Scherens wereldkampioen der sprinters Maandag 30 Augustus 1937 No. 36 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Voor de zesde achtereenvolgende maal Van Vliet op de tineede plaats De wedstrijd BelgiëNederland Voorzitter van A.D.O. geschorst Scherens. Voor de zesde achtereenvolgende maal heeft Jcf Scherens te Kopen hagen beslag op den titel van wereld kampioen der professional sprinters gelegd, waarmede de Belg het record van Moeskops met vijf wereldkam pioenschappen geslagen heeft en bo vendien dat van den Deen Ellegaard cvenaarddé. Doch EUegaard Heeft niet zesmaal achter elkaar den titel weten te veroveren, zoodat Scherens gisteren zich geplaatst heeft aan het hoofd van alle professional sprinters, die de we reld ooit heeft gekend. Inderdaad, de ruim 28-jarige Scherens itaat nog steeds op eenzame hoogte in ie kleine wereld der top-sprinters. Jarenlang heeft deze uitermate sportieve renner, die na de periode van Moes- iops en na die van Michard aan het firmament der sprintwereld verscheen zich tegen Gerardin, Richter, Falck Hansen en Michard kunnen handhaven, zoo goed kun nen handhaven, dat men van tevoren vaak zei„Nu ja, dat wint Scherens natuurlijk". Maar dit jaar is er een nieuwe kracht, eveneens van bijzondere klasse, in dit kleine wereldje bijgekomen: onze land genoot van Vliet. Had Scherens niet maan den geleden reeds gezegd, dat hij hem, van Vliet, het meest vreesde? Deze mee ging van den Belg ging lijnrecht in tegen de beweringen van vele wielerdeskundigen, waarbij onze landgenoot geert kans werd gegeven om zich in de halve eindstrijden te kunnen klasseeren, nog minder voor de linale. Hoe is dat anders uitgekomen, Chaillot zerd in den kwarteindstrijd eenvoudig afgestraft door van Vliet, verdiend, want de Franschman reed een dommen koers. Zoo belandde van Vliet in den halven eindstrijd. Men had hem daarin Gerardin tot tegenstander gegeven. Op prachtige wijze zegevierde van Vliet over den zeer rnelien Franschman. Zoo had de ex-ama- teurwereldkampioen den eindstrijd bereikt. Niemand zal ontkennen, dat Scherens, die eerst Michard en vervolgens Richter had verslagen, in beide ritten tegen van Vliet niet sterker is geweest, al spande het er in den eersten geducht om. Maar mocht men meer verwachten van een renner als van Vliet, die 21 jaar en eerst ruim een half laar professional is en nog weinig tegen craks als Scherens, Gerardin en de anderen uitgekomen, dan de tweede plaats. Scherens. de snelheidsfenomeen, de ta.c- icus, de geroutineerde renner, die alle banen van de oude wereld kent. die de sterke en ook de zwakke zijden van zijn tegenstanders door heeft, omdat hij reeds vele malen tegen hen is uitgekomen. In den eindstrijd stond ditmaal een jong sprinter tegenover hem, een onervarene in dit milieu, een nieuweling, die nog veel in taüisch opzicht zal moeten leeren. die over weinig routine beschikt, maar daarvoor ui dc plaats kon stellen een ongelooflijke snelheid, zijn enthousiasme, zijn durf. aan de jeugd eigen. Als men winnaar en over wonnene in het licht van deze factoren beschouwt, dan is het duidelijk, dat Sche rens nog een klasse op zich zelf moest vor men, dat de tijd van gaan van den Belg steeds niet gekomen is. Maar even reker is het. dat de jeugd plotseling is ver stenen. een tweede plaats heeft weten te veroveren. Hoe lang zal Scherens' ster nog schitteren? Nog een jaar, nog twee jaren? Of zal van Vliet in de komende maanden zooveel aan routine en tac tiek kunnen winnen, dat de Belg wel licht reeds het volgend jaar, als de wereldkampioenschappen te Amster dam worden gehouden, voor den Ne derlander zal moeten plaats maken? Dit zijn