BUITENLAND LEEDSCH DAGBLAD - Eer; ie B!r-L Maandag 30 Augustus 1937 China sluit een non-agressie-pact met de sovjets swrSoiS - ."ir-irrs Ss d, Britsche protestnota te Tokio overhandigd DE ALGEMEENE TOESTAND. CHINA EN DE SOVJETS. Mussolini naar Duitschland? nomen, dat hem toebehoort, wij hebben geen vreemd land geschonden, geen vreemd volk bedreigd. Dat zullen wij ook in de toe komst niet doen. Deze houding van Duitschland echter is in waarheid het sterkste bolwerk voor de ,^\n^Llanon^oen„iiiH^eL?,?rt"aeTeSSie" beveiliging van den vrede en zal dit in een pact tusschen China en de sovjet. Reeds lang waren besprekingen gaande, doch China aarzelde en Aarzelde. Blijk baar als steun in den rug, nu Japan zoo agressief optreedt is het pact thans afge sloten. Van Chineesche zijde wordt het be staan van geheime elementen ontkend, maar van Japansche zijde wordt getwijfeld. Trouwens in Japan voelt men zich niet erg op zijn gemak, nu China tot de sovjets is gevlucht. Duidelijk komt dit in de Japan sche pers nu officieel tot uiting. China verklaart nog: het pact beteekent geen bondgenootschap van China met sovjet-Rusland. China heeft er echter belang bij, dat het communisme in China er niet toe overgaat de Nanklngregeering te bestrijden. Zoo moet dan het in vrijheid stellen van com munistische leiders in China verstaan worden. Het vormteen concessie aan de oppositie. Verder gaande voorstellen zullen door de regeering worden afgewezen. De Japansche pers meent, dat het doel van hét pact aan Chineesche zijde is mate- rieelen steun van de sovjets te ontvangen, voor sovjet Rusland de wil een eventueel Chineesch-Japansche toenadering in den weg te staan en een anti-communistisch pact tusschen China en Japan onmogelijk te maken en tenslotte het effect van het Duitsch-Japansche verdrag tegen de Ko mintern te niet te doen en de gevaren van een eventueele Japansch—Duitsche sa menwerking te verminderen. onrustig-bewogen omringende wereld steeds meer blijken te zijn. Juist omdat wij het gevaar van ze kere ontbindende tendenties, die zich trachten te doen gelden in Europa, dui delijk ingezien hebben, streven wij niet naar het scheidende, maar naar het verbindende tusschen de staten en vol ken. Wij denken niet aan politiek iso lement. Wij streven naar een politieke samenwerking der regeeringen, die wanneer zij succes wil hebben, inder daad niet op theoretische collectiviteits- ideeën. maar op de levende werkelijk heid moest berusten en zich tot de con crete taken van het heden moet wen den. Met genoegdoening kunnen wij consta- teeren. dat wij in de nastreving van een dusdanige reëele vredespolitiek hand in hand gaan met het met ons bevriende Italië. Dat rechtvaardigt de hoop, dat wij ook met de andere regeeringen zullen ko men tot een vriendschappelijke overeen stemming over de belangrijke actueele vraagstukken der buitenlandsche politiek. Vervolgens wees de rijksminister op de natuurlijkheid van het feit, dat het ge weldige gebeuren in Duitschland niet zon der reactie kon blijven op de buiten de rijksgrenzen wonende Duitschers en merkte De Britsche nota aan Tokio is thans ook op: het is nauwelijks te begrijpen, dat men gepubliceerd. De Engelsche pers meent, dat de drie eischen van dien aard zijn, dat zij zonder nationale vernedering ingewil ligd .bunnen worden. Het is reeds een vol doende berisping, dat Japan een nota van dit soort in ontvangst heeft moeten nemen. Er is gefen enkele aanwijzing omtren re- pressaillemaatregelen en naar men meent te weten, overweegt de Britsche regeering geen andere actie, voor het geval Japan in ge breke mocht blijven, de eischen in te wil ligen. In Britsche kringen is men van oor deel. dat een weigering van Japan