Oranjefeest op het water GOLD STAR SHAG Maandag 30 Augustus 1937, De „Piet Hein" overgedragen Pe overdracht van het Prinselijk jacht op het Buiten-LJ. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op de „Piet Hein" tijdens de groote vlootrevue. Midden op de open zee ie Zaterdagmiddag het jacht „Piet Hein" in waarheid een Prinselijk jacht geworden. De grauwe morgen met zijn lage luchten en dreigende wolken deed het ergste vreezen, maar naarmate de middag naderde overwon de zon de grijsheid om tenslotte vanuit een hoogkoepelenden hemel haar gouden stralen te gieten over een schouwspel dat onvergetelijk blijit voor ieder die het bijwoonde. Nadat de overdracht van het geschenk, dat op symbolische wijze op 29 December reeds aan PrinseB Juliana en Prins Bernhard was aangeboden, had plaats gehad, werd een vlootschouw gehouden, waaraan heel watersportlievend Neder land met gepavoiseerde schepen deelnam en die zoodoende werd tot zoo'n spel van kleur en gratie, dat onze oud-vaderlandsche zeeschilders daaraan him vreugde zouden hebben beleefd. Vlootschouw schitterend geslaagd. Het stille Muiden is opgefleurd. Stroo- imen van volk trekken door de nauwe straatjes en elke straathoek heeft zijn rijksveldwachter om het onwennige ver keer in goede banen te leidden. Een warme zomerzon giet haar licht over de jachtha ven, in welks water de helle kleuren spie gelen van vele vlaggen en rijk gepavoi seerde masten. Op den hoogen groenen wal die het haventje veilig omsluit, wemeldt het van menschen, die ook weer extra feestelijk kleurig zijn gekleed, de Bunscho- tensche vrouwen met haar vleugeljakken naast stadsche zomerjurkjes en rijkelijk met oranje getooide kinderen, allen doen ■mee aan het kleurenfeest rond het haven tje, waar, wit en slank, de „Piet Hein" in afwachting gemeerd ligt aan een met guir landes en oranje tapijten versierden stei ger. Aan boord van de „Piet Hein" wachten de leden van de technische commissie de komst van het Prinselijk Paar. Om tien minuten over half vier begroet burgemeester J. L. de Raadt Prinses en Prins, die per auto uit Soestdijk arriveer den, aan de Veenkade en begeleidt den stoet naar de jachthaven. De komst aldaar wordt door een luid gejuich der duizen den aangekondigd. Prinses Juliana is ge kleed in een blauw costuum met korten witten mantel en witten hoed. Prins Bern hard en diens broeder, prins Aschwin, bei den in zeiltoilet. Terwijl van allen kant het gejuich op klinkt, neemt de burgemeester op den stei ger afscheid en begeven de Vorstelijke per sonen zich aan boord van het jacht. Aan boord worden de Prinses en de Prins be groet door den heer Ernst Crone, die het gezelschap leidt naar het achterdek, waar de leden der technische commissie en de a dere opvarenden zich hebben verzameld. De heer Ernst Crone stelt hen voor aan de Prinses, terwijl de heer Ruys hetzelfde doet aan den Prins. Nauwelijks heeft Prinses Juliana de laatste handdruk gewisseld of met spontaan gebaar wendt zij zich om en laat nieuwsgierig haar blikken gaan over het schip en door den deksalon, waarop zij van het achterschip af het volle gezicht heeft. „Eerst even rond kijken", zegt Zij lachend en Haar blik verraadt, dat Zij aangenaam verrast is bij het zien van het scheepsinterieur dat Zij thans voor de eerste maal aan schouwt. Onmiddellijk slaan daarop de schroeven aan en de „Piet Hein" glijdt van den stei ger weg. Staande op het achterschip wuift het Frin-elijk Paar naar de duizenden, die op den walkant aan beide zijden ten af scheid nog een extra luid gejuich aan heffen. De heer Crone heeft thans Prinses Ju liana en Prins Bernhard uitgenoodigd het huwelijksgeschenk in oogenschouw te ne men. Van een regelmatige bezichtiging komt echter het eerste kwartier niets. Er is zoo veel te zien en te bewonderen. Op getogen loopen de Prinses en de Prins rond, telkens enthousiast over iets nieuws, wat zij ontdekken en telkens afgeleid door het