niet alleen onze gedachten, immers algemeen heerschte na afloop de opinie, dat men in van Vliet den toekomstigen wereldkampioen ziet. De laatste maal dat Nederland tijdens de wereldkampioenschappen der professionals, sprinters genoemd werd, was in 1930. toen Moeskops te Brussel de tweede plaats ach ter Michard bezet e. Na zeven jaren is eindelijk weer een Nederlandsche renner od de eerelijst der wereldkampioenschappen ingeteekend, zij het dan ook nu wederom op de tweede plaats. Waarmede men voor- loopig tevreden kan zijn. Nu moet men niet denken, dat Scherens 't gemakkelijk tegen van Vliet heeft gehad. De Belg stond hier tegenover een renner, wiens tactiek hij niet kende, wiens wijze van rijden hem vreemd moest zijn. Zeker, Scherens wist. dat van Vliet, snel, razend snel was. maar zou hij van Vliet laten aan vallen of zou hii zijn eigen wedstrijd rijden? Scherens had besloten een afwachtende houding aan te nemen, hetgeen hit des te gemakkelijker kon doen, nu hii in den eersten rit de twee positie geloot had. Van Vliet reed in dezen eersten rit zeer ver standig en Scherens moest alles en alles geven, om in een langen sprint nog met een half wiel te kunnen winnen. Voor van Vliet werd 113/5 sec. genoteerd, den snel- sten tijd tot op dat moment in deze wereld kampioenschappen gemaakt. Maar wat moet Scherens dan wel gereden hebben, die op de 200 M. zeker een lengte achter van Vliet had gelegen, toch zeker 112/5 sec., misschien wel 111/5 sec Welk een souplesse, om zoo een snelheid op de laat ste meters te kunnen draaien. Deze eerste rit was dus zuiver op snelheid gebaseerd. Scherens wist nu, dat hij even snel, zoo niet sneller was dan van Vliet en zoo was het begrijpelijk, dat Scherens. in den eersten rit verontrust en niet wetend, wat van Vliet zou doen. in den tweeden rit toch wat gemakkelijker reed en besloten had om de tactiek den doorslag te laten geven. Nu vertrok Scherens van den kop, reed lang zaam de eersle ronden. No rustig ging de Belg de voorlaatste bocht in. Ou 350 M. nog geen demarrage. Van Vliet, had een vrij groote ruimte gelaten tusschen hem en Scherens, wel drie lengten. En od 250 M. schoot Scherens van langzaam tempo zoo snel weg, zette zoo hard aan. dat van Vliet Van Vliet. reeds een geslagen man was. Van Vliet vertelde ons na afloop: „Ik dacht niet. dat Scherens zoo hard kon aanzetten! Maar wat heb ik nu ook voor een ervaring tegen den wereldkampioen? Ik Ijjan met mijn tweede plaats tevreden zijn'A Deze opmerking bevestigde wel heel dui delijk onze meening. dat van Vliet op dit oogenblik nog ten eenen male in routine te kort schiet, om kans op een zege tegen Scherens te hebben. Maar zijn rijden wet tigt toch het vertrouwen, dat men in hem kan stellen: een toekomstige wereldkam pioen. Zoo zijn deze wereldkampioenschap pen, die ditmaal van langen adem waren, weer achter den rug. België heeft twee titels, Nederland. Italië en Duitschland ieder een titel gewonnen. En met de tweede plaats van Van Vliet, de vierde van Demmenie, het uitstekende rijden van Schuiten, mag ons lang meer dan tevreden zijn: Holland heeft zijn naam in de inter nationale wielerwereld op krachtige wijze hooggehouden. De kwart eindstrijden. De wedstrijdcommissarissen Stol i Neder land:, Legros (Frankrijk) en Baudot (België) hebben de acht renners over de kwarteindstriiden een uur voor den aan- van pas ingedeeld. Daarbii had men er rekening mee gehouden dat Scherens. Rich ter, Gerardin en van Vliet de sterkste vier waren. Hoe juist is dit uitgekomen. Het verloop der ritten was als volgt: Eerste rit: 1. Scherens, 2. Michard. Tijd 12 sec. Tweede rit: i. Gerardin. 