een voudig aan de wereld het bewijs zou leve ren. dat Japan een land is zonder eer bied voor het minste internationaal fat soen. 9 9 9 Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Mussolini in de laatste tien dagen van Sep tember een bezoek aan Duitschland zal brengen. Volgens de gegevens, verkregen in door gaans goed ingelichte Duitsche kringen zou de Duce eerst naar Berchtesgaden gaan. waar hij de gast van Hitier zal zijn. De beide staatslieden zouden daar be langrijke besprekingen hebben, die twee of drie dagen zouden duren, om vervolgens tezamen naar Berlijn te gaan Reeds thans bereiden de Duitsche auto riteiten, naar men zegt een reeks luister rijke ontvangsten voor. van een omvang zonder weerga in de geschiedenis van het Derde Rijk. Tienduizend Italiaansche vlag gen zullen dienen ter versiering van de Via Triumphalis, die verlicht zal worden door duizenden lichtmasten, bekroond met het hakenkruis en den Romeinschen pijlen bundel. Tweeduizend militaire muzikanten oefenen zich eiken dag in het Olympisch Stadion in verband met een monstercon cert, dat Mussolini zal worden aangebo den. Aan het einde van zijn verblijf zou de Duce een parade bijwonen van de ge motoriseerde troepen, die met andere een heden langs de autostrade van Berlijn naar Stettin voorbij de twee staatslieden zouden trekken. Reeds is het hoofd der Italiaansche politie, Bocchini met andere functionarissen der Italiaansche politie te Berlijn aangeko men. Hij zou tot taak hebben om in over leg met Hlmmler. het hoofd der Duitsche er in zekere deelen van het buitenland aan stoot aan heeft kunnen nemen, dat ook on der de Duitschers in het buitenland de wensch levend werd. innerlijk aandeel te hebben aan de nieuwe vorming der dingen in het rijk Wij weten natuurlijk, dat hel gastrecht, dat aan onderdanen van vreem de staten toegekend wordt, hen verplicht zich ten strengste te onthouden van iedere inmenging in de binnenlandsche verhou dingen van het gastvrijheid gevende land en de daar geldende algemeene wetten m acht te nemen. Geschiedt dit echter, dan kan hun niet ontzegd worden zich op de basis en met het doel van getuigenis af leggen van een gemeenschappelijk natio naal standpunt aaneen te sluiten tot ge meenschappen en in contact te treden met de organisaties in het vaderland. De aan stelling van een chef der buitenlandsche organisatie in het departement van buiten landsche zaken vormt er een waarborg voor, dat de door de verantwoordelijke binnen landsche. Duitsche instanties voor de ver zorging der Duitschers in het buitenland gestelde principes en richtlijnen zullen blij ven binnen de door mij zooeven aangege ven grenzen Ook Hess, de plaatsvervanger van Hitier. heeft een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: Sinds Almeria weêt de wereld, dat i zij definitief een nieuw Duitschland Voor zich heeft en dat wij ons niet meer als paria's laten behandelen. Voorts keerde spr. zich tegen verdachtmakingen van de organisaties der Duitschers in het buiten land. In alle Evangelische kerkyi is gis teren een boodschap voorgelezen, waar in gewezen wordt op de dringende nood zakelijkheid, dat het kerkvraagstuk ge regeld wordt, en waaruit voorts blijkt, dat een verzoekschrift aan de regeering is gezonden. In de boodschap wordt gezegd, dat de bisschoppen en bestuurders van de Belijde- niskerk op 15 en 16 Juli te Kassei hebben vergaderd en een verzoekschrift hebben op gesteld. dat aan de regeering is gezonden. In deze petitie wordt verzocht om persoon congres van hun secte aangenomen reso lutie, welke „aanvallen op de Duitsche regeering" inhield. Onder de veroordeel den bevinden zich 5 vrouwen. Naar men uit katholieke kerkelijke krin gen