BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 31 Augustus 1931 De tijd vernielt SPREEKCEL Mijnenvegers naar de Oost Van Vlissingen zijn een viertal oorlogsbodems vertrokken door velen uitgeleide gedaan Gistermiddag: zijn van Missingen naar Nederlandsch Oost-Indië vertrok ken de mijnenvegers H.M. Pieter de Bitter, onder commando ran den luite nant ter zee eerste klasse jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, die tevens divisie-commandant is, de Jan van Amstel, onder commando van den lui tenant ter zee tweede klasse G. B. For- tuyn, de Eland Dubois, onder com mando van den luitenant ter zee twee de klasse E. J. C. van der Horst en de Abraham Crijnssen, onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse J. R. L. Leb eau. Voor het vertrek der schepen heerschte ër aan de aanlegplaatsen in de buitenha ven een geweldige drukte. Ontroerend was het afscheid van vrouwen, kinderen, ver loofden en verdere familieleden. Tot ruim half twe; kwam de ondercom mandant van de marine in Zeeland, kapi tein ter zee H. J. van deT Stad, aan boord van de Pieter de Bitter, waar hij op het achterdek de volgende toespraak heeft ge houden: „Divisie-commandant, officier, onder officieren en manschappen. Gij zijt op het punt naar Ned. Oost-Indië te vertrekken. Dit vertrek heeft thans een bijzondere be- teekenis, omdat gij met deze nieuwe sche pen zult uitvaren, welke schepen een ver sterking zullen zijn voor Hare Majesleit's weermacht in Indië. Echter deze schepen alleen beteekenen niets. Zij krijgen pas waarde door de bemanning en eerst nadat eij in haar geheel goed geoefend is en er aan boord een goede krijgstucht heerscht, zijn deze schepen pas een versterking voor de weermacht. Ieder van u beteekent een radertje van 't geheel. Het moge voor u een voldoening zijn het beste werk te hebben verricht. Ik Wensch u toe een goede aankomst in Indië en een behouden terugkeer in Nederland. Leve de Koningin", waarna een driemaal hoera weerklonk. De divisie-commandant jhr. de Jong van Beek en Donk heeft daarop dank ge bracht voor de toespraak. m Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd. Nog even kreeg de familie gelegen heid om met een handdruk afscheid te nemen en toen stoomden de vier schepen achter elkaar de haven uit. Plechtig klonk het Wilhelmus, gespeeld door het muziekcorps van de Marine, dat op de westelijke havenberm stond opge steld. Daar bevonden zich ook tal van autoriteiten, waaronder de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. J, W. Quarles van Ufford. de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, en talrijke officieren, de meeste vergezeld van hun dames, terwijl ook kapitein van der Stad zich bij dit gezelschap voegde. Een duizendkoppige menigte zwaaide met hoe den, mutsen en zakdoeken. Statig voeren de mijnenvegers de Schelde op, begeleid door H.M. Brinio. Allen tuurden ze na tot zij uit het gezicht waren verdwenen. Vlis singen had op waarlijk indrukwekkende wijze afscheid van de oorlogsbodems geno men. De Beemster bestaat 325 jaar Een uitgebreid feestprogramma De Beemster, Neerlands schoonste polder, maakt zich op om op waardige wijze het feit te herdenken, dat hij vóór 325 jaar werd drooggelegd. Het tegenwoordige ge slacht wil uiting geven aan zijn dankbaar heid aan en eerbied voor de droogleggers van hun land. die met taaie volharding en ondanks groote tegenslagen, zooals den stormvloed van 1910. hun werk hebben vol tooid. Mannen als Jan Adriaansz. Leegh- water, de groote waterbouwkundige van dien tijd, Dirck van Os en andere geïnte resseerden bij de Oost-Indische compagnie zullen in de a.s. feestdagen worden ge- eerd als degenen, die het droogleggingswerk hebben tot stand gebracht door hun arbeid en hun financleelen steun. Het herdenkingscomité