2. Merkens. Tijd 12 4/5 sec., verschil ruim l'/j lengte. Derde rit: 1. Richter, 2. Falck Hansen. Anderhalve lengte verschil en een tijd van 11 4/5 sec. over de laatste 200 M. Vierde rit: 1. Van Vliet, 2. Chaillot. od twee lengten. Chaillot nam den kop. Langzaam kropen de renners over de 'baan. doch na 160 M. schoot Chaillot reeds weg. Het werd zoo doende een sprint over meer dan ander halve ronde. De Franschman nam 5 a 6 M. voorsprong, doch op 180 M. van de finish had onze landgenoot het wiel van den Franschen kampioen reeds te pakken en ging in volle snelheid bii het uitkomen van de laatste bocht langs hem heen. Hij won gemakkelijk, zonder zich op de laatste 50 M geheel uit te rijden met twee lengten. Tijd 12 4/5 srec. De halve eindstrijden. De indeeling der halve indstrijden had tot resultaat, dat- Scherens tegen Richter en Gsrardirl tegen van Vliet zouden uit komen Eerste halve eindstrijd: 1. Scherens, 2. Richter. Richter nam den kop. Op 300 M. demar reerde de Duitscher, hoog de bocht uitko mend, Scherens geen gelegenheid gevend, buitenom te komen. Een schijnaanval van Scherens binnendoor werd direct gevolgd door een aanval aan de buitenzijde. In de bocht kwam Scherens naast Rich ter. Op deze baan is het wel buitengewoon moeilijk in de bocht van het wiel te komen en op zij van zijn tegenstander te liggen. Scherens volbracht deze buitengewone pres tatie. Met een half wiel won de Belg: laatste 200 m. 12 sec. Tweede halve finale 1. Van Vliet, 2 Gerardin met vele lengten. Gerardin lootte den kop. Op 300 m. loerde de Franschman of van Vliet zou demarree- ren. Onze landgenoot zag op dat moment zijn kans, kromde den rug, ging buitenom (blijkbaar precies anders dan Gerardin ver wachtte) en lag bij het passeeren van de laatste bocht anderhalve lengte voor. Met een uiterste krachtinspanning trachtte Gerardin het wiel van van Vliet te pakken, maar het verschil werd niet kleiner. Op het laatste rechte gind gaf Gerardin den strijd maar op en van Vliet won met vele lengten. Tijd 114/5 sec. Eerste rit: 1. Richter, 2 Gerardin op een halve lengte, 12 sec. Tweede rit: 1. Gerardin, 2. Richter. Tijd 113/5 voor de laatste 200 m. De finale. Eerste rit: 1. Scherens, 2. van Vliet, op een half wiel. Van Vliet had den kop geloot. Een lekke band in de eerste ronde van onzer) landge noot was oorzaak, dat de rit moest worden overgereden. Van Vliet ging hoog in de voorlaatste bocht, den Belg beloerend, opdat deze geen gelegenheid zou krijgen, binnendoor te ko men. Op 240 m. lag van Vliet op volle snel heid. Razend snel kwam Scherens er achter aan en centimeter voor centimeter won de Belg terug. Op het laatste rechte eind volg de een fel duel. Scherens won, dank zij een enorme krachtsinspanning, met een half wiel. Tweede rit: 1. Scherens, 2. van Vliet op 2 lengten, 114/5 sec. Scherens had in den tweeden rit den kop. In langzaam tempo ging het door de eerste ronde. Op 300 m., bij het uitkomen van den voorlaatste bocht, legde van Vliet wel drie lengten tusschen hem en Scherens. Op 250 m. demarreerend, zag Scherens toen zijn kans om uit lang zaam tempo, zoo snel en onverwacht te vertrekken, dat onze landgenoot geen kans kreeg zich te herstellen en niet vermocht te volgen. De rit was op dat moment reeds beslist. TENNIS. De Belgen winnen met 2113 Zaterdag en gisteren is te Westende (B.) de wedstrijd BelgiëNederland gehouden en door de Belgen met 2113 gewonnen. Het verloop van den eersten dag was voor Holland gunstiger dan men had verwacht. Blijkbaar hadden de Belgen last van ten- nismoeheid, terwijl verschillende Hollan ders goed op dreef waren. Zoo wist Van Swol den Belgischen kampioen Naeyart te kloppen