verneemt, zal zich binnenkort een delegatie der Duitsche bisschoppen naar Rome begeven om het Vaticaan rapport uit te brengen over het resultaat der na jaarsconferentie van de katholieke bis schoppen te Fulda, welke Donderdag j.l. gesloten is. De conclusie van de beraad slagingen der bisschoppen, zou, zooals ge bruikelijk is, worden vastgelegd in een herderlijk schrijven, waarbij men het niet uitgesloten acht, dat hierin dit jaar nieuwe richtsnoeren worden aangegeven,, waarvan de ontwikkeling der positie van de katho lieke kerk in den zin eener ontspanning der verhoudingen tot den staat, ,kan wor den beïnvloed. Naar de „Dienst aus Deutschland" hier over nog verneemt, is in de afgeloopen Week een uitvoerige gedachtenwisseling ge houden tusschen den Pauselijken gezant te Berlijn, mgr. Orsenigo, en den staats secretaris van het depart, van buitenland sche zaken. Von Mackensen. De diploma tieke vertegenwoordiger van het Vaticaan te Berlijn zou blijkbaar den wensch koes teren om na terugkeer van zijn verlof met de Wllhelmstrasse in diepgaand contact te treden. De Italiaansche bladen publiceeren arti kelen hunner correspondenten te Berlijn, waarin zij de meening uitspreken, dat de reis. van de vertegenwoordigers van het Duitsche Episcopaat naar Rome een ont spanning teweeg zal brengen in de betrek kingen tusschen Duitschland en het Va ticaan. In het Vaticaan daarentegen is men van meening, dat geen enkele serieuze aanwij zing toestaat te gelooven aan een belang rijke spoedige verbetering van de betrek kingen tusschen Duitschland en het Va ticaan. Men gelooft gaarne aan den wensch tot kalmeering van den kant van Duitsch land, maar helt er toe over deze houding te beschouwen als ingegeven door over weging van internationalen aard en vooral door den ongunstigen indruk, die in het buitenland gewekt is door de aankondiging van verklaringen, die Hitler over de gods dienstkwestie te Neurenberg zou afleggen. Al deze overwegingen doen echter niet uit het oog verliezen,dat de kwestie nog in haar geheel bestaat en dat tenminste voor het oogenblik elk op zijn standpunt blijft staan, waarbij het Vaticaan oprecht geneigd is niets te doen, dat den toestand zou kunnen verergeren. FRANKRIJK FRANSCHE CONSOLIDATIE-OPERA TIE GESLAAGD. 10 heffing per 1 September geannuleerd. De Fransche minister van Financiën, Bonnet, heeft in een persconferentie de volgende verklaring afgelegd Ik ben thans ln staat de resultaten mede te deelen van de operatie tot consolidatie van de 4boos 1934, Reeds vroeger heb ik medegedeeld, dat het bedrag 3 milliard francs beliep; het Juiste bedrag is 3.161 mil. lioen francs. Het welslagen der operatie is aan de sfeer van vertrouwen te danken, die zich ook in de stijging der .kr: er serf van de Fransche staatsfondsen weerspiegelt. Overigens kan ik u mededeelen, dat de heffing van 10 Ingetrokken is,' zonder beperkingen voor staatsobligaties en schat kistbiljetten, die het eigendom zijn van „natuurlijke personen". Dit besluit is enkele dagen geleden door den ministerraad genomen. De maatregel zal op 1 September van kracht worden. TURKIJE Vlootbezoek aan Italiaansche- en Joegoslavische havens afgelast. Geméld wordt, dat het bezoek, dat de Turksche vloot de volgende maand aan Italiaansche en Joegoslavische havens lijke besprekingen tusschen de regeering en fen voor de veiligheid van den duce tij- .oogenoiiK aoor ae regeering worat gevoiga, aens diéns verblijf in Duitschland. BELGIË Dood van Koningin As'rid herdacht. De tweede verjaardag van den tragi- schen dood van koningin Astrid is gis- ren overal in België herdacht. Te Brus sel trok een voortdurende stroom van menschen langs het graf der koningin in de crypte te Laeken. DUITSCHLAND