schouwspel buiten boord. Het duurt niet lang of beiden bevinden zich op het sloependek, het hoogste punt van 't schip. Plotseling verschijnen drie catapultvlieg- tuigen van de marine, van het type C 11 W, die eenige stunts boven het schip uitvoe ren. Hartelijk wuift de Prinses de vliegers toe, terwijl de Prins zich reeds met zijn filmcamera heeft gewapend en Zijn Gade, tezamen met den heer Crone, voor den mast heeft vereeuwigd. De PH-KOK, het particuliere vliegtuig van ir J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke Petroleum Maatschappij, vliegt eenige ma len over het Prinselijk jacht, en daarna is het 't vlaggeschip van de K.L.M., de F. 36 „Arend", dat de aandacht trekt. Bunscho- ;er botters, geladen met vrouwen en kin deren in schilderachtige kleederdracht, brengen aan de Vorstelijke personen hun groet. Maar als dan de eerste sensatie van het varen voorbij is. een regelmatige bezichti- gingstocht door het schip wordt begonnen, geschiedt dit ook grondig. Alles laten de Prinses en de Prins zich uitleggen, alles openen Zij, en telkens zijn Zij verheugd en verrast over het architectonische raffi nement en het technische vernuft, welke in het interieur is belichaamd en niet het minst ook over de artistieke kwaliteiten van dit met liefde gebouwde verblijf. Opgetogen laat de Prinses zich de verzuchting ontvallen: „Hier moesten we altijd kunnen blijven wonen", een wel niet letterlijk bedoelde wensch, doch een uitstekende tolk voor haar gevoelens van bewondering op dat moment. Wanneer dan de rondgang voltooid is en de vorstelijke personen in de deksalon te- rugkeeren, vinden zij daar de andere op varenden rond een microfoon geschaard en worden zij aldus geplaatst in een kleine vergadering, waarin de plechtige over dracht van het nationale huwelijksge schenk thans zal plaats vinden. Gezeten op de bank van den deksalon hooren Prin ses Juliana en Prins Bernhard de rede van den heer Crone aan: Rede van den heer Crone. Koninklijke Hoogheden, Van de toestemming, welke U mij schonk op dit moment het woord tot U te richten, maak ik gaarne gebruik in den naam van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk. Dit comité trad op zoodra de blijde tij ding over het land ging van de verloving van Uwe Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met U, Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard. Verheugd over het vooruitzicht van Uw echtverbintenis schonk Nederland spontaan en krachtig medewerking. Dank zij den voliedigen steun der natie kon het comité toen de plannen vasten vorm hadden aangenomen bekend maken, dat een voornaam deel van het huwelijks geschenk zou bestaan uit een jacht in gevolge Uwe wenschen een motorjacht bestemd voor de binnenwateren. De heer Crone schetst dan de tot stand koming van het schip, waarvan op 25 Maart de kiel werd gelegd. Zooals mr. Trip, de voorzitter van het algemeen co mité, bij de tewaterlating op 14 Augustus mededeelde, heeft hij als blijk van waar deering voor den door de technische com missie verrichten arbeid aan haar verzocht de overdracht der „Piet Hein" aan Uwe Koninklijke Hoogheden te willen verzorgen en bewerkstelligen. Als voorzitter der tech nische commissie, zoo vervolgt de heer Crone, veroorloof ik mij thans aan dit. cp hoogen prijs gestelde verzoek, gevolg te geven. Het Nederlandsche volk, een zeeva rend volk van ouds. dat trotsch mag zijn op zijn geschiedenis ter zee en dat evenveel recht heeft nog trotsch te zijn op zijn marine, op zijn koopvaardij vloot, op zijn groote vloot van binnen vaartuigen en visschersschepen, dat groote belangen heeft bij de zee en overzeesche verbindingen, dat zich ook voor genoegen op het water begeeft, dit Nederlandsche volk kan wan neer het een nationaal geschenk geeft zijn gevoelens niet beter uitdrukken dan door aanbieding van een schip. Zij, die onze groote vloot bemannen en dank zij toewijding en trouwe plichtsbetrachting zorg