te Midden-Beem- ster onder voorzitterschap van den heer D Nobel, dijkgraaf van den Beemster, heeft de feesten bepaald op 9, 10, 11 en 12 Sep tember a.s. Dan zullen er tentoonstellingen op land- en tuinbouwgebied worden gehou den, een door oud-Beemsterlingen aange boden borstbeeld van Jan Adriaansz. Leegh- water zal worden onthuld, een historische allegorische optocht, waarvoor bijna 60 in schrijvingen inkwamen, zal worden gehou den en een revue in grootschen stijl zal worden ten tooneele gebracht. De feesten zullen besloten worden met een schitterend vuurwerk. Allerwege wordt hard gewerkt om de vele bezoekers, die men verwacht, te ontvangen. Al is de polder thans niet in haar bruidstooi zooals des voorjaars als zijn vruchtboomen bloeien, toch zal de bezoeker hem straks in feesttooi vinden. Men is bezig met versie ring in alle uithoeken van den polder. Met zeer veel zorg wordt er aan een toepasse lijke versiering en verlichting gewerkt. Op Vrijdag, 10 September, wordt hier het congres gehouden om de afdeeling Noord- Holland van den Nederlandschen Bond van boerinnen e.a. plattelandsvrouwen, waar oud-minister Posthuma een rede zal hou den. Op den vooravond van de feesten ln Middenbeemster wordt de algemeene ver gadering gehouden van het historisch- genootschap Oud-Westfriesland. Een groot lunapark zal verrijzen om vreugde te geven aan het f"est. Dit zal aan vangen op Donderdag, 9 September a.s. 's morgens te tien uur, wanneer de commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, jhr. dr. A. Röell, de verschillende tentoonstellingen zal openen. Koninklijk Instituut van Ingenieurs Bestaat 90 jaar Het Koninklijk Instituut van inge nieurs te den Haag zal vandaag zijn negentig-jarig bestaan herdenken. In eigen kring zal deze bijzondere ge beurtenis morgen in Hotel Wittebrug worden gevierd met een eenvoudige bijeenkomst der leden, in welke ver gadering de president van den raad van bestuur, prof. L. A. van Royen. een herdenkingsrede zal uitspreken. Het verleden. In liet jaar 1847 werd het Instituut op gericht. Het initiatiel daartoe werd geno men door de heeren L. J. A. van der Kun, den toenmallgen hoofdinspecteur van den waterstaat, directeur van den Rijksspoor weg, F. W. Conrad, den rechterhand van den grooten Ferdinand de Lesseps en bouwer van den Hollandschen Spoorweg, en dr. G. Simons, directeur van de Kon. Academie te Delft. Sinds de oprichting van het insti tuut heeft het steeds den steun mogen ge nieten van het Koninklijk Huis. De ge schiedenis vertelt daar veel van. Reeds een week na de oprichting 31 Augustus 1847 verklaarde Z. K. H. de Prins van Oranje (de latere Koning Willem III) zich bereid het beschermheerschap en het honorair-presidium te aanvaarden. Bij de goedkeuring van het grondreglement op 4 Februari 1848 verleende Z. M. Koning Willem n aan het Instituut het praedlcaat ..Koninklijk". Van de overige leden der Vorstelijke fa mille aanvaardden nog het honorair lid maatschap Z.K.H. Prins Frederik in 1848 Prins Hendrik ln 1867, en Prins Alexander in 1882 Op 7 Februari 1899 trad H.M. Koningin Wilhelmina als beschermvrouwe op. Drie jaar later aanvaardde wijlen Prins Hendrik het beschermheerschap. Op 2 Mei 1933 had het instituut het voorrecht HK.H. Prinses Juliana als honorair-lld deel te zien uit maken van het instituut- Tot zoover de betrekkingen welke er steeds tusschen het Instituut en het Huis van Oranje hebben bestaan. Het Instituut werd bij zijn oprichting gevestigd in een der lokalen van de Ko ninklijke Academie te Delft, doch ver- Dlaatste zijn zetel ln 1860 naar den Haag in het gebouw Diligentla. In 1922 werd verhuisd naar het tegenwoordige gebouw. Prinsessegracht 23. Fusie. In 1899 kwam een fusie tot stand, die van blijvenden invloed is geweest op de