LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 Augusfus 193) KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS Autobotsingen in Den Haag AGENDA LUCHTVAART Geslaagde verkoopscampagne Een doode en eenige gewonden Auto te water gestort 27-jarige dame verdronken Te Haarlem is Zaterdagavond een twee persoonsauto in de Delft, het water bii de Spoorwegstraat, gestort, waarbij de 27-jarige mevr. N. T. aldaar die onder toezicht van haar man de auto bestuurde, is verdronken. De heer T. maakte met de auto een proefrit, aangezien hij het Wagentje wilde koooen. Dicht bij zijn woning in de Spoor wegstraat nam zijn vrouw achter het stuur plaats. Bij den scherpen hoek reed de auto het trottoir op en daarna schuin od het water toe. Hier reed de wagen in de Delft, waar hij over den kop sloeg De heer T. wist de auto het eerst te ver laten. Hii bevrijdde zijn vtouw en trachtte haar boven water te houden. De modder werd haar echter noodlottig. Mevr. T. zakte steeds dieper weg en verdween tenslotte onder de oppervlakte ran het warer. Nadat de heer T. door omstanders od het droge was geholpen, vond men na tien minuten zijn echtgenoote. Zij was reeds bewusteloos door het vele water en den modder, welke zij had binnengekregen. Ruim een uur heeft men getracht door wermanstraat te Den Haag een taxi. waarin kunstmatige ademhaling de levensgeesten vier personen zaten, door een van rechts op te wekken, doch dit heeft niet mogen komende auto zoodanig aangereden, dat de Gistermiddag omstreeks zes uur botsten op het kruispunt de Savornin Lohmanlaan en Verlengde Duinstraat te Den Haag twee auto's tegen elkaar Deze wagens waren respectievelijk bestuurd door den 23-jarigen P. ran den D. en den 21-jarigen G. K bel den te Den Haag. De botsing was zoo hevig, dat de auto. bestuurd door G. H„ over den kop sloeg. Naast den bestuurder zat de 22-jarige mej P. A. B uit de Klim opstraat, die in bewusteloozen toestand werd opgenomen en met ernstige wonden ver voerd moest worden naar he' Roode Kruis- zlekenhuis, waar het slachtoffer in den loop van den avond aan de gevolgen is over leden. Tengevolge van de botsing die ve.mrede- Hik is veroorzaakt doorda de auto. be stuurd door G. H„ geen voorrang verleende aan den anderen wagen, geraakte de 44- jarige wielrijder A. van de V. uit de Ba naanstraat onder de auto. welke over den kop sloeg Hij kwam er wonder boven won. der met slechts lichte verwondingen af en kon, na in het Roode Krulsziekenhuis ver bonden te zijn, naar huis terugkeeren. De auto van H. werd ernstie beschadigd, 'erwiil de fiets van v. d. V. werd-vernield. Gisteroohtend te kwart over acht is op den hoek ran de Vaillantlaan en de Wou- baten. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. De politie heeft den wagen in beslag genomen. Tegen den 28-jarigen heer J T. is proces verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. De heer T. verklaarde, dat het gaspen taxi omver geworpen werd en vrijwel werd vernield. Een der inzittenden van den verongeluk ten wagen, de 53-jarige luitenant-kolonel J. C S„ bekwam verschillende verwondin gen aan het hoofd en vermoedelijk een hersenschudding. De heer S Is ter verple- daal had geweigerd, zoodat de auto niet j rhvg naar het Roode Krulsziekenhuis over- tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Hii zou het stuur tezamen met zijn vrouw hebben vastgehouden Een riibewiis kon de heer T. niet toonen. maar naar hii ver klaarde. zou hij het sinds negen maanden bezitten. Deze verklaringen worden thans nader onderzocht. De aanvaring van het s.s. „Willemsplein" voor de Portugeesche kust. Ben onderhoud met den kapitein Zaterdagnacht ls