Von Neurath over de Duitschers in het buitenland. De Kerkstrijd Geruchten over toenadering van het Vaticaan De rijksminister van buitenlandsche za ken, von Neurath. heeft op het vijfde rijks congres der Duitschers in het buitenland te Stuttgart een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Duitschland, de Duitsche staat, de Duit- sche volksgemeenschap moeten als hecht den predikanten van'de Belljdenisbewëging gesloten onwrikbare, door denzeifden ster-een vragenlijst heeft voorgelegd, die zij voor ken wil bezielde eenheid bestaan, wanneer 30 Augustus om twaalf uur des middags niet tot een vreedzame regeling leidt. Ons volk, aldus wordt o.a. in de bood schap verklaard, moet het vraagstuk van de verhouding^ tusschen dé poli tieke cn de goddelijke eischën oplossen. Christus, zoo wordt betoogd, wordt vol gens de hedendaagsche Duitsche ge dachte als een vreemdeling beschouwd. Wij zijn gekomen op een punt, waarop de Kerk, zich van haar plicht bewust, in vele deelen van het vaderland be schouwd wordt als een vijand, die be vochten en vernietigd moet worden. De dienaren der kerk zijn in belangrijke zaken van openbaar belang behandeld geworden als minderwaardige burgers. De eer onzer bisschoppen is het voor werp geweest van onduldbare lastering. Het recht op bescherming tegen valsche aan vallen heeft men ontkend. Waar flnan- cieele staatsdepartementen zijn ingesteld bestaat het gevaar, dat deze gedwongen zullen worden de inkomsten der kerk te be- heeren op, een wijze, die strijdig is met de wenschen 'der kerk. Te Berlijn en in de provincie zijn op nieuw twaalf predikanten gearresteerd, zoodat het aantal gearresteerde domi nees gestegen is tot 120. Verder wordt vernomen, dat de Gestapo wij ons in het spel der krachten der we reldpolitiek willen handhaven en doen gel den. Slechts op deze basis kunnen ook de Duitschers in het buitenland bijzondere zending vervullen, zich hecht aaneenslui ten in eigen verband en zeker zijn van hun verbondenheid met het vaderland. Voortgaande wees de minister op de successen van de nat. soc. buitenlandsche moeten hebben ingevuld en waarin zij moe ten aangeven, wie hunner gepreekt hebben en welke de bestemming was van de geld inzamelingen op Zondag, evenals welk be drag bijeengebracht werd. De uitzonderingsrechtbank te Dusseldorf po'itiek, het verbreken der boeien van Ver- heeft 25 aanhangers van de in Duitschland sailles, het herwinnen van de vrijheid van verboden internationale secte van Bijbel bewapening, het herstel van de souvereini- teit in het geheele staatsgebied. Wij hebben met onze daden op buiten- landsch politiek gebied niemand iets ont- onderzoekers tot gevangenisstraffen, va- vieerende van 3 maanden tot 2 jaar, ver oordeeld. Zij werden beschuldigd van ver spreiding van een op een Internationaal onlangs plaats gehad hebbende aanval len door onbekende vliegtuigen en on der zeeërs op vrachtschepen ln de Middel- landsche Zee, is afgelast. Deze aanvallen, hebben in Turksche kringen diepen indruk gemaakt. ZUID-SLA VIË Minister gemolesteerd Illegale brochures. De minister van mijnen en bosschen. Jankowitsj, had zich gisterenavond naar Valjevo begeven, waar hij op een con ferentie. welke door de regeeringspartij georganiseerd was, het woord zou voeren De aankomst van den minister leidde tol rumoerige betoogingen door eenlge dui zenden personen. Aangezien een groote menschenmenigte zich verzamelde voor het café, waar de minister met de leden van zijn gevolg btnnen was gevlucht, en steenen door de ruiten begon te werpen, werd de hulp van gendarmes ingeroepen. Er ontstond daarop een woeste vechtpar tij, zoodat de gendarmes zich genood zaakt zagen, gebruik te maken van hun vuurwapens. Dit