levensuitingen van het Instituut. Hiervan mag het volgende niet. onvermeld blijven. Daar in het jaar "van de stichting en nog tal van jaren daarna, de Industrie in Nederland nog weinig ontwikkeld was en voorzoover zij bestond in hoofdzaak steunde op ln cn door de practijk ge vormde leiders, was het niet te verwon deren. dat de leden van het Instituut civiele en militaire ingenieurs waren en dus de studie der waterbouwkunde en daarmede verwante vraagstukken over wegend beoefend werd. Waarschijnlijk was het daaraan toe te schrijven, dat bij meer dere ontwikkeling der industrie de inge nieurs, die zich op ander gebied bewogen zich bij elkander aansloten en vakvereeni- gingen stichtten, die zich de wetenschap pelijke ontwikkeling van het vak ten doel stelden. Zoo ontstond in 1888 de Neder- landsche vereeniging van werktuig- en scheepsbouwkundigen en in 1895 de Neder- landsche vereeniging voor electrotechniek. Betrekkelijk reeds spoedig in 1899 vereenigden zich deze met het Koninklijk Instituut van ingenieurs, de fusie was er en in het Instituut ontstonden de afdee lingen. In 1922 waren er reeds 5 afdeelin- gen, thans is dit aantal uitgebreid tot acht. Thans telt het Instituut circa 3700 leden, waarbij dan gerekend zijn een 600-tal leden in Indië en een klein percentage buitenlandsche leden. DE K.LJM. IN WEST-INDIK. Geysendorffer gaat Lockheeds overnemen. Een der Fokkers F 18, welke te Willem stad gestationneerd zijn, heeft op 26 Augus tus een proefvlucht gemaakt van Curacao naar Barranquilla ln Columbië. Gezagvoer der Verhoeven vloog het toestel ter gelegen heid van de opening van het nieuwe vlieg veld op denzelfden dag heen en terug. Hij betoonde zich uiterst voldaan over zijn vlucht en verklaarde, dat het luchtvaart terrein te Barranquille, dat door de Colom- blaansche Luchtvaart Maatschaontl Scadta is ingericht, zich uitstekend leent voor diensten, welke met K-L M.-vliegtulgen zouden kunnen worden onderhouden De vliegtulgbestuurders G J. Geysen dorffer en K Rüpplin von Kefflkon zullen binnen afzlenbaren tijd vertrekken en wel via de Vereenlgde Staten. Hier zullen zij de door de K L M bestelde Lockheed Super Electra toestellen overnemen. Zooals men weet, worden in de Lockheed fabrieken te Burbank in Callfomië. oo het oogenbllk twee van het nieuwste type ge bouwd. de PJ-AIT ..Troplal" en de PJ-AKP „Parkiet". De radio-telegrafist H Prins, is reeds naar Amerika vertrokken. Gezagvoerder Geysendorffer zal na de overneming der vliegtuigen naar Nederland terugkeeren, terwijl Riipp'.in von Kefflkon in West-Indlë bij de K.L.Mstaf zal worden ingedeeld. GEZANT VAN VENEZUELA GAAT HEEN. Door J. P. BALJÉ. GESCHENK VAN HJH. DE KONINGIN AAN DE INDISCHE PADVINDERS. Naar Aneta verneemt, heeft hopman Ranneft, de leider van het contingent Indische padvinders op de wereldjamboree, in opdracht van H.M. de Koningin, aan iederen padvinder van het contingent een groote bronzen legpenning overhandigd ter herinnering aan het bezoek op Het Loo op 10 Augustus j.l. DE AUTOMATISEERING DER RIJKSTELEFOON. De hoofdstad wordt omstreeks 1 Januari ingeschakeld. Gedurende de laatste jaren zijn verschei dene districtsmetten van de rijkstelefoon in de omgeving van de hoofdstad geautomati seerd. Tevens is het mogelijk thans reeds uit tal van plaatsen Amsterdam automa tisch per telefoon te bereiken, zooals uit het Gooi, Utrecht, Haarlem. Alkmaar en tusschengelegen en tot de betrokken districtmetten bc-hoorende gemeenten. Het verkeer tusschen deze districten is ook reeds geautomatiseerd. Tot dusver was het gemeente-telefoonnet van Amsterdam in de automatiseering nog niet voor uitgaand verkeer ingeschakeld, hoewel als gevolg van de automatiseering bij het rijk wel reeds met vele plaatsen zoogenaamd snelverkeer was ingevoerd. Wij vernemen