ln de Rotterdamsche haven gearriveerd het s.s. Willemsplein van de N.V. Millingen. elk schip in den vroe gen ochtend van den 18en Augustus j.l. tijdens een plotseling opgekomen dikken mist 25 mijl ten westen van Oporto is aan gevaren door het Grieksche s.s. Evdoxia. Wij hadden bij aankomst een onderhoud met den kapitein van de Willemsplein, ge zagvoerder R. Schaap, die ons omtrent de aanvaring het volgende vertelde: .Tn den morgen van den 18en Augustus te ongeveer zeven uur wij waren reeds vier dagen In ballast op de uitreis met be stemming Melilla in Spaansch Marokko kwam er plotseling een dikke mist opzet ten. De eerste stuurman had de wacht en stond derhalve op de brug. Onmiddellijk gaf hij de vereischte mlstsignalen, terwijl ■hij tevens vooruit een ander schip hoorde aan bakboord. Op hetzelfde moment zette de stuurman de machines op langzaam. Inmiddels zoo zeide de kapitein was lk ook op de brug gekomen, teneinde het commando over te nemen. Het geluld van het eerste sohip. dat de stuurman had ge hoord. kwam echter niet nader, doch nu hoorden wij een miststoot van een ander schip, recht vooruit. Achtereenvolgens liet ik daarop de Willemsplein langzaam voor uitgaan, stoppen en achteruit slaan. Toen wij zoo ongeveer geen vaart meer liepen, hoorden wij de laatstgenoemde boot ln- plaats van één twee lange stooten geven, hetgeen beteekent: „ik lig stil ln het wa ter. Gij kunt mij veilig voorbij varen" en dit was voor ons het sein om uit te wijken, teneinde het schip te passeeren. Telkens als de Wülemsplein een lange stoot gaf dit beteekende het gewone mistsignaal liet het hier bedoelde schip, dat later bleek te zijn het Grieksche ss. „Evdoxia", twee lange stooten hooren. In de veronderstelling levend, gezien de twee lange stooten van de Evdoxia. dat wij veilig konden voorbijvaren, hoorden wij plotseling het boegwater van het Grieksche schip en bijna op hetzelfde moment kwam het schip met groote vaart op de Willems plein toevaren. Een aanvaring was onmo gelijk meer te vermijden. Wij hebben nog getracht den stoot zoo schuin mogelijk op te vangen. Met een geweldige klap liep de Evdoxia echter met het voorschip ln onze machinekamer, vlak tegen het waterdichte schot. waaTop het schip afstuitte. De Willemsplein kreeg een groot gat hoven de waterlijn terwijl verschillende platen en spanten werden verbroken. Ge vaar heeft er gelukkig geen oogenblik be staan. De zee was vrij rustig. De Evdoxia, waarvan de voorsteven was plat gedrukt en geheel naar bakboord om gebogen. terwijl het stuurboordanker in den boeg was weggedrukt, heeft nog een kleine werkboot uitgezet, waarmede de eerste stuurman naar de Willemsplein is gevaren. Ook onze stuurman heeft nog buitenaf de schade van het Grieksche schip opgenomen. Daar de Wülemsplein na de aanvaring water begon te maken, hebben wij aan de binnenzijde, waar het gat was geslagen, met bussen, bedden en keggen het schip zooveel mogelijk gedicht. We zijn daarop op eigen gelegenheid naar Lissabon gestoomd, waar het schip voorloopig is gerepareerd. Een groote ijzeren plaat werd verticaal aan de buitenzijde van het schip aange bracht, terwijl gebracht. De overige beide passagiers en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Omtrent de oorzaak van de aanrijding kan worden gemeld, dat de taxibestuurder ver zuimd had voorrang te geven. ERNSTIGE AANRIJDING TE BERGEN OP ZOOM. Drie gewonden. Gisteravond omstreeks negen uur is op den weg naar Roosendaal bii de R.K. be graafplaats te Bergen op Zoom een ernstig verkeersongeluk geschied. Oo het oogenblik. dat twee automobilisten, de heer P. K. uit Breda en zijn zoon wegens een lekke band bezig