had tot gevolg dat on geveer dertig personen gewond werden, waarvan twaalf ernstig. Drie personen zijn reeds aan hun verwondingen bezwe ken. Het agentschap Avala deelt mede: se dert eenigen tijd werd geconstateerd.dat in het geheele land illegale brochures en drukwerken werden verspreid die op on juiste en tendentieuze wijze zekere feiten van het politieke leven voorstelden. De autoriteiten zijn er in geslaagd den oor sprong te ontdekken van de middelen, die voor de verspreiding gebruikt werden Met spijt werd ontdekt, dat deze publi caties afkomstig waren uit de drukkerij van het klooster Sremski Hailovtzi, van waar ze naar Belgrado en andere stre ken des lands werden vervoerd. Met ze kerheid werd vastgesteld, dat zekere geestelijken aan deze voor de belangen van staat en kerk schadelijke activiteit deel namen. Enkele dezer vlugschriften Tusschen de sovjet-unie en China is een non-agressie-pact gesloten. Dit pact is op 21 Augustus te Nanking onderteekend door den sovjet-ambassadeur in China, Bo- lomolof. en den minister van buitenland sche zaken der Chineesche republiek. Wang Tsjin Hwei. Het pact bevat de volgende vier bepa lingen: 1. De oorlog wordt als middel tot oplos sing van internationale conflicten zoowel als Instrument der nationale politiek afge wezen en de beide verdragsluitende par tijen zien af van wederzijdsche daden van agressie. 2. I11 geval van een aanval van den kant van een derde mogendheid op een der ver dragsluitenden verplicht zich de niet aan gevallen partij den aanvaller noch te on dersteunen, noch met hem welke verdra gen ook aan te gaan, noch met hem han delingen te ondernemen ten nadeele van de aangevallen partij. 3. Rechten en verplichtingen, voort vloeiende uit vroegere verdragen der beide verdragsluitende staten, blijven bestaan. 4. De duur van het niet-aanvalsverdrag is bepaald op vijf jaren. Het verdrag wordt echter, wanneer het niet zes maanden voor den afloop van dezen termijn opgezegd wordt, telkens automatisch voor vijf jaren vtilengd. Men is algemeen van opinie, dat, zoo het Chineesch-Russische pact al geheime clausules mocht bevatten, deze geen daad werkelijken militairen steun op het slag veld tegen Japan beoogen, doch eerder hulp ln den vorm van militaire leveranties. Het Chineesche departement van buitenlandsche zaken verklaart nader dat China bereid is tot het sluiten van een soortgelijk verdrag met Japan ten behoeve van het in stand houden van den vrede in het Verre Oosten, wan neer Japan het recht van China erkent tegenstand te bieden tegen een druk van buiten. Uitgaande van dit standpunt hoopt Nanking, dat het Chineesch-Russische ver drag het begin zal vormen van een tot stand brengen eener collectieve veiligheid voor de landen aan den Stillen Oceaan en een aanvulling van het Kelloggpact. In kringen van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken beoordeelt men het Chineesch-Russische pact als een steeds duidelijker wordende overwinning van de communistische en antl-Japansche elementen ln de Nanklngregeering. Men verklaart ln deze kringen verder, dat Ja pan de door Nanking gegeven interpreta tie van dit pact ten scherpste van de hand wijst. Deze afwijzing hëeft vooral betrekking op de passage, waarin van Chineesche zijde verklaard wordt, dat het Chineesch-Rus sische pact gedacht is als een basis voor ee" collectief veiligheidssysteem in Oost- Azië Er wordt echter op gewezen, dat mén nog niet alle hoop verloren heeft, dat China spoedig zijn houding zal herzien. In welingelichte Japansche kringen verklaart men algemeen, dat alleen de „wanhopige" positie, waarin China zich op het oogen blik bevindt, oorzaak is, dat dit land de anti-communistische houding, die het