thans, dat het in het voor. nemen der betrokken administraties ligt met ingang van omstreeks 1 Januari 1938 het hoofdstedelijk telefoonnet geheel in het automatisch verkeer in te schakelen. Geleidelijk zullen de rijksdistrictsnetten met het Amsterdamsehe telefoonnet wor den verbonden, zoodat binnen enkele jaren de telefonische verbindingen ook van de hoofdstad uit met het grootste deel van ons land automatisch tot stand-zullen kun nen worden gebracht. Om den gezant te Berlijn, die in Den Haag benoemd is, te vervangen. Naar wij vernemen zal de gezant van Venezuela bij het Nederlandsche Hof, de heer Gustavo Herrera, dezer dagen den Haag verlaten ln verband met zijn benoe ming tot gezant in Berlijn. De tegenwoordige Venezolaansche gezant in Berlijn, dr. Silvestre Tovar Lange, is be noemd tot gezant in den Haag en zal zich binnenkort hier ter stede vestigen. Dr. Tovar-Lange is eenigen tijd werk zaam geweest op het Venezolaansche de partement van buitenlandsche zaken en vervolgens benoemd tot gezant in Berlijn. HET PRINSELIJKE PAAR NAAR HET LOO Gistermiddag zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Maybach, met den Prins aan het stuur, van het paleis Soest- dij'k naar het Loo vertrokken. ZAL HET DEZEN HERFST VEEL REGENEN? Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt heeft de volgende seizoensverwachting voor den herfst opgemaakt De berekeningen omtrent het karakter van den herfstneerslag leiden tot dusveT tot de uitkomst, dat de maanden Septem ber, October en November gezamenlijk een neerslag merkbaar boven normaal zouden opleveren. De berekende afwijking bedraagt ongeveer 25 procent, r Een van de hulpmiddelen ter berekening komt eerst later ter beschikking, zoodat wellicht nog een nadere mededeellng zal volgen. De neerslag over Augustus is beneden normaal gebleven, zoodat het geheele zomerseizoen een neerslag eenlgszins onder normaal heeft opgeleverd, terwijl die vol gens de berekening ongeveer normaal had moeten zijn. UITVOERING VLEESCHKEURINGSWET IN ZUID-HOLLAND. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland, die reeds bij herhaling incidenteel regelend en bemiddelend zijn opgetreden ten aan zien van de uitvoering van de vleeschkeu- ringswet, in het bijzonder wat betreft de samenwerking ter zake tusschen gemeente besturen, het eenige maanden geleden wenschelijk hebben geoordeeld, een com missie ln te stellen, welke hun van voor lichting zal dienen omtrent de wensche- lijkheid van maatregelen ten aanzien van de uitvoering van die wet in het Noorden en het centrum van de provincie. In deze commissie, waarvan een der leden van gedeputeerde staten voorzitter Is, heeft ook de veterlnalr-lnspectcur van de volks gezondheid zitting. F. C. v. d. AREND t In De Bilt is plotseling overleden, ruim 70 jaar oud, de heer F. C v. d. Arend, oud ste directeur van de N.V. Tabak Maat schappij Arendsburg te Rotterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 3 September niet plaats hebben. Bij K.B. is met ingang van 15 Septem ber benoemd tot burgemeester der gemeen te Helmond: A. J. W. M. Moons, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Raamsdonk. UIT NED. OOST-INDIË Mr. PLATE OVERLEDEN. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta A.N.P.) Alhier is overleden W. J M. Plate, oud-vlce-pre- sldrnt van den raad van Justitie te Batavia. Mr. Plate, die bijna voortdurend gedu rende vele tientallen Jaren te Batavia woonachtig was, heeft, vooral ln vroegere Jaren, voor het tooneel. en gezelschapsle ven in de hoofdstad zeer veel gedaan. Vreemd, dacht Nico Verhage, terwijl hij tegen de verschansing leunde, en zijn blik gretig de blanke duinen afzocht, waarlangs zij nu voeren, vreemd, dat dit me zoo ont roert. Ik ben toch niet sentimenteel, en ruim achttien jaar