dragen, dat onze vlag met eere over de wateren waait, zij zijn verheugd, dat op een schip Uw standaard zich ontplooit. Dat Uwe Koninklijke Hoogheden nader ko men tot hun bedrijf, dat zij zich ge dragen weten door Uwe belangstelling, zal hun een spoorslag zijn. De Neder landsche geest van zeevarend volk zal er den zegenenden Invloed van onder vinden. Hoe de watersport uiting geeft aan haar vreugde en hoe zij Uwe Ko ninklijke Hoogheden begroet, nu het schip in Uwe handen overgaat, zal aanstonds blijken. Moge, beter dan mijn woorden, die jubel Uw begroeting op het water zijn. Dit schip zal U voeren tot het karakte ristieke schoon van Nederland, dat aan het water in de eerste plaats te vinden is. Dat Uwe Koninklijke Hoogheden dit voortaan opzoeken, hetzij met het jacht, hetzij met de motorboot of zeilboot, behoorend tot de uitrusting van dit schip, is een vreugde voor hen, die het landschap liefhebben. En voor hen, die niet varen, noch voor beroep, noch voor genoegen, voor hen is het een vreugde medegeholpen te hebben den bouw mogelijk te maken van dit schip, waarmede U tijdelijk eenzaamheid en vrij heid kunt opzoeken. Dat U hier aan boord verstrooiing, verdiende --ïust en nieuwe kracht vindet, noodig ivoor de vervulling van Uw taak, welke zooveel van U vergt. Mogen nieuwsgierigen in dit verband beseffen, dat zij zich hebben te ont houden van opdringerigheid, wanneer zij aan boord van dit schip U opmer ken. Dit schip, door U „Piet Hein" geheeten, naar den 17de-eeuwschen admiraal, heeft bij zijn bouw in breeden kring belangstel ling gewekt. Ja, het heeft reeds bijna evenveel popu lariteit verworven als hij wiens naam het draagt. Meer dan dat, het is met iiefde gebouwd, want voorbeeldeloos waren de toewijding en de ijver onzer architecten en van den direc teur van de werf en diens geheelen staf. Niet minder was dit het geval met de hon derden ongenoemde arbeiders, die aan de machines of betimmeringen arbeidden. Velen van hen hebben ook 's nachts door gewerkt, er een eer in stellend, dat dit na tionale geschenk op tijd, d.w.z. nog in dit seizoen gereed zou zijn. Allen van hoog tot laag, en onze vaderlandsche industrie in het algemeen, voor zoover zij betrokken was bij den bouw. hebben zich op zijn best getoond. Wij, leden der technische commissie, kon den vaak in verrukking bij een werkbank staan, waneer wij door geoefende handen op de juiste wijze een volmaakt werkstuk zagen ontstaan. Bovendien hebben tachtig particulieren en firma's schenkingen in- natura gedaan. Die dragen hier aan boord geen inscripties. De namen der schenkers en een aanduiding der voorwerpen zijn opgenomen in een register, dat ik Uwe Koninklijke Hoogheden moge overhandigen. Maar al die voorwerpen zijn stille getuigen van het medeleven van het Nederlandsche volk in de totstandko ming van dit geschenk, dat Uw wensch was. U vergunne mij, dat ik van alle schenkers twee namen onthul. De burgerij van oud-Delftshaven, de stad, waarin de peetvader van dit schip het levenslicht zag, stelde er een eer in de plaquette met de beeltenis van Piet Hein aan te bieden, welken den voorwand van dezen deksalon siert. De tweede naam is die der Nederlandsche Vereeniging van huls vrouwen, 30.000 huisvrouwen vertegen woordigende, welke de complete uitrusting van de keuken van dit schip verzorgde, die de proviandkasten vulde, het keukenlinnen goed gaf en den stofzuiger en het verstel- mandje erbij, die wenschte, dat het huis houden van Uwe Koninklijke Hoogheid van stonde af aan kan functionneeren, dat Uwe Koninklijke Hoogheid, zonder voor iets te behoeven te zorgen, aan boord van dit schip Uw huis zoudet vinden. Uw huis, want een schip als dit is niet alleen een vervoermiddel te water tot het maken van tochten, het is tevens een ver plaatsbare villa aan boord waarvan U zult kunnen logeeren, wanneer de vervulling van Uwe hooge ambtstaak U op verren af stand van Uw paleis zal voeren. Moge dit