en zegevierde Teschmacher over Geelhand. Hughan en Heynen hebben beide op setpoint gestaan, maar moesten ten slotte toch nog verliezen. Bij de dames was de zege van mej. Mechel over mevr. Isaac (en wat voor een zege!) een prettige surprise. De uitslagen van den eersten dag waren: Ochtendpartijen Enkelspel heerenVan den Eynde (B.) si. Hughan (N.) 60, 2—6, 0—6; Geelhand verliest van Teschmacher 16, 46, Mor- reau verliest van MalnkeUe 63, 46, 36; Delire sl. Lijsen 62, 64; De Borman sl. Brouwers 6—2, 57, 75; Pelen sl. jhr. De Brauw 64, 64. Dames enkelspelmevr. Isaac verliest van mej. Mechel 1—6. 26; mej. Hoyaux ver liest van mej. A. Kerckhoff 62, 26, 1—6. Middagpartijen Heerenenkelspel: Nayart verliest van Van Swol 62. 36, 36; Lacroix slaat Karsten 63. 64. Dames-enkelsj>elmej. Solé verliest van mej. Terwindt 16, 06; mej. De Borman sl. mevr. Van Berkel 62, 64. Heerendubbelspel: Geelhand en Van den Eynde sl. Karsten en Teschmacher 64, 63; Moreau en Noeyart sl. Lijsen en Ketjen 6—4, 6—3, Gemengd dubbelspel: mej. De Borman en De Borman verliezen van mej. Couquerque en Teschmacher 46, 46; mevr. De Meu- lemeester en Lacroix sl. mej. Terwindt en Van Swol 64, 62. Dames dubbelspel: mevr. Nauts en mevr. Isaac sl. mevr. Van Berkel en mej. Kerck hoff 4—6, 6—4, 6—3. Gisteren werd er in het heeren-enkelspel door onze landgenooten slechts een punt geboekt, namelijk dooi' Hughan. die Ew- bank klopte. Deze Belg was ingevallen voor Geelhand, die geblesseerd was. In het dames-enkelspel zorgde mej. Ter windt voor de zege in twee sets over de Belgische kampioene, mej. De Borman. Het meeste succes voor Holland kwam tenslotte op den tweeden dag van de dub belspelen, die ooi-zaak werden dat een débacle voorkomen werd. De uitslagen waren: Heeren enkelspel: Lacroix sl. v. Swol 6—1, 26, 60; Naeyart sl. Karsten 63. 64; Ewbank verliest van Hughan 3—6, 57; v d. Eynde sl. Teschmacher 61. 61; De Borman sl. Marinkelle 61, 36, 63; Moreau sl. Brouwers 64, 6—4; Delire sl. De Brauw 61, 75; Peten sl. Lysen 97, 8—6. Dames enkelspel: mej. De Borman verl. van mej. Terwindt 3—6, 3—6; mej. Solé wint van mevr. v. Berkel 76 (teruggetrok ken); mevr. Isaac verl. van mej. Kerckhoff 06, 16; mej. Hoyaux sl. mej. Mechel 6—0, 64. Heeren dubbelspel: Lacroix en De Bor man sl. Hughan en v. Swol 63, 2—6, 62; Ewbank en Nauts sl. Marinkelle en De Brauw 64, 46, 64. Gemengd dubbelspel: mej. Solé en Geel hand verliezen van mej. Kerckhoff en Hughan 75. 68, 16; mevr. Isaac en Moreau verliezen van mevr. Van Berkel en Karsten 16, 62, 57. Dames dubbelspel: mevr. De Meule- meester en mej De Borman verliezen van mej. Couquerque en mej. Terwindt 46. 7—5, 4—6. WIELRENNERScherens (België) voor do zesde maal wereldkam pioen sprint; Van Vliet eindigde ais tweede. TENNIS: Nederland verloor met 1321 den tenniswedstrijd tegen België. VOETBAL: De algemeene vergadering van den K.N.V.B. heeft besloten tot uitbreiding der Zuidelijke le klasse. ATHLETIEK; A.A.C. (Amsterdam) club kampioen van Nederland en houder van den Prins Hen drikbeker. DE MUNNIK—WASSENAAR. Te Leiderdorp werd gespeeld een vriend schappelijke wedstrijd tusschen een com binatie Wassenaarsche spelers van de ba nen „Konijnenburg" en een combinatie van „De Munnik". Ziehier de uitslagen, waarbij wij eerst de namen van de spelers van De Munnik noemen: Gemengd dubbelspel: Mevr. van Deven ter en Bakkermej. Osinga en Petit 46, 61, 61; mej. v. Leeuwen en Kuiper mej. Backer en Konijneburg 60, 62. Dames dubbelspel: Mej. Vellekoop en mej. Aldershoffmevr. Goekoop en mej. Osinga 46, 16; mevr. Van Deventer en mej. Koningmevr. Rogozinsky en mej. Backer 6—1, 4—6, 6—2. Dames enkelspel: Mevr. v. Deventer— mej. Osinga 46. 