waren het rechterachterwie! van hun auto af te schroeven, werden zij door een motorfiets gegrepen en tegen den grond geslingerd. De heer K. liep een enkele been breuk op en zijn zoon een gecompliceerde dubbele beenbreuk. De motorrijder bekwam een bloedende wonde aan het gelaat doch de duorijdster bleef zonder letsel Het ongeluk moet ont staan zijn. doordat de motorrijder iemand uit Roosendaal het stopücht van de auto niet gezien heeft of niet heeft kun nen zien Toen hij op het laatste moment de auto bemerkte, probeerde hij den zagen rechts te passeeren, met het vermelde ge volg, Hij schampte na de aanrijding nog het openstaande por'ier. dat vrijwel van den wagen werd gescheurd. De drie gewonden.werden, na voor'.oocive behande ling door een dokter, per ziekenauto naar het algemeen burgergasthuis vervoerd en ter verpleging opgenomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Typhus aan boord. 24 opvarenden van Duitsch schip aan quarantaine ontkomen De autoriteiten van den gezondheids dienst te New-York zijn bezorgd over het feit. dat 24 opvarenden van het Duitsche stoomschip „Hansa" bij aankomst lijdende waren aan een geheimzinnige koorts. De „Hansa" heeft de voor de haven van New-York geldende quarantainebepalingen geschonden. Men verklaart, dat de „Hansa" voordeel heeft getrokken van de regeling, waarbij 84 buitenlandsche schepen het voorrecht hebben de quarantaine te passeeren zon der voorafgaand onderzoek. mits de scheepsdokter er voor ln staat, dat zich aan boord geen lijders van besmettelijke ziek ten bevinden. Deze overtreding kan, naar men zegt, er toe leiden, dat de uitzonderingsbepalingen voor schepen van alle naties zullen worden Ingetrokken. De leider van het quarantaine-station van de gezondheidsdienst noemde het rap port van den scheepsarts van de „Hansa" de eerste ernstige schending van dezen aard door eenigen scheepsdokter van welke nationaüteit ock begaan en wij zijn vast voornemens, aldus veegde hij hier aan toe. een voorbeeld te stellen. Van nu af aan is hij ongewenscht als dokter op eenig schip, dat draadloos mede- deelingen over den gezondheidstoestand aan boord mag geven, terwijl de „Hansa" voor onbepaalden tijd geschrapt zal wor den van de lijst". De bewering van den arts, dat hij dacht, dat de ziekte veroorzaakt was door vergif tiging met ontsmettlngsgas, wordt absurd genoemd. De ziekte aan boord van de „Hansa ls definitief vastgesteld als typhus. Nog vier andere leden der bemanning zijn ziek ge- PREDIKBEURT KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat)Heden- nam. 8 uur, ds. Honkoop van Den Haag. NED HERV. KERK. Beroepen, te Oosterbierum E. Bijlsma te Fextra. Aangenomennaar Boven-Hardinxveld H. Kraaij te St. Annaland. W. UITTENBOGAARD. Het Jubileum van een verdienstelijk onderwijsman. Op 7 en 8 Sept. a-s. zal te Arnhem het 40-jarig bestaan van de Ohr. Uloschool aan den Fusebiusbuitensingel worden ge vierd alsook het 40-jarig jubileum van het bestuurslid, jkvr. C. Gravin van Limburg en van het hoofd deT school, den heer W. Uittenbogaard. De jubilaris, die zich vooral voor het Mulo-onderwijs verdienstelijk heeft ge maakt, werd 9 Jun. 1873 te Harmeien ge boren. Hij bezocht de Chr. kweekschool De Klokkenberg te Nijmegen en trad in 1891 op als onderwijzer te Bodegraven, waar hij ook zijn lager onderwijs mocht genieten. Vervolgens was de Jubilaris werkzaam bij het Chr. onderwijs te Amsterdam, Dokkum en Lelden om 1 Aug. 1897 op te treden als hoofd van de toenmaals opgerichte school voor L.O. en U.L.O. aan den Fusebiusbui tensingel. De jubilaris die in het bezit van tal van acten, w.o. die van Duitsch en Fransch M O. is, heeft met