se dert tien Jaar in acht nam, heeft prijs gegeven. Zoo laag ls China reeds gezonken, heet het denigreerend De Britsche actie. Gistermiddag heeft de Engelsche gezant te Tokio, Dodds, een motie overhandigd aan den Japanschen minister van bultenl. zaken Hirota, waarin oa. het volgende wordt gezegd Ofschoon non-combattanten, waaronder begrepen de buitenlanders, die in het be. trokken land gevestigd zijn, het onver mijdelijke risico moeten aanvaarden van verwonding. Indirect het gevolg zijnde van een normaal verloop der vijandelijkheden is het een der oudste en meest vaststaande regels van het internationale recht, dat directe of weloverwogen aanvallen op non combattanten, hetzij binnen of buiten de zone der vijandelijkheden, beslist verboden zijn. De luchtmacht valt geenszins buiten dezen regel. De stelling, dat het hier een ongeluk betreft, kan evenmin aanvaard worden, daar de feiten van dien aard zijn, dat erop zijn zachtst uitgedrukt nalatigheid en volkomen gebrek aan achting voor de heiligheid van het leven der burgers uit blijkt. De stelling, dat de vlaggen, die op de auto's waren aangebracht, te klein waren om zichtbaar te zijn, gaat niet op. Er was niet de minste rechtvaardiging voor 'n aanval, zelfs indien de auto's geen vlag hadden gevoerd. De buitenlandsche, zelfs diplomatieke status der inzittenden doet evenmin ter zake. Waar het in wezen om gaat, is, dat het non-combattanten waren. De vliegtuigen hadden ongetwijfeld niet de bedoeling, den Britschen ambassadeur als zoodanig aan te vallen. Blijkbaar wilden zij non-combattanten aanvallen, en dit vormt op zichzelf reeds iets onwettigs. Er dient bovendien op gewezen te worden, dat de ambassadeur in dit bijzondere geval reisde in een streek, waar zich in het ge- hadden een beleedigend karakter voor personen van hooge en volgens de grond wet onaantastbare positie, weshalve de overheid last heeft gegeven tot een huis zoeking ln de drukkerij van het klooster. Daarbij werden een belangrijke hoeveel heid illegale vlugschriften en brochures en talrijke cllché's ln beslag genomen. Bovendien werden verscheiden exempla ren ln beslag genomen van clandestien uitgegeven dagbladen. De autoriteiten hebben besloten de wet toe te passen op alle personen, die verantwoordelijk zijn voor het dru'-lten en verspreiden van de ze brochures en vlugschriften. De direc teur van de drukkerij en eenige andere personen, die medegewerkt hebben aan deze onderneming rijn ln arrest gesteld. heel geen Chineesche troepen bevonden, en evenmin vijandelijkheden aan den gang waren. Een feit is, dat het gezelschap van den ambassadeur ln het geheel geen Chi neesche troepen heeft gezien totdat men aangekomen was op een punt, dat een uur reizens van de plaats van den aanval is gelegen. De Britsche regeering is van meening dat zij deze gelegenheid te baat moet nemen om te wijzen op de diepere be- teekenis van deze gebeurtenis. Het is een treffend voorbeeld van de gevolgen, die kunnen ontstaan uit een willekeurig uitgevoerden luchtaanval. Dergelijke gebeurtenissen zijn onafscheidelijk ver bonden aan de even onwettige als on- menschelijke praktijk, na te laten, bij het uitvoeren der vijandelijkheden, een duidelijk onderscheid te maken tus schen combattanten en non-combat tanten, hetgeen het internationale recht, evenzeer als het menschelijke ge weten steeds geëlscht heeft. Het feit, dat in het onderhavige geval een der partijen in het geheel niet den werkelijken staat van oorlog ls verklaard 01 uitdrukkelijk erkend, onderstreept het 0»- vergeefiijke karakter van hetgeen ls ge beurd. Bijgevolg ziet de Britsche regeering zich verplicht, te eischen: 1. Formeele aanbieding van veront- schuldigngen door de Japansche regee ring aan de Britsche regeering. 