ben ik weggeweest. In dien tijd heb ik nooit meer dan een vluch tige gedachte hieraan gewijd. Is het, om dat ik hier geboren ben, omdat hier al mijn herinneringen liggen? Hij ijsbeerde op en neer, de handen in de zakken, en hoe meer het schip de haven naderde, hoe minder zijn oogen de kust loslieten. Daar was de boulevard, ginds de groote kranen van de fabriek en de rustige slanke kerktoren, die ze op school altijd hoorden, als hij ieder kwartier zijn liedje dreunde. Nico Verhage had niet veel tijd, zijn zaken riepen hem in Amsterdam, maar een dag had hij zich beloofd, een dag, dat hij alle zakenbeslommeringen van zich af zou schudden, en zich heelemaal onder zou dompelen in zijn herinneringen. En toen hij dan ook als een der eersten voet aan wal zette, en hij haastig zijn koffers in het bagage-depot had afgegeven, richtte hij zijn schreden onmiddellijk naar de stad. In jaren had hij zich niet zoo op iets ver heugd, als Juist op dezen éénen dag in zijn kleine geboortestadje, dat hij achttien jaar geleden verlaten had. Sjonge, wat was er gebouwd ln de bui tenwijken. Dit gedeelte herkende hij maar nauwelijks. Maar de goede oude binnen stad, daar zou alles wel bij het oude ge bleven zijn daar zou hij die oude ver trouwde plekjes terugvinden. Hij lachte om zijn eigen sentimentaliteit. Idioot! Hier liep hij nou, en hij merkte, dat hij onbe wust of was het eigenlijk wel zoo heele maal onbewust? het eerst zijn schreden richtte naar zijn oude H.B.S., het gebouw, v/aar hij in zijn Jeugd het meest op ge mopperd had, dat hij had verwenscht, en destijds met een zucht van verlichting den rug toegekeerd.En nu liep hij er waar achtig met verteederlng aan terug te den ken. Nu zag hij in gedachten het gezellige straatje, waarin de H.B.S. gelegen was, dat straatje een beetje donker door de hooge, oude elkenboomen, die zooveel schaduw gaven, dat straatje, midden ln de stad ge legen, en eigenlijk heelemaal niet geschikt voor een rustig lesgeven, want vlak tegen over de H.B.S. was een smidse, tot groote wanhoop van den directeur, die door het eeuwigdurende getik op het aambeeld vaak razend werd. En aan den anderen kant was dat kleine snoepwinkeltje, waar ze voor schooltijd, of ln het „vrij kwartier" binnenglipten, om „op de pof" moccaree- pen of taaie toffees te koopen, waar ook vaak complotten gesmeed werden tegen leeraars, die niet erg in den smaak vielen! Hij was er nu, maar hij zocht tevergeefs. Geen straatje, geen eikenboom, geen H.B.S. geen smidse. Alleen maar een kale, saaie, lange muur. Bevreemd keek hij rond. Hier moest het toch zijn. Hij vroeg een voorbijganger, die hem verwonderd aan keek. „Bestaat al lang niet meer, meneer. Fabrieksterrein geworden, jaren geleden opgeslokt door de werf." Hoe is het mogelijk, dat dit hem zóó te leurstelde? Kinderachtig eigenlijk. Hadden ze dat alles misschien zoo moeten laten, omdat hij het nog graag eens wilde terug zien? Kom, verder de stad in. Zie, daar had je dat gezellige, kleine marktje, hier was toch niets veranderd. Alleen de mo derne kiosk in het midden, maar die mis stond daar niet eens zoo hèèl erg. Hier vlak bij moest het huis zijn, waar zij woonde, Nelly, zijn eerste jeugdliefde. In dit straatje, nummer vijf was het. Hij stapte wat langzamer en zijn hart klopte nu even sneller, precies als twintig Jaar geleden, als hij zijn zijdellngsche blikken wierp naar het raam, waar hij haar hoop te Zien, en dat hij, als ze er werkelijk zat, I schichtig voorbijsloop in zijn schuchters liefde. Nmmer vijf was een winkelhuis gewor den, maar het raam van het zijkamertje waar zij altijd zat, was er nog. Er zat nii een klein jongetje met een groezelig snui tje, en er stond een vreemde naam op het winkelraam. Hij had natuurlijk niet in ernst gedacht, dat Nelly er nóg