den heer K. Brants te Haar lem de Vereeniging voor Ohr Mulo'opge- richt, welke organisatie hij tal van Jaren worden, zoodat het aantal zieken thans 28 1 ais ud van het hoofdbestuur dienen mocht. bedraagt. De „Hansa" is weer vertrokken, zooals bet olan was. maar alle passagiers, die het schip op zijn terugreis mee zou nemen, moeten op andere schepen de reis maken. JOEGO-SLAVISCHE AFGEVAARDIGDE VERMOORD. De afgevaardigde van het Zuid-Slavisch parlement. Ramadan Ramadanowitsj, een lid der regesringsparty en vertegenwoor diger van de Joegoslavische Albaniërs, is in het dorp zijner inwoning. Blaze, op 200 meter van zijn huis, uit een hinderlaag doodgeschoten. Van de daders ontbreekt elk spoor. De autoriteiten nemen echter aan. dat hier sprake ls van een geval van bloedwraak. VOETBALSUPPORTERS DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Gisteren is tijdens een voetbalwedstrijd te Krakau (Polen) de bliksem ingeslagen in een tribune, waarop zich duizenden personen bevonden. Twintig personen wer den, ten deele ernstig, gekwetst. HET TESTAMENT VAN MELLLON. BEJAARDE DAME NA AANRIJDING DOOR TRAM OVERLEDEN. Gisteravond omstreeks tien uur is od de Leidsche vaart bij de Schouwtjesbrug te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de zeventigjarige mevr. F. D. uit Am sterdam het leven heeft gekost. De dame stond met een vriendin bij de tramhalte aldaar van de tram Zandvoort Amsterdam te wachten om naar haar woonplaats terug te keeren. In verband met asphalteeringswerkzaamheden rijden de trams ter plaatse over één spoor. Mevr. D. heeft daar echter geen erg in gehad met het gevolg, dat zij door een uit de richting Haarlem komende tram werd aangereden. Zij viel en kwam onder den motorwagen terecht. Hoewel de wagenvoerder door krachtig remmen de tram vrijwel onmid dellijk tot stilstand bracht, werd het rech terbeen van de dame verbrijzeld, terwijl zij ook Inwendige kneuzingen opliep In zorg- wekkenden toestand is zii naar het diaco nessen ziekenhuis vervoerd waar zij ruim een uur na het ongeluk ls overleden. Na de teraardebestelling van het stoffe- lik overschot ran Andrew Mellon werd het geheel testament geopend. Blina zijn geheele fortuin heeft de over ledene nagelaten aan liefdadige en weten schappelijke lnstell ngen Alleen moet 180.000 dollar verdeeld worden onder "zijn personeel. Hierdoor heeft hij voorkomen, dat de zeer hooge successierechten moe'en worden betaald Het totaal bedrag van de nalaten schap wordt niet medegedeeld. ZWAAR WEDER IN TURKIJE. In de omgeving van Asmasia. in het noorden van Anatolie. hebben zware wolk breuken groote verwoestingen aangericht. Een aantal dorpen is vernield. De straten zijn onbruikbaar geworden Tot dusver zijn zeven personen omgekomen. Van „Ons Mulo-blad", het orgaan der ver eeniging is hij vele jaren eindredacteur ge weest, terwijl hij nog bestuurslid is van de regeüngscommissle voor het Mulo-exa men. Sinds 1918 was hij voorzitter van diverse plaatselijke examencommissies. Ook was hij enkele jaren examinator voor de onderwijzersacte. Een groot aantal jaren was de heer Uittenboogaard voorzitter van de afdeeüng Arnhem van de vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten. Het Internationaal Verbond,van Chr. scho len werd mede door hem in het leven ge roepen en daarvan was hij bestuurslid zoowel als penningmeester. Bij herhaling heeft de jubilaris in deze kwaliteit in het buitenland voordrachten gehouden. Ook in Arnhem geeft hij zich aan aller lei actie. De Arnhemsche Chr. Oranjever- eeniging diende hij als voorzitter, de Chr. Meisjesschool als bestuurslid en de Geref. Evangelisatievereeniging „Kom en Zie" eveneens