63. 36; mej. Velle koopmevr. Goekoop 16, 26. Heeren dubbelspel: Kuiper en Bakker— Petit en Konijnenburg 46, 62, 36; v. Leeuwen en Laman—Bloos en v. d. Boo gaard 16, 62. 57. Heeren enkelspel: KuiperPetit 75, Toen volgde nog de huldiging van Sche rens, voor de zesde maal wereldkampioen. Ook van Vliet reed nog een eere-ronde. evenals Richter. Daarmede waren deze wereldkampioenschappen, die door bijzon der fraaie weersomstandigheden zijn be gunstigd, en die, vooral wat de baanwed- strilden betreft, door veel publiek wer den bijgewoond, geëindigd. 6—1; Bakker—v. d. Boogaard 6—2, 6—3. Totaal uitslag 46. Ofschoon de Wassenaarsche spelers dus de overwinning behaalden, is het resultaat voor „De Munnik" toch niet onbevredi gend. Het betrof hier een eerste wedstrijd met een andere club en algemeen werd een grootere nederlaag verwacht. Naar wij ver nemen zal vermoedelijk te Wassenaar een returnwedstrijd worden gespeeld. De da tum is echter nog niet vastgesteld. VOETBAL. Amateurbepalingen overtreden Een kastekort van f. 3000 De strafcommissie van den K.N.V.B. heeft den voorzitter van het Haagsche A.D.O. geschorst voor den tijd van één jaar, omdat hij een speler bij zich in dienst heeft genomen, terwijl een deel van het loon van dezen speler uit de kas van A.D.O. werd betaald, hetgeen, zooals wel vanzelf spreekt, in strijd is met de amateurbepalingen. De bestuursleden die hieraan hebben meegewerkt zijn berispt, terwijl zij boven dien voorwaardelijk zijn geschorst voor één jaar met 3 jaar proeftijd. Uit het onderzoek, dat door den K.N.V.B. werd mgesteld, bleek, dat een bedrag van f. 500 (het uitbetaalde loon) in de boeken niet verantwoord was. De voorzitter van A.D.O. heeft getracht dit. bedrag aan te zuiveren. Hij gaf daartoe aan de commissie van onderzoek op, dat f. 480 gebruikt was voor onderhandelingen gevoerd over den aankoop van een nieuw veld. Tijdens het onderzoek is tot over maat van ramp nog gebleken, dat er inplaats van f. 4000 slechts f1000 in de kas aanwezig was. De penning meester wist daarvoor geen verklaring te geven. In een ledenvergadering van A.D.O. is besloten, den inmiddels geschorsten pen ningmeester, het vermiste bedrag binnen 5 jaar te doen aanzuiveren. BEKERWEDSTRIJD S.C.O. I—A.S.C. I. Ter gelegenheid van het Oranjefeest zal morgen op het S.C.O.-terrein aan den Hof dijk te Oegstgeest een bekerwedstrijd wor den gespeeld tusschen S.C.O. I en A.S.C. I (Zondagelftal). Voor dezen wedstrijd, welke om 5.30 uur n.m. aanvangt, is door de Oranjevereeni- ging een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. Eertijds speelden de plaatselijke voetbalvereenigingen S.C.O. en O.V.V. op den dag van het Oranjefeest tegen elkan der. doch zooals men weet is O.V.V. eenige jaren geleden opgeheven. Nu heeft A.S.C. zich bereid verklaard om ieder jaar voor dezen bekerwedstrijd uit te komen, zoodat de traditioneele voetbal wedstrijd op Koninginnedag weer in eere is hersteld, waarover men zich in sport kringen zeer verheugt. De beker moet driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen worden. Het vorig jaar heeft S.C.O. den beker ge wonnen en daarom zullen de S.C.O.'ers er ook ditmaal wel alles op zetten om te win nen. S.C.O. zal uitkomen in de volgende op stelling: Doel: P. Brussee; achter: T. Perfors en E. Binsbergen; midden: L. van Rij, A. Zeilstrey en R. Lubach; voor: J. Krijger, A. Lubach, M. Seho'ten, J. Bin'bsrgen, C. v. d. Kraan. A.S.C. komt met haar voltallig compe titie-elftal uit. De uitreiking van den beker heeft plaats op het feestterrein des avonds te 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9