zou wonen maar toch gaf de aanblik van het smoe zelige jongensgezichtje hem een kil gevoel Eer. klein, een heel klein beetje hoop had hij toch wel gehad, Nelly hier terug te zien, het toeval speelt immers vaak zoo'n groote rol ln het leven. Graag had hij nog eens tegenover haar gestaan, geblikt ln die donkere oogen, die zoo ondeugend konden flikkeren, gekeken naar dat aardige ge zichtje, dat hij ééns. o, zoo vluchtig ge kust had. Maar hij zag ln 't geheel geen bekenden Overal onverschillige gezichten, menschen wier blik langs hem gleed, en die hij nooit gezien had. Achttien jaar ls een heele tijd en er verandert veel. Op den boulevard, vlak bij de haven, koos hij zich het bankje uit, waar hij vroeger over de stad en over de zee placht uit te zien ln zijn leege uren Hier had hij zijn eerste Uefdesvreug- de, zijn eerste liefdesverdriet verwerkt ■Hier had hij haar Initialen ln het hout gekorven, naast de zijne. Maar de latten van het houten bankje waren vernieuwd en er stonden nu andere Initialen Langzaam slenterde hij langs den boule- vard. De zee was tenminste dezelfde ge bleven, en overigens was hier ook weinig veranderd, maar de sfeer voelde hij anders aan. Er was minder bedrijvigheid, het leek doodscher, de adem van de crisis was er langs gestreken, en had zelfs de doode din gen een ander aanzien gegeven. Zooals de tijd zijn Ideeën had veranderd zoo had hij ook het stadje veranderd, de dingen vernield, die hij langzamerhand als waardevol was gaan beschouwen. Hl] zwierf her en der, en hij vond maar wei nig terug van wat hjj gehoopt had te zul len zien. Eén oude vriend ontmoette hij, en na vijf minuten was hun gesprekstof uit geput, en voelde hij, dat het een vreemde voor hem geworden was. Terwijl ze elkaar vroeger hun hartsgeheimen toevertrouw den. Toen kwam hij op weg naar het station voorbij een onooglijk klein winkeltje. Zoo'n winkeltje, waar hij als heel kleine jongen wel eens veterdrop gekocht had, waar men voor twee of drie cent een lootje kon koo pen, om dan een chocolade-mossel, gevuld met crème, een kaneelstok of een paar bruidsuikers te winnen. Voor hij het wist stond hij binnen, en het gaf hem een schokje, toen, nog voor het ouderwetsche belletje boven de deur uitgerinkeld was, het oude moedertje bin- nenslofte, precies als vijfentwintig Jaar geleden. Misschien liep ze nog Iets gebo- gener. dan toen, mogelijk waren haar ha ren nog een tikje grijzer geworden, en was haar gezicht nóg gerimpelder, maar in zijn herinnering zag ze er precies zoo uit als ln zijn jongenstijd. Ze keek een beetji verbaasd, toen hij haar zoo bleef aansta ren, en pas na haar tweede „Wabliel?" verstrooid een chocoladereep vroeg. En ze keek nóg verbaasder, toen hij een gulden betaalde, en daarna zóó het winkeltje uit liep. Een beetje achterdochtig liet ze den gulden op de toonbank rinkelen; dat vreemde volk was nooit te vertrouwen. Buiten stond Nico Verhage met een dwaze glimlach naar de chocoladereep te staren, en hij had een beetje spijt, dat by niet een honingstokje of een dropladdertje gevraagd had, om de illusie van het ver leden volkomener te maken. Veel had de tijd vernield, maar iets u t zijn jeugd was toch gebleven. En terwijl hU ln de verte al het grauwe station zag op doemen, dacht hij er nog met verteederlng aan, hoe hij als kleine jongen uit de han den van datzelfde oudje gekleurde toover- ballen had gekregen in ruil voor de van zijn moeder afgebedelde cent Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. HAVERZAKLAAN. Een bewoner van de Haverzaklaan vraagt meer politietoezicht aangezien velen deze VOOR WOENSDAG 1 SEPTEMBER. Hilversum L 1875 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gr.pl. 