schip in zijn dubbele functie zijn dienst doen. Moget Uw gedenken, dat om dit schip zweven de beste gevoe lens van het Nederlandsche volk, die ik op gebrekkige wijze slechts weer kon geven. Moge dit schip beantwoorden aan alle Uw verlangens. Moge het onder Uwen standaard veilig en gelukkig varen. Met dezen innigen wensch draag ik na mens het Nederlandsche volk dit schip aan U over. Prins Bernhard dankt. De Prinses en de Prins zijn eigenaren ge worden van het thans prinselijke jacht „Piet Hein". Prins Bernhard staat op en dankt in de volgende bewoordingen: Mijnheer de voorzitter der technische commissie Na het bezichtigen van dit zoo bijzonder fraaie schip, dat Onze stoutste verwachtin gen overtreft, ontbreken Mij de woorden om U onze groote erkentelijkheid te betuigen voor dit geschenk. Prinses Juliana en Ik zijn er van over tuigd, dat de „Piet Hein" meerdere malen Ons huis zal zijn, niet alleen, wanneer Wij voor bezigheden ver van Soestdijk verwij derd zullen zijn, doch ook en dit zeer zeker in belangrijke mate wanneer Wij rust zoeken in het mooie Nederlandsche waterlandschap. Met U hoop Ik, dat een ieder, die Ons dit schip schonk, zal medewerken om Ons die rust te geven Ik mag U dan ook wel verzoeken de tolk te willen zijn bij allen, die van hoog tot laag in zoo belangrijke mate hebben bijge dragen aan de totstandkoming van dit zoo fraaie geschenk, ook degenen, die geschen ken hebben aangeboden wilt U onzen dank wel overbrengen. Mijne heeren van de technische commis sie: Veel is er door u gearbeid om dit fraaie geheel te doen worden tot een aanwinst van de Nederlandsche jachtvloot. U hebt hierin neergelegd een studie op het gebied van scheepsbouw en architec tuur en van nog zoovele andere zaken, welke in den loop der jaren gebleken zijn een integreerend deel te zijn van een goed Nederiandsch jacht. Uwe denkbeelden en aanwijzingen zijn ten slotte in dit jacht verwerkt door architecten en scheepsbou wers. Wanneer Ik daarbij noem den naam van Uwen voorzitter, den heer Crone, dan weet Ik, dat U zich met mij zult verheugen wan neer de naam Crone ook in de toekomst ten nauwste aan de totstandkoming van dit Jacht zal blijven verbonden. Uwe bezielende leiding, mijnheer Crone, is niemand ontgaan en het ver heugt mij dan ook U te mogen uitreiken het officierskruis van de Huisorde van Oranje, dat Hare Majesteit de Konin gin U als erkentelijkheid voor dit werk heeft wiilen verleenen. Ds vlootschouw Op deze mededeeling van Prins Bern hard volgt van de zijde der aanwezigen luide instemming en wordt de heer Crone van alle zijden hartelijk geiukgewenschc. De plechtige overdracht wordt dan met een dronk bezegeld Ongemerkt vervliegen de minuten. Het is ongeveer een kwartier na de over dracht. omstreeks kwart voor vijf, wan neer de aandacht getrokken wordt door de dubbele ry van masten, die aan den horizon tegen" de 'Noórd-Hollandsche kust opdoemt. Het zqn de honderden schepen, die aan <ic vlootschouw op het Buiten-IJ deeinemen. Het Prinselijk paar, het gevolg en al le opvarenden begeven zich op het sloe pendek, waar de Prinses op een zetel pïaats neemt. De heer E. Crone. De Piet Hein houdt koers naar de rech- t er zij de van den vaarweg, welke tusschen twee rijen gemeerde schepen is vrijge laten. Een klit van Volendamsche bot ters opent de ry. vol vAi visschers en visschersvrouwen in hun frissche klee derdracht en van deze botters klinkt een welgemeend „Lang zullen Ze leven". Dan volgen afg'laden zolderschuiten, vol zwaaiende en juichende menschen en dan klinken tonen v. de „Zilveren Vloot" Er zit climax in de muziek: de volgen de boot laat het Wilhelmus hooren, doch dan is het ook uit met de muzikale geluiden en stoomfluiten, scheepshoorns, scheepsbellen, en vooral veel juichende menschen, overstemmen de muziek. Van nu af aan is de tocht van het jacht langs de honderden schepen, gekenmerkt door een alles overstelpend enthousiasme, dat nauwelyks