als lid van het bestuur. Aan de Geref. Kerk ter plaatse gaf hij zich als ouderling. De Chr Oratorium vereeniging in-zijn woonplaats dient hii sinds 1917 als iTcrzitter en in 1932 richtte hij mede de Groep van Chr. Oratoriumvereenlgingen van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenlgingen in Nederland op, om sinds het vorig jaar als voorzitter van het Groepsbestuur op te treden. Bijkans een kwart eeuw was de jubilaris leeraar aan de Chr. Normaallessen, terwijl hij den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel als examinator dient en in onderwijskrin gen bekendheid verwierf als auteur van een reeks schoolboeken voor Rekenen en de Moderne talen. De verdiensten van den heer Uittenbo gaard vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Thans gaat de jubilaris het onderwijs verlaten. Het zal hem ongetwijfeld tot vol doening stemmen dat ln zijn plaats tot hoofd ls benoemd zijn zoon, de heer J. Uittenbogaard, werkzaam bij het Chr. Mulo te 's-Gravenhage. HEDEN. Stadszaal: Leidsche Chr. Oranjevereen 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Sportterrein Z.W. SingelKonlnglnne- I feest te 2.30 uur nam. Stadszaal: nam. Ver. Koninginnedag te 8 DIVERSEN 's Woendags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half I vier: Donderdag: Inenting tegen diphterlel 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge-I neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten I 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees-I kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze I 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.1 „Onder het asphalt van een wereldstad" Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmld.l dag 2 uur Zondag van 2 tot 7 uur doorloopenael voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater. Breestr. 31: 8 uur nam.1 „Zoölogtca". Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopend! I voorstelling. Lido-Theater Steenstr 39: 8.15 uur nam.| „De banjospeler van de Mississippi." Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 utr.l Zondag doorloopende voorstelling van 2 toi| 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. „Oranje Hein". lederen middag 2.30 u. 'savonds om en 8.15 uur Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur:| •I eugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nan| „Kermiskind". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; I Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/i uur. De apotheek Hooigracht 48 Is dag en I nacht geopend voor leden v. h. ziekenfondjl „Tot Hulp der Menschheld", echter vaal nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor -ooedrecepten De avond-, nacht- en Zondagsdienst! der apotheken wordt van Zaterdag 28 Au» I t/m. Vrijdag 3 Sept. a.s. waargenomen" door de apotheken: D. J. van Drlesui Mare 110, tel. 406, E. B. de Metz, Kamerll Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doedens, WU-f helmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 274. MET EEN ZEIS GEDOOD. Zaterdagavond ls tusschen twee mannen belden bewoners van woonwagens, die ln 't woonwagenkamp bii de Nieuwe Sluis te Tornen zen standplaats hadden genomen, twist ontstaan. De oneenigheid liep in kor ten tijd zoo hoog, dat de een den ander met een zeis bedreigde en doodelljk aan den hals verwondde. Waarschijnlijk ls de hals slagader geraakt. De getroffene stortte ln een en was vrijwel direct overleden. Het slachtoffer van 25 jaar oud. De dader, een voddenkoopman, zwager van den verslagene ls ongeveer 40 jaar Belden waren uit Bra bant afkomstig, doch verbleven reeds eeni gen tijd ln Zeeuwsch-Vlaanderen. De ge- meente-politie van Terneuzen werd direct gewaarschuwd. BH haaT komst in het bui ten de kom der gemeente gelegen woon wagenkamp arresteerde zii den dader en nam de zeis. waarmede de moord geschiedde in beslag. De dader is naar het Dolitiebureau te Terneuzen overgebracht. WONING AFGEBRAND TE LAREN. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur is brand uitgebroken aan de binnenzijde werd in een woning aan den IJsbaanweg te zorggedragen voor een sterke bekisting. De Laren. Het perceel had een rieten dak. De Evdoxia ls na de aanvaring opgestöomd naar Leipzig. Het s.s. Willemsplein ligt momenteel aan boei 25 op de rivier in nadere afwachting van de volledige reparatie. brandweer tastte het vuur met den motor spuit krachtig aan, doch kon niet verhin deren. dat het geheel ln vlammen opging. De bewoners waren afwezig. Omtrent de oorzaken van den brand is niets bekend BRAND TE POITIERS. Zondagnacht is brand uitgebroken te Poitiers (Frankrijk) in de magazijnen van een transportonderneming De brand greep snel om zich heen. Eerst na twee uur was de brandweer den brand meester: ver scheidene huizen werden vernield en een hoeveelheid rubberbanden en alcoholische dranken ging in vlammen op. De schade wordt op zeven millioen franc geraamd. BRAND IN VLIEGTUIG LOODS. Gisternacht is brand ontstaan in een vliegtuig'.oods van het particuliere vüegveld van Toussus Paris, waar verscheidene maanden een zeker aantal vliegtuigen van buitenlandsch merk. die In Le Havre ont scheept waren en toebehoorden aan een Fransche maatschappij, stond opgesteld. De brand ls onts aan ln een der twee han gars. die geen dak hebben en waar zich twee eendekkers bevonden. Het eene toestel is volkomen vernield. In de tweede vond men een soort helsche machine bestaande uit een thermosflesch. gevuld met m groene stof en voorzien van een droge batterij Een onderzoek wordt ingesteld. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. Vrijdagavond is een muiterij uitgebroken in de gevangenis van Arlane bij Montpelüer (Frankrijk). Tien gedetineerden wisten te ontkomen na een gevangenbewaarder te hebben neergeslagen. Zaterdag werden de vluchtelingen weer gearresteerd. Zaterdagavond is opnieuw muiterij uit gebroken. De gedetineerden vernielden het meubilair van de slaapzalen, trachten brand te stichten in een emballagemaga zijn en poogden door te dringen in het bureau van den directeur. Gendarmen en omwonenden kwamen de bewakers te hulp en een algemeene vecht partij ontstond, waarin een aantal gedeti neerden kwetsuren opliep. 14 gevangenen wisten te ontsnappen. 11 hunner zijn weer gevat, doch de drie gevaarlijkste, die als de aanstichters worden beschouwd, zijn nog voortvluchtig. De rondvlucht boven Nederland. Toch een succes geworden. Nadat Zaterdagmiddag de rondvlucht boven Nederland door het weer dreigde te mislukken en de leider, de heer Schmidt Crans gelast had. dat de toestellen niet verder mochten vliegen, klaarde tegen een uur de lucht dermate op. dat zonder eenig risico verder gevlogen kon worden. De meeste toestellen waren op dat oogenblik ln Eindhoven en van hier werd koers gezet naar Teuge. waar de belang stelling van het publiek enorm groot was. Toen het kwart voor drie was stonden ongeveer 50 toestellen op Teuge. De deelnemers werden na aankomst ontvangen door het bestuur van het vlieg veld Teuge en dat van de vliegclub van dien naam. Ook de opstijging, die onge veer kwart over vijf volgde, had een vlot verloop. Tegen vier uur kwam het toestel van ïr. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ver. voor de Luchtvaart, die den chef- instructeur der N.L.S., den heer H. Schmidt Crans en den voorzitter der N.L.8., den heer C. Kolff, aan boord had, als een der eerste op Ypenburg terug. Drie Belgische vliegers, die in formatie vlogen, met korte afstanden van elkaar, hadden een benauwd oogenblik. toen on verwacht uit de dichte wolkenlaag juist een Engelsch sportvliegtulg tusschen hen door dook en zeer gelukkig de Belgische machines wist te ontwijken. Verschillende deelnemers profiteerden van de gelegenheid, hoewel dit niet op de route voorkwam, boven Amsterdam de vlootrevue te gaan zien. Dit was ook met de F. 36 het geval, die het Comité van Voorbereiding aan boord had en den heer A. Plesman. Boven het IJ gekomen werd vanaf de „Arend" een telegram naar het Prinselijk Paar aan boord van de „Plet Hein" gezonden met een gelukwenseh voor de geslaagde overname van het jacht. Bij aankomst op Ypenburg van het vlag- grschlp der K.L.M,, is aan twee 85-iari"f deelnemers, een heer en dame, die uit be scheidenheid onbekend wenschten te blij ven, ter eere van het feit dat zij thans vijf Een Amerikaansch fabrikant van een reinigingsmiddel voor de hulshouding (Oakite), had jaren geleden reeds ge tracht een grooteren afzet voor zijn product te vinden. Na zeven jaar lang met allerlei reclamemiddelen geëxperimenteerd te hebben, had hij nochtans geen bevredigenden omzet verkregen. In 1935 nam hij de proef met dag bladreclame; ln een gelimiteerd aan tal plaatsen ging hij met kleine ad vertenties ln dagbladen adverteeren. Het resultaat was dadelijk zoodanig, dat hy het volgend jaar dagblad reclame op groote schaal ging toe passen en voor dit jaar nog meer ad vertenties in dagbladen op zyn ver- koops-programma plaatste. Reeds ln het eerste kwartaal van 1937 was de verkoop daardoor zóó groot, dat alle vorige verkoop-records werden ge slagen. 6590 jaar achter elkaar de rondvlucht haddenI medegevlogen, door de Kon. Ver. voor del Luchtvaart en Alg. Ned. Ver. voor Vreem-I dellngenverkeer een bronzen medaille metl inscriptie aangeboden. I In den loop van den middag hadden zich I op de terrassen en om het terrein heen I duizenden toeschouwers verzameld, die del terugkomst van de deelnemers wilden af-1 wachten. Er was een programma ontwor- pen om hen bezig te houden, waarbij del heer Asjes zqn bekende stunts in de lucht vertoonde en de Instructeur van het Ned. r Instituut voor Zweefvliegers, de heer J. v- d. Meer. zweefdemonstraties gaf. Het was tegen vijf uur een drukte van belang in het Ryswyksche luchtruim en een luchtverkeersagent zou hier zeker geen I luxe geweest zyn, zooveel vliegtuigen waren I er in de lucht. Het was door het zonnige weer een fraai schouwspel dat een leder i boeide. I Oorspronkeiyk had men gedacht den I wedstrijd voor het ontdekken van de witte kruizen onderweg langs de route van de overlandvlucht door 't slechte zicht maar i te laten vervallen, omdat men meende,dat toch niemand iets had kunnen zien. Maar i het bleek, naar de heer C. Kolff ons veï' telde, dat toch twee buitenlandsche dee:- i nemers kans hadden gezien door ze« nauwkeurig op te letten, hetgeen bu den heerschen mist een heksentoer gewees meet zyn, de witte kruizen overal te oru-« dekken. Terwille van deze twee Uver sportvliegers waarvan de Poolsche lang*" afstandvlieger Skorzewski er een was, neei men den wedsti-yd maar door laten gaf» Tegen halfzes kwam het laatste vneg tuig binnen op Ypenburg. Tot slot vereenigde men zich in Scnevr ningen aan een diner. De Daar werden de pryzen uitgereikt. Poolsche sportvlieger B. de Skorzewski, w voor de tweede maal den wisselbeker, wül den heer A. D. de Koster navigatorspnl werd toegewezen. 2—*

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6