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding 10.20 „Nieuws", causerie (Gr.pl.) en Gr.pl. 12.00 Gr.pl. 12.30 Orgelspel 1.151.45 „Fantasia" 2.00 Gr.pl. 3.00 Voor de kinderen 5.30 Gr. pi. 6.00 Orgelspel 6.30 Gr.pl. 6.40 Landbouwpraatje 7.00 Zang 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in Zeeland", cau serie 8.00 Herhaling SOS-Berlchten 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia 8.15 VARA-Orkest 9.00 Zaans programma 9.30 Vervolg concert 10.00 Berichten ANP 10.05 Sportpraatje 10.20 „Fantasia" Om 10.30 Berichten ANP 11.00—12.00 Gr.pl. Hilversum II, 301 M. NCRV-Ultzen- dlng 6.307,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwensehen 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst 11.00 Ensemble Van der Horst 12,00 Berichten 12.15 Gr.pl. 12.30 Vervolg concert 1.30 Gr.pl. 2.00 Sopraan en piano 3.00 Christ, lec tuur 3.30 Solistenconcert 4.45 Feli citaties 5.00 Kinderuur 5.45 Orgelcon cert 6.30 Causerie over het Binnenaan- varlngsreglement en stoommachines 7.00 Berichten 7.15 „Terug op de schoolban ken", causerie 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berlchten 8.15 Russisch Kerkkoor en orgel 9.45 Amsterdams Salonorkest. (Om 10.00 Be richten ANP) 10.45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg concert 11.3012.00 Gr.pl. Hierna: Schriftlezing. Droitwlch, 1500 M. 11.05: Orgelspel 11.35 Gr.pl. 12.20 BBC-Schotsch Orkest en solisten 1.20 Het Gwauncaegurwen Prize Orkest en solist 2.05 Gr.pl. 2.35 Het MacArthur kwintet 3.05 Causerie over Amerikaansche nachtclubs 3.50 Planorecital 4.20 Vesper 5.10 Gr.pl. 5.20 Henry Hall en zijn Band 6.20 Be richten 6.40 Falkman's Apachen-orkest en solist 9.20 Alvln Saxon en zijn Band 10.00 Berichten 10.20 „Science at your service", causerie 10.40 BBC-Revue-or- kest, koor en solisten 11.20 Causerie en declamatie 11.35 Henry Hall en «n Band 11.5012.20 Jazzmuziek (Gr.pl.) Radio-Paris, 1648 M. 7.10, 8.20 en 1035 Gr.pl. 12.20 Gras-orkest en zang 2.30 Gr.pl. 4.05 Zang 5.20 Populair con cert 7.50 Zang 8.50 „L'amour-mede- cln", operette 10.50 Gr.pl. Keulen, 458 M. 6.50 H. Hagestedts or kest 8.50 Omroeporkest 12.20 N8DAP- Orkest 2.35 Gevarieerd concert 4.5U Omroeporkest en solisten 7.20 Grpl;_-" 8.30 Omroeporkest en solisten 10.0- 12.20 H. George's Dansorkest en soliste. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12-20 Gr.pl. 12.40 Salonorkest 1.30 Omroep orkest 1.50—2.20 Gr.pl. 8.20 Salonor kest en soliste 7.20 Zang 8.20 Om roeporkest 10.30—11.20 Omroepdansor- kest 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Om roeporkest 1.30 Salonorkest 1.50-? 2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek «w Kwartetconcert 8.20 Duetten Symphonieconcert m.m.v. soliste 11.W— 11.20 Gr.pl. Deutschlandsender. 1571 M. 8.20 Be richten 8.30 Berlljns Philharmonlscn Orkest 9.20 Sportpraatje 9.35 Eugen Wolff's orkest 10.20 Berichten JJ-J? Cello en piano 11.05 Weerbericht l1" 12.20 Fr. Hauck's orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF Etf DE R. O V. RADIO-CENTRALE. straat zoomede een der zijstraten op dl- I 7.20 BBC-Harnjonie-orkest 8.00 Boek- lyeree manieren verontrelnl^n: :|b»»pr«klns ^«Ö0 Voor Woensdag 1 September, lste programma: Iederen dag van 8—24 j uur: Avro, Vara, enz. 2de programma: Iederen dag van 8—2' uur: Kro, Ncrv, enz. 3e programma: 8.00 Keulen - 9.50 Diver sen - 10.35 Parijs R. - 11.35 London ML* 12.20 Brussel VI. - 13.30 Keulen - 15.» versen - 15.35 Deutschl.s. - 16.20 LonM" R. - 17.30 Parijs R. - 18.20 Brussel VJ. 19.05 Brussel Fr. - 19.20 Keulen - 20.05 ra- rijs R. - 20.20 London Ree. - 20.50 Brussf' Fr. - 23.05 Berlijn. on n. 4e programma: 8.00 Brussel VI - - r versen - 10.35 Droitwich - 12.20 London n- - 14.35 Droitwich - 18.20 Diversen- le:w Droitwlch .wlch. 22.20 Brussel VI. - 23.35 D 2—f

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10