officieele normen kent en zich spontaan uitleeft in armgezwaai en hoerageroep. De lange reeks van overbemande vaar tuigen biedt een schouwspel van onuit- putteiyke afwisseling: buiten den vuur toren liggen de passagiersschepen, twee dekken hoog en zwart van menschen, vervaarlijk overhellend naar de zijde, waar het Prinselijk jacht passeert, maar ook miniatuurscheepjes, waarin man en vrouw of moeder met de kinders zich tusschen de groote booten hebben ge waagd. Er komt geen eind aan de rij. Wat is er een watersport in Nederland 1 Ailes r JOct h SuPERKWALITEITp BLAUW BAND VOL AD OMA [WIT BAND EXT DA LICHT\ 6597 (Ingez. Med.) wat varen kan is opgekomen om aan dezs Oranjehulde, die van zulk een orlginee- len en echt Nederlandschen aard is, deel te nemen. De ry is lang, doch vervelen doet het schouwspel niet. Wanneer de Piet Hein de Oranje sluizen is genaderd en een wending maakt om de andere rij van jachten die zich aan de zuidzijde heeft opge steld, langs te varen, noodigt de heet Crone Prins Bernhard uit met hem op het voorschip te komen waar de heer Crone hem verzoekt het eere voorzitterschap van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeni- ging te aanvaarden. Na eenige oogenblikken wordt aan den voorsteven de driekante Iedenvla; door de rechthoekige voorzittersvlag vervangen, ten teeken, dat Z.K.H, de cere functie heeft aanvaard. Nog tweemaal vaart de Piet Hein 1~ de gemeerde schepen, een bijzonderen gr ontvangt het Prinselijk paar van de offl eieren van de militaire vlieghaven Schel iingwoude en van de Amsterdamsclr brandweer, die zich op de Jan van de Heyden heeft opgesteld. Tot kwart ov zes, te zamen dus anderhalf uur. duurt d- vlootschouw. De Prinses en de Prins heb ben al dien tijd op het sloependek door gebracht en steeds de niet luwende stc van toejuichingen met handgewuif beant woord, hetgeen Zij zelfs niet nalieten zij de prachtige motorsloep, welke zich het sloependek als een geschenk van Nederlands&be Watersport bevindt, met wondering in oogenschouw namen. Rond de Oranjesluizen stonden h derden belangstellenden het schutten i te slaan. Op het Binnen IJ was het nau weiyks minder druk dan bulten de slui zen.' Ook hier passagiersbooten en als ni element velé roei booten. De bemanningen van de torpedoj- Z. 5 en van een Deensch oorlogssc! brachten aan den passeerenden Piet. He een stram saluut en de jongens van 4 zeevaartschool presenteerden in hun roei sloepen kranig de riemen. Gevolgd 6 tientallen motorbooten, die de oppervl" van het IJ tot een woelig water ploegd* zette de Piet Hein koers naar de De Ruy terkade, waar het alweer zwart van 4 menschen stond. Een fraaie zwenking, 41 de manoeuvreer-vaardigheid van het Jach bewees, bracht het vaartuig aan de kad waar de auto's reeds wachten om he Prinselijk Paar naar Soestdijk terug t brengen. Op het achterschip, waar de o varenden zich thans verzamelen, neem het Prinseiyk Paar afscheid, doch nn zonder nog eens uitdrukkelijk aan 6e voorzitter der technische commissie en hem aan het Nederlandsche volk te he ben gezegd hoezeer het met dit huwelij geschenk is ingenomen. De „Piet Hein" vaart weer ui Gistermorgen om halfelf is de ,Pi Hein" weer aan de jachthaven te Miud gemeerd. Te tien over twaalf kwamen auto Prinses Juliana en Prins Bernh aan dên steiger en begaven zich snel boord, waarna de „Piet Hein" onmiddellij het anker lichtte. De komst van het sera had inmiddels de aandacht van velen gf trokken, zoodat er van de wal hartell) werd gejuioht. Gisteravond om kwart voor negen is o „Piet Hein" te Muiden teruggekeerd. - Prins en de Prinses vertrokken onmidoei lijk naar Soestdijk. Zij werden harteUl toegejuicht door de velen, die op de terug komst van het schip hadden gewacht. Aan boord van de „Piet Hein" bevond zich nog prins Aschwin en jhr. Röell. Van achter het scherm: Moet ik hoed ook afzetten, dokter? 2--*

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14