrachtauto op de Lange Vaart zon der eenige waarschuwing den weg over gestoken, waardoor hij een wielrijdster, mevr. de Ru. bijna had aangereden. Het O.M, eischte f. 12 boete of 6 dagen hechte nis. Uitspraak f. 10.boete of 4 dagen hechtenis. De heer G. G. K„ fabrikant alhier moest terecht staan omdat hij op 4 Juni met zijn auto op onvoorzichtige wijze de Mandema- kerssteeg was voorbij gereden, waardoor hij tegen 'n driewielige bakfiets was opgereden. Het O.M. eischte f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Onder de gemeente Jaarsveld, in een der vruchtbare kleivelden onder aan den dijk langs den Hollandschen IJssel, waar van dezen dijk de weg naar IJsselstein afbuigt, staat een klein houten gebouwtje, waarin de nieuwe korte eolfzender gebouwd wordt, welke de 415 meter golf van Kootwijk, die niet meer aan de gestelde eischen voldoet, zal vervangen De werkzaamheden zijn zoover gevor derd, dat men gisteren den 80 Meter hoo- gen zendermast naast het zendstation zou oprichten. Voor deze belangrijke gebeur tenis waren de noodige maatregelen en voorzorgen genomen en een aantal autori teiten was ter plaatse verschenen of werd tegen half elf verwacht om van het opzetten van den mast getuigen te zijn. Aanwezig waren o.a. ir. Boetje, hoofd-in- genieur-directeur van het hoofdbestuur der P.T.T tt 's-Gravenhage en chef van den technisclien dienst, en de heer Dubois, di recteur van de Nozema. Verschillende an dere autoriteiten werden nog verwacht, doch tegen kwart voor tien begon men reeds met het werk, dat naar men mócht aannemen, geruimen tijd ln beslag zou nemen. Langzaam werd de top van den mast van den grond gelicht en na een kwartier hing de mast in een hoek van ruim 90 graden met den grond. Op dat moment knapte echter de 30 M. lange houten hulp- mast, waaraan de kabels waren bevestigd, ongeveer halverwege af. waaraan de on voldoende weerstand van den bodem niet vreemd schijnt te zijn geweest. SPOORWEGONGELUK TE KAAPSTAD. Op het station van Kaapstad heeft een botsing voorgedaan, waarbij twee oer sonen werden gedood zes werden gewon' terwijl nog een wordt vermist. Een electrische trein heeft de buffers va- een perron weggerukt, vermoedelijk doo weigeren der remmen. De trein drong in geveer tien meter in de eerste verdie ping van het kantoorgebouw van de spoor wegen. Het gebouw ziet eruit alsof het ge bombardeerd is en de schade is zóó groot dat men langen tijd moest zoeken naar d' slachtoffers. Er zaten geen passagiers in den trein e de bestuurder kon nog juist op tijd uit de trein springen, zoodat hij met den schri en enkele kneuzingen vrij kwam. Er wacht binnen een heer op u me vrouw. Je hebt hem toch zeker een stoel i geboden? Zeker mevrouw!.maar hij wil he geheele ameublement hebbenhij ze dat hij door uw meubelhandelaar ge stuurd is! in hst het dagblad mét verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze „Kleine Advertenties" 37. Leo Listig keek nog eens den heelen zolder door en krabde zich toen achter 't oor hij dacht: ,,"k Zou meenen, als 'k niet beter wist, dat ik me in zijn lichting heb vergist; Maar 'k zag hem duid'lijfc dezen hoek om gaan wat heeft hij hier toen met zichzelf gedaan? Het lij'kt heusch wei, of hij zich weg getooverd heeft....; zooiets heb ik nog nooit beleefd! "k Zal maar eens ergens anders zoeken gaan misschien tref 'k hem in gindschen hoek wel aan Zachtjes momp'lend voor zich heen, keerde de verbaasde Leo zich weer om en hij verdween doch nauwelijks had hij zijn hielen nog gelicht! of om 'n hoekje kwam weer Thijs' gezicht Toen Thijs bemerkte dat hij het van Leo nimmer winnen kon door hard te loopen. was hij in 't jasje, dat daar aan een spijker hing vlug weggekropen; hij trok zijn knieën 'n eind omhoog en zorgde wel, dat hij zich niet bewoog je zag. hoe hij, door die behendig heid, Leo op een dwaalspoor heelt geleid

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12