2. Behoorlijke bestraffing van dege nen, die voor den aanval verantwoor delijk zijn. 3. De verzekering van de Japansche autoriteiten, dat de noodige maatrege len genomen zullen worden, teneinde een herhaling van incidenten van dezen aard te voorkomen. Hirota stelde den gezant er van ln ken nis, dat de zaak thans gezamenlijk wordt onderzocht door de Engelsche en Japan sche autoriteiten te Sjanghai. Zoodra de feiten opgehelderd zijn, zal hij nadere me- dedeelingen doen aan de Britsche ambas sade. Hirota Informeerde voorts met sym pathie naar den toestand van den Brit schen gezant Hugessen. Diens toestand heet thans gunstig. Verdere bulletins ovet zijn toestand zullen niet meer gegeven worden. De strijd bij Sjanghai. Bij Sjanghai is weinig veranderd. Nog steeds hebben de Japansche troepen in het gebied van Woesoeng niet de verbin ding tot stand kunnen brengen met die ln het gebied fan Jangsepoe. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de Japanners op krachtiger verzet stuiten, dan zij hadden verwacht. Echter zijn nieuwe troepen ont scheept en nu verwacht men spoedig re sultaat. Bij het Jucht-bombardement van Nantau zijn 300 non-combattanten gedood. Volgens de Japanners werd Nantau be stookt, omdat zich hier Chineesche verster kingen zouden hebben genesteld, hetgeen door de Chineezen wordt geloochend. Volgens Havas bevonden zich tijdens het bombardement op het station van Nantau 600 vluchtelingen, die op een trein wacht ten, welke hen zou evacueeren. De Japan sche vliegtuigen wierpen zeven bommen omlaag, waarvan er twee op het perron van het station midden tusschen de vluch telingen vielen. De grond lag hier bezaaid met de lijken. De Japansche vliegtuigen konden met de grootste nauwkeurigheid hun bommen richten, daar zij, wegens het ontbreken van luchtafweergeschut te Nantau, zeer laag konden vliegen. Ook zijn 11 bommen geworpen op Tsjn- per, waardoor 200 vluchtelingen werden ge dood en velen gewond. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft tegenover persverte genwoordigers verklaard, dat, wat er nog over was van de aan land gezette Japan- neezen te Tsjangjoeapang omsingeld en vernietigd is. Nieuwe Chineesche verster kingen zijn aangekomen aan het front van Lotjen, waar de Japanneezen omsingeld zijn. Het numerieke overwicht der Chinee zen zal hen in staat stellen snel de Japan neezen uit dezen sector te verdrijven. Een;ge dijken zijn door de Chineezen doorgestoken. Volgens Japansche lezing is Lotjen ge heel bezet. De strijd in het Noorden- Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat de Chineesche troepen Kalgan hebben moe ten ontruimen, omdat hij verschrikkelUk te Ui den hadd en van het Japansche artü- 'erievuur. Zij hebben zich thans versterkt in de omgeving van de stad. Ook het verlies van den Nankaupas wordt erkend. De Jaoansche troepen hebben thans de Yingtsa heuvels, tien kilometer ten Westen van Llngsang. bezet. Ook Soeasjltien ls door Japansche troepen bezet. De Chineezen moeten Tseng'al heroverd heabben gelegen aan den spoorweg Tientsin Poekau. Na de evacuatie van de helft der Japan sche ingezetenen zijn te Tsjingtao rul® tien woningen van Japanners gistermor gen door een Chineesche menigte geplun derd, ondanks de verplichtingen die ne plaatselijke Chineesche overheid op ulc" had genomen de Japansche eigendommen te beschermen. Tweeduizend Japansche in gezetenen, die zich nog te Tsingtau be vinden, zullen vandaag naar Japan v»' trekken. De Japansche autoriteiten hebben een krp.chtig protest Ingediend bij de Cni- rsescbe auioritelten van bet „comité voor het behoud van den vrede". 2—J

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2